Σελ. 74 από 1060 ΠρώτηΠρώτη ... 5464697273747576798494 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.096-1.110 από 15888
  1. #1096
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gkalas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πόσο;;;;;;Ο ΟΤΕ είναι ο πάροχος, είναι δυνατόν να πάρει τόσο καιρό από τη στιγμή που η εγκατάσταση θα τελειώσει την Τρίτη;Σε περίπτωση που πάμε μετά τον Μάρτιο, χάνεται το κουπόνι ή από τη στιγμή που το έχω δώσει, έχει ενεργοποιηθεί;
    από αντιγραφή άλλου θέματος

    τα βήματα που ακολουθούνται

    * Στη συνέχεια ο πάροχος χονδρικής πραγματοποιεί τις κάτωθι εργασίες:
    o Κατασκευή όδευσης καλωδίου από το σημείο αναμονής στην οικοδομική γραμμή μέχρι το σημείο εντός του κτιρίου που τοποθετείται το BEP (Building Entry Point).
    o Ανάλογα με τη μορφολογία του κτιρίου ο Πάροχος Χονδρικής μπορεί να επιλέξει την κατασκευή δομημένης καλωδίωσης εντός του κτιρίου, με απολήξεις σε κάθε όροφο (Floor Box).
    o Σύνδεση οπτικού καλωδίου, από το BEP μέχρι τα σημεία συγκέντρωσης του δικτύου.

    * Μετά την ολοκλήρωση των εργασιών από τον Πάροχο Χονδρικής, ο Πάροχος Υπηρεσίας (πάροχος λιανικής) πραγματοποιεί τις κάτωθι εργασίες:
    o Εγκατάσταση του καλωδίου από το BEP/Floor Box μέχρι του σημείου εντός της οικίας του, που θα υποδείξει ο πελάτης.
    o Τοποθέτηση οπτικής πρίζας και σύνδεση του καλωδίου στην πρίζα, στο σημείο που υπέδειξε ο πελάτης
    o Εγκατάσταση και θέση σε λειτουργία του ONT (Optical Network Terminator)
    o Εγκατάσταση και θέση σε λειτουργία του CPE και πλήρης παράδοση της υπηρεσίας στον πελάτη.

  2. #1097
    Εγγραφή
    06-03-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    495
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Path Level
    Interleaved
    Με πήραν σήμερα τηλέφωνο από την Cosmote για την αίτηση αναβάθμισης σε FTTH με κουπόνι sfbb που έκανα.

    O υπάλληλος που έκανε την αίτηση όσο του έδινα τα στοιχεία που ζητούσε, είχε ιδιαίτερη εμμονή με το θέμα της έγκρισης από τον διαχειριστή και την συγκέντρωση υπογραφών απ' όλους τους ενοίκους για τις εργασίες. Μου ζήτησε στοιχεία επικοινωνίας με τον διαχειριστή και μου τόνισε ίσως και 20 φορές σε 10 λεπτά συνομιλίας, πως αν δεν πάρω έγκριση δεν πρόκειται να γίνει καμία εργασία.

    Ισχύει κάτι τέτοιο; Αυτό μπορεί να πάρει πολύ χρόνο και σχεδόν σίγουρα κάποιοι θα έχουν αντιρρήσεις (υποθέτω, δεν τους γνωρίζω όλους), διοτι πολύ απλά δεν θα καταλάβουν περί τίνος πρόκειται...
    "Age is an issue of mind over matter. If you don't mind, it doesn't matter.”
    Mark Twain

  3. #1098
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.346
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Manvol Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με πήραν σήμερα τηλέφωνο από την Cosmote για την αίτηση αναβάθμισης σε FTTH με κουπόνι sfbb που έκανα.

    O υπάλληλος που έκανε την αίτηση όσο του έδινα τα στοιχεία που ζητούσε, είχε ιδιαίτερη εμμονή με το θέμα της έγκρισης από τον διαχειριστή και την συγκέντρωση υπογραφών απ' όλους τους ενοίκους για τις εργασίες. Μου ζήτησε στοιχεία επικοινωνίας με τον διαχειριστή και μου τόνισε ίσως και 20 φορές σε 10 λεπτά συνομιλίας, πως αν δεν πάρω έγκριση δεν πρόκειται να γίνει καμία εργασία.

    Ισχύει κάτι τέτοιο; Αυτό μπορεί να πάρει πολύ χρόνο και σχεδόν σίγουρα κάποιοι θα έχουν αντιρρήσεις (υποθέτω, δεν τους γνωρίζω όλους), διοτι πολύ απλά δεν θα καταλάβουν περί τίνος πρόκειται...
    Δες από εδώ και κάτω.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  4. #1099
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.703
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Manvol Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με πήραν σήμερα τηλέφωνο από την Cosmote για την αίτηση αναβάθμισης σε FTTH με κουπόνι sfbb που έκανα.

    O υπάλληλος που έκανε την αίτηση όσο του έδινα τα στοιχεία που ζητούσε, είχε ιδιαίτερη εμμονή με το θέμα της έγκρισης από τον διαχειριστή και την συγκέντρωση υπογραφών απ' όλους τους ενοίκους για τις εργασίες. Μου ζήτησε στοιχεία επικοινωνίας με τον διαχειριστή και μου τόνισε ίσως και 20 φορές σε 10 λεπτά συνομιλίας, πως αν δεν πάρω έγκριση δεν πρόκειται να γίνει καμία εργασία.

    Ισχύει κάτι τέτοιο; Αυτό μπορεί να πάρει πολύ χρόνο και σχεδόν σίγουρα κάποιοι θα έχουν αντιρρήσεις (υποθέτω, δεν τους γνωρίζω όλους), διοτι πολύ απλά δεν θα καταλάβουν περί τίνος πρόκειται...
    1. Tην έγκριση διαχειριστή την θέλουν για να καλύπτουν τον κ@λο τους από προβλήματα, ο νόμος λέει έστω και ένας να θέλει, οπτικές μπαίνουν.
    2. Οι υπόλοιποι στην πολυκατοικία, περισσεύουν, καλό είναι να ενημερωθούν και να μην δημιουργήσουν προβλήματα
    3. Οπότε βρες συμμάχους και να τους λες για την επιδότηση. Πόσοι άλλοι θέλουν να βάλουν και ενημερώστε τον διαχειριστή

    ΥΓ
    Ο Denis σε έστειλε στην inalan, δεν είναι η περίπτωσή σου
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimitri_ns : 28-01-20 στις 10:38.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  5. #1100
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    εδώ κοιτα λίγο πιο πίσω στο υπάρχον

    https://www.adslgr.com/forum/threads...82#post6737382

  6. #1101
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.346
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Σωστά...
    Το είχα ρωτήσει και στο αντίστοιχο της Inalan το ίδιο πράγμα αλλά η συζήτηση έγινε στο παρόν.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  7. #1102
    Εγγραφή
    30-06-2005
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    546
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΓΕΩΡΓΙΟΣ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Καλημέρα έκανα αίτηση για FTTH και είμαι ενοικιαστής σε πολυκατοικία με 5 οροφοδιαμερίσματα όπου οι άλλοι 4 ένοικοι είναι ιδιοκτήτες.
    Από ότι ξέρω από τους 5 οι 2 θέλουμε σίγουρα πιθανόν και ένας τρίτος που είναι ο διαχειριστής.
    Είχα ενημερώσει και τον ιδιοκτήτη πριν μήνες εξηγώντας του χοντρικά τι θα γίνει (τρύπα στον τοίχο, πλαστικό κανάλι, extra πρίζα) και είχε πει ok

    Από διαχειριστή και ιδιοκτήτη δεν θα έχω κάποιο θέμα, θα χρειαστούν κάποια στιγμή οι υπογραφές τους για να γίνουν οι εργασίες ώστε να τους ενημερώσω νωρίτερα?


  8. #1103
    Εγγραφή
    06-03-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    495
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    1. Tην έγκριση διαχειριστή την θέλουν για να καλύπτουν τον κ@λο τους από προβλήματα, ο νόμος λέει έστω και ένας να θέλει, οπτικές μπαίνουν.
    Γνωρίζεις μήπως τη σχετική νομοθεσία;
    "Age is an issue of mind over matter. If you don't mind, it doesn't matter.”
    Mark Twain

  9. #1104
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Manvol Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γνωρίζεις μήπως τη σχετική νομοθεσία;
    δες εδώ

  10. #1105
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Deus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα έκανα αίτηση για FTTH και είμαι ενοικιαστής σε πολυκατοικία με 5 οροφοδιαμερίσματα όπου οι άλλοι 4 ένοικοι είναι ιδιοκτήτες.
    Από ότι ξέρω από τους 5 οι 2 θέλουμε σίγουρα πιθανόν και ένας τρίτος που είναι ο διαχειριστής.
    Είχα ενημερώσει και τον ιδιοκτήτη πριν μήνες εξηγώντας του χοντρικά τι θα γίνει (τρύπα στον τοίχο, πλαστικό κανάλι, extra πρίζα) και είχε πει ok

    Από διαχειριστή και ιδιοκτήτη δεν θα έχω κάποιο θέμα, θα χρειαστούν κάποια στιγμή οι υπογραφές τους για να γίνουν οι εργασίες ώστε να τους ενημερώσω νωρίτερα?
    Νομιζω όχι, απλά όταν έρθουν καλό ειναι να ειναι ο διαχειριστής (γιατί θα παρθεί και η αποφαση απο που θα περάσουν τα καναλια).

  11. #1106
    Εγγραφή
    27-02-2010
    Περιοχή
    Κάτω Πατήσια
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    60
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    Speedport Plus
    Καλησπέρα, σήμερα τελείωσαν οι εργασίες στην πολυκατοικία.Σε 10 περίπου μέρες θα περάσουν να κάνουν μετρήσεις και να συνδέσουν καλώδια και το αργότερο σε άλλες δέκα θα έχω τη γραμμή έτοιμη.Καμια σχέση με τους 3-4 μήνες που έγραψε ο φίλος πιο πάνω.
    Εν τω μεταξύ,σε πολυκατοικία φίλου,δε βρήκαν τρόπο για να περάσουν την οπτική και κρίθηκε ακατάλληλη.Ο μόνος τρόπος είναι μέσω ασανσέρ αλλά πλέον σταμάτησε να γίνεται αυτό γιατί αντέδρασαν οι ασανσεραδες.

  12. #1107
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gkalas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα, σήμερα τελείωσαν οι εργασίες στην πολυκατοικία.Σε 10 περίπου μέρες θα περάσουν να κάνουν μετρήσεις και να συνδέσουν καλώδια και το αργότερο σε άλλες δέκα θα έχω τη γραμμή έτοιμη.Καμια σχέση με τους 3-4 μήνες που έγραψε ο φίλος πιο πάνω.
    Εν τω μεταξύ,σε πολυκατοικία φίλου,δε βρήκαν τρόπο για να περάσουν την οπτική και κρίθηκε ακατάλληλη.Ο μόνος τρόπος είναι μέσω ασανσέρ αλλά πλέον σταμάτησε να γίνεται αυτό γιατί αντέδρασαν οι ασανσεραδες.
    καλά θα κάνεις να έχεις στο πίσω μέρος του μυαλού σου φίλε μου αυτά τα μεσοδιαστήματα των 10 ημερών γιατί και εμένα έτσι έκαναν (ανά 10 ημέρες) και έφτασαν στους 3 μήνες με πάροχο υποδομής στην περιοχή του Βύρωνα την VODAFONE και πάροχο σύνδεσης την COSMOTE

    καλά στην πολυκατοικία του φίλου σου δεν υπήρχε τρόπος να ανέβει το καλώδιο? εσωτερικά? αλλά ούτε εξωτερικά? (καθώς στον Βύρωνα βάζουν και εξωτερικά)

    εγώ το περίμενα ότι θα συμβεί με τα ανελκυστήρες (ασανσέρ) καθώς είπα είναι παράνομο και ότι συμβεί θα τρέχει ο συντηρητής και διαχειριστής του ακινήτου.

  13. #1108
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gkalas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα, σήμερα τελείωσαν οι εργασίες στην πολυκατοικία.Σε 10 περίπου μέρες θα περάσουν να κάνουν μετρήσεις και να συνδέσουν καλώδια και το αργότερο σε άλλες δέκα θα έχω τη γραμμή έτοιμη.Καμια σχέση με τους 3-4 μήνες που έγραψε ο φίλος πιο πάνω.
    Εν τω μεταξύ,σε πολυκατοικία φίλου,δε βρήκαν τρόπο για να περάσουν την οπτική και κρίθηκε ακατάλληλη.Ο μόνος τρόπος είναι μέσω ασανσέρ αλλά πλέον σταμάτησε να γίνεται αυτό γιατί αντέδρασαν οι ασανσεραδες.
    Γιατί σκάλα δεν υπάρχει ?

  14. #1109
    Εγγραφή
    06-06-2007
    Περιοχή
    Βυρωνας
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    564
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus (FTTH)
    Path Level
    Fastpath
    Το ότι βάζουν εξωτερικά δεν έχει να κάνει με το "Βύρωνα". Είναι ανάλογα με τη περίπτωση και πως βολεύει χωροταξικά.

  15. #1110
    Εγγραφή
    27-02-2010
    Περιοχή
    Κάτω Πατήσια
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    60
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    Speedport Plus
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλά θα κάνεις να έχεις στο πίσω μέρος του μυαλού σου φίλε μου αυτά τα μεσοδιαστήματα των 10 ημερών γιατί και εμένα έτσι έκαναν (ανά 10 ημέρες) και έφτασαν στους 3 μήνες με πάροχο υποδομής στην περιοχή του Βύρωνα την VODAFONE και πάροχο σύνδεσης την COSMOTE

    καλά στην πολυκατοικία του φίλου σου δεν υπήρχε τρόπος να ανέβει το καλώδιο? εσωτερικά? αλλά ούτε εξωτερικά? (καθώς στον Βύρωνα βάζουν και εξωτερικά)

    εγώ το περίμενα ότι θα συμβεί με τα ανελκυστήρες (ασανσέρ) καθώς είπα είναι παράνομο και ότι συμβεί θα τρέχει ο συντηρητής και διαχειριστής του ακινήτου.
    Φίλε μου ο ΟΤΕ κάνει την εγκατάσταση και ο ΟΤΕ είναι και ο πάροχος σύνδεσης.Δεν υπάρχει καμία περίπτωση μου είπε να πάρει πάνω από 20 μέρες.Προφανως παίζει ρόλο ότι είναι παροχος εγκατάστασης και σύνδεσης.
    Για τον φίλο που ρωτάτε, κάγκελο εσωτερικά δεν έχει για εγκατάσταση (εμένα έτσι έγινε),ο φωταγωγός είναι πολύ μικρός και έχουν βάλει και κάγκελα οι ένοικοι, εξωτερικά αρνήθηκε ο υπεύθυνος να μπει.Μια σκέψη που έκανε αυτός που ήρθε να το δει ήταν να το πάνε από τις σκάλες κυκλικά αλλά το κόστος ήταν τριπλάσιο και αρνήθηκε ξανά ο υπεύθυνος.Εφαγε γερό πακέτο ο καημένος.

Σελ. 74 από 1060 ΠρώτηΠρώτη ... 5464697273747576798494 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας