Σελ. 488 από 1061 ΠρώτηΠρώτη ... 468478483486487488489490493498508 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 7.306-7.320 από 15905
  1. #7306
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.932
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AlexT544 Εμφάνιση μηνυμάτων
    σε εμενα εγραφε -36 δεν ξερω τι ειναι???
    Με -36 dBm δεν παίζει GPON. Μήπως επισκεύασαν κάτι πριν την ενεργοποίηση;

  2. #7307
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από x_undefined Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με -36 dBm δεν παίζει GPON. Μήπως επισκεύασαν κάτι πριν την ενεργοποίηση;
    Ναι θα συμφωνήσω το -36 δεν είναι καλό

    Εμένα είχε -17 στον 5ο όροφο

  3. #7308
    Εγγραφή
    07-05-2021
    Περιοχή
    Λόφος Σκουζέ
    Μηνύματα
    1.555
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    Wind - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Ναι μου είπε ότι κάτι είχε γίνει στη καμπίνα και θα φτιάχνοταν

    - - - Updated - - -

    Δεν νομίζω κιόλας να έρχονταν για ενεργοποίηση με -36 εξασθένηση

  4. #7309
    Εγγραφή
    17-01-2006
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    130
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    Huawei hg8145v5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AlexT544 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι μου είπε ότι κάτι είχε γίνει στη καμπίνα και θα φτιάχνοταν

    - - - Updated - - -

    Δεν νομίζω κιόλας να έρχονταν για ενεργοποίηση με -36 εξασθένηση
    Σε μενα εδειχνε -34 και φυσαγε και ξαναφυσαγε το φυσακι στο μηχανημα για να δειξει σωστη μετρηση. Τελικα το καταφερε στο -32 για να στειλει την μετρηση και να ειναι αποδεκτη για την εγκατασταση. Αποτι μου λεγε και μενα επηρεαζε οτι εκεινη την ωρα γινονταν συνδεσεις στην καμπινα πραγμα ακυρο.
    Τελικα οταν ηρθε το επομενο συνεργειο που μου περασε την οπτικη εντος σπιτιου και μετρησε ηταν -20 οποτε εφταιγε το μηχανημα του προηγουμενου συνεργειου που εδειχνε οτι ναναι.
    There's No Place Like 127.0.0.1

  5. #7310
    Εγγραφή
    07-05-2021
    Περιοχή
    Λόφος Σκουζέ
    Μηνύματα
    1.555
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    Wind - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Άρα μάλλον είχε θέμα το μηχάνημα του

  6. #7311
    Εγγραφή
    20-05-2002
    Περιοχή
    Greece.gif
    Μηνύματα
    408
    Downloads
    44
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aimilios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σχετικά με την παραπάνω συζήτηση για την τιμή, αντιγράφω από την σύμβασή μου για χρήση σας:

    Συνημμένο Αρχείο 233949

    Να σημειώσω ότι η παραγγελία έγινε από το site αλλά ολοκληρώθηκε από το 13888.

    - - - Updated - - -


    Ευχαριστώ!
    Τελικά πληρωνεις 37.9 -13 = 24.90 ?
    Στο site παντως της cosmote λέει για την απλή 100 vdsl 60.9 --> 36.90 και
    για την οπτικη 41.90 -->28.90

    Τελικά υπάρχει κάποιος που πληρώνει 36.90 -13 = 23.90 ? Αν ναι ποια διαδικασία ακολούθησε?
    Ευχαριστώ

  7. #7312
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.718
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nkar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά πληρωνεις 37.9 -13 = 24.90 ?
    Στο site παντως της cosmote λέει για την απλή 100 vdsl 60.9 --> 36.90 και
    για την οπτικη 41.90 -->28.90

    Τελικά υπάρχει κάποιος που πληρώνει 36.90 -13 = 23.90 ? Αν ναι ποια διαδικασία ακολούθησε?
    Ευχαριστώ
    Yπάρχουνε
    Την νορμαλ διαδικασία, απλά πεσανε στην εποχή που vdsl και οπτική κοστίζανε το ίδιο, περίπου 37 €
    Μετά ο ΟΤΕ ανέβασε την τιμή της οπτικής.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  8. #7313
    Εγγραφή
    07-01-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    1.075
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16214/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΚΑ ΝΕΡΑ
    Router
    Fritz!Box 7330
    SNR / Attn
    9(dB) / 3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nkar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά πληρωνεις 37.9 -13 = 24.90 ?
    Στο site παντως της cosmote λέει για την απλή 100 vdsl 60.9 --> 36.90 και
    για την οπτικη 41.90 -->28.90

    Τελικά υπάρχει κάποιος που πληρώνει 36.90 -13 = 23.90 ? Αν ναι ποια διαδικασία ακολούθησε?
    Ευχαριστώ
    Από ότι ειπώθηκε πιο πριν καθαρά θέμα τύχης αν στο δώσει ο αντιπρόσωπος. Εγώ το είχα πάρει τυχαία για τη θεία μου, αλλά όταν πήρα να ρωτήσω για εμάς... δεν το πέτυχα ποτέ. Στο άσχετο απλά το αναφέρω, τουλάχιστον πριν κανέναν μήνα "έτρεχε" προσφορά wind 200άρα στην τιμή της 100άρας (29) και αν σε προτίνει κάποιος 2 μήνες free πάγιο και για τα 2 μέρη. 24μηνη δέσμευση

  9. #7314
    Εγγραφή
    22-02-2013
    Μηνύματα
    1.017
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    ZYXEL VMG8623
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jimger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο άσχετο απλά το αναφέρω, τουλάχιστον πριν κανέναν μήνα "έτρεχε" προσφορά wind 200άρα στην τιμή της 100άρας (29) και αν σε προτίνει κάποιος 2 μήνες free πάγιο και για τα 2 μέρη. 24μηνη δέσμευση

    Ακριβώς έτσι. Αυτή την προσφορά έβαλα κι εγώ, και μου έκατσε τέλεια. Πλήρωνα πριν 35 ευρώ για την 100άρα VDSL, και τώρα πληρώνω 29 ευρώ για την 200άρα FTTH! Δεν το λέω ούτε του παπά!

    Και φαίνεται ότι η προσφορά ισχύει ακόμα, γιατί την πρότειναν σε ένα μέλος στο νήμα της Wind πριν 3-4 μέρες...

  10. #7315
    Εγγραφή
    07-05-2021
    Περιοχή
    Λόφος Σκουζέ
    Μηνύματα
    1.555
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    Wind - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Δεν αντςχω αλλο
    Ηρθε σηεμρα και μου λέει δεν έγινε σωστά η οριζόντια οποτε θα ξαναέρθει ο εργοκαβος
    Δεν μπορώ
    Εφαγαολη την ηεμρα σπιτι για το τιποτα

  11. #7316
    Εγγραφή
    04-10-2021
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    23
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    Router
    ZTE
    Καλησπέρα στην παρέα! 20/03 η αίτηση για οπτική σε έτοιμη πολυκατοικία, ακόμα ούτε ένα τηλέφωνο για ραντεβού οπτικής μέσα στο διαμέρισμα! Μόνο το ONT ήρθε! Και τους παίρνω μέρα παράμερα εγώ! Λένε μέχρι την Παρασκευή θα με πάρουν… για να δω… αλλιώς ξανά παίρνω την Παρασκευή απόγευμα! Εντωμεταξύ δημιουργήθηκε και άλλο θέμα! Επειδή έχω θέμα με το Plus router, καταρχάς έχει μείνει στην OTE2 και δεν αναβαθμίζεται, το Wi-Fi 5 κάνει μέσα στην μέρα μικρές αποσυνδέσεις των 5 δευτερολέπτων που είναι σπαστικές, χωρίς να ανεβαίνουν τα σφάλματα και χωρίς να σβήνουν τα λαμπάκια από το router! Έτσι και εγώ επικοινώνησα μέσα από το MyCosmote (που είναι πολύ καλή εξυπηρέτηση, να λέμε την αλήθεια, δωρεάν και χωρίς πολύ αναμονή) και μου λέει να το κάνω reset για να δούμε άμα πάρει το update! Εν τέλη δεν το παίρνει, και λέει θα στο αντικαταστήσουμε δωρεάν με καινούργιο το ZTE! Μου λέει κιόλας σήμερα πήγαινε σε ένα κατάστημα και δώσε το παλιό και πάρε το άλλο! Πάω και εγώ χθες το απόγευμα, άσε που περίμενα μισή ώρα έξω αναμονή, εκεί μου λέει η υπάλληλος, επειδή υπάρχει εκκρεμότητα σε οπτική σύνδεση, δεν με αφήνει το σύστημα να σε δώσω το router από το μαγαζί και να πάρεις τηλέφωνο την τεχνική υποστήριξη! Λέω άντε, τζάμπα χρόνος! Παίρνω τηλέφωνο μετά, μου λέει εκεί ο υπάλληλος, οκ το βλέπουμε έκαναν κάτι απομακρυσμένους ελέγχους και λένε θα στο στείλουμε με μεταφορική. Λέω κομπλέ δίνω στοιχεία και περιμένω! (Εντωμεταξύ μιλούσαμε 30 λεπτά με αυτόν) μετά μου λέει δεν γίνεται, επειδή έχεις κάνει αίτηση και θα σε στείλω τεχνικό να έρθει να στο φέρει! (Λόγος; Δεν ξέρω) και να δώσεις το παλιό σε αυτόν! Λέω κομπλέ, ήρθαν κάτι sms για την ασφάλεια Covid και τέτοια, και άμα μπω στην εφαρμογή ότι είμαι σε εκκρεμότητα για τεχνικό έλεγχο και τώρα περιμένω και από εκεί τηλέφωνο για τεχνικό! (…) Δυο τεχνικούς, λέω να κάνει ένας και τις δυο δουλειές δεν γίνεται; Ξέρω κούρασα, με συγχωρείτε, άμα ενδιαφέρεστε, θα σας ενημερώσω, πως θα συνεχίσει… Καλή σας μέρα!

  12. #7317
    Εγγραφή
    20-05-2002
    Περιοχή
    Greece.gif
    Μηνύματα
    408
    Downloads
    44
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ
    Κοιτάζω να δω που θα γίνει η εγκατάσταση της νέας οπτικής ίνας.
    Από ότι έιδα στο σημείο που μπαίνει η ίνα στο σπίτι (εσωτερικο του σπιτιού) μπαίνει ένα κουτί όπου τερματίζεται.
    Δίπλα μπαίνει το ont

    Ερώτηση :
    Πόσο μακρυά μπορεί να μπει το ont από το κουτί τερματισμού? (Πόσο είναι το μήκος της ίνας που δίνεται μαζί με το Ont ) ?

    Θα ήθελα να μπεί αρκετά μακρυα το Ont (περίπου 3m)

  13. #7318
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PANOS10070 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυο τεχνικούς, λέω να κάνει ένας και τις δυο δουλειές δεν γίνεται;
    Άλλος ο τεχνικός που κάνει τις εργασίες εγκατάστασης ή βλαβών των οπτικών ινών και άλλος με τις βλάβες της DSL σύνδεσης και αντικατάσταση του εξοπλισμού.
    Μερικές φορές ο πρώτος μπορεί να έχει και τον εξοπλισμό, αλλά εσύ δεν είσαι σε αυτή την περίπτωση, αφού έχεις DSL με πρόβλημα και λόγω αυτού θα γίνει αντικατάσταση του Router.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nkar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πόσο μακρυά μπορεί να μπει το ont από το κουτί τερματισμού? (Πόσο είναι το μήκος της ίνας που δίνεται μαζί με το Ont )
    Η ίνα απ' έξω τερματίζει σε οπτική πρίζα και από αυτή με ίνα πάλι μικρού μήκους συνδέεται το ΟΝΤ που θέλει και τροφοδοσία ρεύματος.
    Για τόσο μικρή απόσταση που θέλεις, δεν υπάρχει θέμα και θα τα τοποθετήσουν στο σημείο που επιθυμείς, περνώντας ένα μικρός κανάλι πάνω από το σοβατεπί.

  14. #7319
    Εγγραφή
    20-05-2002
    Περιοχή
    Greece.gif
    Μηνύματα
    408
    Downloads
    44
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ίνα απ' έξω τερματίζει σε οπτική πρίζα και από αυτή με ίνα πάλι μικρού μήκους συνδέεται το ΟΝΤ που θέλει και τροφοδοσία ρεύματος.
    Για τόσο μικρή απόσταση που θέλεις, δεν υπάρχει θέμα και θα τα τοποθετήσουν στο σημείο που επιθυμείς, περνώντας ένα μικρός κανάλι πάνω από το σοβατεπί.
    Βασικά δε θέλω να μου βάλουν κανάλι θα ήθελα μια ινα με βυσματα και απο τις 2 μεριές μήκους 3m για να συνδέσω την οπτική πρίζα με το ont Που θα το βάλω μέσα σε ντουλάπα με εξοπλισμό.
    Από ότι είδα μαζί με το Ont η cosmote δίνει και ένα τέτοιο καλώδιο. Αναρωτιέμαι τι μήκος έχει

  15. #7320
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Την ίνα την βάζουν σε κανάλι για προστασία διότι είναι εύθραυστη. Συνήθως το patch μεταξύ πρίζας και ΟΝΤ έχει μικρό μήκος έως 50 εκατοστών (και μικρότερο).
    Μπορεί αν έχουν μαζί τους να σου δώσουν μεγαλύτερο ή να αγοράσεις από το εμπόριο (γύρω στα 7-10€) αλλά πως θα την περάσεις και με ποιον τρόπο θα την προστατέψεις;

Σελ. 488 από 1061 ΠρώτηΠρώτη ... 468478483486487488489490493498508 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας