Σελ. 273 από 1060 ΠρώτηΠρώτη ... 253263268271272273274275278283293 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 4.081-4.095 από 15888
  1. #4081
    Εγγραφή
    14-09-2005
    Περιοχή
    koalaback0
    Μηνύματα
    1.303
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/ 30
    ISP
    Cosmote
    Router
    pfSense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimiSCOOBY Εμφάνιση μηνυμάτων

    Συνημμένο Αρχείο 227372

    Ρε παιδια ... αυτο ειναι προδιαγραφη σωστης τοποθετησης ...? Οπως πολυ σωστα το επισημαινει ο φιλος παραπανω... ?
    Σε μια τοσο εντονη στροφη της οπτικης ινας εκει που βγαινει απο το κουτι ... δεν μπορει να προκληθει πιθανη αστοχια ..?
    Ενω βλέπω οτι απο κουτι σε κουτι η καμπυλη ειναι σαφως μεγαλυτερη
    Εδω οι πιο εμπειροι τεχνικοι μπορουν να μας διαφωτισουν ωστε να απαιτουμε εμεις τη ληψη μετρων προστασιας της οπτικης ινας
    αν ειμαστε παροντες βεβαια.
    Προφανώς και δεν καλύπτει καμία προδιαγραφή αυτή η εγκατάσταση και ο ΟΤΕ δεν θα έπρεπε να παραλάβει το συγκεκριμένο έργο από τον εργολάβο, πόσο μάλλον ο πελάτης.
    Δεν είναι η κάμψη τόσο το πρόβλημα εδώ αλλά ότι έχουν αφήσει "χύμα" χωρίς προστασία ένα καλώδιο που δεν έχει προδιαγραφές για εξωτερική χρήση.

    Για να μην μιλήσουμε ότι επειδή βόλευε τον εργολάβο το πέρασαν μέσα από την εισαγωγή του κλιματισμού. Τί θα γίνει άραγε όταν ο ψυκτικός πάει να δουλέψει εκεί; Να πέφτουν τα στοιχήματα παρακαλώ!
    Τα λέγαμε και παλιότερα αλλά πέσανε οι "ινστρούκτορες" να μας φάνε. Επειδή βολεύει τον κάθε εργολάβο να περάσει από άσχετη εισαγωγή (κλιματισμό, υδρορροή κτλ ) ή να χρησιμοποιεί άσχετες υποδομές του κτιρίου όπως το κοιλοδοκό της της σκάλας δεν πάει να πει ότι είναι και σωστό!
    Από τα 384 Kbps ADSL στα 300 Mbps FTTH, 20 χρόνια δρόμος...

  2. #4082
    Εγγραφή
    11-01-2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    410
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΣΣΟΣ
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chrishalk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια απορια μου εχει δημιουργηθει τωρα που γυρισα στα πατρια εδαφη. Βλεπω οτι εχει στο κεντρο της Χαλκιδας περαστει και ενεργοποιηθει σε καποιους FTTH (OTE) αλλα στο sfbb για ΤΚ 34100 δεν βγαζει τιποτα. Πως γινεται αυτο;
    Τελικά βρήκα το γιατί. Εχουν αλλάξει τον ΤΚ στην Χαλκίδα και στο google maps δεν εχει ανανεωθεί μαλλον. Ο ΤΚ είναι πλεον 34133 για κεντρο Χαλκιδας οπου ειναι διαθεσιμο το FTTH

  3. #4083
    Εγγραφή
    14-01-2008
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    322
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50/5
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Asus N17U
    Path Level
    Interleaved
    Ενεργοποιηθηκα και εγω και μονο καλα λογια εχω να πω για ολη την διαδικασια. Αψογοι οι τεχνικοι που περασαν την ινα και το ιδιο ισχυει και για τους αλλους δυο που ηρθαν μετα (για μετρηση και τελος για παραδοση εξοπλισμου και ενεργοποιηση). Το διαθεσιμο bandwidth ειναι 200/20 (διορθωση, σε ωρες αιχμης το εχω δει εως 180/20) ακατεβατα σε ολα τα speedtest που εχω κανει ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΕ ΣΕΡΒΕΡΣ ΤΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ. 1-2ping στον server του οτε, το οποιο ανεβαινει οταν χτυπησουμε εξωτερικο.

    Σε γενικες γραμμες πολυ ευχαριστημενος με την υπηρεσια. Κρατησα το δικο μου ρουτερ και εβαλα το speedport απο πισω για την τηλεφωνια. Το μονο προβλημα που εχω και θα επικοινωνησω μαζι τους ειναι οτι αν και δινει τονο το τηλεφωνο, μπορω να καλεσω και να με καλεσουν, δεν τους ακουω, ενω εκεινοι με ακουνε κανονικα.

  4. #4084
    Εγγραφή
    15-10-2006
    Μηνύματα
    2.002
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paparen Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε γενικες γραμμες πολυ ευχαριστημενος με την υπηρεσια
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paparen Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν τους ακουω
    Ευχαριστημένος με υπηρεσία που δεν ακούς τον συνομιλητή σου ?
    Και μάλιστα πολύ ευχαριστημένος ?
    Τι να πώ ? Εχουν χάσει οι λέξεις την σημασία τους.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος georgep138 : 10-05-21 στις 11:44.

  5. #4085
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paparen Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενεργοποιηθηκα και εγω και μονο καλα λογια εχω να πω για ολη την διαδικασια. Αψογοι οι τεχνικοι που περασαν την ινα και το ιδιο ισχυει και για τους αλλους δυο που ηρθαν μετα (για μετρηση και τελος για παραδοση εξοπλισμου και ενεργοποιηση). Το διαθεσιμο bandwidth ειναι 200/20 (διορθωση, σε ωρες αιχμης το εχω δει εως 180/20) ακατεβατα σε ολα τα speedtest που εχω κανει ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΕ ΣΕΡΒΕΡΣ ΤΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ. 1-2ping στον server του οτε, το οποιο ανεβαινει οταν χτυπησουμε εξωτερικο.

    Σε γενικες γραμμες πολυ ευχαριστημενος με την υπηρεσια. Κρατησα το δικο μου ρουτερ και εβαλα το speedport απο πισω για την τηλεφωνια. Το μονο προβλημα που εχω και θα επικοινωνησω μαζι τους ειναι οτι αν και δινει τονο το τηλεφωνο, μπορω να καλεσω και να με καλεσουν, δεν τους ακουω, ενω εκεινοι με ακουνε κανονικα.
    Αν βάλεις μόνο το router του ΟΤΕ είναι όλα οκ;
    Συνήθως κάτι τέτοιο γίνεται γιατί δεν διαχειρίζεται σωστά τα rtp πακέτα το 1ο router.
    Σε κάποια υπάρχει επιλογή για sip passthrough, sip helper κλπ

  6. #4086
    Εγγραφή
    14-01-2008
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    322
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50/5
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Asus N17U
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgep138 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστημένος με υπηρεσία που δεν ακούς τον συνομιλητή σου ?
    Και μάλιστα πολύ ευχαριστημένος ?
    Τι να πώ ? Εχουν χάσει οι λέξεις την σημασία τους.
    αν ειχα την επιλογη να πληρωνω 2-3 ευρω λιγοτερο και να μην εχω καθολου voice, θα το ειχα επιλεξει. Δεν με ενδιαφερει σχεδον καθολου το voice.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν βάλεις μόνο το router του ΟΤΕ είναι όλα οκ;
    Συνήθως κάτι τέτοιο γίνεται γιατί δεν διαχειρίζεται σωστά τα rtp πακέτα το 1ο router.
    Σε κάποια υπάρχει επιλογή για sip passthrough, sip helper κλπ
    να σου πω την αληθεια οταν ειχα μονο το speedport δεν ειχα κανει καμμια δοκιμη για ομιλια. Ακουσα τον τονο, πηρα το κινητο μου και χτυπησε, μετα πηρα απο το κινητο μου το σταθερο και παλι χτυπησε. Δεν δοκιμασα καθολου να κανω συνομιλια. To ppp (ή ppoe δεν θυμαμαι) ειναι ενεργοποιημενο. θα ψαξω και αυτο για το sip passthrough. Πριν τους παρω τηλεφωνο θα δοκιμασω να βαλω το speedport μονο, οποτε να ξερω αν φταιει καποια ρυθμιση ή αν υπαρχει οντως προβλημα

  7. #4087
    Εγγραφή
    14-01-2008
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    322
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50/5
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Asus N17U
    Path Level
    Interleaved
    Τελικα δεν φταιει ο οτε, ουτε το ιδιο το speedport smart, διοτι οταν μπαινει αυτο μονο, δουλευει μια χαρα. Προφανως καποια ρυθμιση δεν εχω κανει σωστα ειτε στο speedport ειτε στο asus. sip passthrough ειναι ενεργοιημενο οντως.
    Εχω εκνευριστει διοτι με την vdsl και το παλιο speedport 2i, πισω απο το asus, ολα δουλευαν μια χαρα. Ρυθμισμενη η lan1 ως wan. Δεν ξερω τι κανω λαθος τωρα. Ισως κατι με πορτες; αλλα δοκιμασα να βγαλω το speedport στην dmz του asus και παλι καμμια διαφορα.

  8. #4088
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paparen Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικα δεν φταιει ο οτε, ουτε το ιδιο το speedport smart, διοτι οταν μπαινει αυτο μονο, δουλευει μια χαρα. Προφανως καποια ρυθμιση δεν εχω κανει σωστα ειτε στο speedport ειτε στο asus. sip passthrough ειναι ενεργοιημενο οντως.
    Εχω εκνευριστει διοτι με την vdsl και το παλιο speedport 2i, πισω απο το asus, ολα δουλευαν μια χαρα. Ρυθμισμενη η lan1 ως wan. Δεν ξερω τι κανω λαθος τωρα. Ισως κατι με πορτες; αλλα δοκιμασα να βγαλω το speedport στην dmz του asus και παλι καμμια διαφορα.
    Απενεργοποιήσε και στο router σου και στο speedport το sip alg. Και μετά μόνο στο speedport το upnp και το firewall. Για το firewall παίζει να μην έχει δυνατότητα απενεργοποίησης.

    Και δες μήπως το router σου έχει καμιά περίεργη ρύθμιση στο firewall και κόβει κάποια κίνηση προς το speedport.

  9. #4089
    Εγγραφή
    14-01-2008
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    322
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50/5
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Asus N17U
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimangelid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απενεργοποιήσε και στο router σου και στο speedport το sip alg. Και μετά μόνο στο speedport το upnp και το firewall. Για το firewall παίζει να μην έχει δυνατότητα απενεργοποίησης.

    Και δες μήπως το router σου έχει καμιά περίεργη ρύθμιση στο firewall και κόβει κάποια κίνηση προς το speedport.
    ευχαριστω πολυ! θα το δοκιμασω το βραδυ και θα ενημερωσω

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimangelid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απενεργοποιήσε και στο router σου και στο speedport το sip alg. Και μετά μόνο στο speedport το upnp και το firewall. Για το firewall παίζει να μην έχει δυνατότητα απενεργοποίησης.

    Και δες μήπως το router σου έχει καμιά περίεργη ρύθμιση στο firewall και κόβει κάποια κίνηση προς το speedport.
    εκανα αυτα που ειπες. Δεν βρηκα πουθενα επιλογη sip alg στο speedport. Στο asus, την βρηκα και την απενεργοποιησα. Εβγαλα και το speedport στην dmz του asus. Δυστυχως τζιφος.
    Εν τω μεταξυ, το speedport δεν με χαλαει. Εχει ενα dealbreaker για μενα ομως, οτι δεν υποστηριζει nat loopback. Αν βρω τροπο να το επιτρεψω αυτο, βγαζω το asus στην ακρη και μενω με αυτο.

  10. #4090
    Εγγραφή
    17-06-2014
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΕΡΡΕΣ
    Ξεκινησε και στις υπολοιπες περιοχες του δημου Ζωγραφου η διαθεσιμοτητα του ftth. Πχ στο τκ 15773 ξεκινησε απο την δευτερα 10/5/2021.Μολις ειδα οτι υπαρχει δυνατοτητα για ftth αμεσως νεο συμβολαιο για ftth 100mbps.Αυτο που περιμενω ειναι να δω υπογραφη διαχειριστη αμεσα αφου τον καλεσει ο παροχος για ξεκινησουν σιγα σιγα οι διαδικασιες.

  11. #4091
    Εγγραφή
    27-09-2013
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    461
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    Fritz!box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ksman1234 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξεκινησε και στις υπολοιπες περιοχες του δημου Ζωγραφου η διαθεσιμοτητα του ftth. Πχ στο τκ 15773 ξεκινησε απο την δευτερα 10/5/2021.Μολις ειδα οτι υπαρχει δυνατοτητα για ftth αμεσως νεο συμβολαιο για ftth 100mbps.Αυτο που περιμενω ειναι να δω υπογραφη διαχειριστη αμεσα αφου τον καλεσει ο παροχος για ξεκινησουν σιγα σιγα οι διαδικασιες.
    Καλημέρα,

    Σου έχει βγάλει προσφορά από κάποια εταιρεία γιατί σε μένα (15771) δεν έχει καμμία προσφορά μέχρι τώρα.

  12. #4092
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Περιοχή
    Ιλίσια
    Ηλικία
    61
    Μηνύματα
    287
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300000/30000
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    SPEEDPORT PLUS
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gkas1973 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα,

    Σου έχει βγάλει προσφορά από κάποια εταιρεία γιατί σε μένα (15771) δεν έχει καμμία προσφορά μέχρι τώρα.
    Δεν εχει βγαλει καμμια προσφορα ακομα. Ισως σε κανα μηνα , οπως μου ειπαν απο το 13888.
    Παρε τους και εκδηλωσε ενδιαφερον για να σε ενημερωσουν αμεσα,

  13. #4093
    Εγγραφή
    27-09-2013
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    461
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    Fritz!box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sierra Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν εχει βγαλει καμμια προσφορα ακομα. Ισως σε κανα μηνα , οπως μου ειπαν απο το 13888.
    Παρε τους και εκδηλωσε ενδιαφερον για να σε ενημερωσουν αμεσα,
    Ευχαριστώ!

  14. #4094
    Εγγραφή
    01-11-2005
    Μηνύματα
    159
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Παιδιά συγχωρέστε με προκαταβολικά γιατί από τότε λογικά θα έχει κάτι αλλάξει. Λοιπόν, είμαι ForthNet/Nova VDSL50 τώρα σε 24μηνο το οποίο λήγει 02/2022 και το οποίο παίζει 44-47 MBps download (άρα δεν θέλω να το χάσω). Έχω κουπόνι και λέω να πάω σε Cosmote FTTH. Έλεγα να ξεκινήσω από τώρα την διαδικασία για να μην έχω downtime αφού βλέπω ότι μπορεί να πάρει μήνες (δεν υπάρχει υποδομή FTTH στην πολυκατοικία και υποστηρίζεται η διεύθυνση από Cosmote) με διάθεση να πληρώσω τέλος διακοπής Forthnet που πέφτει περίπου 10€/μήνα. Εκεί που σκεφτόμουν όλες τις παραμέτρους της αλλαγής σκέφτηκα και πόσο καιρό θα μείνω χωρίς τηλέφωνο και googlαρα «φορητότητα από vdsl σε ftth» (ελπίζοντας να μου βγάλει πόσο παίρνει να πάρεις το παλιό νούμερο της VDSL στην FTTH) με αποτέλεσμα να διαβάζω τα παρακάτω περίπου στην σελίδα 100 και κάτι ψιλά του φόρουμ. Πήρα τις σελίδες με την σειρά αλλά δεν άντεξα να φτάσω στην τελευταία διαβάζοντάς τα όλα (δεν μπορώ να σκεφτώ search που θα βγάλει κάτι καλό) και μάρκαρα για παράθεση τα παρακάτω:

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    2. Οταν υπάρχει η δυνατότητα FTTH (και πρόκειται να υλοποιηθεί σύντομα) κάνεις αίτηση στον ΟΤΕ για 100 ή 200 (καλύτερα 100), ο ΟΤΕ σε ρίχνει σε adsl και όταν ολοκληρωθεί η εγκατάσταση σε γυρνάει σε ότι ζήτησες FTTH
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aπό cyta σε cosmote FTTH, 4 μήνες έμεινα στο adsl του ΟΤΕ
    Η αίτηση ήταν για FTTH 10/100 και μόνοι τους κάνανε φορητότητα και με πέταξαν σε adsl. Τους ζήτησα vdsl και μου είπαν δεν γίνεται.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν παραμείνεις στον ίδιο πάροχο και απλά αναβαθμίζεις την υπηρεσία (από xDSL σε GPON), παραμένεις με ότι υπηρεσία έχεις μέχρι την μεταφορά στο νέο δίκτυο.
    Αν κάνεις φορητότητα από έναν πάροχο με xDSL προς έναν άλλο σε GPON, πρώτα θα γίνει η φορητότητα σε ADSL υπηρεσία στον νέο πάροχο και αργότερα θα ενεργοποιηθείς σε GPON.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν παραμείνεις στον ίδιο πάροχο και απλά αναβαθμίζεις την υπηρεσία (από xDSL σε GPON), παραμένεις με ότι υπηρεσία έχεις μέχρι την μεταφορά στο νέο δίκτυο.
    Αν κάνεις φορητότητα από έναν πάροχο με xDSL προς έναν άλλο σε GPON, πρώτα θα γίνει η φορητότητα σε ADSL υπηρεσία στον νέο πάροχο και αργότερα θα ενεργοποιηθείς σε GPON.

    Στην πρώτη περίπτωση δεν αλλάζεις βρόχο, αφού δεν γίνεται φορητότητα. Έτσι παραμένουμε στην ίδια υπηρεσία μέχρι την ενεργοποίηση του GPON.
    Στην δεύτερη περίπτωση αλλάζει ο βρόχος. Αλλά επειδή δεν υπάρχει τέτοιος σε FTTH, αναγκαστικά θα γίνει ένας στο αστικό κέντρο πάνω από τον οποίο θα παίρνεις ADSL, μέχρι την ενεργοποίηση του GPON.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilisk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω ημουν σε forthnet οταν εκανα αιτηση για cosmote ftth. Δεν θυμαμαι να πηγα σε adsl και μετα σε ftth. ισως επαιξε ρολο το οτι ημουν σε shared llu και επεσα πανω στην καταργηση του
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pabou13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο Wind VDSL πηγα κατευθειαν σε FTTH Cosmote, οταν ηρθε ο τεχνικος επικοινωνησε με τα κεντρικα που ενημερωσαν την wind, απενεργοποιηθηκε το vdsl και αμεσως μετα με συνδεσανε ftth. Μεχρι και ενα λεπτο προτου ερθει ο τεχνικος ημουν συνδεδεμενος στο vdsl της wind (pstn χωρις voip). Μπορει επιτοπου εκεινη την στιγμη να το γυρισαν σε adsl και μετα σε FTTH.
    Σήμερα τι παίζει και από τι εξαρτάται (π.χ. βρόχος) και πως το ψάχνουμε; Και πάλι συγχωρέστε με που δεν το βρήκα αν υπάρχει.

  15. #4095
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.296
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aimilios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά συγχωρέστε με προκαταβολικά γιατί από τότε λογικά θα έχει κάτι αλλάξει. Λοιπόν, είμαι ForthNet/Nova VDSL50 τώρα σε 24μηνο το οποίο λήγει 02/2022 και το οποίο παίζει 44-47 MBps download (άρα δεν θέλω να το χάσω). Έχω κουπόνι και λέω να πάω σε Cosmote FTTH. Έλεγα να ξεκινήσω από τώρα την διαδικασία για να μην έχω downtime αφού βλέπω ότι μπορεί να πάρει μήνες (δεν υπάρχει υποδομή FTTH στην πολυκατοικία και υποστηρίζεται η διεύθυνση από Cosmote) με διάθεση να πληρώσω τέλος διακοπής Forthnet που πέφτει περίπου 10€/μήνα. Εκεί που σκεφτόμουν όλες τις παραμέτρους της αλλαγής σκέφτηκα και πόσο καιρό θα μείνω χωρίς τηλέφωνο και googlαρα «φορητότητα από vdsl σε ftth» (ελπίζοντας να μου βγάλει πόσο παίρνει να πάρεις το παλιό νούμερο της VDSL στην FTTH) με αποτέλεσμα να διαβάζω τα παρακάτω περίπου στην σελίδα 100 και κάτι ψιλά του φόρουμ. Πήρα τις σελίδες με την σειρά αλλά δεν άντεξα να φτάσω στην τελευταία διαβάζοντάς τα όλα (δεν μπορώ να σκεφτώ search που θα βγάλει κάτι καλό) και μάρκαρα για παράθεση τα παρακάτω:








    Σήμερα τι παίζει και από τι εξαρτάται (π.χ. βρόχος) και πως το ψάχνουμε; Και πάλι συγχωρέστε με που δεν το βρήκα αν υπάρχει.
    Λοιπόν άκου να δεις τι γίνεται πιο συγκεκριμένα. Αν είσαι διατεθειμένος να σπάσεις το συμβόλαιο της Nova έχει καλώς προχωράς. Η διαδικασία έχει ως εξής και παίρνει 2μιση μήνες περίπου: Γίνεται φορητότητα στον ΟΤΕ, μέχρι να τελειώσει η διαδικασία της εγκατάστασης του FTTH θα πάρεις γραμμή με ότι προσφέρει ο ΟΤΕ στην περιοχή. Δίνει 50αρα ο ΟΤΕ μέσω καμπίνας είτε αστικού είτε τέλος πάντων ότι εξυπηρετεί την γραμμή σου ? Έχει καλώς περνάς σε vdsl 50 του ΟΤΕ με το νούμερο της γραμμής και παραμένεις μέχρι να ενεργοποιηθεί η FTTH. Δίνει adsl ο ΟΤΕ μόνο? Adsl θα πάρεις. Εάν παίρνεις από καμπινα ΟΤΕ το vdsl της Nova τότε θα πάρεις 50αρι πακέτο από τον ΟΤΕ μέχρι να ολοκληρωθεί η κατασκευή.

Σελ. 273 από 1060 ΠρώτηΠρώτη ... 253263268271272273274275278283293 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας