Σελ. 682 από 1059 ΠρώτηΠρώτη ... 662672677680681682683684687692702 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 10.216-10.230 από 15876
  1. #10216
    Εγγραφή
    06-02-2014
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Cosmote
    Router
    ZTE H1600
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eλα bahamut με τα κορόιδα.
    Προσοχή στην άχνη ζάχαρη - κουραμπιέδες - στο πληκτρολόγιο τα Χριστούγεννα.

    Ποιά εταιρεία - ποιός έχει σκάψει τον δρόμο - περιοχή ?
    fibertech σε Θεσσαλονίκη, περιοχή Θεαγένειο η εγκατάσταση.

  2. #10217
    Εγγραφή
    29-03-2007
    Περιοχή
    ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    555
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    307200/30720
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz 7530
    Path Level
    Interleaved
    Μετά τις χωματουργικες πριν λίγες μέρες ήρθε σήμερα και το 2ο συνεργείο να περάσει την κάθετη. Έχει κάνει ο από κάτω όροφος αίτηση σε cosmote οπότε ίσως γι'αυτο προχώρησαν τόσο γρήγορα οι εργασίες από πλευράς τους. Η Voda που έχω κάνει αίτηση εγώ, ήταν να έρθει χθες για τον πρώτο έλεγχο αλλά δεν υπήρξε καμία επικοινωνία.
    Εχουν αυξηθεί πάντως οι ταχύτητες απ' ότι βλέπω

  3. #10218
    Εγγραφή
    22-08-2012
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    601
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000 mb / s
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΘΗΝΑ
    Ξερουμε τι γινεται σε περιπτωση μετακομισης , τι ενοω το συμβολαιο του σπιτιου που ειμαι ειναι μεχρι 31 / 12 / 2023 01 / 01 / 2024 πρεπει να ειμαι σε καινουριο σπιτι , ψαχνω οσο μπορω ... πως γινεται η μεταφορα γραμμης ;

  4. #10219
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.805
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SPIROS1979 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξερουμε τι γινεται σε περιπτωση μετακομισης , τι ενοω το συμβολαιο του σπιτιου που ειμαι ειναι μεχρι 31 / 12 / 2023 01 / 01 / 2024 πρεπει να ειμαι σε καινουριο σπιτι , ψαχνω οσο μπορω ... πως γινεται η μεταφορα γραμμης ;
    Παρότι δεν το έχω δει στην πράξη, λογικά όπως και στο χαλκό. Εάν υπάρχει εγκατάσταση FTTH στο νέο σπίτι, είναι τετριμμένο* να απενεργοποιηθεί στο παλιό και να ενεργοποιηθεί στο νέο. Εάν δεν υπάρχει, και δεν έχει και διαθεσιμότητα για να κατασκευαστεί, θα πρέπει να γυρίσεις σε χαλκό.

    * ελπίζουμε να έχουν ελαττωθεί και τα συστημικά προβλήματα των πληροφοριακών συστημάτων για το FTTH

  5. #10220
    Εγγραφή
    22-08-2012
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    601
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000 mb / s
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΘΗΝΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παρότι δεν το έχω δει στην πράξη, λογικά όπως και στο χαλκό. Εάν υπάρχει εγκατάσταση FTTH στο νέο σπίτι, είναι τετριμμένο* να απενεργοποιηθεί στο παλιό και να ενεργοποιηθεί στο νέο. Εάν δεν υπάρχει, και δεν έχει και διαθεσιμότητα για να κατασκευαστεί, θα πρέπει να γυρίσεις σε χαλκό.

    * ελπίζουμε να έχουν ελαττωθεί και τα συστημικά προβλήματα των πληροφοριακών συστημάτων για το FTTH
    Σε ευχαριστω .

  6. #10221
    Εγγραφή
    04-01-2005
    Μηνύματα
    224
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    Speedport Plus 2
    Και συνεχίζεται η σουρεάλ κατάσταση με το 13888...

    Χθες αφού με κάλεσαν και αναβαθμίσαμε τη γραμμή στα 300 μου είπαν πως θα μου στείλουν και νέο router μιας και το ΖΤΕ1600Η δεν προτείνεται για αυτή την ταχύτητα (πάντως μέχρι τώρα μια χαρά φαίνεται πως τα πάει με τα 300 και χωρίς απώλειες εκτός από κάποιες φορές μέσω wifi που σε κάποια speed tests μου εμφανίζει καπου στα 260-270). Τους ρωτάω ποιο θα μου στείλουν και με ενημερώνουν πως θα είναι το Speedport Plus 2 το μαύρο που αυτό δίνουν πλέον σε αυτή την ταχύτητα και θα το παραλάβω μέσω κούριερ την Δευτέρα.

    Τους καλώ σήμερα το πρωί να ρωτήσω μήπως μπορώ να το παραλάβω από κατάστημα Γερμανός που έχω πολύ κοντά στο σπίτι. Μου απαντούν θετικά λέγοντας πως καταχώρησαν το αίτημα και μπορώ να περάσω να το παραλάβω και πως λογικά προλαβαν και τον κούριερ πριν αποσταλεί το άλλο αλλά αν παρόλα αυτά έρθει και αυτός να αρνηθώ απλά την παραλαβή.

    Πάω στον Γερμανό, τσεκάρουν στο σύστημα και μου λένε πως δεν μπορούν να μου δώσουν κάτι μιας και φαίνεται σε εξέλιξη η αναβάθμιση της γραμμής μου και δεν μπορούν να περάσουν νέα παραγγελία...

    Καλώ πάλι μετά στο 13888 και αυτή τη φορά ο νέος υπάλληλος μου εξηγεί πως σωστά δεν μπορούσαν να μου το δώσουν στον Γερμανό γιατί δεν φαίνεται ακόμη η ολοκλήρωση της αναβάθμισης (ενώ προφανώς από χθες είμαι στα 300) και πως ο προηγούμενος υπάλληλος μου τα είπε λάθος... Αφού μιλούσαμε της είπα τουλάχιστον να τσεκάρουμε πως η αποστολή μέσω κούριερ προχωράει σωστά. Και διαπιστώνουμε πως ο χθεσινός υπάλληλος που κάναμε την αναβάθμιση, είχε σημειώσει άλλη διεύθυνση αποστολής... Και μου λέει πως το διόρθωσε, το προλάβαμε και όλα ΟΚ θα παραλάβω την Δευτέρα.

    Πριν λίγο τσεκάρω στο my Cosmote App πως ενημερώθηκαν οι αλλαγές στο πρόγραμμά μου και φαινόταν κανονικά πως πλέον έχω 300άρα ενεργή. Τσεκάρω και στις "παραγγελίες μου" που μέχρι πριν εμφανιζόταν η εκκρεμότητα αποστολής μέσω κούριερ και ...δεν βλέπω τίποτα! Ξανακαλώ στο 13888 και μου λέει η νέα νέα υπάλληλος πως δεν βλέπει κάποια παραγγελία στο σύστημα για αποστολή μόντεμ! Λέω "ΟΚ άντε να πω πως συμβαίνουν και λάθη..." και τη ρωτάω μήπως πλέον που φαίνεται ενεργή η νέα μου ταχύτητα, μπορεί να μου χρεώσει το μόντεμ ώστε να το παραλάβω σωστά αυτή τη φορά από τον Γερμανό. Μου λέει "α ναι βεβαίως πλέον φαίνονται όλα ολοκληρωμένα και μπορώ να σας το δηλώσω στο σύστημα και να πάτε ακόμη και τώρα να το παραλάβετε"! Χαρούμενος εγώ ρωτάω για επιβεβαίωση πως είναι το Speedport plus 2... "A όχι δεν δίνουμε αυτό στα 300 αλλά το speedport smart με το mesh"! Εξηγώ πως δεν το θέλω αυτό γιατί δεν είναι wifi6 και γενικώς δεν ακούγονται και τα καλύτερα για τις επιδόσεις του. Εντάξει, μου λέει, εξάλλου μπορείτε εκεί που θα πάτε στον Γερμανό να ζητήσετε το speedport plus 2 και αν το έχει σε stock να σας δώσει αυτό που θέλετε... Δίνω τις ευχαριστίες μου για τη βοήθεια και κάνω μια επιβεβαίωση για όσα είπαμε, δηλαδή πως έδωσε την εντολή για να παραλάβω από Γερμανό και πως δεν βλέπει καμία αποστολή μέσω κούριερ. Όλα ΟΚ!

    Πριν ξεκινήσω για τον Γερμανό (για δεύτερη φορά) λέω να πάρω ένα τηλέφωνο πριν για να μην πάρω πάλι Ζονγκ. Τσεκάρουν στο σύστημα ..."όχι δεν βλέπουμε τίποτα παρόλο που πλέον σε σχέση με το πρωί φαίνεται ολοκληρωμένη η αναβάθμιση στη γραμμή σας. Ελάτε αύριο μήπως τότε φανεί κάτι διαφορετικό".

    Και με το που κλείνω το τηλέφωνο σιχτιρίζοντας, σκάει και SMS από ΕΛΤΑ πως προγραμματίστηκε η αποστολή εξοπλισμού για να παραλάβω από Δευτέρα!

    Λα λα λα λα λα λα λα λα λα λα λα λα λα...

  7. #10222
    Εγγραφή
    22-08-2012
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    601
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000 mb / s
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΘΗΝΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από billdanos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και συνεχίζεται η σουρεάλ κατάσταση με το 13888...

    Χθες αφού με κάλεσαν και αναβαθμίσαμε τη γραμμή στα 300 μου είπαν πως θα μου στείλουν και νέο router μιας και το ΖΤΕ1600Η δεν προτείνεται για αυτή την ταχύτητα (πάντως μέχρι τώρα μια χαρά φαίνεται πως τα πάει με τα 300 και χωρίς απώλειες εκτός από κάποιες φορές μέσω wifi που σε κάποια speed tests μου εμφανίζει καπου στα 260-270). Τους ρωτάω ποιο θα μου στείλουν και με ενημερώνουν πως θα είναι το Speedport Plus 2 το μαύρο που αυτό δίνουν πλέον σε αυτή την ταχύτητα και θα το παραλάβω μέσω κούριερ την Δευτέρα.

    Τους καλώ σήμερα το πρωί να ρωτήσω μήπως μπορώ να το παραλάβω από κατάστημα Γερμανός που έχω πολύ κοντά στο σπίτι. Μου απαντούν θετικά λέγοντας πως καταχώρησαν το αίτημα και μπορώ να περάσω να το παραλάβω και πως λογικά προλαβαν και τον κούριερ πριν αποσταλεί το άλλο αλλά αν παρόλα αυτά έρθει και αυτός να αρνηθώ απλά την παραλαβή.

    Πάω στον Γερμανό, τσεκάρουν στο σύστημα και μου λένε πως δεν μπορούν να μου δώσουν κάτι μιας και φαίνεται σε εξέλιξη η αναβάθμιση της γραμμής μου και δεν μπορούν να περάσουν νέα παραγγελία...

    Καλώ πάλι μετά στο 13888 και αυτή τη φορά ο νέος υπάλληλος μου εξηγεί πως σωστά δεν μπορούσαν να μου το δώσουν στον Γερμανό γιατί δεν φαίνεται ακόμη η ολοκλήρωση της αναβάθμισης (ενώ προφανώς από χθες είμαι στα 300) και πως ο προηγούμενος υπάλληλος μου τα είπε λάθος... Αφού μιλούσαμε της είπα τουλάχιστον να τσεκάρουμε πως η αποστολή μέσω κούριερ προχωράει σωστά. Και διαπιστώνουμε πως ο χθεσινός υπάλληλος που κάναμε την αναβάθμιση, είχε σημειώσει άλλη διεύθυνση αποστολής... Και μου λέει πως το διόρθωσε, το προλάβαμε και όλα ΟΚ θα παραλάβω την Δευτέρα.

    Πριν λίγο τσεκάρω στο my Cosmote App πως ενημερώθηκαν οι αλλαγές στο πρόγραμμά μου και φαινόταν κανονικά πως πλέον έχω 300άρα ενεργή. Τσεκάρω και στις "παραγγελίες μου" που μέχρι πριν εμφανιζόταν η εκκρεμότητα αποστολής μέσω κούριερ και ...δεν βλέπω τίποτα! Ξανακαλώ στο 13888 και μου λέει η νέα νέα υπάλληλος πως δεν βλέπει κάποια παραγγελία στο σύστημα για αποστολή μόντεμ! Λέω "ΟΚ άντε να πω πως συμβαίνουν και λάθη..." και τη ρωτάω μήπως πλέον που φαίνεται ενεργή η νέα μου ταχύτητα, μπορεί να μου χρεώσει το μόντεμ ώστε να το παραλάβω σωστά αυτή τη φορά από τον Γερμανό. Μου λέει "α ναι βεβαίως πλέον φαίνονται όλα ολοκληρωμένα και μπορώ να σας το δηλώσω στο σύστημα και να πάτε ακόμη και τώρα να το παραλάβετε"! Χαρούμενος εγώ ρωτάω για επιβεβαίωση πως είναι το Speedport plus 2... "A όχι δεν δίνουμε αυτό στα 300 αλλά το speedport smart με το mesh"! Εξηγώ πως δεν το θέλω αυτό γιατί δεν είναι wifi6 και γενικώς δεν ακούγονται και τα καλύτερα για τις επιδόσεις του. Εντάξει, μου λέει, εξάλλου μπορείτε εκεί που θα πάτε στον Γερμανό να ζητήσετε το speedport plus 2 και αν το έχει σε stock να σας δώσει αυτό που θέλετε... Δίνω τις ευχαριστίες μου για τη βοήθεια και κάνω μια επιβεβαίωση για όσα είπαμε, δηλαδή πως έδωσε την εντολή για να παραλάβω από Γερμανό και πως δεν βλέπει καμία αποστολή μέσω κούριερ. Όλα ΟΚ!

    Πριν ξεκινήσω για τον Γερμανό (για δεύτερη φορά) λέω να πάρω ένα τηλέφωνο πριν για να μην πάρω πάλι Ζονγκ. Τσεκάρουν στο σύστημα ..."όχι δεν βλέπουμε τίποτα παρόλο που πλέον σε σχέση με το πρωί φαίνεται ολοκληρωμένη η αναβάθμιση στη γραμμή σας. Ελάτε αύριο μήπως τότε φανεί κάτι διαφορετικό".

    Και με το που κλείνω το τηλέφωνο σιχτιρίζοντας, σκάει και SMS από ΕΛΤΑ πως προγραμματίστηκε η αποστολή εξοπλισμού για να παραλάβω από Δευτέρα!

    Λα λα λα λα λα λα λα λα λα λα λα λα λα...
    Καλα οι τυποι σε αλλη διασταση .

  8. #10223
    Εγγραφή
    04-01-2005
    Μηνύματα
    224
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    Speedport Plus 2
    Τα κατάφερα επιτέλους! Παρέλαβα το speedport plus 2 απο κατάστημα Γερμανός και δήλωσα στα ΕΛΤΑ αρνηση παραλαβής για να μη χρειαστεί να το φέρουν καν απο εδώ!

  9. #10224
    Εγγραφή
    23-09-2005
    Περιοχή
    Αθηνα
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    329
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΡΩΝΑΣ
    Path Level
    Interleaved
    Δυο ερωτησεις θα ηθελα να κανω, σχετικα με το ρουτερ.

    1) Εδω και 10 ημερες δεν εχω τηλεφωνο. Εχθες πηρα τηλεφωνο, εκανε κατι εξ'αποστασεως, αναψε το λαμπακι, αλλα παλι δεν λειτουργουσε. Σημερα το λαμπακι ειναι παλι κλειστο. Με ρωτησε κατι για κακοκαιρια, ειπα δεν θυμομουν ακριβως, αλλα τοτε περιπου σταματησα να εχω τηλεφωνο. Μου ειπε να παω σε ενα Γερμανο να παραλαβω καινουριο ρουτερ. Υπαρχει οντως περιπτωση να επαθε κατι το ρουτερ απο την κακοκαιρια;;

    2) Εχω ταχυτητα 200/20. Μπορει ανετα το συγκεκριμενο ρουτερ να κανει stream kodi απο pc σε τηλεοραση; Εχθες εβαλα μια ταινια 4k αρκετα GB και την επαιξε χωρις κολληματα για 1 ωρα και 20 λεπτα. Μετα κολλησε η ταινια. Βεβαια με το παλιο το ρουτερ, οταν ειχα 50αρα ταχυτητα δεν επαιζε καν τις 4k ταινιες, κολλουσε συνεχως. Τωρα ειμαι σιγουρα πολυ καλυτερα. Αλλα μηπως υπαρχει καποια επιπλεον ρυθμιση που θα μπορουσα να κανω;

  10. #10225
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.805
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lazaross Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυο ερωτησεις θα ηθελα να κανω, σχετικα με το ρουτερ.

    1) Εδω και 10 ημερες δεν εχω τηλεφωνο. Εχθες πηρα τηλεφωνο, εκανε κατι εξ'αποστασεως, αναψε το λαμπακι, αλλα παλι δεν λειτουργουσε. Σημερα το λαμπακι ειναι παλι κλειστο. Με ρωτησε κατι για κακοκαιρια, ειπα δεν θυμομουν ακριβως, αλλα τοτε περιπου σταματησα να εχω τηλεφωνο. Μου ειπε να παω σε ενα Γερμανο να παραλαβω καινουριο ρουτερ. Υπαρχει οντως περιπτωση να επαθε κατι το ρουτερ απο την κακοκαιρια;;

    2) Εχω ταχυτητα 200/20. Μπορει ανετα το συγκεκριμενο ρουτερ να κανει stream kodi απο pc σε τηλεοραση; Εχθες εβαλα μια ταινια 4k αρκετα GB και την επαιξε χωρις κολληματα για 1 ωρα και 20 λεπτα. Μετα κολλησε η ταινια. Βεβαια με το παλιο το ρουτερ, οταν ειχα 50αρα ταχυτητα δεν επαιζε καν τις 4k ταινιες, κολλουσε συνεχως. Τωρα ειμαι σιγουρα πολυ καλυτερα. Αλλα μηπως υπαρχει καποια επιπλεον ρυθμιση που θα μπορουσα να κανω;
    Η συζήτηση για συγκεκριμένο ρούτερ είναι προτιμότερο να γίνει στο θέμα του ρούτερ. Συνοπτικά όμως:
    1. Είναι πιθανό, αν και ασυνήθιστο να απέκτησε ξαφνικά πρόβλημα το ρούτερ, από κακοκαιρία ή άλλο λόγο. Και στην άλλη παράμετρο της εξίσωσης, με το FTTH η ίνα είναι εξαιρετικά πιο αναίσθητη σε περιβαλλοντικές συνθήκες από τον χαλκό.
    2. Εάν μιλάμε για τοπικό δίκτυο, ο αδύναμος κρίκος στο streaming σχεδόν ποτέ δεν είναι το ρούτερ. Σε τοπικό δίκτυο χρησιμοποιείται κατά κανόνα ως switch (δεν έχεις κίνηση από/προς άλλο δίκτυο) και ακόμα και το παλιό σου ρούτερ θα είχε Gbit θύρες. Εάν μιλάμε για συμμετοχή και ασύρματου δικτύου, τότε σίγουρα είναι προτιμότερο το WiFi 6 απ' ότι όποια παλιά συσκευή είχες, με σημείωση ότι θα πρέπει και η απέναντι συσκευή να μπορεί να εκμεταλλευτεί τη βελτίωση.

  11. #10226
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.695
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Φέτος το καλοκαίρι αλλάχτηκαν 2 ρούτερ cosmote, στο ίδιο μέρος (Ικαρία)
    Kαμμένη πόρτα fon λόγω καλοκαιρινής κακοκαιρίας
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  12. #10227
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    533
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Πόσο κοστολογείται στο περίπου η συνολική εργασία που κάνει ο ΟΤΕ για να μπει το FTTH από τον δρόμο στο διαμέρισμα σου;
    - Το πέρασμα της οπτικής από τον δρόμο στην οικοδομή
    - Η εσωτερική εγκατάσταση στην οικοδομή (πέρασμα, κανάλια, κολλήσεις κλπ ) με το ξετρύπημα και το πριζάκι στο διαμέρισμά σου.

    Κανά 300ρι περίπου;

  13. #10228
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dmitspan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πόσο κοστολογείται στο περίπου η συνολική εργασία που κάνει ο ΟΤΕ για να μπει το FTTH από τον δρόμο στο διαμέρισμα σου;
    - Το πέρασμα της οπτικής από τον δρόμο στην οικοδομή
    - Η εσωτερική εγκατάσταση στην οικοδομή (πέρασμα, κανάλια, κολλήσεις κλπ ) με το ξετρύπημα και το πριζάκι στο διαμέρισμά σου.

    Κανά 300ρι περίπου;
    Βάλε ακόμα ενα μηδενικό στο τέλος και φτάνουμε στο κόστος, ανάλογα πάντα με το πόσα διαμερίσματα έχει η οικοδομή
    Με τα 300 μάλλον καλύπτεις το πέρασμα της οπτικής απο το δρόμο στην οικοδομή.

  14. #10229
    Εγγραφή
    22-02-2013
    Μηνύματα
    1.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    ZYXEL VMG8623
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βάλε ακόμα ενα μηδενικό στο τέλος και φτάνουμε στο κόστος, ανάλογα πάντα με το πόσα διαμερίσματα έχει η οικοδομή
    Με τα 300 μάλλον καλύπτεις το πέρασμα της οπτικής απο το δρόμο στην οικοδομή.

    +1.

    Ακριβώς έτσι. Άλλο το κόστος στη δική μας μικρή πολυκατοικία με τα εφτά διαμερίσματα όλα κι όλα, και εντελώς διαφορετικό στην πολυκατοικία-τέρας του φίλου dosman με τα πενήντα διαμερίσματα!

    Αλλά ακόμα και οι οριζόντιες πιστεύω ότι μπορεί να διαφοροποιούνται αρκετά σε κόστος. Άλλο κόστος σε μια απλή οριζόντια με 5-6 μέτρα όλα κι όλα ίνας και καναλάκι, και άλλο το κόστος της δικής μου οριζόντιας με 35 μέτρα οπτικής ίνας για να τη φέρουν στο σημείο που ήθελα...

  15. #10230
    Εγγραφή
    26-09-2002
    Περιοχή
    Τραχανοπλαγιά
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    571
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Fritz!Box 5530 AX Fiber
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μία μέρα περνάνε για να κάνουν τις εγκατάσταση εσωτερικά της οικοδομής (αν δεν υπάρχει ενεργή) και στο διαμέρισμά σου.
    Αν είσαι τυχερός, την ίδια μέρα, σκάβουν και στο πεζοδρόμιο για την αναμονή. Διαφορετικά περνάνε άλλη μέρα.
    Μια τρίτη μέρα περνάνε για να κάνουν τις κολλήσεις των άκρων εντός της οικοδομής (αν δεν υπάρχουν) και στο σπίτι σου (στην μπρίζα) και μετράνε τις γραμμές.
    Αφού γίνουν όλα τα παραπάνω περνάει τεχνικός του ΟΤΕ, ή υπάλληλος του εργολάβου, και σου φέρνει το ΟΝΤ και το ρούτερ και κάνει την ενεργοποίηση.

    Χρόνοι υλοποίησης για τα παραπάνω δεν υπάρχουν.

    Καλησπέρα,

    Όχι απαραίτητα, εξαρτάται από το συνεργείο. Όταν έκαναν το αρχικό σκάψιμο στους δρόμους σε εμάς είχαν σκάψει και στο πεζοδρόμιο αφήνοντας αναμονή σε κάθε κολώνα του ΟΤΕ έναν σωλήνα με τα απαραίτητα. Όταν ήρθε το συνεργείο την για την εγκατάσταση:

    -Πέρασε από την κολώνα την οπτική μέχρι το υπόγειο
    -Τράβηξε την οπτική σε floorbox κάθε ορόφου
    -Πέρασε την οπτική μέσα στο γραφείο
    -Μέτρησε και άφησε το ONT έτοιμο συνδεδεμένο.

    Είχαν έρθει 6-7 άτομα και σε mini ομάδες έκαναν ταυτόχρονα εργασίες.

    Μετά από μερικές ημέρες απλά άναψε μονίμως (πριν αναβόσβηνε) και ήμουν έτοιμος 3 ημέρες πριν έρθει ο τεχνικός με το modem (έπαιζα με το 7590 στο ενδιάμεσο πάνω στην FTTH ενώ είχα ένα άλλο στην VDSL για την τηλεφωνία).
    Φιλικά, Γιώργος Βαρδίκος

Σελ. 682 από 1059 ΠρώτηΠρώτη ... 662672677680681682683684687692702 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας