Σελ. 852 από 1061 ΠρώτηΠρώτη ... 832842847850851852853854857862872 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 12.766-12.780 από 15905
  1. #12766
    Εγγραφή
    17-07-2004
    Περιοχή
    UK/GR
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    1.711
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Άρθρα
    2
    ISP
    N/A
    Δεν υπάρχει δυνατότητα να περαστούν μέσα από τοίχους όπως ο χαλκός; Υποθέτω ότι γίνεται αλλά θα πρέπει να φωνάξει κάποιος ηλεκτρολόγο που έχει εργαλία για οπτικές ίνες και γνωρίζει τι ακριβώς χρειάζεται, πριν έρθει το συνεργείο από το πάροχο για εγκατάσταση.

  2. #12767
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.829
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Υπαρχει δυνατοτητα, δεν ειναι θεμα εργαλειων, αλλα τροπου που γινονται οι κουρμπες καθως και το υλικο της σωληνας, ωστε να περασει μετα απο μεσα η ινα, Κοινως θελει σκαψιμο.

  3. #12768
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.768
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άσχετο, αλλά αναφέρθηκε ότι πλέον δεν περνάνε καναλάκια στην οπτική στον ΟΤΕ; Έκανε στην πολυκατοικία μας ένας αίτηση και του περάσανε σκέτη την ίνα (πιο ενισχυμένη) που είναι κίτρινη, και πρακτικά την κολλάνε αν κατάλαβα καλά μάλλον με σιλικόνη ή κόλλα.
    Έχει γίνει σε κανέναν άλλον ή πέσαμε σε συνεργείο της πλάκας;
    Νομίζω πρόσφατα το είχα ξαναδιαβάσει αυτό..

    Μάλιστα βλέπω το κάνανε και πιο παλιά!
    https://www.adslgr.com/forum/threads...03#post6598803
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : Qnap: QHora-301W - 10GbE

  4. #12769
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.695
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Ομολογώ δεν το θυμόμουν...

  5. #12770
    Εγγραφή
    17-07-2004
    Περιοχή
    UK/GR
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    1.711
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Άρθρα
    2
    ISP
    N/A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπαρχει δυνατοτητα, δεν ειναι θεμα εργαλειων, αλλα τροπου που γινονται οι κουρμπες καθως και το υλικο της σωληνας, ωστε να περασει μετα απο μεσα η ινα, Κοινως θελει σκαψιμο.
    Σκάψιμο και άνοιγμα των υπαρχόντων κουτιών με ηλεκτρολόγο για να περάσει οπτική ίνα, σωστά;
    Έχω αρχίσει και το ψάχνω γιατί πέρασαν οπτικές πριν από 1 μήνα περίπου, οπότε πλησιάζει η διαθεσιμότητα...

  6. #12771
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.768
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Μπααα... πολύ αμφιβάλω εάν μπορεί να περάσει η οπτική ίνα από ηλεκτρολογικά κουτιά εν χρήση..
    Η οπτική δεν είναι για να την τραβάς ή να την ζορίζεις..
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : Qnap: QHora-301W - 10GbE

  7. #12772
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.695
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Δεν είναι υλικό το οποίο να μπορεί να περαστεί εύκολα με ατσαλίνα μέσα από τους σωλήνες. Για να γίνει "εύκολα" η εγκατάσταση θα πρέπει να έχεις ανοιχτό σκαμμένο τον τοίχο, να έχεις ήδη περασμένη την ίνα μέσα από τον σωλήνα, και να περάσεις ολόκληρο τον σωλήνα μέσα στον τοίχο και μετά να σπατουλάρεις και να κάνεις τις δουλειές. Και όλα αυτά αν το δεχτεί το συνεργείο έτσι;
    Από την άλλη επειδή είπαμε πως κάτι τέτοιο δεν υπάρχει λόγος να γίνει, προτιμάμε να μείνει η ίνα όσο το δυνατόν κοντά στην είσοδο μαζί με το ΟΝΤ και από εκεί να φύγει UTP προς το ρούτερ, το οποίο και περνάει μέσα από σωλήνες με ατσαλίνα, και δεν έχει τεράστιο πρόβλημα αν τσακίσει λίγο κτλ κτλ.

  8. #12773
    Εγγραφή
    17-07-2004
    Περιοχή
    UK/GR
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    1.711
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Άρθρα
    2
    ISP
    N/A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι υλικό το οποίο να μπορεί να περαστεί εύκολα με ατσαλίνα μέσα από τους σωλήνες. Για να γίνει "εύκολα" η εγκατάσταση θα πρέπει να έχεις ανοιχτό σκαμμένο τον τοίχο, να έχεις ήδη περασμένη την ίνα μέσα από τον σωλήνα, και να περάσεις ολόκληρο τον σωλήνα μέσα στον τοίχο και μετά να σπατουλάρεις και να κάνεις τις δουλειές. Και όλα αυτά αν το δεχτεί το συνεργείο έτσι;
    Από την άλλη επειδή είπαμε πως κάτι τέτοιο δεν υπάρχει λόγος να γίνει, προτιμάμε να μείνει η ίνα όσο το δυνατόν κοντά στην είσοδο μαζί με το ΟΝΤ και από εκεί να φύγει UTP προς το ρούτερ, το οποίο και περνάει μέσα από σωλήνες με ατσαλίνα, και δεν έχει τεράστιο πρόβλημα αν τσακίσει λίγο κτλ κτλ.
    Είναι και αυτό μια καλή λύση.

    Δυστυχώς η είσοδος είναι σε περίεργο σημείο και δεν υπάρχει τίποτα να ακουμπήσουν, αλλά έχω ήδη cat6 μέσα στους τοίχους για να στείλω από ONT. Δεν είναι εφικτό να βάλουν το ONT (και αυτό αν δεν στείλουν το FritzBox που έχει πάνω πόρτα για ίνα) στην είσοδο. Δεν υπάρχει καν μπρίζα για ρεύμα. Απένταντι από την είσοδο ναι, αλλά θα πρέπει να περάσουν την οπτική με ένα από τους τρόπους που έχουν περιγραφεί εδώ (κανάλι ή με σιλικόνη). Και ακόμα και εκεί υπάρχει εντοιχισμένο έπιπλο. Γενικά δεν νομίζω ότι γλιτώνω κάποιες εργασίες, όποιες και αν είναι αυτές.

    Έτσι όπως είναι η εγκατάσταση, θα προτιμούσα να έρθει η ίνα στο χώρο που καταλήγουν όλα τα cat6 από όλο το διαμέρισμα, το οποίο είναι σε ένα δωμάτιο στο κέντρο του διαμερίσματος.

    Πολύ αναρωτιέμαι και πώς θα τη φέρουν και στο κτήριο. Οι αναμονές που έχουν βάλει είναι στην υπάρχουσα ξύλινη κολόνα τηλεφώνου και τα καλώδια εναέρια.

  9. #12774
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.829
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Να ζητησεις να ερθει η ινα εκει που καταληγουν ολα. Αυτη ειναι η σωστη λυση. Ολα τα αλλα ειναι πατεντες.
    Φριτζολα μονο σε γιγαμπιτ.

    Εναερια με λασο θα ερθουν οπως ερχεται και το τηλεφωνικο καλωδιο

  10. #12775
    Εγγραφή
    17-05-2005
    Περιοχή
    Ηλιούπολη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    162
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Unifi Dream Machine Pro
    Νέα ερώτηση!
    Οι τεχνικοί τοποθετούν στην είσοδο της πολυκατοικίας κάποιο κατανεμητή; Αυτός χρειάζεται ρεύμα; Εννοώ από το κοινόχρηστο; Ρωτάω για να δω τι γίνεται σε περίπτωση διακοπής ρεύματος. ..

  11. #12776
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.815
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από menthol1979 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νέα ερώτηση!
    Οι τεχνικοί τοποθετούν στην είσοδο της πολυκατοικίας κάποιο κατανεμητή; Αυτός χρειάζεται ρεύμα; Εννοώ από το κοινόχρηστο; Ρωτάω για να δω τι γίνεται σε περίπτωση διακοπής ρεύματος. ..
    Η εγκατάσταση είναι παθητική, συμπεριλαμβάνοντας και την καμπίνα. Ρεύμα χρειάζονται μόνο τα δύο άκρα (OLT από την πλευρά του παρόχου, ONT από την πλευρά του χρήστη).
    Σε μεγάλες πολυκατοικίες μπορεί να συναντήσεις έναν μικρό "κατανεμητή", αλλά κατά βάση κάθε όροφος έχει το δικό του floor box. Δεν χρειάζεται κάποια ιδιαίτερη πρόβλεψη στην είσοδο.

  12. #12777
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.361
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostas_pav Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν υπάρχει δυνατότητα να περαστούν μέσα από τοίχους όπως ο χαλκός; Υποθέτω ότι γίνεται αλλά θα πρέπει να φωνάξει κάποιος ηλεκτρολόγο που έχει εργαλία για οπτικές ίνες και γνωρίζει τι ακριβώς χρειάζεται, πριν έρθει το συνεργείο από το πάροχο για εγκατάσταση.
    Εγώ όπως είπα είχα περάσει μόνο μου τα κανάλια και σε σημεία όπου χρειάστηκε τρύπες στους τοίχους, τις άνοιξα μόνος μου.
    Δεν τους ήταν δύσκολο να περάσουν την ίνα μετά.
    Στα σημεία όπου υπήρχε σκάψιμο στον τοίχο, πέρασαν πρώτο μονοσωλήνιο για προστασία αλλά και ευκολία διέλευσης της ίνας.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  13. #12778
    Εγγραφή
    17-05-2005
    Περιοχή
    Ηλιούπολη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    162
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Unifi Dream Machine Pro
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η εγκατάσταση είναι παθητική, συμπεριλαμβάνοντας και την καμπίνα. Ρεύμα χρειάζονται μόνο τα δύο άκρα (OLT από την πλευρά του παρόχου, ONT από την πλευρά του χρήστη).
    Σε μεγάλες πολυκατοικίες μπορεί να συναντήσεις έναν μικρό "κατανεμητή", αλλά κατά βάση κάθε όροφος έχει το δικό του floor box. Δεν χρειάζεται κάποια ιδιαίτερη πρόβλεψη στην είσοδο.
    Ευχαριστώ!

    Τζίφος λοιπόν. Επειδή εκεί που θέλω να καταλήξει είναι πολύ μακριά από την είσοδο, σκεφτόμουν να τραβήξω ethernet μέχρι την είσοδο (σαλόνι) και να αφήσω εκεί αναμονή για το ΟΝΤ αλλά αμα πέσει το ρεύμα πάπαλα. Και στο σαλόνι ups δεν μπαίνει θα με σφάξει η γυναίκα μου

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ όπως είπα είχα περάσει μόνο μου τα κανάλια και σε σημεία όπου χρειάστηκε τρύπες στους τοίχους, τις άνοιξα μόνος μου.
    Δεν τους ήταν δύσκολο να περάσουν την ίνα μετά.
    Στα σημεία όπου υπήρχε σκάψιμο στον τοίχο, πέρασαν πρώτο μονοσωλήνιο για προστασία αλλά και ευκολία διέλευσης της ίνας.
    Αυτό θα κάνω και εγώ. Αφ' ενός γιατί προτιμώ κανάλια αφ' ετέρου γιατί στη διαδρομή που θέλω να περάσει μεσολαβεί και πατάρι που οι ίδιοι αποκλείεται να δεχθούν να το φτιάξουν αυτοί.
    Μάλιστα σκέφτομαι να πάρω ένα SC-APC καλώδιο, να το περάσω κιόλας, να αφήσω αναμονή να τους κάνω τη ζωή πιό έυκολη...

  14. #12779
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Μηνύματα
    233
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    20686 kbps / 1020 kbps
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    CISCO887VA
    SNR / Attn
    6(dB) / 9(dB)
    αγορια ριξτε και μια ματια στις οδηγιες-"προδιαγραφες" που δινει ο ΟΤΕς και μετα να δουμε τι και ποιος κανει σωστα την δουλεια του....!

    https://www.cosmote.gr/pdf/OPTIKI_KALODIOSI_KTIRIOY.pdf

  15. #12780
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.361
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από menthol1979 Εμφάνιση μηνυμάτων
    αφ' ετέρου γιατί στη διαδρομή που θέλω να περάσει μεσολαβεί και πατάρι που οι ίδιοι αποκλείεται να δεχθούν να το φτιάξουν αυτοί.
    Θα το πάνε όπου τους πεις αλλά με τον δικό τους τρόπο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από menthol1979 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλιστα σκέφτομαι να πάρω ένα SC-APC καλώδιο, να το περάσω κιόλας, να αφήσω αναμονή να τους κάνω τη ζωή πιό έυκολη...
    Ο τερματισμός της γραμμής πρέπει να γίνει σε πρίζα.
    Εγώ τους έδωσα σημείο όπου θα μπει η πρίζα
    και από εκεί και μετά πάλι με κανάλι δικό μου, τράβηξα δική μου ίνα μέχρι εκεί που ήθελα το ΟΝΤ.
    ΥΓ
    Ήθελα σε διαφορετικό σημείο την πρίζα και σε διαφορετικό το ΟΝΤ.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

Σελ. 852 από 1061 ΠρώτηΠρώτη ... 832842847850851852853854857862872 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας