Σελ. 129 από 1061 ΠρώτηΠρώτη ... 109119124127128129130131134139149 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.921-1.935 από 15905
  1. #1921
    Εγγραφή
    30-11-2003
    Περιοχή
    Κηφησιά Αττικής
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    133
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    33000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    Speedport W724V
    SNR / Attn
    9(dB) / (dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πες μας λίγο πως είσαι τώρα στημένος (το εμπρός κομμάτι)
    Χρησιμοποιείς speedport μπροστά από το usg ?

    Οταν με το καλό βάλεις FTTH, η οπτική θα τερματίζει σε ένα ΝΟΚΙΑ ΟΝΤ που θα μετατρέπει τα φωτεινά σήματα σε ηλεκτρικά και αντίστροφα, Το ΝΟΚΙΑ συνδέεται με ethernet με μία θύρα WAN του modem/router (στο speedport plus που θα σου δώσουν είναι η lan1.)
    Οπότε μπορεί και να μην χρειαστεί ν'αλλάξεις τίποτα.

    Τελικά θα έρθει τεχνικός στο χώρο σου και σε 10 λεπτά θα σε πάρουν από τον χαλκό και θα σε γυρίσουνε σε οπτική.
    Έχω το speedport του ΟΤΕ στην WAN θύρα του USG το οποίο κάνει ppoe κλήση κατευθείαν και παίρνει public IP. Το speedport δεν είναι σε bridge mode γιατί είναι συνδεδεμένο το τηλέφωνο στην αναλογική θύρα. Παρόλα αυτά δεν έχω double NAT. Το μόνο μειονέκτημα είναι ότι δεν μπορώ να καλέσω κατευθείαν το web interface του μόντεμ μέσα από το δίκτυο που είναι στημένο πίσω από το USG. Θέλει static forwarding μάλλον το οποίο δεν έχω καταφέρει ποτέ να φτιάξω.

  2. #1922
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.721
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nmaggioros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω το speedport του ΟΤΕ στην WAN θύρα του USG το οποίο κάνει ppoe κλήση κατευθείαν και παίρνει public IP. Το speedport δεν είναι σε bridge mode γιατί είναι συνδεδεμένο το τηλέφωνο στην αναλογική θύρα. Παρόλα αυτά δεν έχω double NAT. Το μόνο μειονέκτημα είναι ότι δεν μπορώ να καλέσω κατευθείαν το web interface του μόντεμ μέσα από το δίκτυο που είναι στημένο πίσω από το USG. Θέλει static forwarding μάλλον το οποίο δεν έχω καταφέρει ποτέ να φτιάξω.
    Νομίζω θέλει 2ο καλώδιο στο speedport.
    Δεν έχω ασχοληθεί.

    Μάλλον έτσι θα παραμείνεις, αν και θα ακούσεις διάφορα από τον τεχνικό του ΟΤΕ
    Εμένα μου έλεγε ότι το ΝΟΚΙΑ είναι παντρεμένο (paired) με το speedport
    Τον άφησα, έκανε τα δικά του, έφυγε, έπαιξα μία μέρα, μετά ξήλωσα το speedport και τάφτιαξα όπως ήτανε και ήθελα

    Το αλάλιασα στα διάφορα speedtest
    Καταλαβαίνεις την χαρά μου από 14/1 σε 100/10

    Μετά μου την σπάσανε οι διάφοροι του Βύρωνα
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimitri_ns : 17-06-20 στις 07:57.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  3. #1923
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Τώρα είσαι σε VDSL και αναγκαστικά θέλεις:
    α. Ένα Modem (το Speedport που έχεις), για να κάνει τον συγχρονισμό.
    β. 'Ενα Router (το USG που έχεις), για να κάνει την κλήση ΡΡΡ, να παίρνει δημόσια ΙΡ και κατ' επέκταση πρόβαση στο διαδίκτυο.

    Το θέμα είναι όμως ότι αν βάλεις το Speedport μόνο ως Modem (Bridge Mode), δεν δουλεύει η τηλεφωνία του ΟΤΕ. Οπότε υποχρεωτικά το έχεις ως κανονικό DSL Router με ενεργό το PPPoE Passtrhough και κάνεις 2 κλήσεις ΡΡΡ.

    Αύριο, σε FTTH θα έχεις:
    α. Μόνο το USG ως Router. Δεν θα αλλάξει τίποτα σε αυτό, όπως και στο LAN πίσω του.
    β. Το Speedport θα το έχεις πίσω από το USG, ως απλό Router, μόνο για να δουλεύει η τηλεφωνία. Δεν χρειάζεται πλέον να κάνει και αυτό κλήση ΡΡΡ, μα απλά θα παίρνει σύνδεση από το USG.

    Σε FTTH έχουμε υπηρεσία GPON (αντί για VDSL) και την θέση του Modem, παίρνει το ΟΝΤ που θα εγκαταστήσει ο πάροχος. Αυτό παίρνει στην είσοδο οπτική ίνα και στην έξοδο δίνει Ethernet για να συνδεθεί οποιοδήποτε Router.

  4. #1924
    Εγγραφή
    30-11-2003
    Περιοχή
    Κηφησιά Αττικής
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    133
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    33000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    Speedport W724V
    SNR / Attn
    9(dB) / (dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα είσαι σε VDSL και αναγκαστικά θέλεις:
    α. Ένα Modem (το Speedport που έχεις), για να κάνει τον συγχρονισμό.
    β. 'Ενα Router (το USG που έχεις), για να κάνει την κλήση ΡΡΡ, να παίρνει δημόσια ΙΡ και κατ' επέκταση πρόβαση στο διαδίκτυο.

    Το θέμα είναι όμως ότι αν βάλεις το Speedport μόνο ως Modem (Bridge Mode), δεν δουλεύει η τηλεφωνία του ΟΤΕ. Οπότε υποχρεωτικά το έχεις ως κανονικό DSL Router με ενεργό το PPPoE Passtrhough και κάνεις 2 κλήσεις ΡΡΡ.

    Αύριο, σε FTTH θα έχεις:
    α. Μόνο το USG ως Router. Δεν θα αλλάξει τίποτα σε αυτό, όπως και στο LAN πίσω του.
    β. Το Speedport θα το έχεις πίσω από το USG, ως απλό Router, μόνο για να δουλεύει η τηλεφωνία. Δεν χρειάζεται πλέον να κάνει και αυτό κλήση ΡΡΡ, μα απλά θα παίρνει σύνδεση από το USG.

    Σε FTTH έχουμε υπηρεσία GPON (αντί για VDSL) και την θέση του Modem, παίρνει το ΟΝΤ που θα εγκαταστήσει ο πάροχος. Αυτό παίρνει στην είσοδο οπτική ίνα και στην έξοδο δίνει Ethernet για να συνδεθεί οποιοδήποτε Router.
    Αν δεν κάνει κλήση το USG όμως μήπως θα έχω θέμα με τις πόρτες? Η θα πρέπει να ορίσω το speedport με DMZ? Το λέω γιατί το έχει φίλος κάπως έτσι και λόγω double NAT δεν μπορεί το Synology να βρει το μόντεμ και να ρυθμίσει αυτόματα τις πόρτες για το port forwarding.

    To speedport γιατί να το χρειάζομαι εφόσον το τηλέφωνο μπορεί να συνδεθεί πλέον και μέσω IP phone? Δεν με ενδιαφέρει να κρατήσω τις αναλογικές θύρες. Όλες οι πρίζες του σπιτιού καταλήγουν σε rj45.

    Νομίζω αυτό θα είναι το καλύτερο για μένα.

  5. #1925
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nmaggioros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεν κάνει κλήση το USG όμως μήπως θα έχω θέμα με τις πόρτες? Η θα πρέπει να ορίσω το speedport με DMZ? Το λέω γιατί το έχει φίλος κάπως έτσι και λόγω double NAT δεν μπορεί το Synology να βρει το μόντεμ και να ρυθμίσει αυτόματα τις πόρτες για το port forwarding.
    Ρωτάς για τώρα σε VDSL με τις 2 ξεχωριστές κλήσεις ΡΡΡ ή για αύριο σε GPON με μόνο μία κλήση; Υπάρχει τεράστια διαφορά.

    Τώρα, υποχρεωτικά έχεις 2 συνδέσεις με τον πάροχο και 2 LAN, πλήρως διακριτά και μη επικοινωνούντα μεταξύ τους.
    Αν βάλεις το USG αντί να κάνει και αυτό κλήση ΡΡΡ, να παίρνει σύνδεση από το Speedport, θα έχεις 2πλό ΝΑΤ. Το μόνο πρόβλημα είναι είναι το αυτόματο άνοιγμα θυρών. Είναι αδύνατον το NAS να τις ανοίξει στο Speedport, μόνο στο USG μπορεί.
    Οπότε είτε ρυθμίζεις το DMZ στο Speeport ορίζοντας εκέι την ΙΡ του USG, είτε πάιζεις με 2 ίδιους κανόνες port forward, από έναν σε κάθε Router. Την πρώτη φορά στο Sppedport προς την WAN IP του USG και την δεύτερη φορά στο USG προς την LAN IP του NAS.

    Αύριο με το GPON, θα έχεις ένα μόνο Router. Το USG, οπότε θα γίνεται αυτόματα αν θέλεις από το NAS.

    To speedport γιατί να το χρειάζομαι εφόσον το τηλέφωνο μπορεί να συνδεθεί πλέον και μέσω IP phone? Δεν με ενδιαφέρει να κρατήσω τις αναλογικές θύρες. Όλες οι πρίζες του σπιτιού καταλήγουν σε rj45.
    Αν έχεις ένα μόνο ΙΡ τηλέφωνο, δεν υπάρχει θέμα και απλά ρυθμίζεις σε αυτό την τηλεφωνία του ΟΤΕ. Αλλά μόνο σε αυτό το τηλέφωνο θα παίζει και πουθενά αλλού.
    Αν θέλεις και άλλα ΙΡ τηλέφωνα να έχουν δυνατότητα κλήσεων, τότε υποχρεωτικά πας σε κάποιο ΙΡ ΡΒΧ. Τέτοιο είναι το Fritz ή μετά πας σε κανονικό ΙΡ τηλεφωνικό κέντρο.
    Όπως καταλαβαίνεις, δεν είναι θέμα τι πρίζες έχεις στο σπίτι, αλλά πως δουλεύει η ΙΡ τηλεφωνία και μέσω ποιων συσκευών.

    Νομίζω αυτό θα είναι το καλύτερο για μένα.
    Ποιο απ' όλα;

  6. #1926
    Εγγραφή
    30-11-2003
    Περιοχή
    Κηφησιά Αττικής
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    133
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    33000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    Speedport W724V
    SNR / Attn
    9(dB) / (dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρωτάς για τώρα σε VDSL με τις 2 ξεχωριστές κλήσεις ΡΡΡ ή για αύριο σε GPON με μόνο μία κλήση; Υπάρχει τεράστια διαφορά.

    Τώρα, υποχρεωτικά έχεις 2 συνδέσεις με τον πάροχο και 2 LAN, πλήρως διακριτά και μη επικοινωνούντα μεταξύ τους.
    Αν βάλεις το USG αντί να κάνει και αυτό κλήση ΡΡΡ, να παίρνει σύνδεση από το Speedport, θα έχεις 2πλό ΝΑΤ. Το μόνο πρόβλημα είναι είναι το αυτόματο άνοιγμα θυρών. Είναι αδύνατον το NAS να τις ανοίξει στο Speedport, μόνο στο USG μπορεί.
    Οπότε είτε ρυθμίζεις το DMZ στο Speeport ορίζοντας εκέι την ΙΡ του USG, είτε πάιζεις με 2 ίδιους κανόνες port forward, από έναν σε κάθε Router. Την πρώτη φορά στο Sppedport προς την WAN IP του USG και την δεύτερη φορά στο USG προς την LAN IP του NAS.

    Αύριο με το GPON, θα έχεις ένα μόνο Router. Το USG, οπότε θα γίνεται αυτόματα αν θέλεις από το NAS.


    Αν έχεις ένα μόνο ΙΡ τηλέφωνο, δεν υπάρχει θέμα και απλά ρυθμίζεις σε αυτό την τηλεφωνία του ΟΤΕ. Αλλά μόνο σε αυτό το τηλέφωνο θα παίζει και πουθενά αλλού.
    Αν θέλεις και άλλα ΙΡ τηλέφωνα να έχουν δυνατότητα κλήσεων, τότε υποχρεωτικά πας σε κάποιο ΙΡ ΡΒΧ. Τέτοιο είναι το Fritz ή μετά πας σε κανονικό ΙΡ τηλεφωνικό κέντρο.
    Όπως καταλαβαίνεις, δεν είναι θέμα τι πρίζες έχεις στο σπίτι, αλλά πως δουλεύει η ΙΡ τηλεφωνία και μέσω ποιων συσκευών.


    Ποιο απ' όλα;
    Για τώρα είμαι απόλυτα ευχαριστημένος όπως παίζουν όλα δεν έχω κάποιο θέμα (πέρα τις άθλιας ταχύτητας φυσικά). Μετά με το GPON με ενδιαφέρει ότι θα εξακολουθήσει να παίζει το δίκτυο με router USG το οποίο κατάλαβα ότι γίνεται.

    Γιατί χρειάζεται το IP PBX πχ Fritz? Αυτό λίγο δεν έχω καταλάβει. Δεν με νοιάζει να έχω εσωτερική τηλεφωνία αυτή τη στιγμή. Αν συνδεθούν 2 IP συσκευές στο ίδιο δίκτυο με τις ίδιες ρυθμίσεις δεν θα χτυπάνε και οι δύο όταν υπάρχει εισερχόμενη κλήση?

    Το ιδανικό για μένα είναι keep it as simple as possible πχ να καταργήσω το speedport και να τροφοδοτώ το USG κατευθείαν από το Nokia. Για Wi-Fi υπάρχουν ήδη 2 Unifi Access Points.

    Γι'αυτό ρώτησα αν παίρνει και 2ο νούμερο με σκοπό ίσως μελλοντικά να μοιραστεί το ίντερνετ & τηλεφωνία σε γειτονικό διαμερισμα χρησιμοποιώντας μόνο ένα utp που θα δίνει δίκτυο σε ένα καινούριο switch πχ στο 2ο διαμέρισμα.

  7. #1927
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Η ΙΡ τηλεφωνία δεν παίζει όπως η αναλογική. Για τον ίδιο λόγω που στην ίδια θύρα ενός switch ή ενός router, δεν μπορείς να συνδέσεις 2 υπολογιστές.
    Στην αναλογική τηλεφωνία, μπορούμε να έχουμε παράλληλα 2 ή περισσότερες συσκευές στην ίδια πρίζα. Στην ΙΡ απλά είναι αδύνατον.

    Η ΙΡ τηλεφωνία δουλεύει αποκλειστικά σε μία μόνο συσκευή που συνδέεται στον Server του παρόχου. Δεν μπορούν 2 ΙΡ συσκευές να συνδεθούν ταυτόχρονα στον Server του ΟΤΕ, με τα ίδια στοιχεία σύνδεσης. Απλά δεν γίνεται.
    Οπότε οι πάροχοι μας δίνουν έναν Router, που σε αυτόν δουλεύει η ΙΡ τηλεφωνία και την μεταφέρει σε αναλογικές εξόδους.
    Αν θέλουμε να χρησιμοποιήσουμε μόνο μία ΙΡ τηλεφωνική συσκευή, απλά βάζουμε μόνο σε αυτήν τα στοιχεία σύνδεσης και τα καταργούμε από την συσκευή του παρόχου (άρα δεν θα δουλεύει καθόλου η τηλεφωνία σε αυτό).

    Αν όμως θέλουμε να χρησιμοποιήσουμε ταυτόχρονα περισσότερες ΙΡ συσκευές, τότε δεν μας κάνει η συσκευή του παρόχου, διότι απλά δεν έχει αυτή την δυνατότητα.
    Υποχρεωτικά θέλουμε μία συσκευή που να παίζει η ίδια ως SIP Server. Δηλαδή να συνδέεται με τον Server του παρόχου και να παίζει η ίδια ως Server στο τοπικό μας δίκτυο, μοιράζοντας την τηλεφωνία.
    Τέτοιες συσκευές είναι τα Fritz (εξού και το υψηλότερο κόστος έναντι άλλων Router) και οποιοδήποτε κανονικό ΙΡ τηλεφωνικό κέντρο. Δεν υπάρχουν άλλες λύσεις.

  8. #1928
    Εγγραφή
    03-12-2014
    Μηνύματα
    616
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    VODAFONE FTTH
    @nmaggioros

    Αν θέλεις να έχεις πρόσβαση και στο speedport που παίζει σε άλλο υποδίκτυο τότε αρκεί να φτιάξεις ένα αρχείο config.gateway.json και να προσθέσεις μέσα του τα παρακάτω:

    Κώδικας:
    {
        "interfaces": {
            "pseudo-ethernet": {
                "peth0": {
                    "address": ["192.168.1.xx/24"],
                    "description": "Access to Modem",
                    "link": ["eth0"]
                }
            }
        },
        "service": {
            "nat": {
                "rule": {
                    "5000": {
                        "destination": {
                            "address": ["192.168.1.yy"]
                        },
                        "outbound-interface": ["peth0"],
                        "type": "masquerade"
                    }
                }
            }
        }
    }
    Όπου xx: βάζεις μια διεύθυνση μη κατειλλημένη ήδη που θα είναι από το υποδίκτυο του speedport
    και όπου yy: βάζεις την διεύθυνση του speedport.

    Τώρα το αρχείο αυτό το σώζεις στην θέση /srv/unifi/data/sites/<your site ID>/ όπου <your site ID> βάζεις το όνομα του site συνήθως είναι default αν δεν το έχεις πειράξει. Αυτό ισχύει αν έχεις το Cloud Key.
    Αν τώρα έχεις τον controller εγκατεστημένο στον υπολογιστή μου που τρέχει windows αρκεί να το βάλεις C:\Users\%username%\Ubiquiti UniFi\data\sites\<site>

    Το ξέρω offtopic σορρυ για αυτό (μην βαράτε) απλά σκέφτηκα να βοηθήσω μιας και το είδα.

    Αν θέλεις να το κάνεις και έχεις απορία στείλε μου pm.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος fasdf : 17-06-20 στις 17:41.

  9. #1929
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Καλά έκανες, απλά δεν ήξερα πως γίνεται στο USG. Ουσιαστικά δίνεις και δεύτερη διεύθυνση στο WAN Interface του USG, στο ίδιο υποδίκτυο με το Speedport, ώστε να υπάρχει πρόσβαση στο μενού του.
    Παρομοίως γίνεται και με άλλα κανονικά Router (έτσι το δουλεύω σε OpenWrt), αλλά όχι με τα απλά που δίνουν οι πάροχοι ή του εμπορίου.

  10. #1930
    Εγγραφή
    30-11-2003
    Περιοχή
    Κηφησιά Αττικής
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    133
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    33000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    Speedport W724V
    SNR / Attn
    9(dB) / (dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fasdf Εμφάνιση μηνυμάτων
    @nmaggioros

    Αν θέλεις να έχεις πρόσβαση και στο speedport που παίζει σε άλλο υποδίκτυο τότε αρκεί να φτιάξεις ένα αρχείο config.gateway.json και να προσθέσεις μέσα του τα παρακάτω:

    Κώδικας:
    {
        "interfaces": {
            "pseudo-ethernet": {
                "peth0": {
                    "address": ["192.168.1.xx/24"],
                    "description": "Access to Modem",
                    "link": ["eth0"]
                }
            }
        },
        "service": {
            "nat": {
                "rule": {
                    "5000": {
                        "destination": {
                            "address": ["192.168.1.yy"]
                        },
                        "outbound-interface": ["peth0"],
                        "type": "masquerade"
                    }
                }
            }
        }
    }
    Όπου xx: βάζεις μια διεύθυνση μη κατειλλημένη ήδη που θα είναι από το υποδίκτυο του speedport
    και όπου yy: βάζεις την διεύθυνση του speedport.

    Τώρα το αρχείο αυτό το σώζεις στην θέση /srv/unifi/data/sites/<your site ID>/ όπου <your site ID> βάζεις το όνομα του site συνήθως είναι default αν δεν το έχεις πειράξει. Αυτό ισχύει αν έχεις το Cloud Key.
    Αν τώρα έχεις τον controller εγκατεστημένο στον υπολογιστή μου που τρέχει windows αρκεί να το βάλεις C:\Users\%username%\Ubiquiti UniFi\data\sites\<site>

    Το ξέρω offtopic σορρυ για αυτό (μην βαράτε) απλά σκέφτηκα να βοηθήσω μιας και το είδα.

    Αν θέλεις να το κάνεις και έχεις απορία στείλε μου pm.
    Σε ευχαριστώ πολύ! Τώρα είμαι ταξίδι οπότε θα το δοκιμάσω όταν γυρίσω και αν χρειαστεί θα σου στείλω PM. Έχω cloudkey gen2

    Ας παίξει το τηλέφωνο χωρίς το speedport και θα το κοιτάξω για σοβαρή λύση PBX server, νομίζω και το Synology μπορεί να λειτουργήσει έτσι.

  11. #1931
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nmaggioros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ας παίξει το τηλέφωνο χωρίς το speedport και θα το κοιτάξω για σοβαρή λύση PBX server, νομίζω και το Synology μπορεί να λειτουργήσει έτσι.
    Χωρίς το Speedport ή αντίστοιχο Router (ή PBX), η τηλεφωνία θα παίζει αποκλειστικά σε μία συσκευή, στην οποία θα ρυθμίσεις τα στοιχεία σύνδεσης του VoIP.

  12. #1932
    Εγγραφή
    11-11-2003
    Περιοχή
    thessaloniki
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    481
    Downloads
    61
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100000/10000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Speedport plus
    Καλησπέρα.σχετικα με το ανέβασμα στο κλείδωμα της ταχύτητας που κάνει ο ΟΤΕ.ποσο καιρό περίπου έχει που το ξεκίνησε;γιατί σε μένα ακόμα τίποτα μέχρι 90 με 91 mbps το πολύ παει

  13. #1933
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Από αρχές Απρίλη. Υπάρχει σχετικό θέμα.

  14. #1934
    Εγγραφή
    20-05-2003
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    679
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Fritzbox 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pantelis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα.σχετικα με το ανέβασμα στο κλείδωμα της ταχύτητας που κάνει ο ΟΤΕ.ποσο καιρό περίπου έχει που το ξεκίνησε;γιατί σε μένα ακόμα τίποτα μέχρι 90 με 91 mbps το πολύ παει
    Προφανώς εκεί είναι και το όριο της γραμμής σου.

  15. #1935
    Εγγραφή
    03-12-2014
    Μηνύματα
    616
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    VODAFONE FTTH
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pantelis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα.σχετικα με το ανέβασμα στο κλείδωμα της ταχύτητας που κάνει ο ΟΤΕ.ποσο καιρό περίπου έχει που το ξεκίνησε;γιατί σε μένα ακόμα τίποτα μέχρι 90 με 91 mbps το πολύ παει
    Άλλαξε καλώδιο. Βάλε Cat5e και πάνω και δοκίμασε με την εφαρμογή του speedtest απο το microsoft store

Σελ. 129 από 1061 ΠρώτηΠρώτη ... 109119124127128129130131134139149 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας