Σελ. 237 από 1061 ΠρώτηΠρώτη ... 217227232235236237238239242247257 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 3.541-3.555 από 15905
  1. #3541
    Εγγραφή
    06-02-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.761
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    Router
    PFSense
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimangelid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι ταχύτητα είχες πριν με VDSL; Εγώ πιστεύω ότι δεν θα έχει καμία διαφορά η οπτική με το VDSL αν και το VDSL συγχρονίζει στην ίδια ακριβώς ταχύτητα.
    Αν έχεις καλή γραμμή VDSL όντως διαφορά σημαντική δεν υπάρχει, εκτός από το ping.

  2. #3542
    Εγγραφή
    24-06-2017
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    441
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    SNR / Attn
    34(dB) / 5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimangelid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι ταχύτητα είχες πριν με VDSL; Εγώ πιστεύω ότι δεν θα έχει καμία διαφορά η οπτική με το VDSL αν και το VDSL συγχρονίζει στην ίδια ακριβώς ταχύτητα.
    Είχα 35 Mbps με πολλά errors. Το ping είναι περίπου 10 ms λιγότερο.

  3. #3543
    Εγγραφή
    12-11-2006
    Μηνύματα
    394
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1/1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Router
    UXG Lite
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimangelid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι ταχύτητα είχες πριν με VDSL; Εγώ πιστεύω ότι δεν θα έχει καμία διαφορά η οπτική με το VDSL αν και το VDSL συγχρονίζει στην ίδια ακριβώς ταχύτητα.
    Υπάρχει διαφορά, τα έχει εξηγήσει πολύ ωραία ο Hetfield εδώ:

    https://www.adslgr.com/forum/threads...75#post6878875

  4. #3544
    Εγγραφή
    14-01-2008
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    322
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50/5
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Asus N17U
    Path Level
    Interleaved
    Ειμαι σιγουρος οτι εχει ρωτηθει και στο παρελθον και συγνωμη. Μπορω να χρησιμοποιησω δικο μου ρουτερ σε ftth; Αυτη τη στιγμη εχω vdsl με ενα asus που εκτελει χρεη modem/router και to speedport πισω απο αυτο (βασει των οδηγιων που ειχα διαβασει εδω) το οποιο αναλαμβανει την τηλεφωνια. Γινεται το ιδιο πραγμα και με ftth;
    Διαβασα για fritz και μετ απο αυτο speedport. Ειναι απαραιτητο να ειναι fritz ή αρκει οποιοδηποτε wan router;
    Δεν χρειαζομαι μακροσκελεις εξηγησεις, απλα ενα ναι - οχι και ενα λινκ για να διαβασω περισσοτερα (απλα ηθελα να αποφυγω να διαβασω τις 240 σελιδες του συγκεκριμενου νηματος )

  5. #3545
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paparen Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειμαι σιγουρος οτι εχει ρωτηθει και στο παρελθον και συγνωμη. Μπορω να χρησιμοποιησω δικο μου ρουτερ σε ftth; Αυτη τη στιγμη εχω vdsl με ενα asus που εκτελει χρεη modem/router και to speedport πισω απο αυτο (βασει των οδηγιων που ειχα διαβασει εδω) το οποιο αναλαμβανει την τηλεφωνια. Γινεται το ιδιο πραγμα και με ftth;
    Διαβασα για fritz και μετ απο αυτο speedport. Ειναι απαραιτητο να ειναι fritz ή αρκει οποιοδηποτε wan router;
    Δεν χρειαζομαι μακροσκελεις εξηγησεις, απλα ενα ναι - οχι και ενα λινκ για να διαβασω περισσοτερα (απλα ηθελα να αποφυγω να διαβασω τις 240 σελιδες του συγκεκριμενου νηματος )
    ΝΑΙ μπορείς να χρησιμοποιήσεις δικό σου ROUTER για την διαχείριση της πρόσβασης στο διαδίκτυο
    το SPEEDPORT PLUS που θα σου φέρουν θα το συνδέσεις όπως έχεις τώρα το SPEEDPORT ENTRY 2 για την VDSL απλά η διαφορά τους είναι ότι δεν συνδέεις πάνω του ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΗ απλά στο WAN/LAN μπαίνει καλώδιο δικτύου από το NOKIA ONT και από μια LAN του SPEEDPORT PLUS φεύγει καλώδιο δικτύου και συνδέεται σε WAN/LAN του ASUS

  6. #3546
    Εγγραφή
    14-01-2008
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    322
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50/5
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Asus N17U
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΝΑΙ μπορείς να χρησιμοποιήσεις δικό σου ROUTER για την διαχείριση της πρόσβασης στο διαδίκτυο
    το SPEEDPORT PLUS που θα σου φέρουν θα το συνδέσεις όπως έχεις τώρα το SPEEDPORT ENTRY 2 για την VDSL απλά η διαφορά τους είναι ότι δεν συνδέεις πάνω του ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΗ απλά στο WAN/LAN μπαίνει καλώδιο δικτύου από το NOKIA ONT και από μια LAN του SPEEDPORT PLUS φεύγει καλώδιο δικτύου και συνδέεται σε WAN/LAN του ASUS
    Τωρα τα εχω "αναποδα" ομως (βασει των οδηγιων που διαβασα εδω επαναλαμβανω). Πρωτα το asus και πισω απο αυτο (μεσω ethernet) το speedport. Οταν συνδεθω με ftth θα πρεπει να μπει πρωτα το speedport. Δηλαδη ont->speedport->asus;

  7. #3547
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paparen Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τωρα τα εχω "αναποδα" ομως (βασει των οδηγιων που διαβασα εδω επαναλαμβανω). Πρωτα το asus και πισω απο αυτο (μεσω ethernet) το speedport. Οταν συνδεθω με ftth θα πρεπει να μπει πρωτα το speedport. Δηλαδη ont->speedport->asus;
    μιλάω για συνδεσμολογία βάση σύνδεσης FTTH καθώς το SPEEDPORT PLUS το θες για να έχεις VoIP τηλεφωνία άρα πρέπει να συνδεθεί πρώτο με την WAN/LAN με το NOKIA ONT από εκεί και πέρα ακολουθείς τις "γνωστές οδηγίες" που έχουν δώσει τα παιδιά εδώ για το πως θα συνδέσεις το δικό σου ρούτερ (ASUS) για να έχεις σύνδεση με το διαδίκτυο.

  8. #3548
    Εγγραφή
    17-02-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    110
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    Router
    Fritz!Box 4040
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paparen Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τωρα τα εχω "αναποδα" ομως (βασει των οδηγιων που διαβασα εδω επαναλαμβανω). Πρωτα το asus και πισω απο αυτο (μεσω ethernet) το speedport. Οταν συνδεθω με ftth θα πρεπει να μπει πρωτα το speedport. Δηλαδη ont->speedport->asus;
    Δε νομίζω ότι υπάρχει "πρέπει". Από ότι κατάλαβα κι εγώ, έχουμε 2 λύσεις:

    1) ONT -> Speedport Plus (για τηλεφωνία μόνο) - > router δικό μας.
    Εγώ τώρα έτσι το έχω με την ADSL (αλλά με Entry αντί για Plus - μέχρι να μου έρθει η ίνα).
    Αν αποφασίσει κάποιος να το αφήσει έτσι και με το PLUS, το ερώτημα εδώ είναι αν οι ρυθμίσεις του Plus πρέπει να είναι ίδιες ακριβώς με αυτές που έχουμε τώρα στο Entry ή θα είχε νόημα να αλλάξουμε κάτι, εφόσον πλέον δεν παίζει συγχρονισμός, κλπ όπως με την adsl.

    2) ΟΝΤ -> Router δικό μας - > Speedport Plus (για τηλεφωνία μόνο).
    Εδώ αφήνεις το δικό σου router να παίρνει την "γραμμή" κατευθείαν ακριβώς επειδή η ίνα δεν θέλει modem για να συγχρονίσει κλπ (αν κατάλαβα καλά το ρόλο του modem τον έχει εν μέρει το ΟΝΤ πλέον).
    Οι οδηγίες είναι αυτές, αν και δεν τις έχω ψάξει ιδιαίτερα ακόμα.
    https://www.adslgr.com/forum/threads...06#post6005606

    Τώρα από ότι κατάλαβα, τα παιδιά λένε ότι αν έχεις ένα καλό router είναι προτιμότερο να έχεις τη συνδεσμολογία (2) ώστε εκείνο να παίρνει κατευθείαν τη σύνδεση και να έχεις πιο σωστά στατιστικά και γενικότερα καλύτερη και πιο αξιόπιστη διαχείριση.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    μιλάω για συνδεσμολογία βάση σύνδεσης FTTH καθώς το SPEEDPORT PLUS το θες για να έχεις VoIP τηλεφωνία άρα πρέπει να συνδεθεί πρώτο με την WAN/LAN με το NOKIA ONT από εκεί και πέρα ακολουθείς τις "γνωστές οδηγίες" που έχουν δώσει τα παιδιά εδώ για το πως θα συνδέσεις το δικό σου ρούτερ (ASUS) για να έχεις σύνδεση με το διαδίκτυο.
    Δεν ισχύει ότι πρέπει να είναι πρώτο το Speedport ΠΡΙΝ το router μας.
    Δες αν θέλεις το παραπάνω που έγραψα, καθώς και το παρακάτω

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kostinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί δεν βάζεις ont>fritz>speedport entry 2i μόνο για τηλ αφού με ΟΤΕ γίνετε;;;
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    το modem τι να το κάνεις ρε συ stark? Aφου ftth θα έχεις πλέον και όχι vdsl.
    Kι εγώ αυτο θα κάνω με το δικο μου asus router. Συνδέεις τη wan του ont με τη want του fritz και πάνω στο fritz το speedport του ΟΤΕ μόνο για την τηλεφωνία.

    Το να χρησιμοποιείς ένα σωστο router και οχι τα σκουπίδια που δινουν οι πάροχοι εχει προφανείς λόγους: μεγαλύτερη ασφάλεια, παραμετροποίηση, συχνά updates, καλύτερο wifi, στατιστικα, QOS κλπ.

  9. #3549
    Εγγραφή
    14-01-2008
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    322
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50/5
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Asus N17U
    Path Level
    Interleaved
    Την περιπτωση 2 εχω εφαρμοσει εγω, με ενεργοποιημενο το ppoe passthrough (ppoe relay οπως το λεει) στο asus. Ειναι πολυ ευχαριστο αυτο που διαβαζω εδω, διοτι στην πραγματικοτητα δεν θα χρειαστει να αλλαξω ΤΙΠΟΤΑ στην συνδεσμολογια μου, οταν φερουν την ινα. Απλα θα μπει το ont μπροστα απο το asus.

  10. #3550
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    καταρχήν παίζει ρόλο και τι ρούτερ θα βάλετε

    γιατί π.χ. το Fritzbox 7590 που συνεργάζεται άψογα με την COSMOTE μπορεί να διαχειριστεί και την VoIP τηλεφωνία και την πρόσβαση στο διαδίκτυο.

    αν τώρα θες οπωσδήποτε κάποιο ASUS κτλ...τότε ναι πρέπει να ακολουθήσεις πιστά τις οδηγίες που έχουν δώσει τα παιδιά

    εγώ δεν ξέρω να σας βοηθήσω γιατί ακόμα έχω μείνει με το SPEEDPORT PLUS

    λόγω "προσωρινής οικονομικής αδυναμίας" δεν έχω κατασταλάξει αν θα αγοράσω το Fritzbox 7590 ώστε να αντικαταστήσω το SPEEDPORT PLUS , αν θα αγοράσω το SPEEDPORT SMART + MESH ή αν θα αγοράσω κάποιο GAMING ROUTER ASUS , TP-LINK κτλ...

  11. #3551
    Εγγραφή
    14-01-2008
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    322
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50/5
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Asus N17U
    Path Level
    Interleaved
    Μια διαφορετικη ερωτηση και συγνωμη αν βγαινω εκτος θεματος. Εχει διαφορα η υλοποιηση ftth της inalan απο την cosmote; Ρωταω γιατι θυμαμαι πολυ καλα οτι η inalan "κλειδωνει" τους πελατες της στον εξοπλισμο της. Σε συζητησεις με συνδρομητες ιναλαν, θυμαμαι οτι ανεφεραν οτι για να χρησιμοποιησουν δικο τους ρουτερ, το εβγαζαν στην DMZ, κατι το οποιο σαφως δεν ειναι ιδανικο.
    Εκτος αν εχει αλλαξει κατι στην ιναλαν το τελευταιο καιρο και εχω μεινει πισω στις εξελιξεις.

    Στον ΟΤΕ, αν τα πραγματα ειναι οπως τα διαβαζω εδω, αρκει ενα οποιοδηποτε wan router για να γινει η συνδεση με το ont. Μετα ειναι λιγο πιο πολυπλοκα τα πραγματα για την τηλεφωνια, αλλα αυτο ειναι θεμα καθαρα voip και συμβατων συσκευων.

  12. #3552
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paparen Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια διαφορετικη ερωτηση και συγνωμη αν βγαινω εκτος θεματος. Εχει διαφορα η υλοποιηση ftth της inalan απο την cosmote; Ρωταω γιατι θυμαμαι πολυ καλα οτι η inalan "κλειδωνει" τους πελατες της στον εξοπλισμο της. Σε συζητησεις με συνδρομητες ιναλαν, θυμαμαι οτι ανεφεραν οτι για να χρησιμοποιησουν δικο τους ρουτερ, το εβγαζαν στην DMZ, κατι το οποιο σαφως δεν ειναι ιδανικο.
    Εκτος αν εχει αλλαξει κατι στην ιναλαν το τελευταιο καιρο και εχω μεινει πισω στις εξελιξεις.

    Στον ΟΤΕ, αν τα πραγματα ειναι οπως τα διαβαζω εδω, αρκει ενα οποιοδηποτε wan router για να γινει η συνδεση με το ont. Μετα ειναι λιγο πιο πολυπλοκα τα πραγματα για την τηλεφωνια, αλλα αυτο ειναι θεμα καθαρα voip και συμβατων συσκευων.
    όπως τα θυμάσαι είναι στην ΙΝΑΛΑΝ ONT/ROUTER είναι ένα και η πρόσβαση είναι κλειδωμένη για να βάλεις το δικό σου router πρέπει να ακολουθήσεις συγκεκριμένα βήματα που τα περιγράφουν με απλές οδηγίες οι φίλοι στο θέμα της ΙΝΑΛΑΝ.

    με COSMOTE είναι διαφορετικά τα πράγματα καθώς σου δίνει το NOKIA ONT (το οποίο είναι κλειδωμένο και δεν έχεις πρόσβαση) και ένα ρούτερ SPEEDPORT PLUS που διαχειρίζεται την VoIP τηλεφωνία και πρόσβαση στο διαδίκτυο.

  13. #3553
    Εγγραφή
    14-01-2008
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    322
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50/5
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Asus N17U
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    όπως τα θυμάσαι είναι στην ΙΝΑΛΑΝ ONT/ROUTER είναι ένα και η πρόσβαση είναι κλειδωμένη για να βάλεις το δικό σου router πρέπει να ακολουθήσεις συγκεκριμένα βήματα που τα περιγράφουν με απλές οδηγίες οι φίλοι στο θέμα της ΙΝΑΛΑΝ.

    με COSMOTE είναι διαφορετικά τα πράγματα καθώς σου δίνει το NOKIA ONT (το οποίο είναι κλειδωμένο και δεν έχεις πρόσβαση) και ένα ρούτερ SPEEDPORT PLUS που διαχειρίζεται την VoIP τηλεφωνία και πρόσβαση στο διαδίκτυο.
    Μαλιστα! Αυτην την σημαντικοτατη διαφορα δεν την θυμομουν! ΤΕΡΑΣΤΙΟ πλεονεκτημα της cosmote, στα δικα μου ματια τουλαχιστον, αυτο. Κανει hardware agnostic την εγκατασταση και δεν σε κλειδωνει σε συγκεκριμενο εξοπλισμο.

  14. #3554
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.893
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paparen Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μαλιστα! Αυτην την σημαντικοτατη διαφορα δεν την θυμομουν! ΤΕΡΑΣΤΙΟ πλεονεκτημα της cosmote, στα δικα μου ματια τουλαχιστον, αυτο. Κανει hardware agnostic την εγκατασταση και δεν σε κλειδωνει σε συγκεκριμενο εξοπλισμο.
    Οχι μόνο της Cosmote, αλλά και των άλλων 2, Wind και Vodafone.

  15. #3555
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οχι μόνο της Cosmote, αλλά και των άλλων 2, Wind και Vodafone.
    ναι αλλά μόνο στην COSMOTE έχεις τους κωδικούς

    στην VODAFONE τους αποκτάς με "πλάγιο τρόπο"

    στην WIND δεν γνωρίζω να δίνονται οι κωδικοί...

Σελ. 237 από 1061 ΠρώτηΠρώτη ... 217227232235236237238239242247257 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας