Σελ. 549 από 1035 ΠρώτηΠρώτη ... 529539544547548549550551554559569 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 8.221-8.235 από 15524
  1. #8221
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.180
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Επειδή μάλλον έχουμε μπερδευτεί...
    εγώ αυτό που κατάλαβα είναι ότι ο @polakis ρωτούσε αν υπάρχει πάλι μπούκωμα της γραμμής στην πλευρά του χρήστη.
    Δηλαδή... έχω vdsl 100άρα και στο εσωτερικό μου δίκτυο έχω 50 χρήστες και μου μπουκώνει το ρούτερ.
    Αν βάλω οπτική 100άρα θα συνεχίσω να έχω μπούκωμα ή θα μπορώ να βάλω πολλούς παραπάνω χρήστες.

    Αυτή είναι μια κλασική παρεξήγηση που κάνουν πολλοί, ότι δηλαδή με την οπτική λύνονται όλα τα προβλήματα.
    Έχουμε πει ποια είναι τα πλεονεκτήματα της οπτικής. Ας μην τα γράψω ξανά.
    Οπότε και η απάντηση που του έδωσα είναι ότι το μπούκωμα οφείλεται στο κακό qos του ρούτερ
    και ότι με ένα καλό ρούτερ και ένα καλό παραμετροποιήσιμο qos δεν θα είχε πρόβλημα ούτε με xdsl.
    Όπως και αντιστρόφως ένα απλό ρούτερ με απλό qos θα είχε τα ίδια προβλήματα και στην οπτική.

    Κατά δεύτερον, προφανώς και κάποιος καταλαβαίνει εύκολα και χωρίς γνώσεις δικτύων κλπ
    ότι ένα bottleneck δημιουργείται όταν τα δεδομένα εισόδου είναι περισσότερα/μεγαλύτερα από το σημείο εξόδου.
    Άρα στο dw αν έχεις γραμμή 200Μ και κάρτα δικτύου 100Μ θα έχεις θέμα.
    Αν έχεις 200Μ με 1G κάρτα δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα στο dw.
    Στο up θα έχεις πάντα πρόβλημα, γιατί ακόμα και με 100άρα κάρτα το μέγιστο up που μπορείς να έχεις σήμερα είναι 20Μ.
    Γι αυτό και στο qos του ΜΤ έγραφα ότι όλο το ενδιαφέρον μας για το qos θα πρέπει να δίνεται στο up και λιγότερο έως καθόλου στο dw.

    Από την άλλη ο @polakis μπορεί να αναφέρεται στο θέμα του διαμοιρασμού του συνολικού bw των γραμμών.
    πχ στις xdsl η αναλογία διαμοιρασμού 1G ήταν 1/100 ενώ στην οπτική 1/10 (τα νούμερα τα γράφω ως παράδειγμα).

    Ας το διευκρινίσει ο ίδιος τι ήθελε να ρωτήσει.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  2. #8222
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή μάλλον έχουμε μπερδευτεί...
    εγώ αυτό που κατάλαβα είναι ότι ο @polakis ρωτούσε αν υπάρχει πάλι μπούκωμα της γραμμής στην πλευρά του χρήστη.
    Δηλαδή... έχω vdsl 100άρα και στο εσωτερικό μου δίκτυο έχω 50 χρήστες και μου μπουκώνει το ρούτερ.
    Αν βάλω οπτική 100άρα θα συνεχίσω να έχω μπούκωμα ή θα μπορώ να βάλω πολλούς παραπάνω χρήστες.

    Αυτή είναι μια κλασική παρεξήγηση που κάνουν πολλοί, ότι δηλαδή με την οπτική λύνονται όλα τα προβλήματα.
    Έχουμε πει ποια είναι τα πλεονεκτήματα της οπτικής. Ας μην τα γράψω ξανά.
    Οπότε και η απάντηση που του έδωσα είναι ότι το μπούκωμα οφείλεται στο κακό qos του ρούτερ
    και ότι με ένα καλό ρούτερ και ένα καλό παραμετροποιήσιμο qos δεν θα είχε πρόβλημα ούτε με xdsl.
    Όπως και αντιστρόφως ένα απλό ρούτερ με απλό qos θα είχε τα ίδια προβλήματα και στην οπτική.

    Κατά δεύτερον, προφανώς και κάποιος καταλαβαίνει εύκολα και χωρίς γνώσεις δικτύων κλπ
    ότι ένα bottleneck δημιουργείται όταν τα δεδομένα εισόδου είναι περισσότερα/μεγαλύτερα από το σημείο εξόδου.
    Άρα στο dw αν έχεις γραμμή 200Μ και κάρτα δικτύου 100Μ θα έχεις θέμα.
    Αν έχεις 200Μ με 1G κάρτα δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα στο dw.
    Στο up θα έχεις πάντα πρόβλημα, γιατί ακόμα και με 100άρα κάρτα το μέγιστο up που μπορείς να έχεις σήμερα είναι 20Μ.
    Γι αυτό και στο qos του ΜΤ έγραφα ότι όλο το ενδιαφέρον μας για το qos θα πρέπει να δίνεται στο up και λιγότερο έως καθόλου στο dw.

    Από την άλλη ο @polakis μπορεί να αναφέρεται στο θέμα του διαμοιρασμού του συνολικού bw των γραμμών.
    πχ στις xdsl η αναλογία διαμοιρασμού 1G ήταν 1/100 ενώ στην οπτική 1/10 (τα νούμερα τα γράφω ως παράδειγμα).

    Ας το διευκρινίσει ο ίδιος τι ήθελε να ρωτήσει.
    Το μπούκωμα στην xdsl έχει να κάνει με το ότι γεμίζεις το hard limit που σου δίνει η γραμμή, στην περίπτωση της οπτικής, αυτό είναι soft limit με διαφορετική συμπεριφορά, αυτό δεν σημαίνει οτι μπορείς να βάλεις παραπάνω χρήστες, αυτό σημαίνει πως το απλό qos Που διαθέτει το ont μπορεί να ανταπεξέλθει χωρίς να έχεις τα θέματα που έχει κάποιος όταν φτάνει στο Hard limit της xdsl.

    Αν τώρα αυτή η οπτική που γίνεται σπλιτ φτάσει στα όρια της τότε θα έχουμε τα ίδια με μια μπουκωμένη xdsl


    Μετά για παράδειγμα έχεις το Hard limit πχ του ΑΚ/Καφαο, είναι και αυτό θέμα, όταν το φτάνεις βλέπεις να έχεις πχ αυξημένα Ping μετά το 2ο Hop.

  3. #8223
    Εγγραφή
    10-03-2004
    Μηνύματα
    808
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Εννοω οτι με 200αρα οπτικη εγω θα κατεβαζω απο σερβερ πχ 4Κ αρχεια με 25mb/s. Αν στην γειτονια μου βαλουν ολοι 200αρες με οπτικη και πηξει το κεντρο και ειναι ολοι μεσα, εγω θα χανω ταχυτητες και θα αρχισουν οι πτωσεις και θα κατεβαζω με 15mb/s; Αυτο εννοω

  4. #8224
    Εγγραφή
    02-04-2020
    Μηνύματα
    31
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109953/10998
    ISP
    Nova
    Router
    H288A
    SNR / Attn
    11.2(dB) / 5.8(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλησπέρα παιδιά γνωρίζει κανείς αν κάνει κάποιος νέα σύνδεση στην κοσμοτε αν υπάρχει περίπτωση να του διπλασιαστεί η ταχύτητα μέχρι τέλος του χρόνου; Ευχαριστώ εκ των προτέρων

  5. #8225
    Εγγραφή
    25-10-2012
    Μηνύματα
    905
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΨΥΧΙΚΟ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από polakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εννοω οτι με 200αρα οπτικη εγω θα κατεβαζω απο σερβερ πχ 4Κ αρχεια με 25mb/s. Αν στην γειτονια μου βαλουν ολοι 200αρες με οπτικη και πηξει το κεντρο και ειναι ολοι μεσα, εγω θα χανω ταχυτητες και θα αρχισουν οι πτωσεις και θα κατεβαζω με 15mb/s; Αυτο εννοω
    Έστω πως φτάσει σε κορεσμό το access, είτε θα πρέπει να χρησιμοποιήσουν περισσότερα splitters και να μοιράσουν τους πελάτες είτε να μεταβεί από το G.PON σε XGPON-NGPON2 πχ που έχουν μεγαλύτερο capacity.
    Πιστεύω πως εκτός και εάν πάμε αύριο σε gbit ταχύτητες, με το κακό penetration αυτής της στιγμής, θα περάσει αρκετός καιρός μέχρι να κορεστεί το access. Σε μεγάλο βαθμό, υπάρχει και επικάλυψη vdsl και ftth με αποτέλεσμα η κίνηση να μοιράζεται.

  6. #8226
    Εγγραφή
    26-06-2017
    Μηνύματα
    32
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16928/1056
    ISP
    Αττικής
    DSLAM
    HOL - ΙΛΙΣΣΟΣ
    SNR / Attn
    6.3(dB) / (dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλησπέρα σε όλους.Σε λίγο καιρό θα συνδεθώ και εγώ με ftth.Το zte h 1600 κάνει για 200 γραμμή;Η να ζητήσω το smart για να είμαι έτοιμος όταν με το καλό γίνει η σύνδεση;

  7. #8227
    Εγγραφή
    14-11-2021
    Μηνύματα
    1.622
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100Mbps↓ 10Mbps↑
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    13.3(dB) / 18.0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Jimakos12 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους.Σε λίγο καιρό θα συνδεθώ και εγώ με ftth.Το zte h 1600 κάνει για 200 γραμμή;Η να ζητήσω το smart για να είμαι έτοιμος όταν με το καλό γίνει η σύνδεση;
    Όποιο και να ζητήσεις θα το χρησιμοποιήσεις μόνο σαν ρούτερ οπότε δεν έχει διαφορά στο wan. To vdsl modem θα κάθεται. Δεν υφίσταται καν ερώτηση ποιο είναι καλύτερο στη γραμμή.

  8. #8228
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.180
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Neontheone Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα παιδιά γνωρίζει κανείς αν κάνει κάποιος νέα σύνδεση στην κοσμοτε αν υπάρχει περίπτωση να του διπλασιαστεί η ταχύτητα μέχρι τέλος του χρόνου; Ευχαριστώ εκ των προτέρων
    Ο διπλασιασμός ισχύει μόνο για xdsl συνδέσεις και μόνο σε περιοχές όπου δεν υπάρχει οπτική.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  9. #8229
    Εγγραφή
    26-06-2017
    Μηνύματα
    32
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16928/1056
    ISP
    Αττικής
    DSLAM
    HOL - ΙΛΙΣΣΟΣ
    SNR / Attn
    6.3(dB) / (dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ευχαριστώ πολύ!!!

  10. #8230
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Ηλικία
    71
    Μηνύματα
    1.506
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Neontheone Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα παιδιά γνωρίζει κανείς αν κάνει κάποιος νέα σύνδεση στην κοσμοτε αν υπάρχει περίπτωση να του διπλασιαστεί η ταχύτητα μέχρι τέλος του χρόνου; Ευχαριστώ εκ των προτέρων
    Αν βρίσκεσαι σε περιοχή που προβλέπεται να γίνει ο διπλασιασμός και έχεις modem-router μερικά χρόνια πιθανόν να χρειάζεται αλλαγή και μην περιμένεις ότι θα γίνει αυτόματα, πρέπει να τους πρήξεις πρώτα.

  11. #8231
    Εγγραφή
    26-08-2021
    Μηνύματα
    98
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mastron Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η εγκατάσταση μέσα στο σπίτι είναι έτοιμη από τον Αύγουστο, το τότε συνεργείο δε κατάφερε να κάνει την εμφύσηση γιατί κάπου μπλόκαρε η ίνα. Αποτέλεσμα ένα 6μηνο αναμονής γιατί ο τότε εργολάβος τα παράτησε μέχρι να έρθει άλλος να το επιλύσει. Άλλοι 2 μήνες μετά να έρθει άλλο συνεργείο να κάνει μόνο την κόλληση στο BEP και από τότε ο τελευταίος λόγος (2-3 μήνες) είναι πως τα έχουνε κάνει μπάχαλο με την διεύθυνση του σπιτιού μου και τελευταίο update είναι που τους έστειλα χαρτί από το δήμο που να την επιβεβαιώνει...
    Τι θα γίνει; Θα περάσουνε κανα 2 βδομάδες πάλι, δε θα έχω ενημέρωση, θα πάρω τηλέφωνο και θα μου πούνε πως είναι προς επίλυση...
    Λογικά τη ρίξανε την αίτηση, 11 μήνες μετά μου ήρθε για 1η φορά sms με το track number για την αποστολή του εξοπλισμού...

    edit: ξεχωριστά τα στέλνουν router και ont? μου ήρθε και 2ο sms με άλλο track number...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mastron : 29-06-22 στις 16:51.

  12. #8232
    Εγγραφή
    26-08-2021
    Μηνύματα
    98
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παρέλαβα σήμερα ont και router, τελικά τα 2 track number ήταν γιατί ήταν ξεχωριστά πακέτα.
    Εν' αναμονή ραντεβού ενεργοποίησης τώρα (αν δε προκύψει κάποια καινούργια κουλαμάρα)

  13. #8233
    Εγγραφή
    16-01-2011
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    27
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    Router
    Fritzbox 4060
    Να ρωτήσω την παρέα,2 εβδομάδες κλείνω αύριο που έχει τελειώσει το συνεργείο την εγκατάσταση της οπτικής μέχρι το οντ.
    Ραντεβού για ενεργοποίηση δεν με έχουν πάρει.
    Ο ΟΤΕ δεν τους έχει ορίσει κάποια προθεσμία για αυτό;

  14. #8234
    Εγγραφή
    21-08-2007
    Περιοχή
    Φάληρο
    Μηνύματα
    1.168
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geo2832 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο ΟΤΕ δεν τους έχει ορίσει κάποια προθεσμία για αυτό;
    Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική.
    Συγγενικό πρόσωπο περίμενε 2 μήνες (χωρίς ο ΟΤΕ να του δίνει σαφή δικαιολογία σε επανειλημμένα τηλεφωνήματά του) και τελικά κάποια στιγμή του είπαν ότι δεν είχαν την υπογραφή του διαχειριστή (εν τω μεταξύ αυτός μένει σε μονοκατοικία!)

  15. #8235
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.180
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

Σελ. 549 από 1035 ΠρώτηΠρώτη ... 529539544547548549550551554559569 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας