Σελ. 784 από 1060 ΠρώτηΠρώτη ... 764774779782783784785786789794804 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 11.746-11.760 από 15894
  1. #11746
    Εγγραφή
    24-10-2007
    Περιοχή
    Άλιμος - Άνω Καλαμάκι
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    407
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    135223/19999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Fritz!Box 7590
    SNR / Attn
    1(dB) / 22(dB)
    Path Level
    Interleaved
    καλησπέρα. την Παρασκευή ήρθε το πρώτο συνεργείο που έσκαψε και πέρασε τη σωλήνωση στην πολυκατοικία. σήμερα ήρθαν και πέρασαν την οπτική μέχρι την καμπίνα και το τρίτο συνεργείο που έκανε και την εγκατάσταση με τα κανάλια μέσα. περιμένω μήπως και έρθει και το τέταρτο συνεργείο για την κόλληση των οπτικών ινών σήμερα, ειδάλλως αύριο. ξέρουμε μετα από πόσο διάστημα περίπου έρχεται ο τεχνικός του οτε για τη σύνδεση;
    Κώστας

  2. #11747
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.799
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Ισως και την ιδια μερα με τις κολλησεις, η την επομενη, εφοσον μετα τις κολλησεις δεν βγει κανενα προβλημα. Αν στραβωσει καπου, αγνωστο. Γενικα περιμενεις.

  3. #11748
    Εγγραφή
    08-10-2013
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    329
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Το τηλέφωνο 2106290500 της COSMOTE, με τις ειδικές προσφορές, δεν ισχύει πια;

  4. #11749
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.695
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για παράδειγμα εδώ. Προσωπικά πήρα Inofix από κατάστημα της περιοχής μου.
    Σε ευχαριστώ πολύ!!

    Και κάτι άσχετο-σχετικό. Επειδή δεν ξέρω μελλοντικά πως θα διαμορφώσω σε νέο σπίτι την εγκατάσταση, και εννοώ αν βάλω να διασχίσουν την οπτική ινα από όλο το σπίτι για να φτάσει στο σαλόνι ή αν περάσω κάποιο UTP (Γενικα το σπίτι είναι πολύ μακρόστενο), υπάρχει περίπτωση να έχουμε κάποιον οδηγό ή κάποιον μπούσουλα για το θέμα «δομημένη καλωδίωση»;

  5. #11750
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Δομημένη καλωδίωση σημαίνει ότι από κάθε πρίζα (δικτύου, τηλεφωνίας, τηλεόρασης ή δορυφορικής κλπ) υπάρχει ένα μόνο καλώδιο και όλα συγκεντρώνονται σε έναν χώρο.
    Σε αυτό τον χώρο φροντίζουμε να έρχεται το καλώδιο (χαλκός ή οπτική ίνα) και υπάρχει ο Router ή/και switch για να μοιράζει την σύνδεση και την τηλεφωνία προς τις άλλες.
    Αν αυτός ο χώρος δεν είναι κοντά στην είσοδο αλλά (ή θέλουμε να είναι) σε μακρύτερο σημείο, τότε φροντίζουμε το καλώδιο που φέρνει την όποια υπηρεσία να τερματίζει απ' ευθείας σε αυτόν.

    Αν το σπίτι είναι προς οικοδόμηση ή σε ανακαίνιση, τότε ενδείκνυται μερεμέτι και πέρασμα εντός του τοίχου των απαραίτητων καναλιών και γενικά ότι χρειάζεται για την σωστή εγκατάσταση.
    Διαφορετικά αναγκαστικά πάμε σε χρήση εξωτερικών καναλιών (μεγέθους ανάλογα του αριθμού των καλωδίων που θα περασθούν) με τοποθέτηση όπου μας βολεύει (συνήθως χαμηλά στο κάτω σοβατεπί ή σπανίως ψηλά στο πάνω) και με τις ανάλογες τρύπες για να περάσουμε στα δωμάτια. Φυσικά όπου είναι εφικτό χρησιμοποιούμε εξωτερική όδευση (μπαλκόνι, κήπος κλπ) των καλωδίων.

    Για παράδειγμα, αν σήμερα γίνει σύνδεση FTTH και ο Router μπει στην άλλη άκρη του σπιτιού, πέρνα καλύτερα ένα καλώδιο δικτύου αντί της οπτικής ίνας. Είναι ευκολότερο και οικονομικότερο.
    Απλά μην πάρεις έτοιμο με βύσματα διότι είναι πολύκλωνο και ακριβότερο και δεν κάνει για μεγάλα μήκη. Αγόρασε μονόκλωνο χύμα για όσα μέτρα θέλεις και τα 2 άκρα θα τερματίζουν σε επίτοιχη πρίζα δικτύου.

  6. #11751
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.695
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δομημένη καλωδίωση σημαίνει ότι από κάθε πρίζα (δικτύου, τηλεφωνίας, τηλεόρασης ή δορυφορικής κλπ) υπάρχει ένα μόνο καλώδιο και όλα συγκεντρώνονται σε έναν χώρο.
    Σε αυτό τον χώρο φροντίζουμε να έρχεται το καλώδιο (χαλκός ή οπτική ίνα) και υπάρχει ο Router ή/και switch για να μοιράζει την σύνδεση και την τηλεφωνία προς τις άλλες.
    Αν αυτός ο χώρος δεν είναι κοντά στην είσοδο αλλά (ή θέλουμε να είναι) σε μακρύτερο σημείο, τότε φροντίζουμε το καλώδιο που φέρνει την όποια υπηρεσία να τερματίζει απ' ευθείας σε αυτόν.

    Αν το σπίτι είναι προς οικοδόμηση ή σε ανακαίνιση, τότε ενδείκνυται μερεμέτι και πέρασμα εντός του τοίχου των απαραίτητων καναλιών και γενικά ότι χρειάζεται για την σωστή εγκατάσταση.
    Διαφορετικά αναγκαστικά πάμε σε χρήση εξωτερικών καναλιών (μεγέθους ανάλογα του αριθμού των καλωδίων που θα περασθούν) με τοποθέτηση όπου μας βολεύει (συνήθως χαμηλά στο κάτω σοβατεπί ή σπανίως ψηλά στο πάνω) και με τις ανάλογες τρύπες για να περάσουμε στα δωμάτια. Φυσικά όπου είναι εφικτό χρησιμοποιούμε εξωτερική όδευση (μπαλκόνι, κήπος κλπ) των καλωδίων.

    Για παράδειγμα, αν σήμερα γίνει σύνδεση FTTH και ο Router μπει στην άλλη άκρη του σπιτιού, πέρνα καλύτερα ένα καλώδιο δικτύου αντί της οπτικής ίνας. Είναι ευκολότερο και οικονομικότερο.
    Απλά μην πάρεις έτοιμο με βύσματα διότι είναι πολύκλωνο και ακριβότερο και δεν κάνει για μεγάλα μήκη. Αγόρασε μονόκλωνο χύμα για όσα μέτρα θέλεις και τα 2 άκρα θα τερματίζουν σε επίτοιχη πρίζα δικτύου.
    Οκ, πολύ ωραία ανάλυση που μου ξεκαθαρίζει αρκετά πράγματα μέσα στο μυαλό μου για να μην βρεθώ προ εκπλήξεως όταν θα χρειαστούν τα μερεμέτια στην ανακαίνιση. Το μόνο πρόβλημα με το θέμα της οπτικής είναι πως στην είσοδο του σπιτιού δεν υπάρχει καμία πρίζα ρεύματος για να πω πως θα το βάλω κάπου εκεί και να φύγει από εκεί το καλώδιο δικτύου. Μάλλον θα κάνω αν είναι ένα ακόμη μερεμέτι να τραβήξω ένα καλώδιο ρεύματος για να γίνουν όλα όπως λες, παρά να τους βάζω να περνάνε κανάλια μέσα στο σπίτι για να περάσει η οπτική ίνα!

    Once again σε ευχαριστώ!

  7. #11752
    Εγγραφή
    17-12-2016
    Μηνύματα
    195
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport plus 2
    Μετα την ενεργοποιηση της γραμμης σε ftth,σε ποσο καιρο μετα δεν λειτουργει ο χαλκος;;Εχω κανενα μηνα που γυρισα σε ffth,υπαρχει περιπτωση να λειτουργει ο χαλκος ακομη;Δεν εχω αλλο ρουτερ να δοκιμασω…

  8. #11753
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.799
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Μεσα στην επομενη ωρα κλεινει.

  9. #11754
    Εγγραφή
    15-10-2006
    Μηνύματα
    2.002
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Totti10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετα την ενεργοποιηση της γραμμης σε ftth,σε ποσο καιρο μετα δεν λειτουργει ο χαλκος;;Εχω κανενα μηνα που γυρισα σε ffth,υπαρχει περιπτωση να λειτουργει ο χαλκος ακομη;Δεν εχω αλλο ρουτερ να δοκιμασω…
    Γιατί δεν βάζεις, αυτό που έχεις στο ONT (προσωρινά) ?

  10. #11755
    Εγγραφή
    17-12-2016
    Μηνύματα
    195
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport plus 2
    Ναι θα δοκιμασω…Παντως ενα πρωι στο ασχετο ηρθε ενα μνμ στο κινητο οτι και καλα ειχα δηλωσει βλαβη και φαινοταν οτι ειχα τεχνικο θεμα στην εφαρμογη.Μετα απο κανενα διωρο ηρθε παλι μνμ οτιβλυθηκε το προβλημα.Παιζει να ηταν εκεινη την ημερα,γιατι δεν ειχα δηλωσει ποτε εγω βλαβη για κατι…

  11. #11756
    Εγγραφή
    24-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.101
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tartaros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από σήμερα ξεκινούν οι εργασίες τοποθέτησης οπτικών ινών στα Κανάρια Ηλιούπολη. Δεν μας είχαν συμπεριλάβει στην προηγούμενη τοποθέτηση όταν έκαναν σχεδόν όλη την Ηλιούπολη γιατί ανήκουμε στο τηλεπικοινωνιακό κέντρο του Αγίου Δημητρίου όπως μου είχαν πει.
    Για Αγία Μαρίνα ξέρουμε τίποτα? Μπορεί να μετακομίσω σε λίγο καιρό προς τα εκεί. Είδα κάτι δρόμους σκαμμένους αρκετά πιο κάτω απτο σπίτι αλλά δεν ξέρω αν είναι για οπτικές. Εδώ που είμαι τώρα (κάτω Ηλιούπολη) φτάνει 1Gbps αλλά έχω πρόβλημα με τους γείτονες και δεν έβαλα ποτέ.

  12. #11757
    Εγγραφή
    27-09-2013
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    461
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    Fritz!box 7530
    Κακώς δεν έβαλες. Αν γίνει καλή δουλειά στην εγκατάσταση οι γείτονες δεν έχουν δικαίωμα να πουν οτιδήποτε. Για το αν υπάρχει διαθεσιμότητα στην Αγία Μαρίνα υποθέτω της Ηλιούπολης δες το site της cosmote με τη διεύθυνση του σπιτιού.

  13. #11758
    Εγγραφή
    24-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.101
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gkas1973 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κακώς δεν έβαλες. Αν γίνει καλή δουλειά στην εγκατάσταση οι γείτονες δεν έχουν δικαίωμα να πουν οτιδήποτε. Για το αν υπάρχει διαθεσιμότητα στην Αγία Μαρίνα υποθέτω της Ηλιούπολης δες το site της cosmote με τη διεύθυνση του σπιτιού.
    Ναι το ξέρω ότι μπορώ να βάλω αλλά είναι το πατρικό μου εδώ και δεν θέλω να τσακωθώ ακόμα μαζί τους, αν στο μέλλον είναι δικό μου το σπίτι θα τσακωθώ με όλους ευχαρίστως Διαθεσιμότητα σίγουρα δεν υπάρχει Αγία Μαρίνα (δίνει μέχρι 100Mbps) αλλά αναρωτιέμαι αν θα αρχίσουν τα έργα κάποια στιγμή, εγώ λογικά σε 5-6μήνες θα πάω. Είμαι απτο 2012 με 50MBps πραγματικά βαρέθηκα

  14. #11759
    Εγγραφή
    06-11-2006
    Μηνύματα
    873
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz!7530
    Υπάρχει κάποια φορμα/σελίδα, ή οτιδήποτε άλλο, όπου ενδεχομένως να μπορούσαν οι συνδρομητές να δηλώσουν ενδιαφέρον απόκτησης γραμμής FTTH ούτως ώστε ο ΟΤΕ να έχει μια εικόνα των πελατών του και κατ' επεκταση να δίνει "προτεραιότητα" σε διάφορες περιοχές?

    Κοινώς, θα βοηθούσε την περιοχή μου να δηλώναμε ενδιαφέρον απόκτησης για να μπει η περιοχή γρηγορότερα σε κάποιο πλάνο??

  15. #11760
    Εγγραφή
    26-10-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.344
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    33000/5000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΚΡΟΠΟΛΗ
    Router
    TP-LINK TD-W9977
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GSF Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι το ξέρω ότι μπορώ να βάλω αλλά είναι το πατρικό μου εδώ και δεν θέλω να τσακωθώ ακόμα μαζί τους, αν στο μέλλον είναι δικό μου το σπίτι θα τσακωθώ με όλους ευχαρίστως Διαθεσιμότητα σίγουρα δεν υπάρχει Αγία Μαρίνα (δίνει μέχρι 100Mbps) αλλά αναρωτιέμαι αν θα αρχίσουν τα έργα κάποια στιγμή, εγώ λογικά σε 5-6μήνες θα πάω. Είμαι απτο 2012 με 50MBps πραγματικά βαρέθηκα
    Να δεις εμεις με τα μεχρι 50Mbps που ειναι 30 πραγματικα και κατι αλλοι με aDSL εως 24Μbps ποσο εχουμε βαρεθει-εκνευριστει...
    KOYKAKI : Τρύπα στην γεωγραφία των ευρυζωνικών συνδέσεων!!

Σελ. 784 από 1060 ΠρώτηΠρώτη ... 764774779782783784785786789794804 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας