Σελ. 3 από 1031 ΠρώτηΠρώτη 1234581323 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 15454
  1. #31
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.645
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Καπως ετσι. Μεχρι τα 100mbps δεν το κοβω να αλλαζει ο εξοπλισμος

  2. #32
    Εγγραφή
    30-03-2012
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    52
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    13498/1023
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thomson TG585 V7
    SNR / Attn
    6,5(dB) / 15(dB)
    Καλήμερα σας,

    παντός αυτό το θεμα θα έπρεπε να είναι η στο VDSL group ειτε σε ένα νέο FTTC γιατί τα offers από WIND h COSMOTE δεν έχουν σχέσει με το FTTH, χρησιμοποιώντας το Χαλκο μέχρι την καμπίνα, άπλα δεν ειναι FTTH.

    Και επίσης το FTTH είναι symetrical.

  3. #33
    Εγγραφή
    20-11-2002
    Περιοχή
    Κουκάκι, Αθήνα
    Μηνύματα
    635
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    15054/1021 Kbps
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΡΟΠΟΛΗΣ
    Router
    TG788vn v2
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 16(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgios76 Εμφάνιση μηνυμάτων
    παντός αυτό το θεμα θα έπρεπε να είναι η στο VDSL group ειτε σε ένα νέο FTTC γιατί τα offers από WIND h COSMOTE δεν έχουν σχέσει με το FTTH, χρησιμοποιώντας το Χαλκο μέχρι την καμπίνα, άπλα δεν ειναι FTTH.
    Η Wind θα δώσει η ίδια FTTH σε κάποια Α/Κ, ενώ ο ΟΤΕ μάλλον θα χρησιμοποιήσει υποδομές FTTH των Wind/Vodafone. Κατά τα φαινόμενα, επέλεξαν να εφαρμόσουν ενίαια τιμολόγηση ανεξαρτήτως τεχνολογίας και χονδρικού παρόχου, οπότε επέλεξαν να αποκαλέσουν "Fiber" την υπηρεσία. Αν το έλεγαν FTTx θα ήταν ακριβές, δεν θα ταν;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgios76 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και επίσης το FTTH είναι symetrical.
    Δεν ισχύει κάτι τέτοιο.

  4. #34
    Εγγραφή
    28-07-2009
    Μηνύματα
    52
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paravoid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η Wind θα δώσει η ίδια FTTH σε κάποια Α/Κ, ενώ ο ΟΤΕ μάλλον θα χρησιμοποιήσει υποδομές FTTH των Wind/Vodafone. Κατά τα φαινόμενα, επέλεξαν να εφαρμόσουν ενίαια τιμολόγηση ανεξαρτήτως τεχνολογίας και χονδρικού παρόχου, οπότε επέλεξαν να αποκαλέσουν "Fiber" την υπηρεσία. Αν το έλεγαν FTTx θα ήταν ακριβές, δεν θα ταν;
    ...
    Υπάρχει κάπου ένδειξη για το σε ποιες περιοχές υπάρχει υποδομή FTTH των Wind και Vodafone?
    H ταχύτητα αυτού του FTTH της Wind και Vodafone, μπορεί να είναι 100 down 100 up?

  5. #35
    Εγγραφή
    20-11-2002
    Περιοχή
    Κουκάκι, Αθήνα
    Μηνύματα
    635
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    15054/1021 Kbps
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΡΟΠΟΛΗΣ
    Router
    TG788vn v2
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 16(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NRonv Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει κάπου ένδειξη για το σε ποιες περιοχές υπάρχει υποδομή FTTH των Wind και Vodafone?
    Δες εδώ τα πλάνα μέχρι το 2019, σύμφωνα με τη διαδικασία της ΕΕΤΤ.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NRonv Εμφάνιση μηνυμάτων
    H ταχύτητα αυτού του FTTH της Wind και Vodafone, μπορεί να είναι 100 down 100 up?
    Θεωρητικά, ίσως, εξαρτάται από την τεχνολογία. Πρακτικά, δεν υπάρχουν τέτοια πλάνα εξ' όσων γνωρίζω.

  6. #36
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.605
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    βαφτίσανε το VDSL vectoring -> fiber.

    μέχρι τα 300 εκεί θα είμαστε.

    Σε εμένα βγάζει μαχ 115 πάντως και στη διαθεσιμότητα μέχρι 100.

  7. #37
    Εγγραφή
    20-11-2002
    Περιοχή
    Κουκάκι, Αθήνα
    Μηνύματα
    635
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    15054/1021 Kbps
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΡΟΠΟΛΗΣ
    Router
    TG788vn v2
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 16(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από k.m. Εμφάνιση μηνυμάτων
    βαφτίσανε το VDSL vectoring -> fiber.
    Δεν είναι ανακριβές. Το VDSL είναι τεχνολογία FTTC που έχει απαιτήσει σοβαρές επενδύσεις για να φτάσει ίνα, ρεύμα και DSLAM μέχρι την κάθε καμπίνα. Ο κοινώς αποδεκτός όρος για όλες αυτές τις τεχνολογίες που ονομάζουν "fiber" στη λιανική, είναι ο "FTTx".

    Για τους λόγους για τους οποίους έκαναν μια τέτοια μετονομασία, έχω κάνει κάποιες υποθέσεις εδώ.

  8. #38
    Εγγραφή
    28-07-2009
    Μηνύματα
    52
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Πήρα το 13888,

    Μετάβαση από VDSL γίνεται κανονικά, με επανέναρξη 24μήνου

    Στην ερώτηση αν με το VDSL50 από τα 35 που κατεβάζω αν θα δω βελτίωση ταχύτητας με το FIBER 50, η απάντηση ήταν όχι :-)

    Με το 200άρι μου είπε θα πιάνω 140-180, οπότε εκτίμησε ότι με το 100άρι θα πιάνω μεγαλύτερο ποσοστό της ονομαστικής

    Στο 100άρι δίνουν το μόντεμ Speedport W724 CI

    Manual
    http://setuprouter.com/router/ote/sp...anual-2143.pdf

    Σύνδεση
    https://help.cosmote.gr/system/templ...SPEEDPORT-W724

    PSTN μπορεί να παίξει και πάνω σε αυτό (αν και η τάση είναι να σπρώχνουν προς voip, με UPS αν το ζητήσεις)

  9. #39
    Εγγραφή
    30-03-2012
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    52
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    13498/1023
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thomson TG585 V7
    SNR / Attn
    6,5(dB) / 15(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paravoid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η Wind θα δώσει η ίδια FTTH σε κάποια Α/Κ, ενώ ο ΟΤΕ μάλλον θα χρησιμοποιήσει υποδομές FTTH των Wind/Vodafone. Κατά τα φαινόμενα, επέλεξαν να εφαρμόσουν ενίαια τιμολόγηση ανεξαρτήτως τεχνολογίας και χονδρικού παρόχου, οπότε επέλεξαν να αποκαλέσουν "Fiber" την υπηρεσία. Αν το έλεγαν FTTx θα ήταν ακριβές, δεν θα ταν;


    ναι αλλα το FTTC και FTTH εχει μεγαλη διάφορα, στο εξωτερικό τους υποχρεώνουν να μην μπορούν να το πουν Fiber χωρις ενα * η καθόλου οταν χρησιμοποιούν το χαλκο και αυτο ειναι το σωστό.

    για αυτο λεω να φτιαχτεί αλλο group,

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paravoid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ισχύει κάτι τέτοιο.
    παντός σε "ακριβες" υπερεσιες fiber, εννοούσα στης περισσότερες τα δίνουν symmetrical.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από k.m. Εμφάνιση μηνυμάτων
    βαφτίσανε το VDSL vectoring -> fiber.

    μέχρι τα 300 εκεί θα είμαστε.

    Σε εμένα βγάζει μαχ 115 πάντως και στη διαθεσιμότητα μέχρι 100.
    +1 k.m.

  10. #40
    Εγγραφή
    14-11-2010
    Μηνύματα
    654
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11256
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    Fritz!Box 7490
    SNR / Attn
    13(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NRonv Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πήρα το 13888,

    Μετάβαση από VDSL γίνεται κανονικά, με επανέναρξη 24μήνου

    Στην ερώτηση αν με το VDSL50 από τα 35 που κατεβάζω αν θα δω βελτίωση ταχύτητας με το FIBER 50, η απάντηση ήταν όχι :-)

    Με το 200άρι μου είπε θα πιάνω 140-180, οπότε εκτίμησε ότι με το 100άρι θα πιάνω μεγαλύτερο ποσοστό της ονομαστικής

    Στο 100άρι δίνουν το μόντεμ Speedport W724 CI

    Manual
    http://setuprouter.com/router/ote/sp...anual-2143.pdf

    Σύνδεση
    https://help.cosmote.gr/system/templ...SPEEDPORT-W724

    PSTN μπορεί να παίξει και πάνω σε αυτό (αν και η τάση είναι να σπρώχνουν προς voip, με UPS αν το ζητήσεις)
    Μα πως να δεις βελτίωση με το fiber 50 αφού έχεις ήδη αυτό το πακέτο. Το vdsl 50 που είχες πλέον λέγεται fiber 50. Πιθανότατα θα αναγράφεται έτσι και στους επόμενους λογαριασμούς σου. Αν ζητήσεις fiber 50 θα σου ανανεώσουν απλά το συμβόλαιο και τίποτα παραπάνω.

    Τώρα τα άλλα που σου είπαν για τις ταχύτητες δεν ξέρω αν ισχύουν. Αν δεν μπορείς να πιάσεις ούτε τα 50 δύσκολα να πας παραπάνω. Το vectoring θα βοηθήσει φυσικά την κατάσταση αλλά δεν νομίζω να περάσεις τα 100 όποιο πακέτο και αν βάλεις.

    Βασικά εφόσον δεν πιάνεις ούτε τα 50 τα ενδεχόμενα είναι:
    1) Έχεις πρόβλημα με την εσωτερική καλωδίωσή σου. Εφόσον διορθωθεί τότε θα μπορεί να γίνει σωστή εκτίμηση των δυνατοτήτων της γραμμής
    2) Η καμπίνα από την οποία παίρνεις είναι πολύ μακριά 800++ μέτρα άρα δεν μπορείς να πιάσεις μεγάλες ταχύτητες
    3) Παίρνεις από αστικό κέντρο και όχι από καμπίνα άρα δεν έχεις καμία επιλογή για αύξηση της ταχύτητας καθώς τα πακέτα 100 και 200 δίνονται μόνο σε συνδρομητές που παίρνουν από καμπίνα

  11. #41
    Εγγραφή
    20-11-2002
    Περιοχή
    Κουκάκι, Αθήνα
    Μηνύματα
    635
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    15054/1021 Kbps
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΡΟΠΟΛΗΣ
    Router
    TG788vn v2
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 16(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgios76 Εμφάνιση μηνυμάτων
    παντός σε "ακριβες" υπερεσιες fiber, εννοούσα στης περισσότερες τα δίνουν symmetrical.
    Η ίνα είναι μέσο, όπως είναι και ο χαλκός. Πάνω από το μέσο, μπορείς να περάσεις διάφορες τεχνολογίες, με διαφορετικές ιδιότητες, και διαφορετικά configurations, όπως και στο χαλκό.

    Το FTTH, όρος που χρησιμοποιείται για να τονίσει το "home", εννοώντας residential συνδέσεις και όχι εταιρικές, συνήθως περιλαμβάνει ίνα μέχρι το σπίτι, σε τοπολογία point-to-multipoint, με κάποια τεχνολογία όπως είναι η PON/AON (στην Ελλάδα GPON), και ρυθμούς ασύγχρονους (downstream/upstream).

    Αν με «ακριβές» εννοείς ίνες που χρησιμοποιούνται για συνήθως εταιρικά κυκλώματα, σε point-to-point τοπολογίες, με Ethernet ή/και CWDM/DWDM, τότε ναι, αυτά είναι συνήθως σύγχρονα, αλλά έχουν τόση ακριβώς σχέση με το FTTH όση έχει το Ethernet του υπολογιστή σου με το ADSL, και τα δύο πάνω από χαλκό

  12. #42
    Εγγραφή
    28-07-2009
    Μηνύματα
    52
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stereo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα πως να δεις βελτίωση με το fiber 50 αφού έχεις ήδη αυτό το πακέτο. Το vdsl 50 που είχες πλέον λέγεται fiber 50. Πιθανότατα θα αναγράφεται έτσι και στους επόμενους λογαριασμούς σου. Αν ζητήσεις fiber 50 θα σου ανανεώσουν απλά το συμβόλαιο και τίποτα παραπάνω.

    Τώρα τα άλλα που σου είπαν για τις ταχύτητες δεν ξέρω αν ισχύουν. Αν δεν μπορείς να πιάσεις ούτε τα 50 δύσκολα να πας παραπάνω. Το vectoring θα βοηθήσει φυσικά την κατάσταση αλλά δεν νομίζω να περάσεις τα 100 όποιο πακέτο και αν βάλεις.

    Βασικά εφόσον δεν πιάνεις ούτε τα 50 τα ενδεχόμενα είναι:
    1) Έχεις πρόβλημα με την εσωτερική καλωδίωσή σου. Εφόσον διορθωθεί τότε θα μπορεί να γίνει σωστή εκτίμηση των δυνατοτήτων της γραμμής
    2) Η καμπίνα από την οποία παίρνεις είναι πολύ μακριά 800++ μέτρα άρα δεν μπορείς να πιάσεις μεγάλες ταχύτητες
    3) Παίρνεις από αστικό κέντρο και όχι από καμπίνα άρα δεν έχεις καμία επιλογή για αύξηση της ταχύτητας καθώς τα πακέτα 100 και 200 δίνονται μόνο σε συνδρομητές που παίρνουν από καμπίνα
    To VDSL το παίρνω από καμπίνα που έβαλαν φέτος
    Η καμπίνα είναι στα 50 μέτρα
    Στο 13888 μου είπαν ότι μπορώ να πάρω και 200άρι Fiber

    Το modem δείχνει τα εξής:

    Modulation Type VDSL2
    Actual Rate(Up/Down) 4998/49998 kbps
    Attainable Rate(Up/Down) 53667/108851 kbps

    Επειδή έχω ένα πρόβλημα με συχνές αποσυνδέσεις, έδωσα βλάβη και ήρθε κάποιος από τον ΟΤΕ και μου είπε ότι δεν φαίνεται να είναι πρόβλημα του δικτύου και να κοιτάξω την εσωτερική καλωδίωση (από την κεντρική πρίζα και μετά, την συνέχιση της καλωδίωσης που πάει στον συναγερμό και σε άλλη πρίζα τηλεφώνου σε άλλο δωμάτιο)

    Κάλεσα ηλεκτρολόγο από την (επί πληρωμή) υπηρεσία του ΟΤΕ (ώστε να είμαι σίγουρος ότι θα έχει τεχνογνωσία από επικοινωνίες και τον κατάλληλο εξοπλισμό (argus) και δυνατότητα επικοινωνίας με το κέντρο του ΟΤΕ), μου μέτρησε την σύνδεση στην κεντρική πρίζα και μου είπε ότι δεν είναι 50, κατέβηκε κάτω στο εξωτερικό κουτί (ΧΚ νομίζω το ανέφερε) και ούτε εκεί ήταν 50, και περιμένω τώρα να φτιάξουν αυτό.

    Όσοι έχετε VDSL50, από το http://speedtest.ftp.otenet.gr/ κατεβάζετε με 50 ?

  13. #43
    Εγγραφή
    14-11-2010
    Μηνύματα
    654
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11256
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    Fritz!Box 7490
    SNR / Attn
    13(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NRonv Εμφάνιση μηνυμάτων
    To VDSL το παίρνω από καμπίνα που έβαλαν φέτος
    Η καμπίνα είναι στα 50 μέτρα
    Στο 13888 μου είπαν ότι μπορώ να πάρω και 200άρι Fiber

    Το modem δείχνει τα εξής:

    Modulation Type VDSL2
    Actual Rate(Up/Down) 4998/49998 kbps
    Attainable Rate(Up/Down) 53667/108851 kbps

    Επειδή έχω ένα πρόβλημα με συχνές αποσυνδέσεις, έδωσα βλάβη και ήρθε κάποιος από τον ΟΤΕ και μου είπε ότι δεν φαίνεται να είναι πρόβλημα του δικτύου και να κοιτάξω την εσωτερική καλωδίωση (από την κεντρική πρίζα και μετά, την συνέχιση της καλωδίωσης που πάει στον συναγερμό και σε άλλη πρίζα τηλεφώνου σε άλλο δωμάτιο)

    Κάλεσα ηλεκτρολόγο από την (επί πληρωμή) υπηρεσία του ΟΤΕ (ώστε να είμαι σίγουρος ότι θα έχει τεχνογνωσία από επικοινωνίες και τον κατάλληλο εξοπλισμό (argus) και δυνατότητα επικοινωνίας με το κέντρο του ΟΤΕ), μου μέτρησε την σύνδεση στην κεντρική πρίζα και μου είπε ότι δεν είναι 50, κατέβηκε κάτω στο εξωτερικό κουτί (ΧΚ νομίζω το ανέφερε) και ούτε εκεί ήταν 50, και περιμένω τώρα να φτιάξουν αυτό.

    Όσοι έχετε VDSL50, από το http://speedtest.ftp.otenet.gr/ κατεβάζετε με 50 ?
    Για βγάλε ένα screenshot με ολόκληρα τα στατιστικά από το speedport. Από αυτά που δείχνεις πάντως φαίνεται να είσαι κλειδωμένος στα 50 και μάλιστα έχεις πολύ αέρα, σίγουρα θα πιάσεις τα 100. Αν μάλιστα το vectoring δεν έχει ενεργοποιηθεί ακόμα, τότε πολύ πιθανών όταν ενεργοποιηθεί να δεις attainable κοντά στα 200. Δεν ξέρω που είδες τα 35.

    Επειδή ακούω τηλέφωνα σε άλλες πρίζες και συναγερμούς, πρέπει να δοθεί ιδιαίτερη προσοχή ώστε να μην υπάρχουν παράλληλες πρίζες μετά το μόντεμ. Κοινώς, αν στα τηλέφωνα σου έχεις φίλτρα τότε η σύνδεση δεν είναι η βέλτιστη για vdsl και χάνεις από το attainable. (άσχετα που οι άχρηστοι της cosmote προτείνουν αυτή τη σύνδεση για ευκολία) Προς το παρών βέβαια δε σε νοιάζει γιατί τερματίζεις τα 50.

  14. #44
    Εγγραφή
    28-07-2009
    Μηνύματα
    52
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stereo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για βγάλε ένα screenshot με ολόκληρα τα στατιστικά από το speedport. Από αυτά που δείχνεις πάντως φαίνεται να είσαι κλειδωμένος στα 50 και μάλιστα έχεις πολύ αέρα, σίγουρα θα πιάσεις τα 100. Αν μάλιστα το vectoring δεν έχει ενεργοποιηθεί ακόμα, τότε πολύ πιθανών όταν ενεργοποιηθεί να δεις attainable κοντά στα 200. Δεν ξέρω που είδες τα 35.

    Επειδή ακούω τηλέφωνα σε άλλες πρίζες και συναγερμούς, πρέπει να δοθεί ιδιαίτερη προσοχή ώστε να μην υπάρχουν παράλληλες πρίζες μετά το μόντεμ. Κοινώς, αν στα τηλέφωνα σου έχεις φίλτρα τότε η σύνδεση δεν είναι η βέλτιστη για vdsl και χάνεις από το attainable. (άσχετα που οι άχρηστοι της cosmote προτείνουν αυτή τη σύνδεση για ευκολία) Προς το παρών βέβαια δε σε νοιάζει γιατί τερματίζεις τα 50.
    DSL Link Information

    Link Status Up
    Modulation Type VDSL2
    Actual Rate(Up/Down) 4998/49998 kbps
    Attainable Rate(Up/Down) 53694/111131 kbps
    Noise Margin(Up/Down) 40.5/24.3 dB
    Line Attenuation(Up/Down) 3.3/6.3 dB
    Output Power(Up/Down) 9.2/13.3 dBm
    Data Path(Up/Down) Fast/Interleaved
    Interleave Depth(Up/Down) 1/1325
    Interleave Delay(Up/Down) 0/10 ms
    INP(Up/Down) 0/4.5 symbols
    Profile 17a
    LinkEncap G.993.2_Annex_K_PTM
    CRC Errors(Up/Down) 2/2
    FEC Errors(Up/Down) 0/3345941


    Τελικά από ότι μου είπε ο δεύτερος τεχνικός που άνοιξε την πρίζα, ο συναγερμός προηγείται της πρίζας (άρα δεν αποφεύγεται η παραλληλία του συναγερμού) αλλά μου είπε ότι από άποψη ασφάλειας, έτσι πρέπει να είναι, να προηγείται.
    Αλλά μου είπε ότι δεν βλέπει να επηρεάζει ουσιωδώς την απόδοση γιατί έβλεπε με το argus στο ΧΚ να έχω 10mbits και στην πρίζα, μετά τον συναγερμό, να έχω 9.8
    Το μόνο μου είπε ότι μπορώ να κάνω, είναι να αποσυνδέσω την παραλληλία του υπόλοιπου σπιτιού, ή να γυρίσω ένα καλώδιο από το PHONE του modem ξανά προς την πρίζα και να συνεχίσει από εκεί η καλωδίωση του υπόλοιπου σπιτιού για τηλεφωνία.
    Αλλά είχαμε άλλα προβλήματα να λύσουμε, το ότι ενώ έχω VDSL 50, το argus δείχνει 10, οπότε δεν ασχοληθήκαμε με την καλωδίωση περαιτέρω
    Μου είπε ότι αυτά που δείχνει το modem ως λινκ, αποκλείεται να είναι σωστά.

    Τα 30-35 είναι τα πραγματικά που έβλεπα στο http://speedtest.ftp.otenet.gr/ (πριν αρχίσω να έχω πρόβλημα)
    Δεν είναι η ταχύτητα που κλειδώνει το μόντεμ
    Αυτή τη στιγμή ούτε αυτά τα πιάνω

    Εσύ με πόσο κατεβάζεις πραγματικά ? (ανεξαρτήτως της ταχύτητας που κλειδώνει)

  15. #45
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Το Argus αν δεν είναι vectoring σωστά συγχρονιζε στα 10Mbps. Μην σε ανησυχεί. Απλά είναι καινούριο φρούτο και πιθανότατα ούτε οι τεχνικοί δεν γνωρίζουν ακόμα. Η τηλεφωνία σου είναι PSTN και όχι VoIP;

Σελ. 3 από 1031 ΠρώτηΠρώτη 1234581323 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας