Σελ. 392 από 1060 ΠρώτηΠρώτη ... 372382387390391392393394397402412 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 5.866-5.880 από 15888
  1. #5866
    Εγγραφή
    07-05-2021
    Περιοχή
    Λόφος Σκουζέ
    Μηνύματα
    1.555
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    Wind - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Router
    SP Smart 4+ Leox ONT
    το θεμα με τις υπογραφες εχει λυθει εχουμε ηδη υπογραψει και ειμαστε σε ετοιμοτητα οταν δωσει διαθεσιμοτητα να ξεκινησουμε
    εμενα με ενδιαφερουν τα εργα
    θα ερθει πρωτα η wind και μετα ο οτε η θα το κανει ολο ο ΟΤΕ
    ΤΑ ΕΡΓΑ ΤΑ ΕΧΕΙ ΑΝΑΛΑΒΕΙ Η WIND ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ

  2. #5867
    Εγγραφή
    14-11-2021
    Μηνύματα
    1.622
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100Mbps↓ 10Mbps↑
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    13.3(dB) / 18.0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AlexT544 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορει καποιος να μου πει τα βήματα για περιοχή που την εχει αναλάβει η wind για FTTH
    Δηλαδη εγω ειμαι στον ΟΤΕ και θελω να βαλω FTTH ποια ειναι τα βήματα (ΕΙΜΑΙ ΕΝΟΙΚΙΑΣΤΗΣ)
    Αυτό συνέβη σε εμένα πριν από μερικούς μήνες. Ενώ είμαι με κοσμοτέ από πάντα, έρχεται ένα πρωί ένας τύπος και μου λέει ότι την περιοχή για ίνες την έχει αναλάβει η wind. Του είπα εν τέλει ότι είναι πολύ ακριβή η ποινή αποδέσμευσης και ότι δεν ενδιαφέρομαι για μεγαλύτερη ταχύτητα και τσατίστηκε κιόλας.

    Στο sfbb εν τω μεταξύ πουθενά η οδός που μένω. Επίσης ακριβώς έξω από την πόρτα έχω οπτική ίνα του οτέ που συνδέει 2 κοντινές καμπίνες vdsl. Πως και την έχει αναλάβει την περιοχή η wind όταν ο οτέ το μόνο που έχει να κάνει είναι να βάλει Τ και να συνδέσει τα σπίτια με ίνα είναι άξιο απορίας.

  3. #5868
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.928
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dslsub Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό συνέβη σε εμένα πριν από μερικούς μήνες. Ενώ είμαι με κοσμοτέ από πάντα, έρχεται ένα πρωί ένας τύπος και μου λέει ότι την περιοχή για ίνες την έχει αναλάβει η wind. Του είπα εν τέλει ότι είναι πολύ ακριβή η ποινή αποδέσμευσης και ότι δεν ενδιαφέρομαι για μεγαλύτερη ταχύτητα και τσατίστηκε κιόλας.

    Στο sfbb εν τω μεταξύ πουθενά η οδός που μένω. Επίσης ακριβώς έξω από την πόρτα έχω οπτική ίνα του οτέ που συνδέει 2 κοντινές καμπίνες vdsl. Πως και την έχει αναλάβει την περιοχή η wind όταν ο οτέ το μόνο που έχει να κάνει είναι να βάλει Τ και να συνδέσει τα σπίτια με ίνα είναι άξιο απορίας.
    Κατά 99% ήταν μούφες αυτό που σου είπε, είναι πολύ κλασική τακτική των συνεργατών της Wind. Σου πλασάρουν και καλά δικές τους οπτικές ίνες και καταλήγεις με VDSL.

  4. #5869
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Ηλικία
    71
    Μηνύματα
    1.508
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...
    Εξαλλου δεν εγινε εκρηξη, φωτια πηρε.
    ...
    Η βενζίνη αναφλέγεται με έκρηξη

  5. #5870
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.789
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Σχολιασα τα περι οπτικων ινων με το ντεποζιτο.
    Εκρηξη δεν ειδα. Το τι πηρε φωτια αρχικως φωτια δεν το ξερουμε. (και δεν εχει και πολυ σημασια τελικα.)

  6. #5871
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.806
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dslsub Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό συνέβη σε εμένα πριν από μερικούς μήνες. Ενώ είμαι με κοσμοτέ από πάντα, έρχεται ένα πρωί ένας τύπος και μου λέει ότι την περιοχή για ίνες την έχει αναλάβει η wind. Του είπα εν τέλει ότι είναι πολύ ακριβή η ποινή αποδέσμευσης και ότι δεν ενδιαφέρομαι για μεγαλύτερη ταχύτητα και τσατίστηκε κιόλας.

    Στο sfbb εν τω μεταξύ πουθενά η οδός που μένω. Επίσης ακριβώς έξω από την πόρτα έχω οπτική ίνα του οτέ που συνδέει 2 κοντινές καμπίνες vdsl. Πως και την έχει αναλάβει την περιοχή η wind όταν ο οτέ το μόνο που έχει να κάνει είναι να βάλει Τ και να συνδέσει τα σπίτια με ίνα είναι άξιο απορίας.
    Δεν δουλεύει έτσι, για κάθε υπάρχον KV η ΕΕΤΤ δίνει έγκριση ανάπτυξης δικτύου νέας τεχνολογίας μετά από αίτηση παρόχου.
    Από την περιγραφή σου, είναι πιθανό να ενεργοποιήθηκε καμπίνα FTTC της Wind (VDSL). Πάντως FTTH δεν είναι.

  7. #5872
    Εγγραφή
    14-11-2021
    Μηνύματα
    1.622
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100Mbps↓ 10Mbps↑
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    13.3(dB) / 18.0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν δουλεύει έτσι, για κάθε υπάρχον KV η ΕΕΤΤ δίνει έγκριση ανάπτυξης δικτύου νέας τεχνολογίας μετά από αίτηση παρόχου.
    Από την περιγραφή σου, είναι πιθανό να ενεργοποιήθηκε καμπίνα FTTC της Wind (VDSL). Πάντως FTTH δεν είναι.
    Έχω περπατήσει γενικά τη γειτονιά και όλες οι καμπίνες που έχω προσέξει είναι κοσμοτέ. Δεν έχω δει πουθενά wind. Είμαι επαρχία, όχι Αθήνα. FTTH όπως λες και εσύ σίγουρα όχι. Τι, θα έσκαβαν 200 μέτρα λωρίδα στο δρόμο για να με συνδέσουν σε κάποια υποτιθέμενη καμπίνα ινών κάπου μερικούς δρόμους παρακάτω; Το παλικάρι το μόνο που έκανε ήταν να δείξει κάπου στο άπειρο και να πει εκεί στην καμπίνα της wind θα συνδεθείς. Και πότε θα γινόταν αυτό; Ένα χρόνο αργότερα; Και μέχρι να γίνει αυτό, τι σύνδεση θα είχα; Την ίδια γραμμή αλλά με πάροχο wind; 200 ευρώ πρόστιμο στην κοσμοτέ για να έχω την ίδια σύνδεση.
    Ευτυχώς που δεν τσίμπησα.

  8. #5873
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Δεν έχει δίκτυο οπτικών ινών η περιοχή σου. Απλά μπροστά από την οικοδομή σου περνούν οι οπτικές ίνες για τις καμπίνες FTTC (VDSL) της Cosmote.
    Δεν γίνεται να συνδεθεί, με μούφα που αναφέρεις, σε αυτές τις ίνες η οικοδομή σου. Συνδέεται σε άλλο παράλληλο και ξεχωριστό δίκτυο για FTTH.
    Επίσης δεν έχει σημασία σε FTTH πόσο μακρυά είναι η καμπίνα. Ας είναι και στα 20 χιλιόμετρα, δεν υπάρχει θέμα απωλειών, όπως ισχύει στις FTTC καμπίνες και οι οποίες πρέπει να είναι κοντά μας.

  9. #5874
    Εγγραφή
    14-11-2021
    Μηνύματα
    1.622
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100Mbps↓ 10Mbps↑
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    13.3(dB) / 18.0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχει δίκτυο οπτικών ινών η περιοχή σου. Απλά μπροστά από την οικοδομή σου περνούν οι οπτικές ίνες για τις καμπίνες FTTC (VDSL) της Cosmote.
    Δεν γίνεται να συνδεθεί, με μούφα που αναφέρεις, σε αυτές τις ίνες η οικοδομή σου. Συνδέεται σε άλλο παράλληλο και ξεχωριστό δίκτυο για FTTH.
    Επίσης δεν έχει σημασία σε FTTH πόσο μακρυά είναι η καμπίνα. Ας είναι και στα 20 χιλιόμετρα, δεν υπάρχει θέμα απωλειών, όπως ισχύει στις FTTC καμπίνες και οι οποίες πρέπει να είναι κοντά μας.
    Ναι το έγραψα βιαστικά περί Τ. Θέλει επιπλέον η VDSL καμπίνα να μετατραπεί σε PON. Ήθελα να πω ότι η κοσμοτέ, ένα σημαντικό κομμάτι της υποδομής το έχει ήδη έτοιμο. Που κολλάει η wind;
    Τέλος πάντων τη γλίτωσα την αλλαγή παρόχου αφού δεν τσίμπησα.

  10. #5875
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    H Wind δεν κολλάει πουθενά στην δικιά σου περίτπωση. Φάντης μπαστούνι είναι, με τους πωλητές να υπόσχονται ότι φανταστείς για να σε πείσουν και να γίνεις πελάτης.
    Δεν παίζει το σενάριο από FTTC καμπίνα με υπηρεσία VDSL να δοθεί GPON. Θεωρητικά γίνεται, αλλά στην πράξη θέλει πολλά πράγματα και οπωσδήποτε (πέραν όλων των άλλων) αναβάθμιση της ίδιας της καμπίνας καθώς στην υπάρχουσα δεν υπάρχει αρκετός χώρος για τον οπτικό κατανεμητή στον οποίο θα τερματίζουν όλες οι ίνες από τις οικοδομές.
    Και από την στιγμή που ούτως ή άλλως σκαψίματα θα γίνουν παντού, ευκολότερο είναι να στηθεί ξεχωριστό δίκτυο και αυτό γίνεται στην πραγματικότητα.

  11. #5876
    Εγγραφή
    19-03-2007
    Μηνύματα
    1.559
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    OTEnet
    Router
    USR9108
    SNR / Attn
    30(dB) / 28(dB)
    μπορεί κάποιος να μου πει τι εξοπλισμό δίνουν οι πάροχοι για τη σύνδεση της ίνας στο σπίτι;

  12. #5877
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.928
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από atrias Εμφάνιση μηνυμάτων
    μπορεί κάποιος να μου πει τι εξοπλισμό δίνουν οι πάροχοι για τη σύνδεση της ίνας στο σπίτι;
    Για ONT, η Cosmote συνήθως δίνει το Nokia G-010G-Q και σε μερικές περιπτώσεις κάποιο Huawei, νομίζω είναι το EchoLife EG8010H.

  13. #5878
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.789
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dslsub Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι το έγραψα βιαστικά περί Τ. Θέλει επιπλέον η VDSL καμπίνα να μετατραπεί σε PON. Ήθελα να πω ότι η κοσμοτέ, ένα σημαντικό κομμάτι της υποδομής το έχει ήδη έτοιμο. Που κολλάει η wind;
    Τέλος πάντων τη γλίτωσα την αλλαγή παρόχου αφού δεν τσίμπησα.
    Δεν μετατρεπεται καμμια καμπινα σε ftth. Ειναι αλλο εργο και αλλο σκαψιμο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από atrias Εμφάνιση μηνυμάτων
    μπορεί κάποιος να μου πει τι εξοπλισμό δίνουν οι πάροχοι για τη σύνδεση της ίνας στο σπίτι;
    Δινουν ενα μικρο κουτακι που λεγεται ont και ειναι συνηθως nokia η huawei το οποιο βγαζει ethernet και εκει κουμπωνει ενας router ιδιος με αυτους που δινου και για vdsl

  14. #5879
    Εγγραφή
    19-03-2007
    Μηνύματα
    1.559
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    OTEnet
    Router
    USR9108
    SNR / Attn
    30(dB) / 28(dB)
    ευχαριστώ

    τα ίδια δίνουν και οι τρεις πάροχοι (wind/cosmote/vodafone) ;

  15. #5880
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.344
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από atrias Εμφάνιση μηνυμάτων
    ευχαριστώ

    τα ίδια δίνουν και οι τρεις πάροχοι (wind/cosmote/vodafone) ;
    Στη voda είδα επίσης το ίδιο ΟΝΤ.
    Για wind δεν ξέρω.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

Σελ. 392 από 1060 ΠρώτηΠρώτη ... 372382387390391392393394397402412 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας