Σελ. 985 από 1061 ΠρώτηΠρώτη ... 9659759809839849859869879909951005 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 14.761-14.775 από 15905
  1. #14761
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.809
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nemesis1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω αν έχει απαντηθεί.

    Το σημείο από το οποίο θα περάσει η δικη μου αργότερα θα το κλείσω με γύψοσανίδα, λόγω του ότι θέλω να χαμηλώσω το ύψος του χώρου.

    Το δέχονται?
    Υπάρχουν ενστάσεις σε αυτό?


    Ξερεις κάνεις από εσάς μήπως?
    Σπίτι σου είναι

  2. #14762
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.359
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nemesis1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω αν έχει απαντηθεί.

    Το σημείο από το οποίο θα περάσει η δικη μου αργότερα θα το κλείσω με γύψοσανίδα, λόγω του ότι θέλω να χαμηλώσω το ύψος του χώρου.

    Το δέχονται?
    Υπάρχουν ενστάσεις σε αυτό?


    Ξερεις κάνεις από εσάς μήπως?
    Κανένα απολύτως πρόβλημα.
    Δεν εμπλέκονται στο πως θα διαχειριστείς εσύ την εσωτερική σου καλωδίωση.
    Θα μπορούσες να είχες εντοιχισμένο σπιράλ και να τους πεις να περάσει μέσα από εκεί.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  3. #14763
    Εγγραφή
    14-05-2006
    Περιοχή
    Αθηνα/Περισσος
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    994
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 & 1000/100
    ISP
    Inalan & Cosmote FTTH
    Router
    HG8546M & Speedport Smart
    η πορεία της αίτησης μέχρι την ενεργοποιηση

    5/10 εκανα την αιτηση τηλεφωνικα (ελεγαν Fritz Box 5530)

    10/10 ξανα αιτηση τηλεφωνικα (Smart + ONT), αφου ενημερωθηκαν οτι γουσταρει ο πελατης απο το ΠΔ, και αφου τους ειπα στο Business το δινεις τι ασυμβατοτητα μου λες…

    31/10 δευτερη φορα εστειλα τα δικαιολογητικα υπογεγραμμενα (γιατι το αυτοματο συστημα ταυτοποιησης δεν δουλευε την 1η φορα, και επειδη ειναι και κεραυνοι δεν μπορουσαν να δουν σε Gmail τα αρχεια, τα εκανα σε dpi του κ@λου… και τα εστειλα με yahoo mail…. NA ΤΟΝΙΣΩ οτι σε φιλο που δουλευει σε COSMOTE και για να αποφυγω την μανουρα… δεν τα βλεπουμε κυριε….

    Μου ειπε το Smart + ONT ειναι απο πανω εντολη και σε μενα δεν βγαζει επιλογη στο συστημα σε 1000 οικιακη

    18/11 σκαει ενα μηνυμα στο Κινητο ευχαριστουμε για την επιλογη

    Ακρα του ταφου σιωπη απο 31/10 και αφου τους πηρα αρχες Δεκεμβρη (δεν θυμαμαι ποτε… και μιλησα μαζι τους…) τους ρωτησα το εξης :

    Θα εχει ενεργοποιηθει μεχρι τον Μαιο η καλο καλοκαιρι ;
    Θα το τσεκαρουμε ειπαν και τωρα στις γιορτες πριν τα Χριστούγεννα με πηραν τηλεφωνο για αυτοψια του ακινητου


    4/1/2024 περάσανε κάθετη και την εγκατάσταση

    Μετά από 10 μέρες ήρθαν για τις κολλήσεις

    30/1/24 με πήραν τηλεφωνο για ραντεβού με τεχνικό και ενεργοποιηση

    31/1/24 είμαι OnLine


    Αλλά η συνδεση δεν δουλεύει όπως στο άλλο σπίτι ως 1000αρα
    Τραβάει ζόρια χοντρά, πέφτει στα 500 μεσα στο Speedtest της OOKLA στης COSMOTE τον server, κάτω στα 180... περίεργα πράγματα
    Έχω κάνει καμία 10αρια φορές restart το Smart

  4. #14764
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.182
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Λένε για την ιναλαν αλλά κάτι κόπηκε και σε εμένα. Από το πρωί είναι down η οπτική αλλά δεν έχω θέμα.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Screenshot_20240131_183308.jpg  

    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  5. #14765
    Εγγραφή
    04-04-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Μηνύματα
    1.747
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Asus Rt-ax92
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από agpol007 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενός φίλου, που από broadband-assist.gov φαίνεται να είναι έτοιμο από 19/06/2023 μέσω ΟΤΕ, κάνει αίτηση στον ΟΤΕ (είναι ήδη πελάτης ΟΤΕ) και του λένε δεν είναι έτοιμο ακόμα. Κι όταν τους λέει ότι στο gov φαίνεται έτοιμο, του λένε να μιλήσει με το gov γιατί το δείχνει έτσι..

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από agpol007 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διπλανή πολυκατοικία φαίνεται ενεργοποιημένη πάντως στο site. Τι να πω..
    Τηλεφωνικά δεν βγάζεις ακρη και λογικό γιατί όλοι αυτοί βλεπουν τι λέει το σύστημα!!!!
    Τα ίδια πέρασα και εγώ.
    Πήγαινε στο τοπικό κατάστημα Cosmote και ενημέρωσε τους.
    Συστηματικό λάθος λέγεται.
    Εκτός και αν όντως δεν έχουν σκάψει μπροστά στο σπίτι του ή ανήκει σε άλλη καμπίνα που δεν έχει δώσει ακόμα διαθεσιμότητα. Φαίνεται από τις οδεύσεις της ίνας στο δρόμο αν τις μελετήσεις λίγο .

  6. #14766
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.182
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Εμένα τελικά κάτι χοντρό έχει γίνει, έκλεισα 12ωρο σχεδόν χωρίς την οπτική.

    Πάντως στην εφαρμογή μου προτείνουν εκτροπή κλήσης ΔΩΡΕΑΝ παρακαλώ, τρομερό, όχι τίποτα παίξε γέλασε τώρα
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Screenshot_20240131_212514.jpg  

    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  7. #14767
    Εγγραφή
    29-03-2005
    Μηνύματα
    2.328
    Downloads
    34
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κανονικά η γραμμή μέχρι το bep box πρέπει να έρχεται μέσα σε κανάλι.

    Από εκεί και μετά οι νέες οδηγίες λένε ότι μπορεί να πάει και με σιλικόνούχα ίνα.
    Προφανώς και δεν είναι το ομορφότερο πράγμα να βλέπεις πχ 8 ίνες με σιλικόνη αν η πολυκατοικία έχεις 8ορόφους.
    Βοηθάει πολύ όμως στο να μην χρειάζεται να περάσουν κανάλια από σκάλες με καμπύλες
    ή να ανοίγουν τρύπες στην πλάκα από όροφο σε όροφο.
    Είναι όμως γρηγορότερη ως εγκατάσταση.

    Οι άλλες λύσεις που χρησιμοποιήθηκαν στο παρελθόν δεν με βρίσκουν σύμφωνο.
    Η μία λέει να περάσουν οι ίνες από bep <> floor box μέσω του ανελκυστήρα.
    Άρα πρέπει να φωνάξεις τον συντηρητή, να δώσει έγκριση κλπ
    + ότι όταν θα θέλεις να κάνεις το οτιδήποτε θα πρέπει να ψάχνεις να τον βρεις.
    Σε εμένα πάλι μου πρότειναν να είναι εντός του φρεατίου του ασανσέρ, τα floor box.
    Ακόμα χειρότερα δηλαδή στην περίπτωση που κάποιος άλλος ένοικος θελήσει στο μέλλον να συνδεθεί.

    Το άλλο είναι να περνάνε τις ίνες μέσα από κάγκελα αλουμινίου ή παλιούς σωλήνες κεντρικής θέρμανσης.
    Προφανώς και αυτό δεν είναι σωστό σε περίπτωση που γίνουν οποιασδήποτε εργασίες.
    Δεν ξέρεις δηλαδή αν κάποια στιγμή και πότε θα σπάσει κάποιο κάγκελο και θα θέλει επιδιόρθωση
    ή αν κάποια στιγμή θα θελήσουν πάλι να χρησιμοποιήσουν την κεντρική θέρμανση.

    Σε κάποιες περιπτώσεις γίνεται εξωτερική εγκατάσταση των ινών από bep <> floor είτε από το μπροστινό μέρος της πολυκατοικίας είτε από κάποιον φωταγωγό ή ακάλυπτο που υπάρχει πρόσβαση.

    Γενικά αυτό που ισχύει είναι ότι ο εργολάβος θα σου προτείνει την ευκολότερη γι αυτόν εγκατάσταση.
    Σπανίως το "ευκολότερο" θα είναι και το "ομορφότερο".
    Από εκεί και μετά είναι θέμα υπεύθυνου πολυκατοικίας για το εάν θα δεχθεί ή όχι τον τρόπο διέλευσης που του προτείνουν.
    Αν δεν είναι σχετικός τότε πιθανότερα θα υποκύψει στο "από εδώ είναι καλύτερα, από εκεί μπορεί να έχουμε πρόβλημα".
    Δεν είναι φυσικά και απίθανο να ζητήσει ο υπεύθυνος παράλογα πράγματα οπότε και να του αρνηθεί ο εργολάβος για πραγματικούς λόγους ασφαλείας (για τους τεχνικούς).
    Άλλο τι είναι σωστό και ασφαλές (από πολλές απόψεις) και άλλο τι είναι πιο εύκολο ή/και όμορφο.
    Φυσικά επιλέγουμε ότι θέλουμε.
    Βασικό είναι και να μην πέσουμε σε κάποιο συνεργείο (εργολάβο) ... μην σου τύχει.

  8. #14768
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.182
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Συνεχίζω μετά από 24ώρες να μην έχω fiber.... ... χτες μου απάντησε και η Ιναλαν πως ΘΑ μπει στο πλάνο το σπίτι αλλά δεν ξέρουν πότε.... 25 μέτρα από την οπτική τους εντομεταξύ είναι το πατρικό μου
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  9. #14769
    Εγγραφή
    08-01-2005
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    661
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100000/9999
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    Vodafone AETHRA BG8542EW
    SNR / Attn
    15.5(dB) / 11.8(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συνεχίζω μετά από 24ώρες να μην έχω fiber.... ... χτες μου απάντησε και η Ιναλαν πως ΘΑ μπει στο πλάνο το σπίτι αλλά δεν ξέρουν πότε.... 25 μέτρα από την οπτική τους εντομεταξύ είναι το πατρικό μου
    Μόνο αν μιλήσεις με το Business τμήμα της Inalan, θα μάθεις πιθανόν κάτι περισσότερο....

    Μου έχουν πει ότι αυτοί μιλάνε απευθείας με το κατασκευαστικό τμήμα και ξέρουν πιο συγκεκριμένες πληροφορίες! (π.χ. το τμήμα στην Ν. Χαλκηδώνα εκεί που είναι ο πατέρας σου μου έχουν πει από τον Οκτώβριο ότι θα έχει κάλυψη κάπου στον Φεβρουάριο/Μάρτιο 2024)

    Για τα οικιακά το τμήμα ξέρει ότι και εμείς γιατί βλέπει ότι και εμείς .... Τον χάρτη του site με την μελλοντική κάλυψη

  10. #14770
    Εγγραφή
    24-11-2017
    Μηνύματα
    64
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συνεχίζω μετά από 24ώρες να μην έχω fiber.... ... χτες μου απάντησε και η Ιναλαν πως ΘΑ μπει στο πλάνο το σπίτι αλλά δεν ξέρουν πότε.... 25 μέτρα από την οπτική τους εντομεταξύ είναι το πατρικό μου
    στο κεντρο της Αθηνας κλεινω σημερα 12 ημερες χωρις οπτικη σε επαγγελματικο χωρο (σε περιοχη της nova) . καθε μερα τα ιδια μου λενε οτι περιμενουν τον παροχο να ερθουν στο καφαο να φτιαξουν την βλαβη . και παρολαυτα δεν μου δινουν το backup δωρεαν αλλα θελουν και δυο χρονια συμβολαιο με τον πρωτο χρονο δωρεαν και μετα 5€ τον μηνα . 60€ δηλαδη γιατι δεν μπορουν αυτοι να τα βρουν με την nova να φτιαξει μια βλαβη .(δεν εχω cosmote κινητο για να μου βαλουν δεδομενα αλλα και παλι μου ειναι ασχρηστο γιατι μιλαμε για επαγγλεματικο χωρο με ταμειακη μηχανη ,POS , pc με προγραμματα τιμολογιων αποθηκης κλπ.)

  11. #14771
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.182
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kokosxa Εμφάνιση μηνυμάτων
    στο κεντρο της Αθηνας κλεινω σημερα 12 ημερες χωρις οπτικη σε επαγγελματικο χωρο (σε περιοχη της nova) . καθε μερα τα ιδια μου λενε οτι περιμενουν τον παροχο να ερθουν στο καφαο να φτιαξουν την βλαβη . και παρολαυτα δεν μου δινουν το backup δωρεαν αλλα θελουν και δυο χρονια συμβολαιο με τον πρωτο χρονο δωρεαν και μετα 5€ τον μηνα . 60€ δηλαδη γιατι δεν μπορουν αυτοι να τα βρουν με την nova να φτιαξει μια βλαβη .(δεν εχω cosmote κινητο για να μου βαλουν δεδομενα αλλα και παλι μου ειναι ασχρηστο γιατι μιλαμε για επαγγλεματικο χωρο με ταμειακη μηχανη ,POS , pc με προγραμματα τιμολογιων αποθηκης κλπ.)
    Όπως είπα, επειδή ότι και να έχεις στο σπίτι, κάτι μπορεί να πάθεις, έχω την οικονομική δυνατότητα και εχω backup 5G οπότε είμαι ΟΚ. Αυτή είναι και η άποψή μου για όλους όσους έχουν ανάγκη το ίντερνετ σπίτι ή και σε δουλειά.
    Στην τελική βγαίνει και φτηνά, μία σύνδεση unlimited στην cosmote και 4 sim είναι γύρω στο 50άρικο.. βγαίνει 12-14€ σε 4 άτομα, συν ένα Mu5001 στα 250€ ή μεταχειρισμένο οποιοδήποτε που θα βγει ποιο φτηνό και τέλος.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  12. #14772
    Εγγραφή
    11-01-2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    410
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΣΣΟΣ
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kokosxa Εμφάνιση μηνυμάτων
    στο κεντρο της Αθηνας κλεινω σημερα 12 ημερες χωρις οπτικη σε επαγγελματικο χωρο (σε περιοχη της nova) . καθε μερα τα ιδια μου λενε οτι περιμενουν τον παροχο να ερθουν στο καφαο να φτιαξουν την βλαβη . και παρολαυτα δεν μου δινουν το backup δωρεαν αλλα θελουν και δυο χρονια συμβολαιο με τον πρωτο χρονο δωρεαν και μετα 5€ τον μηνα . 60€ δηλαδη γιατι δεν μπορουν αυτοι να τα βρουν με την nova να φτιαξει μια βλαβη .(δεν εχω cosmote κινητο για να μου βαλουν δεδομενα αλλα και παλι μου ειναι ασχρηστο γιατι μιλαμε για επαγγλεματικο χωρο με ταμειακη μηχανη ,POS , pc με προγραμματα τιμολογιων αποθηκης κλπ.)
    Το backup ειναι υπηρεσια που βαση πολιτικης μεχρι τωρα δεν δινεται δωρεαν. Η οικονομικη λυση στην περιπτωση σου είναι να παρεις πχ ενα TP-LINK MR 100 στα 50 ευρω και να βαλεις μεσα την δωρεαν καρτα sim (καρτοκινητη) που σου δινουν απο καταστημα λογω βλαβης.

  13. #14773
    Εγγραφή
    22-08-2012
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    601
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000 mb / s
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΘΗΝΑ
    Εχω :

    COSMOTE Fiber 1 Gbps Unlimited

    Απεριόριστα σταθερά και κινητά

    Access Ευρυζωνική πρόσβαση

    μου εχουν δωσει το FritzBox 7530 , δεν εχω κανει ποτε Update που γραφει μεσα , χρειαζεται να κανω το update ; .

  14. #14774
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.182
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SPIROS1979 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω :

    COSMOTE Fiber 1 Gbps Unlimited

    Απεριόριστα σταθερά και κινητά

    Access Ευρυζωνική πρόσβαση

    μου εχουν δωσει το FritzBox 7530 , δεν εχω κανει ποτε Update που γραφει μεσα , χρειαζεται να κανω το update ; .
    Aν δεν έχεις κάποιο πρόβλημα ή σου λείπει κάποιο νέο feature, μην το πειράξεις για μένα.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  15. #14775
    Εγγραφή
    22-06-2018
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    451
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritzbox 5530AX
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SPIROS1979 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω :

    COSMOTE Fiber 1 Gbps Unlimited

    Απεριόριστα σταθερά και κινητά

    Access Ευρυζωνική πρόσβαση

    μου εχουν δωσει το FritzBox 7530 , δεν εχω κανει ποτε Update που γραφει μεσα , χρειαζεται να κανω το update ; .
    Και πως σου έδωσαν το 7530;; Μήπως το 5530!!!

Σελ. 985 από 1061 ΠρώτηΠρώτη ... 9659759809839849859869879909951005 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας