Σελ. 226 από 1060 ΠρώτηΠρώτη ... 206216221224225226227228231236246 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 3.376-3.390 από 15893
  1. #3376
    Εγγραφή
    03-11-2007
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    63
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    συγνώμη αλλά κατά την άποψη μου είσαι λάθος

    τα καλώδια του δικού σου ακινήτου τα γνωρίζει αυτός που τα έχει φτιάξει (ακόμα και αν έχει δομημένη καλωδίωση) κάποιος τα έχει φτιάξει αυτός έχει την αποκλειστική ευθύνη

    δεν οφείλει να τα ξέρει ο τεχνικός του παρόχου (ειδικά αν δεν τα έχει φτιάξει εκείνος)
    Ο τεχνικός έπρεπε να δει από που ερχεται η γραμμή και τι καλώδια μπαίνουν μέσα στο σπίτι, ωστε να βάλει στο σωστό σημείο την κατάληξη της οπτικής.
    Είναι το πρώτο πράγμα που πρέπει να κοιτάξει!
    Δεν είναι δική μου δουλειά να τον πιάσω απ' το χεράκι να του πω "πρόσεχε, μπαίνει απο δω και βγαίνει απο κει"...

    Μέχρι και οι τεχνικοί της Cosmote που ήρθαν για την τελική σύνδεση απορούσαν με την μπαρούφα που έκαναν οι τεχνικοί του εργολάβου!

  2. #3377
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Τελικά στην αποθήκη υπάρχει μόνο ένα UTP (αυτό που τώρα φέρνει την τηλεφωνική γραμμή) ή περισσότερα όπως ανέφερες στο αρχικό σου μήνυμα;
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Montana321 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακριβώς έξω από την είσοδο του σπιτιού έχω μια αποθηκούλα όπου βγαίνουν μέσα από τον τοίχο όλα τα καλώδια. Κάποια είναι του συναγερμού και κάποια utp.
    Από το πρόσφατο μήνυμα, καταλαβαίνω ότι εν τέλη δεν έχεις άλλα UTP σε εκείνο το σημείο.

  3. #3378
    Εγγραφή
    17-02-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    110
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    Router
    Fritz!Box 4040
    Παιδιά καλησπέρα.

    Είναι κι εγώ τελικά να προχωρήσω σε FTTH. Όπως ίσως διαβάσατε σε προηγούμενα posts μου, η οπτική έχει έρθει μέχρι έξω από την εξώπορτα του διαμερίσματος (στο διάδρομο του ορόφου μου, δηλαδή) και μένει να κάνω την αίτηση για να έρθουν να περάσουν την ίνα μέσα στο διαμέρισμα και (αν τα λέω σωστά) να συνδέσουν και το ONT, κλπ.

    Έξω στο διάδρομο του ορόφου -από ότι είδα σε άλλο όροφο- βάζουν καναλάκι και που το οδεύουν μέχρι κάποιο σημείο περιμετρικά της εξώπορτας του διαμερίσματος μέχρι το σημείο που τρυπάνε για να περάσουν την ίνα μέσα στο διαμέρισμα. Εγώ όμως μέσα στο διαμέρισμά θέλω η ίνα και κατ' επέκταση το ONT να μην τοποθετηθούν ακριβώς δίπλα στην εξώπορτα, αλλά η ίνα να ανέβει ψηλά κοντά στο ταβάνι (ιδανικά να γίνει εκεί κοντά η τρύπα από την οποία θα μπει στο διαμέρισμα) και να χωθεί μέσα στο γύψινο (μεταξύ γύψινου και τοίχου / έτσι έχω περάσει UTP CAT 6 σε ολόκληρο το διαμέρισμα σε παλαιότερη ανακαίνιση) για να καταλήξει μαζί με το ONT σε ένα χώρο που έχω λίγο πιο μέσα στο διάδρομο του σπιτιού. Στο χώρο εκείνο έχω το router μου, κι εκεί καταλήγουν με UTP πρίζες και όλα τα UTP καλώδια από τα αντίστοιχα πριζάκια όλων των δωματίων του διαμερίσματος.

    Με λίγα λόγια, δεν θέλω κανάλι μέσα στο διαμέρισμα, αλλά προτιμώ ένα συνδυασμό περάσματος του καλωδίου μέσα στο μεσοδιάστημα τοίχου και γύψινου και τρύπημα τοίχων (δεν με νοιάζουν τα μερεμέτια - θα τα φτιάξω) ώστε να καταλήξει με όμορφο αισθητικά τρόπο εκεί που θέλω το ONT.

    Τα ερωτήματα είναι τα εξής:

    - παίζει το συνεργείο που θα έρθει να κάτσει να ασχοληθεί με κάτι τέτοιο ή ...χλωμό;
    - φαντάζομαι αυτοί θα κοιτάξουν να περάσουν την ίνα μέσα στο διαμέρισμα με τον πιο εύκολο και άμεσο τρόπο και μετά θα βάλουν κάπου το ONT, σωστά;
    - μπορώ να τους ζητήσω να ΜΗΝ βάλουν άμεσα το ONT αλλά να αφησουν την ίνα για λίγες μέρες με τα κλιπάκια της στο άκρο, ώστε να φέρω δικό μου ηλεκτρολόγο, να αγοράσω δική μου ίνα (προέκταση), να την κουμπώσω εκεί που θα έχουν αφήσει την του ΟΤΕ και να την κατευθύνω εγώ με δικό μου ηλεκτρολόγο όπου θέλω, και μετά να καλέσω το συνεργείο να έρθει να κουμπώσει εκεί το ONT;
    - μήπως το πιο λογικό θα ήταν να τους πω να περάσουν την ίνα μέσα στο διαμέρισμα, να βάλουν σε κάποια ψιλοανεκτή / βολική θέση το ONT και μετά να φέρω δικό μου ηλεκτρολόγο και να περάσουμε με όμορφο τρόπο από κει καλώδιο UTP CAT 6 μέχρι το σημείο που εγώ θέλω; Παίζει να έχω απώλειες έτσι; Η max απόσταση σε αυτή την περίπτωση - από το ONT μέχρι το router - (αν θεωρήσω ότι το ONT θα μπει δίπλα ακριβώς στην πόρτα του διαμερίσματος) είναι γύρω στα 10 - 12 μέτρα.

    Οποιαδήποτε απάντηση / συμβουλή θα ήταν εκτιμητέα.

  4. #3379
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Εκεί που σκοπεύεις να βάλεις το ΟΝΤ, παροχή ρεύματος υπάρχει; Αν όχι, πως θα κρύψεις το καλώδιο;

  5. #3380
    Εγγραφή
    08-11-2012
    Μηνύματα
    174
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    17624 kbps 1020 kbps
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    ASUS DSL-N14U
    SNR / Attn
    6(dB) / 21.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stark Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά καλησπέρα.

    Είναι κι εγώ τελικά να προχωρήσω σε FTTH. Όπως ίσως διαβάσατε σε προηγούμενα posts μου, η οπτική έχει έρθει μέχρι έξω από την εξώπορτα του διαμερίσματος (στο διάδρομο του ορόφου μου, δηλαδή) και μένει να κάνω την αίτηση για να έρθουν να περάσουν την ίνα μέσα στο διαμέρισμα και (αν τα λέω σωστά) να συνδέσουν και το ONT, κλπ.

    Έξω στο διάδρομο του ορόφου -από ότι είδα σε άλλο όροφο- βάζουν καναλάκι και που το οδεύουν μέχρι κάποιο σημείο περιμετρικά της εξώπορτας του διαμερίσματος μέχρι το σημείο που τρυπάνε για να περάσουν την ίνα μέσα στο διαμέρισμα. Εγώ όμως μέσα στο διαμέρισμά θέλω η ίνα και κατ' επέκταση το ONT να μην τοποθετηθούν ακριβώς δίπλα στην εξώπορτα, αλλά η ίνα να ανέβει ψηλά κοντά στο ταβάνι (ιδανικά να γίνει εκεί κοντά η τρύπα από την οποία θα μπει στο διαμέρισμα) και να χωθεί μέσα στο γύψινο (μεταξύ γύψινου και τοίχου / έτσι έχω περάσει UTP CAT 6 σε ολόκληρο το διαμέρισμα σε παλαιότερη ανακαίνιση) για να καταλήξει μαζί με το ONT σε ένα χώρο που έχω λίγο πιο μέσα στο διάδρομο του σπιτιού. Στο χώρο εκείνο έχω το router μου, κι εκεί καταλήγουν με UTP πρίζες και όλα τα UTP καλώδια από τα αντίστοιχα πριζάκια όλων των δωματίων του διαμερίσματος.

    Με λίγα λόγια, δεν θέλω κανάλι μέσα στο διαμέρισμα, αλλά προτιμώ ένα συνδυασμό περάσματος του καλωδίου μέσα στο μεσοδιάστημα τοίχου και γύψινου και τρύπημα τοίχων (δεν με νοιάζουν τα μερεμέτια - θα τα φτιάξω) ώστε να καταλήξει με όμορφο αισθητικά τρόπο εκεί που θέλω το ONT.

    Τα ερωτήματα είναι τα εξής:

    - παίζει το συνεργείο που θα έρθει να κάτσει να ασχοληθεί με κάτι τέτοιο ή ...χλωμό;
    - φαντάζομαι αυτοί θα κοιτάξουν να περάσουν την ίνα μέσα στο διαμέρισμα με τον πιο εύκολο και άμεσο τρόπο και μετά θα βάλουν κάπου το ONT, σωστά;
    - μπορώ να τους ζητήσω να ΜΗΝ βάλουν άμεσα το ONT αλλά να αφησουν την ίνα για λίγες μέρες με τα κλιπάκια της στο άκρο, ώστε να φέρω δικό μου ηλεκτρολόγο, να αγοράσω δική μου ίνα (προέκταση), να την κουμπώσω εκεί που θα έχουν αφήσει την του ΟΤΕ και να την κατευθύνω εγώ με δικό μου ηλεκτρολόγο όπου θέλω, και μετά να καλέσω το συνεργείο να έρθει να κουμπώσει εκεί το ONT;
    - μήπως το πιο λογικό θα ήταν να τους πω να περάσουν την ίνα μέσα στο διαμέρισμα, να βάλουν σε κάποια ψιλοανεκτή / βολική θέση το ONT και μετά να φέρω δικό μου ηλεκτρολόγο και να περάσουμε με όμορφο τρόπο από κει καλώδιο UTP CAT 6 μέχρι το σημείο που εγώ θέλω; Παίζει να έχω απώλειες έτσι; Η max απόσταση σε αυτή την περίπτωση - από το ONT μέχρι το router - (αν θεωρήσω ότι το ONT θα μπει δίπλα ακριβώς στην πόρτα του διαμερίσματος) είναι γύρω στα 10 - 12 μέτρα.

    Οποιαδήποτε απάντηση / συμβουλή θα ήταν εκτιμητέα.

    παίζει το συνεργείο που θα έρθει να κάτσει να ασχοληθεί με κάτι τέτοιο ή ...χλωμό;
    Απάντηση...
    Μπορεί και να ασχοληθούν το θέμα είναι δεν ξέρω αν έχουν υλικά να στην τοποθετήσουν μέσα στο γυψινο , συνήθως χρησιμοποιούν κανάλια πλαστικά.


    φαντάζομαι αυτοί θα κοιτάξουν να περάσουν την ίνα μέσα στο διαμέρισμα με τον πιο εύκολο και άμεσο τρόπο και μετά θα βάλουν κάπου το ONT, σωστά;
    Απάντησή....
    Συνήθως την περνάνε από ότι ξέρω και είδα σε μένα δίπλα στην πρώτη τηλεφωνική πρίζα, πρέπει να υπάρχει και ρεύμα δίπλα για το ONT

    μπορώ να τους ζητήσω να ΜΗΝ βάλουν άμεσα το ONT αλλά να αφησουν την ίνα για λίγες μέρες με τα κλιπάκια της στο άκρο, ώστε να φέρω δικό μου ηλεκτρολόγο, να αγοράσω δική μου ίνα (προέκταση), να την κουμπώσω εκεί που θα έχουν αφήσει την του ΟΤΕ και να την κατευθύνω εγώ με δικό μου ηλεκτρολόγο όπου θέλω, και μετά να καλέσω το συνεργείο να έρθει να κουμπώσει εκεί το ONT;
    Απάντηση.....
    Στο τέλος της οπτικής εκεί που βάζουν το πριζάκι την ίνα την έκοψαν και μένει να την κολλήσουν στο πριζάκι, δηλαδή το ένα κλιπ στο τέλος κόπηκε.

    Στα σημεία που έχουν τρυπήσει τοίχο ή κάνει γωνία το καναλι περνάνε την ίνα μέσα απο ενα προστατευτικό λάστιχο εύκαμπτο στο μέγεθος περίπου καλαμάκι για φραπέ.

    Η γνώμη μου είναι χωρίς να ξέρω τον χώρο σου βαλε κάπου βολικά το πριζάκι και δίπλα το ONT και μετά τράβα εσύ δυκτιακο καλώδιο από το ONT στο μόντεμ.
    Την ίνα την βάζουν μέσα από οποιο σημείο θέλεις εσύ ακόμα και ψηλά κοντά στο ταβάνι αρκεί να μην υπάρχει κολόνα και να μην έχει ρεύμα.
    Το UTP με ποιό τρόπο το στερεωνεις ανάμεσα στο γυψινο και τον τοίχο

  6. #3381
    Εγγραφή
    17-02-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    110
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    Router
    Fritz!Box 4040
    Παιδιά έχετε δίκιο, κοντα / περιμετρικά της πόρτας δεν υπάρχει ρεύμα για το ONT.
    Εκεί που έχω το router προφανώς έχει.
    Αρα πρέπει να περάσουν την ίνα μέχρι εκεί. Και πρεπει να τους πείσω να μην το κάνουν με κανάλι.
    Το ενδιάμεσο κενό μεταξύ τοίχου και γύψινου είναι μικρό. Αν όντως η ίνα περνιεται σε προστατευτικο κάλυμμα (σαν καλαμάκι) λογικά μπορεί να σφηνωσει εκεί, όπως στους άλλους χώρους είχε σφηνωσει / τοποθετήσει παλιά ηλεκτρολόγος μου το Cat6 utp καλώδιο, σωστά; Τώρα αν έβαλε και κάποια κόλλα εκεί μέσα για να μην πέσει το καλώδιο ειλικρινά δεν το θυμάμαι.
    Μέχρι που σκέφτομαι να φωνάξω δικό μου ηλεκτρολόγο να "ετοιμάσει" με τρύπες κλπ την "οδό" που θα περάσει η ίνα ώστε να μην μπορούν να μου πούνε όχι και απλά να την περάσουν από τον έτοιμο "δρόμο" όταν έρθουν αυτοί. Θα κουφαθει πολύ λέτε ο ηλεκτρολόγος μου αν του πω να κάνει κάτι τέτοιο;

  7. #3382
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Υπόψη ότι η ίνα είναι πολύ ευαίσθητη και εύθραυστη σε τράβηγμα ή πίεση και πολύ εύκολα σπάει. Καμία σχέση με το όποιο καλώδιο χαλκού.
    Να καταφέρεις να τους πείσεις να περαστεί στον χώρο-θέση που θέλεις, είναι σχετικά εύκολο. Να περάσει από εκεί που θέλεις και χωρίς κανάλι, αδύνατον. Δεν θέλουν να έχουν μελλοντικά προβλήματα.

  8. #3383
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Τα καλώδια εκει τα στηρίζεις συνηθως με θερμοκοληση σιλικονης, αλλα η ινα δεν ξερω αν το αντεχει αυτο.

  9. #3384
    Εγγραφή
    08-11-2012
    Μηνύματα
    174
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    17624 kbps 1020 kbps
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    ASUS DSL-N14U
    SNR / Attn
    6(dB) / 21.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stark Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά έχετε δίκιο, κοντα / περιμετρικά της πόρτας δεν υπάρχει ρεύμα για το ONT.
    Εκεί που έχω το router προφανώς έχει.
    Αρα πρέπει να περάσουν την ίνα μέχρι εκεί. Και πρεπει να τους πείσω να μην το κάνουν με κανάλι.
    Το ενδιάμεσο κενό μεταξύ τοίχου και γύψινου είναι μικρό. Αν όντως η ίνα περνιεται σε προστατευτικο κάλυμμα (σαν καλαμάκι) λογικά μπορεί να σφηνωσει εκεί, όπως στους άλλους χώρους είχε σφηνωσει / τοποθετήσει παλιά ηλεκτρολόγος μου το Cat6 utp καλώδιο, σωστά; Τώρα αν έβαλε και κάποια κόλλα εκεί μέσα για να μην πέσει το καλώδιο ειλικρινά δεν το θυμάμαι.
    Μέχρι που σκέφτομαι να φωνάξω δικό μου ηλεκτρολόγο να "ετοιμάσει" με τρύπες κλπ την "οδό" που θα περάσει η ίνα ώστε να μην μπορούν να μου πούνε όχι και απλά να την περάσουν από τον έτοιμο "δρόμο" όταν έρθουν αυτοί. Θα κουφαθει πολύ λέτε ο ηλεκτρολόγος μου αν του πω να κάνει κάτι τέτοιο;

    Όπως είπε και ο joukos να την σφηνωσουν πάνω στο γυψινο ακόμα και με κάλυμμα δεν θα το κάνουμε. Το προστατευτικό το περνάνε μόνο σε συγκεκριμένα σημεία συνήθως μέσα στον τοίχο ή σε περίεργες γωνίες.
    Ο δρόμος γι'αυτούς είναι μέσα από καναλι.
    Κοίταξε μήπως μπορείς να την περάσεις στην ποιό κοντινό utp καλώδιο που έχεις ώστε να καταλήξει εκεί η οπτική , δίπλα το ONT και από εκεί με το utp που είδει έχεις να καταλήξει στο μόντεμ στο διάδρομο. Αρκεί να έχεις ρεύμα στο ONT

  10. #3385
    Εγγραφή
    17-02-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    110
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    Router
    Fritz!Box 4040
    Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

    Μανίκι η περίπτωσή μου αποδεικνύεται μάλλον.

    Μέχρι που σκέφτομαι να καλέσω ηλεκτρολόγο, να μου φτιάξει πρίζα δίπλα στην εξώπορτα, να βάλω εκεί το ONT και μετά να τραβήξω από κει UTP με το οποίο λογικά μπορώ να έχω περισσότερες επιλογές - που θα το χώσω, που θα το πάω, κλπ.

    Ξέρουμε ποια είναι ακριβώς τα μοντέλα του ONT που βάζουν για να δω διαστάσεις, κλπ;
    Λογικά αυτό;
    https://www.adslgr.com/forum/attachm...0&d=1560074723

  11. #3386
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.706
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stark Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

    Μανίκι η περίπτωσή μου αποδεικνύεται μάλλον.

    Μέχρι που σκέφτομαι να καλέσω ηλεκτρολόγο, να μου φτιάξει πρίζα δίπλα στην εξώπορτα, να βάλω εκεί το ONT και μετά να τραβήξω από κει UTP με το οποίο λογικά μπορώ να έχω περισσότερες επιλογές - που θα το χώσω, που θα το πάω, κλπ.

    Ξέρουμε ποια είναι ακριβώς τα μοντέλα του ONT που βάζουν για να δω διαστάσεις, κλπ;
    Λογικά αυτό;
    https://www.adslgr.com/forum/attachm...0&d=1560074723
    Aυτό και ένα huawei.
    Δεν θα βάλεις το ΟΝΤ σε ups νάχεις internet και τηλέφωνο όταν πέφτει το ρεύμα ?
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  12. #3387
    Εγγραφή
    12-02-2020
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    624
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    307/32
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    Speedport Smart
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  image.jpg 
Εμφανίσεις:  26 
Μέγεθος:  300,3 KB 
ID: 225039

    Αυτό είναι το Huawei ONT

  13. #3388
    Εγγραφή
    17-02-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    110
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    Router
    Fritz!Box 4040
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aυτό και ένα huawei.
    Δεν θα βάλεις το ΟΝΤ σε ups νάχεις internet και τηλέφωνο όταν πέφτει το ρεύμα ?
    Έτσι. Άγχωσέ με περισσότερο από όσο ήδη έχω αγχωθεί !

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από HliasLarissa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  image.jpg 
Εμφανίσεις:  26 
Μέγεθος:  300,3 KB 
ID: 225039

    Αυτό είναι το Huawei ONT
    Οκ, ευχαριστώ. Μικρό είναι.

  14. #3389
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.706
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stark Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έτσι. Άγχωσέ με περισσότερο από όσο ήδη έχω αγχωθεί !

    - - - Updated - - -



    Οκ, ευχαριστώ. Μικρό είναι.
    Μην αγχώνεσαι.
    Πάρε μια μπαλαντέζα να δώσεις ρεύμα στο ΟΝΤ όπου το βάλουν και όταν φύγουν τα ταχτοποιείς (φωνάζεις ηλεκτρολόγο αν χρειάζεσαι κλπ)
    Εχε κι ένα μακρύ ethernet καλού κακού.

    Και φιλοσόφησε με το πάσο σου την διαδρομή πριν έρθουν
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  15. #3390
    Εγγραφή
    17-02-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    110
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    Router
    Fritz!Box 4040
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και φιλοσόφησε με το πάσο σου την διαδρομή πριν έρθουν
    Δεν κάνω κάτι άλλο όλη μέρα.
    Νομίζω μέχρι και στο όνειρό μου την έβλεπα τη διαδρομή χθες βράδυ

    Κανόνισα να έρθει τη Δευτέρα ηλεκτρολόγος που εμπιστεύομαι πολύ (για τις γνώσεις και την αισθητική του, αλλά και για τις λύσεις που μου έχει δώσει στο παρελθόν) για να του πω τις σκέψεις μου και να καταλήξουμε τι θα κάνουμε και πώς.
    Όπως το έχω τώρα στο μυαλό μου, μάλλον θα του πω να πάρει ρεύμα από το κουτί δίπλα στην πόρτα, να φτιάξει εκεί κοντά μια πρίζα για να μπει το ONT και η υπόλοιπη διαδρομή θα πάει με CAT6.
    By the way, έχει κάποιο νόημα να πάρω καλώδιο CAT6e αντί για CAT6 ;

    EDIT: για να καταλάβετε ποιος είναι ο προβληματισμός μου, παραθέτω μια photo που δείχνει πού είναι η πόρτα και πού είναι το router μου

    Attached Thumbnails Attached Thumbnails homeinternal.jpg  

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stark : 27-02-21 στις 13:52.

Σελ. 226 από 1060 ΠρώτηΠρώτη ... 206216221224225226227228231236246 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας