Σελ. 880 από 945 ΠρώτηΠρώτη ... 860870875878879880881882885890900 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 13.186-13.200 από 14174
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη, Ντεπώ
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz!Box 5530
    είναι στο https://192.168.xxx.xxx/#support ή αλλιώς απο το μενου -> Help & Info -> τέρμα κάτω -> Fritz!Box Support

Περιοχή
    Σταμάτα
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    2* FTTH 1000/100 Cosmote
    ISP
    Cosmote
    Router
    2* Fritz 5530 Fiber-Asus
    SNR / Attn
    -15(dB) / -15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dpap76 Εμφάνιση μηνυμάτων
    είναι στο https://192.168.xxx.xxx/#support ή αλλιώς απο το μενου -> Help & Info -> τέρμα κάτω -> Fritz!Box Support
    Settings μέσα στο Help section, μοναδικοί Γερμανοί

Thanks for the help dude!

Περιοχή
    Κέρκυρα/Ξάνθη
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109998/10998
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΞΑΝΘΗ
    Router
    ZyXEL VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 3.7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Προσφέρει μεγαλύτερο throughput η ενεργοποίηση του RFC4638; Μάλλον ναι απ΄ό,τι κατάλαβα.

Περιοχή
    GR
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dpap76 Εμφάνιση μηνυμάτων
    σωστά τα λέει ο minas και να προσθέσω για να γίνει κατανοητό οτι καμία σχέση το ethernet με το GPON - είναι άλλα πράγματα τόσο στο φυσικό επίπεδο όσο και στο πρωτόκολλο.

να πώ μόνο για την ιστορία οτι τα hub είχαν κυριολεκτικά κολλημένα μέσα τους Tx/Rx pins όλων των πορτών μεταξύ τους. Οποιοδήποτε σήμα ερχόταν στο Rx μιας πόρτας μεταδιδόταν ακαριαία στο Tx όλων των άλλων πορτών. Repeater Hub ήταν το πλήρες όνομα τους ή αλλιώς bridge καθώς τα πρώτα hubs είχαν εκτός απο RJ45 και BNC connectors ώστε να συνδέεουν μεταξύ τους σταθμούς που είχαν είτε το ένα, είτε το άλλο καλώδιο. Ουσιαστικά ήταν σαν το τοπικό δίκτυο να ήταν ένα τεράστιο καλώδιο όπως ήταν παλιότερα -πριν τα hub- με το COAX cable και τους BNC connectors

Συνημμένο Αρχείο 250932

αυτό ήταν και το πρώτο specification του ethernet 802.3 (10BASE2) την δεκαετία του '80.

Τα repeater hub βοήθησαν να γίνει η μετάβαση από το ομοαξονικό στο twisted pair όπου αν και στο φυσικό επίπεδο πλέον το τοπικό δίκτυο έχει τοπολογία αστέρα (με το hub στο κέντρο), στο data-link layer η επικοινωνίες γινόντουσαν σε στύλ bus topology όπως και στο coax. Απο εκεί απέκτησε το ethernet την ρετσινία και την ανάγκη για CSMA/CD η οποία μέχρι και σήμερα ακολουθεί το ethernet για backward compatibility

Τα switces που ήρθαν μετά "έκοψαν" αυτή την χάβρα επικοινωνιών και θορύβου και πλέον απέκτησαν εγκέφαλο και λογική σε επίπεδο silicon. Κρατάνε πίνακα με τα ποια MAC βρίσκονται σε ποιες πόρτες και διαβάζοντας το destinaction MAC απο τα διερχόμενα πακέτα, στέλνουν την κίνηση στην πόρτα που προορίζεται και όχι σε όλες (εξαίρεση βεβαίως η broadcast κίνηση προς το ff:ff:ff:ff:ff:ff που ακόμα και σήμερα πάει σε όλες τις πόρτες). Ονομάζονται και MAC bridges

Και μετά ήρθε και τα vlans ή αλλιώς το 802.1q και τα switches απέκτησαν και δεύτερη διάσταση Πλέον ακόμα και η broadcast κίνηση μεταδίδεται στις πόρτες που πρέπει και σε καμία άλλη απομονώνοντας ουσιαστικά δύο διαφορετικά broadcast domains μεταξύ τους αν και βρίσκονται στην ίδια φυσική συσκευή. Αυτό έλυσε τα χέρια τεχνικών και IT που πριν για να το κάνουν αυτό ήθελαν δύο διαφορετικά switces και πιθανότατα διαφορετικές καλωδιώσεις και πλέον η σύνδεση σταθμών εργασίας στο κατάλληλο LAN δεν εξαρτιόταν από την φυσική τους θέση (πρίζα στον τοίχο).

κλείνω την ιστορική αναδρομή και μπαρδόν για το offtopic
    Ωραία αναδρομή..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

-Τα καμώματα των άριστων.: https://bit.ly/38QhSpH & https://rb.gy/qmfi2
    -Πάει αυτό: https://bit.ly/2yTx2gj
    -Όχι που θα καθόταν & αυτό!: https://tinyurl.com/y2kr3dpm
    Απλά τραγικοί.. * & ο άλλος λέει για τα 800, Οκ..

Περιοχή
    Θεσσαλονίκη, Ντεπώ
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz!Box 5530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geoavlonitis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσφέρει μεγαλύτερο throughput η ενεργοποίηση του RFC4638; Μάλλον ναι απ΄ό,τι κατάλαβα.
    Ναι αλλά μην περιμένουμε στην πράξη τεράστια διαφορά

Ανάλογα το μέγεθος των πακέτων που συνήθως διακινούνται έχουμε κάποιου βαθμού εξοικονόμηση στους IP headers και κατά συνέπεια λιγότερο protocol overhead.

Στο download ενός αρχείου μεγέθους 1GiB gia παράδειγμα:

(προσοχή: μπακάλικοι και πρόχειροι υπολογισμοί χάριν παραδείγματος)

1GiB = 1.073.741.824 bytes / 1492 = 719.666 πακέτα
    1GiB = 1.073.741.824 bytes / 1500 = 715.827 πακέτα

εξοικονομήσαμε 3.839 λιγότερα πακέτα. Στο TCP αυτό σημαίνει 20 bytes IPv4 header + 20 bytes TCP header = 40 bytes ανά πακέτο = 153.560 bytes ~= 150KiB αχρείαστα headers/δεδομένα αλλά κυρίως 3.839 πακέτα για τα οποία ο host μας, το switch, η οπτική/το dslam, ο BRAS, ο πάροχος, το Internet και εν τέλη ο remote server δεν χρειάστηκε να διακινήσει. Ξέρω, φαίνεται μικρό το νούμερο αλλά φασούλι το φασούλι γεμίζει το σακούλι

Οι συγγραφείς του RFC αναφέρουν επί λέξη: fragmentation becomes a major problem όταν έχουμε IPoE μέσα σε PPPoE. Who am I to disagree?
    Κώδικας:
             <----- IPoE -----> <--------- PPPoE session --------->

+-----+            +-----+
           +--+              +---+           |     |            |     |
           |PC|--------------| RG|-----------|DSLAM|------------| BRAS|
           +--+  <Ethernet>  +---+   <ATM>   |     |   <GigE>   |     |
                                             +-----+            +-----+

Figure 2.  Next-generation broadband network designs with PPPoE

In the network design shown in Figure 2, fragmentation becomes a
       major problem, since the subscriber session is a combination of IPoE
       and PPPoE.  The IPoE typically uses a Maximum Transit Unit (MTU) of
       1500 octets.  However, when the Residential Gateway and the Broadband
       Remote Access Server (BRAS) are the PPPoE session endpoints and
       therefore negotiate an MTU/MRU of 1492 octets, the result is a large
       number of fragmented packets in the network.

Περιοχή
    χανια κρητη
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΥΔΩΝΑΣ
    Router
    fritzbox 5530 fiber
    Όσοι έχουν cosmote tv ott eontv βλέπουν ertflix κλπ, και βλέπουν μέσω smart tv η από τα μποξακια και έχουν ενεργοποιήσει η σκοπεύουν να ενεργοποιήσουν αυτήν εδώ την Αηδία να μας ενημερώσουν αν συνεχίσουν να βλέπουν και πως τα κατάφεραν

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_315.png 
Εμφανίσεις:  0 
Μέγεθος:  168,6 KB 
ID: 250936

Περιοχή
    Λάρισα
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓ 220,0 ↑ 22,0
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ! Mesh
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από terism69 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσοι έχουν cosmote tv ott eontv βλέπουν ertflix κλπ, και βλέπουν μέσω smart tv η από τα μποξακια και έχουν ενεργοποιήσει η σκοπεύουν να ενεργοποιήσουν αυτήν εδώ την Αηδία να μας ενημερώσουν αν συνεχίσουν να βλέπουν και πως τα κατάφεραν

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_315.png 
Εμφανίσεις:  0 
Μέγεθος:  168,6 KB 
ID: 250936
    Έχω Cosmote TV & EON TV, και τα 2 μέσω εφαρμογής στην smart tv, ενεργοποίησα την επιλογή στο Fritzbox και δεν έχω κανένα πρόβλημα. Γιατί ο χαρακτηρισμός «αηδία»;
    FRITZ! Mesh Set [FRITZ!Box 7530 & FRITZ!Repeater 1200] * MacBook Pro 16'' M1 Max * iPhone 12 * Kyocera Ecosys P2235dn Laser Printer * Gigaset E370 & C620 DECT Phones

Περιοχή
    KV G434
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παίζοντας το καλοκαίρι με το MTU το μόνο που κατάφερα είναι ότι να μην έχω πρόσβαση σε όλες τις σελίδες.
    Πάντα κάποια/οιες δεν μου άνοιγαν.
    Το άφησα στο default που προτείνει ο ΟΤΕ και ησύχασα.
    Δεν βλέπω τον λόγο να ασχοληθεί κάποιος περισσότερο.
    Αν γίνει αλλαγή από τον ΟΤΕ προφανώς θα ενημερωθούμε.

| "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

Περιοχή
    Γλυφάδα
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Wind
    Router
    pfSense
    SNR / Attn
    7.1(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλημέρα και καλή βδομάδα, μετά που βγάλαμε το 5530 και μου βάλαν το speedport τα προβλήματα παραμένουν και με το speedport απλά το speedport δεν "πεθαίνει" με 1 βαρύ download, αλλά χάνει όλες τις άλλες συνδέσεις και μόλις το βαρύ download σταματήσει, τότε επανέρχεται εν αντιθέση με το fritz που απλά για 1 ώρα έπεφτε σε συνεχόμενο bootloop.
    Στην θέση λοιπόν του speedport έβαλα ένα asus rt-ax92u που είχα από όταν είχα wind και το είχα κάνει ΑΡ στο δωμάτιο μου τόσο καιρό για το VR headset.
    Με το asus λοιπόν ξέχασα τι πάει να πει αποσύνδεση και αν αρχίσω να κατεβάζω κάτι μεγάλο να χάνω το internet από όλες τις άλλες συσκευές ΑΛΛΑ έχω ένα άλλο πρόβλημα, έπεσαν υπερβολικά οι ταχύτητες! Στο upload είναι οκ αλλά σε download είτε από 1 πηγή είτε από πολλές πηγές ΔΕΝ λέει να ξεπεράσει τα 600mbps!
    Εδώ τώρα θέλω να ρωτήσω αν παίζει κάποια ρύθμιση που πρέπει να κάνω ή αν παίζει σενάριο congestion από cosmote?
    Και δεν ξέρω τι να κάνω, να καλέσω την cosmote και να πω τι; Αλλαγή σε 500άρι; Υπομονή για ΟΝΤ 2.5gbps;
    E-Arena.gr Gaming portal!
    https://e-arena.gr
    Εναλλακτική μηχανή αναζήτησης https://whoogle.gr
    "Get Google search results, but without any ads, javascript, AMP links, cookies, or IP address tracking."
    File transfer between all your devices https://snapdrop.gr
    Dockerized solutions VirtualMachine

Περιοχή
    χανια κρητη
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΥΔΩΝΑΣ
    Router
    fritzbox 5530 fiber
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spyridop Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω Cosmote TV & EON TV, και τα 2 μέσω εφαρμογής στην smart tv, ενεργοποίησα την επιλογή στο Fritzbox και δεν έχω κανένα πρόβλημα. Γιατί ο χαρακτηρισμός «αηδία»;
    Σε εμένα δεν δούλεψε πρέπει να είναι ενεργό και το PPPoE Passthrough, η φταίει που είμαι με cgnat όσο για το αηδία ειναι για το πως, ένα τικαρισμα και ένα apply μπορούν να σε κάνουν να πεις τι διαολο γίνεται, αφου πριν 10 λεπτά έβλεπα κανονικά πχ comote tv

Περιοχή
    Σταμάτα
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    2* FTTH 1000/100 Cosmote
    ISP
    Cosmote
    Router
    2* Fritz 5530 Fiber-Asus
    SNR / Attn
    -15(dB) / -15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από comfuzio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα και καλή βδομάδα, μετά που βγάλαμε το 5530 και μου βάλαν το speedport τα προβλήματα παραμένουν και με το speedport απλά το speedport δεν "πεθαίνει" με 1 βαρύ download, αλλά χάνει όλες τις άλλες συνδέσεις και μόλις το βαρύ download σταματήσει, τότε επανέρχεται εν αντιθέση με το fritz που απλά για 1 ώρα έπεφτε σε συνεχόμενο bootloop.
    Στην θέση λοιπόν του speedport έβαλα ένα asus rt-ax92u που είχα από όταν είχα wind και το είχα κάνει ΑΡ στο δωμάτιο μου τόσο καιρό για το VR headset.
    Με το asus λοιπόν ξέχασα τι πάει να πει αποσύνδεση και αν αρχίσω να κατεβάζω κάτι μεγάλο να χάνω το internet από όλες τις άλλες συσκευές ΑΛΛΑ έχω ένα άλλο πρόβλημα, έπεσαν υπερβολικά οι ταχύτητες! Στο upload είναι οκ αλλά σε download είτε από 1 πηγή είτε από πολλές πηγές ΔΕΝ λέει να ξεπεράσει τα 600mbps!
    Εδώ τώρα θέλω να ρωτήσω αν παίζει κάποια ρύθμιση που πρέπει να κάνω ή αν παίζει σενάριο congestion από cosmote?
    Και δεν ξέρω τι να κάνω, να καλέσω την cosmote και να πω τι; Αλλαγή σε 500άρι; Υπομονή για ΟΝΤ 2.5gbps;
    Έχεις ενεργό το Ai Protection ή VPN (Server) ή κάποιο bandwidth management ή το Traffic Analyzer ?
    Έχεις κλείσει το STP στο LAN settings ? (Spanning Tree Protocol).

Γενικώς τα παραπάνω προκαλούν slowdowns σε λειτουργία PPPoE καθώς κλείνει το Hardware Acceleration.

Πάντως, και με ανοιχτά τα παραπάνω, δεν θα έπρεπε να έχεις "νεκρό" internet (ούτε σελίδες browsing) με ένα καλό download.

Περιοχή
    Γλυφάδα
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Wind
    Router
    pfSense
    SNR / Attn
    7.1(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Core2Extreme Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις ενεργό το Ai Protection ή VPN (Server) ή κάποιο bandwidth management ή το Traffic Analyzer ?
    Έχεις κλείσει το STP στο LAN settings ? (Spanning Tree Protocol).

Γενικώς τα παραπάνω προκαλούν slowdowns σε λειτουργία PPPoE καθώς κλείνει το Hardware Acceleration.

Πάντως, και με ανοιχτά τα παραπάνω, δεν θα έπρεπε να έχεις "νεκρό" internet (ούτε σελίδες browsing) με ένα καλό download.
    Ai protection είναι κλειστό, VPN server έχω ανοιχτό το wireguard αλλά δεν έχω μπει με αυτό και δεν θα έπρεπε να το πειράζει σε κάτι, το traffic analyzer το είχα ανοιχτό και τώρα το έκλεισα, για να δούμε πως θα πάει.
    STP δεν βλέπω να έχει στο lan settings.
    Αυτά τώρα στο asus μόνο ότι δεν έχει full ταχύτητα, το νεκρό internet ήταν με το fritz 5530 και το speedport και όχι με το asus

- - - Updated - - -

Μπα τα ίδια, έκλεισα το Traffic Analyzer και το adaptive QOS, ακόμα και το VPN και πάλι παίζει εκεί 500 με 600mbps, εγώ είμαι οκ από άποψη ότι ακόμα και όταν κατεβάζει σε αυτό το full speed έχω σταθερότητα που με τα άλλα 2 router μπορεί να είχα για 1 βδομάδα πχ αλλά από εκεί και πέρα το χάος!
    E-Arena.gr Gaming portal!
    https://e-arena.gr
    Εναλλακτική μηχανή αναζήτησης https://whoogle.gr
    "Get Google search results, but without any ads, javascript, AMP links, cookies, or IP address tracking."
    File transfer between all your devices https://snapdrop.gr
    Dockerized solutions VirtualMachine

Περιοχή
    Σταμάτα
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    2* FTTH 1000/100 Cosmote
    ISP
    Cosmote
    Router
    2* Fritz 5530 Fiber-Asus
    SNR / Attn
    -15(dB) / -15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ai protection είναι κλειστό, VPN server έχω ανοιχτό το wireguard αλλά δεν έχω μπει με αυτό και δεν θα έπρεπε να το πειράζει σε κάτι, το traffic analyzer το είχα ανοιχτό και τώρα το έκλεισα, για να δούμε πως θα πάει.
    STP δεν βλέπω να έχει στο lan settings.
    Αυτά τώρα στο asus μόνο ότι δεν έχει full ταχύτητα, το νεκρό internet ήταν με το fritz 5530 και το speedport και όχι με το asus

- - - Updated - - -

Μπα τα ίδια, έκλεισα το Traffic Analyzer και το adaptive QOS, ακόμα και το VPN και πάλι παίζει εκεί 500 με 600mbps, εγώ είμαι οκ από άποψη ότι ακόμα και όταν κατεβάζει σε αυτό το full speed έχω σταθερότητα που με τα άλλα 2 router μπορεί να είχα για 1 βδομάδα πχ αλλά από εκεί και πέρα το χάος!
    Κάνε μια ένα κλείσιμο και του VPN.
    Θα πρέπει να τα πιάσεις.
    Ακόμα και στο ποταπό AC68U που έχω δώσει στην αδερφή μου, ενσύρματα χτυπάει σταθερά 920Mbps (PPPoE χωριστή κλήση το Asus πίσω από το Fritz 5530)

Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Ευχαριστώ cosmo

"ΓIA NA ΔIEYKOΛYNOYME THN EΠIKOINΩNIA ΣOY ΛOΓΩ TΩN KAIPIKΩN ΣYNΘHKΩN, ENEPΓOΠOIHΣAME ΣTO KINHTO ΣOY AYTOMATA KAI ΔΩPEAN 1500 ΛEΠTA ΠPOΣ OΛOYΣ KAI 15GB INTEPNET ΓIA 15 HMEPEΣ, ΓIA XPHΣH ENTOΣ EΛΛAΔAΣ. "

33 βαθμούς σήμερα, κωλόκαιρος ..

Whats up
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

Sorry no phone.

Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    500 + 300 / 50 + 100
    ISP
    Vodafone / Ote
    Router
    PfSense plus
    SNR / Attn
    Ftth(dB) / 5G(dB)
    Congestion σε ftth ακομα δεν ειδε κανεις, αλλα αν ειναι θα πρπει δοκιμαζοντας σε διαφορετικες ωρες να εξαφανιζεται.
    Το 2.5gbps ont τι θα σου προσφερει οταν δεν μπορεις να πας πανω απο 600 ακριβως?

Το πιθανοτερο ειναι οτι απλα το asus δεν μπορει να ρουταρει παραπανω. Δοκιμασε το ιδιο download και με το speedport .
    Μετά τα 500Μbps τα παντα ειναι δυνητικα κρισιμα

Σελ. 880 από 945 ΠρώτηΠρώτη ... 860870875878879880881882885890900 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία