Σελ. 826 από 1061 ΠρώτηΠρώτη ... 806816821824825826827828831836846 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 12.376-12.390 από 15905
  1. #12376
    Εγγραφή
    29-09-2009
    Περιοχή
    Διόνυσος
    Μηνύματα
    40
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300Mbps/30Mbps
    ISP
    Cosmote FTTH
    Router
    Speedport Plus 2
    Path Level
    Interleaved
    Ας μεταφέρω και εγώ την μάλλον ομαλή εμπειρία μου της αναβάθμισης της γραμμής μου σε οπτική ίνα (300mbs) μετα από μια 10ετια στο VDSL . Βέβαια στο παρελθόν είχα ουκ ολίγες τρομερές περιπέτειες με την σύνδεση μου, καιρός ήταν να επιτευχθεί και μια ομαλή διαδικασία…

    14 Ιουνίου, επικοινωνία με τον Οτε , αίτηση αναβάθμισης γραμμής από το 50αρι σε οπτική ινα 300mbps. Παράληψη συμβολαίου την ίδια μέρα, αποστολή του νέου συμβολαίου την επόμενη (15 Ιουνίου)
    19 Ιουνίου - Τηλέφωνο από εργολαβική εταιρεία για πρώτο ραντεβού και αυτοψία.
    20 Ιουνίου- Πρώτο ραντεβού, αυτοψία, (μονοκατοικία) , την ίδια μέρα παραλαβή ρουτερ (speedport plus2) ενώ είχε προηγηθεί 2-3 μέρες πριν ειδοποίηση στο κινητό.
    21 Ιουνίου - Άφιξη πρώτου συνεργείου (3 άτομων). Έλεγχος για αέρα για την ακριβή επιβεβαίωση του σημείου οπτικής ίνας και σκάψιμο(στον δρόμο). Κατά την διάρκεια του ελέγχου αέρα (είναι μια διαδικασία από ότι καταλαβαίνω για να δουν ακριβώς από ποιον τηλεφωνικό στύλο ακριβώς βγαίνει η οπτική ινα) διεπιστώθη ότι στην χθεσινή αρχική αυτοψία το σημείο εξόδου ήταν λάθος. Πολλές φορές τα συστήματα δεν είναι ενημερωμένα όπως και στην δική μου περίπτωση έγινε λάθος νούμερο (αντί το 20, το 18 πχ). Δεν φταίει ο τεχνικός που κάνει την αυτοψία για αυτό πάντως αφού έτσι του είπαν από το κέντρο. Εντέλει εφόσον το δεύτερο συνεργείο έσκαψε στο σωστό σημείο και με ενημέρωσαν ότι πρέπει να γίνει αυτοψία εκ νέου, στην συνέχεια και μετά από μισή ώρα μόνο ήρθε ευτυχώς ένα δεύτερο συνεργείο (δυο άτομα) και παρόλο που δεν ήταν ενημερωμένο διόρθωσε το πρόβλημα και τοποθέτησε ένα εξτρά καλώδιο από τον έναν στύλο στον άλλον και μετά κάθετα στην οικία μου. Απλά να σημειώσω σε αυτό το σημείο ότι οι εργολαβικές εταιρίες για να γλυτώσουν το κόστος ενδεχομένως αποφεύγουν αυτήν την διαδικασία και προτιμάνε η καλωδίωση να γίνει απευθείας στην μικρότερη απόσταση το οποίο θα σήμαινε και τοποθέτηση εναερίως καλωδίου και από την άλλη μεριά οπότε η οικία μου θα θύμιζε κάπως σαν κάποιο έγχορδο όργανο. Στην δική μου περίπτωση παραβλήθηκε πάντως αυτή η πρακτική και έγινε καλωδίωση από τον σωστό στύλο στον επόμενο και μετά εναερίως. συμβαδίζοντας με την παλιά γραμμή. Αν η νέα γραμμή ακολουθεί την παλιά εναέρια καλωδίωση τότε παρόλο τα παραπανίσια μέτρα οπτικής δεν μπορούν να αρνηθούν αυτό το σχέδιο.(Σσσσσσσς).
    Την ίδια μέρα από το ίδιο συνεργείο και άφιξη άλλων 3 τεχνικών τοποθέτηση κατανεμητή, εντός της αυλής (παρόλο που υπάρχει μόνο μια οικία και μια είσοδος) και ομαλή καλωδίωση (με πλαστικό σωλήνα) μέχρι το δωμάτιο του ρουτερ. Συνοδικά 8 άτομα ήρθαν για ένα σκάψιμο και μια καλωδίωση. Ένιωσα βασιλιάς.

    22 Ιουνίου, Την επόμενη μέρα , καπάκι ειδοποίηση από την ιδιά εργολαβική εταιρία για το τρίτο ραντεβού(την επομένη) και την συγκόλληση της οπτικής ίνας.
    23 Ιουνίου άφιξη τρίτου συνεργείου (2 άτομα) και εκπλήρωση τρίτου ραντεβού , Η συγκόλληση γίνεται σε 3 σημεία. Πρώτα στην καμπίνα, δεύτερο σημείο στον δρόμο, στο κουτί του ότε δηλαδή έξω περιμετρικά του σπιτιου, και τρίτη συγκόλληση/τοποθέτηση στον κατανεμητή εντός της αυλής. Στο τέλος τοποθετήθηκε από το τρίτο συνεργείο και το πριζάκι στο δωμάτιο του ρουτερ και έγινε παράλληλα έλεγχος γραμμής /σήματος αλλά και μέτρηση και επιβεβαιώθηκε ότι πράγματι φτάνει το σήμα της οπτικής μέχρι το δωμάτιο.
    Εκείνο που έχω να πω εδώ είναι ότι το τρίτο συνεργείο αυτό της συγκόλλησης ίσως ήταν και το πιο ενημερωμένο από όλα…τους έπρηξα και στις ερωτήσεις βέβαια…Συνολικά όλες οι εργολαβικές εργασίες τελείωσαν μέσα σε 4 μέρες.

    28 Ιουνίου - Αποστολή SMS στο κινητό για την παραλαβή ONT. Παραλαβή ΟΝΤ την ιδιά μέρα από εταιρία κουριερ.
    30 Ιουνίου- Κλήση από Οτε για το τελευταίο ραντεβού (συνολικά 4ο και ενεργοποίηση γραμμής). Την ίδια μέρα, σήμερα ήρθε ο τεχνικός για την ενεργοποίηση.
    Κανένα πρόβλημα. Μάλιστα η γραμμή μου είχε ήδη ενεργοποιηθεί εδώ και μέρες απλώς ο τεχνικός έκανε τις απαραίτητες απλές συνδέσεις με το ΟΝΤ και το πακεταρισμένο ρουτερ. Φαντάζομαι ότι λίγες μέρες μετά την διαδικασία της συγκόλλησης η γραμμή ενεργοποιήθηκε και απ’ ότι καταλαβαίνω το τελικό στάδιο μπορεί να το κάνει και ο χρήστης εφόσον βιάζεται και εφόσον το Πορταλ της οπτικής του γραμμής το έχει ανοίξει ο Οτε. Παρόλα αυτά το ραντεβού και η άφιξη τεχνικού είναι υποχρεωτική (ακόμα και αν η γραμμή συγχρονίζει ήδη) καθώς πρέπει να καταγράφουν τα στοιχεία της γραμμής να παρθούν φωτογραφίες κλπ.

    Κάποια σχόλια. Παρόλο την χαοτική προφανώς αυτή διαδικασία στην δική μου περίπτωση και μετα από όσα εχω τραβήξει στο παρελθόν όλα κύλησαν ομαλά, τέλεια μπορώ να πω αφού συνολικά έγινε μετάβαση στην οπτική ίνα μόλις 15 μέρες μετά την αποστολή του συμβολαίου. Βοήθησε και το απλό σχέδιο της οικίας μου ίσως αλλά και η περιοχή. Πληροφοριακά απλά να αναφέρω ότι το δεύτερο συνεργείο μου ανέφερε ότι δεν κάνουν τοποθέτηση οπτικής ίνας σε μονοκατοικίες χωρίς να χρεωθεί ο ιδιώτης. Δεν ρώτησα περισσότερες λεπτομέρειες. Έλπιζα να αποφύγω επιτέλους τα εναέρια καλώδια. Μένω σε μια περιοχή που είχαν πέσει 500 δέντρα πριν 2 χρόνια και είχα μείνει χωρίς ρεύμα για 6 μέρες, λόγω πτώσης δέντρων καλωδίων στα ΄δέντρα. Επίσης χρόνια πριν το παλιό τηλεφωνικό εναέριο καλώδιο το είχαν φάει τα μυρμήγκια και κάποια στιγμή μέχρι να αλλάξει όλος ο στύλος έμεινα 1 μήνα χωρις τηλ/νετ. Δεν μπορούσα να τα αποφύγω όμως.. Η επίγεια τοποθέτηση οπτικής ινας (με τοιχάκι και τσιμέντο) εντός της αυλής της οικίας το πληρώνει ο ιδιώτης με μεγάλο κόστος. Παρόλα αυτά, από όλη την εμπειρία νομίζω ότι το πρώτο ραντεβού αυτό της αυτοψίας είναι το πιο σημαντικό. Αν γίνει σωστά η αυτοψία τότε όλα θα κυλήσουν ομαλά . Η δική μου περίπτωση ήταν διαφορετική αν και αρχικά έγιναν συζητήσεις (ύστερα από πιέσεις) για την τοποθέτηση της οπτικής στο έδαφος χωρίς να σκαφτεί η αυλή με τοποθέτηση πλαστικού σωλήνα και βιδωτά κάπου στο έδαφος. Αυτή η δυνατότητα υπάρχει μεν,κατά κανόνα δε οι εργολαβικές εταιρίες κυρίως ο ΟΤΕ το απαγορεύει αυτό, πιθανώς λόγω του μεγαλύτερου κινδύνου μελλοντικών ζημιών (κατ’ αυτούς) και παρεμπόδιση ίσως της οπτικής από άλλους παράγοντες. Σύμφωνα με τον Οτε η οπτική ινα ακόμα και εντός της οικίας είναι κτήμα του ΟΤΕ και χρειάζεται να διασφαλιστεί όσο τον δυνατόν περισσότερο η ακεραιότητα της για να αποφευχθούν τα οποιαδήποτε μελλοντικά κόστη επισκευής.
    Μέτρηση γραμμής – 310 - Μbps

    Χαιρετίσματα στα καλά παιδιά Jkouko kai Sweet Dreams


    Υ.Γ Δεν είχα κάποια ειδοποίηση σχετικά με το παλιό ρουτερ (entry 2i)
    Πρέπει να το επιστρέψω ή μπορώ να το κρατήσω;

  2. #12377
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.721
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Δεν υπάρχουν κακά παιδιά στο adslgr.

    Kai 1000 δέντρα να πέσουνε, αν δεν σου πέσουν στο κεφάλι, με ένα ups και χωρίς ρεύμα internet θα έχεις.
    Καλή διασκέδαση ..

    ΥΓ
    Μάλλον πρέπει να το επιστρέψεις, πάρε τηλ.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  3. #12378
    Εγγραφή
    29-09-2009
    Περιοχή
    Διόνυσος
    Μηνύματα
    40
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300Mbps/30Mbps
    ISP
    Cosmote FTTH
    Router
    Speedport Plus 2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν υπάρχουν κακά παιδιά στο adslgr.

    Kai 1000 δέντρα να πέσουνε, αν δεν σου πέσουν στο κεφάλι, με ένα ups και χωρίς ρεύμα internet θα έχεις.
    Καλή διασκέδαση ..
    Πως θα υπάρχει νετ, αν κοπεί το εναέριο καλώδιο, μπορεις να το εξηγήσεις αυτο γιατι εγώ δυσκολεύομαι να το καταλαβω..

  4. #12379
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.721
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από messalius Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πως θα υπάρχει νετ, αν κοπεί το εναέριο καλώδιο, μπορεις να το εξηγήσεις αυτο γιατι εγώ δυσκολεύομαι να το καταλαβω..
    Η οπτική έρχεται εναέρια ?
    Αν ναι βάλε συρματόσκοινο.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  5. #12380
    Εγγραφή
    21-11-2011
    Περιοχή
    Ν. Σμύρνη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.696
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109.998/10.999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΣ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    17(dB) / 3.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mcde Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εννοώ την περιοχή Χρυσάκη στη Νέα Σμύρνη που ανήκει στο ΑΚ Ιπποδρόμου από τη Θ.Σοφούλη και κάτω.
    Στην περιοχη Χρυσακη ειμαι. Αλλα εναν δρομο πιο κατω απο αυτην που δειχνει ο χαρτης. Και φυσικα ειμαι εκτος!
    ΝΕΟ PC! :yahoo:

    CoolerMaster Mastercase H500P Mesh White || ASRock X570 Steel Legend || Ryzen 5600X || G.Skill Ripjaws V F4-4000C16D-16GVK || EVGA GeForce GTX960 4GB FTW Gaming ACX 2.0+
    Samsung 980 PRO MZ-V8P500BW || Kingston HyperX SSD SH103S3B/120G || WD WD4003FZEX - 4TB || WD WD4002FΥΥZ - 4TB || EVGA SuperNOVA 550 G2 (220-G2-0550-Y1) || Dell UltraSharp U2414H ||
    Dell Alienware AW3420DW

  6. #12381
    Εγγραφή
    06-11-2006
    Μηνύματα
    873
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz!7530
    Έχοντας ενα Fritz 7530 (δικό μου), γίνεται να ζητήσω να συνδεθεί αυτό πάνω στο ONT και να έχω φυσικά και τηλέφωνο?

    Το κάνουν αυτό, γνωρίζει κανείς?


    Η ερώτηση αφορά μελλοντική σύνδεση FTTH 300 ή 500.

  7. #12382
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.936
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Θα έχεις κανονικά τηλέφωνο, δεν χρειάζεται να ζητήσεις κάτι.

  8. #12383
    Εγγραφή
    10-08-2010
    Μηνύματα
    600
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Path Level
    Interleaved
    Κάτι που έμαθα τώρα ...το σπίτι μας κοντεύει να είναι έτοιμο σε κάνα δυο μήνες αλλά δυστυχώς σε νέα κτίρια μόνο οπτική ίνα προβλέπεται...όχι πια χαλκός.
    Το δυστυχώς το ανέφερα διότι στο δρόμο μας δεν υπάρχει οπτική ίνα ( δεν έχει σκαφτεί ακόμη ) και δεν θα έχουνε ούτε καν τηλέφωνο ούτε ίντερνετ. Τώρα πότε θα σκαφτεί ποιος ξέρει...για ασύρματο που μου πρότειναν ούτε κατά διάνοια...με το κινητό μου και δεδομένα μου βγάζει το εικονίδιο Ε...οπότε μιλάμε για ταχύτητα χελώνας...

    Τώρα τι γίνεται;;;

    Πως μπορώ να τους πιέσω;;

    Λίγο πιο δίπλα μας τώρα ξεκινά το κτίσιμο νέας οικοδομής...

    Απαράδεκτο εν έτη 2023 να μη έχεις τη δυνατότητα για σύνδεση στο διαδίκτυο.

    Να πω είμαστε σε κάνα απομακρυσμένο χωριό ..λίγα μέτρα από το κέντρο της Λάρισας...

  9. #12384
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.893
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giorgosk Εμφάνιση μηνυμάτων
    αλλά δυστυχώς σε νέα κτίρια μόνο οπτική ίνα προβλέπεται...όχι πια χαλκός.
    Δεν θα γίνεται σύνδεση με χαλκό ΑΝ υπάρχει ήδη FTTH στο δρόμο ή ΑΝ δίνουν διαθεσιμότητα FTTH εντός 4 μηνών.

    https://www.adslgr.com/forum/threads...BA%CE%BF%CF%8D

  10. #12385
    Εγγραφή
    24-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.101
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βαλανε μια σχετικα μακρινη ημερομηνια στη τυχη. ΕΙναι απιθανο να ολοκληρωθουν ολα αυτα ταυτοχρονα. Απο την αλλη οι περιχες δεν μπηκαν κατα λαθος. Πιθανοτατα οι ημερομηνιες ολοκληρωσης θα ενημερωνονται οταν γινονται γνωστες.
    Και εμένα μια βδομάδα πριν δεν έδειχνε τίποτα ενώ τώρα δείχνει για 24/10. 200 μέτρα πιο πάνω δεν δείχνει κάτι ακόμα, οπότε υποθέτω (ελπίζω) ότι είναι οι περιοχές που είναι στα άμεσα σχέδια.

  11. #12386
    Εγγραφή
    06-02-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.761
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    Router
    PFSense
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giorgosk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάτι που έμαθα τώρα ...το σπίτι μας κοντεύει να είναι έτοιμο σε κάνα δυο μήνες αλλά δυστυχώς σε νέα κτίρια μόνο οπτική ίνα προβλέπεται...όχι πια χαλκός.
    Το δυστυχώς το ανέφερα διότι στο δρόμο μας δεν υπάρχει οπτική ίνα ( δεν έχει σκαφτεί ακόμη ) και δεν θα έχουνε ούτε καν τηλέφωνο ούτε ίντερνετ. Τώρα πότε θα σκαφτεί ποιος ξέρει...για ασύρματο που μου πρότειναν ούτε κατά διάνοια...με το κινητό μου και δεδομένα μου βγάζει το εικονίδιο Ε...οπότε μιλάμε για ταχύτητα χελώνας...

    Τώρα τι γίνεται;;;

    Πως μπορώ να τους πιέσω;;

    Λίγο πιο δίπλα μας τώρα ξεκινά το κτίσιμο νέας οικοδομής...

    Απαράδεκτο εν έτη 2023 να μη έχεις τη δυνατότητα για σύνδεση στο διαδίκτυο.

    Να πω είμαστε σε κάνα απομακρυσμένο χωριό ..λίγα μέτρα από το κέντρο της Λάρισας...
    Ο εργολάβος ξέρει τι πρέπει να κάνει. Θα συνδεθείτε κανονικά με χαλκό αν δεν υπάρχει οπτική.

  12. #12387
    Εγγραφή
    23-02-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    334
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    OTE Speedport W 724V
    SNR / Attn
    21,0(dB) / 36,0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα, νέος κάτοχος οπτικής 1gbps από Cosmote.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot 2023-07-02 124055.png 
Εμφανίσεις:  43 
Μέγεθος:  41,1 KB 
ID: 249457

    Με την παραπάνω μέτρηση από steam δεν έxω καταφέρει να κατεβάσω με πάνω από 550 mbps (σύνδεση ethernet) ενώ η τηλεόραση που έχει συνδεθεί ασύρματα, στο youtube και σε streaming πλατφόρμες (Netflix, Apple TV, Amazon Prime) αργεί να φορτώσει και κάνει συχνά πυκνά buffering.
    Επιπλέον, το σήμα του wi-fi στο διπλανό δωμάτιο (απόσταση 6-7 μέτρα από το router) αυξομειώνεται κάποιες φορές.

    To router είναι το FritzBox 5530.

  13. #12388
    Εγγραφή
    14-05-2006
    Περιοχή
    Αθηνα/Περισσος
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.001
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 & 1000/100
    ISP
    Inalan & Cosmote FTTH
    Router
    HG8546M & Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Erwdios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα, νέος κάτοχος οπτικής 1gbps από Cosmote.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot 2023-07-02 124055.png 
Εμφανίσεις:  43 
Μέγεθος:  41,1 KB 
ID: 249457

    Με την παραπάνω μέτρηση από steam δεν έxω καταφέρει να κατεβάσω με πάνω από 550 mbps (σύνδεση ethernet) ενώ η τηλεόραση που έχει συνδεθεί ασύρματα, στο youtube και σε streaming πλατφόρμες (Netflix, Apple TV, Amazon Prime) αργεί να φορτώσει και κάνει συχνά πυκνά buffering.
    Επιπλέον, το σήμα του wi-fi στο διπλανό δωμάτιο (απόσταση 6-7 μέτρα από το router) αυξομειώνεται κάποιες φορές.

    To router είναι το FritzBox 5530.
    Για κάνε 1 test εδώ, και επέλεξε Γερμανία server , combined και χωρίς multithread
    https://testmy.net/

    Και πες τι βγάζει.

    Για το WiFi περιττό να το αναφέρεις…

  14. #12389
    Εγγραφή
    23-02-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    334
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    OTE Speedport W 724V
    SNR / Attn
    21,0(dB) / 36,0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ancogsxr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για κάνε 1 test εδώ, και επέλεξε Γερμανία server , combined και χωρίς multithread
    https://testmy.net/

    Και πες τι βγάζει.

    Για το WiFi περιττό να το αναφέρεις…
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  rWei5lN81.R8iNV1s7n.png 
Εμφανίσεις:  16 
Μέγεθος:  84,5 KB 
ID: 249460

    Το ζήτημα με το wi-fi λύθηκε, δεν είχα κάνει upgrade το firmware του Fritzbox.

  15. #12390
    Εγγραφή
    25-10-2012
    Μηνύματα
    906
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΨΥΧΙΚΟ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Erwdios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα, νέος κάτοχος οπτικής 1gbps από Cosmote.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot 2023-07-02 124055.png 
Εμφανίσεις:  43 
Μέγεθος:  41,1 KB 
ID: 249457

    Με την παραπάνω μέτρηση από steam δεν έxω καταφέρει να κατεβάσω με πάνω από 550 mbps (σύνδεση ethernet) ενώ η τηλεόραση που έχει συνδεθεί ασύρματα, στο youtube και σε streaming πλατφόρμες (Netflix, Apple TV, Amazon Prime) αργεί να φορτώσει και κάνει συχνά πυκνά buffering.
    Επιπλέον, το σήμα του wi-fi στο διπλανό δωμάτιο (απόσταση 6-7 μέτρα από το router) αυξομειώνεται κάποιες φορές.

    To router είναι το FritzBox 5530.
    Το steam, επειδή συνήθως κατά τη λήψη αποσυμπιέζει ταυτόχρονα, είναι πάρα πολύ CPU intensive.
    Δες λίγο τον task manager την ώρα της λήψης.

Σελ. 826 από 1061 ΠρώτηΠρώτη ... 806816821824825826827828831836846 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας