Σελ. 764 από 1061 ΠρώτηΠρώτη ... 744754759762763764765766769774784 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 11.446-11.460 από 15905
  1. #11446
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.812
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nanas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό το πράγμα με το μπάχαλο που έχει δημιουργηθεί με τις FTTH της Cosmote, δεν θα βγουν ποτέ να το εξηγήσουν στον κόσμο; Επίσημα και συγκεκριμένα;
    Η Cosmote κάποτε ήταν υπόδειγμα σε σχέση με τους λοιπούς.
    Όλες οι εταιρείες έχουν συστημικά προβλήματα με το FTTH. Όταν οι ενεργοποιήσεις ήταν λιγότερες, ήταν διαχειρίσιμο. Τώρα έχουν χάσει λίγο τη μπάλα...
    Δυστυχώς (όπως συνήθως) οι early adopters θα ταλαιπωρηθούν, μέχρι να βελτιστοποιηθούν οι διαδικασίες.

  2. #11447
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.359
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BillyVan Εμφάνιση μηνυμάτων
    DHCP client αλλα και ppp κληση με το αποτελεσμα που εγραψα.

    Αντε 680 καπου καπου.

    PC Συνδεμενο στο φριτζ 960 (λογικο).
    Με ποιο ΜΤ;
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  3. #11448
    Εγγραφή
    06-02-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.761
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    Router
    PFSense
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nanas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό το πράγμα με το μπάχαλο που έχει δημιουργηθεί με τις FTTH της Cosmote, δεν θα βγουν ποτέ να το εξηγήσουν στον κόσμο; Επίσημα και συγκεκριμένα;
    Η Cosmote κάποτε ήταν υπόδειγμα σε σχέση με τους λοιπούς.
    Ποτέ δεν ήταν υπόδειγμα. Μπάχαλο ήταν και συνεχίζουν να είναι, ειδικά στο FTTH.

  4. #11449
    Εγγραφή
    23-03-2009
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    125
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    44000 /5000
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΡΩΝΑΣ
    Router
    Technicolor/TG788vn
    SNR / Attn
    9(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Eχει δημιουργηθεί ΜΕΓΑΛΟ ΜΠΑΧΑΛΟ με τις FTTH της Cosmote τρελά πράγματα συμβαίνουν στον Βύρωνα, με βάση τη διεύθυνση κατοικίας μου λένε ότι υπάρχει διαθεσιμότητα 1Gbps αλλά με βάση τον αριθμό τηλεφώνου λένε ότι το σύστημα δεν τους επιτρέπει να υποβάλουν αίτηση πάνω από 200 mbps, εν τω μεταξύ ο γειτονας από πάνω έβαλε 500 mbps κανονικά Cosmote και με το νουμερου του βγαζει κανονικα 1Gbps διαθεσιμότητα.
    Conviction Rank2

  5. #11450
    Εγγραφή
    31-07-2017
    Περιοχή
    χανια κρητη
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    937
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΥΔΩΝΑΣ
    Router
    fritzbox 5530 fiber
    να ρωτήσω έκανες αναζήτηση εδώ https://www.cosmote.gr/selfcare/jsp/...#searchresults με τον αριθμό σου, και σου βγάζει έως 200 και με την διεύθυνση σου βγάζει έως 1000, η ρώτησες τηλεφωνικά μήπως ο τηλεφωνικός αριθμός σου, δεν είναι στην cosmote αλλα σε άλλο παροχο, για αυτό σου βγάζει η σου είπαν ότι δεν μπορούν να σου δώσουν πάνω από 200, συνήθως αν ο αριθμό μας δεν είναι στην cosmote βγάζει αυτό

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_253.png 
Εμφανίσεις:  30 
Μέγεθος:  24,7 KB 
ID: 245907

  6. #11451
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.764
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eso Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eχει δημιουργηθεί ΜΕΓΑΛΟ ΜΠΑΧΑΛΟ με τις FTTH της Cosmote τρελά πράγματα συμβαίνουν στον Βύρωνα, με βάση τη διεύθυνση κατοικίας μου λένε ότι υπάρχει διαθεσιμότητα 1Gbps αλλά με βάση τον αριθμό τηλεφώνου λένε ότι το σύστημα δεν τους επιτρέπει να υποβάλουν αίτηση πάνω από 200 mbps, εν τω μεταξύ ο γειτονας από πάνω έβαλε 500 mbps κανονικά Cosmote και με το νουμερου του βγαζει κανονικα 1Gbps διαθεσιμότητα.
    Εάν έχεις διαθεσιμότητα FTTH και σε αφήνει το σύστημα να προχωρήσεις κάνε αίτηση 1 Gbps.

    Τα ίδια συμβαίνουν και σε πολλές άλλες διευθύνσεις.
    Και σε μένα.
    Το νούμερο μου λέει θέλει διερεύνηση για όλα, και η διεύθυνση βγάζει κανονικά όλες τις ταχύτητες.

    Όπως φαίνεται τα νούμερα και η διεύθυνση έχουν διαφορετικές βάσεις δεδομένων.
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  7. #11452
    Εγγραφή
    17-12-2016
    Μηνύματα
    195
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport plus 2
    Λοιπον σε συνεχεια οσων ελεγα σχετικα με τη διαδρομη της ινας μεσα στο σπιτι…
    Ηρθε χθες το συνεργειο να περασαν μεσα στο σπιτι…Με ρωτησαν που θελω να βαλω το πριζακι και τους εξηγησα οτι επειδη μεσολαβει ενα τζακι ειναι δυσκολη η διαδρομη.Τους ειπα να το βαλουν σε μια γωνια και απο εκειβθα τραβηξω εγω καλωδιο ινας μεχρι το ΟΝΤ.Τοτε ο ενας μου λεει,θα στο φερω εκει που θελεις μην σε ανησυχει.Τον λεω δεν θελω μεγαλα χοντρα καναλια γυρω απο το τζακι και τον εδειξα κατι μικρα καναλακια που εχω εγω ηδη και ειναι διακριτικοτατα(ειχα καλωδιο χαλκου εκει μεσα).Κανενα προβλημα μου λεει,αφου θα βγαλουμε του χαλκου και θα περασουμε μεσα στα δικα σου την ινα και θα την τερματισουμε εκει που θελεις,οπως τωρα…
    Απλα μου λεει επειδη δεν ειναι αυτα τα καναλακια που προβλεπονται,θα στο περασω εγω προσεκτικα χωρις να κανει γωνιες για να μην χαλασουμε την ινα και θα κανεις μια υπευθυνη δηλωση οτι μας εδειξες πως να τα περασουμε
    Θα εχω καποιο προβλημα τον λεω;;;Οχι μου λεει θα στα περασω εγω προσεκτικα μην ανησυχεις.
    Ετσι λοιπον μπηκαν στο σπιτι και ακολουθησαν μια διαδρομη απο δικα μου καναλακια οπως τα ειχα μεχρι το πριζακι…Πολυ καλο ακουγεται για να ειναι αληθινο.Το μονο που μου ειπε ειναι να προσεχω τις γωνιες να μην χτυπηθει η ινα γιατι δεν ειναι ανθεκτικα τα καναλια που εχω…Τα εβγαλε και φωτογραφια και τελος
    Η αληθεια ειναι οτι εκει που ειναι η ινα,στους 20 ποντους απο το πατωμα και γυρω απο μαρμαρα τζακιου,δεν μπορει να χτυπηθει…
    Παντως μου φανηκε πολυ περιεργο πουωτα περασαν οπως ηθελα

  8. #11453
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.718
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Totti10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπον σε συνεχεια οσων ελεγα σχετικα με τη διαδρομη της ινας μεσα στο σπιτι…
    Ηρθε χθες το συνεργειο να περασαν μεσα στο σπιτι…Με ρωτησαν που θελω να βαλω το πριζακι και τους εξηγησα οτι επειδη μεσολαβει ενα τζακι ειναι δυσκολη η διαδρομη.Τους ειπα να το βαλουν σε μια γωνια και απο εκειβθα τραβηξω εγω καλωδιο ινας μεχρι το ΟΝΤ.Τοτε ο ενας μου λεει,θα στο φερω εκει που θελεις μην σε ανησυχει.Τον λεω δεν θελω μεγαλα χοντρα καναλια γυρω απο το τζακι και τον εδειξα κατι μικρα καναλακια που εχω εγω ηδη και ειναι διακριτικοτατα(ειχα καλωδιο χαλκου εκει μεσα).Κανενα προβλημα μου λεει,αφου θα βγαλουμε του χαλκου και θα περασουμε μεσα στα δικα σου την ινα και θα την τερματισουμε εκει που θελεις,οπως τωρα…
    Απλα μου λεει επειδη δεν ειναι αυτα τα καναλακια που προβλεπονται,θα στο περασω εγω προσεκτικα χωρις να κανει γωνιες για να μην χαλασουμε την ινα και θα κανεις μια υπευθυνη δηλωση οτι μας εδειξες πως να τα περασουμε
    Θα εχω καποιο προβλημα τον λεω;;;Οχι μου λεει θα στα περασω εγω προσεκτικα μην ανησυχεις.
    Ετσι λοιπον μπηκαν στο σπιτι και ακολουθησαν μια διαδρομη απο δικα μου καναλακια οπως τα ειχα μεχρι το πριζακι…Πολυ καλο ακουγεται για να ειναι αληθινο.Το μονο που μου ειπε ειναι να προσεχω τις γωνιες να μην χτυπηθει η ινα γιατι δεν ειναι ανθεκτικα τα καναλια που εχω…Τα εβγαλε και φωτογραφια και τελος
    Η αληθεια ειναι οτι εκει που ειναι η ινα,στους 20 ποντους απο το πατωμα και γυρω απο μαρμαρα τζακιου,δεν μπορει να χτυπηθει…
    Παντως μου φανηκε πολυ περιεργο πουωτα περασαν οπως ηθελα
    Κάτσε νάρθει η καθαρίστρια.
    Και χταπόδια χτυπάει..
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  9. #11454
    Εγγραφή
    17-12-2016
    Μηνύματα
    195
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάτσε νάρθει η καθαρίστρια.
    Και χταπόδια χτυπάει..
    Χαχαχαχαχ
    Θα βαλω πινακιδες τωρα στη γυναικα και στα παιδια,να μην πλησιαζουν καθολου χαχαχαχ

  10. #11455
    Εγγραφή
    26-04-2007
    Περιοχή
    Καλαμακι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    110
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Fritzbox 5530
    Να σας κάνω μια ερώτηση. Εμένα ξαφνικά εκεί που το PON ήταν σταθερό, τώρα αναβοσβήνει και δεν έχω ούτε Ίντερνετ ούτε τηλέφωνο πια. Τι μπορεί να συνέβηκε ;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pit7 : 17-02-23 στις 18:30.

  11. #11456
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.359
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pit7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να σας κάνω μια ερώτηση. Εμένα ξαφνικά εκεί που το PON ήταν σταθερό, τώρα αναβοσβήνει και δεν έχω ούτε Ίντερνετ ούτε τηλέφωνο πια. Τι μπορεί να συνέβηκε ;
    Κάποιο τεχνικό πρόβλημα προφανώς.
    Το δήλωσες βλάβη;
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  12. #11457
    Εγγραφή
    23-12-2004
    Ηλικία
    61
    Μηνύματα
    912
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    DrayTek
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όλες οι εταιρείες έχουν συστημικά προβλήματα με το FTTH. Όταν οι ενεργοποιήσεις ήταν λιγότερες, ήταν διαχειρίσιμο. Τώρα έχουν χάσει λίγο τη μπάλα...
    Δυστυχώς (όπως συνήθως) οι early adopters θα ταλαιπωρηθούν, μέχρι να βελτιστοποιηθούν οι διαδικασίες.
    Το θεμα με μενα ειναι οτι δεν εχουν ενεργοποιησει την καμπινα,ενω ολες οι γειτονικες ειναι οκ.Με πηραν σημερα τηλ να ζητησουν συγγνωμη και να μου πουν οτι θα γινει συντομα .
    Στο μεταξυ με το 5g που χρησιμοποιω εχω υψηλοτερες ταχυτητες απο αυτην που εκανα αιτηση (700 το 5g και 500 η ινα,αλλα θεωρω πιο σιγουρη την ινα.
    Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου
    http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

  13. #11458
    Εγγραφή
    23-03-2009
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    125
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    44000 /5000
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΡΩΝΑΣ
    Router
    Technicolor/TG788vn
    SNR / Attn
    9(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από terism69 Εμφάνιση μηνυμάτων
    να ρωτήσω έκανες αναζήτηση εδώ https://www.cosmote.gr/selfcare/jsp/...#searchresults με τον αριθμό σου, και σου βγάζει έως 200 και με την διεύθυνση σου βγάζει έως 1000, η ρώτησες τηλεφωνικά μήπως ο τηλεφωνικός αριθμός σου, δεν είναι στην cosmote αλλα σε άλλο παροχο, για αυτό σου βγάζει η σου είπαν ότι δεν μπορούν να σου δώσουν πάνω από 200, συνήθως αν ο αριθμό μας δεν είναι στην cosmote βγάζει αυτό

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_253.png 
Εμφανίσεις:  30 
Μέγεθος:  24,7 KB 
ID: 245907
    Ο τηλεφωνικός αριθμός μου είναι στην Cosmote έχω πάροχο Cosmote μου βγάζει έως 200, ο γειτονας από πάνω έβαλε 500 mbps Cosmote έχει και αυτός με το δικό του τηλεφωνικό αριθμό βγάζει έως 1000mbps. Είναι αυτο που ειπε και ο φίλος Iris07 έχουν θέματα με τα database τους.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iris07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εάν έχεις διαθεσιμότητα FTTH και σε αφήνει το σύστημα να προχωρήσεις κάνε αίτηση 1 Gbps.

    Τα ίδια συμβαίνουν και σε πολλές άλλες διευθύνσεις.
    Και σε μένα.
    Το νούμερο μου λέει θέλει διερεύνηση για όλα, και η διεύθυνση βγάζει κανονικά όλες τις ταχύτητες.

    Όπως φαίνεται τα νούμερα και η διεύθυνση έχουν διαφορετικές βάσεις δεδομένων.
    Tο πρόβλημα είναι οτι έχω είδη 200mbps και το σύστημα δεν τους αφήνει να προχωρήσουν σε αίτηση 1 Gbps επειδή η αίτηση πρέπει να γίνει βάση του τηλεφώνου αριθμού και οχι βάση διεύθυνσης σε υπάρχον γραμμές FTTH. Εν τω μεταξύ ο γειτονας από πάνω έκανε αναβάθμιση στα 500 mbps Cosmote και του έστειλαν το ZTE h1600 πάντως με το δικό του νούμερο βγάζει κανονικά έως 1000, είναι αυτο που λες έχουν διαφορετικές βάσεις δεδομένων δεν είναι σωστά ενημερωμένες.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος eso : 17-02-23 στις 23:59.
    Conviction Rank2

  14. #11459
    Εγγραφή
    26-04-2007
    Περιοχή
    Καλαμακι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    110
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Fritzbox 5530
    Δεν το δήλωσα γιατί όταν γύρισα σπίτι είχε φτιάξει. Ποιος ξέρει ίσως κάτι δοκίμαζαν για την αναβάθμιση που έχω ζητήσει και την αλλαγή από το Nokia στο fritz. Αναμένω από βδομάδα να έρθει ο τεχνικός να κάνει την ενεργοποίηση και επίσημα.

  15. #11460
    Εγγραφή
    22-05-2022
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    72
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    63375/10999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΥΔΩΝΑΣ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    9.5(dB) / 14.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μία απορία.. Δίνουν έως 1Gbps και σε υποδομές ίνας άλλων παροχών όπως Wind/Nova; Ή μόνο μέχρι 200Mbps; Το έχει επιβεβαιώσει κανείς;

Σελ. 764 από 1061 ΠρώτηΠρώτη ... 744754759762763764765766769774784 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας