Σελ. 1033 από 1061 ΠρώτηΠρώτη ... 10131023102810311032103310341035103810431053 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 15.481-15.495 από 15905
  1. #15481
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.359
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από user674386291 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα παιδιά,

    Έβαλα πρόσφατα οπτική ίνα (NOKIA ONT + Speedport Plus 2).

    Προσπάθω να σετάρω ένα δικό μου router που τρέχει opnsense προκειμένου να στήσω την εξής συνδεσμολογία: ONT -> opnsense -> Speedport (μόνο για τηλεφωνία).

    Έχω πάρει PPPoE κωδικούς από COSMOTE, έχω το VLAN ID (835), και έχω δοκιμάσει τα πάντα.

    Δεν ξέρω τι κάνω λάθος...

    Ένα καλό guide που βρήκα είναι αυτό: https://forum.opnsense.org/index.php?topic=21207.0

    αλλά παρόλο που το ακολούθησα κατά γράμμα δεν κατάφερα να συνδεθώ...

    Μπορεί κάποιος που έχει καταφέρει κάτι αντίστοιχο να βοηθήσει;
    Καλύτερα να ανοίξεις νέο θέμα.
    Εδώ μιλάμε γενικά για οπτικές της cosmote.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  2. #15482
    Εγγραφή
    24-10-2015
    Μηνύματα
    232
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530 AX
    SNR / Attn
    8(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλημέρα παιδιά.

    Ερώτηση. Από τη στιγμή που σκάβουν για να περάσουν ίνα στο δρόμο για FTTH, περίπου σε πόσο καιρό μπορείς να κάνεις αίτηση για σύνδεση;
    Να έρθουν δηλαδή να περάσουν καλωδίωση στο σπίτι κλπ;

  3. #15483
    Εγγραφή
    14-05-2006
    Περιοχή
    Αθηνα/Περισσος
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    995
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 & 1000/100
    ISP
    Inalan & Cosmote FTTH
    Router
    HG8546M & Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netcon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα παιδιά.

    Ερώτηση. Από τη στιγμή που σκάβουν για να περάσουν ίνα στο δρόμο για FTTH, περίπου σε πόσο καιρό μπορείς να κάνεις αίτηση για σύνδεση;
    Να έρθουν δηλαδή να περάσουν καλωδίωση στο σπίτι κλπ;
    Όταν σου βγάλει η σελίδα της COSMOTE ότι έχει στην οδό σου

  4. #15484
    Εγγραφή
    24-10-2015
    Μηνύματα
    232
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530 AX
    SNR / Attn
    8(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ancogsxr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν σου βγάλει η σελίδα της COSMOTE ότι έχει στην οδό σου
    Ναι το γνωρίζω αυτό.
    Η ερώτηση είναι από εσάς όσοι έχετε, από την στιγμή που πέρασαν την ίνα στο δρόμο, περίπου σε ποσο διάστημα έγινε διαθέσιμη η υπηρεσία;
    Να μπορείς να κανεις αίτηση δηλαδή;

  5. #15485
    Εγγραφή
    14-05-2006
    Περιοχή
    Αθηνα/Περισσος
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    995
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 & 1000/100
    ISP
    Inalan & Cosmote FTTH
    Router
    HG8546M & Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netcon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι το γνωρίζω αυτό.
    Η ερώτηση είναι από εσάς όσοι έχετε, από την στιγμή που πέρασαν την ίνα στο δρόμο, περίπου σε ποσο διάστημα έγινε διαθέσιμη η υπηρεσία;
    Να μπορείς να κανεις αίτηση δηλαδή;
    καλοκαιρι του 2023 περαραν, οκτωβριο εκανα αιτηση που εδειξε οτι υπαρχει πλεον διαθεσιμο.

  6. #15486
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netcon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι το γνωρίζω αυτό.
    Η ερώτηση είναι από εσάς όσοι έχετε, από την στιγμή που πέρασαν την ίνα στο δρόμο, περίπου σε ποσο διάστημα έγινε διαθέσιμη η υπηρεσία;
    Να μπορείς να κανεις αίτηση δηλαδή;
    Αν σε βοηθαει ....

    Για Πετρουπολη , 6 Δεκεμβρη σκαψανε μπροστα στο σπιτι και αφησανε αναμονη.

    Περιπου μεσα Φεβρουαριου εβγαζε διαθεσιμοτητα .

    Αρχες Μαρτιου εκανα αιτηση στην nova , και Σαββατο 23 Μαρτιου εχω ραντεβου για αυτοψια .
    The gr81 .

  7. #15487
    Εγγραφή
    18-10-2007
    Μηνύματα
    96
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Cosmote
    Router
    Mikrotik RB5009
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netcon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι το γνωρίζω αυτό.
    Η ερώτηση είναι από εσάς όσοι έχετε, από την στιγμή που πέρασαν την ίνα στο δρόμο, περίπου σε ποσο διάστημα έγινε διαθέσιμη η υπηρεσία;
    Να μπορείς να κανεις αίτηση δηλαδή;
    Μετά από 2 μήνες με πήραν τηλέφωνο, και μετά από 4-5 βδομάδες ήταν έτοιμο. Σύνολο δηλαδή κάνα 3μηνο στο περίπου.

  8. #15488
    Εγγραφή
    16-04-2006
    Περιοχή
    Αττική
    Μηνύματα
    1.171
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    Speedport Plus
    Παιδιά να ρωτήσω λίγο τη γνώμη του κοινού για το πώς πορεύομαι με ένα πρόβλημα που έχω;

    Περιοχή Μελίσσια Αττικής, μας έχουν περάσει οπτική ίνα στο οδόστρωμα, έχω διαθεσιμότητα από το site της Cosmote, με πήραν τηλέφωνο, τα βρήκαμε στις τιμές και τις παροχές, μου έστειλαν τα λινκ για να υπογράψω/αποδεχθώ συμβόλαια, μου έστειλαν με κούριερ και τον εξοπλισμό και περιμένω υποτίθεται για την αυτοψία. Η αίτηση έγινε 8 Ιανουαρίου, είμαστε τρία οροφοδιαμερίσματα στην πολυκατοικία και τυχαίνει να είμαι και ο διαχειριστής. Μέχρι στιγμής δεν έχει γίνει ούτε καν επικοινωνία για την αυτοψία, έχω πάρει συνολικά πέντε τηλέφωνα στο 13888 για να μάθω τι γίνεται, όπου μου είπαν ότι φαίνεται ότι έχει γίνει η αυτοψία (!), κάτι που 100% δεν ισχύει, και περιμένω ακόμη να μου απαντήσουν για το τι ακριβώς έχει συμβεί - και να κλείσουμε τη ρημάδα την αυτοψία για να προχωράμε.

    Εγώ τώρα πώς κινούμαι; Κάνω έγγραφη καταγγελία και μετά ΕΕΤΤ; Περιμένω; Μιλάω με κάποιο άλλο τμήμα; Όποιος γνωρίζει ας δώσει τα φώτα του παρακαλώ

  9. #15489
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.975
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Εγγραφή επικοινωνία με τον πάροχο ζητώντας να μάθεις την εξέλιξη αρχικά...
    Και απαιτώντας έγγραφη απάντηση....
    Διότι με το τηλέφωνο άκρη δεν βγάζεις...
    Και αν δεν νιώσουν ΕΕΤΤ... Τι άλλο;
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  10. #15490
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.359
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Flareman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά να ρωτήσω λίγο τη γνώμη του κοινού για το πώς πορεύομαι με ένα πρόβλημα που έχω;

    Περιοχή Μελίσσια Αττικής, μας έχουν περάσει οπτική ίνα στο οδόστρωμα, έχω διαθεσιμότητα από το site της Cosmote, με πήραν τηλέφωνο, τα βρήκαμε στις τιμές και τις παροχές, μου έστειλαν τα λινκ για να υπογράψω/αποδεχθώ συμβόλαια, μου έστειλαν με κούριερ και τον εξοπλισμό και περιμένω υποτίθεται για την αυτοψία. Η αίτηση έγινε 8 Ιανουαρίου, είμαστε τρία οροφοδιαμερίσματα στην πολυκατοικία και τυχαίνει να είμαι και ο διαχειριστής. Μέχρι στιγμής δεν έχει γίνει ούτε καν επικοινωνία για την αυτοψία, έχω πάρει συνολικά πέντε τηλέφωνα στο 13888 για να μάθω τι γίνεται, όπου μου είπαν ότι φαίνεται ότι έχει γίνει η αυτοψία (!), κάτι που 100% δεν ισχύει, και περιμένω ακόμη να μου απαντήσουν για το τι ακριβώς έχει συμβεί - και να κλείσουμε τη ρημάδα την αυτοψία για να προχωράμε.

    Εγώ τώρα πώς κινούμαι; Κάνω έγγραφη καταγγελία και μετά ΕΕΤΤ; Περιμένω; Μιλάω με κάποιο άλλο τμήμα; Όποιος γνωρίζει ας δώσει τα φώτα του παρακαλώ
    Από την δική μου εμπειρία να σου πω ότι δεν θα έχεις καμία ενημέρωση από το 13888 γιατί απλά προωθούν αιτήματα.
    Δεν έχουν εικόνα.
    Αυτοί έστειλαν την παραγγελία σου στον εργολάβο και απλά περιμένεις πότε θα έρθει η σειρά σου.
    Ποιος είναι ο εργολάβος και πότε θα έχεις σειρά δεν μπορείς να το ξέρεις.
    Το 13888 απλά στέλνει αιτήματα στο τεχνικό τμήμα για επίσπευση των εργασιών τα οποία προφανώς δεν τους αφορούν.

    Νομίζω ότι υπάρχει ένα χρονικό όριο μέσα στο οποίο θα πρέπει να τελειώσει ο εργολάβος τις εργασίες,
    πέραν του οποίου θα πρέπει να κάνεις ξανά αίτηση κλπ.
    Νομίζω ότι είναι κάποιοι μήνες.
    Από την στιγμή που υπέγραψες το συμβόλαιο και έχουν περάσει 2μήνες+
    εγώ θα προχωρούσα άμεσα σε καταγγελία στην ΕΕΤΤ.
    Έτσι έκανα και εγώ με επίσης 2μήνες καθυστέρηση και περίμενα απλά το φύσημα της ίνας.
    Θα σου απαντήσουν άμεσα γραπτός με επιστολή εντός 15ημερών (νομίζω).
    Μετά από αυτό είχα ενεργοποίηση σε 2 ημέρες
    + ότι μου χάρισαν 3μηνών πάγια.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  11. #15491
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.821
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Αμφιβαλλω οτι στη συγκεκριμενη περιπτωση η καταγγελια στην ΕΕΤΤ θα κανει κατι, εκτος ισως απο το να σου χαρισουν κανα παγιο.

    Το δικτυο ειναι καινουργιο, διαθεσιμοτητα υπαρχει, οι εργολαβοι ειναι εγκατεστημενοι στη περιοχη, το πιθανοτερο ειναι οτι εχουν πολή δουλεια.
    Στο παρελθον σε τετοιες περιπτωσεις ειχαν δωσει το τηλεφωνο του εργολαβου που ετρεχε τις εγκαταστασεις και ειχα μιλησει εκει με το γραφειο.
    Ειχε παρει πανω απο 7 μηνες η ενεργοποιηση τοτε, κυριως επειδη το φυσοκαλαμο ηταν βουλωμενο και χρειαστηκε να ξανασκαψουν.
    Αυτο δεν θα το μαθει ποτε το 13888, αλλα αν συμβαινει, τοτε απλα οι αιτησεις για το προβληματικο σημειο πανε πισω.
    Απλα μια περιπτωση απο τις πολλες. Ισως αν ζητουσες ευγενικα τα στοιχεια για να κλησεις το rdv, ειδικοτερα οταν σου λενε οτι εχει γινει ηδη η αυτοψια
    να μαθαινες κατι περισσοτερο.

  12. #15492
    Εγγραφή
    16-04-2006
    Περιοχή
    Αττική
    Μηνύματα
    1.171
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    Speedport Plus
    Κατ' αρχάς ευχαριστώ και τους τρεις σας για το ενδιαφέρον Το θέμα μου δεν είναι ότι θέλω το ραντεβού *τώρα*, καταλαβαίνω ότι υπάρχει ζήτηση και αρκετή δουλειά, ούτε κοιτάζω να ξεφορτωθώ πάγια (δεν έχω χρεωθεί κάτι στο λογαριασμό ακόμη, φυσικά). Αυτό που με απασχολεί, πέραν της όποιας εύλογης ή όχι καθυστέρησης, είναι ότι έχει περαστεί ψευδώς ότι έχει γίνει η αυτοψία και επομένως έχει κολλήσει το όλο θέμα χωρίς να έχω τρόπο να το ξεκολλήσω. Δε μου δίνουν το τηλέφωνο του εργολάβου για να μιλήσω απ' ευθείας μαζί του, προφανώς δεν προχωράει το αίτημά μου, και με πάνε πάσα πάσα από εβδομάδα σε εβδομάδα. Και έχω μιλήσει εξαιρετικά ευγενικά σε κάθε επικοινωνία με το 13888, δεν υπάρχει περίπτωση να με φέρουν σε απ' ευθείας επαφή με το συνεργείο.

    Οπότε λογικά μόνο με την οδό της καταγγελίας θα βγάλω άκρη. Η ΕΕΤΤ ζητάει απαραιτήτως γραπτή καταγγελία στον πάροχο πριν γίνει καταγγελία σε αυτούς. Την έγγραφη καταγγελία στην Cosmote πού την κάνω; Συστημένη αλληλογραφία; Και χρειάζεται να συνταχθεί ενώπιον συμβολαιογράφου;

    Και πάλι ευχαριστώ

  13. #15493
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.359
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Flareman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπότε λογικά μόνο με την οδό της καταγγελίας θα βγάλω άκρη. Η ΕΕΤΤ ζητάει απαραιτήτως γραπτή καταγγελία στον πάροχο πριν γίνει καταγγελία σε αυτούς. Την έγγραφη καταγγελία στην Cosmote πού την κάνω; Συστημένη αλληλογραφία; Και χρειάζεται να συνταχθεί ενώπιον συμβολαιογράφου;
    Δεν θα κάνεις καταγγελία στην cosmote αλλά στην ΕΕΤΤ για καθυστέρηση των εργασιών.
    Όπως σου είπα, ακριβώς για τον ίδιο λόγο (για καθυστερήσεις) έκανα και εγώ καταγγελία.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  14. #15494
    Εγγραφή
    10-06-2004
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.392
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Router
    Pfsense+
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αμφιβαλλω οτι στη συγκεκριμενη περιπτωση η καταγγελια στην ΕΕΤΤ θα κανει κατι, εκτος ισως απο το να σου χαρισουν κανα παγιο.

    Το δικτυο ειναι καινουργιο, διαθεσιμοτητα υπαρχει, οι εργολαβοι ειναι εγκατεστημενοι στη περιοχη, το πιθανοτερο ειναι οτι εχουν πολή δουλεια.
    Στο παρελθον σε τετοιες περιπτωσεις ειχαν δωσει το τηλεφωνο του εργολαβου που ετρεχε τις εγκαταστασεις και ειχα μιλησει εκει με το γραφειο.
    Ειχε παρει πανω απο 7 μηνες η ενεργοποιηση τοτε, κυριως επειδη το φυσοκαλαμο ηταν βουλωμενο και χρειαστηκε να ξανασκαψουν.
    Αυτο δεν θα το μαθει ποτε το 13888, αλλα αν συμβαινει, τοτε απλα οι αιτησεις για το προβληματικο σημειο πανε πισω.
    Απλα μια περιπτωση απο τις πολλες. Ισως αν ζητουσες ευγενικα τα στοιχεια για να κλησεις το rdv, ειδικοτερα οταν σου λενε οτι εχει γινει ηδη η αυτοψια
    να μαθαινες κατι περισσοτερο.
    Το rdv με πέθανε.

    Όσον αφορά, τα παραπάνω, το έζησα και εγώ αλλά κάπως διαφορετικά, διότι η αυτοψία έγινε, η εσωτερική έγινε, αλλά τελικά υπήρχε θέμα στο φισοκαλαμο κάπου και έγινε 6 μήνες καθυστέρηση στην ενεργοποίηση

  15. #15495
    Εγγραφή
    14-05-2006
    Περιοχή
    Αθηνα/Περισσος
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    995
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 & 1000/100
    ISP
    Inalan & Cosmote FTTH
    Router
    HG8546M & Speedport Smart
    Ερώτηση, μήπως ξέρει κάποιος
    Θέλω να βγάλω την εγκατάσταση (μονοκατοικία), βγαίνει ;
    Και αν ναι που απευθύνομαι
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails IMG_0607.jpg  


Σελ. 1033 από 1061 ΠρώτηΠρώτη ... 10131023102810311032103310341035103810431053 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας