Σελ. 4 από 1060 ΠρώτηΠρώτη ... 2345691424 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 46-60 από 15888
  1. #46
    Εγγραφή
    28-07-2009
    Μηνύματα
    52
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το Argus αν δεν είναι vectoring σωστά συγχρονιζε στα 10Mbps. Μην σε ανησυχεί. Απλά είναι καινούριο φρούτο και πιθανότατα ούτε οι τεχνικοί δεν γνωρίζουν ακόμα. Η τηλεφωνία σου είναι PSTN και όχι VoIP;
    ναι PSTN

  2. #47
    Εγγραφή
    14-11-2010
    Μηνύματα
    654
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11256
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    Fritz!Box 7490
    SNR / Attn
    13(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NRonv Εμφάνιση μηνυμάτων
    DSL Link Information

    Link Status Up
    Modulation Type VDSL2
    Actual Rate(Up/Down) 4998/49998 kbps
    Attainable Rate(Up/Down) 53694/111131 kbps
    Noise Margin(Up/Down) 40.5/24.3 dB
    Line Attenuation(Up/Down) 3.3/6.3 dB
    Output Power(Up/Down) 9.2/13.3 dBm
    Data Path(Up/Down) Fast/Interleaved
    Interleave Depth(Up/Down) 1/1325
    Interleave Delay(Up/Down) 0/10 ms
    INP(Up/Down) 0/4.5 symbols
    Profile 17a
    LinkEncap G.993.2_Annex_K_PTM
    CRC Errors(Up/Down) 2/2
    FEC Errors(Up/Down) 0/3345941


    Τελικά από ότι μου είπε ο δεύτερος τεχνικός που άνοιξε την πρίζα, ο συναγερμός προηγείται της πρίζας (άρα δεν αποφεύγεται η παραλληλία του συναγερμού) αλλά μου είπε ότι από άποψη ασφάλειας, έτσι πρέπει να είναι, να προηγείται.
    Αλλά μου είπε ότι δεν βλέπει να επηρεάζει ουσιωδώς την απόδοση γιατί έβλεπε με το argus στο ΧΚ να έχω 10mbits και στην πρίζα, μετά τον συναγερμό, να έχω 9.8
    Το μόνο μου είπε ότι μπορώ να κάνω, είναι να αποσυνδέσω την παραλληλία του υπόλοιπου σπιτιού, ή να γυρίσω ένα καλώδιο από το PHONE του modem ξανά προς την πρίζα και να συνεχίσει από εκεί η καλωδίωση του υπόλοιπου σπιτιού για τηλεφωνία.
    Αλλά είχαμε άλλα προβλήματα να λύσουμε, το ότι ενώ έχω VDSL 50, το argus δείχνει 10, οπότε δεν ασχοληθήκαμε με την καλωδίωση περαιτέρω
    Μου είπε ότι αυτά που δείχνει το modem ως λινκ, αποκλείεται να είναι σωστά.

    Τα 30-35 είναι τα πραγματικά που έβλεπα στο http://speedtest.ftp.otenet.gr/ (πριν αρχίσω να έχω πρόβλημα)
    Δεν είναι η ταχύτητα που κλειδώνει το μόντεμ
    Αυτή τη στιγμή ούτε αυτά τα πιάνω

    Εσύ με πόσο κατεβάζεις πραγματικά ? (ανεξαρτήτως της ταχύτητας που κλειδώνει)
    Αυτό θα το κάνεις οπωσδήποτε.

    Τα στατιστικά στο μόντεμ φαίνονται μια χαρά. Τώρα αν πιάνεις 10 πραγματική ταχύτητα όντως μπορεί κάτι να παίζει από οτε μεριά και ξεγελιέται και το speedport. Θα σου έλεγα να το αλλάξεις γιατί συχνά χαλάνε αλλά αφού έγινε έλεγχος και ο tester δείχνει 10 τότε κάτι πάει στραβά.

    Όταν κάνεις speedtest να κατεβάζεις 2 αρχεία από τον ftp του οτε γιατί με 1 πολλές φορές δεν τερματίζει. Από εκεί και πέρα υπάρχει και το overhead στις vdsl οπότε όταν βλέπεις 45mbit (ή 5,6 ΜΒ/s). Σημαίνει ότι έχεις τερματίσει την 50αρα. Αν κατεβάζεις πολύ πιο κάτω τότε:
    α) Ο σέρβερ δεν μπορεί να σου δώσει παραπάνω (το πιο πιθανό)
    β) Έχει "μπουκώσει" κάποιο backbone του οτε. Στον οτε συμβαίνει σπάνια και συνήθως επιδιορθώνεται σύντομα. (Σε αντίθεση με εναλλακτικούς, γκουχ γκουχ wind...)

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NRonv Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι PSTN
    Από τα λεγόμενά του μάλλον έχει voip. PSTN??

    - - - Updated - - -

    Βασικά κάτσε γιατί μας μπέρδεψες τώρα:

    "από το PHONE του modem"
    Αυτό σημαίνει ότι έχεις voip. Αλλά τελικά λες ότι έχεις pstn. Ανάβει το telephony στο speedport? Δεν νομίζω πάντως να έχεις pstn γιατί το vectoring παίζει μόνο με voip και εσύ ή είσαι σε vectoring ή θα είσαι πολύ σύντομα εφόσον είναι διαθέσιμα τα πακέτα των 100 και 200 mbit στη γραμμή σου.

  3. #48
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NRonv Εμφάνιση μηνυμάτων
    To VDSL το παίρνω από καμπίνα που έβαλαν φέτος
    Η καμπίνα είναι στα 50 μέτρα
    Στο 13888 μου είπαν ότι μπορώ να πάρω και 200άρι Fiber

    Το modem δείχνει τα εξής:

    Modulation Type VDSL2
    Actual Rate(Up/Down) 4998/49998 kbps
    Attainable Rate(Up/Down) 53667/108851 kbps

    Επειδή έχω ένα πρόβλημα με συχνές αποσυνδέσεις, έδωσα βλάβη και ήρθε κάποιος από τον ΟΤΕ και μου είπε ότι δεν φαίνεται να είναι πρόβλημα του δικτύου και να κοιτάξω την εσωτερική καλωδίωση (από την κεντρική πρίζα και μετά, την συνέχιση της καλωδίωσης που πάει στον συναγερμό και σε άλλη πρίζα τηλεφώνου σε άλλο δωμάτιο)

    Κάλεσα ηλεκτρολόγο από την (επί πληρωμή) υπηρεσία του ΟΤΕ (ώστε να είμαι σίγουρος ότι θα έχει τεχνογνωσία από επικοινωνίες και τον κατάλληλο εξοπλισμό (argus) και δυνατότητα επικοινωνίας με το κέντρο του ΟΤΕ), μου μέτρησε την σύνδεση στην κεντρική πρίζα και μου είπε ότι δεν είναι 50, κατέβηκε κάτω στο εξωτερικό κουτί (ΧΚ νομίζω το ανέφερε) και ούτε εκεί ήταν 50, και περιμένω τώρα να φτιάξουν αυτό.

    Όσοι έχετε VDSL50, από το http://speedtest.ftp.otenet.gr/ κατεβάζετε με 50 ?
    εγώ 5.6 MB/s σταθερά στο 1 GB ftp.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NRonv Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά από ότι μου είπε ο δεύτερος τεχνικός που άνοιξε την πρίζα, ο συναγερμός προηγείται της πρίζας (άρα δεν αποφεύγεται η παραλληλία του συναγερμού) αλλά μου είπε ότι από άποψη ασφάλειας, έτσι πρέπει να είναι, να προηγείται.
    Αλλά μου είπε ότι δεν βλέπει να επηρεάζει ουσιωδώς την απόδοση γιατί έβλεπε με το argus στο ΧΚ να έχω 10mbits και στην πρίζα, μετά τον συναγερμό, να έχω 9.8
    Το μόνο μου είπε ότι μπορώ να κάνω, είναι να αποσυνδέσω την παραλληλία του υπόλοιπου σπιτιού, ή να γυρίσω ένα καλώδιο από το PHONE του modem ξανά προς την πρίζα και να συνεχίσει από εκεί η καλωδίωση του υπόλοιπου σπιτιού για τηλεφωνία.
    Όταν κάνει κλήσεις τότε θα σου κόβει το DSL. Χάνω κάτι ?

    Αν η καλωδίωση είναι cat5 (8 καλώδια) (συνήθως σε καινούργια σπίτια) μπορείς να περάσεις ένα ζεύγος απευθείας στην πρίζα και να επιστρέψεις άλλο στο συναγερμό.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stereo Εμφάνιση μηνυμάτων
    "από το PHONE του modem"
    Αυτό σημαίνει ότι έχεις voip. Αλλά τελικά λες ότι έχεις pstn. Ανάβει το telephony στο speedport? Δεν νομίζω πάντως να έχεις pstn γιατί το vectoring παίζει μόνο με voip και εσύ ή είσαι σε vectoring ή θα είσαι πολύ σύντομα εφόσον είναι διαθέσιμα τα πακέτα των 100 και 200 mbit στη γραμμή σου.
    Του splitter μάλλον εννοεί

  4. #49
    Εγγραφή
    27-08-2017
    Μηνύματα
    26
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΚΥΡΑ
    εδώ τι βλέπετε θα πιάσω κατοστάρι ?

    Link Status Up
    Modulation Type VDSL2
    Actual Rate(Up/Down) 4998/49998 kbps
    Attainable Rate(Up/Down) 56370/122307 kbps
    Noise Margin(Up/Down) 34.9/17.6 dB
    Line Attenuation(Up/Down) 2.1/2.5 dB
    Output Power(Up/Down) -15.4/2.3 dBm
    Data Path(Up/Down) Interleaved/Interleaved
    Interleave Depth(Up/Down) 43/1061
    Interleave Delay(Up/Down) 2/8 ms
    INP(Up/Down) 1/3.5 symbols
    Profile 17a
    LinkEncap G.993.2_Annex_K_PTM
    CRC Errors(Up/Down) 0/0
    FEC Errors(Up/Down) 0/5

  5. #50
    Εγγραφή
    30-08-2006
    Μηνύματα
    2.410
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    KV 50.000/5.000
    ISP
    FORTHNET circa 2006
    Router
    ZXHN H168N
    SNR / Attn
    14(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εσυ πιανεις και 200αρι και ρωτας για 100αρα
    AMD FX-8320 | HYPER 212 EVO | 2X ARCTIC COOLING F12 PWM 120MM | CORSAIR CARBIDE 200R | ASUS M5A97 R2.0 | Kingston HyperX 1600MHZ@1866 9-10-9 2X4GB | ASUS 760 GTX OC DCUII @1300/7000 | THERMALTAKE SE SMART MODULAR 630W

  6. #51
    Εγγραφή
    28-07-2009
    Μηνύματα
    52
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stereo Εμφάνιση μηνυμάτων

    ...
    Βασικά κάτσε γιατί μας μπέρδεψες τώρα:

    "από το PHONE του modem"
    Αυτό σημαίνει ότι έχεις voip. Αλλά τελικά λες ότι έχεις pstn. Ανάβει το telephony στο speedport? Δεν νομίζω πάντως να έχεις pstn γιατί το vectoring παίζει μόνο με voip και εσύ ή είσαι σε vectoring ή θα είσαι πολύ σύντομα εφόσον είναι διαθέσιμα τα πακέτα των 100 και 200 mbit στη γραμμή σου.
    Έχω PSTN σίγουρα γιατί το ζήτησα για να βάλω ρούτερ του εμπορίου (αλλά ακόμα δεν έχω πάρει και έχω το speedport)

    To φωτάκι του Telephony δεν ανάβει στο speedport

    Δεν έχω άλλη εξωτερική καλωδίωση πέρα από το καλώδιο που πάει από την κεντρική πρίζα στο μόντεμ.

    Από το 13888 μου είχαν πει ότι και με 100άρι μπορώ να διατηρήσω το PSTN, λες δεν ισχύει ?

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από k.m. Εμφάνιση μηνυμάτων

    ....

    Όταν κάνει κλήσεις τότε θα σου κόβει το DSL. Χάνω κάτι ?

    Αν η καλωδίωση είναι cat5 (8 καλώδια) (συνήθως σε καινούργια σπίτια) μπορείς να περάσεις ένα ζεύγος απευθείας στην πρίζα και να επιστρέψεις άλλο στο συναγερμό.

    - - - Updated - - -



    Του splitter μάλλον εννοεί
    Χμ μάλλον του σπλίτερ εννοούσαν. Δηλαδή να μην έρχεται η γραμμή του οτε και να πηγαίνει στο μόντεμ και σε όλο το σπίτι παράλληλα, αλλά να πηγαίνει πρώτα στο μόντεμ (με σπλίτερ ενδιάμεσα) και από το phone του σπλίτερ να ξαναγυρνάει πίσω
    Ίσως με μια διπλή πρίζα τηλεφώνου
    Φαντάζομαι ότι γίνεται και με ένα UTP αντί δύο τηλεφωνικά (μου είπαν ότι και το UTP έχει μικρότερες απώλειες)
    Σε μένα ο συναγερμός προηγείται πάντα, οπότε δεν μπορώ να τον βγάλω από παραλληλία

  7. #52
    Εγγραφή
    27-08-2017
    Μηνύματα
    26
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΚΥΡΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Collective_Soul Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εσυ πιανεις και 200αρι και ρωτας για 100αρα
    200αρα ??? απο που το καταλαβαίνεις αυτό ? έχω ISDN όμως δεν θα μου κόψει ταχύτητα? ξέρω ότι η ISDN κόβει πάντα κάτι..

  8. #53
    Εγγραφή
    14-11-2010
    Μηνύματα
    654
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11256
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    Fritz!Box 7490
    SNR / Attn
    13(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NRonv Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω PSTN σίγουρα γιατί το ζήτησα για να βάλω ρούτερ του εμπορίου (αλλά ακόμα δεν έχω πάρει και έχω το speedport)

    To φωτάκι του Telephony δεν ανάβει στο speedport

    Δεν έχω άλλη εξωτερική καλωδίωση πέρα από το καλώδιο που πάει από την κεντρική πρίζα στο μόντεμ.

    Από το 13888 μου είχαν πει ότι και με 100άρι μπορώ να διατηρήσω το PSTN, λες δεν ισχύει ?

    - - - Updated - - -



    Χμ μάλλον του σπλίτερ εννοούσαν. Δηλαδή να μην έρχεται η γραμμή του οτε και να πηγαίνει στο μόντεμ και σε όλο το σπίτι παράλληλα, αλλά να πηγαίνει πρώτα στο μόντεμ (με σπλίτερ ενδιάμεσα) και από το phone του σπλίτερ να ξαναγυρνάει πίσω
    Ίσως με μια διπλή πρίζα τηλεφώνου
    Φαντάζομαι ότι γίνεται και με ένα UTP αντί δύο τηλεφωνικά (μου είπαν ότι και το UTP έχει μικρότερες απώλειες)
    Σε μένα ο συναγερμός προηγείται πάντα, οπότε δεν μπορώ να τον βγάλω από παραλληλία
    Εφόσον στην καμπίνα δίνονται τα πακέτα 100 και 200 σημαίνει ότι όλοι οι συνδρομητές της θα μπουν σε vectoring, ακόμη και αυτοί που έχουν τα 30/50. Και από vectoring δεν περνάει pstn/isdn. Άρα ή πρέπει να δεχτείτε αλλαγή σε voip ή να γυρίσετε σε adsl. Αν όλοι οι συνδρομητές δεν είναι σε vectoring τα οφέλη που έχει αυτό πλέον αναιρούνται. Τώρα βέβαια, κάπου διάβασα εδώ ότι επέτρεψαν σε κάποιον να μείνει στο 50αρι χωρις vectoring για να αποφύγει το voip. Δεν ξέρω αν ακόμα τον έχουν έτσι αλλά αν γίνεται παντού αυτό ξεχάστε τις υψηλές ταχύτητες.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από wifi Εμφάνιση μηνυμάτων
    200αρα ??? απο που το καταλαβαίνεις αυτό ? έχω ISDN όμως δεν θα μου κόψει ταχύτητα? ξέρω ότι η ISDN κόβει πάντα κάτι..
    Πολύ σύντομα θα σε γυρίσουν σε voip. pstn/isdn και vectoring δεν συνεργάζονται. Από τα στατιστικά σου φαίνεται ότι είσαι πολύ κοντά στην καμπίνα. Μπορείς να πιάσεις ήδη 120 χωρίς vectoring άρα μόλις ενεργοποιηθεί θα πλησιάσεις και ίσως τερματίσεις το 200αρι.

  9. #54
    Εγγραφή
    20-11-2017
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50 / 5
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΚΑΝΗ
    Router
    Speedport W 724V Type Ci
    Καλημέρα,

    Η καμπίνα μου είναι προγραμματισμένο να αναβαθμιστεί σε Vectoring το Q2 2019.

    Τυχαίνει να είμαι δίπλα στη καμπίνα, σε απόσταση μικρότερη των 10 μέτρων.

    Αυτά είναι τα στατιστικά της γραμμής που μου λέει το 724:΅

    Transmission mode
    VDSL2

    CRC Errors (Down/Up)
    48 / 24

    FEC Errors (Down/Up)
    502139 / 0

    SNR (Down/Up)
    16.6 / 31.0
    dB

    Downstream Attenuation
    65KHz~859KHz: 4.6dB

    1.216MHz~1.961MHz: 9.6dB

    2.793MHz~3.97MHz: 15.4dB

    Upstream Attenuation
    28KHz~60KHz: 1.5dB

    871KHz~1.205MHz: 7.7dB

    1.972MHz~2.782MHz: 11.5dB


    Πρόσφατα με αναβάθμισαν και σε VoIP (από μόνοι τους).

    Το σαιτ του ΟΤΕ δεν μου δίνει διαθεσιμότητα για 100αρι και 200αρι, προφανώς λόγω μη Vectoring στη καμπίνα μου.

    Η ερώτησή μου είναι η εξής: Λόγω της μικρής μου απόστασης από τη καμπίνα και του χαμηλού θορύβου, θα ήταν δυνατό να μου δώσει ο ΟΤΕ έστω το πακέτο των 100 αφού λογικά θα το κλειδώνω σίγουρα;

  10. #55
    Εγγραφή
    01-11-2003
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.639
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    FritzBox 5530
    Γιατι αυτο το θέμα που αφορά vdsl βρίσκεται στο FTTH?

  11. #56
    Εγγραφή
    13-11-2013
    Περιοχή
    ΑΛΙΜΟΣ - Ανω Καλαμάκι
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4996
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Path Level
    Interleaved
    Μια ζωη της πλακας αυτη η χωρα, απο ποτε το vectoring ειναι fiber ??
    Πανε να μας δουλεψουν μεσα στα μουτρα μας οι χαβαλεδες.

  12. #57
    Εγγραφή
    20-11-2002
    Περιοχή
    Κουκάκι, Αθήνα
    Μηνύματα
    636
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    15054/1021 Kbps
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΡΟΠΟΛΗΣ
    Router
    TG788vn v2
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 16(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tekhed Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια ζωη της πλακας αυτη η χωρα, απο ποτε το vectoring ειναι fiber ??
    Πανε να μας δουλεψουν μεσα στα μουτρα μας οι χαβαλεδες.
    Το VDSL vectoring είναι fiber, και συγκεκριμένα FTTC (το οποίο αποτελεί μέρος του γενικότερου συνόλου του FTTx). Το vectoring δεν είναι FTTH, όμως, οπότε ναι, μάλλον το thread δεν έχει ονομαστεί σωστά. (περισσότερα για τις υποθέσεις μου για τη μετονομασία των πακέτων λιανικής σε Cosmote Fiber μπορείς να βρεις εδώ, όπως ανέφερα και μερικά posts παραπάνω).

  13. #58
    Εγγραφή
    13-11-2013
    Περιοχή
    ΑΛΙΜΟΣ - Ανω Καλαμάκι
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4996
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Path Level
    Interleaved
    Αυτο εννουσα οτι δεν ειναι FTTH αλλα ουτως η αλλως το vectoring ειναι VDSL με μειωση θορυβου στη γραμμη, οποτε παραπλανητικη η διαφημιση τους.
    Ας μας πει καποιος που εχει παρει τι upload του δινουν γιατι υποψιαζομαι οτι το πολυ να δινουν 30 Mbps. Αν μαλιστα το πανε και με το 1/10 οπως
    συζητουσαν παλιοτερα και δινουν 200/20 και μαλιστα τo χρεωνουν 60 ευρω μιλαμε για κανονικο scam.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Tekhed : 28-11-17 στις 15:33.

  14. #59
    Εγγραφή
    20-11-2002
    Περιοχή
    Κουκάκι, Αθήνα
    Μηνύματα
    636
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    15054/1021 Kbps
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΡΟΠΟΛΗΣ
    Router
    TG788vn v2
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 16(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tekhed Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο εννουσα οτι δεν ειναι FTTH αλλα ουτως η αλλως το vectoring ειναι VDSL με μειωση θορυβου στη γραμμη, οποτε παραπλανητικη η διαφημιση τους.
    Ας μας πει καποιος που εχει παρει τι upload του δινουν γιατι υποψιαζομαι οτι το πολυ να δινουν 30 Mbps. Αν μαλιστα το πανε και με το 1/10 οπως
    συζητουσαν παλιοτερα και δινουν 200/20 και μαλιστα τo χρεωνουν 60 ευρω μιλαμε για κανονικο scam.
    Το branding τους μιλάει για fiber, όχι για FTTH. Όλα τα προγράμματα NGA (ανεξαρτήτως τεχνολογίας και χονδρικού παρόχου) της Cosmote έχουν μετονομαστεί σε fiber (30-50-100-200), για τους λόγους που εξήγησα παραπάνω και στο άλλο post. Τίποτα παραπλανητικό σε αυτό κατά τη γνώμη μου.

    Τα νέα πακέτα εξ' όσων γνωρίζω είναι 100/10 και 200/20. Δεν θα το έλεγα scam, ωστόσο συμφωνώ ότι η παράλειψη της αναφοράς στο upload rate στο προωθητικό υλικό είναι μάλλον ατυχής και ενδεχομένως παραπλανητική.

  15. #60
    Εγγραφή
    13-11-2013
    Περιοχή
    ΑΛΙΜΟΣ - Ανω Καλαμάκι
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4996
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paravoid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το branding τους μιλάει για fiber, όχι για FTTH. Όλα τα προγράμματα NGA (ανεξαρτήτως τεχνολογίας και χονδρικού παρόχου) της Cosmote έχουν μετονομαστεί σε fiber (30-50-100-200), για τους λόγους που εξήγησα παραπάνω και στο άλλο post. Τίποτα παραπλανητικό σε αυτό κατά τη γνώμη μου.

    Τα νέα πακέτα εξ' όσων γνωρίζω είναι 100/10 και 200/20. Δεν θα το έλεγα scam, ωστόσο συμφωνώ ότι η παράλειψη της αναφοράς στο upload rate στο προωθητικό υλικό είναι μάλλον ατυχής και ενδεχομένως παραπλανητική.
    Φυσικα και ειναι παραπλανητικη, η διαφημιση τους μιλαει για οπτικες ινες στο σπιτι δηλαδη FTTH, νομιζω οτι οποιοσδηποτε λογικος ανθρωπος ακουσει για οπτικη στο σπιτι, το μυαλο του θα παει σε FTTH κι οχι σε vectoring. Επισης ο συνδυασμος των οπτικων στο σπιτι και της επιμελους αποκρυψης του upload αποσκοπει στην παραπλανηση του καταναλωτη.
    Ακομα χειροτερο ειναι το γεγονος οτι υποχρεωτικα πρεπει να εχεις και σταθερο γιατι αλλιως δε σου δινουν internet. Αυτο το σεναριο φιλε μου δεν το εχω δει πουθενα αλλου κι εχω μεινει σε 3 χωρες. Ναι μεν εχουν πακετα και με σταθερο αλλα δε σου λεει κανεις οτι αν δεν παρεις και σταθερο δεν παιρνεις ουτε internet. Μιλαμε για ωμο εκβιασμο ο οποιος ξεκιναει απο το γεγονος οτι επειδη ειναι 3 ολοι κι ολοι οι μςγαλοι ISP εχουν κανει καρτελ και τα πανε ολα οπως γουσταρουν.

    Για του λογου το αληθες οριστε και η διαφημιση τους, η οποια ονομαζεται COSMOTE: Διαθέσιμο σε 2,2 εκατ. νοικοκυριά και επιχειρήσεις το δίκτυο οπτικών ινών
    https://www.youtube.com/watch?v=-Dp9jqNwnhc
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Tekhed : 28-11-17 στις 16:08.

Σελ. 4 από 1060 ΠρώτηΠρώτη ... 2345691424 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας