Σελ. 278 από 1035 ΠρώτηΠρώτη ... 258268273276277278279280283288298 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 4.156-4.170 από 15524
  1. #4156
    Εγγραφή
    11-11-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Ηλικία
    66
    Μηνύματα
    168
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    9016/12288
    ISP
    COSMOΤΕ VoIP
    Router
    FRITZ! BOX 7530
    SNR / Attn
    8(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ktiniatros81 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ....... Με φορτώνουν με μια dsl που σέρνεται (3mbps) με συνεχείς αποσυνδέσεις, ............ Ελλαδισταν 2021.....
    Και έλεγα μπας και συμβαινει μονο σε μενα αυτο με τις συνεχεις αποσυνδεσεις. Μπορει να περασουν 2 μερες ηρεμες χωρις καμμια και μετα να χτυπαει μεχρι και 15-20 αποσυνδεσεις την ημερα... (και εγω Τριανδρια) Πραγματικα Ελλαδισταν. Ευτυχως το AVM 7530 σωζει αρκετα την κατασταση γιατι με το entry2i που δινει ο ΟΤΕ στα ADSL εισαι για κλαματα στην Τριανδρια.
    Προσωπικα θα αφησω να περασει 1 χρονος πριν ζητησω οπτικη απο τον ΟΤΕ μπας και λυθουν οι "παιδικες ασθενειες" του νεου συστηματος και εκπαιδευτουν αρκετα οι τεχνικοι τους στα διαφορα προβληματα που παρουσιαζονται.

  2. #4157
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.599
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimiSCOOBY Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και έλεγα μπας και συμβαινει μονο σε μενα αυτο με τις συνεχεις αποσυνδεσεις. Μπορει να περασουν 2 μερες ηρεμες χωρις καμμια και μετα να χτυπαει μεχρι και 15-20 αποσυνδεσεις την ημερα... (και εγω Τριανδρια) Πραγματικα Ελλαδισταν. Ευτυχως το AVM 7530 σωζει αρκετα την κατασταση γιατι με το entry2i που δινει ο ΟΤΕ στα ADSL εισαι για κλαματα στην Τριανδρια.
    Προσωπικα θα αφησω να περασει 1 χρονος πριν ζητησω οπτικη απο τον ΟΤΕ μπας και λυθουν οι "παιδικες ασθενειες" του νεου συστηματος και εκπαιδευτουν αρκετα οι τεχνικοι τους στα διαφορα προβληματα που παρουσιαζονται.
    παιδικές ασθένειες δεν υπάρχουν εφόσον συνδεθείς.

    Οπότε ο χρόνος που θα περιμένεις με ότι και αν υπάρχει είναι αυτός της αναμονής μέχρι να ξεκινήσουν. Αν δεν υπάρχει υπομονή τότε ναι θα περιμένεις αλλά και πάλι δεν νομίζω ότι θα βελτιωθεί τόσο πολύ.

    Εκτός και αν μένεις σε πολυκατοικία και κάποιος άλλος έχει κάτι το "τρέξιμο" όσο αφορά την εγκατάσταση.

  3. #4158
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.180
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ktiniatros81 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα, μένω Τριανδρία Θεσσαλονίκη με πολύ κακές συνδέσεις dsl λόγω απόστασης από το κέντρο. Έτσι, είχα επιλέξει έναν wisp provider και εν μερει είχε ηρεμήσει το κεφάλι μου( παρά τα αρνητικά) και είχα διακόψει την dsl της nova. Αφού είδα στο sfbb ότι το κουπόνι με καλύπτει, προχώρησα σε αίτηση στον ΟΤΕ . Μου είπαν ότι απαραίτητη προϋπόθεση είναι να έχω dsl για να προχωρήσουμε τη διαδικασία μετατροπής σε fiber, οπότε προχώρησα πληρώνοντας και τα τέλη ενεργοποίησης. Στο τηλέφωνο με διαβεβαιωναν οτι σε ένα μήνα από την αίτηση (η οποία έγινε 21/4) θα έχει τελειώσει η διαδικασία, αντε σε εξαιρετική περίπτωση σε 1,5. Μ αυτά και μ αυτά φτάσαμε αρχές Ιούνη, οπότε πήρα τηλέφωνο στο 13888 να δω τι γίνεται γιατί πέρασαν 40 ημέρες και ούτε φωνή ούτε ακρόαση. Μου λένε θα το επισπεύσουμε και θα επικοινωνήσουμε. Με πήραν τηλέφωνο την Δευτέρα 7/6 για να κλείσουμε ραντεβού για αυτοψία με μηχανικό σήμερα Τετάρτη 9/6 8-12 το πρωί. Έβαλα λοιπόν άδεια και περίμενα σπίτι από το πρωί. Να μην τα πολυλογώ δεν εμφανίστηκε κανείς ως τις 12.30,οπότε πήρα στο 13888 και μου είπαν κάτι θα έγινε, πάντως ακόμα και στην χειρότερη περίπτωση να μην έρθουν θα σας ειδοποιήσουν και θα τους στείλουμε ειδοποίηση να δούμε τι γίνεται. Ε λοιπόν δεν με ειδοποίησε ΚΑΝΕΙΣ. Και ρωτάω εγώ τώρα....είναι σοβαρή αντιμετώπιση από εταιρεία αυτή; Με φορτώνουν με μια dsl που σέρνεται (3mbps) με συνεχείς αποσυνδέσεις, ξεπερνούν τα χρονοδιαγραμματα που μου είπαν, δεν υπάρχει κάποιος προγραμματισμός για οτιδήποτε, περιμένουμε τους θεούς μπας και δεησουν να εμφανιστούν και αυτοί δεν μπαίνουν στον κόπο να ενημερώσουν. Για όλα πρέπει εγώ να πάρω στο 13888 μπας και βγάλω άκρη. Ελλαδισταν 2021.....
    Τούμπα και Τριανδρία νομίζω ότι τις έχει η voda.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  4. #4159
    Εγγραφή
    11-11-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Ηλικία
    66
    Μηνύματα
    168
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    9016/12288
    ISP
    COSMOΤΕ VoIP
    Router
    FRITZ! BOX 7530
    SNR / Attn
    8(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τούμπα και Τριανδρία νομίζω ότι τις έχει η voda.
    Σωστα η VODAFON κανει τις υποδομες στις αυτες περιοχες

  5. #4160
    Εγγραφή
    31-07-2004
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Μηνύματα
    5.232
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    ASUS RT68U
    Ημουν φοιτητης στην Τριανδρία πριν 25χρόνια. Τα ίδια σχεδον χάλια συνεχίζονται απ' οτι βλέπω.
    Πάντως μόνο με FTTH και την ίνα στο δωμάτιό σου θα λυθουν τα προβλήματα. Η υπομονή αξίζει τον κόπο. 0 αποσυγχρονισμοί, ταχύτητα πάντα στο max, ούτε με QOS και κόφτες να παλεύεις για καλύτερη διαχείριση ουτε τίποτα.
    Η απόσταση απο το Α/Κ Τούμπας ειναι τραγική για να έχει κάποιος καλό συγχρονισμό + τα προβλήματα στις καλωδιώσεις των παλιων πολυκατοικιών.
    Τότε θυμάμαι υπήρχε 384kbps adsl και επειδή ήταν πανάκριβη ειχα το πακέτο 256kbps/128kbps Περίπου 1000 φορές πάνω πλέον σε συγχρονισμο.
    Απ' την άλλη το always online της adsl ήταν κάτι αφύσικο και εξωπραγματικό σε σχέση με την dialup τηλεφωνία.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nikgr : 10-06-21 στις 11:30.

  6. #4161
    Εγγραφή
    03-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.217
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    HA35
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου θύμισες το τέλειο fw: αποσύνδεση της συσκευής από το δίκτυο
    Οτι καλυτερο υπαρχει λεμε !

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    1:1 δεν το βλέπω να γίνεται ποτέ, στην καλύτερη 50%.
    ωρε ας γινει και 20% και 30% καλα ειναι. το 50/10 θα επρεπε να ειναι το ελαχιστο πια.


  7. #4162
    Εγγραφή
    25-01-2008
    Περιοχή
    #skg
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    18.718
    Downloads
    0
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    220/22 Mbps
    ISP
    Fiber 200
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Nokia/Speedport Plus
    Παντως κατι συμβαινει στην Τριανδρια τελευταια..συνεχεια κατι ακουω για προβληματα...
    VAMOS ARIS

  8. #4163
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.764
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimiSCOOBY Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και έλεγα μπας και συμβαινει μονο σε μενα αυτο με τις συνεχεις αποσυνδεσεις. Μπορει να περασουν 2 μερες ηρεμες χωρις καμμια και μετα να χτυπαει μεχρι και 15-20 αποσυνδεσεις την ημερα... (και εγω Τριανδρια) Πραγματικα Ελλαδισταν. Ευτυχως το AVM 7530 σωζει αρκετα την κατασταση γιατι με το entry2i που δινει ο ΟΤΕ στα ADSL εισαι για κλαματα στην Τριανδρια.
    Προσωπικα θα αφησω να περασει 1 χρονος πριν ζητησω οπτικη απο τον ΟΤΕ μπας και λυθουν οι "παιδικες ασθενειες" του νεου συστηματος και εκπαιδευτουν αρκετα οι τεχνικοι τους στα διαφορα προβληματα που παρουσιαζονται.
    Αυτά που λες για τις αποσυνδέσεις είναι για ADSL ή για FTTH?

  9. #4164
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.180
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οτι καλυτερο υπαρχει λεμε !



    ωρε ας γινει και 20% και 30% καλα ειναι. το 50/10 θα επρεπε να ειναι το ελαχιστο πια.
    Να σου πω και την λύση για bw control;
    10άρι hub.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  10. #4165
    Εγγραφή
    26-12-2020
    Μηνύματα
    38
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ktiniatros81 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα, μένω Τριανδρία Θεσσαλονίκη με πολύ κακές συνδέσεις dsl λόγω απόστασης από το κέντρο. Έτσι, είχα επιλέξει έναν wisp provider και εν μερει είχε ηρεμήσει το κεφάλι μου( παρά τα αρνητικά) και είχα διακόψει την dsl της nova. Αφού είδα στο sfbb ότι το κουπόνι με καλύπτει, προχώρησα σε αίτηση στον ΟΤΕ . Μου είπαν ότι απαραίτητη προϋπόθεση είναι να έχω dsl για να προχωρήσουμε τη διαδικασία μετατροπής σε fiber, οπότε προχώρησα πληρώνοντας και τα τέλη ενεργοποίησης. Στο τηλέφωνο με διαβεβαιωναν οτι σε ένα μήνα από την αίτηση (η οποία έγινε 21/4) θα έχει τελειώσει η διαδικασία, αντε σε εξαιρετική περίπτωση σε 1,5. Μ αυτά και μ αυτά φτάσαμε αρχές Ιούνη, οπότε πήρα τηλέφωνο στο 13888 να δω τι γίνεται γιατί πέρασαν 40 ημέρες και ούτε φωνή ούτε ακρόαση. Μου λένε θα το επισπεύσουμε και θα επικοινωνήσουμε. Με πήραν τηλέφωνο την Δευτέρα 7/6 για να κλείσουμε ραντεβού για αυτοψία με μηχανικό σήμερα Τετάρτη 9/6 8-12 το πρωί. Έβαλα λοιπόν άδεια και περίμενα σπίτι από το πρωί. Να μην τα πολυλογώ δεν εμφανίστηκε κανείς ως τις 12.30,οπότε πήρα στο 13888 και μου είπαν κάτι θα έγινε, πάντως ακόμα και στην χειρότερη περίπτωση να μην έρθουν θα σας ειδοποιήσουν και θα τους στείλουμε ειδοποίηση να δούμε τι γίνεται. Ε λοιπόν δεν με ειδοποίησε ΚΑΝΕΙΣ. Και ρωτάω εγώ τώρα....είναι σοβαρή αντιμετώπιση από εταιρεία αυτή; Με φορτώνουν με μια dsl που σέρνεται (3mbps) με συνεχείς αποσυνδέσεις, ξεπερνούν τα χρονοδιαγραμματα που μου είπαν, δεν υπάρχει κάποιος προγραμματισμός για οτιδήποτε, περιμένουμε τους θεούς μπας και δεησουν να εμφανιστούν και αυτοί δεν μπαίνουν στον κόπο να ενημερώσουν. Για όλα πρέπει εγώ να πάρω στο 13888 μπας και βγάλω άκρη. Ελλαδισταν 2021.....

    φίλε άστα να πάνε, κάτοικος τριανδρίας είμαι και εγώ... 3 μήνες και κάτι ημέρες έχουν παρέλθει από την ημέρα της αίτησής μου, τουλάχιστον είμαι στην αναμονή για την οριζόντια εδώ και πόσες μέρες, ρίχνω τηλέφωνα στον πΟΤΕ και η μόνη απάντηση που παίρνω είναι ''θα σας ενημερώσουμε το συντομότερο δυνατόν'' τι να πεις, όλες μπουρδελοεταιρίες είναι, καμία ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ δεν παρέχουν στους πελάτες τους.

  11. #4166
    Εγγραφή
    11-11-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Ηλικία
    66
    Μηνύματα
    168
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    9016/12288
    ISP
    COSMOΤΕ VoIP
    Router
    FRITZ! BOX 7530
    SNR / Attn
    8(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτά που λες για τις αποσυνδέσεις είναι για ADSL ή για FTTH?
    EINAI για ADSL σημερινη κατασταση στην Τριανδρια

  12. #4167
    Εγγραφή
    03-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.217
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    HA35
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να σου πω και την λύση για bw control;
    10άρι hub.
    ΜΑΜΑΕΙ αλλά έχω μόνο 5up
    Πέρα της πλάκας μια χαρά μου κάνει το Asus, απλά όταν ανεβάζω είναι το θέμα. Πριν αρκετά χρόνια που είχα wind από A/K είχα 50/10 και ήταν σαφέστατα καλύτερα τα πράγματα.


  13. #4168
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.764
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimiSCOOBY Εμφάνιση μηνυμάτων
    EINAI για ADSL σημερινη κατασταση στην Τριανδρια
    Και τι σχέση έχουν οι αποσυνδέσεις στην ADSL με την FTTH για να σε κάνουν να περιμένεις κάνα χρόνο πριν βάλεις το 2ο ώστε να απαλλαχθεις επιτέλους απο την 1η?

    Το πρόβλημα είναι στο χαλκό κι όχι στον εξοπλισμό του ΟΤΕ ή του εκάστοτε παρόχου.

    Λύση είναι η οπτική όχι το να φτιάξουν τον χαλκό.

  14. #4169
    Εγγραφή
    11-11-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Ηλικία
    66
    Μηνύματα
    168
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    9016/12288
    ISP
    COSMOΤΕ VoIP
    Router
    FRITZ! BOX 7530
    SNR / Attn
    8(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και τι σχέση έχουν οι αποσυνδέσεις στην ADSL με την FTTH για να σε κάνουν να περιμένεις κάνα χρόνο πριν βάλεις το 2ο ώστε να απαλλαχθεις επιτέλους απο την 1η?

    Το πρόβλημα είναι στο χαλκό κι όχι στον εξοπλισμό του ΟΤΕ ή του εκάστοτε παρόχου.

    Λύση είναι η οπτική όχι το να φτιάξουν τον χαλκό.
    Συμφωνω μαζι σου δεν εχεις αδικο ...απλα και αλλοι λογοι που δεν εχουν σχεση με το FTTH επηρρεαζουν την αποφαση

    Παντως πιστευω οτι οπως και στα αυ/τα καλο ειναι να περιμενεις λιγο για την επιλυση πιθανων προβληματων σε ολο το
    φασμα συστηματος - εκπαιδευσης συνεργειων (προσωπικη αποψη - οχι απαραιτητα 100% σωστη). Απο την εμπειρια μου
    40 χρονια τωρα σε υψηλης τεχνολογιας συστηματα παντα εβλεπα οτι υπαρχει ενα χρονικο διαστημα "προσαρμογης" εταιρειων
    και τεχνικων στο να λειτουργησει ενα συστημα σωστα σε υψηλο βαθμο αξιοπιστιας.

  15. #4170
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.764
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimiSCOOBY Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφωνω μαζι σου δεν εχεις αδικο ...απλα και αλλοι λογοι που δεν εχουν σχεση με το FTTH επηρρεαζουν την αποφαση

    Παντως πιστευω οτι οπως και στα αυ/τα καλο ειναι να περιμενεις λιγο για την επιλυση πιθανων προβληματων σε ολο το
    φασμα συστηματος - εκπαιδευσης συνεργειων (προσωπικη αποψη - οχι απαραιτητα 100% σωστη). Απο την εμπειρια μου
    40 χρονια τωρα σε υψηλης τεχνολογιας συστηματα παντα εβλεπα οτι υπαρχει ενα χρονικο διαστημα "προσαρμογης" εταιρειων
    και τεχνικων στο να λειτουργησει ενα συστημα σωστα σε υψηλο βαθμο αξιοπιστιας.
    Ήδη έχουν περάσει 2 χρόνια από την στιγμή που άρχισαν να δίνουν FTTH (με κουπόνι κιόλας) οι 3 μεγάλοι πάροχοι, χρειάζονται κι άλλο? Από posts, αν θυμάμαι καλά, οι πραγματικά πρώτοι έβλεπαν την απειρία των συνεργείων, αλλά μέσα στον 1ο χρόνο ξεπεράστηκε αυτό το θέμα.

Σελ. 278 από 1035 ΠρώτηΠρώτη ... 258268273276277278279280283288298 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας