Σελ. 300 από 1061 ΠρώτηΠρώτη ... 280290295298299300301302305310320 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 4.486-4.500 από 15905
  1. #4486
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.721
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xxlkok Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σας ευχαριστώ αμφότερους για την ενημέρωση

    - - - Updated - - -

    Παιδιά μια ακόμη ερώτηση αν γίνεται.

    Με το ipv6 τι γίνεται; Σε μένα δεν είναι διαθέσιμο καθόλου.
    Oταν με το καλό κάνεις speedtest θα δεις 97-98 και όχι πάνω από 100.

    Είναι κακορυθμισμένο το ΑΚ.
    Το είχα περίπου 2 χρόνια και ξαφνικά όταν αποφάσισαν να δώσουν το 5% παραπάνω download για να σταματήσουν οι γκρίνιες το ping πήγε από 7 στο 1 και το download από 93-97 στο 102.
    Δεν μπορείς να κάνεις τίποτα, ζεις με αυτό.

    Σε cosmote ιπ6 είχα από την πρώτη στιγμή.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  2. #4487
    Εγγραφή
    03-09-2018
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    192
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων

    Σε cosmote ιπ6 είχα από την πρώτη στιγμή.
    Σε test για IPv6 που κάνω δε μου δίνει πρόσβαση.
    Να απευθυνθώ στην τεχνική υποστήριξη;
    Με Ftth 200 είμαι

  3. #4488
    Εγγραφή
    16-03-2004
    Μηνύματα
    781
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Μερικές ερωτήσεις ακόμα μια που προχώρησα με τις αιτήσεις:

    1) Διάβασα για απόσταση από πρίζα ηλ. ρεύματος. Αυτό είναι για το πριζάκι του τοίχου, σωστά; Η ήδη υπάρχουσα πρίζα καταργείται; Γιατί από εκεί θα πρέπει να δώσω σε ρούτερ/υπολογιστή κτλ
    2) Ουσιαστικά προστίθεται ακόμα μια συσκευή, πλην του ρούτερ. Για τι μέγεθος μιλάμε;
    3) Το wi-fi του Nokia που δίνεται είναι αξιοπρεπές σε σχέση με το κλασικό VDSL Speedport ή το Huawei του Booster που έχω τώρα;
    4) Μια που ασχολούμαι με online gaming, τα pings θα αλλάξουν σε σχέση με την υπάρχουσα VDSL μου ή δεν παίζει ιδιαίτερο ρόλο;
    No one flirts like a Malkavian

  4. #4489
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    1. H ίνα τερματίζει σε μία επίτοιχη οπτική πρίζα (συνήθως δίπλα στην πρώτη τηλεφωνική πρίζα) και σε αυτή πάλι με ίνα συνδέεται το ΟΝΤ (ας πούμε το Modem). Αυτό είναι που χρειάζεται ηλεκτρική τροφοδοσία, οπότε πρέπει να υπάρχει κοντά της αντίστοιχη πρίζα ρεύματος.

    Η τηλεφωνική πρίζα δεν καταργείται. Σε αυτήν θα συνδεθεί μία θύρα PHONE του Router (που συνδέεται με καλώδιο δικτύου στο ΟΝΤ) για να έχει τηλεφωνία όλο το σπίτι. Απλά πίσω της θα αποσυνδεθεί μόνο το ζεύγος που έρχεται από τον κατανεμητή και τώρα φέρνει DSL και τηλεφωνία.

    2. Προστίθεται το ΟΝΤ που είναι μικρό, περίπου 10x10 cm.

    3. Το Nokia ONT, δεν έχει WiFi. Είναι ένα "μαύρο" κουτί για τον χρήστη χωρίς πρόσβαση σε αυτό. Το μόνο που κάνει είναι να μεταφράζει τα Ethernet πακέτα του Router (και το αντίθετο) σε κατάλληλη μορφή ώστε να μεταφέρονται μέσω της οπτικής ίνας

    4. Αν μιλάς για VDSL από νέα υπαίθρια καμπίνα, το κέρδος είναι μικρό. Αν η σύνδεση είναι από το αστικό κέντρο, μεγαλύτερο. Ωστόσο εξαρτάται και σε ποιον ǵaming server συνδέεσαι και ποια απόσταση έχεις από αυτόν.

  5. #4490
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.721
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Durdyn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μερικές ερωτήσεις ακόμα μια που προχώρησα με τις αιτήσεις:

    1) Διάβασα για απόσταση από πρίζα ηλ. ρεύματος. Αυτό είναι για το πριζάκι του τοίχου, σωστά; Η ήδη υπάρχουσα πρίζα καταργείται; Γιατί από εκεί θα πρέπει να δώσω σε ρούτερ/υπολογιστή κτλ
    2) Ουσιαστικά προστίθεται ακόμα μια συσκευή, πλην του ρούτερ. Για τι μέγεθος μιλάμε;
    3) Το wi-fi του Nokia που δίνεται είναι αξιοπρεπές σε σχέση με το κλασικό VDSL Speedport ή το Huawei του Booster που έχω τώρα;
    4) Μια που ασχολούμαι με online gaming, τα pings θα αλλάξουν σε σχέση με την υπάρχουσα VDSL μου ή δεν παίζει ιδιαίτερο ρόλο;
    1. Πρέπει κοντά να υπάρχει πρίζα ηλεκτρικού για να πάρει το ΟΝΤ ΝΟΚΙΑ ή άλλο και το ρουτερ ή αν βάλεις το ups. To τηλεφωνικό πριζάκι καταργείται για το εισερχόμενο σήμα, γιατί το σήμα δεν έρχεται πλέον μέσω χαλκού. Μπορεί να χρησιμοποιηθεί για να δώσεις σήμα στα υπόλοιπα δωμάτια.
    2. Η συσκευή είναι 5χ5 ή 6χ6 και μπαίνει στον τοίχο.
    3. Το ΟΝΤ δεν έχει wifi, μετατρέπει τα οπτικά σήματα σε ηλεκτρικά και αντίθετα για να συνεννοηθεί με το ρουτερ. Το wifi θα στο δίνει το ρουτερ όπως τώρα.
    4.Αν ρυθμίσουν σωστά το ΑΚ το ping με τον σερβερ του παρόχου θα κατέβει στο 1 (αν δεν τον συνδέσουν σωστά θα πάει στα 7) τα υπόλοιπα μέχρι τον σέρβερ που παίζεις θα μείνουν στα ίδια. Σε σχέση με την vdsl είναι η μέρα με την νύχτα λόγω σταθερότητας.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  6. #4491
    Εγγραφή
    28-04-2010
    Μηνύματα
    66
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Cosmote
    Router
    EdgeRouter X & SP Plus
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tseug Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστυχώς έχει μονό καλώδιο. Μου έστειλαν και εμένα ένα τέτοιο πριν από περίπου 3 μήνες. Το Conceptum είχε διπλό καλώδιο.
    Γνωρίζεις μήπως εάν αγοράσω διπλό καλώδιο θα έχει πρόβλημα το lamtech να δουλέψει μαζί το ΟΝΤ και το Speedport Plus?

  7. #4492
    Εγγραφή
    03-09-2018
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    192
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JoshCalv Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γνωρίζεις μήπως εάν αγοράσω διπλό καλώδιο θα έχει πρόβλημα το lamtech να δουλέψει μαζί το ΟΝΤ και το Speedport Plus?
    Επίτρεψέ μου να σου απαντήσω εγώ σε αυτό σου το ερώτημα καθώς έχω lamtech συνδεδεμένο με speedport και ont με διπλό καλώδιο τους τελευταίους 6 μήνες σε ftth στα 12V και δουλεύει απροβλημάτιστα για 3 περίπου ώρες χωρίς ρεύμα δοκιμασμένα.

  8. #4493
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    τα προηγούμενα από τα Lamtech δηλαδή της Conceptum που είχαν διπλό καλώδιο δεν θυμάμαι χαρακτηριστικά αντέχουν σε διακοπή έως 4 ώρες

  9. #4494
    Εγγραφή
    28-04-2010
    Μηνύματα
    66
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Cosmote
    Router
    EdgeRouter X & SP Plus
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xxlkok Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίτρεψέ μου να σου απαντήσω εγώ σε αυτό σου το ερώτημα καθώς έχω lamtech συνδεδεμένο με speedport και ont με διπλό καλώδιο τους τελευταίους 6 μήνες σε ftth στα 12V και δουλεύει απροβλημάτιστα για 3 περίπου ώρες χωρίς ρεύμα δοκιμασμένα.
    Ευχαριστώ. Επειδή δεν έχω και πολύ ιδέα από είδη καλωδίων, υπάρχει κάποιο λινκ απο σκρουτζ ή άλλο μαγαζί για το διπλό καλώδιο που θα χρειαστώ ακριβώς?

  10. #4495
    Εγγραφή
    03-09-2018
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    192
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JoshCalv Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ. Επειδή δεν έχω και πολύ ιδέα από είδη καλωδίων, υπάρχει κάποιο λινκ απο σκρουτζ ή άλλο μαγαζί για το διπλό καλώδιο που θα χρειαστώ ακριβώς?
    Ψάξε για διπλό DC female καλώδιο

    - - - Updated - - -

    Καλησπέρα και πάλι σε όλους.

    Αναφορικά με τη μη πρόσβασή μου σε ipv6 σελίδες με ftth από cosmote, μιλώντας με την τεχνική υποστήριξη μου ανέφεραν ότι θα μου το ενεργοποίησουν αλλά στο router θα πρέπει να απενεργοποιήσουν το NAT

    Γνωρίζει κάποιος για ποιο λόγο γίνεται αυτό και πρακτικά τι σημαίνει η απενεργοποίηση του ΝΑΤ;

    Ευχαριστώ

  11. #4496
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.936
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Γιατί να το κάνουν αυτό; Αν σου απενεργοποιήσουν το NAT, δεν θα έχεις πρόσβαση με IPv4, δηλαδή θα έχεις μεγαλύτερο πρόβλημα.

  12. #4497
    Εγγραφή
    03-09-2018
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    192
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από x_undefined Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί να το κάνουν αυτό; Αν σου απενεργοποιήσουν το NAT, δεν θα έχεις πρόσβαση με IPv4, δηλαδή θα έχεις μεγαλύτερο πρόβλημα.
    Μεταφέρω τι μου είπαν

  13. #4498
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xxlkok Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ψάξε για διπλό DC female καλώδιο

    - - - Updated - - -

    Καλησπέρα και πάλι σε όλους.

    Αναφορικά με τη μη πρόσβασή μου σε ipv6 σελίδες με ftth από cosmote, μιλώντας με την τεχνική υποστήριξη μου ανέφεραν ότι θα μου το ενεργοποίησουν αλλά στο router θα πρέπει να απενεργοποιήσουν το NAT

    Γνωρίζει κάποιος για ποιο λόγο γίνεται αυτό και πρακτικά τι σημαίνει η απενεργοποίηση του ΝΑΤ;

    Ευχαριστώ
    Από την στιγμή που όλες οι σελίδες είναι προσβάσιμες με IPv4, δεν βλέπω κανέναν λόγο να μπλέξεις με το IPv6.

  14. #4499
    Εγγραφή
    03-09-2018
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    192
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimangelid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από την στιγμή που όλες οι σελίδες είναι προσβάσιμες με IPv4, δεν βλέπω κανέναν λόγο να μπλέξεις με το IPv6.
    Για ποιο λόγο πιστεύεις ότι είναι μπλέξιμο;

  15. #4500
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    είμαι της ίδιας άποψης να μην πειράξουν το ΝΑΤ

    καθώς λένε "ΛΑΛΑΚΙΕΣ"

    μέσα από το μενού του ROUTER (SPEEDPORT PLUS/SPEEDPORT SMART) διαλέγεις αν θα χρησιμοποιήσεις IP4 μόνο ή και IP6

    το ίδιο γίνεται και το FRITZ!BOX που έχω αγοράσει εγώ για να μην χρησιμοποιώ το δικό τους SPEEDPORT PLUS/SPEEDPORT SMART.

Σελ. 300 από 1061 ΠρώτηΠρώτη ... 280290295298299300301302305310320 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας