Σελ. 302 από 1061 ΠρώτηΠρώτη ... 282292297300301302303304307312322 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 4.516-4.530 από 15904
  1. #4516
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xxlkok Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για το IPv6 ευτυχώς βρήκα λύση με την εξυπηρέτηση που για κάποιο λόγω δεν μου έδιναν πρόσβαση αν δε το ζητήσω. Το smart το κρατάω μόνο και μόνο για την τηλεφωνία.

    Έχω ήδη δικό μου εξαιρετικό ρούτερ δυστυχώς όμως δεν έχω βρει ακόμη κάποια λύση ακόμα και με άλλη συσκευή voip για να μεταφέρω εκεί τις τηλεφωνικές μου συσκευές.

    Επομένως εκτελεί χρέη τηλεφωνίας προς το παρόν.
    όταν λες εξαιρετικό ROUTER τι εννοείς?

    γιατί εξαιρετικό είναι το Fritz!box αλλά κοστίζει 200+ ευρώ

    όλα εξαιρετικά είναι ανάλογα πόσα χρήματα διαθέτεις π.χ. εμένα μου αρέσουν τα "Gaming Routers" κόστος 400-500 ευρώ ίσως και παραπάνω

    αλλά συμβιβάστηκα με το Fritz!box και τελείωσε.

    για την VoIP τηλεφωνία αν δεν είναι συμβατό αλλά διαθέτει VoIP μπορείς να ζητήσεις τα στοιχεία από την COSMOTE και να τα περάσεις χειροκίνητα (φαντάζομαι ότι γίνεται αυτό) εδώ μπορεί να πει και ο @jkoukos την γνώμη του

  2. #4517
    Εγγραφή
    03-09-2018
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    192
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    όταν λες εξαιρετικό ROUTER τι εννοείς?

    γιατί εξαιρετικό είναι το Fritz!box αλλά κοστίζει 200+ ευρώ

    όλα εξαιρετικά είναι ανάλογα πόσα χρήματα διαθέτεις π.χ. εμένα μου αρέσουν τα "Gaming Routers" κόστος 400-500 ευρώ ίσως και παραπάνω

    αλλά συμβιβάστηκα με το Fritz!box και τελείωσε.

    για την VoIP τηλεφωνία αν δεν είναι συμβατό αλλά διαθέτει VoIP μπορείς να ζητήσεις τα στοιχεία από την COSMOTE και να τα περάσεις χειροκίνητα (φαντάζομαι ότι γίνεται αυτό) εδώ μπορεί να πει και ο @jkoukos την γνώμη του
    Έχω το Rapture GT-AX11000 και δεν το αλλάζω με κανένα.

    Θα ψάξω το θέμα με το Voip ειδάλλως ίσως αγοράσω έξτρα Voip συσκευή για να συνδέσω τις 2 τηλεφωνικές συσκευές.

  3. #4518
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xxlkok Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω το Rapture GT-AX11000 και δεν το αλλάζω με κανένα.

    Θα ψάξω το θέμα με το Voip ειδάλλως ίσως αγοράσω έξτρα Voip συσκευή για να συνδέσω τις 2 τηλεφωνικές συσκευές.
    έχεις Gaming Router

    πολύ καλά κάνεις και δεν το αλλάζεις με κανένα

    είναι από τα κορυφαία Router

    εδώ πέρα θα βρεις τρόπο να συνδέσεις και τα δύο Speedport Smart και Asus.

    γίνεται και αυτό που είπες με το VoIP.

  4. #4519
    Εγγραφή
    03-09-2018
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    192
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    έχεις Gaming Router

    πολύ καλά κάνεις και δεν το αλλάζεις με κανένα

    είναι από τα κορυφαία Router

    εδώ πέρα θα βρεις τρόπο να συνδέσεις και τα δύο Speedport Smart και Asus.

    γίνεται και αυτό που είπες με το VoIP.
    Δεν ασχολούμαι με παιχνίδια παρότι θεωρείται "gaming". Στα θέματα όμως ασύρματης σύνδεσης πέρα από εμβέλεια η σταθερότητα και η ταχύτητα σε εσωτερικό δίκτυο για μεταφορά πολλών Gb αρχείων σε δευτερόλεπτα δεν περιγράφεται.
    Θα το ψάξω το θέμα με το Voip και σε φορουμ εξωτερικού γιατί εδώ δε βρήκα κάτι.

  5. #4520
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xxlkok Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ασχολούμαι με παιχνίδια παρότι θεωρείται "gaming". Στα θέματα όμως ασύρματης σύνδεσης πέρα από εμβέλεια η σταθερότητα και η ταχύτητα σε εσωτερικό δίκτυο για μεταφορά πολλών Gb αρχείων σε δευτερόλεπτα δεν περιγράφεται.
    Θα το ψάξω το θέμα με το Voip και σε φορουμ εξωτερικού γιατί εδώ δε βρήκα κάτι.
    εδώ έχει το πως θα συνδέσεις το Speedport Plus/Smart για να έχεις VoIP και το δικό σου ROUTER για την σύνδεση με το διαδίκτυο κτλ.

    δεν ξέρω αν μπορείς να κάνεις την δουλειά σου με κάποιο VoIP Adapter (CISCO) ή κάτι παρόμοιο.

    σε αυτά ο ειδικός είναι ο @jkoukos και τα άλλα παιδιά που το έχουν μελετήσει

  6. #4521
    Εγγραφή
    12-02-2020
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    624
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    307/32
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xxlkok Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε test για IPv6 που κάνω δε μου δίνει πρόσβαση.
    Να απευθυνθώ στην τεχνική υποστήριξη;
    Με Ftth 200 είμαι
    εγω δεν ειχα ipv6 πριν 1 μηνα περιπου και τωρα που το τσεκαρα εχω.

  7. #4522
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xxlkok Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα το ψάξω το θέμα με το Voip και σε φορουμ εξωτερικού γιατί εδώ δε βρήκα κάτι.
    Υπάρχουν πολλοί οδηγοί και ακόμη περισσότερες πληροφορίες στο φόρουμ, απλά πρέπει να τους βρει κανείς είτε ψάχνοντας είτε ρωτώντας.

    Από την στιγμή που έχεις FTTH, μπορείς να βάλεις οποιοδήποτε Router στο ΟΝΤ και να έχει σύνδεση στο διαδίκτυο. ΑΛΛΑ, το θέμα είναι ότι πολλά απλά Router (τέτοιο είναι και το δικό σου, άσχετα το κόστος και τα τεχνικά χαρακτηριστικά του), δεν δίνουν επιλογή ορισμού του VLAN ID που είναι απαραίτητο για την σύνδεση.
    Η Asus σε κάποια μοντέλα εμφανίζει την επιλογή είτε στο WAN μενού είτε στο IPTV και υπάρχουν άλλα που δεν το εμφανίζει καθόλου. Δες εδώ για σχετικές πληροφορίες.

    Αν το δικό σου υποστηρίζει επιλογή VLAN ID, τότε συνδέεις το Asus με το ΟΝΤ, να είναι το κύριο Router για την σύνδεση με το διαδίκτυο και πίσω του το Speedport μόνο για την τηλεφωνία.
    Αν δεν υποστηρίζει VLAN ID, τότε αναγκαστικά θα έχεις συνδεδεμένο το Speedport στο ΟΝΤ και πίσω του το Asus, να κάνει και αυτό ταυτόχρονη κλήση ΡΡΡ ή στην χειρότερη να παίρνει μέσω του Speedport (που φαντάζομαι το έχεις έτσι τώρα).

  8. #4523
    Εγγραφή
    03-09-2018
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    192
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχουν πολλοί οδηγοί και ακόμη περισσότερες πληροφορίες στο φόρουμ, απλά πρέπει να τους βρει κανείς είτε ψάχνοντας είτε ρωτώντας.

    Από την στιγμή που έχεις FTTH, μπορείς να βάλεις οποιοδήποτε Router στο ΟΝΤ και να έχει σύνδεση στο διαδίκτυο. ΑΛΛΑ, το θέμα είναι ότι πολλά απλά Router (τέτοιο είναι και το δικό σου, άσχετα το κόστος και τα τεχνικά χαρακτηριστικά του), δεν δίνουν επιλογή ορισμού του VLAN ID που είναι απαραίτητο για την σύνδεση.
    Η Asus σε κάποια μοντέλα εμφανίζει την επιλογή είτε στο WAN μενού είτε στο IPTV και υπάρχουν άλλα που δεν το εμφανίζει καθόλου. Δες εδώ για σχετικές πληροφορίες.

    Αν το δικό σου υποστηρίζει επιλογή VLAN ID, τότε συνδέεις το Asus με το ΟΝΤ, να είναι το κύριο Router για την σύνδεση με το διαδίκτυο και πίσω του το Speedport μόνο για την τηλεφωνία.
    Αν δεν υποστηρίζει VLAN ID, τότε αναγκαστικά θα έχεις συνδεδεμένο το Speedport στο ΟΝΤ και πίσω του το Asus, να κάνει και αυτό ταυτόχρονη κλήση ΡΡΡ ή στην χειρότερη να παίρνει μέσω του Speedport (που φαντάζομαι το έχεις έτσι τώρα).
    Με ενδιαφέρει κυρίως να καταργήσω πλήρως το speedport για θέμα χώρου, αισθητικής και cable management. Ιδανικό σενάριο στο ont να κουμπώνει κατευθείαν το δικό μου ρούτερ και για το Voip να βρω ένα αξιόπιστο adapter που να συνεργάζεται σωστά με το ρούτερ μου.

    Αν δε γίνεται κάτι τέτοιο τότε αναγκαστικά θα πρέπει να διατηρήσω το speedport για την τηλεφωνία παρότι δε με ελκύει αυτή η αναγκαστική επιλογή.

    Είναι εφικτό κάτι τέτοιο;

  9. #4524
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xxlkok Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με ενδιαφέρει κυρίως να καταργήσω πλήρως το speedport για θέμα χώρου, αισθητικής και cable management. Ιδανικό σενάριο στο ont να κουμπώνει κατευθείαν το δικό μου ρούτερ και για το Voip να βρω ένα αξιόπιστο adapter που να συνεργάζεται σωστά με το ρούτερ μου.

    Αν δε γίνεται κάτι τέτοιο τότε αναγκαστικά θα πρέπει να διατηρήσω το speedport για την τηλεφωνία παρότι δε με ελκύει αυτή η αναγκαστική επιλογή.

    Είναι εφικτό κάτι τέτοιο;
    Είναι εφικτό.

  10. #4525
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xxlkok Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι εφικτό κάτι τέτοιο;
    Είναι, μα σε πρώτη φάση πρέπει να δεις και να μας πεις αν στο Asus που έχεις υπάρχει δυνατότητα ορισμού του VLAN ID διαφορετικά γίνεται ανέφικτο.

  11. #4526
    Εγγραφή
    08-01-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    351
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Entry 2i
    Καλησπερα,
    Ευτυχως μετα απο μηνες εγιναν διαθεσιμες προσφορες απο εταιριες για FTTH στην περιοχη μου (Ζωγραφου)
    Ξεκινησα τις διαδικασιες πριν 2 βδομαδες. Ο υπαλληλος στο τηλεφωνο μου εγγυηθηκε οτι το κουπονι θα μπει στο τιμολογιο που βρισκομαι αυτη τη στιγμη δηλαδη 36,90€-13€=23,90€
    Μου ειπε επισης οτι λογω καλοκαιριου κτλ θα παρει 2-3 μηνες η διαδικασια.
    Στην πολυκατοικια δεν υπαρχει εγκατασταση.
    Καθε ποτε να τους παιρνω να ρωταω για την πορεια της αιτησης μου? Φοβαμαι λιγο επειδη διαβασα οτι σε καποιους ακυρωσανε την αιτηση κτλ.

  12. #4527
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.718
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από k4ileb Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα,
    Ευτυχως μετα απο μηνες εγιναν διαθεσιμες προσφορες απο εταιριες για FTTH στην περιοχη μου (Ζωγραφου)
    Ξεκινησα τις διαδικασιες πριν 2 βδομαδες. Ο υπαλληλος στο τηλεφωνο μου εγγυηθηκε οτι το κουπονι θα μπει στο τιμολογιο που βρισκομαι αυτη τη στιγμη δηλαδη 36,90€-13€=23,90€
    Μου ειπε επισης οτι λογω καλοκαιριου κτλ θα παρει 2-3 μηνες η διαδικασια.
    Στην πολυκατοικια δεν υπαρχει εγκατασταση.
    Καθε ποτε να τους παιρνω να ρωταω για την πορεια της αιτησης μου? Φοβαμαι λιγο επειδη διαβασα οτι σε καποιους ακυρωσανε την αιτηση κτλ.
    Μην φοβάσαι.
    Αρχές Σεπτέμβρη πάρτους κανά τηλέφωνο, έτσι να μην ξεχνιόσαστε.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  13. #4528
    Εγγραφή
    28-04-2010
    Μηνύματα
    66
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Cosmote
    Router
    EdgeRouter X & SP Plus
    Τελικά βρήκα αντάπτορα για το μονό καλώδιο του Lamtech και έτσι συνδέθηκαν πάνω του και το ΟΝΤ και το Speedport. Έκανα και ένα τεστ στις μπαταρίες και τα κράτησε για 4 περίπου ώρες. Ο ανταπτορας, σε περίπτωση που κάποιος θελήσει να πάρει είναι αυτός από Σκρούτζ

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_20210814_125559.jpg 
Εμφανίσεις:  166 
Μέγεθος:  237,8 KB 
ID: 229522

  14. #4529
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.359
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Περιοχή ΤΟΥΜΠΑ σε καμπίνα voda.
    Η εγκατάσταση στην πολυκατοικία ήταν της voda.
    Ήρθαν σήμερα και ο τεχνικός έκανε και την εσωτερική εγκατάσταση και την διασύνδεση με ΟΝΤ <> ρούτερ.
    Ο ΟΤΕ καθυστερεί με επιπλέον συνεργείο για την τοποθέτηση ΟΝΤ <> ρούτερ.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  15. #4530
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JoshCalv Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά βρήκα αντάπτορα για το μονό καλώδιο του Lamtech και έτσι συνδέθηκαν πάνω του και το ΟΝΤ και το Speedport. Έκανα και ένα τεστ στις μπαταρίες και τα κράτησε για 4 περίπου ώρες. Ο ανταπτορας, σε περίπτωση που κάποιος θελήσει να πάρει είναι αυτός από Σκρούτζ

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_20210814_125559.jpg 
Εμφανίσεις:  166 
Μέγεθος:  237,8 KB 
ID: 229522
    Έχεις κάνει πολύ ωραία εγκατάσταση!

Σελ. 302 από 1061 ΠρώτηΠρώτη ... 282292297300301302303304307312322 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας