Σελ. 239 από 1061 ΠρώτηΠρώτη ... 219229234237238239240241244249259 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 3.571-3.585 από 15905
  1. #3571
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    το Fritzbox 7590 είναι TOP δεν υπάρχει σύγκριση καμία με το SPEEDPORT PLUS/SPEEDPORT SMART που δίνει η COSMOTE
    βέβαια ότι αφορά τις θύρες LAN να γνωρίζεις ότι έχει (4) τέσσερις αν θες παραπάνω παίρνεις το ανάλογο Switch.
    εγώ το σκέφτομαι να το αγοράσω...απλά επειδή είμαι φανατικός των "ειδικών ρούτερ" ξέρεις αυτά που τα αποκαλούν "gaming" οι γνωστοί ξένοι youtubers για αυτό το καθυστερώ...

  2. #3572
    Εγγραφή
    06-09-2015
    Μηνύματα
    249
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    200 ευρώ για να πάρεις τι παραπάνω από το speedport? Τι value έχει? Τα της τηλεφωνίας? Για μένα είναι υπερτιμημένο το Fritz, καταλαβαίνω να πάρεις με 40 απ' το eBay αν θες να φτιάξεις μίνι κέντρο αλλά 200 με τίποτα.

  3. #3573
    Εγγραφή
    17-02-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    110
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    Router
    Fritz!Box 4040
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xaris333 Εμφάνιση μηνυμάτων
    200 ευρώ για να πάρεις τι παραπάνω από το speedport? Τι value έχει? Τα της τηλεφωνίας? Για μένα είναι υπερτιμημένο το Fritz, καταλαβαίνω να πάρεις με 40 απ' το eBay αν θες να φτιάξεις μίνι κέντρο αλλά 200 με τίποτα.
    Μεγάλη συζήτηση. Είναι λίγο σα να λέμε δεν παίρνω Toyota, είναι υπερεκτιμημένο.
    Θυμάμαι πριν πολλά χρόνια που δουλεύαμε τα Fritz στην τότε Hellas On Line (εγώ τότε στην τεχνική υποστήριξη πελατών της εταιρείας). Η μοναδική ίσως εταιρεία που έφερε ποτέ τόσο υψηλής ποιότητας modem / routers για τους πελάτες της. Αξιοπιστία λειτουργίας και στατιστικών, παραμετροποίηση, σταθερότητα, support από την AVM, 5 χρόνια εγγύηση, συνεχή firmwares, και πολλά άλλα. Έχεις από τη μία εταιρείες όπως η TP-Link που σου βγάζουν 6 διαφορετικές εκδόσεις για το ίδιο modem / router όλες με διαφορετικά firmware, η V1 δεν έχει το τάδε χαρακτηριστικό, η V3 δεν υποστηρίζει το άλλο, η V4 βγήκε με προβλήματα και ένα χάος που δεν τελειώνει ποτέ, την ώρα που η AVM έχει μία έκδοση για κάθε μοντέλο της και το υποστηρίζει για πάρα πολλά χρόνια με firmware updates.
    Τέλος πάντων, είναι γεγονός ότι τα Fritz δεν είναι για όλους. Ο μέσος χρήστης δεν χρειάζεται να ασχοληθεί με κάτι τέτοιο και θα μπορέσει να κάνει τη δουλειά του και με αυτά που δίνουν οι πάροχοι. Εγώ ως παθών με modem / routers της σειράς (παρόχων) δεν ξαναγυρίζω σε κείνα. Fritz και μόνο Fritz πλέον.
    Αλλά έχω την εντύπωση πως είμαστε λίγο εκτός θέματος εδώ μέσα, μιλώντας γενικά για τα Fritz. Στο ακόλουθο link μπορεί να μάθει κανείς ό,τι θέλει: https://www.adslgr.com/forum/forums/...%CE%B9-routers
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stark : 11-03-21 στις 08:53.

  4. #3574
    Εγγραφή
    04-04-2008
    Περιοχή
    Νέα Χαλκηδόνα
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.961
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    -(dB) / -(dB)
    Ποτε ληγουν οι πρωτοι πελατες fiber με το κουπονι; Θα ηθελα πολυ να μαθω εαν κανουν καποια προσοφρα ωστε να συνεχισεις με το ιδιο κοστος ή παμε για downgrade σε adsl.

  5. #3575
    Εγγραφή
    17-02-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    110
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    Router
    Fritz!Box 4040
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από utp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποτε ληγουν οι πρωτοι πελατες fiber με το κουπονι; Θα ηθελα πολυ να μαθω εαν κανουν καποια προσοφρα ωστε να συνεχισεις με το ιδιο κοστος ή παμε για downgrade σε adsl.
    Εδώ έχουν γράψει κάποια παιδιά τις εμπειρίες τους

    https://www.adslgr.com/forum/threads...83%CE%B7/page7

  6. #3576
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από utp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποτε ληγουν οι πρωτοι πελατες fiber με το κουπονι; Θα ηθελα πολυ να μαθω εαν κανουν καποια προσοφρα ωστε να συνεχισεις με το ιδιο κοστος ή παμε για downgrade σε adsl.
    στην περιοχή του παγκρατίου που ήμουν ο πρώτος η προσφορά με το κουπόνι λήγει στις 14/03/2021 και μου έκαναν προσφορά ανανέωσης για 24 μήνες δέσμευση

    η τιμή που παίζει από το αρμόδιο τμήμα του (13888) είναι στα 39,90 ευρώ για ένα κανάλι φωνής (VoIP) εγώ που έχω δύο κανάλια φωνής (VoIP) ανεβαίνω στα 47,40 ευρώ απεριόριστα σταθερά , απεριόριστα κινητά.

    εννοείται ότι την αποδέχτηκα και ανανέωσα.

  7. #3577
    Εγγραφή
    24-09-2020
    Περιοχή
    Βύρωνας
    Μηνύματα
    44
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΡΩΝΑΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    στην περιοχή του παγκρατίου που ήμουν ο πρώτος η προσφορά με το κουπόνι λήγει στις 14/03/2021 και μου έκαναν προσφορά ανανέωσης για 24 μήνες δέσμευση

    η τιμή που παίζει από το αρμόδιο τμήμα του (13888) είναι στα 39,90 ευρώ για ένα κανάλι φωνής (VoIP) εγώ που έχω δύο κανάλια φωνής (VoIP) ανεβαίνω στα 47,40 ευρώ απεριόριστα σταθερά , απεριόριστα κινητά.

    εννοείται ότι την αποδέχτηκα και ανανέωσα.
    Όταν λες δύο κανάλια φωνής εννοείς ότι έχεις δύο αριθμούς σταθερού φαντάζομαι, έτσι;

  8. #3578
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.446
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostascb Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν λες δύο κανάλια φωνής εννοείς ότι έχεις δύο αριθμούς σταθερού φαντάζομαι, έτσι;
    ΄Οχι, ένας αριθμός με xρηση απο 2 σταθερα ταυτόχρονα, κι ένας άλλος τρόππος εγκατάστασης.....
    https://www.youtube.com/watch?v=HXZY0N85umI&t=2500s

  9. #3579
    Εγγραφή
    15-10-2006
    Μηνύματα
    2.002
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kostinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΄Οχι, ένας αριθμός με xρηση απο 2 σταθερα ταυτόχρονα, κι ένας άλλος τρόππος εγκατάστασης.....
    https://www.youtube.com/watch?v=HXZY0N85umI&t=2500s
    Σε ποιο χρονικό σημείο, λέει για τα δύο κανάλια φωνής ?

  10. #3580
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostascb Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν λες δύο κανάλια φωνής εννοείς ότι έχεις δύο αριθμούς σταθερού φαντάζομαι, έτσι;
    Υπάρχουν συνδέσεις με VoIP τηλεφωνία με ένα κανάλι φωνής αλλά και άλλες με δύο κανάλια φωνής.
    Είναι τα αντίστοιχα που υπάρχουν στην παραδοσιακή αναλογική τηλεφωνία, σε PSTN και ISDN.

    Σε αυτά με 2 κανάλια φωνής, μπορεί να έχουμε είτε τον ίδιο αριθμό είτε πολλαπλούς με έως 8 MSN.

  11. #3581
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostascb Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν λες δύο κανάλια φωνής εννοείς ότι έχεις δύο αριθμούς σταθερού φαντάζομαι, έτσι;
    Να το πω απλά για να καταλάβετε

    πριν βάλω COSMOTE FTTH είχα COSMOTE VDSL (ISDN) δύο κανάλια φωνής στον τηλεφωνικό μου αριθμό
    τώρα που αναβάθμισα την γραμμή σε COSMOTE FTTH διατηρώ τα δύο κανάλια φωνής (VoIP) στον τηλεφωνικό μου αριθμό

    αλλά η COSMOTE για το πακέτο COSMOTE DP 100XL η τιμή που δίνει μέσω προσφοράς από το αρμόδιο τμήμα είναι 39,90 ευρώ για ένα κανάλι φωνής (VoIP) δηλαδή σαν να έχεις PSTN τηλεφωνία

    αν θες παραπάνω κανάλια φωνής τα χρεώνει έξτρα έτσι προκύπτει το 47,40 για εμένα που θέλω δύο κανάλια φωνής (VoIP) καθώς είναι σαν να έχω ISDN τηλεφωνία.

  12. #3582
    Εγγραφή
    24-06-2017
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    441
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    SNR / Attn
    34(dB) / 5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Θα κάνω μια χαζή ερώτηση αλλά σαν νέος χρήστης FTTH έχω απορία Δεν πειράζει αν κλείσουμε το ONT και το βγάλω από το ρεύμα έτσι; Δεν ξέρω γιατί απλά μου δημιουργεί άγχος και θέλω να είμαι 100% σίγουρος.

  13. #3583
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.893
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Αν υπήρχε θέμα, θα είχαν πολλοί πρόβλημα μετά από διακοπές ρεύματος μιας και δεν έχουν ολοι ups.

  14. #3584
    Εγγραφή
    31-07-2017
    Περιοχή
    χανια κρητη
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    937
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΥΔΩΝΑΣ
    Router
    fritzbox 5530 fiber
    Μια απορία μετά από διακοπή ρεύματος και επαναφορα του ρεύματος το ONT πόση ώρα θελει για να είναι σε πλήρη λειτουργία υπάρχει κάποιος συγχρονισμός με κάποιο dslam θέλει καποιο reset

  15. #3585
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Δεν πειράζει να το κλείσετε απλά δεν θα έχετε πρόσβαση στο διαδίκτυο και φυσικά VoIP τηλεφωνία
    όταν το ανοίξετε και πάλι θέλει κάποια δευτερόλεπτα για να επανέλθουν όλα

    ΠΡΟΣΟΧΗ το NOKIA/HUAWEI ONT δεν το κάνετε ΠΟΤΕ RESET (ΕΠΑΝΑΦΟΡΑ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΩΝ ΡΥΘΜΙΣΕΩΝ)

Σελ. 239 από 1061 ΠρώτηΠρώτη ... 219229234237238239240241244249259 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας