Σελ. 128 από 1058 ΠρώτηΠρώτη ... 108118123126127128129130133138148 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.906-1.920 από 15858
  1. #1906
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Δεν έχεις καταλάβει τι ρώτησε ο nmaggioros, στο οποίο του απάντησε ο dimitri_ns και συμπλήρωσα εγώ.
    Ρωτά λοιπόν, αν υπάρχει Router, που την VoIP τηλεφωνία (που δουλεύει σε αυτόν) να την δίνει μέσω IP σε συμβατές συσκευές ή αυτά τα Router βγάζουν μόνο αναλογική έξοδο;

    Πες μου τώρα ένα Router, εκτός των Fritz, που να έχει αυτή την δυνατότητα δηλαδή δίνει την τηλεφωνία μέσω ΙΡ σύνδεσης σε οποιαδήποτε συσκευή ή εφαρμογή

  2. #1907
    Εγγραφή
    23-07-2010
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    471
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    220d/80u Mbps
    ISP
    Cosmote
    Router
    ZTE MC801a TL1043Nv5 owrt
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχεις καταλάβει τι ρώτησε ο nmaggioros, στο οποίο του απάντησε ο dimitri_ns και συμπλήρωσα εγώ.
    Ρωτά λοιπόν, αν υπάρχει Router, που την VoIP τηλεφωνία (που δουλεύει σε αυτόν) να την δίνει μέσω IP σε συμβατές συσκευές ή αυτά τα Router βγάζουν μόνο αναλογική έξοδο;

    Πες μου τώρα ένα Router, εκτός των Fritz, που να έχει αυτή την δυνατότητα δηλαδή δίνει την τηλεφωνία μέσω ΙΡ σύνδεσης σε οποιαδήποτε συσκευή ή εφαρμογή
    Ευχαριστώ για την διευκρίνηση.

    Να γίνει τηλεφωνικό κέντρο το ίδιο το ρούτερ δλδ - όχι δεν γνωρίζω κάποιο άλλο. Αλλά (!) αφού υπάρχουν τόσες διαφορετικές λύσεις (καλύτερες?) γιατί να δεσμευτείς με fritz αποκλειστικά? π.χ. raspberry+asterix (ή 3cx!) ως server και μετά βάζεις gigaset, apps etc...

    (βγαίνουμε Off topic - ελπίζω να μην φάμε ξύλο)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kosath : 16-06-20 στις 17:29. Αιτία: off-topic-comments

  3. #1908
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.691
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kosath Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ για την διευκρίνηση.

    Να γίνει τηλεφωνικό κέντρο το ίδιο το ρούτερ δλδ - όχι δεν γνωρίζω κάποιο άλλο. Αλλά (!) αφού υπάρχουν τόσες διαφορετικές λύσεις (καλύτερες?) γιατί να δεσμευτείς με fritz αποκλειστικά? π.χ. raspberry+asterix (ή 3cx!) ως server και μετά βάζεις gigaset, apps etc...

    (βγαίνουμε Off topic - ελπίζω να μην φάμε ξύλο)
    Πολυπλοκότητα
    Πιθανά κολλήματα

    Αντίθετα με fritz έχεις σταθερότητα
    Το fritz 7530 δεν είναι και πανάκριβο
    https://www.skroutz.gr/s/16177843/AV...-Box-7530.html
    To δίνουν και με δόσεις με 13,33 €/μήνα
    https://www.germanos.gr/product/avm-...7530/20379397/

    Δεν ξέρω αν κάνουν και παλιότερα μεταχειρισμένα

    H παίρνεις dect και τα βάζεις στην αναλογική πόρτα
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimitri_ns : 16-06-20 στις 17:47.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  4. #1909
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kosath Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλά (!) αφού υπάρχουν τόσες διαφορετικές λύσεις (καλύτερες?) γιατί να δεσμευτείς με fritz αποκλειστικά? π.χ. raspberry+asterix (ή 3cx!) ως server και μετά βάζεις gigaset, apps etc...
    Συμφωνώ υπάρχουν πολλές επιλογές και ανάλογα τι θέλει ο καθένας παίρνει τις δικές του αποφάσεις. Αλλά όπως γράφει και ο Δημήτρης, με τα Fritz και σε απλές οικιακές συνδέσεις, καλύπτονται οι περισσότεροι χρήστες με μία μόνο συσκευή.
    Π.χ. το διεθνές 7390 στα 40€ μαζί με τα μεταφορικά, απλά δεν έχει ισάξιο ανταγωνιστή. Μοναδικό μειονέκτημα ότι θα χρειαστεί ο κωδικός της τηλεφωνίας.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω αν κάνουν και παλιότερα μεταχειρισμένα
    Και τα παλιά Fritz έχουν τις ίδιες δυνατότητες, απλά ασθενέστερο επεξεργαστή και μνήμη και φυσικά μέxρι 11n ασύρματο. Αυτή την στιγμή έχω δύο 7270 στο χωριό και ένα 7360 στην Αθήνα, με τις ίδιες δυνατότητες σε υπηρεσίες με τα τελευταία μοντέλα, όσον αφορά τα σχετικά με την τηλεφωνία.

  5. #1910
    Εγγραφή
    25-06-2019
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Καλησπέρα,

    Βλέποντας την ανακοίνωση καμπινών σε αναβάθμιση, βλέπω οτι αυτή στην οποία είμαι έχει πάρει μετάθεση για 2021, όμως αυτή στο τέλος του δρόμου μου θα αναβαθμιστεί κανονικά. Τώρα από αύριο περνάνε οπτική ίνα ακριβώς μπροστά στο σπίτι μου. Για FTTH θα πρέπει να αναβαθμιστεί και η καμπίνα στην οποία υπάγομαι, ή θα μπορώ να βάλω σύνδεση αφού θα περνάει οπτική ακριβώς μπροστά στο σπίτι μου;

    Thanks a lot!

  6. #1911
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Για ποια υπηρεσία αναφέρεται η καμπίνα σου στον προγραμματισμό; Για VDSL ή FTTH;

  7. #1912
    Εγγραφή
    25-06-2019
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    FTTH, αυτή στο τέλος του δρόμου θα αναβαθμιστεί κανονικά και είναι και αυτή FTTH. Εν τω μεταξύ, η καμπίνα που παίρνω εγώ σύνδεση σύμφωνα με το excel είναι δυόμιση τετράγωνα μακριά, σε διαγώνιο κιόλας (!). Παίζει αλήθεια τέτοιο σενάριο; Δηλαδή πως θα τραβήξουν από εκεί ίνα για να μπει στο σπίτι; Θα περίμενε κανείς ο,τι θα έπαιρνα από το καφάο στα 20 μέτρα από το σπίτι μου χαχα.

    Σόρρυ για τις πολλές ερωτήσεις, είμαι λίγο άσχετος γενικά και εδώ στη Δάφνη έχει τελειως παρατραβήξει το θέμα, ίδια ταχύτητα που είχα και το 2008 όταν έπαιζα lineage έχω... χαχα

  8. #1913
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Συγνώμη για ποιον προγραμματισμό στη Δάφνη αναφέρεσαι; Εξ όσον γνωρίζω, ένας υπάρχει για VDSL καμπίνες και πρέπει να έχει ολοκληρωθεί.

    Αν από την άλλη πρόκειται για FTTH στις περιοχές έως 550 μέτρα περιμετρικά του αστικού κέντρου, τότε ο προγραμματισμός δεν ανακοινώνεται και απορώ πως αναφέρεις ότι η δικιά σου είναι για το 2021.
    Ποιος είναι αυτός ο προγραμματισμός να δούμε τι αναφέρει;
    Μου φαίνεται παράξενο επίσης, διότι στο FTTH δεν αλλάζουν όλες οι καμπίνες όπως στο VDSL, απλά μπαίνουν μερικές σε κεντρικά σημεία και υποστηρίζουν όλες τις περιοχές.

  9. #1914
    Εγγραφή
    25-06-2019
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  FTTH1.png 
Εμφανίσεις:  35 
Μέγεθος:  73,2 KB 
ID: 216136

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  FTTH2.png 
Εμφανίσεις:  24 
Μέγεθος:  35,0 KB 
ID: 216137

    Σε αυτή τη λίστα αναφέρομαι που μπορείς να την βρεις εδώ! https://www.eett.gr/opencms/export/s.../AP924-001.pdf

  10. #1915
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Άρα είναι της 2ης ετήσιας ανάθεσης για FTTH περιμετρικά του αστικού κέντρου. Συνήθως αυτές δεν δηλώνονται πουθενά.
    Ο πίνακας αναφέρει ότι οι οικοδομές που συνδέονται στην καμπίνα σου, θα έχουν δυνατότητα FTTH έως τέλος του 1ου 3μήνου το 2021. Δεν λέει ότι θα αλλαχθεί η καμπίνα σου.
    Προφανώς η οπτική ίνα που περάστηκε είναι ο κεντρικός κορμός. Για να συνδεθεί η οικοδομή σου, θα πρέπει να δεις εργασίες κάθετες από αυτόν, προς την οικοδομή σου και όλες τις γειτονικές. Μετά από αυτό είναι δυνατόν να γίνει σύνδεση.
    Σε κάθε περίπτωση κοιτάς στο sfbb, πότε θα δείξει διαθεσιμότητα στην διεύθυνσή σου βάσει του Τ.Κ. και μετά κοιτάς τις προσφορές των παρόχων σε αυτό και παραλαμβάνεις το κουπόνι. Έχεις μέλλον η ιστορία, μην βιάζεσαι.

  11. #1916
    Εγγραφή
    25-06-2019
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Κατάλαβα, κατάλαβα. Δηλαδή να περιμένω και σε άλλη φάση εργασία από τον "κορμό" που περνάει μπρος από το σπίτι, πρός το σπίτι μου. Θα εγγραφώ σύντομα στο sfbb, προβλέπεται στην διευθυνσή μου.

    Υπομονή έχουμε, μάθαμε τόσα χρόνια! Να ναι καλά η γιαγιά που έλεγε "Κάλλιο αργά παρά ποτέ"! Χαχα, ευχαριστώ πολύ!

  12. #1917
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Αυτό που σ' ενδιαφέρει κυρίως είναι να παρουσιασθεί η διεύθυνση (όχι μόνο ο Τ.Κ.) στο sfbb και να εμφανισθούν οι προσφορές για να εκτυπώσεις μετά το κουπόνι.
    Και αυτό άσχετα αν δεις εργασίες μπροστά στην οικοδομή σου. Με το κουπόνι στο χέρι, απλά κάνεις αίτημα στον πάροχό που έχεις επιλέξει για τα υπόλοιπα.

  13. #1918
    Εγγραφή
    25-06-2019
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Έγινε, απλά γράφομαι δηλαδή και περιμένω το πολυπόθητο e-mail! Ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθεια, το 'πιασα τώρα!

  14. #1919
    Εγγραφή
    30-11-2003
    Περιοχή
    Κηφησιά Αττικής
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    133
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    33000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    Speedport W724V
    SNR / Attn
    9(dB) / (dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις!

    Είμαι ήδη σε VDSL (που παίζει στα 25 περίπου) από ΟΤΕ οπότε μάλλον καλύτερα για απευθείας μετατροπή σε fiber εφόσον δεν παίζει να μείνω χωρίς τηλέφωνο.

    Γενικά έχω στημένο το δίκτυο του σπιτιού πίσω από unifi usg οπότε θα ήθελα να παραμείνει το setup έτσι και να δώσω απλά ίντερνετ στο usg όπως γίνεται και τώρα βέβαια ppoe κλήση μέσα από το USG δεν νομίζω να μπορώ να δώσω πια και μάλλον θα πρέπει να ρυθμιστεί με static. Αλήθεια εφόσον το τηλέφωνο είναι full IP και δεν θέλω να χρησιμοποιήσω τις αναλογικές εξόδους του μόντεμ θα μπορούσε το speedport να μην συνδεθεί καθόλου?

    Γι'αυτό ρώτησα αν το τηλέφωνο πχ θα μπορεί να συνδεθεί μέσω IP phone που να είναι συνδεδεμένο στο υπάρχον δίκτυο πίσω από το USG. Από τι στιγμή που δίνονται οι κωδικοί καταλαβαίνω ότι δεν υπάρχει θέμα και μάλιστα θα ήταν σούπερ να το παίρνω και στο κινητό το νούμερο καθώς ταξιδεύω αρκετά εκτός Ελλάδος.

  15. #1920
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.691
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nmaggioros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις!

    Είμαι ήδη σε VDSL (που παίζει στα 25 περίπου) από ΟΤΕ οπότε μάλλον καλύτερα για απευθείας μετατροπή σε fiber εφόσον δεν παίζει να μείνω χωρίς τηλέφωνο.

    Γενικά έχω στημένο το δίκτυο του σπιτιού πίσω από unifi usg οπότε θα ήθελα να παραμείνει το setup έτσι και να δώσω απλά ίντερνετ στο usg όπως γίνεται και τώρα βέβαια ppoe κλήση μέσα από το USG δεν νομίζω να μπορώ να δώσω πια και μάλλον θα πρέπει να ρυθμιστεί με static. Αλήθεια εφόσον το τηλέφωνο είναι full IP και δεν θέλω να χρησιμοποιήσω τις αναλογικές εξόδους του μόντεμ θα μπορούσε το speedport να μην συνδεθεί καθόλου?

    Γι'αυτό ρώτησα αν το τηλέφωνο πχ θα μπορεί να συνδεθεί μέσω IP phone που να είναι συνδεδεμένο στο υπάρχον δίκτυο πίσω από το USG. Από τι στιγμή που δίνονται οι κωδικοί καταλαβαίνω ότι δεν υπάρχει θέμα και μάλιστα θα ήταν σούπερ να το παίρνω και στο κινητό το νούμερο καθώς ταξιδεύω αρκετά εκτός Ελλάδος.
    Πες μας λίγο πως είσαι τώρα στημένος (το εμπρός κομμάτι)
    Χρησιμοποιείς speedport μπροστά από το usg ?

    Οταν με το καλό βάλεις FTTH, η οπτική θα τερματίζει σε ένα ΝΟΚΙΑ ΟΝΤ που θα μετατρέπει τα φωτεινά σήματα σε ηλεκτρικά και αντίστροφα, Το ΝΟΚΙΑ συνδέεται με ethernet με μία θύρα WAN του modem/router (στο speedport plus που θα σου δώσουν είναι η lan1.)
    Οπότε μπορεί και να μην χρειαστεί ν'αλλάξεις τίποτα.

    Τελικά θα έρθει τεχνικός στο χώρο σου και σε 10 λεπτά θα σε πάρουν από τον χαλκό και θα σε γυρίσουνε σε οπτική.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

Σελ. 128 από 1058 ΠρώτηΠρώτη ... 108118123126127128129130133138148 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας