Σελ. 261 από 1058 ΠρώτηΠρώτη ... 241251256259260261262263266271281 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 3.901-3.915 από 15856
  1. #3901
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από adiS Εμφάνιση μηνυμάτων
    υπάρχουν και μεγαλύτερα πακέτα σε μισθωμένες γραμμές. Κόστος δεν γνωρίζω αλλά ξέρω ότι έχει δώσει η vodafone 500/500.

    Επίσης υπήρχε και προσφορά από Cosmote για την ίδια ταχύτητα.

    Δεν υπάρχει Limit σε ταχύτητες στα μισθωμένα (σε λογικά πλαίσια μιλάω). Αν πληρώσεις παίρνεις ότι θέλεις.
    Αν είναι όπως τα λες φίλε μου (δεν έχω λόγους να μην σε πιστεύω)

    μπορείς να μου εξηγήσεις όχι εσύ προσωπικά αλλά οποιοσδήποτε
    γιατί όταν ζήτησα γραπτώς (εγγράφως αλλά και με email) πρόσφορά για μισθωμένο κύκλωμα (είτε οπτικής ίνας είτε οτιδήποτε άλλο) ανεξαρτήτου ταχύτητας και οι τρεις εταιρείες έστειλαν προσφορές για 50/50 και 100/100 καμία δεν ανάφερε τα 500/500 ούτε καν τα 1000/1000 παρά το γεγονός ότι εγώ είχα αναφέρει ότι είναι ιδανικό το (Gigabit) και δεν έχω πρόβλημα να το πληρώσω.
    επίσης τα ίδια μου είπαν οι υπεύθυνοι και των τριών εταιρειών οι οποίοι ήρθαν στα γραφεία της εταιρείας.

    μιλάω για πολυεθνική εταιρεία/οργανισμό που απασχολεί στο ελληνικό παράρτημα του προσωπικό άνω των 5.000+ εργαζομένων (σκέψου τις ανάγκες που έχει όταν το 60% λόγω της πανδημίας πρέπει να δουλεύει μόνο εξ αποστάσεως εργασία από το σπίτι και από το υπόλοιπο 40% θα πρέπει να δουλεύει κάποιες ημέρες τις εβδομάδας εξ αποστάσεως εργασία από το σπίτι)

    Αυτή την στιγμή που μιλάμε έχει έρθει ο τεχνικός της COSMOTE για να κάνει τις τελευταίες ρυθμίσεις και σεταρίσματα στην σύνδεση COSMOTE (DIA) και το Backup και από ότι έμαθα η COSMOTE δίνει στον πελάτη αν θέλει την πλήρη πρόσβαση στο ρούτερ εφόσον την ζητήσει.

  2. #3902
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.256
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Για Gigabit δεν ξέρω τι παίζει στην αγορά.. στην εταιρία εγώ πάντως έχω μισθωμένο 200/200.

  3. #3903
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.296
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για Gigabit δεν ξέρω τι παίζει στην αγορά.. στην εταιρία εγώ πάντως έχω μισθωμένο 200/200.
    Και αν επιτρέπεται πόσο πληρώνετε τον μήνα, αν έχεις τέτοια πληροφόρηση

  4. #3904
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για Gigabit δεν ξέρω τι παίζει στην αγορά.. στην εταιρία εγώ πάντως έχω μισθωμένο 200/200.
    Nαι αλλά γιατί όμως όταν ζήτησα μισθωμένο κύκλωμα και πρόσεξε εγώ τόνισα ως μέγιστη ταχύτητα το Gigabit (και από τις τρεις εταιρείες) η απάντηση που πήρα ήταν για ταχύτητες 50/50 και 100/100 καμία δεν μου ανάφερε για 200/200 ούτε 500/500 ούτε καν για 1000/1000 και δεν νομίζω να μην υπάρχει η δυνατότητα στην περιοχή του κέντρου της αθήνας.? όλες σε παραδείγματα τους μου ανάφεραν τράπεζες οι οποίες δουλεύουν με τα 100/100.

    έτσι καταλήξαμε στην λύση της COSMOTE (DIA) για τα κεντρικά γραφεία και σε λύσεις από την WIND για υποκαταστήματα προς το παρών έχει μείνει ανεκμετάλλευτη η VODAFONE.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostaskep Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και αν επιτρέπεται πόσο πληρώνετε τον μήνα, αν έχεις τέτοια πληροφόρηση
    αν υπολογίσεις ότι τα 50/50 κοστίζουν 300+ ευρώ/μήνα και τα 100/100 κοστίζουν 500+ ευρώ/μήνα (σε μισθωμένη γραμμή οπτικών ινών)

    φαντάζεσαι πόσο θα πηγαίνουν τα 200/200...

  5. #3905
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Τι σχέση έχουν τα μισθωμένα με το FTTH;

  6. #3906
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.256
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostaskep Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και αν επιτρέπεται πόσο πληρώνετε τον μήνα, αν έχεις τέτοια πληροφόρηση
    Γύρω στο 1500άρι αν θυμάμαι καλά, αλλά η γραμμή είχε φτιαχτεί κατα παραγγελία πριν καμιά 6ετία. Στην ίδια τιμή πάντως έγινε upgrade πριν καμιά 2ετία με διπλές οδεύσεις..

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι σχέση έχουν τα μισθωμένα με το FTTH;
    Σωστός, offtopic βγήκαμε...

  7. #3907
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.296
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι σχέση έχουν τα μισθωμένα με το FTTH;
    Αφού τα μισθωμένα κυκλώματα χρησιμοποιούν τεχνολογίες όπως Fast Ethernet, χαλκό, και οπτική ίνα

  8. #3908
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostaskep Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφού τα μισθωμένα κυκλώματα χρησιμοποιούν τεχνολογίες όπως Fast Ethernet, χαλκό, και οπτική ίνα
    Και πάλι τι σχέση έχει με το FTTH;

    - - - Updated - - -

    Είναι διαφορετικές υπηρεσίες, στην μια μια μιλάμε για Best effort χωρίς καμία εγγύηση στην άλλη μιλάμε για μισθωμένο.

    Εδώ μιλάμε για το best effort FTTH που παρέχει ο ΟΤΕ

  9. #3909
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.604
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν είναι όπως τα λες φίλε μου (δεν έχω λόγους να μην σε πιστεύω)

    μπορείς να μου εξηγήσεις όχι εσύ προσωπικά αλλά οποιοσδήποτε
    γιατί όταν ζήτησα γραπτώς (εγγράφως αλλά και με email) πρόσφορά για μισθωμένο κύκλωμα (είτε οπτικής ίνας είτε οτιδήποτε άλλο) ανεξαρτήτου ταχύτητας και οι τρεις εταιρείες έστειλαν προσφορές για 50/50 και 100/100 καμία δεν ανάφερε τα 500/500 ούτε καν τα 1000/1000 παρά το γεγονός ότι εγώ είχα αναφέρει ότι είναι ιδανικό το (Gigabit) και δεν έχω πρόβλημα να το πληρώσω.
    επίσης τα ίδια μου είπαν οι υπεύθυνοι και των τριών εταιρειών οι οποίοι ήρθαν στα γραφεία της εταιρείας.

    μιλάω για πολυεθνική εταιρεία/οργανισμό που απασχολεί στο ελληνικό παράρτημα του προσωπικό άνω των 5.000+ εργαζομένων (σκέψου τις ανάγκες που έχει όταν το 60% λόγω της πανδημίας πρέπει να δουλεύει μόνο εξ αποστάσεως εργασία από το σπίτι και από το υπόλοιπο 40% θα πρέπει να δουλεύει κάποιες ημέρες τις εβδομάδας εξ αποστάσεως εργασία από το σπίτι)

    Αυτή την στιγμή που μιλάμε έχει έρθει ο τεχνικός της COSMOTE για να κάνει τις τελευταίες ρυθμίσεις και σεταρίσματα στην σύνδεση COSMOTE (DIA) και το Backup και από ότι έμαθα η COSMOTE δίνει στον πελάτη αν θέλει την πλήρη πρόσβαση στο ρούτερ εφόσον την ζητήσει.
    άποψη μου είναι ότι δεν υπάρχουν παντού οι ίδιες προϋποθέσεις. Το ότι έρχεται στην εταιρεία σου FTTH gpon δεν σημαίνει ότι μπορεί να δώσει και μισθωμένο κύκλωμα σε οπτική ίνα.

    Αυτό φαντάζομαι εννοεί και ο sdikr με την "ερώτηση" του "Τι σχέση έχουν τα μισθωμένα με το FTTH;"

    Εγώ το παράδειγμα που ανέφερα δεν αφορά τις εγκαταστάσεις FTTH που γίνονται τώρα από τους παρόχους. Δεν υπάρχει ftth εκεί δεν υπάρχουν καν σπίτια.

    Οπότε μόνο οι πάροχοι είναι αυτοί που γνωρίζουν και μπορούν να απαντήσουν σε κάθε περίπτωση ξεχωριστά.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος adiS : 21-04-21 στις 13:10.

  10. #3910
    Εγγραφή
    03-12-2014
    Μηνύματα
    609
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    VODAFONE FTTH
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι από ό,τι έχουν τεστάρει μέχρι στιγμής χρήστες του.
    Παντως αναφερει η UI οτι πανω απο την 10Gbit θυρα παιζει το IPS/IDS να βγαλει up to 3.5Gbps Throughput. Τωρα δεν ξερω κατα ποσο ισχυει. Και αυτο που σας αναφερα με το USG-3P απο προσωπικη εμπειρια το αναφερω.

  11. #3911
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από adiS Εμφάνιση μηνυμάτων
    άποψη μου είναι ότι δεν υπάρχουν παντού οι ίδιες προϋποθέσεις. Το ότι έρχεται στην εταιρεία σου FTTH gpon δεν σημαίνει ότι μπορεί να δώσει και μισθωμένο κύκλωμα σε οπτική ίνα.

    Αυτό φαντάζομαι εννοεί και ο sdikr με την "ερώτηση" του "Τι σχέση έχουν τα μισθωμένα με το FTTH;"

    Εγώ το παράδειγμα που ανέφερα δεν αφορά τις εγκαταστάσεις FTTH που γίνονται τώρα από τους παρόχους. Δεν υπάρχει ftth εκεί δεν υπάρχουν καν σπίτια.

    Οπότε μόνο οι πάροχοι είναι αυτοί που γνωρίζουν και μπορούν να απαντήσουν σε κάθε περίπτωση ξεχωριστά.
    Kαταρχήν στην εταιρεία που εργάζομαι έρχεται μισθωμένη γραμμή οπτικής ίνας (FTTH) η COSMOTE το έχει βαφτίσει DIA (Direct Internet Access)
    Η περιοχή είναι κέντρο αθήνας (DSLAM Name: ΝΥΜΑ/ΑΡΗΣ ΟΤΕ ΠΕΔΙΟΥ ΑΡΕΩΣ)
    ότι αφορά τον εξοπλισμό αυτός είναι HUAWEI SWITCH και CISCO ROUTER με πλήρη πρόσβαση αν επιθυμεί ο πελάτης (εγώ ζήτησα κατόπιν ενημέρωσης από το ΙΤ την βασική διαχείριση) πλήρη διαχείριση θα την έχει η COSMOTE.

    ότι αφορά σε προσωπικό επίπεδο η εμπειρία πάνω στις οπτικές ίνες (FTTH) είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος από τότε που τις έβαλα μέσω της δράσης sfbb.gr ήταν η καλύτερη επιλογή και δεν το μετάνιωσα φυσικά δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι αλλά πλέον και σε εμένα μετά από την ανανέωση της σύμβασης και την λήξη της επιδότησης μέσω της δράσης sfbb.gr πλέον είναι ξεκλείδωτο και το Download/Upload.

  12. #3912
    Εγγραφή
    23-07-2010
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    471
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    220d/80u Mbps
    ISP
    Cosmote
    Router
    ZTE MC801a TL1043Nv5 owrt
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    μισθωμένη γραμμή οπτικής ίνας (FTTH)
    "Μισθωμένο" gpon δλδ? ή οπτικές ίνες διπλής όδευσης με SLA? Τι ταχύτητα;

    Η φωτό με το ONT/Router?

    Ευχαριστώ!

  13. #3913
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kosath Εμφάνιση μηνυμάτων
    "Μισθωμένο" gpon δλδ? ή οπτικές ίνες διπλής όδευσης με SLA? Τι ταχύτητα;

    Η φωτό με το ONT/Router?

    Ευχαριστώ!
    όπως το λέει η COSMOTE DIA μέσω οπτικών ινών (FTTH) 100/100 με BackUp κύκλωμα ADSL (αυτό το φτιάχνουν ακόμα γιατί κάποια "...." έγινε στο κέντρο...και δεν συγχρονίζει)

    σύντομα θα ανεβάσω φωτογραφίες από το HUAWEI και από το CISCO

    επίσης θα ανέβουν φωτογραφίες που αφορούν την εγκατάσταση οπτικών ινών (στην περιοχή Κάτω Πατήσια/Άγιος Λουκάς) από WIND FTTH 200/20 και COSMOTE FTTH 100/10 και τον εξοπλισμό.

  14. #3914
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.604
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    όπως το λέει η COSMOTE DIA μέσω οπτικών ινών (FTTH) 100/100 με BackUp κύκλωμα ADSL (αυτό το φτιάχνουν ακόμα γιατί κάποια "...." έγινε στο κέντρο...και δεν συγχρονίζει)

    σύντομα θα ανεβάσω φωτογραφίες από το HUAWEI και από το CISCO

    επίσης θα ανέβουν φωτογραφίες που αφορούν την εγκατάσταση οπτικών ινών (στην περιοχή Κάτω Πατήσια/Άγιος Λουκάς) από WIND FTTH 200/20 και COSMOTE FTTH 100/10 και τον εξοπλισμό.
    https://www.cosmote.gr/cs/business/g...et_access.html

    όπως θα δεις στην σελίδα αναφέρει ταχύτητες

    Η υπηρεσία Dedicated Internet Access αξιοποιεί όλες τις διαθέσιμες τεχνολογίες (οπτική ίνα, ασύρματη τεχνολογία ή χαλκό). Έτσι, η σύνδεση της επιχείρησής σου στο Internet διαθέτει ένα μεγάλο εύρος ταχυτήτων, από 10Mbps μέχρι 1000 Mbps (1 Gbps), ικανό να καλύψει κάθε της ανάγκη. Επιπλέον, η ταχύτητα ανόδου και η ταχύτητα καθόδου είναι ίδιες και ταυτόχρονες, πράγμα που διευκολύνει ακόμα περισσότερο την πρόσβαση στο δίκτυο.

    οπότε πιθανόν στην περιοχή της εταιρείας που εργάζεσαι δεν μπορεί να δώσει παραπάνω.

  15. #3915
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.445
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μόνο κόμβος ΆΡΗ μπόρεσα να βρω μέ τα παρακάτω....
    <<DATA
    Οπτική 100
    Οπτική 1000
    Οπτική 10000
    Πρόσβαση SHDSL2
    Πρόσβαση SHDSL4 >>

    http://www.otewholesale.gr/network-coverage
    Πάντος μπορούν να δώσουν μέχρι 10Gbps...
    Στα τηλ δέν τους εμπιστεύομαι, γιατι ο κάθε πωλητής θα πει το δικό του...
    Τώρα όταν λές ξεκλείδωτη ταχύτητα τι ενωείς, φτάνεις 1Gbps;;;;;......

Σελ. 261 από 1058 ΠρώτηΠρώτη ... 241251256259260261262263266271281 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας