Σελ. 923 από 1061 ΠρώτηΠρώτη ... 903913918921922923924925928933943 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 13.831-13.845 από 15905
  1. #13831
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.266
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Είπαμε η καλύτερη λύση σε κάθε περίπτωση είναι το καλώδιο
    Αν ο ρουτερ είναι ίδιος τότε υποθέτω ότι για τη διαφορετική σύνδεση που χρειάζεται για το ftth, μάλλον τον έκαναν reset. Όποτε ισχύει αυτό που είπα για τα κανάλια του WiFi.
    Το PC με καλώδιο θα πιάνει μέχρι και 1000 στο Ίντερνετ αν βάλεις τέτοια, αλλά για περισσότερη ασύρματη ταχύτητα αξίζει να τσεκάρεις τα κανάλια.
    Σε κάθε περίπτωση αν καταφέρεις να περάσεις ένα καλώδιο από τον ένα στον άλλο όροφο (και κατά προτίμηση να γίνει με τον σωστό τρόπο, όχι απλά αφήνουμε μια καλούμπα να κρέμεται) ανοίγουν πολλές δυνατότητες.

    (Παλιά είχα κι εγώ powerlines. Τα 7010 που έβαλα παραπάνω αν θυμάμαι καλά πάνε μέχρι 300 ή και λίγο παραπάνω «πραγματικά» ..Κάποια στιγμή αποφάσισα και έκανα οριζόντια καλωδίωση στο σπίτι. Άλλη ποιότητα και ευκολία … από τις καλύτερες αποφάσεις που πήρα.. )

    Εγώ άλλου μπερδεύομαι όμως.
    Πριν στο PC λες επιανες 100, τώρα όχι
    Πριν πως συνδεόταν το PC?
    Πάλι με καλώδιο; Αν ναι τι τα χρειαζόσουν τα powerline?
    Για να μην έχεις τα καλώδια;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ChriZ : 05-11-23 στις 19:52.

  2. #13832
    Εγγραφή
    05-11-2023
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Αγορασα καλωδιο 30 μετρα για ειμαι καλημενη γιατι το σπιτι μου ειναι περιεργο , για το wifi για τα κινητα ; επειδη κατεβαζω ταινιες μεσω stremio και netflix πολλες φορες τι μπορω να κανω;
    δεν γινεται να ειμαι ολη μερα στο σαλονι !

    - - - Updated - - -

    Πριν στο PC λες επιανες 100, τώρα όχι
    Πριν πως συνδεόταν το PC? Με καλωδιο
    Πάλι με καλώδιο; Αν ναι τι τα χρειαζόσουν τα powerline? : Μου ειπαν οι τεχνικοι της κοσμοτε που μου περασαν την οπτικη ινα οτι επειδη δεν εχει ο υπολογιστης μου wifi να παρω αυτο και να το βαλω στην πριζα και ηταν σιγουρος οτι δεν θα εχω καμια απωλεια ιντερνετ να ηταν 10 mbps παει στο καλο ρε παιδια ειναι 50 % απωλεια
    Για να μην έχεις τα καλώδια; Οχι επειδη ο υπολογιστης μου δουλευει μονο με καλωδιο

    - - - Updated - - -

    Αγορασα καλωδιο 30 μετρα για ειμαι καλημενη γιατι το σπιτι μου ειναι περιεργο , για το wifi για τα κινητα ; επειδη κατεβαζω ταινιες μεσω stremio και netflix πολλες φορες τι μπορω να κανω;
    δεν γινεται να ειμαι ολη μερα στο σαλονι ! Αγορασα αυτο το καλωδιο https://www.skroutz.gr/s/31679316/Po...nsored=listing

  3. #13833
    Εγγραφή
    01-08-2005
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    269
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Wind
    Router
    pfSense
    SNR / Attn
    7.1(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Αντωνια Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αγορασα καλωδιο 30 μετρα για ειμαι καλημενη γιατι το σπιτι μου ειναι περιεργο , για το wifi για τα κινητα ; επειδη κατεβαζω ταινιες μεσω stremio και netflix πολλες φορες τι μπορω να κανω;
    δεν γινεται να ειμαι ολη μερα στο σαλονι !

    - - - Updated - - -

    Πριν στο PC λες επιανες 100, τώρα όχι
    Πριν πως συνδεόταν το PC? Με καλωδιο
    Πάλι με καλώδιο; Αν ναι τι τα χρειαζόσουν τα powerline? : Μου ειπαν οι τεχνικοι της κοσμοτε που μου περασαν την οπτικη ινα οτι επειδη δεν εχει ο υπολογιστης μου wifi να παρω αυτο και να το βαλω στην πριζα και ηταν σιγουρος οτι δεν θα εχω καμια απωλεια ιντερνετ να ηταν 10 mbps παει στο καλο ρε παιδια ειναι 50 % απωλεια
    Για να μην έχεις τα καλώδια; Οχι επειδη ο υπολογιστης μου δουλευει μονο με καλωδιο

    - - - Updated - - -

    Αγορασα καλωδιο 30 μετρα για ειμαι καλημενη γιατι το σπιτι μου ειναι περιεργο , για το wifi για τα κινητα ; επειδη κατεβαζω ταινιες μεσω stremio και netflix πολλες φορες τι μπορω να κανω;
    δεν γινεται να ειμαι ολη μερα στο σαλονι ! Αγορασα αυτο το καλωδιο https://www.skroutz.gr/s/31679316/Po...nsored=listing
    Ε αφού πήρες καλώδιο μεγάλο και το έφερες στο χώρο που το θες, μπορείς να βάλεις εκεί ένα Access Point (AP) για να σου μοιράζει τοπικά wifi αλλά και για να μπορείς να βάλεις και το pc με ethernet.
    E-Arena.gr Gaming portal!
    https://e-arena.gr
    Εναλλακτική μηχανή αναζήτησης https://whoogle.gr
    "Get Google search results, but without any ads, javascript, AMP links, cookies, or IP address tracking."
    File transfer between all your devices https://snapdrop.gr
    Dockerized solutions VirtualMachine

  4. #13834
    Εγγραφή
    09-12-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.730
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    TL-PA7010P τα έχω δοκιμάσει σε 3φασικη εγκατάσταση, πέρναγε η 100αρα αέρα.
    Case:Nemesis NZXT PSU: HEC WinPower 550UB Mobo: ASUS P5K PREMIUM WiFi/AP CPU: C2D E6750 2.66Ghz RAM: 4x1GB DDR2 @ 1066Mhz GPU: ALBATRON ATi RADEON HD4870 1GB [PCI-E] HDD: 1x320GB WD3200YS 2x640GB WD6400AAKS 1x750GB Seagate ST3750330AS 2x1TB SAMSUNG HD103UJ 1x2TB Seagate ST32000542AS Other: Logitech X-530 Sound

  5. #13835
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.811
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    To troll το πρωι ρωταγε τι καλωδιο να αγορασει, και την ιδια μετα το πηρε και το δοκιμασε κυριακατικα απο το καρπενησι..

  6. #13836
    Εγγραφή
    05-11-2023
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Αδερφε εχεις καποιο προβλημα; δεν ξερω απο τεχνολογια ενταξει μην το παιζεις εξυπνος και μην γινεσαι τοσο κακος αναγκαστικα αγορασα και θα μου το στειλουν δεν το εχω παραλαβει ακομη εξυπνιακα αντε μην ακουσεις τωρα και εσυ τιποτα

    - - - Updated - - -

    δεν εχω 3φασικη απο οτι γνωριζω

    - - - Updated - - -

    και το προβηλμα ποιο ειναι με το καρπενησι;;;;;;;

  7. #13837
    Εγγραφή
    01-08-2005
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    269
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Wind
    Router
    pfSense
    SNR / Attn
    7.1(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καρπενήσι υποθέτω εννοεί το jmc-waiting-for-ever-to-be-shipped-and-get-it-used-or-damaged-tech.gr κατάστημα στο skroutz
    E-Arena.gr Gaming portal!
    https://e-arena.gr
    Εναλλακτική μηχανή αναζήτησης https://whoogle.gr
    "Get Google search results, but without any ads, javascript, AMP links, cookies, or IP address tracking."
    File transfer between all your devices https://snapdrop.gr
    Dockerized solutions VirtualMachine

  8. #13838
    Εγγραφή
    06-12-2021
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    267
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ 7530 AX
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από comfuzio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καρπενήσι υποθέτω εννοεί το jmc-waiting-for-ever-to-be-shipped-and-get-it-used-or-damaged-tech.gr κατάστημα στο skroutz
    Πού το θυμήθηκες αυτό το ελεεινό βιoλογικό απολίθωμα του homo erectus των e-shop; Ήμουνα νιος και γέρασα όταν είχα προσπαθήσει να κάνω παραγγελία!

  9. #13839
    Εγγραφή
    01-08-2005
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    269
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Wind
    Router
    pfSense
    SNR / Attn
    7.1(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgeole Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πού το θυμήθηκες αυτό το ελεεινό βιoλογικό απολίθωμα του homo erectus των e-shop; Ήμουνα νιος και γέρασα όταν είχα προσπαθήσει να κάνω παραγγελία!
    έχω βαρεθεί να προσπαθώ να σταματάω κόσμο από το να αγοράζει από εκεί, οκ αν θες να το αγοράσεις αρχές του 2023 και να το πάρεις τέλη του 2024 και να σου βγει κατά 0,03€ πιο φθηνά από το επόμενο κατάστημα, δεν χάνεις και κάτι να περιμένεις κάνα-δυο χρόνια.

    Πέραν της πλάκας, σήμερα είχα αποσύνδεση με το Pfsense σε φάση που ήταν ψιλο-idle η γραμμή και από το πρωί που έγινε η αποσύνδεση δεν μου ανοίγουν οι μισές σελίδες. Δοκίμασα reboot pfsense/proxmox/switch/pc δεν είχε αποτέλεσμα. Έκανα αλλαγή DNS από 1.1.1.1 στα καταραμένα 8.8.8.8 παίζαν μερικές σελίδες που δεν παίζαν με 1.1.1.1 αλλά δεν παίζαν άλλες σελίδες.
    Έχω μείνει από ιδέες, παίζει πρόβλημα μόνο σε μένα ή κάτι γενικότερο;
    Αν μπω στο fast.com ή σε άλλα speedtests κατεβάζει τέρμα, αλλά σε όλα κάνει fail το upload. Από ότι φαίνεται δεν θα βρω ηρεμία με FTTH....
    E-Arena.gr Gaming portal!
    https://e-arena.gr
    Εναλλακτική μηχανή αναζήτησης https://whoogle.gr
    "Get Google search results, but without any ads, javascript, AMP links, cookies, or IP address tracking."
    File transfer between all your devices https://snapdrop.gr
    Dockerized solutions VirtualMachine

  10. #13840
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από comfuzio Εμφάνιση μηνυμάτων
    έχω βαρεθεί να προσπαθώ να σταματάω κόσμο από το να αγοράζει από εκεί, οκ αν θες να το αγοράσεις αρχές του 2023 και να το πάρεις τέλη του 2024 και να σου βγει κατά 0,03€ πιο φθηνά από το επόμενο κατάστημα, δεν χάνεις και κάτι να περιμένεις κάνα-δυο χρόνια.

    Πέραν της πλάκας, σήμερα είχα αποσύνδεση με το Pfsense σε φάση που ήταν ψιλο-idle η γραμμή και από το πρωί που έγινε η αποσύνδεση δεν μου ανοίγουν οι μισές σελίδες. Δοκίμασα reboot pfsense/proxmox/switch/pc δεν είχε αποτέλεσμα. Έκανα αλλαγή DNS από 1.1.1.1 στα καταραμένα 8.8.8.8 παίζαν μερικές σελίδες που δεν παίζαν με 1.1.1.1 αλλά δεν παίζαν άλλες σελίδες.
    Έχω μείνει από ιδέες, παίζει πρόβλημα μόνο σε μένα ή κάτι γενικότερο;
    Αν μπω στο fast.com ή σε άλλα speedtests κατεβάζει τέρμα, αλλά σε όλα κάνει fail το upload. Από ότι φαίνεται δεν θα βρω ηρεμία με FTTH....
    Μήπως έγινε καμιά στραβή και σε γύρισαν IPv6 only;

    Και εγώ με pfSense σε Proxmox 7.4 είμαι, με VDSL όμως, με modem ένα ZTE H288A σε bridge. Δεν έχει κάνει το παραμικρό πρόβλημα.

  11. #13841
    Εγγραφή
    09-12-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.730
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    Χθες είχα και εγώ αρκετά timeout σε ipv4, χωρίς αποσυνδέσεις του ppp, απλά σταματάει να σερβίρει ipv4 to Speedport plus 2. 1 pc, 1 λάπτοπ 1 κινητό, είχαν κανονικά ipv6, σε ipv4 δεν κινούνταν τίποτα. Κάνα 5λεπτο κρατούσε η φάση, μου το έκανε 5-6 φορές κατά την διάρκεια της μέρας
    Case:Nemesis NZXT PSU: HEC WinPower 550UB Mobo: ASUS P5K PREMIUM WiFi/AP CPU: C2D E6750 2.66Ghz RAM: 4x1GB DDR2 @ 1066Mhz GPU: ALBATRON ATi RADEON HD4870 1GB [PCI-E] HDD: 1x320GB WD3200YS 2x640GB WD6400AAKS 1x750GB Seagate ST3750330AS 2x1TB SAMSUNG HD103UJ 1x2TB Seagate ST32000542AS Other: Logitech X-530 Sound

  12. #13842
    Εγγραφή
    01-08-2005
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    269
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Wind
    Router
    pfSense
    SNR / Attn
    7.1(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimangelid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως έγινε καμιά στραβή και σε γύρισαν IPv6 only;

    Και εγώ με pfSense σε Proxmox 7.4 είμαι, με VDSL όμως, με modem ένα ZTE H288A σε bridge. Δεν έχει κάνει το παραμικρό πρόβλημα.
    Μπα όχι κανονικά ipv4 έχω και όχι cgnat αλλά κυριολεκτικά δεν μπορώ να μπω στο 90% των σελίδων. Είχα και pi-hole, το έκλεισα αλλά παραμένει το θέμα.
    Τελικά γύρισα στ quad9 και καααααάπως παίζουν μερικές αλλά και πάλι δεν μπορώ να μπω ούτε καν σε δικές μου σελίδες! και μπαίνω με vpn στον server μου στην hetzner και από εκεί παίζουν όλα μπόμπα με 1.1.1.1
    E-Arena.gr Gaming portal!
    https://e-arena.gr
    Εναλλακτική μηχανή αναζήτησης https://whoogle.gr
    "Get Google search results, but without any ads, javascript, AMP links, cookies, or IP address tracking."
    File transfer between all your devices https://snapdrop.gr
    Dockerized solutions VirtualMachine

  13. #13843
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.359
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από comfuzio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπα όχι κανονικά ipv4
    Από που το βλέπεις αυτό;
    Μην κοιτάς τι ΙΡ σου δίνει ο ρούτερ.
    Κάνε ένα traceroute.
    Αν δεις ότι μετά το ρούτερ παίρνεις σε όλα αστεράκια* τότε παίζεις μόνο με ν6.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από comfuzio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά γύρισα στ quad9
    Άσε το pi-hole και βάλε να παίρνεις dns από το ρούτερ (για να πάρεις του παρόχου).
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  14. #13844
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.944
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Andreaslar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χθες είχα και εγώ αρκετά timeout σε ipv4, χωρίς αποσυνδέσεις του ppp, απλά σταματάει να σερβίρει ipv4 to Speedport plus 2. 1 pc, 1 λάπτοπ 1 κινητό, είχαν κανονικά ipv6, σε ipv4 δεν κινούνταν τίποτα. Κάνα 5λεπτο κρατούσε η φάση, μου το έκανε 5-6 φορές κατά την διάρκεια της μέρας
    Κάτι παραπλήσιο συνέβη στους γονείς μου (FTTH, Speedport Plus 2, κέντρο Θεσσαλονίκης) το πρωί της Παρασκευής. Από όσα κατάφερα να κάνω από μακρυά, διαπίστωσα ότι ο router δεν έδινε καθόλου IPv4, τουλάχιστον στο εσωτερικό δίκτυο. Η Cosmote επέμενε στο chat ότι η σύνδεση είχε κανονικά και IPv4. Τελικά το "διορθώσαμε" μόνοι μας με επαναφορά του Speedport σε εργοστασιακές ρυθμίσεις...
    Ανυπόγραφος

  15. #13845
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.811
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    O οτε ειναι σε διαδικασια να γυρισει το δικτυο του σε map-e, αλλα αυτο απο οσο καταλαβα προυποθετει και την αντιστοιχη υποστηριξη στο cpe. Το pfsense δεν υποστηριζει map-e απο οσο ξερω.
    Ομως επισης αλλαζει το πρωτο hop, και πλεον εμφανιζεται ip με 10.χ μπροστα. Lame.. Ας εβαζαν κατι αλλο που να μην το χουμε εντος δικτυου. 10 πηγαν και εβαλαν και αυτοι. Ποση καφριλα πια.

    Οσο για τα dns, ελεος ρε σεις, εχετε pfsense και βαζετε γυρω γυρω. Το pf ρωταει τους root servers με unbound και τελος.
    Μπορει να χανεις μερικα "featrues" related με geolocation, και ισως και καποια filters, αλλα την παραμυθα της cloudflare δεν την τρωω αμασητη, οτι και καλα δεν loggarei τα παντα και δεν τρεχει analytics.

Σελ. 923 από 1061 ΠρώτηΠρώτη ... 903913918921922923924925928933943 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας