Σελ. 122 από 1036 ΠρώτηΠρώτη ... 102112117120121122123124127132142 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.816-1.830 από 15539
  1. #1816
    Εγγραφή
    24-06-2017
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    440
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    SNR / Attn
    34(dB) / 5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να δεις 99 πρέπει ο συγχρονισμός να είναι μεγαλύτερος από 100Mbps. Με 100 συγχρονισμό δεν θα το φθάσεις.
    Οι άλλοι που αναφέρεις ότι πιάνουν το 99, έχουν μεγαλύτερο συγχρονισμό διότι τόσο τους δίνει ο πάροχος, πράγμα που τώρα έχει ξεκινήσει να το κάνει και η Cosmote.
    Θα γίνει το ανάλογο σε συνδέσεις FTTH;

  2. #1817
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Μια ρύθμιση είναι. Δεν είναι τίποτα σπουδαίο. Το αν το κάνουν είναι άλλο θέμα.

  3. #1818
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    η COSMOTE πάντως μου είπαν στο 13818 ότι το κάνουν ήδη
    εμείς ήδη το έχουμε δει σε VDSL αλλά και σε FTTH συνδέσεις που έχουμε σε διάφορα υποκαταστήματα μας
    δυστυχώς στο κεντρικό ακόμα περιμένουμε το "φως"...

  4. #1819
    Εγγραφή
    03-12-2014
    Μηνύματα
    600
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    VODAFONE FTTH
    Να σας πω και εγώ. Σε server της Cosmote ή του OTE παίρνω μέτρηση μέχρι 98 - 98.5 Mbps. Στον server της Vodafone παίρνω 99 - 100 Mbps.
    To περίεργο που δεν μπορω να εξηγήσω είναι πως παίζει το latency από 3 - 9 ms.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  voda_metrisi.jpg 
Εμφανίσεις:  16 
Μέγεθος:  116,3 KB 
ID: 215764
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος fasdf : 04-06-20 στις 20:10.

  5. #1820
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.622
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    η COSMOTE πάντως μου είπαν στο 13818 ότι το κάνουν ήδη
    εμείς ήδη το έχουμε δει σε VDSL αλλά και σε FTTH συνδέσεις που έχουμε σε διάφορα υποκαταστήματα μας
    δυστυχώς στο κεντρικό ακόμα περιμένουμε το "φως"...
    Να σε φιλήσω
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  6. #1821
    Εγγραφή
    07-04-2019
    Μηνύματα
    633
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    λοιπόν,

    το τεστ έδειξε

    ethernet
    ping 6
    98.8
    9.95

    wifi
    ping 7
    100.1
    9.95


    άλλαξα καλώδιο και ρύθμισα την κάρτα στο 1G

    αλλά έφτιαξε και το wifi και μάλιστα δίνει και καλύτερο download

    μάλλον αύξησαν την ταχύτητα που λέει ο jkoukos,
    τελικά έπιασε τόπο η γκρίνια μου, τους έχω τρελάνει στα παράπονα.

  7. #1822
    Εγγραφή
    03-12-2014
    Μηνύματα
    600
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    VODAFONE FTTH

  8. #1823
    Το avatar του μέλους TheLost
    TheLost Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fasdf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να σας πω και εγώ. Σε server της Cosmote ή του OTE παίρνω μέτρηση μέχρι 98 - 98.5 Mbps. Στον server της Vodafone παίρνω 99 - 100 Mbps.
    To περίεργο που δεν μπορω να εξηγήσω είναι πως παίζει το latency από 3 - 9 ms.
    Και σε μενα το ιδιο συμβαινει μονο στης vodafone πιανω 199/200 στο σερβερ στου ΟΤΕ ή cosmote πιανω 196-197

    - - - Updated - - -

    Μια αλλη ερωτηση αφου υπαρχει η υποδομη πια για 1gbps και γινεται απλα με την αλλαγη ενος προφιλ, γιατι δεν δινει η κοσμοτε 500mbps ?
    Δεν θα μπορει να αντεξει το φορτιο ο ISP η παιζει κατι αλλο?

  9. #1824
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να σε φιλήσω
    δεν μπορείς να με φιλήσεις (απαγορεύεται λόγω covid-19 ή αλλιώς corona virus)

    αλλά μπορείς να με ευχαριστήσεις σε λίγες μέρες που θα δεις την σύνδεση σου στο Παλαιό Φάληρο να έχει αυτό το + όπως θα γίνει και στον Πειραιά αλλά και στον Βύρωνα

    επίσης και κάποιες περιοχές της Αθήνας θα γίνουν αναβαθμίσεις...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TheLost Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και σε μενα το ιδιο συμβαινει μονο στης vodafone πιανω 199/200 στο σερβερ στου ΟΤΕ ή cosmote πιανω 196-197

    - - - Updated - - -

    Μια αλλη ερωτηση αφου υπαρχει η υποδομη πια για 1gbps και γινεται απλα με την αλλαγη ενος προφιλ, γιατι δεν δινει η κοσμοτε 500mbps ?
    Δεν θα μπορει να αντεξει το φορτιο ο ISP η παιζει κατι αλλο?
    για εμένα που δεν είμαι ο "ειδικός"
    θα προσπαθήσω να το πω απλά...
    αλλά επειδή ξέρω κάποια πράγματα γύρω από το διαδίκτυο κτλ...
    πιστεύω ότι είναι όλα θέμα "Bandwidth" επειδή αυτό κοστίζει όπως ξέρουν όλοι

    στο διαδίκτυο δεν κοστίζει το να αγοράσεις ένα domain name ή ένα χώρο για να φιλοξενήσεις την ιστοσελίδα σου
    αυτά που κοστίζουν είναι το λογισμικό που θα χρησιμοποιήσεις και το bandwidth/traffic που θα έχει η ιστοσελίδα σου

    άρα όπως καταλαβαίνεις τώρα που αρκετοί από μας έχουμε ταχύτητες 100/10 ή 200/20 ή 100/100 ή 200/200 καταλαβαίνεις τι μπορεί να έχουμε στο σπίτι μας για προσωπική χρήση

    φαντάσου κάποια στιγμή να αναβαθμιστούν οι ταχύτητες στο 1 Gigabit το τι θα μπορείς να κάνεις στο σπίτι σου.

  10. #1825
    Το avatar του μέλους TheLost
    TheLost Guest
    Αμα δεν ειναι το hardware το προβλημα , τι θα αλλαξει σε βαθος χρονου και θα μπορουν να προσφερουν τετοια υπηρεσια

  11. #1826
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TheLost Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αμα δεν ειναι το hardware το προβλημα , τι θα αλλαξει σε βαθος χρονου και θα μπορουν να προσφερουν τετοια υπηρεσια
    υποδομή σε επίπεδο υλικού πιστεύω ότι την έχουν COSMOTE/VODAFONE/WIND

    τα χρήματα πιστεύω ότι τους απασχολούν

    γιατί μην ξεχνάς για πρώτη φορά έβαλαν το χέρι βαθιά στην δική τους τσέπη και έφτιαξαν υποδομές ... ναι ξέρω δεν έχουν τελειώσει ακόμα...

  12. #1827
    Το avatar του μέλους TheLost
    TheLost Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    γιατί μην ξεχνάς για πρώτη φορά έβαλαν το χέρι βαθιά στην δική τους τσέπη και έφτιαξαν υποδομές ... ναι ξέρω δεν έχουν τελειώσει ακόμα...
    Πιστευω οτι επρεπε να γινει καποια υποδομη για γρηγορο ιντερνετ, αν οχι για τους απλους χρηστες σιγουρα για τις επιχειρησεις.
    Παντα αξιζει να επενδύεις στις υποδομες,φανταστειτε να ελεγαν ειναι ακριβη η οπτικη ινα και να ειμασταν με adsl σε εποχη πανδημιας....

    Δεν καταλαβα ομως το συλλογισμό σου ομως , τα χρηματα που θα ξοδεψουν η ηδη ξοδεψαν και τι σχεση εχει αυτο με το ποση ταχυτητα μπορουν να προσφερουν ?

  13. #1828
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TheLost Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πιστευω οτι επρεπε να γινει καποια υποδομη για γρηγορο ιντερνετ, αν οχι για τους απλους χρηστες σιγουρα για τις επιχειρησεις.
    Παντα αξιζει να επενδύεις στις υποδομες,φανταστειτε να ελεγαν ειναι ακριβη η οπτικη ινα και να ειμασταν με adsl σε εποχη πανδημιας....

    Δεν καταλαβα ομως το συλλογισμό σου ομως , τα χρηματα που θα ξοδεψουν η ηδη ξοδεψαν και τι σχεση εχει αυτο με το ποση ταχυτητα μπορουν να προσφερουν ?
    ο συλλογισμός μου έχει να κάνει με το γεγονός ότι έχουν βάλει βαθιά το χέρι στην τσέπη τους μέχρι αυτή την στιγμή που μιλάμε και θα το βάλουν ακόμα πιο βαθιά γιατί καλώς ή κακώς η χώρα πρέπει να αναβαθμιστεί αν θέλουμε επενδύσεις
    και μιλάω για τις δύο από τις τρεις εταιρείες επειδή συνεργαζόμαστε σε επαγγελματικό επίπεδο μιας και η εταιρεία στην οποία εργάζομαι είναι από τους "μεγάλους πελάτες" και πληρώνει πολλές χιλιάδες ευρώ σε λογαριασμούς και σκέψου ένα πράγμα η έδρα της εταιρείας τα κεντρικά γραφεία ακόμα έχουν ADSL ούτε καν VDSL δεν υπάρχει υποδομή ακόμα στην περιοχή του αρχαιολογικού μουσείου/λεωφόρος αλεξάνδρας/πεδίο του άρεος (κοινώς εξάρχεια).

  14. #1829
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Και κάπως έτσι ξεκινάει ακόμα ένα Offtopic επεισόδιο της εταιρίας του zero......

  15. #1830
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.622
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και κάπως έτσι ξεκινάει ακόμα ένα Offtopic επεισόδιο της εταιρίας του zero......
    zero ..
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

Σελ. 122 από 1036 ΠρώτηΠρώτη ... 102112117120121122123124127132142 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας