Εμφάνιση 1-2 από 2
  1. #1
    Εγγραφή
    11-12-2009
    Μηνύματα
    1.849
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Καλημέρα!

    Δεν έχω την παραμικρή επαφή με τον προγραμματισμό, αλλά στο site που δουλεύω, υπάρχει ένα πρόβλημα όταν ανεβάζουμε μια είδηση και έχει τόνο το α κεφαλαίο, εμφανίζεται σαν "ανάποδο" Ρ, δε μπορώ να το εξηγήσω διαφορετικά.

    Ρώτησα τον υπεύθυνο και μου είπε ότι αυτό είναι ασυμβατότητα και δε διορθώνεται, αλλά μου κάνει μεγάλη εντύπωση γιατί δεν το έχω συναντήσει πουθενά άλλου.

    Γνωρίζει κάποιος αν γίνεται κάτι για αυτό;

    Ευχαριστώ!

  2. #2
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.225
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Anasazi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα!

    Δεν έχω την παραμικρή επαφή με τον προγραμματισμό, αλλά στο site που δουλεύω, υπάρχει ένα πρόβλημα όταν ανεβάζουμε μια είδηση και έχει τόνο το α κεφαλαίο, εμφανίζεται σαν "ανάποδο" Ρ, δε μπορώ να το εξηγήσω διαφορετικά.

    Ρώτησα τον υπεύθυνο και μου είπε ότι αυτό είναι ασυμβατότητα και δε διορθώνεται, αλλά μου κάνει μεγάλη εντύπωση γιατί δεν το έχω συναντήσει πουθενά άλλου.

    Γνωρίζει κάποιος αν γίνεται κάτι για αυτό;

    Ευχαριστώ!
    Μήπως εννοείς το σήμα της παραγράφου ¶ ? Αν ναι, τότε είναι το κλασικό πρόβλημα κωδικοποίησης ISO-8859-7 vs WINDOWS-1253. Αν δεις τις δύο κωδικοσελίδες εδώ και εδώ, θα δεις ότι ο χαρακτήρας B6 αντιστοιχεί στο κεφαλαίο τονισμένο Ά σε 8859-7 αλλά στο σήμα της παραγράφου σε 1253.

    Η πιο συχνή εμφάνιση του προβλήματος είναι σε υπότιτλους ταινιών. Κατεβάζεις ένα υπότιτλο που γράφτηκε με την μία κωδικοσελίδα και μη ξέροντας το, το πρόγραμμα αναπαραγωγής τον ανοίγει σαν την άλλη οπότε εκεί που βλέπεις την ταινία ξαφνικά βγαίνει το σήμα της παραγράφου αντί για Ά.

    Υπό άλλες συνθήκες θα έκανα την υπόθεση ότι εσύ γράφεις την είδηση σε κάποιο *nix σε ISO ενώ η mysql σου είναι ρυθμισμένη σε windows-1253 οπότε δημιουργείται το συγκεκριμένο πρόβλημα. Το θέμα όμως είναι έχω χρόνια να δω κάποιον να μην χρησιμοποιεί UTF-8 locales έτσι ίσως να σου λέω χαζομάρες και να είναι άλλο το πρόβλημα. Περίμενε να ακούσεις και από κάποιον άλλον.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

Παρόμοια Θέματα

  1. gcontacts to mysql table
    Από atux_null στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-04-17, 01:55

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας