Σελ. 207 από 1060 ΠρώτηΠρώτη ... 187197202205206207208209212217227 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 3.091-3.105 από 15887
  1. #3091
    Εγγραφή
    12-02-2020
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    624
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    307/32
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από makfil Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παραβλέποντας το καρφί στο προηγούμενο post, θέλω να ρωτήσω αν οι καμπίνες του FTTH ηλεκτροδοτούνται ή όχι, γιατί αφενός είναι μικρότερες σε μέγεθος από τις VDSLαφετέρου τοποθετούνται σε μεγαλύτερες αποστάσεις.
    Επίσης, παρατηρώ ότι γίνεται τομή και στο πεζοδρόμιο όπου υπάχει ξύλινη κολώνα του ΟΤΕ και μπαίνει σωήνας για ίνα που θα τερματίσει σε κάποιο μελλοντικό box, δίπλα σ' αυτό της τηλεφωνίας. Το ερώτημα είναι αν από το νέο box θα συνδεθούν οι παροχές στα κτίρια με ίνα ή με κάποιο καλώδιο χαλκού.
    Απο το νέο box πάει ινα μέχρι την πρίζα. Θα δώσω κάποιες φωτό απο την εγκατάσταση

    Εδω το Box. Έρχεται η οπτική απο το αριστερό καλώδιο που είναι το καλώδιο απο το κουτί ( η ινα είναι φυσηγμενη) και συνεχίζει δεξια και φτάνει μέχρι την πρίζα του σπιτιού

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  B0307862-E968-496F-9A76-6548768926E4.jpg 
Εμφανίσεις:  46 
Μέγεθος:  181,0 KB 
ID: 223768
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  594F0C49-C13F-4ED0-AB75-8128B3057973.jpg 
Εμφανίσεις:  61 
Μέγεθος:  1,03 MB 
ID: 223767

    (Πρωτα δες την 2η φωτό και μετά την 1η. Επίσης βγήκαν ανάποδα)

  2. #3092
    Εγγραφή
    04-11-2006
    Μηνύματα
    2.111
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4997
    ISP
    Φιλοθέη/Γλυφά
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    ZTE H168N
    SNR / Attn
    17,1(dB) / 13,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ευχαριστώ και τους δύο για τις χρήσιμες πληροφορίες.

  3. #3093
    Εγγραφή
    23-07-2010
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    471
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    220d/80u Mbps
    ISP
    Cosmote
    Router
    ZTE MC801a TL1043Nv5 owrt
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zarko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Φαντάσου κιόλας, όπως στη δική μας περίπτωση, να έχεις ένα μικρό γραφείο που συνεργάζεται με το εξωτερικό τα τελευταία 25 χρόνια, και να πρέπει να ανεβάζεις κάθε λίγο και λιγάκι αρχεία εκατοντάδων ΜΒ, κάποιες φορές και μερικών GB, με την ταλαίπωρη γραμμή που έχουμε στα Εξάρχεια με τα 8Mbps download/85Kbps upload!!!

    Για μισθωμένη γραμμή ούτε συζήτηση, θα έπρεπε να βάλουμε τον provider συνεταίρο στην επιχείρηση. Και από την άλλη μεριά, να ακούς ότι στην Φιλοθέη έχουν VDSL Vectoring από το 2013, ενώ τώρα τους βάζουν και FTTH!!!

    Και εμάς στο Α/Κ Αλεξάνδρας, όσοι είμαστε κάτω από την λεωφόρο Αλεξάνδρας, κάπου 10.000 συνδρομητές, μας έχει χεσμένους κανονικά η Vodafone, και καταδικασμένους να είμαστε με τις ADSL γραμμές στον αιώνα τον άπαντα!

    Δηλαδή όχι πολίτες δύο κατηγοριών, αλλά τριών...
    Unlimited data στο (cosmote) κινητό και 3€ για extra κάρτα sim (data sharing) σε 4G/5G ρούτερ? Speedtest έχεις κάνει στο γραφείο;

  4. #3094
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kosath Εμφάνιση μηνυμάτων
    Unlimited data στο (cosmote) κινητό και 3€ για extra κάρτα sim (data sharing) σε 4G/5G ρούτερ? Speedtest έχεις κάνει στο γραφείο;
    Στο ίδιο Α/Κ ανήκει και η εταιρεία στην οποία εργάζομαι έχουμε (2021) (5) πέντε γραμμές ADSL δεν υπάρχει διαθεσιμότητα για VDSL για FTTH ούτε συζήτηση καθώς δεν υπάρχουν καμπίνες ακόμα...σκάβει η WIND και δεν ξέρω ποιος άλλος...έτσι καταφύγαμε στην λύση της μισθωμένης γραμμής οπτικών ινών (DIA) σήμερα ολοκληρώθηκαν τα έργα σε πεζοδρόμιο και δρόμο έχει και συνέχεια αλλά σύντομα τέλος τα προβλήματα....γιατί καταντάει κουραστικό να περιμένεις να δεις "φώς στο τούνελ".

  5. #3095
    Εγγραφή
    22-02-2013
    Μηνύματα
    1.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    ZYXEL VMG8623
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kosath Εμφάνιση μηνυμάτων
    Unlimited data στο (cosmote) κινητό και 3€ για extra κάρτα sim (data sharing) σε 4G/5G ρούτερ? Speedtest έχεις κάνει στο γραφείο;


    Η ταχύτητα της γραμμής είναι αυτή που γράφω στο μήνυμα, 8/0,85Mbps down/up. Μιλάμε για κτίριο κατασκευής του 1932 (!!!) ανακαινισμένο, με το καλώδιο από τον κατανεμητή στο διαμέρισμα να είναι περασμένο εξωτερικά της πολυκατοικίας, το παλιό εσωτερικό χάλκινο καλώδιο ήταν εντελώς σάπιο ή κατεστραμμένο και ήταν αδύνατον να αντικατασταθεί. Τη λύση με το κινητό που αναφέρεις την είχαμε εξετάσει πριν κάποια χρόνια, αλλά ήταν ασύμφορη οικονομικά. Τα τελευταία χρόνια, όταν η συνεργάτιδά μου έχει να ανεβάσει αρχεία πάνω από 1GB, ανεβαίνω στο γραφείο με εξωτερικό σκληρό, τα αντιγράφω και τα ανεβάζω από το σπίτι μου, με τα 10Mbps upload που έχω εγώ ανεβαίνουν πανεύκολα...




    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο ίδιο Α/Κ ανήκει και η εταιρεία στην οποία εργάζομαι έχουμε (2021) (5) πέντε γραμμές ADSL δεν υπάρχει διαθεσιμότητα για VDSL για FTTH ούτε συζήτηση καθώς δεν υπάρχουν καμπίνες ακόμα...σκάβει η WIND και δεν ξέρω ποιος άλλος...έτσι καταφύγαμε στην λύση της μισθωμένης γραμμής οπτικών ινών (DIA) σήμερα ολοκληρώθηκαν τα έργα σε πεζοδρόμιο και δρόμο έχει και συνέχεια αλλά σύντομα τέλος τα προβλήματα....γιατί καταντάει κουραστικό να περιμένεις να δεις "φώς στο τούνελ".

    Τα έργα στο Α/Κ Αλεξάνδρας τα έχει αναλάβει η Vodafone φίλε Zer0c00L. Η Wind δεν εμπλέκεται πουθενά. Εσείς σαν μεγάλη εταιρεία που είσαστε, πολύ καλά κάνατε και προχωρήσατε στη λύση μισθωμένης γραμμής. Στη δική μας περίπτωση, που είμαστε δύο άτομα όλα κι όλα, δεν μας παίρνει ούτε για αστείο...

  6. #3096
    Εγγραφή
    23-07-2010
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    471
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    220d/80u Mbps
    ISP
    Cosmote
    Router
    ZTE MC801a TL1043Nv5 owrt
    @Zarko συγγνώμη που δεν ήμουν σαφής: speedtest με το κινητό σου εννοούσα για να δεις αν έχεις καλή ταχύτητα ώστε να προχωρήσεις σε λύση 4G είτε μέσω του κινητού σου ως hotspot είπε μέ χρήση 4G router και απεριόριστο πρόγραμμα δεδομένων

  7. #3097
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zarko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ταχύτητα της γραμμής είναι αυτή που γράφω στο μήνυμα, 8/0,85Mbps down/up. Μιλάμε για κτίριο κατασκευής του 1932 (!!!) ανακαινισμένο, με το καλώδιο από τον κατανεμητή στο διαμέρισμα να είναι περασμένο εξωτερικά της πολυκατοικίας, το παλιό εσωτερικό χάλκινο καλώδιο ήταν εντελώς σάπιο ή κατεστραμμένο και ήταν αδύνατον να αντικατασταθεί. Τη λύση με το κινητό που αναφέρεις την είχαμε εξετάσει πριν κάποια χρόνια, αλλά ήταν ασύμφορη οικονομικά. Τα τελευταία χρόνια, όταν η συνεργάτιδά μου έχει να ανεβάσει αρχεία πάνω από 1GB, ανεβαίνω στο γραφείο με εξωτερικό σκληρό, τα αντιγράφω και τα ανεβάζω από το σπίτι μου, με τα 10Mbps upload που έχω εγώ ανεβαίνουν πανεύκολα...







    Τα έργα στο Α/Κ Αλεξάνδρας τα έχει αναλάβει η Vodafone φίλε Zer0c00L. Η Wind δεν εμπλέκεται πουθενά. Εσείς σαν μεγάλη εταιρεία που είσαστε, πολύ καλά κάνατε και προχωρήσατε στη λύση μισθωμένης γραμμής. Στη δική μας περίπτωση, που είμαστε δύο άτομα όλα κι όλα, δεν μας παίρνει ούτε για αστείο...
    η εταιρεία βρίσκεται ανάμεσα στις οδούς ΜΕΤΣΟΒΟΥ και ΝΟΤΑΡΑ

    από ΚΑΛΛΙΔΡΟΜΙΟΥ κατεβαίνει η WIND που φτιάχνει καλώδια οπτικών ινών στον δρόμο και καμπίνες FTTH/VDSL ούτε και ξέρω...

    για VODAFONE δεν έχω δει...

    για COSMOTE μου ανάφερε το συνεργείο ότι περνάνε καμπίνες FTTH στην περιοχή

    εννοείται η λύση της μισθωμένης ήταν μονόδρομος...ειδικά αφού εγκρίθηκε από την "μαμά" εταιρεία.

  8. #3098
    Εγγραφή
    14-07-2020
    Μηνύματα
    60
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    Παίδες έχω μια ερώτηση όσον αφορά το WiFi του speedport plus.
    Δεν γνωρίζω αν γίνεται μετά το update αυτό, καθώς έχω το ftth σχετικά λίγο καιρό και μαζί μου είχε γίνει και αλλαγή του ρούτερ με νέο.
    Αυτό που παρατηρώ λοιπόν είναι πως δεν είναι σταθερή η ταχύτητα που πιάνει το κινητό. Σε ένα speedtest πιάνω 190 και σε κάποια άλλη στιγμή πιάνω 25-40-70 και ας έχω την ίδια απόσταση από το ρούτερ.
    Να πω πως τυχαίνει να είμαι και ακριβώς δίπλα πολλές φορές και να έχω χαμηλή ταχύτητα και υψηλό jitter.
    Παίζει κάτι με τα κανάλια να κάνουν overlap με άλλα δίκτυα; Αντιμετωπίζει κανείς κάτι παρόμοιο;

  9. #3099
    Εγγραφή
    24-06-2017
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    440
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    SNR / Attn
    34(dB) / 5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αύριο το πρωί έρχονται σε εμένα για εγκατάσταση της οπτικής ίνας! Θα προσπαθήσω να βγάλω φωτογραφίες και να βάλω εδώ!

  10. #3100
    Εγγραφή
    12-02-2020
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    624
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    307/32
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Peter13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παίδες έχω μια ερώτηση όσον αφορά το WiFi του speedport plus.
    Δεν γνωρίζω αν γίνεται μετά το update αυτό, καθώς έχω το ftth σχετικά λίγο καιρό και μαζί μου είχε γίνει και αλλαγή του ρούτερ με νέο.
    Αυτό που παρατηρώ λοιπόν είναι πως δεν είναι σταθερή η ταχύτητα που πιάνει το κινητό. Σε ένα speedtest πιάνω 190 και σε κάποια άλλη στιγμή πιάνω 25-40-70 και ας έχω την ίδια απόσταση από το ρούτερ.
    Να πω πως τυχαίνει να είμαι και ακριβώς δίπλα πολλές φορές και να έχω χαμηλή ταχύτητα και υψηλό jitter.
    Παίζει κάτι με τα κανάλια να κάνουν overlap με άλλα δίκτυα; Αντιμετωπίζει κανείς κάτι παρόμοιο;
    Λογικα εχει να κανει με τα 2.4 GHz και τα 5. Αμα εχεις ολοιδιο ονομα στα 2.4 και 5 δεν θα ξερεις ποτε ειναι το 2.4 ποτε το 5. με τα 2.4 συνηθως δινει το μισο απο την ταχυτητα που εχεις. με το 5GHz την γραμμη την τερματιζεις. Τσεκαρε λιγο τους SSID και κανε τις ρυθμισεις. Επισης για τα καναλια βρες καποιο που να μην ειναι καποιος στο 2.4. Εγω προσωπικα στα 2.4 χρησιμοποιω το καναλι 13 που δεν ειναι κανενας και απο 5 το καναλι 40.

  11. #3101
    Εγγραφή
    14-07-2020
    Μηνύματα
    60
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από HliasLarissa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λογικα εχει να κανει με τα 2.4 GHz και τα 5. Αμα εχεις ολοιδιο ονομα στα 2.4 και 5 δεν θα ξερεις ποτε ειναι το 2.4 ποτε το 5. με τα 2.4 συνηθως δινει το μισο απο την ταχυτητα που εχεις. με το 5GHz την γραμμη την τερματιζεις. Τσεκαρε λιγο τους SSID και κανε τις ρυθμισεις. Επισης για τα καναλια βρες καποιο που να μην ειναι καποιος στο 2.4. Εγω προσωπικα στα 2.4 χρησιμοποιω το καναλι 13 που δεν ειναι κανενας και απο 5 το καναλι 40.
    Ναι πρόλαβα και το τσεκαρα τελικά. Συνδέεται για κάποιο λόγο πολύ εύκολα στην 2.4 και όχι στην 5αρα την μπάντα το κινητό, παρόλο που μπορεί να είμαι κοντά. Θα κάνω κάποιες δοκιμές. Σκέφτομαι να απενεργοποιήσω την 2.4 βασικά γιατί όλες οι συσκευές υποστηρίζουν 5 στο σπίτι και να δω πως θα πάει από σήμα κλπ.

  12. #3102
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    2.400
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000 ~
    ISP
    INALAN
    Router
    ΖΤΕ F670L
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Peter13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι πρόλαβα και το τσεκαρα τελικά. Συνδέεται για κάποιο λόγο πολύ εύκολα στην 2.4 και όχι στην 5αρα την μπάντα το κινητό, παρόλο που μπορεί να είμαι κοντά. Θα κάνω κάποιες δοκιμές. Σκέφτομαι να απενεργοποιήσω την 2.4 βασικά γιατί όλες οι συσκευές υποστηρίζουν 5 στο σπίτι και να δω πως θα πάει από σήμα κλπ.
    Να ξέρεις ότι με την 5 δεν θα έχεις αρκετή κάλυψη. Ακόμα και στο δίπλα δωμάτιο τα πράγματα θα είναι δύσκολα. Καλύτερα 2,4 με ισχυρό σήμα παρά 5 και με άσχημο

  13. #3103
    Εγγραφή
    12-02-2020
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    624
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    307/32
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    Speedport Smart
    Παρασκευη θα ερθει τεχνικος να συνδεσει και το Speedport Smart. Το Smart απο μονο του εχει μεγαλη καλυψη wifi ειδικα με το πιατακι θα πιανει παντου και στα 5GHz!

  14. #3104
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από HliasLarissa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παρασκευη θα ερθει τεχνικος να συνδεσει και το Speedport Smart. Το Smart απο μονο του εχει μεγαλη καλυψη wifi ειδικα με το πιατακι θα πιανει παντου και στα 5GHz!
    πλήρωσες για το speedport smart + mesh?

  15. #3105
    Εγγραφή
    12-02-2020
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    624
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    307/32
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    Speedport Smart
    Το σμαρτ εχει μεσα ενα πιατακι . αμα θες παραπανω απο ενα το πληρωνεις εσυ.

Σελ. 207 από 1060 ΠρώτηΠρώτη ... 187197202205206207208209212217227 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας