Σελ. 893 από 1061 ΠρώτηΠρώτη ... 873883888891892893894895898903913 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 13.381-13.395 από 15905
  1. #13381
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.361
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BURNIN AMBITION Εμφάνιση μηνυμάτων
    να εισαι καλα φιλε σε ευχαριστω
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  2. #13382
    Εγγραφή
    07-02-2009
    Περιοχή
    Σταμάτα
    Μηνύματα
    982
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    2* FTTH 1000/100 Cosmote
    ISP
    Cosmote
    Router
    2* Fritz 5530 Fiber-Asus
    SNR / Attn
    -15(dB) / -15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iris07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γράφει κάτι στο Log του Fritz ?
    Δεν βλέπω κάτι σχετικό στο event log.
    Μόνο κάτι timeout στην τηλεφωνία.

    Το έπιασα και τώρα να το κάνει.
    Έβαλα ένα download, και στα πρώτα 40s κατεβάσματος άρχισε να πέφτει η ταχύτητα μέχρι που πήγε στο 0. Κόκκινη η γραμμή στο Fiber Optic Information για 2-3 sec. μετά πάλι πράσινη, 20 δευτερόλεπτα αργότερα πάλι το ίδιο, μετά από το sync again έκανε 3 λεπτά να χάσει πάλι στιγμιαία...
    Ωραία ξεκινήσαμε, στον 1 μήνα βλάβη

  3. #13383
    Εγγραφή
    31-07-2017
    Περιοχή
    χανια κρητη
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    937
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΥΔΩΝΑΣ
    Router
    fritzbox 5530 fiber
    Λύστε μου μια απορία, στο COSMOTE One η αφαίρεση από τα 1000 λεπτά ομιλίας, είναι όταν από το σταθερό μου καλέσω πχ το κινητό της μητέρας μου, που είναι μέσα στην ομάδα COSMOTE One που έχω ίδιο αφμ, και μιλήσω 50 λεπτα. Αυτά θα αφαιρεθούν από τα 1000 λεπτά του COSMOTE One σωστά. Αν τώρα καλέσω από το σταθερό μου, ένα σταθερό cosmote η ένα κινητό cosmote, οπού ο κάτοχος τους έχει και αυτός. COSMOTE On με το δικό του αφμ εκεί τα λεπτά που θα μιλήσω, θα αφαιρεθούν από τα 1000 του COSMOTE One. Η από τα απεριόριστα, γιατί κλήση από το σταθερό μου προς το κινητό το δικό μου και το κινητό της μητέρας μου δεν έχει γίνει που να δικαιολογεί 130 λεπτά ομιλίας 1000-130=870

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_325.png 
Εμφανίσεις:  8 
Μέγεθος:  34,5 KB 
ID: 251240

  4. #13384
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.936
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Core2Extreme Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν βλέπω κάτι σχετικό στο event log.
    Μόνο κάτι timeout στην τηλεφωνία.


    Το έπιασα και τώρα να το κάνει.
    Έβαλα ένα download, και στα πρώτα 40s κατεβάσματος άρχισε να πέφτει η ταχύτητα μέχρι που πήγε στο 0. Κόκκινη η γραμμή στο Fiber Optic Information για 2-3 sec. μετά πάλι πράσινη, 20 δευτερόλεπτα αργότερα πάλι το ίδιο, μετά από το sync again έκανε 3 λεπτά να χάσει πάλι στιγμιαία...
    Ωραία ξεκινήσαμε, στον 1 μήνα βλάβη
    Μάλλον πρόκειται για το κλασικό πρόβλημα που έχουν αναφέρει κι άλλοι με αυτό το μπρίκι Fritz, που δεν την παλεύει όταν κατεβάζει φουλ σε Gbit ταχύτητες.

  5. #13385
    Εγγραφή
    07-02-2009
    Περιοχή
    Σταμάτα
    Μηνύματα
    982
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    2* FTTH 1000/100 Cosmote
    ISP
    Cosmote
    Router
    2* Fritz 5530 Fiber-Asus
    SNR / Attn
    -15(dB) / -15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από x_undefined Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλλον πρόκειται για το κλασικό πρόβλημα που έχουν αναφέρει κι άλλοι με αυτό το μπρίκι Fritz, που δεν την παλεύει όταν κατεβάζει φουλ σε Gbit ταχύτητες.
    Δεν νομίζω.
    Ίσα ίσα, τερμάτιζε την 1000αρα μια χαρά με torrent downloads σταθερά τον πρώτο καιρό.
    Τώρα όμως αυτό το κάνει και δίχως load στην γραμμή (επίσης είμαι με άλλο router, PPPoE pass-through σε Asus).

  6. #13386
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.361
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από terism69 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λύστε μου μια απορία, στο COSMOTE One η αφαίρεση από τα 1000 λεπτά ομιλίας, είναι όταν από το σταθερό μου καλέσω πχ το κινητό της μητέρας μου, που είναι μέσα στην ομάδα COSMOTE One που έχω ίδιο αφμ, και μιλήσω 50 λεπτα. Αυτά θα αφαιρεθούν από τα 1000 λεπτά του COSMOTE One σωστά. Αν τώρα καλέσω από το σταθερό μου, ένα σταθερό cosmote η ένα κινητό cosmote, οπού ο κάτοχος τους έχει και αυτός. COSMOTE On με το δικό του αφμ εκεί τα λεπτά που θα μιλήσω, θα αφαιρεθούν από τα 1000 του COSMOTE One. Η από τα απεριόριστα, γιατί κλήση από το σταθερό μου προς το κινητό το δικό μου και το κινητό της μητέρας μου δεν έχει γίνει που να δικαιολογεί 130 λεπτά ομιλίας 1000-130=870

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_325.png 
Εμφανίσεις:  8 
Μέγεθος:  34,5 KB 
ID: 251240
    Τα λεπτά από το cosmote one αφορούν κλήσεις μεταξύ των αριθμών που είναι ενταγμένοι στο σχήμα cosmote one που έφτιαξες (πρέπει να είναι κάτω από το ίδιο αφμ).
    Οποιαδήποτε άλλη κλήση πάει σύμφωνα με το πρόγραμμα που έχεις.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  7. #13387
    Εγγραφή
    31-07-2017
    Περιοχή
    χανια κρητη
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    937
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΥΔΩΝΑΣ
    Router
    fritzbox 5530 fiber
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από x_undefined Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το έπιασα και τώρα να το κάνει.
    Έβαλα ένα download, και στα πρώτα 40s κατεβάσματος άρχισε να πέφτει η ταχύτητα μέχρι που πήγε στο 0. Κόκκινη η γραμμή στο Fiber Optic Information για 2-3 sec. μετά πάλι πράσινη, 20 δευτερόλεπτα αργότερα πάλι το ίδιο, μετά από το sync again έκανε 3 λεπτά να χάσει πάλι στιγμιαία...
    Ωραία ξεκινήσαμε, στον 1 μήνα βλάβη
    Κάτι σαν αυτό εννοείς https://www.adslgr.com/forum/threads...16#post7414416 το είχα αναφέρει δεν έχει να κάνει με το αν κατεβάζεις full η όχι η ποιο firmware έχεις . Ούτε η σύνδεση στο ίντερνετ χάνετε, ούτε νεα ip παίρνεις . Μήπως για δευτερόλεπτα γίνετε διαγραφή εγράφη του GPON serial number από το olt (δίχτυο)

  8. #13388
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.361
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από terism69 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως για δευτερόλεπτα γίνετε διαγραφή εγράφη του GPON serial number από το olt (δίχτυο)
    Ναι αλλά αν του το κάνει σε full load
    τότε μάλλον είναι θέμα hw/fw.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  9. #13389
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.829
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Αν γινοταν αυτο με τη διαγραφη, θα το εβλεπαν κιαλλοι.
    Δεν βρισκω να εχει καποια σχεση το load με το ont. Μονο υπερθερμανση μου περναει απο το μυαλο.

  10. #13390
    Εγγραφή
    07-02-2009
    Περιοχή
    Σταμάτα
    Μηνύματα
    982
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    2* FTTH 1000/100 Cosmote
    ISP
    Cosmote
    Router
    2* Fritz 5530 Fiber-Asus
    SNR / Attn
    -15(dB) / -15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από terism69 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάτι σαν αυτό εννοείς https://www.adslgr.com/forum/threads...16#post7414416 το είχα αναφέρει δεν έχει να κάνει με το αν κατεβάζεις full η όχι η ποιο firmware έχεις . Ούτε η σύνδεση στο ίντερνετ χάνετε, ούτε νεα ip παίρνεις . Μήπως για δευτερόλεπτα γίνετε διαγραφή εγράφη του GPON serial number από το olt (δίχτυο)
    Δεν νομίζω πως υπάρχει λόγος να συμβαίνει κάτι τέτοιο, πόσο μάλλον σχεδόν συνέχεια.
    Σβήνει και το λαμπάκι στο fritz εν τω μεταξύ (το πρώτο που εκτελεί χρέη Power και link).

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν γινοταν αυτο με τη διαγραφη, θα το εβλεπαν κιαλλοι.
    Δεν βρισκω να εχει καποια σχεση το load με το ont. Μονο υπερθερμανση μου περναει απο το μυαλο.
    Είναι σε air conditioned δωμάτιο σε custom made rack με ενεργό cooling ( fans με σωστό flow + air condition ) με μεγάλο χώρο τριγύρω.

    Σταθερά στους 48C είναι η temp. Flat line.

  11. #13391
    Εγγραφή
    17-07-2004
    Περιοχή
    UK/GR
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    1.711
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Άρθρα
    2
    ISP
    N/A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα λεπτά από το cosmote one αφορούν κλήσεις μεταξύ των αριθμών που είναι ενταγμένοι στο σχήμα cosmote one που έφτιαξες (πρέπει να είναι κάτω από το ίδιο αφμ).
    Οποιαδήποτε άλλη κλήση πάει σύμφωνα με το πρόγραμμα που έχεις.
    Κάτω από το ίδιο ΑΦΜ του κατόχου που έχει δημιουργήσει και διαχειρίζεται το σχήμα, ο οποίος πρέπει να είναι και ο κάτοχος της σταθερής τηλεφωνίας. Οι υπόλοιποι μπορούν να είναι σε άλλα ΑΦΜ αλλά στην ίδια διεύθυνση κατοικίας για να μπορούν να ενταχθούν στο σχήμα.

    Πχ σχήμα: 1 είναι ο κάτοχος σταθερού και κινητού Cosmote που διαχειρίζεται το Cosmote One
    και 3 ακόμη κάτοχοι κινητών Cosmote σε διαφορετικά ΑΦΜ αλλά στην ίδια διεύθυνση.

    Όσο για το ερώτημα του BURNIN AMBITION, συμφωνώ με την απάντηση σου. Ο ενσωματομένος χρόνος ομιλίας του πακέτου Cosmote One αφορά κλήσεις σε αριθμούς του σχήματος.
    Βέβαια το FTTH 1Gbps της Cosmote, δεν δίνει και απεριοριστές κλήσεις προς εθνικά κινητά; Το βρίσκω λίγο αχρίαστο πλέον σαν πακέτο χρόνου ομιλίας. Αλλά το έχουμε κρατήσει και εμείς επειδή δίνει κάποιες εκπτώσεις σε συμβόλαια και GB σε καρτοκινητά.

  12. #13392
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.829
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Core2Extreme Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν νομίζω πως υπάρχει λόγος να συμβαίνει κάτι τέτοιο, πόσο μάλλον σχεδόν συνέχεια.
    Σβήνει και το λαμπάκι στο fritz εν τω μεταξύ (το πρώτο που εκτελεί χρέη Power και link).

    - - - Updated - - -



    Είναι σε air conditioned δωμάτιο σε custom made rack με ενεργό cooling ( fans με σωστό flow + air condition ) με μεγάλο χώρο τριγύρω.

    Σταθερά στους 48C είναι η temp. Flat line.
    Σιγουρα δεν ειναι θερμοκρασια.
    Αν τα logs δεν λενε κατι, μπορει το μπρικι να ειναι τρυπιο.
    Παντως τετοια outages το cote ftth δεν εχει.
    Μηνες ολοκληρους με monitoring ανα 100ms

    Υγ Τι δουλεια εχουν θεματα cosmote one στο thread του ftth???

  13. #13393
    Εγγραφή
    17-05-2005
    Περιοχή
    Ηλιούπολη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    162
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Unifi Dream Machine Pro
    Δευτέρα/Τρίτη εγκατάσταση, τη Δευτέρα στην πολυκατοικία και Τρίτη μέσα στο σπίτι + ενεργοποίηση!
    Πολύ γρήγορα έτρεξε πάντως (από τη στιγμή που ξεκόλλησε από τη μαμακια της cosmote με την αίτηση).
    Για να δούμε τι ψάρια θα πιάσουμε.

  14. #13394
    Εγγραφή
    06-12-2021
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    267
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ 7530 AX
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν τα logs δεν λενε κατι, μπορει το μπρικι να ειναι τρυπιο.
    Να σε ρωτήσω κάτι, αγαπητέ φίλε: Γιατί δεν έχεις σε εκτίμηση το Fritz; Πρόκειται μόνο για το 5530 ή για τα Fritz γενικά; Δεν προσπαθώ ως κάτοχος Fritz να τα υπερασπιστώ, κάθε άλλο, θέλω να πιστεύω πως δεν είμαι στενόμυαλος. Απλά να ενημερωθώ για τα όποια ελαττώματά τους ζητάω. Άλλωστε, το 7530 το διάλεξα βασικά για δύο λόγους: α) Τα πουλάει/υποστηρίζει η Cosmote και β) είναι τα μόνα voip σε προσιτές τιμές.

    ΥΓ Ξέρω, υπάρχουν ειδικά threads, οι αναρτήσεις όμως είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ. Αν δεν σου κάνει κόπο, θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος georgeole : 06-10-23 στις 18:32.

  15. #13395
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.829
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Η εμπειρια ειναι απο 7530 Το αγορασα, το εβαλα να δουλεψει, και καταληξαμε οτι δεν κανουμε μαζι. Προς το παρον ειναι στο ραφι.

    Δεν κανει για tweaking, ο τροπος που πειραζεις το config ειναι καπως, και ειναι και undocumented.
    Η δομη των μενου του ειναι ολο ενα τεραστιο afterthought, ρυθμισεις αρκετες φορες κρισιμες βρισκονται κρυμμενες σε απιστευτα σημεια.
    Γενικοτερα κανει τα πραγματα με το δικο του τροπο, ο οποιος δεν ειναι παντα ο προφανης.

    Οταν προκυψουν θεματακια, ειναι αδυνατο να βγαλεις ακρη. Πχ δεν δειχνει στατιστικα στο upload για το passthrough. Ανοιχτο bug για πολλους μηνες.
    Καμμια απαντηση.
    Περιεργα θεματα με το ipv6 που ποτέ δεν εβγαλα ακρη (που ομως λυνοντουσαν ολα οταν εβαζες κατι αλλο να κανει το passthrough.
    Και βεβαια, ελλειψη καλού qos και δυνατοτητα σοβαρης διαχειρησης του bufferbloat τωρα που πλεον τα mbits ανεβηκαν..
    Και σαν τηλεφωνικο, απo μονο του καλο ειναι, αν εχεις και αλλα πραγματα , πχ freepbx κανει κουλα.
    πχ τη πρωτη φορα που καλεις ενα εσωτερικο κανει 20 sec να χτυπησει. Μετα το μαθαινει. Μεχρι το επομενο restart , οπου παλι τα ιδια.
    Ουτε log γιατι, ουτε τι να πειραξω.
    Εξαιρετικο dect κατα ταλλα.
    Ζεσταινεται αρκετά το καλοκαιρι.

    Ειναι μονο για μια λυση ολα σε ενα . Για χρηση high performance σε χρηστες gigabit με απαιτησεις, δυσκολευει η πιστα

Σελ. 893 από 1061 ΠρώτηΠρώτη ... 873883888891892893894895898903913 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας