Σελ. 314 από 1059 ΠρώτηΠρώτη ... 294304309312313314315316319324334 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 4.696-4.710 από 15878
  1. #4696
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.699
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chek2fire Εμφάνιση μηνυμάτων
    τελικά όλα έγινα πολύ γρήγορα στην περίπτωση μου.
    Τρίτη πριν δύο βδομάδες αν θυμάμαι τους πήρα τηλέφωνο, πέμπτη τους στέλνω τα δικαιολογιτικά μαζί με το κουπόνι παρασκευή με παίρνουν τηλέφωνο αυτή την βδομάδα την Δευτέρα ήρθε ο εργολάβος για να το δει. Στο σπίτι ο ΟΤΕ είχε περάσει ήδη την οπτική καλώδιο από τον δρόμο και από αφού το είδα και ότι είναι εύκολο να περάσει μέχρι τον όροφο μου και τα υπόλοιπα διαμερίσματα σήμερα με πήραν ξανά τηλέφωνο και την Δευτέρα έρχονται για την εγκατάσταση.
    Σαν πολύ γρήγορα δεν έκαναν? Εγώ περίμενα με αυτά που διάβαζα για 2-3 μήνες το λιγότερα
    Eνα κεράκι βοηθάει, δεν ξες ποτέ.
    Σε ποιά περιοχή είσαι, να μάθουν κι οι άλλοι (το outer space δεν βοηθάει )
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  2. #4697
    Εγγραφή
    07-08-2013
    Περιοχή
    outer space
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.090
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    draytek
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eνα κεράκι βοηθάει, δεν ξες ποτέ.
    Σε ποιά περιοχή είσαι, να μάθουν κι οι άλλοι (το outer space δεν βοηθάει )
    κεράκι για πιο? λες να κάνουν καμία μλκ? Και μετά από την εγκατάσταση μετά έρχεται ο ote να κάνει την σύνδεση? φαντάζομαι και αυτό δεν θα κάνει πολλές μέρες έτσι δεν είναι. Προάστια Αθήνας βρίσκομαι και μάλλον γιαυτό έκανα γρήγορα μπορεί να μην υπάρχει και μεγάλη η καθόλου ζήτηση για οπτικές ινες ποιος ξέρει
    To blog της Ελληνικής κοινότητας του bitcoin
    1HeyFM6xMpq8s7BahqEuNPcTedDjhNUsoc
    4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E

  3. #4698
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.699
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chek2fire Εμφάνιση μηνυμάτων
    κεράκι για πιο? λες να κάνουν καμία μλκ? Και μετά από την εγκατάσταση μετά έρχεται ο ote να κάνει την σύνδεση? φαντάζομαι και αυτό δεν θα κάνει πολλές μέρες έτσι δεν είναι. Προάστια Αθήνας βρίσκομαι και μάλλον γιαυτό έκανα γρήγορα μπορεί να μην υπάρχει και μεγάλη η καθόλου ζήτηση για οπτικές ινες ποιος ξέρει
    Mέχρι να δουλέψει, θα δείξει.
    Μπορεί να τελειώσουν την εγκατάσταση (και μέσα στο σπίτι) και μετά να κάνει ο ΟΤΕ 3 βδομάδες να φέρει modem και να ενεργοποιήσει την γραμμή (να σε πάρει από τον χαλκό και να σε μεταφέρει στην ίνα). Ερχεται τεχνικός σπίτι σου, συνεννοείται με τον κέντρο και σε 5 λεπτά έχεις μεταφερθεί από τον χαλκό στην ίνα. Μην ξεχνάς είναι 2 διαφορετικά δίκτυα. Βέβαια μπορεί να τους πάρει 3 βδομάδες για να έρθουν.

    Κεράκι για το όλα γίνανε γρήγορα και ελπίζεις να συνεχίσουνε γρήγορα.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  4. #4699
    Εγγραφή
    07-08-2013
    Περιοχή
    outer space
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.090
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    draytek
    καλά αφού φάγαμε το γάιδαρο στην ουρά δεν πιστεύω να έχω πρόβλημα.
    Τώρα να ρωτήσω για θέμα ασφάλειας αξίζει να πετάξω στο modem της οπτικής το draytek router για να διαμοιράζει αυτό τις συνδέσεις στο σπίτι καθώς και τα wifi η θα μειώσω τις ταχύτητες. Και στο σπίτι δουλεύω αρκετά και τα powerline για δεύτερες συσκευές όπως κονσόλες κτλ. Εχω powerline 1300αρια κάνουν για τέτοιες οπτικές συνδέσεις η και εκεί θα χάνω από την ταχύτητα της οπτικής? Το latency το καταλαβαίνω ότι θα το έχω σίγουρα καθως θα μπαίνει σε χαλκό η γραμμή στα powerline.
    To blog της Ελληνικής κοινότητας του bitcoin
    1HeyFM6xMpq8s7BahqEuNPcTedDjhNUsoc
    4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E

  5. #4700
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chek2fire Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλά αφού φάγαμε το γάιδαρο στην ουρά δεν πιστεύω να έχω πρόβλημα.
    Τώρα να ρωτήσω για θέμα ασφάλειας αξίζει να πετάξω στο modem της οπτικής το draytek router για να διαμοιράζει αυτό τις συνδέσεις στο σπίτι καθώς και τα wifi η θα μειώσω τις ταχύτητες. Και στο σπίτι δουλεύω αρκετά και τα powerline για δεύτερες συσκευές όπως κονσόλες κτλ. Εχω powerline 1300αρια κάνουν για τέτοιες οπτικές συνδέσεις η και εκεί θα χάνω από την ταχύτητα της οπτικής? Το latency το καταλαβαίνω ότι θα το έχω σίγουρα καθως θα μπαίνει σε χαλκό η γραμμή στα powerline.
    VoIP τηλεφωνία υποστηρίζει? της Draytek το Router? αλλιώς θα πρέπει να έχεις και το Speedport Plus/Smart της COSMOTE.

  6. #4701
    Εγγραφή
    07-08-2013
    Περιοχή
    outer space
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.090
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    draytek
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    VoIP τηλεφωνία υποστηρίζει? της Draytek το Router? αλλιώς θα πρέπει να έχεις και το Speedport Plus/Smart της COSMOTE.
    δεν με ενδιαφέρει το voip τόσο όσο ότι δεν εμπιστεύομαι και πολύ τα router του ote. Ναι της draytek router έχω.
    To blog της Ελληνικής κοινότητας του bitcoin
    1HeyFM6xMpq8s7BahqEuNPcTedDjhNUsoc
    4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E

  7. #4702
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.786
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chek2fire Εμφάνιση μηνυμάτων
    κεράκι για πιο? λες να κάνουν καμία μλκ? Και μετά από την εγκατάσταση μετά έρχεται ο ote να κάνει την σύνδεση? φαντάζομαι και αυτό δεν θα κάνει πολλές μέρες έτσι δεν είναι. Προάστια Αθήνας βρίσκομαι και μάλλον γιαυτό έκανα γρήγορα μπορεί να μην υπάρχει και μεγάλη η καθόλου ζήτηση για οπτικές ινες ποιος ξέρει
    Καλα, δεν εγινε και τιποτε, απλα εγινε η αυτοψια. Αυτα δεν θελουν χρονο, μετα ειναι η ουρα.
    Ζητηση παντα υπαρχει...

  8. #4703
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chek2fire Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν με ενδιαφέρει το voip τόσο όσο ότι δεν εμπιστεύομαι και πολύ τα router του ote. Ναι της draytek router έχω.
    της Draytek είναι κορυφαίο

    το θέμα είναι αν δεν υποστηρίζει την VoIP τηλεφωνία

    δεν θα έχεις τηλέφωνο φίλε μου άρα είναι μονόδρομος ή να πάρεις άλλο μοντέλο της Draytek που να υποστηρίζει το VoIP και να πάρεις τους κωδικούς από την COSMOTE ή να πάρεις συμβατό router π.χ. Fritz!Box ή να βάλεις το Speedport Plus/Smart

  9. #4704
    Εγγραφή
    20-05-2003
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    679
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Fritzbox 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chek2fire Εμφάνιση μηνυμάτων
    τελικά όλα έγινα πολύ γρήγορα στην περίπτωση μου.
    Τρίτη πριν δύο βδομάδες αν θυμάμαι τους πήρα τηλέφωνο, πέμπτη τους στέλνω τα δικαιολογιτικά μαζί με το κουπόνι παρασκευή με παίρνουν τηλέφωνο αυτή την βδομάδα την Δευτέρα ήρθε ο εργολάβος για να το δει. Στο σπίτι ο ΟΤΕ είχε περάσει ήδη την οπτική καλώδιο από τον δρόμο και από αφού το είδα και ότι είναι εύκολο να περάσει μέχρι τον όροφο μου και τα υπόλοιπα διαμερίσματα σήμερα με πήραν ξανά τηλέφωνο και την Δευτέρα έρχονται για την εγκατάσταση.
    Σαν πολύ γρήγορα δεν έκαναν? Εγώ περίμενα με αυτά που διάβαζα για 2-3 μήνες το λιγότερα
    Το δύσκολο είναι να γίνει η εγκατάσταση στην πολυκατοικία. ΑΠό τη στιγμή που έχει γίνει το όλο θέμα ειναι εύκολο να μπει μέσα σε ένα διαμέρισμα.

  10. #4705
    Εγγραφή
    07-08-2013
    Περιοχή
    outer space
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.090
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    draytek
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    της Draytek είναι κορυφαίο

    το θέμα είναι αν δεν υποστηρίζει την VoIP τηλεφωνία

    δεν θα έχεις τηλέφωνο φίλε μου άρα είναι μονόδρομος ή να πάρεις άλλο μοντέλο της Draytek που να υποστηρίζει το VoIP και να πάρεις τους κωδικούς από την COSMOTE ή να πάρεις συμβατό router π.χ. Fritz!Box ή να βάλεις το Speedport Plus/Smart
    άρα δουλεύω το draytek που έχω τώρα έτσι δεν είναι? και δεν θα δω καμία μείωση και το έχω σαν modem όχι router. Το voip δεν με ενδιαφέρει όπως είπα και στην τελική voip αν θέλω θα βάλω στο router που θα εγκαταστήσει ο ΟΤΕ
    To blog της Ελληνικής κοινότητας του bitcoin
    1HeyFM6xMpq8s7BahqEuNPcTedDjhNUsoc
    4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E

  11. #4706
    Εγγραφή
    31-07-2004
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Μηνύματα
    5.242
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    ASUS RT68U
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chek2fire Εμφάνιση μηνυμάτων
    άρα δουλεύω το draytek που έχω τώρα έτσι δεν είναι? και δεν θα δω καμία μείωση και το έχω σαν modem όχι router. Το voip δεν με ενδιαφέρει όπως είπα και στην τελική voip αν θέλω θα βάλω στο router που θα εγκαταστήσει ο ΟΤΕ
    Ως modem δε δουλεύει κανένα modem router σε ftth συνδέσεις.
    Ολη τη δουλεια του modem την κανει το ont (ενα extra κουτάκι) που θα σου δώσει ο πάροχος. Πισω απο το ont συνδέονται ολα τα modem router και δουλεύουν ως απλά router. ναι, δε θα έχεις καμια απωλεια σε ταχύτητα

  12. #4707
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chek2fire Εμφάνιση μηνυμάτων
    άρα δουλεύω το draytek που έχω τώρα έτσι δεν είναι? και δεν θα δω καμία μείωση και το έχω σαν modem όχι router. Το voip δεν με ενδιαφέρει όπως είπα και στην τελική voip αν θέλω θα βάλω στο router που θα εγκαταστήσει ο ΟΤΕ
    δεν με κατάλαβες μάλλον τα είπα με περίεργο τρόπο.

    σαν ROUTER θα το έχεις

    το MODEM στο FTTH το κάνει το ONT (NOKIA) (εδώ να σημειώσω ότι δεν έχεις πρόσβαση) στο οποίο συνδέουν την οπτική ίνα και από αυτό μετά φεύγει καλώδιο δικτύου για το όποιο ROUTER

  13. #4708
    Εγγραφή
    14-05-2006
    Περιοχή
    Αθηνα/Περισσος
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    994
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 & 1000/100
    ISP
    Inalan & Cosmote FTTH
    Router
    HG8546M & Speedport Smart
    Γύρισα από διακοπές
    Έχει πλέον στο FTTH συγχρονισμό ;
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 77A142AC-83F0-4BA5-827D-D0C5BEAB4F46.jpeg  


  14. #4709
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ancogsxr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γύρισα από διακοπές
    Έχει πλέον στο FTTH συγχρονισμό ;
    Οχι δεν έχει με την κλασική μορφή, απο την στιγμή που το Modem έχει κάνει σύνδεση τότε την έχει κάνει στο μαξ 2.5/1.2 που είναι το GPON ο όποιος περιορισμός μετά γίνεται στην σύνδεση με bandwidth control

  15. #4710
    Εγγραφή
    14-05-2006
    Περιοχή
    Αθηνα/Περισσος
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    994
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 & 1000/100
    ISP
    Inalan & Cosmote FTTH
    Router
    HG8546M & Speedport Smart
    εγω βλεπω

Σελ. 314 από 1059 ΠρώτηΠρώτη ... 294304309312313314315316319324334 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας