Σελ. 51 από 1060 ΠρώτηΠρώτη ... 3141464950515253566171 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 751-765 από 15888
  1. #751
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgep138 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ethernet μεταξύ 1 2 3 6 στα P1 και JACK A είναι προφανές.
    Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι που βρίσκει το ethernet το Ρ1 στα 4 5 7 8
    και πως το δίνει το ethernet το JACK Β από τα 4 5 3 6 ?
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από slalom Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προφανως ειναι λαθος το σχημα
    Έχετε δίκιο. Είναι λάθος το σχήμα. Το βρήκα πρώτο και βολικό αλλά δεν το πρόσεξα καλά.
    Η σωστή συνδεσμολογία είναι αυτή.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  YS-U11-D.JPG 
Εμφανίσεις:  35 
Μέγεθος:  23,9 KB 
ID: 205887

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από slalom Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο σαλονι
    NOKIA->Speedport LAN 1/WAN
    Speedport LAN 2->Switch
    Speedport LAN 3->πριζα προς γραφειο ή καλυτερα Switch->γραφειο
    Και την τηλεφωνική συσκευή που την θέλει στο γραφείο, με ποιον τρόπο θα συνδεθεί στο Speedport;
    Εκτός κι αν έχει ξεχωριστή τηλεφωνική υποδομή, κάτι που δεν έχει αναφερθεί.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από k.m. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν πάνω στο switch μπουν 2 συσκευές που μπορούν να κάνουν PPP κλήση (2 ρουτερ, router και κάμερα (αν το υποστηρίζει), κτλ), θα παίζουν σωστά παίρνοντας και τα 2 εξωτερική IP ?

    Δρομολόγηση μεταξύ των 2 δικτύων από to switch πως θα γίνεται ? (αν θα γίνεται)
    Δεν μπορεί να γίνει ταυτόχρονη σύνδεση με διαφορετική ΙΡ. Η συσκευή που θα κάνει γρηγορότερα την κλήση ΡΡΡ κερδίζει κάνοντας σύνδεση και παίρνοντας δημόσια ΙΡ.

    Την άλλη ερώτηση δεν την κατάλαβα, εκτός αν αναφέρεσαι στην περίπτωση που πάρουν και οι δύο συσκευές δημόσια ΙΡ. Αλλά εδώ δεν τίθεται τέτοιο θέμα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ρέα Εμφάνιση μηνυμάτων
    όχι, απ' ότι διάβασα
    ΟΝΤ>>switch>>TV
    IP address ποιά συσκευή θα δώσει στον remote server;; το switch, ή η TV;;
    Το ότι η TV συνδέεται στο switch (σαλόνι) στο οποίο συνδέεται επίσης το ΟΝΤ, δεν σημαίνει ότι η TV συνδέεται με το ONT.

    Η TV ψάχνει να βρει τον router μέσω του οποίου θα βγει στο διαδίκτυο και πιθανόν τον DHCP για να πάρει τις κατάλληλες διευθύνσεις για την επικοινωνία της (αν δεν τις τα έχουμε ορίσει χειροκίνητα). Το ΟΝΤ δεν είναι ούτε router ούτε DHCP server. Άρα;

    Ξεχνάς ότι στο ίδιο switch (σαλόνι) συνδέεται και το Speedport μέσω του άλλου switch (γραφείο). Το οποίο Speedport και router είναι δίνοντας πρόσβαση στο διαδίκτυο όποιος του το ζητήσει αλλά και DHCP server. Άρα;

    Σε ποιον remote server και σε ποια ΙΡ αυτού αναφέρεσαι;

  2. #752
    Εγγραφή
    07-04-2019
    Μηνύματα
    633
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων


    Το ότι η TV συνδέεται στο switch (σαλόνι) στο οποίο συνδέεται επίσης το ΟΝΤ, δεν σημαίνει ότι η TV συνδέεται με το ONT.

    Η TV ψάχνει να βρει τον router μέσω του οποίου θα βγει στο διαδίκτυο και πιθανόν τον DHCP για να πάρει τις κατάλληλες διευθύνσεις για την επικοινωνία της (αν δεν τις τα έχουμε ορίσει χειροκίνητα). Το ΟΝΤ δεν είναι ούτε router ούτε DHCP server. Άρα;

    Ξεχνάς ότι στο ίδιο switch (σαλόνι) συνδέεται και το Speedport μέσω του άλλου switch (γραφείο). Το οποίο Speedport και router είναι δίνοντας πρόσβαση στο διαδίκτυο όποιος του το ζητήσει αλλά και DHCP server. Άρα;

    Σε ποιον remote server και σε ποια ΙΡ αυτού αναφέρεσαι;
    σαν remote server εννοώ το Ιντερνετ γενικά

    ΟΚ δεν ήξερα ότι η ΤV θα ψάξει να βρει τον ρουτερ μέσω των switches,
    τωρα κατάλαβα πως γίνεται το routing
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Ρέα : 14-08-19 στις 08:16.

  3. #753
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.756
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219943/21999
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300 S
    SNR / Attn
    18.3(dB) / 1.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και την τηλεφωνική συσκευή που την θέλει στο γραφείο, με ποιον τρόπο θα συνδεθεί στο Speedport;
    Εκτός κι αν έχει ξεχωριστή τηλεφωνική υποδομή, κάτι που δεν έχει αναφερθεί.
    Να παρει ενα ασυρματο
    E5 2697 v2 @ 3.0GHz on P9X79 Deluxe 24GB
    Spoiler:
    WD15EARS, WD30EFRX, WD30EURS, WD30EZRX, WD40EFRX, WD60EFRX
    Intel Xeon E5-2670 v2 @ 2.9GHz 16GB WD15EARS, 2xWD40EFRX, WD60EFRX, 2xWD100EFΑX
    i5 750 @ 3.36GHz 4GB 2xWD60EFRX, 5xWD80EFZX, 2xWD100EFΑX Sony Vaio VPC-F13Z1E/B

  4. #754
    Εγγραφή
    16-11-2004
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    802
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αρκετά από αυτά τα DSL router, μπορούν να παίξουν και ως απλά router (πίσω από άλλο) και αυτό γίνεται μέσω μίας θύρας LAN που μπορεί να παίξει ως WAN (RJ45). Συνήθως αυτή είναι η Νο1 ή η Νο4 (ανάλογα τον κατασκευαστή) και δεν αλλάζει.
    Στα πιο πολλά σοβαρά router κάθε θύρα μπορεί να οριστεί σαν WAN.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    λάθος

    από το floor box η οπτική ίνα πάει σε πρίζα που σου έχουν τοποθετήσει (συνήθως στην είσοδο του διαμερίσματος)
    από την πρίζα η οπτική ίνα πάει στο NOKIA
    και από το NOKIA πάει καλώδιο δικτύου στο SPEEDPORT PLUS
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    όπως είπα δεν το έχω μετρήσει (μπορεί να είναι 1.5 μέτρο το πολύ 2 μέτρα)
    είναι έτοιμο καλώδιο οπτικής ίνας (το έχει ο τεχνικός μαζί του)
    το οποίο μπαίνει από την πρίζα (στην είσοδο του διαμερίσματος) έως το NOKIA
    σε ερώτηση μου αν μπορεί να βάλει 30 μέτρα καλώδιο οπτικής ίνας από την πρίζα (στην είσοδο του διαμερίσματος) έως την κρεβατοκάμαρα που ήθελα να έχω το NOKIA
    η απάντηση του ήταν αρνητική
    Κανονικά η πρίζα πρέπει να μπει όπου την θέλει ο πελάτης (με καναλάκια ή αν γίνεται εξωτερικά και να μπει μέσα εκεί που πρέπει).
    Αν πάντως ΔΕΝ μπει εκεί που θέλει ο πελάτης, κανονικά μπορεί και η οπτική να πάει όπου θέλετε, δεν έχει ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα μήκους, απλώς πιθανά δεν χρηματοδοτείται κάποιο μακρύ fiber patch cord. Αν του είχες την οπτική εγκατάσταση εσωτερικά έτοιμη μια χαρά θα την χρησιμοποιούσε. Βέβαια τελικά δεν έχει νόημα γιατί ευκολότερα (λυγίσματα κλπ.) πάει το UTP.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από iolakos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο προβληματισμός μου είναι ο εξής:Το σπίτι επειδή είναι καινούριο, έχει δίκτυο. Η συνδεσμολογία αυτή την στιγμή είναι: το speedport στο γραφείο με το ασύρματο παρέα, κούμπωμα από την lan 2 στο δίκτυο του σπιτιού, εξοδος στο σαλόνι και εκεί υπάρχει ένα 1000αρι switch που έχει πάνω του συνδεδεμένο την τηλεόραση, το xbox, το cosmote tv και ένα wireless access point.
    Επειδή η οπτική ίνα μπήκε στον χώρο της τηλεόρασης, έλεγα μηπως μπορούσα να συνδέσω το nokia με ethernet στο switch και μετά το speed port. ουσιαστικά να αποφύγω την μεταφορά του speedport και του τηλεφώνου από το γραφείο στο σαλόνι.
    Αν το σπίτι είναι καινούριο και έχει δίκτυο, δεν έχεις κάνει καλά τις προβλέψεις σου. Έπρεπε στον κεντρικό χώρο που καταλήγουν τα δίκτυα σου (και κανονικά και τα τηλέφωνα σου) να ήταν και ο router και φυσικά η οπτική.
    Ότι άλλο θες να κάνεις μακριά από εκεί, πρέπει να παίξεις είτε με το δίκτυο (ως LAN πια), είτε σε κάποια σημεία με WiFi.
    Θέλω να πω ότι δεν είναι σωστή πρόβλεψη να έχεις αλλού την κεντρική σου δικτύωση και αλλού το router (γιατί να είναι αλλού;...).

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Erwdios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα. Επειδή βλέπω ότι εμφανίστηκε σαν προσφορά στο mycosmote η 100άρα FTTH στα 45€ με άμεση διαθεσιμότητα και το σκέφτομαι, έχω μια απορία: Στις προηγούμενες σελίδες διαβάζω για αναμονή 4 μηνών και πλέον, σε κάποιους συνδρομητές. Είναι στανταράκι αυτός ο χρόνος αναμονής ή έχουμε και τυχερούς που συνδέθηκαν πιο γρήγορα;
    Αν λέει σαφώς FttH, πρέπει να ξέρεις ήδη αν έχουν περάσει κάτω από το σπίτι σου (θα έχεις δει να έχουν κάνει την χάραξη). Επίσης μετά θα είχες δει (αλλιώς μετράς μήνες μετά την αίτηση για να γίνει αυτό) να μπαίνει εγκατάσταση στο κτήριο ΚΑΙ σε κάθε όροφο (ώστε να μπει η οπτική ΜΕΣΑ σε κάθε σπιτι). Δεν είναι κάτι που μπορεί να έγινε χωρίς να το καταλάβεις.
    ---
    NLS

  5. #755
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NLS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στα πιο πολλά σοβαρά router κάθε θύρα μπορεί να οριστεί σαν WAN.
    Μόνο που δεν μιλάω γενικά για router αλλά για DSL router.
    Στα πρώτα πολλά έχουν αυτή την δυνατότητα, στα δεύτερα δεν γνωρίζω κανένα.

  6. #756
    Εγγραφή
    16-11-2004
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    802
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    Ε λάθος κάνεις.
    Πέρα από ότι το κάνουν οι LANCOM DSL routers (που το θυμάμαι γιατί τους δούλευα), νομίζω το κάνουν και τα AVM και το καλύτερο το άφησα για το τέλος, γιατί το δίνει ο ίδιος ο ΟΤΕ. Το κάνουν και τα Oxygen.
    Είμαι σίγουρος και για άλλα αλλά αυτά μου έρχονται τώρα στη βεράντα στο εξοχικό.
    ---
    NLS

  7. #757
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Δεν κάνω λάθος. Έχεις δίκιο στο Oxygen που το έχω μάλιστα στην Νο2 LAN (ως WAN) και το ξέχασα. Κανένα άλλο άλλης εταιρείας (Asus, TP-Link, Thomson κλπ), ούτε και ένα BT HUB 5A αγγλικό που έχω πάρει από eBay.
    Lancom δεν έπεσε κανένα στα χέρια μου. Από Fritz παραπάνω από μία ντουζίνα και κανένα δεν έχει δυνατότητα ορισμού ως WAN άλλης θύρας εκτός της Νο1 LAN.

  8. #758
    Εγγραφή
    15-10-2006
    Μηνύματα
    2.002
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Το ZTE H108NS μπορούμε να το συνδέσουμε ως WAN πίσω από άλλο modem-router ?

  9. #759
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Από ότι διαβάζω όχι, αλλα δες στο μενού αν έχει επιλογή να ορίσεις κάποιο port ως wan.

  10. #760
    Εγγραφή
    07-04-2019
    Μηνύματα
    633
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgep138 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ZTE H108NS μπορούμε να το συνδέσουμε ως WAN πίσω από άλλο modem-router ?
    αυτό εννοείς;

    https://www.adslgr.com/forum/threads...5-Access-Point

  11. #761
    Εγγραφή
    16-10-2005
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Μηνύματα
    275
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Speedport Plus 2
    Εν τω μεταξύ εκδόθηκε και ο πρώτος λογαριασμός. Το κουπόνι του sfbb είναι περασμένο κανονικά.
    Αλλά επειδή προφανώς τίποτα δεν μπορεί να γίνει απόλυτα σωστά, με έχουν χρεώσει 0,25 ευρώ για κλήση προς κινητό, ενώ δεν έκανα σχεδόν κανένα από τα 420 λεπτά που περιλαμβάνονται στο πάγιο, και επιπλέον 0,214 ως ποσό στρογγυλοποίησης. Υπέβαλα παράπονο, απλά γιατί μας θεωρούν ηλίθιους.

  12. #762
    Εγγραφή
    21-06-2018
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    1.978
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Ο πρώτος λογαριασμός είναι αναλογικός τόσο στην τιμή όσο και στις υπηρεσίες. Για 1 μέρα πχ δεν θα πάρεις και τα 420 λεπτά, θα πάρεις (420/30)*1=14 λεπτά.

  13. #763
    Το avatar του μέλους gravis
    gravis Guest
    Η πρώτη μου βλάβη με fiber. Συχνές αποσυνδέσεις, και αν καταφέρει και πάρει ip δεν ανοίγει τίποτα. Το έδωσα βλαβη, μου είπαν μάλλον καλωδιακο σε 2 μέρες θα επιλυθεί αλλά μεσολαβεί Σ/Κ

  14. #764
    Εγγραφή
    16-10-2005
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Μηνύματα
    275
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paanos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο πρώτος λογαριασμός είναι αναλογικός τόσο στην τιμή όσο και στις υπηρεσίες. Για 1 μέρα πχ δεν θα πάρεις και τα 420 λεπτά, θα πάρεις (420/30)*1=14 λεπτά.
    Δεν θυμάμαι αν το λέει αυτό η σύμβαση, αλλά, ακόμα κι έτσι, ο λογαριασμός αφορά χρήση 17 ημερών, στην οποία πραγματοποίησα μία κλήση προς κινητά τιμολογηθείσας διάρκειας 3 λεπτών της ώρας (που δεν χρεώθηκε ως εντός παγίου) και άλλη μία, τιμολογηθείσας διάρκειας 1 λεπτού της ώρας (για την οποία με χρέωσαν).
    Άσχετο: παρατήρησα ότι το αναλογικό πάγιο το υπολογίζουν διαιρώντας το μηνιαίο δια 31.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gravis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η πρώτη μου βλάβη με fiber. Συχνές αποσυνδέσεις, και αν καταφέρει και πάρει ip δεν ανοίγει τίποτα. Το έδωσα βλαβη, μου είπαν μάλλον καλωδιακο σε 2 μέρες θα επιλυθεί αλλά μεσολαβεί Σ/Κ
    Θύμισέ μου περιοχή...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος babis_sougias : 23-08-19 στις 15:30.

  15. #765
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gravis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η πρώτη μου βλάβη με fiber. Συχνές αποσυνδέσεις, και αν καταφέρει και πάρει ip δεν ανοίγει τίποτα. Το έδωσα βλαβη, μου είπαν μάλλον καλωδιακο σε 2 μέρες θα επιλυθεί αλλά μεσολαβεί Σ/Κ
    ελπίζω να μην έχεις άλλο πάροχο υποδομής της περιοχής και άλλο πάροχο σύνδεσης
    ελπίζω να μην είναι κόψιμο της οπτικής ίνας (λόγω έργων)

Σελ. 51 από 1060 ΠρώτηΠρώτη ... 3141464950515253566171 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας