Σελ. 225 από 1061 ΠρώτηΠρώτη ... 205215220223224225226227230235245 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 3.361-3.375 από 15905
  1. #3361
    Εγγραφή
    06-02-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.761
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    Router
    PFSense
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konig Εμφάνιση μηνυμάτων
    μα αυτο λεω οτι ΜΠΟΡΕΙΣ αν εχεις ορεξη και χρονο απλα το θεμα ειναι πως openwrt supporter routers με sfp κοστιζουν ενα νεφρο και κατι
    Δεν υπάρχει απολύτως κανένας λόγος να αλλάξεις το ΟΝΤ και να βάλεις δικό σου εξοπλισμό. Αν θέλεις να αλλάξεις κάτι απλά βάζεις ενα δικό σου router μετά το ΟΝΤ.

  2. #3362
    Εγγραφή
    12-02-2020
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    624
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    307/32
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    Speedport Smart
    Το Speedport Smart σαν ρουτερ είναι πολυ καλό. Σήμα πολυ καλό . Όσον αφορά το πιατάκι έχει Bug και δεν επικοινωνεί σωστά με το ρουτερ. Αυτό μέχρι τέλη Φεβρουαρίου θα έχει λυθεί με νέο FW Update. Επίσης ένα ακόμα καλό που έχει πίσω έχει θύρα για WAN και έχει και άλλες 4. Δεν είναι η LAN 1 η θύρα WAN. Όποτε έχεις 4 ελεύθερες θύρες και οχι 3 .

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  B90B9398-0BB3-49A2-8510-05E4D1E3C95F.jpg 
Εμφανίσεις:  44 
Μέγεθος:  391,5 KB 
ID: 224897

  3. #3363
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.718
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από HliasLarissa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το Speedport Smart σαν ρουτερ είναι πολυ καλό. Σήμα πολυ καλό . Όσον αφορά το πιατάκι έχει Bug και δεν επικοινωνεί σωστά με το ρουτερ. Αυτό μέχρι τέλη Φεβρουαρίου θα έχει λυθεί με νέο FW Update. Επίσης ένα ακόμα καλό που έχει πίσω έχει θύρα για WAN και έχει και άλλες 4. Δεν είναι η LAN 1 η θύρα WAN. Όποτε έχεις 4 ελεύθερες θύρες και οχι 3 .

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  B90B9398-0BB3-49A2-8510-05E4D1E3C95F.jpg 
Εμφανίσεις:  44 
Μέγεθος:  391,5 KB 
ID: 224897
    Και γλύτωσες 15€, όσο κάνει ένα switch
    Κατά τα άλλα, όπως γράφεις, ΘΑ ...

    Γι αυτούς τους λόγους, προτιμάω ακόμα το plus.
    Aργότερα ΘΑ .. (+ ΝΑΤΟΣ Πετιέται)
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  4. #3364
    Εγγραφή
    12-02-2020
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    624
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    307/32
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    Speedport Smart
    Κοιτα σε σπίτι 120τμ π είμαι το smart με έχει βολέψει μια χαρά και με τα 5GHz . Σαν ρουτερ είναι καλό. Όσον αφορά το update αν οχι τέλη Φλεβάρη σίγουρα αρχές Μαρτίου. Αλλά το πιατάκι θα το χρησιμοποιήσω σίγουρα και ας είμαι μια χαρά με το ρουτερ . Θέλω να είμαι στα 5ghz και να βλεπω φουλ σήμα

  5. #3365
    Εγγραφή
    31-07-2017
    Περιοχή
    χανια κρητη
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    937
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΥΔΩΝΑΣ
    Router
    fritzbox 5530 fiber
    αν κάποιος βάλει 100 ftth με το κουπονι και αργότερα θέλει να βάλει 200 πριν περάσουν τα 2 χρονιά θα πληρώνει με την έκπτωση του κουπονιου η την κανονική τιμη ξέρει κάποιος τι γινετε σε αυτήν την περίπτωση

  6. #3366
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από terism69 Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν κάποιος βάλει 100 ftth με το κουπονι και αργότερα θέλει να βάλει 200 πριν περάσουν τα 2 χρονιά θα πληρώνει με την έκπτωση του κουπονιου η την κανονική τιμη ξέρει κάποιος τι γινετε σε αυτήν την περίπτωση
    Η επιδότηση είναι σταθερό πόσο, όποτε υποθέτω οτι θα πληρώνεις την τιμή - την έκπτωση.

    https://portal.sfbb.gr/FAQ.aspx
    στο 9

    Δικαιούται ο πελάτης να ζητήσει κατά τη διάρκεια της δράσης μετατροπή της διαδικτυακής σύνδεσης που έχει επιλέξει;

    άθε SFBB κουπόνι συνδέεται με μία SFBB υπηρεσία, για την οποία συνάπτεται τηλεπικοινωνιακό συμβόλαιο. Εφόσον ο δικαιούχος επιθυμεί να αλλάξει την υπηρεσία που λαμβάνει, μπορεί να επιλέξει μία άλλη εγκεκριμένη από τη δράση προσφορά.

    Σε αυτή την περίπτωση ο πάροχος ενημερώνει το πληροφοριακό σύστημα για την αλλαγή και ο δικαιούχος υπογράφει το επικαιροποιημένο δελτίο παραλαβής.

  7. #3367
    Εγγραφή
    08-11-2012
    Μηνύματα
    174
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    17624 kbps 1020 kbps
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    ASUS DSL-N14U
    SNR / Attn
    6(dB) / 21.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παιδιά καλημέρα.
    Έχει γίνει το πέρασμα της οπτικής ( cosmote) από το κουτί του ορόφου μέσα στο διαμέρισμα μού. Το τελικό πριζάκι και οι κολλήσεις σε εμένα και στην οικοδομή δεν έχουν γίνει ακόμα.
    Σκέφτομαι να αλλάξω σε κάποιο σημείο την διαδρομή της ινας μέσα στο διαμέρισμα μού. Ίσως όμως η υπάρχων ίνα δεν φτάσει σε μήκος και χρειαστεί να αγοράσω άλλη ώστε να την περάσω μόνος μου.
    Δηλ από την μία να την κουμποσω με το βύσμα στο box floor και από την άλλη να φτάσει στο τελικό πριζάκι.
    Τι τύπο ίνας αγοράζω και με τι connector ώστε να μην έχω πρόβλημα.
    Ευχαριστώ
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nik187 : 25-02-21 στις 10:33.

  8. #3368
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Κάποια από αυτές στα μέτρα που θέλεις, με ακροδέκτες SC-APC (πράσινους) και στα 2 άκρα της.

  9. #3369
    Εγγραφή
    03-11-2007
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    63
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια απορία. Αν το switch είναι δίπλα στον Router, τι ρόλο παίζουν τα UTP στην αποθήκη; Αν αυτά έρχονται από τις άλλες πρίζες του σπιτιού, πως συνδέονται στο switch;
    Τελικά δεν θα πιστεύεις τι μλκια εκαναν οι τεχνικοί! Το utp είναι αυτό που έρχεται απ' έξω (από το κουτί) και μέσα στο σπίτι μπάινουν τα απλά συρματάκια του τηλεφώνου.
    Από το utp το ένα ζεύγος συνδέεται με αυτά τα συρματάκια που μπαίνουν μέσα και τα άλλα τρία δεν κάνουν τιποτα.
    Αλλά αυτοί είδαν utp και θεώρησαν ότι είναι η γραμμή που δίνει τηλεφωνία/ιντερνετ στο σπίτι και άρα εκεί θα μπει το ONT!

    Αυτοί που ήρθαν προχθές (της Cosmote) και έφεραν το ΟΝΤ ζήτησαν "επανατοποθέτηση"...
    Άντε τώρα ραβε/ξήλωνε για να φέρουν την οπτική μέσα... Και πότε θα έρθει πάλι το συνεργείο ένας θεός ξέρει.

  10. #3370
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Γιατι πρεπει παντα να φταινε οι αλλοι ?? ποτέ δεν θα το καταλαβω.

    Επρεπε μαλλον να κατσουν να αναλυσουν τι κοψε-ραψε κανει ο καθενας στα καλωδια του , και τι πατεντες εχει κανει .

    The gr81 .

  11. #3371
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατι πρεπει παντα να φταινε οι αλλοι ?? ποτέ δεν θα το καταλαβω.

    Επρεπε μαλλον να κατσουν να αναλυσουν τι κοψε-ραψε κανει ο καθενας στα καλωδια του , και τι πατεντες εχει κανει .


    εδώ θα συμφωνήσω με τον φίλο @griniaris αν οι άλλοι δεν ξέρουν από καλώδια (αναφέρομαι σε αυτούς που κατασκεύασαν την καλωδίωση) θα πρέπει αυτοί που ήρθαν να γνωρίζουν λυπάμαι φίλε μου αλλά θα έπρεπε να γνωρίζεις την υποδομή του ακινήτου σου.

  12. #3372
    Εγγραφή
    02-08-2011
    Μηνύματα
    307
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΡΙΚΑΛΑ
    Επειδη θελω να κανω αιτηση για οπτικη ινα μεσω του προγραμματος επιδοτησης και απ'οτι διαβαζω κι απο τα λιγα που καταλαβα θα πρεπει να γινει λογικα και τοποθερηση και αλλαγη εξοπλισμου.
    Μπορειτε να μ'ενημερωσετε σας παρακαλω τι ακριβως θα πρεπει να γινει και τι εξοπλισμος θα πρεπει να μπει εξωτερικα και εσωτερικα?
    Θελω να ξερω πριν κανω την αιτηση αν γινεται να τοποθερηθει νεοας εξοπλισμος η καλωδιωσεις συμφωνα με την εγκατασταση μου γιατι μολις εχω φτιαξει εξωτερικα το σπιτι και δεν θελω να γινουν διαφορα μερεμετια η να τοποτθετηθουν διαφορα κουτια και νεες καλωδιωσεις.

  13. #3373
    Εγγραφή
    03-11-2007
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    63
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατι πρεπει παντα να φταινε οι αλλοι ?? ποτέ δεν θα το καταλαβω.

    Επρεπε μαλλον να κατσουν να αναλυσουν τι κοψε-ραψε κανει ο καθενας στα καλωδια του , και τι πατεντες εχει κανει .

    Οι τεχνικοί πρέπει να γνωρίζουν από που έρχεται η γραμμή και που καταλήγει. Τι πιο βασικό από αυτό; Χρειάζεται και να το αναλύσουν;
    Εγώ ο πελάτης (που πληρώνω) δεν ειμαι υποχρεωμένος να γνωρίζω τίποτα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων

    εδώ θα συμφωνήσω με τον φίλο @griniaris αν οι άλλοι δεν ξέρουν από καλώδια (αναφέρομαι σε αυτούς που κατασκεύασαν την καλωδίωση) θα πρέπει αυτοί που ήρθαν να γνωρίζουν λυπάμαι φίλε μου αλλά θα έπρεπε να γνωρίζεις την υποδομή του ακινήτου σου.
    Ε ναι θα έπρεπε να γνωρίζουν. Τι σοϊ "τεχνικοί" είναι και τι "μελέτη" ήρθαν να κάνουν στο ακινητο;

  14. #3374
    Εγγραφή
    24-09-2020
    Περιοχή
    Βύρωνας
    Μηνύματα
    44
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΡΩΝΑΣ
    Σήμερα μου έκαναν την τελική σύνδεση κι εμένα και ενεργοποιήθηκε η οπτική. Το router είναι το Speedport Plus και έχω ήδη κάνει μια ερώτηση στο σχετικό θέμα για το σετάρισμά του αλλά εδώ ήθελα να ρωτήσω κάτι διαφορετικό. Είχα ήδη από πριν το Mini UPS Conceptum δωρεάν από cosmote, το οποίο έχει καλώδιο με διακλάδωση αλλά χρησιμοποιούσα μόνο τη μία άκρη με το παλιό router.
    Ο τεχνικός που ήρθε σήμερα έβαλε το νέο router πάνω στο UPS και το άλλο κουτάκι που ήρθε το Νοκια (OTN?) το έβαλε σε πρίζα στον τοίχο.
    Μου αχρήστευσε πρακτικά το UPS ή όχι; Με την έννοια ότι αν κοπεί το ρεύμα και χάσω το nokia θα μείνω χωρίς ιντερνετ/τηλέφωνο. Δεν παίζει να μην είδε ότι υπάρχει και δεύτερη παροχή από το ups οπότε δεν καταλαβαίνω ποιο θα ήταν το πρόβλημα να μπει εκεί και το Nokia... Πρέπει να πάρω 2ο ups? wtf

  15. #3375
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Montana321 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ε ναι θα έπρεπε να γνωρίζουν. Τι σοϊ "τεχνικοί" είναι και τι "μελέτη" ήρθαν να κάνουν στο ακινητο;
    συγνώμη αλλά κατά την άποψη μου είσαι λάθος

    τα καλώδια του δικού σου ακινήτου τα γνωρίζει αυτός που τα έχει φτιάξει (ακόμα και αν έχει δομημένη καλωδίωση) κάποιος τα έχει φτιάξει αυτός έχει την αποκλειστική ευθύνη

    δεν οφείλει να τα ξέρει ο τεχνικός του παρόχου (ειδικά αν δεν τα έχει φτιάξει εκείνος)

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostascb Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σήμερα μου έκαναν την τελική σύνδεση κι εμένα και ενεργοποιήθηκε η οπτική. Το router είναι το Speedport Plus και έχω ήδη κάνει μια ερώτηση στο σχετικό θέμα για το σετάρισμά του αλλά εδώ ήθελα να ρωτήσω κάτι διαφορετικό. Είχα ήδη από πριν το Mini UPS Conceptum δωρεάν από cosmote, το οποίο έχει καλώδιο με διακλάδωση αλλά χρησιμοποιούσα μόνο τη μία άκρη με το παλιό router.
    Ο τεχνικός που ήρθε σήμερα έβαλε το νέο router πάνω στο UPS και το άλλο κουτάκι που ήρθε το Νοκια (OTN?) το έβαλε σε πρίζα στον τοίχο.
    Μου αχρήστευσε πρακτικά το UPS ή όχι; Με την έννοια ότι αν κοπεί το ρεύμα και χάσω το nokia θα μείνω χωρίς ιντερνετ/τηλέφωνο. Δεν παίζει να μην είδε ότι υπάρχει και δεύτερη παροχή από το ups οπότε δεν καταλαβαίνω ποιο θα ήταν το πρόβλημα να μπει εκεί και το Nokia... Πρέπει να πάρω 2ο ups? wtf
    μάλλον ξεχάστηκε ή δεν το πρόσεξε

    σε εμένα που μπήκαν σε διαφορετικό χώρο και είχα πει για ένα σαν το δικό σου miniUPS δωρεάν ο τεχνικός που σύνδεσε το ρούτερ και το NOKIA (ONT) επειδή μπήκαν σε διαφορετικό χώρο μου έδωσε άλλο ένα δωρεάν miniUPS

Σελ. 225 από 1061 ΠρώτηΠρώτη ... 205215220223224225226227230235245 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας