Σελ. 729 από 1059 ΠρώτηΠρώτη ... 709719724727728729730731734739749 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 10.921-10.935 από 15876
  1. #10921
    Εγγραφή
    22-09-2007
    Μηνύματα
    194
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΡΙΛΑΟΥ
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σταμάτα να ανησυχείς
    Αν δεν δούλευε, θα έδειχνε μηδέν.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από x_undefined Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστά. Αφού μπαίνεις στο Internet δουλεύει όπως θα έπρεπε να δουλεύει. Αν έχεις αποσυνδέσεις σε πολύ μεγάλο βαθμό ή κοπεί τελείως, μόνο τότε να σε αγχώνει, σε όλες τις άλλες περιπτώσεις δουλεύει τέλεια χωρίς απώλειες.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chrisd Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η οπτικη ειναι η δουλευει η δεν δουλευει καθολου και εχεις κοκκινο αλαρμ στο ΟΝΤ.
    ξεχαστε οτι ξερετε απο τον χαλκο.
    Επισης δεν ειναι τοσο ευαισθητες στις καμπυλες οπως πολλοι νομιζετε.
    η καμπυλη που πρεπει να κανει ειναι σχεδον ολικο τσακισμα για να κοπει το σημα οπωτε μην τρελενεσαι.
    Κατανοητό, ή δουλεύει ή δεν δουλεύει, νομίζω αυτό τα λέει όλα.
    Ευχαριστώ πολύ!
    Ο άνθρωπος λένε οι επιστήμονες πως μπορεί να ζήσει έως και 150 χρόνια, κάτω από ΙΔΑΝΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ...κάπως έτσι μπορεί κάποιος να πιάσει και τις ταχύτητες internet που υπόσχονται οι πάροχοι στα προγράμματά τους...

  2. #10922
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.883
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Το κυρίως πρόβλημα είναι ο "μπελάς" του να δεις ότι πιάνεις την ταχύτητα αν δεν έχεις συνδέσει ενσύρματα απευθείας με το router το desktop/laptop.

    Αν παίζεις με powerline, wifi, repeaters/extenders, θα ψάχνεσαι αρκετά αν έχεις 300Mbps και πάνω.

  3. #10923
    Εγγραφή
    10-03-2010
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    399
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100 Mbits
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΛΛΗΝΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jimmis74 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το μόνο που μου τη δίνει με το FTTH είναι πως δεν υπάρχει τρόπος να δεις αν "δουλεύουν" όλα σωστά, αφού στατιστικά δεν σου δίνει το Router όπως ήταν πριν με τον χαλκό και η μόνη λύση είναι τα Speedtest's που συνήθως δεν σου δίνουν τις ίδιες μετρήσεις.
    Για παράδειγμα, δεν ξέρω αν έκανε καλή δουλειά ο εργολάβος που ήρθε και μου έκανε την εγκατάσταση μέσα στο σπίτι, (οπτική ίνα στα κανάλια, ΟΝΤ) κλπ.
    Βέβαια στα Speedtest υπάρχουν φορές που παίρνω 500+, αλλά όχι πάντα, οπότε πιστεύω πως δεν υπάρχει κάποια κακοτεχνία που να επηρεάζει την ταχύτητα της σύνδεσης μου, γιατί τότε δεν θα μου έδινε ποτέ τις συγκεκριμένες μετρήσεις, σωστά;
    Τα speedtests δεν είναι αξιόπιστα καθόλου.
    Έχω φάει ώρες να μετράω τη γραμμή νομίζοντας ότι υπάρχει κάποιο σφάλμα με το pfsense - και τελικά δεν υπάρχει θέμα.
    Πιάνω 1050Mbit - άλλες φορές μου βγάζει 500 άλλες 700 - ότι να ναι.
    Προφανώς όπως έχουν πει και άλλα παιδιά το εγγυημένο είναι 1000 ή 500 μέχρι την καμπίνα - εαν υπάρχει εκεί congestion λογικά θα το δούνε από τα metrics τους και θα αρχίσουν τις αναβαθμίσεις.
    Πάντως σε εμένα δεν παίρνω συνέχεια 1000 - αλλά όπως έχουμε πει ήδη δεν είναι μισθωμένο/εγγυημένο.

    Οπότε ναι ψάξου εαν βλέπεις 300άρια πχ και έχεις 500 γραμμή - αλλά να πιάνεις συνέχεια 500 δεν θα συμβαίνει.
    Ειδικά όταν μιλάς πχ για downloads θα δεις ότι πάνε από δημοφιλή sites γύρω στα 400 ενώ εαν μιλάμε για steam που ανοίγουν πολλαπλά threads πιάνω περίπου στα 800 άντε 900.

    Άρα το bottleneck τώρα έχει μεταφερθεί από τη σύνδεση μας με τον πάροχο στο backbone του παρόχου ή τα CDNs.

    Και να δώσω παράδειγμα:
    Geforce Driver:
    single thread: 25 Mbit
    multiple: 150 Mbit
    Hetzner Server single thread: 600 Mbit

    τα συμπεράσματα δικά σας...

  4. #10924
    Εγγραφή
    22-06-2018
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    451
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritzbox 5530AX
    Όσοι έχετε βάλει 1Gbit τον εξοπλισμό σας τον έφερε ο τεχνικός;; Η το παραλάβατε με κούριερ;;

  5. #10925
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.883
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ariusbb Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα speedtests δεν είναι αξιόπιστα καθόλου.
    Αν δουλεύει σωστά το εσωτερικό σου δίκτυο, μια χαρά αξιόπιστα είναι.

    Εδώ βλέπουμε 1600 και 1700Mbps με 5G speedtests, στα 300/500/1000 θα έχουμε θέμα?

  6. #10926
    Εγγραφή
    25-10-2012
    Μηνύματα
    906
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΨΥΧΙΚΟ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ariusbb Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα speedtests δεν είναι αξιόπιστα καθόλου.
    Έχω φάει ώρες να μετράω τη γραμμή νομίζοντας ότι υπάρχει κάποιο σφάλμα με το pfsense - και τελικά δεν υπάρχει θέμα.
    Πιάνω 1050Mbit - άλλες φορές μου βγάζει 500 άλλες 700 - ότι να ναι.
    Προφανώς όπως έχουν πει και άλλα παιδιά το εγγυημένο είναι 1000 ή 500 μέχρι την καμπίνα - εαν υπάρχει εκεί congestion λογικά θα το δούνε από τα metrics τους και θα αρχίσουν τις αναβαθμίσεις.
    Πάντως σε εμένα δεν παίρνω συνέχεια 1000 - αλλά όπως έχουμε πει ήδη δεν είναι μισθωμένο/εγγυημένο.

    Οπότε ναι ψάξου εαν βλέπεις 300άρια πχ και έχεις 500 γραμμή - αλλά να πιάνεις συνέχεια 500 δεν θα συμβαίνει.
    Ειδικά όταν μιλάς πχ για downloads θα δεις ότι πάνε από δημοφιλή sites γύρω στα 400 ενώ εαν μιλάμε για steam που ανοίγουν πολλαπλά threads πιάνω περίπου στα 800 άντε 900.

    Άρα το bottleneck τώρα έχει μεταφερθεί από τη σύνδεση μας με τον πάροχο στο backbone του παρόχου ή τα CDNs.

    Και να δώσω παράδειγμα:
    Geforce Driver:
    single thread: 25 Mbit
    multiple: 150 Mbit
    Hetzner Server single thread: 600 Mbit

    τα συμπεράσματα δικά σας...
    It takes two to tango (το λιγότερο).
    Μπορεί η υποδομή του παρόχου σου να είναι υπόδειγμα, παρά ταύτα να μην βλέπεις το Gbit παντού. Πράγμα φυσιολογικό.

    Εάν υπάρχει πρόβλημα capacity σε οποιοδήποτε σημείο μεταξύ του υπολογιστή σου και της υποδομής που προσπαθείς να τραβήξεις δεδομένα, η ταχύτητα θα είναι χαμηλότερη.
    Ειδικά πάντως όσον αφορά την nvidia, δεν θα έπρεπε να βλέπεις πρόβλημα. Δοκίμασε να χρησιμοποιήσεις έναν download manager και θα δείς πάνω από 100MB/s.

  7. #10927
    Εγγραφή
    06-11-2006
    Μηνύματα
    381
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Fritzbox 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Alexgtigti Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσοι έχετε βάλει 1Gbit τον εξοπλισμό σας τον έφερε ο τεχνικός;; Η το παραλάβατε με κούριερ;;
    Εμενα μου ειπαν θα σας στειλουμε τον εξοπλισμο 31/01 αν θυμαμαι καλα.
    λογικα τον στελνουν και μετα ερχεται τεχνικος για ενεργοποιηση.

  8. #10928
    Εγγραφή
    22-06-2018
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    451
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritzbox 5530AX
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chrisd Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμενα μου ειπαν θα σας στειλουμε τον εξοπλισμο 31/01 αν θυμαμαι καλα.
    λογικα τον στελνουν και μετα ερχεται τεχνικος για ενεργοποιηση.
    Στο speedport smart το Ont το έφερε ο τεχνικός του ΟΤΕ!! Μάλλον μήπως έρθει το repeater με κούριερ και το ρουτερ το φέρει ο τεχνικός;;;

  9. #10929
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.805
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ariusbb Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα speedtests δεν είναι αξιόπιστα καθόλου.
    Έχω φάει ώρες να μετράω τη γραμμή νομίζοντας ότι υπάρχει κάποιο σφάλμα με το pfsense - και τελικά δεν υπάρχει θέμα.
    Πιάνω 1050Mbit - άλλες φορές μου βγάζει 500 άλλες 700 - ότι να ναι.
    Προφανώς όπως έχουν πει και άλλα παιδιά το εγγυημένο είναι 1000 ή 500 μέχρι την καμπίνα - εαν υπάρχει εκεί congestion λογικά θα το δούνε από τα metrics τους και θα αρχίσουν τις αναβαθμίσεις.
    Πάντως σε εμένα δεν παίρνω συνέχεια 1000 - αλλά όπως έχουμε πει ήδη δεν είναι μισθωμένο/εγγυημένο.

    Οπότε ναι ψάξου εαν βλέπεις 300άρια πχ και έχεις 500 γραμμή - αλλά να πιάνεις συνέχεια 500 δεν θα συμβαίνει.
    Ειδικά όταν μιλάς πχ για downloads θα δεις ότι πάνε από δημοφιλή sites γύρω στα 400 ενώ εαν μιλάμε για steam που ανοίγουν πολλαπλά threads πιάνω περίπου στα 800 άντε 900.

    Άρα το bottleneck τώρα έχει μεταφερθεί από τη σύνδεση μας με τον πάροχο στο backbone του παρόχου ή τα CDNs.

    Και να δώσω παράδειγμα:
    Geforce Driver:
    single thread: 25 Mbit
    multiple: 150 Mbit
    Hetzner Server single thread: 600 Mbit

    τα συμπεράσματα δικά σας...
    Σωστά, με τη σημείωση ότι μπορείς να δεις συμφόρηση ακόμη και πριν την καμπίνα, αφού μοιράζεσαι την ίνα σου με αλλους συνδρομητές.

  10. #10930
    Εγγραφή
    17-12-2016
    Μηνύματα
    195
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάθε καλώδιο οπτικής ίνας έχει τις δικές του προδιαγραφές, αλλά γενικά μπορείς να πεις ότι γωνία με ακτίνα κύκλου > 1cm είναι αποδεκτή.
    Εάν βάλεις κανάλια για την όδευση, μπορείς να αφήνεις λίγο κενό κανάλι στο σημείο σύνδεσης κάθε γωνίας, ώστε να μην περιορίζεται κολλητά στη γωνία η ίνα.
    Αναρωτιέμαι όμως: Πως αποφάσισαν να σου τερματίσουν το πριζάκι της ίνας σε σημείο που δεν έχει κοντά πρίζες ρεύματος;
    Εάν δεν το έχουν ήδη τερματίσει, θα κάνουν αυτοί την όδευση, και ξέρουν τι να προσέξουν για τις γωνίες...
    Πήρα σημερα τηλέφωνο και έκανα αίτηση για 200αρα ftth στα 32,90€ τελικά…Ας έρθει ο τεχνικός να μου πει ακριβώς πως θα τη φέρει την ίνα μέσα και πως θα κάνει την εγκατάσταση και βλέπουμε…Είχα το ΖΤΕ και μου είπε ο υπάλληλος στο τηλέφωνο θα μου στείλουν το speedport plus μαζί με ένα extender..Μόλις έρθει μου είπε,να το βάλω πάνω και να επιστρέψω το ΖΤΕ,καθώς για τις 200αρες δίνουν το speedport plus.Έτσι ώστε όταν γίνει η εγκατάσταση να είναι όλα έτοιμα να κουμπώσουν πάνω στο Speedport
    Παιδία αυτή είναι η διαδικασία;Σωστά τα είπε;;

  11. #10931
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.805
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Totti10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πήρα σημερα τηλέφωνο και έκανα αίτηση για 200αρα ftth στα 32,90€ τελικά…Ας έρθει ο τεχνικός να μου πει ακριβώς πως θα τη φέρει την ίνα μέσα και πως θα κάνει την εγκατάσταση και βλέπουμε…Είχα το ΖΤΕ και μου είπε ο υπάλληλος στο τηλέφωνο θα μου στείλουν το speedport plus μαζί με ένα extender..Μόλις έρθει μου είπε,να το βάλω πάνω και να επιστρέψω το ΖΤΕ,καθώς για τις 200αρες δίνουν το speedport plus.Έτσι ώστε όταν γίνει η εγκατάσταση να είναι όλα έτοιμα να κουμπώσουν πάνω στο Speedport
    Παιδία αυτή είναι η διαδικασία;Σωστά τα είπε;;
    Δεν έχει μεγάλη σημασία πότε θα κάνεις την αλλαγή του router. Ελπίζω να εννοείς το νέο Speedport Plus 2, γιατί από το παλιό εγώ θα προτιμούσα το ΖΤΕ.
    Κι αυτοί δεν καίγονται ποιο θα κρατήσεις, αρκεί να επιστρέψεις ένα για να μην σε χρεώσουν...
    Πάντως δεν έχω δει πακέτα Plus + extender, σου είπαν ποιο extender θα στείλουν;

  12. #10932
    Εγγραφή
    16-03-2004
    Μηνύματα
    781
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Να κάνω μία ερώτηση ακόμα.
    Έχω το ΖΤΕ, είδα αρκετούς να γράφετε για το Speedport που δίνουν σαν να μην το θέλετε. Δεν είναι αρκετά καλό;
    Μίλησα με Cosmote και μου είπαν ότι το ΖΤΕ κάνει για αναβάθμιση σε 300, αλλά αν θέλω να πάρω το Speedport με το... πιατάκι γιατί έχει καλύτερη εμβέλεια.
    Υπάρχει διαφορά μεταξύ τους πρακτικά; Με ενδιαφέρει αρκετά το ασύρματο. Ο υπολογιστής είναι με ethernet ετσι κι αλλιώς, οπότε δεν έχω θέμα, αλλά υπάρχουν συσκευές σε άλλα δωμάτια και με το ZTE είδα βελτίωση σε σχέση με το παλιό Speedport.
    No one flirts like a Malkavian

  13. #10933
    Εγγραφή
    22-06-2018
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    451
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritzbox 5530AX
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Durdyn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να κάνω μία ερώτηση ακόμα.
    Έχω το ΖΤΕ, είδα αρκετούς να γράφετε για το Speedport που δίνουν σαν να μην το θέλετε. Δεν είναι αρκετά καλό;
    Μίλησα με Cosmote και μου είπαν ότι το ΖΤΕ κάνει για αναβάθμιση σε 300, αλλά αν θέλω να πάρω το Speedport με το... πιατάκι γιατί έχει καλύτερη εμβέλεια.
    Υπάρχει διαφορά μεταξύ τους πρακτικά; Με ενδιαφέρει αρκετά το ασύρματο. Ο υπολογιστής είναι με ethernet ετσι κι αλλιώς, οπότε δεν έχω θέμα, αλλά υπάρχουν συσκευές σε άλλα δωμάτια και με το ZTE είδα βελτίωση σε σχέση με το παλιό Speedport.
    Το πιατάκι έχει ταβάνι 300mbps!! Με το 500ρι δούλευε Μαξίμουμ στα 300!! Τώρα που έχω 1Gbit πάλι στα 300 δουλεύει!!

  14. #10934
    Εγγραφή
    27-09-2013
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    461
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    Fritz!box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Durdyn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να κάνω μία ερώτηση ακόμα.
    Έχω το ΖΤΕ, είδα αρκετούς να γράφετε για το Speedport που δίνουν σαν να μην το θέλετε. Δεν είναι αρκετά καλό;
    Μίλησα με Cosmote και μου είπαν ότι το ΖΤΕ κάνει για αναβάθμιση σε 300, αλλά αν θέλω να πάρω το Speedport με το... πιατάκι γιατί έχει καλύτερη εμβέλεια.
    Υπάρχει διαφορά μεταξύ τους πρακτικά; Με ενδιαφέρει αρκετά το ασύρματο. Ο υπολογιστής είναι με ethernet ετσι κι αλλιώς, οπότε δεν έχω θέμα, αλλά υπάρχουν συσκευές σε άλλα δωμάτια και με το ZTE είδα βελτίωση σε σχέση με το παλιό Speedport.
    Το ιδανικό θα ήταν να μπορούσε ο καθένας να βάλει ότι εξοπλισμό μετά την ίνα. Αφού αυτό δεν γίνεται κοιτάμε τι θέλουμε να πετύχουμε και με τι κόστος. Το καλό με την οπτική είναι ότι δεν παρουσιάζει προβλήματα άρα τα όποια υπάρχουν αφορούν μόνο το εσωτερικό μας δίκτυο (ethernet & wifi). Αν ενδιαφέρεται κάποιος για πολύ καλό wifi η καλύτερη λύση για μένα είναι να επενδύσει σε deco και να κλείσει το wifi του router, με την προυπόθεση βέβεαια να είναι συνδεδεμένα (deco) απευθείας με τον router καλωδιακά (όχι με powerline). Εγώ προσωπικά έχω ένα πιατάκι από τον smart που μου ξέμεινε το οποίο το έχω συνδέσει με ethernet στον 7530 για να έχω καλύτερο wifi στις κρεββατοκάμαρες. Βέβαια πρέπει να αλλάζω δίκτυο γιατί δεν είναι mesh.

  15. #10935
    Εγγραφή
    06-11-2006
    Μηνύματα
    381
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Fritzbox 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Alexgtigti Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο speedport smart το Ont το έφερε ο τεχνικός του ΟΤΕ!! Μάλλον μήπως έρθει το repeater με κούριερ και το ρουτερ το φέρει ο τεχνικός;;;
    γραψε λαθος.
    πριν λιγο με καλεσαν για ραντεβου με τεχνικο 31/01 και ωρες 08:30-12:00.
    Θα φερει εκεινος ολο τον εξοπλισμο ειπαν και θα το ρυθμισει.

Σελ. 729 από 1059 ΠρώτηΠρώτη ... 709719724727728729730731734739749 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας