Σελ. 235 από 1058 ΠρώτηΠρώτη ... 215225230233234235236237240245255 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 3.511-3.525 από 15856
  1. #3511
    Εγγραφή
    10-09-2007
    Μηνύματα
    74
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Θέλω να ευχαριστήσω δημόσια τον φίλο ZeroCool που μπήκε στον κόπο να αναφέρει την περίπτωσή του προς δική μας ενημέρωση.

    Τελικά, μετά απο δική μου επιμονή (πέρασα απο υποκατάστημα Cosmote να τους εξηγήσω οτι δεν γίνεται μετά απο συνεννόηση με 4 διαφορετικά άτομα της TE/TY, άλλη τιμή να σου δίνει ο ένας και άλλη ο άλλος (με αποκορύφωμα την "προσφορά" στα 48€).
    Η ευγενέστατη κοπέλα στο κατάστημα που με εξυπηρέτησε, έκανε ένα αίτημα πρόθεσης ακύρωσης® το οποίο και έστειλε εκείνη τη στιγμή και με ενημέρωσε πως εντός 3 ημερών θα επικοινωνούσαν μαζί μου απο το 13888 με προσφορά ανανέωσης.

    2 ωρες μετά, δέχομαι τηλεφώνημα στο σταθερό μου απο το 13888 απο έναν ευγενέστατο κύριο σχετικά με προσφορά ανανέωσης του συμβολαίου μου :
    39.90€ τελική τιμή για το ίδιο ακριβώς πρόγραμμα στο οποίο είμαι τώρα (Double play XL fiber 100).
    Φυσικά και συμφώνησα

    Ειμαι ευχαριστημένος, επιστροφή στην καθημερινότητα λοιπόν αλλά...πρέπει να το πω αυτό :
    Aυτο, θα έπρεπε να γίνεται αυτομάτως χωρίς να πρέπει να βγάλεις κέρατα ή και να ανεβάζεις πίεση ως πελάτης λόγω της πλήρους ασυνεννοησίας μεταξύ παραρτημάτων οπου δεν ξέρουν τι τους γίνεται - εκτός και όλα αυτά γίνονται σκόπιμα φυσικά, βλέπε: αμα κάποιος είναι "large" και δεν ασχοληθεί μαζί τους θα τον συνεχίσουν στο ίδιο πρόγραμμα χωρίς αλλαγή τιμής (47.90€) αφού...θα πληρώσει ούτως ή άλλως και οι όποιες "προσφορές" γίνονται/ισχύουν γι'αυτούς που θα παραπονεθούν για να μην τους χάσουν ως πελάτες.
    Λέω τώρα, ενδέχεται να λέω και μ@λ@κίες

    Kαλή συνέχεια σε όλους παιδιά
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος klem578 : 04-03-21 στις 17:01.

  2. #3512
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από klem578 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θέλω να ευχαριστήσω δημόσια τον φίλο ZeroCool που μπήκε στον κόπο να αναφέρει την περίπτωσή του προς δική μας ενημέρωση.

    Τελικά, μετά απο δική μου επιμονή (πέρασα απο υποκατάστημα Cosmote να τους εξηγήσω οτι δεν γίνεται μετά απο συνεννόηση με 4 διαφορετικά άτομα της TE/TY, άλλη τιμή να σου δίνει ο ένας και άλλη ο άλλος (με αποκορύφωμα την "προσφορά" στα 48€).
    Η ευγενέστατη κοπέλα στο κατάστημα που με εξυπηρέτησε, έκανε ένα αίτημα πρόθεσης ακύρωσης® το οποίο και έστειλε εκείνη τη στιγμή και με ενημέρωσε πως εντός 3 ημερών θα επικοινωνούσαν μαζί μου απο το 13888 με προσφορά ανανέωσης.

    2 ωρες μετά, δέχομαι τηλεφώνημα στο σταθερό μου απο το 13888 απο έναν ευγενέστατο κύριο σχετικά με προσφορά ανανέωσης του συμβολαίου μου :
    39.90€ τελική τιμή για το ίδιο ακριβώς πρόγραμμα στο οποίο είμαι τώρα (Double play XL fiber 100).
    Φυσικά και συμφώνησα

    Ειμαι ευχαριστημένος, επιστροφή στην καθημερινότητα λοιπόν αλλά...πρέπει να το πω αυτό :
    Aυτο, θα έπρεπε να γίνεται αυτομάτως χωρίς να πρέπει να βγάλεις κέρατα ή και να ανεβάζεις πίεση ως πελάτης λόγω της πλήρους ασυνεννοησίας μεταξύ παραρτημάτων οπου δεν ξέρουν τι τους γίνεται - εκτός και όλα αυτά γίνονται σκόπιμα φυσικά, βλέπε: αμα κάποιος είναι "large" και δεν ασχοληθεί μαζί τους θα τον συνεχίσουν στο ίδιο πρόγραμμα χωρίς αλλαγή τιμής (47.90€) αφού...θα πληρώσει ούτως ή άλλως και οι όποιες "προσφορές" γίνονται/ισχύουν γι'αυτούς που θα παραπονεθούν για να μην τους χάσουν ως πελάτες.
    Λέω τώρα, ενδέχεται να λέω και μ@λ@κίες

    Kαλή συνέχεια σε όλους παιδιά
    Δεν έκανα κάτι σιγά για να με ευχαριστείς

    απλά έπραξα το αυτονόητο

    επίσης και εγώ περιμένω τηλεφώνημα για επιβεβαίωση της προσφοράς από το (13888) στα 39,90 καθώς υπήρξε μια μικρή ασυνεννοησία μεταξύ τους και μου ανάφερε κάτι για 48 ευρώ που φυσικά δεν συμφώνησα και του έβαλα να ακούσει την ηχογράφηση από το κινητό μου για το πρόγραμμα και την τιμή....α ρε xiaomi με την ηχογράφηση κλήσης με έχει σώσει αυτό το κινητό.

  3. #3513
    Εγγραφή
    10-09-2007
    Μηνύματα
    74
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έκανα κάτι σιγά για να με ευχαριστείς

    απλά έπραξα το αυτονόητο

    επίσης και εγώ περιμένω τηλεφώνημα για επιβεβαίωση της προσφοράς από το (13888) στα 39,90 καθώς υπήρξε μια μικρή ασυνεννοησία μεταξύ τους και μου ανάφερε κάτι για 48 ευρώ που φυσικά δεν συμφώνησα και του έβαλα να ακούσει την ηχογράφηση από το κινητό μου για το πρόγραμμα και την τιμή....α ρε xiaomi με την ηχογράφηση κλήσης με έχει σώσει αυτό το κινητό.

    Mα πώς φίλε Zero, με παρότρυνες να το κυνηγήσω, μάλιστα, ανέφερα την περίπτωση σου (προσφορά 39.90), χίλια ευχαριστώ και πάλι για την ενημέρωση

    Σχετικά με τα bolded, μη, μη μου λες τέτοια και με αγχώνεις...το 48 είναι πλέον το αντίστοιχο του 666, PTSD μου δημιούργησε η τύπισσα χθες απο το 13888

    Ελπίζω μη λάβω κάποιο τηλεφώνημα και ακούσω κανα' τέτοιο γιατί η μικρή, μαύρη, πέτρινη καρδούλα μου δεν θα το αντέξει (πάλι).

    Σ'ευχαριστώ και πάλι φίλος

  4. #3514
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.691
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από klem578 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Mα πώς φίλε Zero, με παρότρυνες να το κυνηγήσω, μάλιστα, ανέφερα την περίπτωση σου (προσφορά 39.90), χίλια ευχαριστώ και πάλι για την ενημέρωση

    Σχετικά με τα bolded, μη, μη μου λες τέτοια και με αγχώνεις...το 48 είναι πλέον το αντίστοιχο του 666, PTSD μου δημιούργησε η τύπισσα χθες απο το 13888

    Ελπίζω μη λάβω κάποιο τηλεφώνημα και ακούσω κανα' τέτοιο γιατί η μικρή, μαύρη, πέτρινη καρδούλα μου δεν θα το αντέξει (πάλι).

    Σ'ευχαριστώ και πάλι φίλος
    Δεν μας είπες σε ποιά περιοχή είσαι, υπάρχει άλλος πάροχος εκτός cosmote ?
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  5. #3515
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από klem578 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Mα πώς φίλε Zero, με παρότρυνες να το κυνηγήσω, μάλιστα, ανέφερα την περίπτωση σου (προσφορά 39.90), χίλια ευχαριστώ και πάλι για την ενημέρωση

    Σχετικά με τα bolded, μη, μη μου λες τέτοια και με αγχώνεις...το 48 είναι πλέον το αντίστοιχο του 666, PTSD μου δημιούργησε η τύπισσα χθες απο το 13888

    Ελπίζω μη λάβω κάποιο τηλεφώνημα και ακούσω κανα' τέτοιο γιατί η μικρή, μαύρη, πέτρινη καρδούλα μου δεν θα το αντέξει (πάλι).

    Σ'ευχαριστώ και πάλι φίλος
    απλά επιμένεις για το 39,90 ευρώ όπως έκανα εγώ δεν υπογράφεις τίποτα αν δεν αναγράφει την τιμή αυτή.

  6. #3516
    Εγγραφή
    10-09-2007
    Μηνύματα
    74
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μας είπες σε ποιά περιοχή είσαι, υπάρχει άλλος πάροχος εκτός cosmote ?
    Kαλησπέρα Δημήτρη.

    Δες τώρα, Vodafone , για κάποιον λόγο δεν υποστηρίζει, Wind ομως ναι (?) αλλά το πακέτο είναι 90Mbps αντι για 100 και επίσης, δεν έχει τα 420 λεπτά για σταθερά και κινητά σε 48 χώρες εξωτερικού που δίνει το DP XL 100 της Cosmote.

    'Σαλονίκη μεριά φίλε

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    απλά επιμένεις για το 39,90 ευρώ όπως έκανα εγώ δεν υπογράφεις τίποτα αν δεν αναγράφει την τιμή αυτή.

    Eννοείται φίλε μου, απλά δεν μπορώ άλλη σπαζ@@@@, γενικά δεν μπορώ να είμαι πάνω απο τα τηλέφωνα προσπαθώντας να επιλύσω το όποιο πρόβλημα.

    Α ναι, ξέχασα, χτυπάει το κινητό μου κατα τις 19:00 απο το 13888, σκέφτομαι " δες τώρα που θα με ακυρώσουν"
    H κοπελίτσα μου λεει "καλησπέρα, σχετικά με το πρόβλημα που αναφέρατε..." - απαντάω "ποιο πρόβλημα ?" μου απαντάει "βλέπω οτι κάνατε αιτηση σχετικά με πρόβλημα...", τέλος πάντων, της εξήγησα την όλη ιστορία πως δεν υπήρχε τεχνικό πρόβλημα και πως "άλλο" ηταν το θέμα, πάνε βγάλε άκρη τώρα εσύ απο που συμπέραναν πως το πρόβλημα ηταν τεχνικής φύσεως, μια αίτηση πρόθεσης ακύρωσης έστειλα μόνο ...

  7. #3517
    Εγγραφή
    26-12-2020
    Μηνύματα
    38
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Smart
    Καλησπέρα και από εμένα, έκανα χθες αγορά του πακέτου fiberspeed 200 XL από το site της cosmote έπειτα από τηλεφωνική επικοινωνία που είχα με εκπρόσωπο, όπου με παρέπεμψε να ολοκληρώσω την αγορά από 'κει. Μου είπε πως θα με ΄περναν τηλέφωνο σήμερα για να μου πουν πότε να πάω να δώσω το κουπόνι και τα σχετικά, ραντεβού κλπ. Δε δέχτηκα κανένα τηλεφώνημα και όταν μπαίνω να δω την πορεία της αίτησης είναι από εχθές στο στάδιο ''επεξεργασία''. Να τους πάρω εγώ κάνα τηλ. από αύριο ή να αφήσω να περάσουν λίγες μέρες;

  8. #3518
    Εγγραφή
    04-10-2003
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    221
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jch Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα και από εμένα, έκανα χθες αγορά του πακέτου fiberspeed 200 XL από το site της cosmote έπειτα από τηλεφωνική επικοινωνία που είχα με εκπρόσωπο, όπου με παρέπεμψε να ολοκληρώσω την αγορά από 'κει. Μου είπε πως θα με ΄περναν τηλέφωνο σήμερα για να μου πουν πότε να πάω να δώσω το κουπόνι και τα σχετικά, ραντεβού κλπ. Δε δέχτηκα κανένα τηλεφώνημα και όταν μπαίνω να δω την πορεία της αίτησης είναι από εχθές στο στάδιο ''επεξεργασία''. Να τους πάρω εγώ κάνα τηλ. από αύριο ή να αφήσω να περάσουν λίγες μέρες;
    Να τους παρεις τηλεφωνο. Αν δεν ειχα ασχοληθει εγω δεν θα ειχαν βαλει οπτικη ουτε μεχρι το καλοκαιρι. Θελει δυστυχως πιεση.
    [c0rrupt3d_tranSm1SS10n]

  9. #3519
    Εγγραφή
    03-09-2018
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    192
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jch Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα και από εμένα, έκανα χθες αγορά του πακέτου fiberspeed 200 XL από το site της cosmote έπειτα από τηλεφωνική επικοινωνία που είχα με εκπρόσωπο, όπου με παρέπεμψε να ολοκληρώσω την αγορά από 'κει. Μου είπε πως θα με ΄περναν τηλέφωνο σήμερα για να μου πουν πότε να πάω να δώσω το κουπόνι και τα σχετικά, ραντεβού κλπ. Δε δέχτηκα κανένα τηλεφώνημα και όταν μπαίνω να δω την πορεία της αίτησης είναι από εχθές στο στάδιο ''επεξεργασία''. Να τους πάρω εγώ κάνα τηλ. από αύριο ή να αφήσω να περάσουν λίγες μέρες;
    Συμβουλή-> Ηχογράφηση κλήσεων μετά από ενημέρωση και όνομα υπαλλήλου για τυχόν μελλοντική ασυνεννοησία για τιμές χρονοδιαγράμματα εξοπλισμό και άλλα που τώρα ούτε καν φαντάζεσαι.

    Εδώ η προσωπική μου εμπειρία https://www.adslgr.com/forum/threads...41#post6989041

  10. #3520
    Εγγραφή
    17-02-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    110
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    Router
    Fritz!Box 4040
    Καλημέρα παιδιά.

    Σήμερα ο ηλεκτρολόγος μου με κάλεσε να μου προτείνει και μια 2η λύση, που όπως μου είπε θα μου βγει πολύ πιο οικονομική, εφόσον με την πρώτη λύση θα έχουμε τρυπήματα, καλώδια και μετά στοκαρίσματα και βαψίματα.
    Μου είπε ότι μπορώ να χρησιμοποιήσω powerlines για τη "σύνδεση" από τα ντουλάπια της κουζίνας (όπου θα καταλήγει το ONT) μέχρι το σημείο που βρίσκεται το router μου.

    Φυσικά μου είπε για Devolo.
    Εγώ του είπα ότι προσωπικά δεν την εμπιστεύομαι τη λύση των powerlines και φοβάμαι ότι μπορεί να έχω αρκετά μεγάλες απώλειες και ίσως και προβλήματα.
    Μου είπε ότι προβλήματα έχουν συνήθως τα πολύ φθηνά powerlines κι ακόμα περισσότερο όταν υπάρχει τριφασικό ρεύμα. Ανέφερε ότι από προσωπική του εμπειρία τα Devolo δεν έχουν τέτοια θέματα και μου ανέφερε παράδειγμα σύνδεσης υπογείου με 2ο όροφο που η 50άρα (φαντάζομαι VDSL) συγχρόνιζε στα 49mbps στο υπόγειο και έφτανε στα 47 μέσω powerline στον 2ο.

    Ποια είναι η άποψή σας; Διότι όντως με τα powerlines γλιτώνω κανένα 100ρικο+ συνολικά αλλά αν είναι να έχω προβλήματα, δεν θα τα ήθελα.



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stark Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, βεβαίως θα τον ρωτήσω να δω μέχρι που μπορεί να μου φτάσει την ίνα.
    Βέβαια η διαδρομή σε μένα είναι πιο δύσκολη από ότι φαίνεται στην photo, καθότι ουσιαστικά το καλώδιο πρέπει μετά το γύψινο να κατέβει, να χωθεί σε περιθώριο ανάμεσα σε δοκάρι και ντουλάπια κουζίνας, να τρυπηθεί εκεί ο τοίχος και μετά να περάσει στην πλάτη ξύλινης ντουλάπας του δωματίου που βρίσκεται πίσω από την κουζινα για να βγει μετά στον διάδρομο, στο σημείο που θέλω (είναι doable όλο αυτό γιατί κάπως έτσι περάσαμε πριν 10 χρόνια UTP καλώδιο από την κουζίνα στο μέρος που έχω router / τηλέφωνο / κλπ). Υποψιάζομαι ότι με τόσες "γωνίες" και διαδρομές ίσως για την ίνα να είναι κάπως επικίνδυνο.
    Αν δεν μπορεί να γίνει όλο αυτό με την ίνα, τότε με το εναλλακτικό σχέδιο που φτιάξαμε με τον ηλεκτρολόγο, η ίνα θα καταλήγει πάνω στα ντουλάπια της κουζίνας (δίπλα στην εξώπορτα), εκεί θα έχω πριζάκι ίνας, ONT και mini UPS (ρεύμα από την πρίζα του ψυγείου) και μετά θα πάρει σειρά το UTP καλώδιο. Βέβαια σε αυτό το σενάριο θα έχω ανάγκη για ένα ακόμα UPS στο χώρο του router (για modem Cosmote, router + δύο σκληρούς δίσκους) και ίσως τελικά δεν ασχοληθώ (με τα UPS εννοώ).

  11. #3521
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.691
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Μακριά.

    Θα βάλεις οπτική (εγγυημένη ταχύτητα) με powerlines που δίνουν ότι θέλουν ανάλογα με ποιό μοτέρ άναψε στο ηλεκτρολογικό σου δίκτυο ?
    Πχ silke pill https://www.skroutz.gr/c/605/apotrih...rase=silk+epil

    Tό είχα το πρόβλημα, περίμενα 6 πόδια να τελειώσουν για να ξαναέχω δίκτυο.

    Καλώδιο και πάλι καλώδιο ούτε καν wifi


    Εχω αρχίσει να αμφιβάλλω για τον ηλεκτρολόγο σου

    ΥΓ2
    Κι αν αργότερα θελήσεις 200άρα ή 1Μβπσ ? Με powerlines θα την βγάλεις ? Κάνε μία σωστή εγκατάσταση από την αρχή. Η φτήνια τρώει τον παρά
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimitri_ns : 05-03-21 στις 12:38.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  12. #3522
    Εγγραφή
    31-07-2004
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Μηνύματα
    5.241
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    ASUS RT68U
    Tα powerlines σου λένε 1000mbps και δεν πιάνουν ούτε 200... Ασε που κάθε τόσο θέλει να τα βάζεις και να τα ξαναβγάζεις για να δουλέψουν...
    Εγω στο ίδιο δωμάτιο που είχα ένα το ξήλωσα και έβαλα utp και ησύχασα...
    ΜΑΚΡΙΑ!

  13. #3523
    Εγγραφή
    17-02-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    110
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    Router
    Fritz!Box 4040
    ΟΚ. Της ίδιας άποψης είμαι κι εγώ.
    Μόνο καλώδιο.

    Ανέβασα και τον άνθρωπο της Cosmote που έβαζε ίνα σήμερα σε διαμέρισμα στον κάτω όροφο και τα συζητήσαμε.
    Κι αυτός μου είπε ξερό όχι σε powelines και μου απέκλεισε και το να πάει η ίνα κατευθείαν εκεί που θέλω καθότι υπάρχουν πολλές γωνίες.
    Μόνο UTP.
    Το καλό είναι ότι επιβεβαίωσε πως πάει εύκολα η ίνα εκεί που σχεδιάζω, πάνω από τα ντουλάπια της κουζίνας, δίπλα στην εξώπορτα (κι από κει, μετά UTP). Καλό αυτό.
    Ελπίζω αυτός που θα έρθει ειδικά για μένα, να μην έχει άλλη άποψη.
    Ενημέρωσα και τον ηλεκτρολόγο.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μακριά.

    Θα βάλεις οπτική (εγγυημένη ταχύτητα) με powerlines που δίνουν ότι θέλουν ανάλογα με ποιό μοτέρ άναψε στο ηλεκτρολογικό σου δίκτυο ?
    Πχ silke pill https://www.skroutz.gr/c/605/apotrih...rase=silk+epil

    Tό είχα το πρόβλημα, περίμενα 6 πόδια να τελειώσουν για να ξαναέχω δίκτυο.

    Καλώδιο και πάλι καλώδιο ούτε καν wifi


    Εχω αρχίσει να αμφιβάλλω για τον ηλεκτρολόγο σου

    ΥΓ2
    Κι αν αργότερα θελήσεις 200άρα ή 1Μβπσ ? Με powerlines θα την βγάλεις ? Κάνε μία σωστή εγκατάσταση από την αρχή. Η φτήνια τρώει τον παρά
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Tα powerlines σου λένε 1000mbps και δεν πιάνουν ούτε 200... Ασε που κάθε τόσο θέλει να τα βάζεις και να τα ξαναβγάζεις για να δουλέψουν...
    Εγω στο ίδιο δωμάτιο που είχα ένα το ξήλωσα και έβαλα utp και ησύχασα...
    ΜΑΚΡΙΑ!
    - - - Updated - - -

    Εντωμεταξύ, του είπα ότι σκέφτομαι να κρατήσω το Entry 2i και να μην βάλω το Plus, και μου είπε ότι το Entry 2i δεν δουλεύει με FTTH.
    Ισχύει κάτι τέτοιο;
    Αν θυμάμαι καλά, το Entry είναι για μέχρι 100mbps σύνδεση ενώ το plus 1gbps ή κάτι τέτοιο; Προφανώς εννοούν ότι το Entry έχει έως 10/100 lan θύρες;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stark : 05-03-21 στις 13:01.

  14. #3524
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stark Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΟΚ. Της ίδιας άποψης είμαι κι εγώ.
    Μόνο καλώδιο.

    Ανέβασα και τον άνθρωπο της Cosmote που έβαζε ίνα σήμερα σε διαμέρισμα στον κάτω όροφο και τα συζητήσαμε.
    Κι αυτός μου είπε ξερό όχι σε powelines και μου απέκλεισε και το να πάει η ίνα κατευθείαν εκεί που θέλω καθότι υπάρχουν πολλές γωνίες.
    Μόνο UTP.
    Το καλό είναι ότι επιβεβαίωσε πως πάει εύκολα η ίνα εκεί που σχεδιάζω, πάνω από τα ντουλάπια της κουζίνας, δίπλα στην εξώπορτα (κι από κει, μετά UTP). Καλό αυτό.
    Ελπίζω αυτός που θα έρθει ειδικά για μένα, να μην έχει άλλη άποψη.
    Ενημέρωσα και τον ηλεκτρολόγο.






    - - - Updated - - -

    Εντωμεταξύ, του είπα ότι σκέφτομαι να κρατήσω το Entry 2i και να μην βάλω το Plus, και μου είπε ότι το Entry 2i δεν δουλεύει με FTTH.
    Ισχύει κάτι τέτοιο;
    λόγω 100αράς θύρας θα είσαι οριακά, δεν θα έχεις και 5Ghz στο ασύρματο

  15. #3525
    Εγγραφή
    17-02-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    110
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    Router
    Fritz!Box 4040
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    λόγω 100αράς θύρας θα είσαι οριακά, δεν θα έχεις και 5Ghz στο ασύρματο
    ΟΚ.
    Καλά έτσι κι αλλιώς το Entry το χρησιμοποιώ σαν modem + για τη τηλεφωνία. Σαν router έχω το Fritz!Box 4040.
    Σε κάθε περίπτωση και μόνο για τις 1000άρες lan θύρες θα βάλω το Plus.
    Ευχαριστώ για τη διευκρίνιση.

Σελ. 235 από 1058 ΠρώτηΠρώτη ... 215225230233234235236237240245255 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας