Σελ. 406 από 1035 ΠρώτηΠρώτη ... 386396401404405406407408411416426 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 6.076-6.090 από 15524
  1. #6076
    Εγγραφή
    30-09-2008
    Περιοχή
    Χαριλάου
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    807
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    COSMOTE Fiber
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΡΙΛΑΟΥ
    Router
    Fritzbox 5530 Fiber
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aimilios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενδεικτικοί χρόνοι από αίτηση μέχρι ενεργοποίηση Βύρωνα για όποιον ενδιαφέρεται:

    12/11: Αποστολή αίτησης ΟΤΕ.

    29/11: Επίσκεψη εργολάβου.

    13/12: Σκάψιμο έξω, πέρασμα μέχρι παλιό πίνακα - εσκαλίτ.

    20/12: Εγκατάσταση κατανεμητών πολυκατοικία με κολλήσεις.

    23/12: Μετρήσεις κατανεμητών και στο διαμέρισμα.

    29/12: Ραντεβού για 7/1.

    07/01: Ενεργοποίηση υπηρεσίας.

    Θα μπορούσε να είχε γίνει κανα-δύο βδομάδες νωρίτερα γιατί έφαγε μια καθυστέρηση το σκάψιμο από μηχανή που εμπόδιζε και λείπαμε σε διακοπές για την ενεργοποίηση.

    Μου άφησε το Speedport στο κουτί του και ενεργοποίησα (γιατί δεν ήξερε ο τεχνικός) με την μια το 7590 και με τηλεφωνία. Τρόμαξα λίγο γιατί πήρε στην αρχή 100άρα IP αλλά σε λίγα δευτερόλεπτα πήρε νέα «κανονική».

    Καλώς σας βρήκα.
    Καλορίζικος! Μια ερώτηση. Κι εγώ το 7530 θα βάλω. Δε θα ασχοληθώ καν με το ρουτερ του ΟΤΕ. Παίρνει αυτόματα την τηλεφωνία βοιπ το φριτζ ή θέλει τίποτα κωδικούς κλπ;

    Το mesh που δίνει η κοσμοτε ειναι συμβατο με το φριτζμποξ;

  2. #6077
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.655
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dimitris_80 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλορίζικος! Μια ερώτηση. Κι εγώ το 7530 θα βάλω. Δε θα ασχοληθώ καν με το ρουτερ του ΟΤΕ. Παίρνει αυτόματα την τηλεφωνία βοιπ το φριτζ ή θέλει τίποτα κωδικούς κλπ;

    Το mesh που δίνει η κοσμοτε ειναι συμβατο με το φριτζμποξ;
    Αν είναι international το fritzbox τότε θα σου πάρει την τηλεφωνία αυτόματα. Αν είναι γερμανική έκδοση υπάρχει μια πιθανότητα να μην την πάρει και να πρέπει να ζητήσεις κωδικούς από τον οτε και να τους περάσεις εσυ.
    Το mesh του οτε όχι δε δουλεύει με το fritz. Κάθε mesh δουλεύει με τον κατασκευαστή του.

  3. #6078
    Εγγραφή
    22-09-2007
    Μηνύματα
    189
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΡΙΛΑΟΥ
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Μια ερώτηση κι από εμένα σε όποιον γνωρίζει παρακαλώ, πριν τα Χριστούγεννα έγινε εγκατάσταση οπτικών ινών από Cosmote στην οδό μου, (Πυλαία Θεσσαλονίκης), καθώς και σε όλες τις τριγύρω οδούς, παρόλα αυτά μέχρι και σήμερα δεν εμφανίζει διαθεσιμότητα στον δρόμο μου για 100 ή 200 Mbps, ούτε στο site της Cosmote, ούτε στο site του SFBB.gr, σε αντίθεση με τους τριγύρω δρόμους που τις εμφανίζει σχεδόν όλες και στις δύο ιστοσελίδες.
    Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος πως μπορεί να συμβαίνει αυτό;
    Ενδιαφέρομαι να κάνω αίτηση για κουπόνι SFBB και δεν μπορώ να προχωρήσω...
    Ο άνθρωπος λένε οι επιστήμονες πως μπορεί να ζήσει έως και 150 χρόνια, κάτω από ΙΔΑΝΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ...κάπως έτσι μπορεί κάποιος να πιάσει και τις ταχύτητες internet που υπόσχονται οι πάροχοι στα προγράμματά τους...

  4. #6079
    Εγγραφή
    27-09-2013
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    448
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    Fritz!box 7530
    Μπορεί να μην έχουν ενεργοποιήσει ακόμα τη γραμμή και σε μένα έτσι έγινε. Ακόμα μπορεί να έχεις βγάλει κουπόνι αλλά να μην έχουν εκδόσει ακόμα προσφορά οι εταιρείες ακόμα και αυτή που έχει τη γραμμη.

  5. #6080
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.655
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jimmis74 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια ερώτηση κι από εμένα σε όποιον γνωρίζει παρακαλώ, πριν τα Χριστούγεννα έγινε εγκατάσταση οπτικών ινών από Cosmote στην οδό μου, (Πυλαία Θεσσαλονίκης), καθώς και σε όλες τις τριγύρω οδούς, παρόλα αυτά μέχρι και σήμερα δεν εμφανίζει διαθεσιμότητα στον δρόμο μου για 100 ή 200 Mbps, ούτε στο site της Cosmote, ούτε στο site του SFBB.gr, σε αντίθεση με τους τριγύρω δρόμους που τις εμφανίζει σχεδόν όλες και στις δύο ιστοσελίδες.
    Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος πως μπορεί να συμβαίνει αυτό;
    Ενδιαφέρομαι να κάνω αίτηση για κουπόνι SFBB και δεν μπορώ να προχωρήσω...
    Υπήρξαν και περιπτώσεις όπου μετά το πέρασμα των ινών κάνανε και 9 μήνες να εμφανίσουν τη διαθεσιμότητα. Έχεις ακόμη λίγο χρόνο μέχρι να εμφανιστεί!

  6. #6081
    Εγγραφή
    17-01-2006
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    126
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    Speedport Smart
    24/01/2022 10:30 τηλεφωνικη επικοινωνια με εκπροσωπο του ΟΤΕ και καταχωρηση παραγγελιας την ιδια στιγμη (τιμη τελικη με κουπονι 28.90) (check)
    24/01/2022 11:00 αποστολη απο μεριας τους τα απαραιτητα εγγραφα με mail προς συμπληρωση (check)
    24/01/2022 13:30 επιστροφη μεσω mail τα εγγραφα συμπληρωμενα + ταυτοτητα και κουπονι SFBB (check)
    25/01/2022 10:00 SMS οτι η διαδικασια μεταφορας εχει ξεκινησει (εγκριθηκαν τα εγγραφα με λιγα λογια) (check)
    25/01/2022 11:30 Τηλεφωνημα για ακυρωση της αιτησης λογω λαθους στην τιμη που μου δωσανε και πρεπει να ακυρωθει για να γινει η διαδικασια απο την αρχη (αναμονη για ακυρωση)
    25/01/2022 18:00 Αιτηση εκ νεου ηλεκτρονικα στη σωστη τιμη (τιμη τελικη με κουπονι 23.90) και παραληλα περιμενω να ακυρωθει η τηλεφωνικη παραγγελια που ισως παρει και 3 εργασιμες αποσο με ενημερωσαν
    26/01/2022 11:00 SMS οτι τα συμβολαια προς υπογραφη θα καθυστερησουν μεσω courier λογω εκτακτων καιρικων συνθηκων
    There's No Place Like 127.0.0.1

  7. #6082
    Εγγραφή
    07-05-2021
    Περιοχή
    Λόφος Σκουζέ
    Μηνύματα
    1.537
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    Wind - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Router
    SP Smart 4+ Leox ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπήρξαν και περιπτώσεις όπου μετά το πέρασμα των ινών κάνανε και 9 μήνες να εμφανίσουν τη διαθεσιμότητα. Έχεις ακόμη λίγο χρόνο μέχρι να εμφανιστεί!
    Τι να πω και εγω που περιμένω να ενεργοποιήσουν την καμπίνα απο το 2019

  8. #6083
    Εγγραφή
    03-05-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    983
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑΣ
    Router
    Speedport Plus
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jimmis74 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια ερώτηση κι από εμένα σε όποιον γνωρίζει παρακαλώ, πριν τα Χριστούγεννα έγινε εγκατάσταση οπτικών ινών από Cosmote στην οδό μου, (Πυλαία Θεσσαλονίκης), καθώς και σε όλες τις τριγύρω οδούς, παρόλα αυτά μέχρι και σήμερα δεν εμφανίζει διαθεσιμότητα στον δρόμο μου για 100 ή 200 Mbps, ούτε στο site της Cosmote, ούτε στο site του SFBB.gr, σε αντίθεση με τους τριγύρω δρόμους που τις εμφανίζει σχεδόν όλες και στις δύο ιστοσελίδες.
    Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος πως μπορεί να συμβαίνει αυτό;
    Ενδιαφέρομαι να κάνω αίτηση για κουπόνι SFBB και δεν μπορώ να προχωρήσω...
    Αύγουστο του 2020 έγινε εγκατάσταση οπτικών στους δρόμους, διαθεσιμότητα εμφανίστηκε αρχές Μαρτίου του 2021.
    Και φαντάσου εγώ ενεργοποιήθηκα και 6 μήνες μετά την αίτηση (Σεπτέμβριο του 2021) στην Παπαναστασίου όλα αυτά. Αυτό που λες για τις γύρω οδούς είναι όντως περίεργο...
    Οπότε υπομονή.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος slow : 26-01-22 στις 12:50.

  9. #6084
    Εγγραφή
    01-11-2005
    Μηνύματα
    159
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rebelos Εμφάνιση μηνυμάτων
    το βημα 3 δεν μπορει να το αποφυγω και να εχω παραλληλα την υπηρεσια στην βοντα μεχρι να ολοκληρωθει η κατασκευη εντος της πολυκατοικιας για το ftth ?
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από atrias Εμφάνιση μηνυμάτων
    κι εγώ ακριβώς αυτό θέλω για να μειωθεί όσο γίνεται περισσότερο το ποσό που θα ζητήσει η vodafone για την διακοπή συμβολαίου

    μακάρι να γίνεται
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rebelos Εμφάνιση μηνυμάτων
    νομιζω αποσα εχω διαβασει οτι δεν θα το αποφυγουμε αυτο. Εγω το πρωι που δουλευουν θα τους καλεσω να κανω την αιτηση να δω τι θα μου πον. Αν μου πουν οτι πρεπει να γυρισει η γραμμη απο adsl πρωτα σε adsl και μετα σε ftth αναγκαστικα θα το κανω. Το μονο που με φοβιζει ειναι μην με παρουν απο voda με πανε στην ιδια ταχυτητα λογω του οτι vdsl δεν μου παρεχει κανεις παροχος και μετα να μου πουν καμια ιστορια οτι δεν εχει διαθεσιμοτητα η τιποτα τετοιο για ftth. Γιατι ετσι θα ειναι σαν να εχω κανει μια τρυπα στο νερο.
    Εγώ πάντως κράτησα (ευτυχώς και για λόγους ταχύτητας και για απομείωση του τέλους διακοπής), μέχρι την στιγμή ενεργοποίησης της FTTH, VDSL Nova 50άρα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rebelos Εμφάνιση μηνυμάτων
    24/01/2022 10:30 τηλεφωνικη επικοινωνια με εκπροσωπο του ΟΤΕ και καταχωρηση παραγγελιας την ιδια στιγμη (τιμη τελικη με κουπονι 28.90) (check)
    24/01/2022 11:00 αποστολη απο μεριας τους τα απαραιτητα εγγραφα με mail προς συμπληρωση (check)
    24/01/2022 13:30 επιστροφη μεσω mail τα εγγραφα συμπληρωμενα + ταυτοτητα και κουπονι SFBB (check)
    25/01/2022 10:00 SMS οτι η διαδικασια μεταφορας εχει ξεκινησει (εγκριθηκαν τα εγγραφα με λιγα λογια) (check)
    25/01/2022 11:30 Τηλεφωνημα για ακυρωση της αιτησης λογω λαθους στην τιμη που μου δωσανε και πρεπει να ακυρωθει για να γινει η διαδικασια απο την αρχη (αναμονη για ακυρωση)
    25/01/2022 18:00 Αιτηση εκ νεου ηλεκτρονικα στη σωστη τιμη (τιμη τελικη με κουπονι 23.90) και παραληλα περιμενω να ακυρωθει η τηλεφωνικη παραγγελια που ισως παρει και 3 εργασιμες αποσο με ενημερωσαν
    26/01/2022 11:00 SMS οτι τα συμβολαια προς υπογραφη θα καθυστερησουν μεσω courier λογω εκτακτων καιρικων συνθηκων
    Courier γιατί μπήκε στην διαδικασία; Εμένα έγιναν όλα ηλεκτρονικά.

  10. #6085
    Εγγραφή
    17-01-2006
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    126
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    Speedport Smart
    Μου ειπαν οτι εφοσον εγινε μεσω του ηλεκτρονικου τους καταστηματος τα συμβολαια δεν μπορουν να τα στειλουν με μεηλ οπως κανουν με τις τηλεφωνικες παραγγελλιες αλλα πρεπει να ερθουν με κουριερ να τα υπογραψω επιτοπου και να γυρισουν πισω

  11. #6086
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.617
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rebelos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου ειπαν οτι εφοσον εγινε μεσω του ηλεκτρονικου τους καταστηματος τα συμβολαια δεν μπορουν να τα στειλουν με μεηλ οπως κανουν με τις τηλεφωνικες παραγγελλιες αλλα πρεπει να ερθουν με κουριερ να τα υπογραψω επιτοπου και να γυρισουν πισω
    Ελπίζω να προσαρμόστηκες.

    Αλλα ντ άλλα

    Στα τηλεφωνικά στέλνουν mail, στα ηλεκτρονικά κουριερ, από κατάστημα lift off

    Eσύ την δουλειά σου
    Πρήχτους
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  12. #6087
    Εγγραφή
    17-01-2006
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    126
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ελπίζω να προσαρμόστηκες.

    Αλλα ντ άλλα

    Στα τηλεφωνικά στέλνουν mail, στα ηλεκτρονικά κουριερ, από κατάστημα lift off

    Eσύ την δουλειά σου
    Πρήχτους
    Το παλευω αλλα δεν νοιωθουν λεμε με τιποτα
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος rebelos : 26-01-22 στις 15:57.
    There's No Place Like 127.0.0.1

  13. #6088
    Εγγραφή
    22-09-2007
    Μηνύματα
    189
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΡΙΛΑΟΥ
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από slow Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αύγουστο του 2020 έγινε εγκατάσταση οπτικών στους δρόμους, διαθεσιμότητα εμφανίστηκε αρχές Μαρτίου του 2021.
    Και φαντάσου εγώ ενεργοποιήθηκα και 6 μήνες μετά την αίτηση (Σεπτέμβριο του 2021) στην Παπαναστασίου όλα αυτά. Αυτό που λες για τις γύρω οδούς είναι όντως περίεργο...
    Οπότε υπομονή.
    Όντως. το παράδοξο υπάρχει με τους γύρω δρόμους, γι αυτό κιόλας έκανα το ερώτημα, αφού οι εργασίες ολοκληρώθηκαν την ίδια περίοδο.
    Όπως και να έχει σίγουρα δεν μπορώ να κάνω τίποτε άλλο παρά μόνο υπομονή, άλλωστε αν δεν εμφανίσει διαθεσιμότητα δεν μπορώ να υποβάλλω οποιοδήποτε ηλεκτρονικό αίτημα...
    Ο άνθρωπος λένε οι επιστήμονες πως μπορεί να ζήσει έως και 150 χρόνια, κάτω από ΙΔΑΝΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ...κάπως έτσι μπορεί κάποιος να πιάσει και τις ταχύτητες internet που υπόσχονται οι πάροχοι στα προγράμματά τους...

  14. #6089
    Εγγραφή
    14-10-2005
    Περιοχή
    Κυπριαδου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.130
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    Fritz 5530
    Εχω ενα μικρο θεματακι.

    Καποιες φορες (5 στα 100 ας πουμε)
    Δεν χτυπαει το τηλεφωνο ενω δεχομαι κληση.
    Το καταλαβαινω απο την εφαρμογη του Φριτζ που μου εμφανιζει την MISSED CALL.

    Τι να παιζει?
    OS1: Windows 10,MoBo:Gigabyte Aorus 7 X299, CPU:Ι9-7900X,RAM:G.Skill DDR4 64GB,GPU:MSI 3080 RTX ,PSU:Corsair HX1500i ,SSD1:Samsung 970PRO 512GB SSD 2: Sandisk Ultra 2 960GB,HDD:21 TB W/D, Case:CoolerMaster Cosmos 2,CPU Cooler:Corsair H150i Pro, Monitor: Samsung Odyssey G7 32',Various: Logitech Z550,Keyboard:Logi G915

  15. #6090
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.617
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ASFE Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω ενα μικρο θεματακι.

    Καποιες φορες (5 στα 100 ας πουμε)
    Δεν χτυπαει το τηλεφωνο ενω δεχομαι κληση.
    Το καταλαβαινω απο την εφαρμογη του Φριτζ που μου εμφανιζει την MISSED CALL.

    Τι να παιζει?
    Δεν χτυπάει ή δεν το ακούς ?
    Στήσε κι ένα zoiper στο κινητό, έχε το κινητό μαζί σου στην τσέπη και τα ξαναλέμε.

    Τι συσκευή έχεις συνδέσει ?
    Στο fon ή dect ?
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

Σελ. 406 από 1035 ΠρώτηΠρώτη ... 386396401404405406407408411416426 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας