Σελ. 839 από 1061 ΠρώτηΠρώτη ... 819829834837838839840841844849859 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 12.571-12.585 από 15905
  1. #12571
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.266
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ntg Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το θέμα είναι ότι και η Vodafone αναγνωρίζει κανονικά ότι η εγκατάσταση είναι της Cosmote. Ούτε διαφώνησε κάπου σε αυτό. Μια θεωρεία μου είναι ότι οι αιτήσεις ακυρώνονταν λόγω αυτού του θέματος με τον όροφο. Γενικά πιθανολογώ (και αυτή την θεωρεία μου είπαν και στην εξυπηρέτηση) ότι ο εργολάβος που έκανε την εγκατάσταση τα έκανε μαντάρα στις δηλώσεις στο σύστημα (αλλά έκανε όντως πολύ καλή δουλειά στο τεχνικό μέρος...χαχα)... πχ μπορεί να έβαλε ότι και τα δύο διαμερίσματα είναι στον ίδιο όροφο (πχ. 1ο). Τώρα άμα γίνεται και το επιτρέπει το σύστημα να δηλώσει και λάθος τον πάροχο του δικτύου... δεν το ξέρω (δεν ξέρω καν άμα έχουν τέτοια ελευθερία στο τι δηλώνουν κατά την κατασκευή στα συστήματα τους).

    Το καλό είναι ότι αφού έχω ιντερνετ όλα οκ. Το κακό... ότι φοβάμαι ότι άμα παώ με κάποιο τρόπο (γραπτά αιτήματα κ.α.) να το φτιάξω (για να γλυτώσω μελλοντικό μπλέξιμο, πχ. άμα θέλει και άλλος να βάλει στο κτήριο και μπλέξει και αυτός κ.α.)... ότι μπορεί να βρουν κάπου λάθος στην αρχική διαδικασία και να μου το κόψουν μέχρι να το λύσουν μεταξύ τους (ακομά και να μου πουν... σόρρυ λάθος η εγκατάσταση... πρέπει να την ξυλώσουμε και να βάλουμε δικιά μας....)
    Είπες πιο πίσω ότι είδες φρεάτιο Vodafone.. Μπας και παίζει το σενάριο το συγκεκριμένο να είναι για καμιά μισθωμένη γραμμή και τελικά την περιοχή την έχει ο ΟΤΕ;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ntg Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να προσθέσω ότι και πιο παλιά που με είχαν πάρει για συνδιαστική προσφορά από Vodafone, και τσέκαραν την γραμμή (δούλευε η Cosmote κανονικά τότε), μου είπαν ότι δεν μπορούν να μου δώσουν γιατί η Cosmote φαίνεται να έχει το δίκτυο στη διεύθυνση μου... και ότι δεν φαίνεται στο σύστημα τους να δίνει χονδρική ακόμα εκεί σε άλλους παρόχους... (δεν έσκασα τότε, καθώς δεν ήθελα έτσι κι αλλιώς να φύγω λόγω 2ετούς συμβολαίου και ρήτρας)
    Για το συγκεκριμένο μάλλον μούφες σου έλεγαν. Η Vodafone για ένα μεγάλο χρονικό διάστημα ΔΕΝ έδινε σε περιοχές άλλου παρόχου για τους δικούς της λόγους.
    Ο πάροχος της υποδομής, όμως, είναι υποχρεωμένος να δώσει χονδρική εφόσον οι άλλοι πάροχοι θέλουν..
    Οπότε οι φάση ήταν ... Θέτε; Όχι; Ε καλά αφού δε θέτε δεν θα κλάψουμε κιόλας..
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...

  2. #12572
    Εγγραφή
    20-04-2022
    Μηνύματα
    24
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είπες πιο πίσω ότι είδες φρεάτιο Vodafone.. Μπας και παίζει το σενάριο το συγκεκριμένο να είναι για καμιά μισθωμένη γραμμή και τελικά την περιοχή την έχει ο ΟΤΕ;
    Αυτό δεν το είχα σκεφτεί να σου πω την αλήθεια.... βασικά δεν ήξερα καν ότι παίζει.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για το συγκεκριμένο μάλλον μούφες σου έλεγαν. Η Vodafone για ένα μεγάλο χρονικό διάστημα ΔΕΝ έδινε σε περιοχές άλλου παρόχου για τους δικούς της λόγους.
    Ο πάροχος της υποδομής, όμως, είναι υποχρεωμένος να δώσει χονδρική εφόσον οι άλλοι πάροχοι θέλουν..
    Οπότε οι φάση ήταν ... Θέτε; Όχι; Ε καλά αφού δε θέτε δεν θα κλάψουμε κιόλας..
    Άμα ισχύει αυτό με την μισθωμένη, παίζει και αυτό το σενάριο...

    Άρα άμα ισχύουν τα πάνω, παίζει το όλο μπλέξιμο να αφορά καθαρά την καταχώρηση του ορόφου στην αίτηση... και απλά η Cosmote δεν έσκασε και πολύ να το ψάξει, ενώ η Vodafone ασχολήθηκε και το βρήκε...

  3. #12573
    Εγγραφή
    29-09-2009
    Περιοχή
    Διόνυσος
    Μηνύματα
    40
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300Mbps/30Mbps
    ISP
    Cosmote FTTH
    Router
    Speedport Plus 2
    Path Level
    Interleaved
    Εχει καταφέρει κανένας να κάνει port mapping/forward σε αυτο το οικτρό ρουτερ που λέγεται speedport plus 2; Ηθελα να ανοιξω κάποιες πορτες (πχ 8000-8005) και δεν ανοιγουν με τιποτα.
    Δοκιμασα τα πάντα, απο να απενεργοποιήσω την αυξημένη προστασια του ρουτερ στης ιστοσελίδα του χρήστη, ολα ta firewalls των windows φυσικά, δοκίμασα static ip, μη static ip, και το Dmz, ακόμα. Το μόνο που δεν δοκίμασα ειναι το ip filter. Τι τρέχει εδω; Με το entry 2i ήταν απλά τα πράγματα.

  4. #12574
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.361
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από messalius Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχει καταφέρει κανένας να κάνει port mapping/forward σε αυτο το οικτρό ρουτερ που λέγεται speedport plus 2; Ηθελα να ανοιξω κάποιες πορτες (πχ 8000-8005) και δεν ανοιγουν με τιποτα.
    Δοκιμασα τα πάντα, απο να απενεργοποιήσω την αυξημένη προστασια του ρουτερ στης ιστοσελίδα του χρήστη, ολα ta firewalls των windows φυσικά, δοκίμασα static ip, μη static ip, και το Dmz, ακόμα. Το μόνο που δεν δοκίμασα ειναι το ip filter. Τι τρέχει εδω; Με το entry 2i ήταν απλά τα πράγματα.
    Από την στιγμή που μπορείτε να βάλετε οποιοδήποτε ρούτερ θέλετε...
    γιατί παιδεύεστε με τα των παρόχων;
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  5. #12575
    Εγγραφή
    12-02-2020
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    624
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    307/32
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    Speedport Smart
    [OFFTOPIC] Καλησπέρα στην ομάδα. Εχω μια ερώτηση. Εχουμε ένα διώροφο όπου υπάρχει σύνδεση στον πάνω όροφο. Θα πρέπει με κάποιο τρόπο να μεταφέρουμε το ιντερνετ στον κάτω όροφο. Εγω εχω ένα Tp-link. Θα χρειαστεί να τραβήξω καλώδιο μεγάλο και να το συνδέσω ή θπαρχει άλλος τρόπος; Δώστε τα φώτα σας

  6. #12576
    Εγγραφή
    09-12-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.730
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από messalius Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχει καταφέρει κανένας να κάνει port mapping/forward σε αυτο το οικτρό ρουτερ που λέγεται speedport plus 2; Ηθελα να ανοιξω κάποιες πορτες (πχ 8000-8005) και δεν ανοιγουν με τιποτα.
    Δοκιμασα τα πάντα, απο να απενεργοποιήσω την αυξημένη προστασια του ρουτερ στης ιστοσελίδα του χρήστη, ολα ta firewalls των windows φυσικά, δοκίμασα static ip, μη static ip, και το Dmz, ακόμα. Το μόνο που δεν δοκίμασα ειναι το ip filter. Τι τρέχει εδω; Με το entry 2i ήταν απλά τα πράγματα.
    Έγω, όλα κομπλέ με το portforward, πιο ψηλό ευρος βέβαια.
    Case:Nemesis NZXT PSU: HEC WinPower 550UB Mobo: ASUS P5K PREMIUM WiFi/AP CPU: C2D E6750 2.66Ghz RAM: 4x1GB DDR2 @ 1066Mhz GPU: ALBATRON ATi RADEON HD4870 1GB [PCI-E] HDD: 1x320GB WD3200YS 2x640GB WD6400AAKS 1x750GB Seagate ST3750330AS 2x1TB SAMSUNG HD103UJ 1x2TB Seagate ST32000542AS Other: Logitech X-530 Sound

  7. #12577
    Εγγραφή
    03-12-2005
    Περιοχή
    Ν.ΣΜΥΡΝΗ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    192
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    330 Mbps/ 30.5 Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE H288A
    Ενεργοποιήθηκε και παίζει σήμερα κανονικά FTTH 300άρα COSMOTE.

    Μου έκανε εντύπωση ότι στο download με πολλές συνδέσεις ταυτόχρονα (με download manager) άγγιζε πολλές φορές το μέγιστο 330 Mbps (41,25 MB/s) όπως το έδειχνε και ο Task Manager των Windows και διάφορα monitoring tools, χωρίς δηλαδή overhead στα πακέτα λόγω Ethernet, κάτι που πρέπει λογικά να είναι αδύνατο.

    Άρα το 330 Mbps ολοστρόγγυλο και πραγματκό στο NIC πως το πιάνει ;

  8. #12578
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.829
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Ναι συμβαινει, και εδω μετραω 530, ευκολα. Μην ξεχναμε οτι το ftth ειναι ουσιαστικα 2.5 Gigabit μεχρι το ΟΝΤ, οπότε δινει, ευκολα οσο του πεις.

  9. #12579
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.893
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    οπότε δινει, ευκολα οσο του πεις.
    Αρκεί να μην σε κόβει η 1Gbps ethernet port.

    Οπότε τίποτα παράξενο μέχρι και το πακέτο των 500Mbps.

  10. #12580
    Εγγραφή
    29-09-2009
    Περιοχή
    Διόνυσος
    Μηνύματα
    40
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300Mbps/30Mbps
    ISP
    Cosmote FTTH
    Router
    Speedport Plus 2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από την στιγμή που μπορείτε να βάλετε οποιοδήποτε ρούτερ θέλετε...
    γιατί παιδεύεστε με τα των παρόχων;
    ε γλυτώνουμε κάποιο κόστος υποτίθεται...

  11. #12581
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.361
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από HliasLarissa Εμφάνιση μηνυμάτων
    [OFFTOPIC] Καλησπέρα στην ομάδα. Εχω μια ερώτηση. Εχουμε ένα διώροφο όπου υπάρχει σύνδεση στον πάνω όροφο. Θα πρέπει με κάποιο τρόπο να μεταφέρουμε το ιντερνετ στον κάτω όροφο. Εγω εχω ένα Tp-link. Θα χρειαστεί να τραβήξω καλώδιο μεγάλο και να το συνδέσω ή θπαρχει άλλος τρόπος; Δώστε τα φώτα σας
    Καλύτερα άνοιξε άλλο θέμα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από messalius Εμφάνιση μηνυμάτων
    ε γλυτώνουμε κάποιο κόστος υποτίθεται...
    50-100ε και γλυτώνεις όλη την ταλαιπωρία.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  12. #12582
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από messalius Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχει καταφέρει κανένας να κάνει port mapping/forward σε αυτο το οικτρό ρουτερ που λέγεται speedport plus 2; Ηθελα να ανοιξω κάποιες πορτες (πχ 8000-8005) και δεν ανοιγουν με τιποτα.
    Δοκιμασα τα πάντα, απο να απενεργοποιήσω την αυξημένη προστασια του ρουτερ στης ιστοσελίδα του χρήστη, ολα ta firewalls των windows φυσικά, δοκίμασα static ip, μη static ip, και το Dmz, ακόμα. Το μόνο που δεν δοκίμασα ειναι το ip filter. Τι τρέχει εδω; Με το entry 2i ήταν απλά τα πράγματα.
    Μήπως σε έχουν σε carrier grade nat;

    Αυτό θα το διαπιστώσεις ως εξής:

    1) Βλέπεις στο router την wan ip που σου δίνει ο ΟΤΕ

    2) Μπαίνεις στο www.whatismyip.com και βλέπεις την wan ip που σου δείχνει εκεί

    Αν οι δύο wan ip είναι ίδιες, δεν είσαι σε carrier grade nat.

    Αν δεν είναι ίδιες, είσαι σε carrier grade nat. Παίρνεις το 13788 και ζητάς να σε βγάλουν από το carrier grade nat.

  13. #12583
    Εγγραφή
    29-09-2009
    Περιοχή
    Διόνυσος
    Μηνύματα
    40
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300Mbps/30Mbps
    ISP
    Cosmote FTTH
    Router
    Speedport Plus 2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimangelid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως σε έχουν σε carrier grade nat;

    Αυτό θα το διαπιστώσεις ως εξής:

    1) Βλέπεις στο router την wan ip που σου δίνει ο ΟΤΕ

    2) Μπαίνεις στο www.whatismyip.com και βλέπεις την wan ip που σου δείχνει εκεί

    Αν οι δύο wan ip είναι ίδιες, δεν είσαι σε carrier grade nat.

    Αν δεν είναι ίδιες, είσαι σε carrier grade nat. Παίρνεις το 13788 και ζητάς να σε βγάλουν από το carrier grade nat.

    ίδιες ειναι ..δεν μπορώ να καταλάβω τι γινεται πραγματικά..θα τους παρω τηλ.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων


    50-100ε και γλυτώνεις όλη την ταλαιπωρία.


    Εχεις να προτείνεις κάποιο στο ίδιο ευρος τιμών; γιατι χανω τον χρόνο μου με το lameport plus

  14. #12584
    Εγγραφή
    03-12-2005
    Περιοχή
    Ν.ΣΜΥΡΝΗ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    192
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    330 Mbps/ 30.5 Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE H288A
    Καλό το max 330Mbps αλλά θα ήταν πιο εντυπωσιακό να το κρατάει κιόλας.

    Με καλώδιο Ethernet σε Windows 11 και built-in Realtek NIC Gigabit, μου κάνει βυθίσεις πολύ μεγάλες, για κάποια δευτερόλεπτα πέφτει εντελώς στο 0 Mbps κατά την διάρκεια του download.

    Έχει σκαμπανεβάσματα δηλαδή που φτάνουν μέχρι μηδενισμό της σύνδεσης.

    Έχω αλλάξει δύο καλώδια του κουτιού και τα δύο χωρίς να δω διαφορά.

    Με ασύρματη σύνδεση Wifi 5 με το Speedport Smart κάνει τα ίδια, αλλά δεν πέφτει και στο 0 - το κρατάει πάνω από 100Mbps.

    Για να είμαι ειλικρινής, με το VDSL δεν είχα δει ποτέ τέτοιες βυθίσεις.

    Θα το παρατηρήσω και τις επόμενες μέρες.

    Τι παίζει άραγε ;

  15. #12585
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.829
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Ξεχνα τα καλωδια για αρχη. Πολλα μπορει να φταινε. πχ o host που κατεβαζεις. Εχουν συχνα rate limit απο καποια ταχυτητα και μετα. Επισης πιθανοτατα εχεις bufferbloat οταν ταβανιαζει η γραμμη. Παιζει επισης αναλογα με τον αριθμο των connections και το μεγεθος των πακετων να μην αντεχει ο router. Επισης αναλογα με την ωρα/host, πιθανο congestion σε διεθνη κυκλωματα.
    Μετα δες τη ταχυτητα του τοπικου δισκου, καθως και ποσο σαπακι ειναι το μηχανημα που κατεβαζεις.

    Τυπικα ειναι συνδιασμος ολων αυτων. Σε ταχυτητες μεχρι 100 αυτα κρυβονται κατω απο το χαλι.
    Οσο ανεβαινεις, τα πραγματα γινονται ολο και πιο κρισιμα.

    Καπως ετσι οι παροχοι τιμολογουν το gigabit μολις 10 ευρω παραπανω απο την 500ρα , για διπλασιο (θεωρητικα βεβαιως βεβαιως) bandwidth. Προφανως κατι ξερουν.

Σελ. 839 από 1061 ΠρώτηΠρώτη ... 819829834837838839840841844849859 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας