Σελ. 868 από 1061 ΠρώτηΠρώτη ... 848858863866867868869870873878888 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 13.006-13.020 από 15905
  1. #13006
    Εγγραφή
    14-05-2006
    Περιοχή
    Αθηνα/Περισσος
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    999
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 & 1000/100
    ISP
    Inalan & Cosmote FTTH
    Router
    HG8546M & Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από trod Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχει κανενας κανει αναβμιση σε 1gbit χωρις να βαλει το 5530 και να παραμεινει με ONT και το router του; To επιτρεπει αυτο η Cosmote;

    Εχω το 7590 και δεν θελω να το αλλαξω και απλα θα ηθελα να παω απο 500mbit σε 1gbit (γνωριζοντας οτι θα χασω ενα ποσοστο απο το download).
    Εγώ έκανα αναβάθμιση από 200 σε 1000, είχα το Smart με το ΟΝΤ
    Μου στείλανε το 5530 μαζί με το ΑΧ1200

    Είπα ότι δεν θέλω το 5530 και να συνεχίσω με το Smart + ONT

    Μου είπαν ΟΚ, και κόστος 135€ (μου έκοψαν -50€, σύνολο 85€)

    Από Νοέμβριο μπορεί και να στείλω πίσω το 5530 και να ζητήσω επιστροφή των 85€

    Εξοπλισμοί και οι 2 δικοί τους είναι

  2. #13007
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.360
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ancogsxr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ έκανα αναβάθμιση από 200 σε 1000, είχα το Smart με το ΟΝΤ
    Μου στείλανε το 5530 μαζί με το ΑΧ1200

    Είπα ότι δεν θέλω το 5530 και να συνεχίσω με το Smart + ONT

    Μου είπαν ΟΚ, και κόστος 135€ (μου έκοψαν -50€, σύνολο 85€)

    Από Νοέμβριο μπορεί και να στείλω πίσω το 5530 και να ζητήσω επιστροφή των 85€

    Εξοπλισμοί και οι 2 δικοί τους είναι
    Το κόστος τι αφορά;
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  3. #13008
    Εγγραφή
    14-05-2006
    Περιοχή
    Αθηνα/Περισσος
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    999
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 & 1000/100
    ISP
    Inalan & Cosmote FTTH
    Router
    HG8546M & Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το κόστος τι αφορά;
    οτι δεν επεστρεψα το Smart + ONT

  4. #13009
    Εγγραφή
    06-12-2021
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    267
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ 7530 AX
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το εύκολο/γρήγορο είναι να γράψεις τον παππού εκεί που δεν πιάνει μελάνι και να υπογράψεις ο ίδιος...
    Στη θέση του, αν έβλεπα πως, εξαντλώντας όλα τα άλλα περιθώρια, δεν βγαίνει άκρη και ο παππούς επιμένει στο λάθος και άδικο, αυτό ακριβώς θα έκανα.

  5. #13010
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.360
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ancogsxr Εμφάνιση μηνυμάτων
    οτι δεν επεστρεψα το Smart + ONT
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  6. #13011
    Εγγραφή
    30-08-2023
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εάν ανατρέξεις πίσω στο θέμα (και σε άλλα διπλανά) θα δεις ότι έχει γίνει πολλές φορές η ίδια συζήτηση...
    Η περίληψη είναι ότι το συνεργείο θέλει την έγκριση/υπογραφή διαχειριστή ως μοναδικό εξουσιοδοτημένο εκ μέρους του κτιρίου, ακριβώς για να μην μπλέξει με τον κάθε βλάκα.
    Ο διαχειριστής είναι χρήσιμος και για να υποδείξει τα επιθυμητά σημεία εγκατάστασης των κουτιών. Προς αυτή την κατεύθυνση, είναι εφικτό το κουτί του ορόφου του μπει μακριά του και να μην περάσει μπροστά του (πχ να είναι στο τέλος κάποιου διαδρόμου το διαμέρισμά του);
    Το "by the book" είναι να ορίσετε διαχειριστή. Εξάλλου ο νόμος είναι ξεκάθαρος, ακόμη και μόνο ένας να θέλει, εγκατάσταση θα γίνει.
    Το εύκολο/γρήγορο είναι να γράψεις τον παππού εκεί που δεν πιάνει μελάνι και να υπογράψεις ο ίδιος...
    Ναί αν δεν βρεθεί άλλη λύση αυτό θα γίνει. Εδώ που μένω είχαμε 24άρα και χωρίς να υπάρχει υποδομή για οπτική ίνα μας την έκανε η Nova 100άρα. FTTC λογικά. Το περίεργο είναι πως και στη Nova και στη Cosmote που ρώτησα για την νέα σύνδεση μου είπαν απλά για 24 ή FTTH. Δεν ξέρω γιατί δεν μου είπαν και για εκεί 100άρα FTTC. Θα το δω αύριο.

  7. #13012
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.360
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Valkal1987 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναί αν δεν βρεθεί άλλη λύση αυτό θα γίνει. Εδώ που μένω είχαμε 24άρα και χωρίς να υπάρχει υποδομή για οπτική ίνα μας την έκανε η Nova 100άρα. FTTC λογικά. Το περίεργο είναι πως και στη Nova και στη Cosmote που ρώτησα για την νέα σύνδεση μου είπαν απλά για 24 ή FTTH. Δεν ξέρω γιατί δεν μου είπαν και για εκεί 100άρα FTTC. Θα το δω αύριο.
    Το ότι υπάρχει καμπίνα xdsl/fiber δεν σημαίνει υποχρεωτικά ότι θα δίνουν από αυτήν όλοι οι πάροχοι.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  8. #13013
    Εγγραφή
    06-12-2021
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    267
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ 7530 AX
    Προς ενημέρωσιν των αξιοτίμων συμφορουμιτών: Τη Δευτέρα ήρθε ο μηχανικός, έκανε την αυτοψία και κλείσαμε για σήμερα το συνεργείο. Ήρθαν στην ώρα τους και έκαναν όλη τη δουλειά, από τα χωματουργικά έξω μέχρι το πριζάκι σε καθένα από τα 3 διαμερίσματα που το είχαμε ζητήσει. ΠΟΛΥ καλή και επιμελημένη δουλειά. Ειδικά έξω από την πολυκατοικία, ο μόνος τρόπος να καταλάβεις πού έβαλαν κομπρεσέρ είναι οι καινούριες πλάκες στο πεζοδρόμιο.
    Και κάτι τελευταίο: Ζητήσαμε να βάλουν κανάλι από το floor box μέχρι το πριζάκι και δεν είχαν θέμα να το κάνουν.

  9. #13014
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.813
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgeole Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προς ενημέρωσιν των αξιοτίμων συμφορουμιτών: Τη Δευτέρα ήρθε ο μηχανικός, έκανε την αυτοψία και κλείσαμε για σήμερα το συνεργείο. Ήρθαν στην ώρα τους και έκαναν όλη τη δουλειά, από τα χωματουργικά έξω μέχρι το πριζάκι σε καθένα από τα 3 διαμερίσματα που το είχαμε ζητήσει. ΠΟΛΥ καλή και επιμελημένη δουλειά. Ειδικά έξω από την πολυκατοικία, ο μόνος τρόπος να καταλάβεις πού έβαλαν κομπρεσέρ είναι οι καινούριες πλάκες στο πεζοδρόμιο.
    Και κάτι τελευταίο: Ζητήσαμε να βάλουν κανάλι από το floor box μέχρι το πριζάκι και δεν είχαν θέμα να το κάνουν.
    Καλορίζικα. Ξέρεις εάν είχαν εξοπλισμό για τη διάφανη ίνα που προορίζεται να κολληθεί, ή ήρθαν ούτως ή άλλως με κανάλια;

  10. #13015
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.721
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgeole Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προς ενημέρωσιν των αξιοτίμων συμφορουμιτών: Τη Δευτέρα ήρθε ο μηχανικός, έκανε την αυτοψία και κλείσαμε για σήμερα το συνεργείο. Ήρθαν στην ώρα τους και έκαναν όλη τη δουλειά, από τα χωματουργικά έξω μέχρι το πριζάκι σε καθένα από τα 3 διαμερίσματα που το είχαμε ζητήσει. ΠΟΛΥ καλή και επιμελημένη δουλειά. Ειδικά έξω από την πολυκατοικία, ο μόνος τρόπος να καταλάβεις πού έβαλαν κομπρεσέρ είναι οι καινούριες πλάκες στο πεζοδρόμιο.
    Και κάτι τελευταίο: Ζητήσαμε να βάλουν κανάλι από το floor box μέχρι το πριζάκι και δεν είχαν θέμα να το κάνουν.
    Ολέ, ολέ ολέ ολέ
    Με το καλό
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  11. #13016
    Εγγραφή
    16-01-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    653
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300000/30000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Plus
    εγω ακομα περιμενω (δυο εβδομαδες) μετα την τελικη εγκατασταση να επιδιορθοσουν την βλαβη που προκαλεσαν κατα λαθος στο μακρυνο καφαο που περναω για να εχω link με κεντρο, λαθος κολληση ειπαν , αντε να δουμε τωρα...
    You pull me in Here we go again And my heart beats faster now And I don’t know Why I’m powerless And there’s no way out...
    https://www.youtube.com/watch?v=WPVv-Jjb0wQ

  12. #13017
    Εγγραφή
    06-12-2021
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    267
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ 7530 AX
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλορίζικα. Ξέρεις εάν είχαν εξοπλισμό για τη διάφανη ίνα που προορίζεται να κολληθεί, ή ήρθαν ούτως ή άλλως με κανάλια;
    Λοιπόν, είχαν και τα δύο, αλλά άκου να δεις πώς έχει η δουλειά: Στα δύο από τα τρία διαμερίσματα είχαμε τα ρούτερ δίπλα στην εξώπορτα, οπότε με 20-40cm (αόρατου - το έβαλαν χαμηλά, τέλεια δουλειά) καναλιού κάναμε τη δουλειά μας. Στο τρίτο διαμέρισμα όμως η κατάσταση ήταν πιο δύσκολη. Έπρεπε να περάσει η ίνα καμιά 20αριά μέτρα τοίχο τοίχο και μάλιστα από σαλόνι. Ο ιδιοκτήτης ζήτησε τη διάφανη ίνα, η οποία αποδείχτηκε η πιο καλλιτεχνική δουλειά που έχω δει. Όταν πια τελείωσε, ψάχναμε να δούμε (ψηλά) πού είναι η ίνα... κι ακόμα την ψάχνουμε! Εν τω μεταξύ, έπιασα την κουβέντα (κλασικά) με το συνεργείο και μου είπαν ότι είναι ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΞΙΟΠΙΣΤΗ και δεν έχω λόγο να μην τους πιστέψω. Θερμαίνεται με το μηχάνημα στους 180 C για να κολλήσει. Μου ανέφεραν χαρακτηριστικά πως, όταν τους την έφεραν για πρώτη φορά, όλοι οι τεχνικοί την κοίταζαν με μισό μάτι και φυσικά δυσπιστούσαν. Στην πράξη αποδείχτηκε το αντίθετο: Σε κάποιο σπίτι είχαν βάλει αυτή τη διάφανη ίνα και μετά από μια-δυο μέρες (δεν θυμάμαι το γιατί) έπρεπε να την ξηλώσουν. Έλεγε ο άνθρωπος ότι α) έβγαινε ΔΥΣΚΟΛΑ και β) μαζί με την ίνα έβγαιναν και κομματάκια από τον τοίχο. Ο κυριότερος λόγος που τους πιστεύω φυσικά ήταν η άψογη δουλειά που έκαναν. Μέχρι και το κλιμακοστάσιο σκούπισαν (αν τους έλεγα να το σφουγγαρίσουν, μάλλον δεν θα έφερναν αντίρρηση!!!).

  13. #13018
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.266
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλορίζικα !!!
    Σε όσον αφορά στην ποιότητα της εγκατάστασης τελικά είναι ανάλογα σε ποιο συνεργείο θα πέσεις ( και ενδεχομένως και αν υπάρχει κάποιος της πολυκατοικίας μαζί τους, γιατί αν τελειώσουν και είναι τσαπατσούλικα, δεν παίζει να ξαναέρθουν για αλλαγές )
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...

  14. #13019
    Εγγραφή
    06-12-2021
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    267
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ 7530 AX
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλορίζικα !!!
    Σε όσον αφορά στην ποιότητα της εγκατάστασης τελικά είναι ανάλογα σε ποιο συνεργείο θα πέσεις ( και ενδεχομένως και αν υπάρχει κάποιος της πολυκατοικίας μαζί τους, γιατί αν τελειώσουν και είναι τσαπατσούλικα, δεν παίζει να ξαναέρθουν για αλλαγές )
    Ευχαριστώ και εσένα φίλε μου και τους υπόλοιπους για τις ευχές σας και αντεύχομαι όλος ο κόσμος να αποκτήσει ίντερνετ της προκοπής. Κάπως έτσι είναι τα πράγματα. Οι άνθρωποι αυτοί το επιβεβαίωσαν ρητά ότι υπάρχουν συνεργεία και... συνεργεία που συνεργάζονται με την Cosmote. Παρεμπιπτόντως, σήμερα ξεκίνησαν φουριόζικα να σκάβουν στην περιοχή μου από την INALAN (έκοβαν μέχρι και το πέρασμα από κάποιους δρόμους)! Τόσα χρόνια αφωνία και τώρα που ο ΟΤΕ βάζει στο ένα σπίτι μετά το άλλο, ξεκίνησαν μαζικές συναυλίες! Και σχεδιασμένο να ήταν, δεν θα πετύχαινε έτσι! Τώρα που έγινε η θάλασσα γιαούρτι και τρώνε όλοι, η INALAN τρέχει να βρει κουτάλια!!!

  15. #13020
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.813
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλορίζικα !!!
    Σε όσον αφορά στην ποιότητα της εγκατάστασης τελικά είναι ανάλογα σε ποιο συνεργείο θα πέσεις ( και ενδεχομένως και αν υπάρχει κάποιος της πολυκατοικίας μαζί τους, γιατί αν τελειώσουν και είναι τσαπατσούλικα, δεν παίζει να ξαναέρθουν για αλλαγές )
    Κι εμάς που ήταν κάποιος...
    -Ρε μάστορα μη βάλεις εκεί το floorbox, δεν θα βολεύει
    -Εντάξει μωρέ, θα το δούμε όταν κάνουμε την οριζόντια, πάλι εμείς θα είμαστε
    Spoiler alert - το έβαλε εκεί που δεν βόλευε

Σελ. 868 από 1061 ΠρώτηΠρώτη ... 848858863866867868869870873878888 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας