Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-20 από 20
  1. #16
    Εγγραφή
    28-09-2003
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    427
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    10000000/10000000
    ISP
    Swisscom
    Router
    pfSense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dkgr_ser Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το θέμα όμως είναι ότι απλά νικάει εκεί που μπορείς να έχεις parallel computing, συν του ότι πχ. στα benchmarks που έτρεξε στη GO, είναι έτη φωτός πίσω. Κακό optimization για armv8 δε θα υπάρχει μόνο στη GO, αλλά σε ένα τεράστιο αριθμό γλωσσών, βιβλιοθηκών κλπ. εκεί έξω.

    Επίσης, αν μπορείς να τρέξεις κάτι σε 48 threads και ενδιαφέρεσαι μόνο για το σύνολο των αριθμητικών πράξεων που μπορείς να πάρεις από το τσιπάκι, γιατί να μην μπορείς να τρέξεις το ίδιο σε εκατοντάδες ή χιλιάδες threads; Γιατί να μην κάνεις μακροπρόθεσμα optimization του λογισμικού πχ. για GPUs ή οποιονδήποτε coprocessor με χιλιάδες πολύ απλούστερους πυρήνες από αυτόν τον arm;
    Γιατί μπορείς να θες πολλά thread για general purpose computing. Όλο το web service, java enterprise και caching ζητάει general purpose threads.

  2. #17
    Εγγραφή
    10-06-2006
    Μηνύματα
    3.963
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    SNR / Attn
    31(dB) / 30(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα περιμενεις πολυ ακομα... το desktop αργοπεθαινει, μιας και ο λαος ψηφισε (με το πορτοφολι του) mobile και ξερο ψωμι.
    Ήδη περιμένω κοντά 10 χρόνια για τους arm και 20 για τους RISC, έχω υπομονή. Πού θα πάει θα γυρίσει ο τροχός.

    Και σωστά ψήφισε ο λαός, τα mobile λειτουργικά είναι πολύ ποιό εύχρηστα / αποδοτικά και οι επεξεργαστές arm περισσότερο αποδοτικοί των desktop. Το απέδειξαν στο mobile. Μας τα χαλάνε λίγο με java και swift, αλλά έγιναν τέρατα οι επεξεργαστές.

    Τώρα έμειναν οι δεινόσαυροι (desktop / server).

    Για τις δικές μου εφαρμογές, νομίζω τρέχει όλο το software σε arm, αλλά δεν το δοκίμασα, στα χαρτιά το είδα. Αν είχα χρόνο θα το δοκίμαζα.
    Από το «Ο πελάτης έχει πάντα δίκιο», στο «Η εταιρία έχει πάντα δίκιο».
    Επιλογή linux διανομής.
    Αγγλικά <- Απορίες για το Slack; Διάβασε -> Ελληνικά. Οδηγίες εγκατάστασης από imitheos
    Θησαυρός πληροφοριών ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ διανομής GNU/Linux.

  3. #18
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ludist Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ήδη περιμένω κοντά 10 χρόνια για τους arm και 20 για τους RISC, έχω υπομονή. Πού θα πάει θα γυρίσει ο τροχός.

    Και σωστά ψήφισε ο λαός, τα mobile λειτουργικά είναι πολύ ποιό εύχρηστα / αποδοτικά και οι επεξεργαστές arm περισσότερο αποδοτικοί των desktop. Το απέδειξαν στο mobile. Μας τα χαλάνε λίγο με java και swift, αλλά έγιναν τέρατα οι επεξεργαστές.

    Τώρα έμειναν οι δεινόσαυροι (desktop / server).

    Για τις δικές μου εφαρμογές, νομίζω τρέχει όλο το software σε arm, αλλά δεν το δοκίμασα, στα χαρτιά το είδα. Αν είχα χρόνο θα το δοκίμαζα.
    Περιμενεις 20 χρονια για τους RISC στο desktop? Που να παρεις χαμπαρι δηλαδη σε τι μικροαρχιτεκτονικη ειναι βασισμενοι οι x86 απο τους Pentium Pro & AMD K5 και επειτα...

    Χωρια οι συγχρονες RISC GPUs με τους χιλιαδες registers...

    Υπαρχει μια παρανοηση οτι η RISC πεθανε και νικησε η CISC, αλλα δεν ισχυει. Οπως επισης δεν πεθανε το DC εναντι του AC. Και τα 2 χρησιμοποιουνται, σε διαφορετικες εφαρμογες το καθενα.

  4. #19
    Το avatar του μέλους eyw
    eyw Guest
    Προφανώς και θα έχουν ενσωματωθεί πράγματα RISC αλλά οι Pentium Pro και AMD K5 εκτελούν ~1 εντολή ανά 1-2 παλμoύς?
    Εγώ πάντως έχω μείνει πίσω, νομίζω ότι τέτοια είναι κυρίως για DSP CPU.

  5. #20
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eyw Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προφανώς και θα έχουν ενσωματωθεί πράγματα RISC αλλά οι Pentium Pro και AMD K5 εκτελούν ~1 εντολή ανά 1-2 παλμoύς?
    Εγώ πάντως έχω μείνει πίσω, νομίζω ότι τέτοια είναι κυρίως για DSP CPU.
    Εχεις μεινει πολυ πισω και οι σημερινες CPUs ειναι τρομερα πιο εξελιγμενες σε σχεση με CPUs 20ετιας.

    DSP-like λειτουργιες θα βρεις στην FPU με τα διαφορα SIMD extensions.

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-07-17, 10:59
  2. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-05-17, 21:27
  3. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-05-17, 23:13

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας