Σελ. 867 από 1061 ΠρώτηΠρώτη ... 847857862865866867868869872877887 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 12.991-13.005 από 15905
  1. #12991
    Εγγραφή
    04-10-2003
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    226
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    Router
    Ubiquiti UCG
    Εχει κανενας κανει αναβμιση σε 1gbit χωρις να βαλει το 5530 και να παραμεινει με ONT και το router του; To επιτρεπει αυτο η Cosmote;

    Εχω το 7590 και δεν θελω να το αλλαξω και απλα θα ηθελα να παω απο 500mbit σε 1gbit (γνωριζοντας οτι θα χασω ενα ποσοστο απο το download).
    [c0rrupt3d_tranSm1SS10n]

  2. #12992
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.821
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Ναι έχει γίνει, ομως εχουμε δει και περιπτωσεις που απλα αλλαξαν το serial πετωντας το ont εκτος , πρωτου καν στειλουν το 5530.

    Εχει σημασια να τονισεις οτι δεν θελεις να αποσταλει νεο router. Επισης πες τους οτι εχεις τηλεφωνικό κεντρο. Συνηθως με το δευτερο κολλανε και δεν στελνουν

  3. #12993
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.893
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Ή περιμένεις άλλο 1 μήνα για την εφαρμογή του κανονισμού για το ΣτΔ.

  4. #12994
    Εγγραφή
    30-08-2023
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Καλησπέρα στη παρέα! Μια ερώτηση παρακαλώ. Θέλω να κάνω καινούρια σύνδεση με οπτική ίνα στο σπίτι. Η πολυκατοικία δεν έχει την υποδομή. Ρώτησα τη Nova και μου είπαν πως πρέπει να συμφωνεί ο διαχειριστής. Διαχειριστής δεν υπάρχει αυτή τη στιγμή και πήρα τηλέφωνο τον παλαιότερο της πολυκατοικίας που ήταν παλιά διαχειριστής. Μου είπε οκ. Είναι ομως ένας περίεργος στον πρώτο όροφο που μου λέει δεν θέλω ούτε κουτάκια, ούτε καναλάκια ούτε τίποτα έξω απο την πόρτα μου. Μιας και είμαστε μόνο 5 όροφοδιαμερίσματα δεν θέλω να μαλώσω μαζί του γιατί άκρη δεν θα βγεί. Εχουμε ιδέα αν μπορεί να μην μπεί το κουτάκι αυτό στο δικό του όροφο? Η απλά με ακυρώνει με το έτσι θέλω? Επίσης η διπλανη πολυκατοικία έχει υποδομή και οπτική ίνα. Εφόσον είναι κολλητά οι πολυκατοικίες και αν και εφόσον πάρω το οκ απο αυτούς, είναι εφικτό να τραβήξω γραμμή απο αυτούς? Ευχαριστώ για το χρόνο σας!!

  5. #12995
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Valkal1987 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα στη παρέα! Μια ερώτηση παρακαλώ. Θέλω να κάνω καινούρια σύνδεση με οπτική ίνα στο σπίτι. Η πολυκατοικία δεν έχει την υποδομή. Ρώτησα τη Nova και μου είπαν πως πρέπει να συμφωνεί ο διαχειριστής. Διαχειριστής δεν υπάρχει αυτή τη στιγμή και πήρα τηλέφωνο τον παλαιότερο της πολυκατοικίας που ήταν παλιά διαχειριστής. Μου είπε οκ. Είναι ομως ένας περίεργος στον πρώτο όροφο που μου λέει δεν θέλω ούτε κουτάκια, ούτε καναλάκια ούτε τίποτα έξω απο την πόρτα μου. Μιας και είμαστε μόνο 5 όροφοδιαμερίσματα δεν θέλω να μαλώσω μαζί του γιατί άκρη δεν θα βγεί. Εχουμε ιδέα αν μπορεί να μην μπεί το κουτάκι αυτό στο δικό του όροφο? Η απλά με ακυρώνει με το έτσι θέλω? Επίσης η διπλανη πολυκατοικία έχει υποδομή και οπτική ίνα. Εφόσον είναι κολλητά οι πολυκατοικίες και αν και εφόσον πάρω το οκ απο αυτούς, είναι εφικτό να τραβήξω γραμμή απο αυτούς? Ευχαριστώ για το χρόνο σας!!
    Αν έστω και ένας ιδιοκτήτης διαμερίσματος θέλει ftth, θα μπει σε όλη την πολυκατοικία.

    Για να μην μπει, πρέπει να συμφωνήσουν όλοι οι ιδιοκτήτες να ΜΗΝ μπει.

    Οπότε αν είσαι εσύ ο ιδιοκτήτης ή αν είσαι ένοικος και συμφωνεί ο ιδιοκτήτης σου, το ftth θα μπει ότι και αν λέει ο περίεργος.

  6. #12996
    Εγγραφή
    30-08-2023
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Γιατί ζητάνε υπογραφή απο το διαχειριστή εφόσον φτάνει έστω και ένας να το θέλει? Επίσης ο σκοπός είναι να μην μαλώσω με κανέναν.

  7. #12997
    Εγγραφή
    09-04-2019
    Μηνύματα
    641
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1gbps down/ 100mbps up
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone Station Wi-Fi 6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Valkal1987 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί ζητάνε υπογραφή απο το διαχειριστή εφόσον φτάνει έστω και ένας να το θέλει? Επίσης ο σκοπός είναι να μην μαλώσω με κανέναν.
    Είναι άλλο το θέμα του πόσοι ιδιοκτήτες χρειάζεται να συμφωνούν (ένας αρκεί) και άλλο το θέμα της υπογραφής του διαχειριστή.

    Αν δεν έχετε διαχειριστή θα πρέπει με γενική συνέλευση να ορίσετε (και για τα λοιπά θέματα της πολυκατοικίας όχι μόνο της οπτικής ίνας)

  8. #12998
    Εγγραφή
    30-08-2023
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mike80 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι άλλο το θέμα του πόσοι ιδιοκτήτες χρειάζεται να συμφωνούν (ένας αρκεί) και άλλο το θέμα της υπογραφής του διαχειριστή.

    Αν δεν έχετε διαχειριστή θα πρέπει με γενική συνέλευση να ορίσετε (και για τα λοιπά θέματα της πολυκατοικίας όχι μόνο της οπτικής ίνας)
    Κατάλαβα. Τρέχα γύρευε με τους θείους εκεί....Αρα να φανταστώ η απάντηση στο αρχικό μου ερώτημα είναι όχι και όχι?

  9. #12999
    Εγγραφή
    17-07-2004
    Περιοχή
    UK/GR
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    1.711
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Άρθρα
    2
    ISP
    N/A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Valkal1987 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατάλαβα. Τρέχα γύρευε με τους θείους εκεί....Αρα να φανταστώ η απάντηση στο αρχικό μου ερώτημα είναι όχι και όχι?
    Επίσης μπορείς να τονίσεις στον κύριο που ενοχλείται, ότι σύντομα (σε λίγα χρόνια), ο χαλκός τέλος. Δεν θα μείνετε χωρίς internet και τηλέφωνο επειδή έτσι θέλει αυτός.

  10. #13000
    Εγγραφή
    04-10-2003
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    226
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    Router
    Ubiquiti UCG
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι έχει γίνει, ομως εχουμε δει και περιπτωσεις που απλα αλλαξαν το serial πετωντας το ont εκτος , πρωτου καν στειλουν το 5530.

    Εχει σημασια να τονισεις οτι δεν θελεις να αποσταλει νεο router. Επισης πες τους οτι εχεις τηλεφωνικό κεντρο. Συνηθως με το δευτερο κολλανε και δεν στελνουν
    Μαλιστα αρα μπορει να και να την πατησω στο τελος.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ή περιμένεις άλλο 1 μήνα για την εφαρμογή του κανονισμού για το ΣτΔ.
    Επειδη δεν βιαζομαι θα περιμενω να δω απο Οκτώβριο τι θα γινει με το νεο κανονισμο.

    Ευχαριστω και τους δυο.
    [c0rrupt3d_tranSm1SS10n]

  11. #13001
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.893
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostas_pav Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης μπορείς να τονίσεις στον κύριο που ενοχλείται, ότι σύντομα (σε λίγα χρόνια), ο χαλκός τέλος. Δεν θα μείνετε χωρίς internet και τηλέφωνο επειδή έτσι θέλει αυτός.
    Και ότι τώρα έιναι τσάμπα η εγκατάσταση, στο μέλλον δεν ξέρουμε.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από trod Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδη δεν βιαζομαι θα περιμενω να δω απο Οκτώβριο τι θα γινει με το νεο κανονισμο.

    Ευχαριστω και τους δυο.
    Np!

    Αν δεν έχεις κάποιο τρελό όγκο για κατέβασμα, δεν πρόκειται καν να καταλάβεις πότε πέρασε ο μήνας.

  12. #13002
    Εγγραφή
    06-12-2021
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    267
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ 7530 AX
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Valkal1987 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί ζητάνε υπογραφή απο το διαχειριστή εφόσον φτάνει έστω και ένας να το θέλει? Επίσης ο σκοπός είναι να μην μαλώσω με κανέναν.
    Το ζήτημα αν θα μαλώσεις με κάποιον είναι διαδραστικό: εξαρτάται ΚΑΙ από τον άλλον. Μην μπερδεύεσαι. Η βασική ερώτηση είναι μία: Είσαι ο ιδιοκτήτης ή, έστω, συμφωνεί ο ιδιοκτήτης σου; Αν όχι, είσαι σε ΠΟΛΥ μειονεκτική θέση. Αν ναι, πρέπει να σπάσεις αυγά για να γίνει ομελέτα. Δεν λέει κανείς να γίνεις εριστικός, απλά να παραθέσεις με όμορφο τρόπο τα επιχειρήματα που έχεις. Το αν θα τα κατανοήσουν ή όχι, δεν περνά από το δικό σου χέρι.

    ΥΓ Τώρα που το θυμήθηκα, έχω έναν φίλο που μένει λίγο πάνω από τη Λιοσίων, κοντά στις Τρεις Γέφυρες (ιδιοκτήτης του σπιτιού). Πριν καμιά πενταετία (χοντρικά) είχε βρει μια ΠΙΛΟΤΙΚΗ τότε επιδότηση. Η οπτική ίνα στην περιοχή του και στις γύρω περιοχές ήρθε για όλο τον κόσμο πολύ αργότερα. Ο φίλος λοιπόν έκανε την αίτηση σε κάποιο site, έγινε δεκτή, ήρθε ο ΟΤΕ, έσκαψε από την καμπίνα μέχρι το σπίτι του (κατά ευτυχή σύμπτωση η απόσταση ήταν λιγότερο από 30 μέτρα) και εγκατέστησε στην πολυκατοικία του την οπτική ίνα. Ο καθένας έβαζε όποιον πάροχο ήθελε, ο φίλος μου νομίζω διάλεξε την τότε WIND με 100άρα ταχύτητα για 30€ ή 33€, δεν θυμάμαι ακριβώς. Το πώς κατάφερε βέβαια να πείσει τους υπόλοιπους στην πολυκατοικία να δεχτούν ΤΟΤΕ την οπτική ίνα, αυτό είναι ένα κεφάλαιο μόνο του. Εκεί έπρεπε να σε είχα να παραγγείλεις μια κάσα ρέγγες να τον κλαίνε...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος georgeole : 30-08-23 στις 15:56.

  13. #13003
    Εγγραφή
    30-08-2023
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgeole Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ζήτημα αν θα μαλώσεις με κάποιον είναι διαδραστικό: εξαρτάται ΚΑΙ από τον άλλον. Μην μπερδεύεσαι. Η βασική ερώτηση είναι μία: Είσαι ο ιδιοκτήτης ή, έστω, συμφωνεί ο ιδιοκτήτης σου; Αν όχι, είσαι σε ΠΟΛΥ μειονεκτική θέση. Αν ναι, πρέπει να σπάσεις αυγά για να γίνει ομελέτα. Δεν λέει κανείς να γίνεις εριστικός, απλά να παραθέσεις με όμορφο τρόπο τα επιχειρήματα που έχεις. Το αν θα τα κατανοήσουν ή όχι, δεν περνά από το δικό σου χέρι.
    Ο ιδιοκτήτης είμαι. Του είπα όλα τα παραπάνω και η απάντηση ήταν πως τα παιδιά του έχουν τέλειο ίντερνετ (κάπου 8mbs πρέπει να είναι) , δεν χρειάζονται παραπάνω και δεν δέχεται να μπει τίποτα έξω απο την πόρτα του. Του εξήγησα πως δεν χρειάζεται να βάλει και εκείνος τώρα γρήγορο ίντερνετ αλλά θα έχει την υποδομή για το μέλλον αλλά τίποτα. Παλιά μυαλά δυστυχώς. Τελοσπάντων αρκετά συγχύστηκα σήμερα. Αύριο πάλι :P

  14. #13004
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.359
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimangelid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να μην μπει, πρέπει να συμφωνήσουν όλοι οι ιδιοκτήτες να ΜΗΝ μπει.
    Όλοι οι ιδιοκτήτες μαζί με τον ενδιαφερόμενο
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  15. #13005
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.812
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Valkal1987 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο ιδιοκτήτης είμαι. Του είπα όλα τα παραπάνω και η απάντηση ήταν πως τα παιδιά του έχουν τέλειο ίντερνετ (κάπου 8mbs πρέπει να είναι) , δεν χρειάζονται παραπάνω και δεν δέχεται να μπει τίποτα έξω απο την πόρτα του. Του εξήγησα πως δεν χρειάζεται να βάλει και εκείνος τώρα γρήγορο ίντερνετ αλλά θα έχει την υποδομή για το μέλλον αλλά τίποτα. Παλιά μυαλά δυστυχώς. Τελοσπάντων αρκετά συγχύστηκα σήμερα. Αύριο πάλι :P
    Εάν ανατρέξεις πίσω στο θέμα (και σε άλλα διπλανά) θα δεις ότι έχει γίνει πολλές φορές η ίδια συζήτηση...
    Η περίληψη είναι ότι το συνεργείο θέλει την έγκριση/υπογραφή διαχειριστή ως μοναδικό εξουσιοδοτημένο εκ μέρους του κτιρίου, ακριβώς για να μην μπλέξει με τον κάθε βλάκα.
    Ο διαχειριστής είναι χρήσιμος και για να υποδείξει τα επιθυμητά σημεία εγκατάστασης των κουτιών. Προς αυτή την κατεύθυνση, είναι εφικτό το κουτί του ορόφου του μπει μακριά του και να μην περάσει μπροστά του (πχ να είναι στο τέλος κάποιου διαδρόμου το διαμέρισμά του);
    Το "by the book" είναι να ορίσετε διαχειριστή. Εξάλλου ο νόμος είναι ξεκάθαρος, ακόμη και μόνο ένας να θέλει, εγκατάσταση θα γίνει.
    Το εύκολο/γρήγορο είναι να γράψεις τον παππού εκεί που δεν πιάνει μελάνι και να υπογράψεις ο ίδιος...

Σελ. 867 από 1061 ΠρώτηΠρώτη ... 847857862865866867868869872877887 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας