Σελ. 73 από 1057 ΠρώτηΠρώτη ... 5363687172737475788393 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.081-1.095 από 15842
  1. #1081
    Εγγραφή
    07-04-2019
    Μηνύματα
    633
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilisk Εμφάνιση μηνυμάτων
    στο δρομο (πεζοδρομιο).
    Οταν λες "όταν υπάρχει κάποιο εμπόδιο και δεν βολεύει η ευθύγραμμη σωλήνα" τι εννοεις? για δωσε καποιο παραδειγμα για να καταλαβουμε
    υπάρχει ένα κτισμένο παρτέρι με λουλούδια, και ο σωλήνας πρέπει να πάει περιμετρικά μέσα στο έδαφος,
    γι αυτό ρωτάω αν βάζουν και μεταλλικό σπιράλ μέσα στο έδαφος

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gravis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πλαστική ψιλή σωληνιτσα περνάνε που είναι εύκαμπτη για να συστρεφετε εύκολα. Μέσα σε αυτήν την σωληνιτσα θα φυσηξουν τις ίνες. Όταν βγει από το έδαφος ακολουθεί γαλβανιζέ σωλήνα μέχρι ένα σημείο και μετά περπατάει την οικοδομή με πλαστική σωλήνα και σπιράλ όπου χρειάζετε. Ελπίζω να έλυσα τις αποριες
    ΟΚ,

    δηλαδή αν χρειασθεί σπιράλ μέσα στο έδαφος βάζουν πλαστικό σπιράλ,

  2. #1082
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    παιδιά ηρεμία

    Πλαστική ψιλή σωλήνα περνάνε που είναι εύκαμπτη για να την στρίβουν αν χρειαστεί.
    Μέσα σε αυτήν την σωλήνα θα φυσηξουν τις ίνες. Όταν βγει από το έδαφος ακολουθεί γαλβανιζέ σωλήνα μέχρι ένα σημείο και μετά περπατάει την οικοδομή με πλαστική σωλήνα και σπιράλ όπου χρειάζεται.
    ο κατανεμητής μπαίνει πάντα μέσα στο ακίνητο
    όπως και οι κατανεμητές ορόφων
    οι πρίζες μπαίνουν συνήθως δίπλα από την παλιά κεντρική πρίζα του ΟΤΕ στο κάθε διαμέρισμα και εκεί πάει το ΟΝΤ.
    το ρούτερ μπορείτε να το βάλετε όπου εσείς θέλετε καθώς αυτό συνδέεται με καλώδιο δικτύου με το ΟΝΤ.
    ελπίζω να σας έλυσα τις απορίες σας.

  3. #1083
    Εγγραφή
    06-06-2007
    Περιοχή
    Βυρωνας
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    564
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus (FTTH)
    Path Level
    Fastpath
    Εμάς πάντως και ο κεντρικός κατανεμητής και των ορόφων είναι "έξω".

  4. #1084
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilisk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμάς πάντως και ο κεντρικός κατανεμητής και των ορόφων είναι "έξω".
    κατά την προσωπική μου άποψη κάποιος δεν έκανε καλά / σωστά την δουλειά του

    μάλλον ο υπεύθυνος μηχανικός και το συνεργείο δεν "σκέφτηκε" σωστά και δεν "έπραξε" σωστά

    οι κατανεμητές για λόγους ασφαλείας (καθώς η πρόσβαση σε αυτούς γίνεται μόνο από ειδικευμένο προσωπικό των παρόχων) θα πρέπει να είναι εσωτερικά του ακινήτου

    γιατί αν είναι έξω τότε όπως συμβαίνει σε εγκαταστάσεις της ΙΝΑΛΑΝ είναι επιρρεπείς σε "κακοπροαίρετους" που μπορεί να κάνουν ζημιά

  5. #1085
    Εγγραφή
    06-06-2007
    Περιοχή
    Βυρωνας
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    564
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus (FTTH)
    Path Level
    Fastpath
    Για τον κεντρικό είναι αρκετά ψηλά. Θέλεις μεγάλη σκάλα. Για των ορόφων δεν τίθεται τέτοιο θέμα. Για το τι είναι σωστό τώρα δεν ξέρω. Πάντως στις περισσότερες εγκαταστάσεις που έχω δει στο Βύρωνα, στο σύνολο τους ο κατανεμητής είναι έξω και σε μη προσιτό σημείο.

  6. #1086
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Οι πάροχοι υποδομών δεν χρησιμοποιούν ίδιες μεθοδολογίες.

  7. #1087
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilisk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για τον κεντρικό είναι αρκετά ψηλά. Θέλεις μεγάλη σκάλα. Για των ορόφων δεν τίθεται τέτοιο θέμα. Για το τι είναι σωστό τώρα δεν ξέρω. Πάντως στις περισσότερες εγκαταστάσεις που έχω δει στο Βύρωνα, στο σύνολο τους ο κατανεμητής είναι έξω και σε μη προσιτό σημείο.
    ελπίζω να μην μπερδεύεσαι και νομίζεις ένα κουτί που είναι από έξω ότι είναι κατανεμητής?

    ο κατανεμητής είναι ένα μεγάλο μεταλλικό κουτί με κλειδί

    το ίδιο και οι κατανεμητές ορόφων θα βρεις πολλά εδώ τέτοια παραδείγματα

    έχω ανεβάσει και εγώ της δικής μου εγκατάστασης.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι πάροχοι υποδομών δεν χρησιμοποιούν ίδιες μεθοδολογίες.
    εγώ πάντως εδώ δίπλα μου και εγκαταστάσεις της VODAFONE που έχει την περιοχή του Βύρωνα (Παγκράτι) και της COSMOTE ακολουθούν την ίδια μέθοδο

    μεταλλικός σωλήνας έξω που καταλήγει σε πλαστικό σωλήνα και μπαίνει στην είσοδο του ακινήτου εκεί κοντά στις σκάλες/ανελκυστήρα μπαίνει ο κεντρικός κατανεμητής και από τις σκάλες ανεβαίνει σε κάθε όροφο όπου υπάρχει ο κατανεμητής ορόφου

    καμία εγκατάσταση γύρω από μένα και σε κεντρικούς δρόμους όπως Φρύνης - Φορμίωνος - Φιλολάου - Νικηφορίδη δεν έχω δει από έξω κατανεμητές.

  8. #1088
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Να διορθώσω. Μέχρι και ο ίδιος πάροχος πρόσβασης μπορεί να χρησιμοποιήσει διαφορετικές μεθόδους. Τα πράγματα είναι αρκετά ρευστά με τον σημερινό κανονισμό. Στατιστικά μια περιοχή που έγινε συγκεκριμένη χρονική στιγμή θα έχει παρόμοια πράγματα.

  9. #1089
    Εγγραφή
    06-06-2007
    Περιοχή
    Βυρωνας
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    564
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus (FTTH)
    Path Level
    Fastpath
    Ναι, γιατί εσένα οι ίνες πάνε στους ορόφους εσωτερικά. Σε εμάς και σε πολλούς άλλους πάνε εξωτερικά. Οπότε λογικό μου φαίνεται ο κατανεμητής να μπαίνει μέσα ή έξω.

  10. #1090
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να διορθώσω. Μέχρι και ο ίδιος πάροχος πρόσβασης μπορεί να χρησιμοποιήσει διαφορετικές μεθόδους. Τα πράγματα είναι αρκετά ρευστά με τον σημερινό κανονισμό. Στατιστικά μια περιοχή που έγινε συγκεκριμένη χρονική στιγμή θα έχει παρόμοια πράγματα.
    ναι συμφωνώ σε αυτό που λες

    καθώς έχω δει σε άλλες περιοχές που η σωλήνα με τις οπτικές ίνες ακολουθεί τον ίδιο δρόμο με το καλώδιο του παλιού χάλκινου καλωδίου (ΟΤΕ)

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilisk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, γιατί εσένα οι ίνες πάνε στους ορόφους εσωτερικά. Σε εμάς και σε πολλούς άλλους πάνε εξωτερικά. Οπότε λογικό μου φαίνεται ο κατανεμητής να μπαίνει μέσα ή έξω.
    εξωτερικά δεν έχω δει μέχρι τώρα να πηγαίνουν

    μάλλον πρέπει να χαρτογραφήσω όλη την περιοχή του Βύρωνα και να εντοπίσω τις εγκαταστάσεις FTTH.

  11. #1091
    Εγγραφή
    06-06-2007
    Περιοχή
    Βυρωνας
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    564
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus (FTTH)
    Path Level
    Fastpath
    Αν πας στο thread για το Βύρωνα, ο πρώτος που ανέβασε φωτογραφίες, είναι εξωτερικά η εγκατάσταση

  12. #1092
    Το avatar του μέλους gravis
    gravis Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ρέα Εμφάνιση μηνυμάτων
    υπάρχει ένα κτισμένο παρτέρι με λουλούδια, και ο σωλήνας πρέπει να πάει περιμετρικά μέσα στο έδαφος,
    γι αυτό ρωτάω αν βάζουν και μεταλλικό σπιράλ μέσα στο έδαφος

    - - - Updated - - -



    ΟΚ,

    δηλαδή αν χρειασθεί σπιράλ μέσα στο έδαφος βάζουν πλαστικό σπιράλ,
    Δεν χρησιμοποιούν σπιράλ μέσα στο έδαφος, η πλαστική σωληνιτσα είναι μονοκόμματη ώστε να περνάει εύκολα ο αέρας που θα σπρώχνει την ινα

  13. #1093
    Εγγραφή
    27-02-2010
    Περιοχή
    Κάτω Πατήσια
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    60
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    Speedport Plus
    Καλησπέρα παιδιά.Την Τρίτη,μου έρχονται για τις εργασίες στην πολυκατοικία μου για την οπτική.
    Μου είπαν ότι θα τελειώσουν την ίδια μέρα.
    Δε ξέρω αν παίζει ρόλο το ότι βρήκαν εύκολο τρόπο να ανέβει η οπτική σε όλους τους ορόφους.
    Η κεντρική σκάλα έχει 3 σίδερα που φτάνουν μέχρι τον τελευταίο όροφο και μου είπαν ότι θα περαστεί από εκεί.
    Ούτε ασανσέρ ούτε τίποτα.Σε περίπτωση που τελειώσουν την ίδια μέρα την εγκατάσταση, ίντερνετ πότε προβλέπεται να έχω;

  14. #1094
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gkalas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα παιδιά.Την Τρίτη,μου έρχονται για τις εργασίες στην πολυκατοικία μου για την οπτική.
    Μου είπαν ότι θα τελειώσουν την ίδια μέρα.
    Δε ξέρω αν παίζει ρόλο το ότι βρήκαν εύκολο τρόπο να ανέβει η οπτική σε όλους τους ορόφους.
    Η κεντρική σκάλα έχει 3 σίδερα που φτάνουν μέχρι τον τελευταίο όροφο και μου είπαν ότι θα περαστεί από εκεί.
    Ούτε ασανσέρ ούτε τίποτα.Σε περίπτωση που τελειώσουν την ίδια μέρα την εγκατάσταση, ίντερνετ πότε προβλέπεται να έχω;
    υπομονή έχεις μέλλον

    δεν είναι να τελειώσει η εγκατάσταση ο πάροχος που έχει την υποδομή
    πρέπει να έρθει ο πάροχος που έχει την σύνδεση σου να κάνει τις απαραίτητες ρυθμίσεις
    μετά θα πρέπει να ξανά έρθει ο πάροχος που έχει την σύνδεση να σου φέρει τον εξοπλισμό

    υπολόγισε περίπου 3-4 μήνες.

  15. #1095
    Εγγραφή
    27-02-2010
    Περιοχή
    Κάτω Πατήσια
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    60
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    Speedport Plus
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    υπομονή έχεις μέλλον

    δεν είναι να τελειώσει η εγκατάσταση ο πάροχος που έχει την υποδομή
    πρέπει να έρθει ο πάροχος που έχει την σύνδεση σου να κάνει τις απαραίτητες ρυθμίσεις
    μετά θα πρέπει να ξανά έρθει ο πάροχος που έχει την σύνδεση να σου φέρει τον εξοπλισμό

    υπολόγισε περίπου 3-4 μήνες.
    Πόσο;;;;;;Ο ΟΤΕ είναι ο πάροχος, είναι δυνατόν να πάρει τόσο καιρό από τη στιγμή που η εγκατάσταση θα τελειώσει την Τρίτη;Σε περίπτωση που πάμε μετά τον Μάρτιο, χάνεται το κουπόνι ή από τη στιγμή που το έχω δώσει, έχει ενεργοποιηθεί;

Σελ. 73 από 1057 ΠρώτηΠρώτη ... 5363687172737475788393 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας