Σελ. 728 από 1059 ΠρώτηΠρώτη ... 708718723726727728729730733738748 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 10.906-10.920 από 15878
  1. #10906
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.756
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219943/21999
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300 S
    SNR / Attn
    18.3(dB) / 1.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Και εγω στο καλωδιο θα πονταρα, κλασικη περιπτωση
    E5 2697 v2 @ 3.0GHz on P9X79 Deluxe 24GB
    Spoiler:
    WD15EARS, WD30EFRX, WD30EURS, WD30EZRX, WD40EFRX, WD60EFRX
    Intel Xeon E5-2670 v2 @ 2.9GHz 16GB WD15EARS, 2xWD40EFRX, WD60EFRX, 2xWD100EFΑX
    i5 750 @ 3.36GHz 4GB 2xWD60EFRX, 5xWD80EFZX, 2xWD100EFΑX Sony Vaio VPC-F13Z1E/B

  2. #10907
    Εγγραφή
    16-03-2004
    Μηνύματα
    781
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chrisd Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η μειωμενη τιμη(-13 ευρω)ισχυει οσο ειναι ενεργο το κουπονι.
    οταν ληξει το κουπονι η τιμη θα ανεβει +13 ευρω τον μηνα.
    η ταχυτητα ειναι αναλογη των αναγκων που εχεις,αλλα πιστευω τωρα πλεον με το FTTH δεν αξιζει να εχεις τιποτα λιγοτερο απο 300αρα γραμμη.
    Ναι, ρωτάω αν "μεταφέρεται" το κουπόνι στις τιμές αυτές που ανακοινώθηκαν και αν ξέρει κανείς πόσο έχει πάει η τιμή της 100 για όσους τελείωσαν την 2ετία με κουπόνι.
    No one flirts like a Malkavian

  3. #10908
    Εγγραφή
    17-12-2016
    Μηνύματα
    195
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport plus 2
    Μια ερωτηση παιδια
    Η οπτικη ινα που μπαινει μεσα στο σπιτι παει σε ενα κουτακι που γραφει cosmote πανω.Απο εκει φευγει ενα καλωδιο κιτρινο που παει στο ΟΝΤ το οποιο χρειαζεται παροχη ρευματος σωστα;;;Το καλωδιο αυτο το κιτρινο πως λεγεται;;;,μπορω απο το πριζακι να το τραβηξω πιο μακρια (5-6 μετρα) για να το παω στο ΟΝΤ να ειναι κοντα στο ρουτερ το ΟΝΤ;;;

  4. #10909
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Αυτό είναι η οπτική ίνα. Γιατί δεν περνάς καλώδιο από την πρίζα έως το ΟΝΤ, όπου θέλεις να το βάλεις.

  5. #10910
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.923
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Μπορείς, με προσοχή μιας και είναι οπτική ίνα. Είναι τύπου SC-APC και στις 2 πλευρές, οπότε δες εδώ ενδεικτικά τι υπάρχει (σε ενδιαφέρουν όσα έχουν πράσινους ακροδέκτες και στις 2 πλευρές):

    https://www.skroutz.gr/c/694/kalodia...yphrase=sc-apc

  6. #10911
    Εγγραφή
    17-12-2016
    Μηνύματα
    195
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό είναι η οπτική ίνα. Γιατί δεν περνάς καλώδιο από την πρίζα έως το ΟΝΤ, όπου θέλεις να το βάλεις.
    Από το πριζακι της Cosmote να τραβήξω τέτοιο μεγάλο καλώδιο μέχρι το ΟΝΤ,για να πάει το ΟΝΤ κοντά στο ρουτερ;;Αυτό εννοείς;
    Το πρόβλημα είναι ότι εκεί που θα μπει η ίνα και κατεπεκταση το πριζακι της Cosmote δεν έχει πρίζα ρεύματος να πάρει το ΟΝΤ να μπει εκεί και το ΟΝΤ.Άρα αναγκαστικά θα πρέπει να μπει το πριζακι και να τραβήξω καλώδιο ίνας μέχρι το ΟΝΤ…Βέβαια διαβάζω ότι δεν μπορεί να κάνει πολλές γωνιές…Ισχυει αυτό;;;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από x_undefined Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείς, με προσοχή μιας και είναι οπτική ίνα. Είναι τύπου SC-APC και στις 2 πλευρές, οπότε δες εδώ ενδεικτικά τι υπάρχει (σε ενδιαφέρουν όσα έχουν πράσινους ακροδέκτες και στις 2 πλευρές):

    https://www.skroutz.gr/c/694/kalodia...yphrase=sc-apc
    Τα cs-sc είναι διαφορετικά;;;

  7. #10912
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.805
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Totti10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από το πριζακι της Cosmote να τραβήξω τέτοιο μεγάλο καλώδιο μέχρι το ΟΝΤ,για να πάει το ΟΝΤ κοντά στο ρουτερ;;Αυτό εννοείς;
    Το πρόβλημα είναι ότι εκεί που θα μπει η ίνα και κατεπεκταση το πριζακι της Cosmote δεν έχει πρίζα ρεύματος να πάρει το ΟΝΤ να μπει εκεί και το ΟΝΤ.Άρα αναγκαστικά θα πρέπει να μπει το πριζακι και να τραβήξω καλώδιο ίνας μέχρι το ΟΝΤ…Βέβαια διαβάζω ότι δεν μπορεί να κάνει πολλές γωνιές…Ισχυει αυτό;;;

    - - - Updated - - -

    Τα cs-sc είναι διαφορετικά;;;
    Μπορείς εάν βολεύει να κρατήσεις το ONT κάπου κοντά και να αλλάξεις θέση στο router. Το Ethernet που συνδέει το ONT με το router είναι πιο εύκολο στη διαχείριση...
    Η οπτική δεν μπορεί να κανεί απότομες γωνίες, αλλά δεν είναι εντελώς απαγορευτικές.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος minas : 27-01-23 στις 09:13.

  8. #10913
    Εγγραφή
    17-12-2016
    Μηνύματα
    195
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείς εάν βολεύει να κρατήσεις το ONT κάπου κοντά και να αλλάξεις θέση στο router. Το Ethernet που συνδέει το ONT με το router είναι πιο εύκολο στη διαχείριση...
    Η οπτική δεν μπορεί να κανεί απότομες γωνίες, αλλά δεν είναι εντελώς απαγορευτικές.
    Δυστυχως στο μονο σημειο που μπορει να μπει μεσα στο σπιτι η ινα δεν εχει πριζα ρευματος για να μπει εκει το ΟΝΤ και κατεπεκταση και το ρουτερ.Οποτε θα πρεπει να τρεξω ενα καλωδιο ινας μεχρι το ΟΝΤ που θα ειναι διπλα στο ρουτερ.Η μονη χαζομαρα ειναι οτι εχει καποιες γωνιες που θα πρεπει να περασει η ινα και το φοβαμαι για να μην διπλωνει το καλωδιο

  9. #10914
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.805
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Totti10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστυχως στο μονο σημειο που μπορει να μπει μεσα στο σπιτι η ινα δεν εχει πριζα ρευματος για να μπει εκει το ΟΝΤ και κατεπεκταση και το ρουτερ.Οποτε θα πρεπει να τρεξω ενα καλωδιο ινας μεχρι το ΟΝΤ που θα ειναι διπλα στο ρουτερ.Η μονη χαζομαρα ειναι οτι εχει καποιες γωνιες που θα πρεπει να περασει η ινα και το φοβαμαι για να μην διπλωνει το καλωδιο
    Κάθε καλώδιο οπτικής ίνας έχει τις δικές του προδιαγραφές, αλλά γενικά μπορείς να πεις ότι γωνία με ακτίνα κύκλου > 1cm είναι αποδεκτή.
    Εάν βάλεις κανάλια για την όδευση, μπορείς να αφήνεις λίγο κενό κανάλι στο σημείο σύνδεσης κάθε γωνίας, ώστε να μην περιορίζεται κολλητά στη γωνία η ίνα.
    Αναρωτιέμαι όμως: Πως αποφάσισαν να σου τερματίσουν το πριζάκι της ίνας σε σημείο που δεν έχει κοντά πρίζες ρεύματος;
    Εάν δεν το έχουν ήδη τερματίσει, θα κάνουν αυτοί την όδευση, και ξέρουν τι να προσέξουν για τις γωνίες...

  10. #10915
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.699
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Totti10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστυχως στο μονο σημειο που μπορει να μπει μεσα στο σπιτι η ινα δεν εχει πριζα ρευματος για να μπει εκει το ΟΝΤ και κατεπεκταση και το ρουτερ.Οποτε θα πρεπει να τρεξω ενα καλωδιο ινας μεχρι το ΟΝΤ που θα ειναι διπλα στο ρουτερ.Η μονη χαζομαρα ειναι οτι εχει καποιες γωνιες που θα πρεπει να περασει η ινα και το φοβαμαι για να μην διπλωνει το καλωδιο
    Aντί να πας το ΟΝΤ στο ρούτερ, φέρε πρίζα εξωτερική στο ΟΝΤ
    Δεν καταναλώνει και πολύ ρεύμα.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  11. #10916
    Εγγραφή
    22-09-2007
    Μηνύματα
    194
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΡΙΛΑΟΥ
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Το μόνο που μου τη δίνει με το FTTH είναι πως δεν υπάρχει τρόπος να δεις αν "δουλεύουν" όλα σωστά, αφού στατιστικά δεν σου δίνει το Router όπως ήταν πριν με τον χαλκό και η μόνη λύση είναι τα Speedtest's που συνήθως δεν σου δίνουν τις ίδιες μετρήσεις.
    Για παράδειγμα, δεν ξέρω αν έκανε καλή δουλειά ο εργολάβος που ήρθε και μου έκανε την εγκατάσταση μέσα στο σπίτι, (οπτική ίνα στα κανάλια, ΟΝΤ) κλπ.
    Βέβαια στα Speedtest υπάρχουν φορές που παίρνω 500+, αλλά όχι πάντα, οπότε πιστεύω πως δεν υπάρχει κάποια κακοτεχνία που να επηρεάζει την ταχύτητα της σύνδεσης μου, γιατί τότε δεν θα μου έδινε ποτέ τις συγκεκριμένες μετρήσεις, σωστά;
    Ο άνθρωπος λένε οι επιστήμονες πως μπορεί να ζήσει έως και 150 χρόνια, κάτω από ΙΔΑΝΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ...κάπως έτσι μπορεί κάποιος να πιάσει και τις ταχύτητες internet που υπόσχονται οι πάροχοι στα προγράμματά τους...

  12. #10917
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.699
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jimmis74 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το μόνο που μου τη δίνει με το FTTH είναι πως δεν υπάρχει τρόπος να δεις αν "δουλεύουν" όλα σωστά, αφού στατιστικά δεν σου δίνει το Router όπως ήταν πριν με τον χαλκό και η μόνη λύση είναι τα Speedtest's που συνήθως δεν σου δίνουν τις ίδιες μετρήσεις.
    Για παράδειγμα, δεν ξέρω αν έκανε καλή δουλειά ο εργολάβος που ήρθε και μου έκανε την εγκατάσταση μέσα στο σπίτι, (οπτική ίνα στα κανάλια, ΟΝΤ) κλπ.
    Βέβαια στα Speedtest υπάρχουν φορές που παίρνω 500+, αλλά όχι πάντα, οπότε πιστεύω πως δεν υπάρχει κάποια κακοτεχνία που να επηρεάζει την ταχύτητα της σύνδεσης μου, γιατί τότε δεν θα μου έδινε ποτέ τις συγκεκριμένες μετρήσεις, σωστά;
    Σταμάτα να ανησυχείς
    Αν δεν δούλευε, θα έδειχνε μηδέν.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  13. #10918
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.923
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Σωστά. Αφού μπαίνεις στο Internet δουλεύει όπως θα έπρεπε να δουλεύει. Αν έχεις αποσυνδέσεις σε πολύ μεγάλο βαθμό ή κοπεί τελείως, μόνο τότε να σε αγχώνει, σε όλες τις άλλες περιπτώσεις δουλεύει τέλεια χωρίς απώλειες.

  14. #10919
    Εγγραφή
    04-01-2005
    Μηνύματα
    224
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από billdanos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μόλις έκανα και γω την αίτηση για αναβάθμιση στα 500 από τα 300 που είχα έως τώρα.

    Φάγαμε όμως μισή ώρα στο τηλέφωνο γιατί το σύστημα τους έβγαζε μήνυμα πως το speedport Plus 2 που έχω ΔΕΝ είναι συμβατό με τα 500 αλλά ούτε και με τα 300 που είχα έως τώρα! Τους εξηγώ πως λειτουργεί μια χαρά στα 300 εδώ και 2 μήνες και είχαμε κάνει ολόκληρη ανάλυση τότε για να καταφέρω να έχω το συγκεκριμένο που αντικατέστησε το ZTE...
    - Μα μου λέει δεν μπορώ να κλείσω το αίτημα της αναβάθμισης αν δεν σας στείλουμε το νέο router!
    - Ωραία του λέω, ποιο σας προτείνει να μου στείλετε?
    - Το Speedport Smart...
    - Του εξηγώ πως δεν υπάρχει περίπτωση να δεχτώ το συγκεκριμένο...
    - Ε τότε μας βγάζει και δεύτερη εναλλακτική, το Speedport Plus 2 R...
    - Μα αυτό δεν έχω τώρα?
    - Εχμ ναι δεν ξέρω...
    - Καλά, στείλτε μου το Speedport Plus 2 R, να τελειώνουμε...
    - ΟΚ, είστε έτοιμος, θα το παραλάβετε Παρασκευή.

    Εν τω μεταξύ λίγο πριν είχα καλέσει και στο 13788 και ζήτησα να μου αναβαθμίσουν το plus 2 στο τελευταίο firmware και επίσης η κοπελιά μου είπε πως το σύστημα της βγάζει πως δεν ειναι συμβατό με την 300άρα σύνδεση που έχω! Παρόλα αυτά ολοκλήρωσε μια χαρά την αναβάθμιση στο τελευταίο fw!
    Τι στο καλό γίνεται? Έχουν αντικαταστήσει το Speedport Plus 2 με κάποια νεότερη έκδοση ή απλά έφεραν νέα κομμάτια με το νέο firmware και το σύστημα τους τα προτείνει σαν διαφορετικές συσκευές???
    Το ίδιο μου έστειλαν προφανώς, απλά ήταν ήδη αναβαθμισμένο στην τελευταία έκδοση του firmware (όπου το είχα κάνει και στο παλιό πριν 24 ώρες)... Άρα η Cosmote προτιμά να μπαίνει στη διαδικασία αποστολής εξοπλισμού και επιστροφής του παλιού, ενώ αρκεί απλά ένα firmware update!

  15. #10920
    Εγγραφή
    06-11-2006
    Μηνύματα
    381
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Fritzbox 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jimmis74 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το μόνο που μου τη δίνει με το FTTH είναι πως δεν υπάρχει τρόπος να δεις αν "δουλεύουν" όλα σωστά, αφού στατιστικά δεν σου δίνει το Router όπως ήταν πριν με τον χαλκό και η μόνη λύση είναι τα Speedtest's που συνήθως δεν σου δίνουν τις ίδιες μετρήσεις.
    Για παράδειγμα, δεν ξέρω αν έκανε καλή δουλειά ο εργολάβος που ήρθε και μου έκανε την εγκατάσταση μέσα στο σπίτι, (οπτική ίνα στα κανάλια, ΟΝΤ) κλπ.
    Βέβαια στα Speedtest υπάρχουν φορές που παίρνω 500+, αλλά όχι πάντα, οπότε πιστεύω πως δεν υπάρχει κάποια κακοτεχνία που να επηρεάζει την ταχύτητα της σύνδεσης μου, γιατί τότε δεν θα μου έδινε ποτέ τις συγκεκριμένες μετρήσεις, σωστά;
    Η οπτικη ειναι η δουλευει η δεν δουλευει καθολου και εχεις κοκκινο αλαρμ στο ΟΝΤ.
    ξεχαστε οτι ξερετε απο τον χαλκο.
    Επισης δεν ειναι τοσο ευαισθητες στις καμπυλες οπως πολλοι νομιζετε.
    η καμπυλη που πρεπει να κανει ειναι σχεδον ολικο τσακισμα για να κοπει το σημα οπωτε μην τρελενεσαι.

Σελ. 728 από 1059 ΠρώτηΠρώτη ... 708718723726727728729730733738748 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας