Σελ. 251 από 1060 ΠρώτηΠρώτη ... 231241246249250251252253256261271 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 3.751-3.765 από 15888
  1. #3751
    Εγγραφή
    22-02-2013
    Μηνύματα
    1.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    ZYXEL VMG8623
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TearDrop Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πρόγραμμα του SFBB δεν επιδοτεί τον πάροχο αλλά τον τελικό καταναλωτή. Στην ουσία εμένα η δράση μου δίνει έκπτωση 13€ το μήνα και 48€ για το τέλος εγκατάστασης μέσα στο σπίτι μου. Ο πάροχος χρεώνεται το κόστος της ερωτερικής εγκατάστασης στην πολυκατοικία και αυτό δεν θα αλλάξει. Δεν υπάρχει περίπτωση αυτό το κόστος να μετακυλίσει στον τελικό καταναλωτή.

    Ακόμα κι έτσι, μιλάμε για ένα συνολικό κόστος 24 x 13 + 48 = 360 ευρώ.

    Πόσοι Έλληνες θεωρείς ότι θα είναι διατεθειμένοι να το πληρώσουν;

  2. #3752
    Εγγραφή
    06-02-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.760
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    Router
    PFSense
    Path Level
    Interleaved
    Αν ολοκληρωθεί η δράση του SFBB (που βλέπω να πηγαίνει για παράταση γιατί η απορρόφηση είναι πολύ χαμηλή) θα αρχίσουν να συμπιέζονται οι τιμές προς τα κάτω. Το πολύ πολύ να μείνει το κόστος εσωτερικής εγκατάστασης που αν δεν κάνω λάθος είναι για όλους τους παρόχους 50€

  3. #3753
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.889
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zarko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν συμβεί κάτι τέτοιο φίλε Zer0c00L, τότε το FTTH θα πάει απλά άπατο στην Ελλάδα, δεν ωφελεί σε τίποτα να κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας και να αρνούμαστε να δούμε την πραγματικότητα. Η συντριπτική πλειοψηφία της ελληνικής επικράτειας καλύπτεται αυτή τη στιγμή από το VDSL με ταχύτητες από 50 έως 200Mbps download. Η συντριπτική πλειοψηφία από αυτούς τους καταναλωτές έχουν VDSL γραμμές που τρέχουν σε γενικές γραμμές απροβλημάτιστα, εξαντλώντας τις δυνατότητές τους σε download/upload.
    Ναι αλλά προς το παρόν οι περιοχές που διαθέτουν FTTH δεν έχουν επιλογή για 100 και 200Mbps από FTTC και το 50αρι είναι κουτσά στραβά μέσω Α/Κ.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ancogsxr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άμα δεν πέσει άρμεγμα, πως……
    Ειδικά με τις οπτικές είναι απλα μια ρύθμιση
    Ας είναι μια ρύθμιση. Όταν το 200αρι έχει 55 τι τιμή περιμένεις για το 1000αρι? Θα αντικατασταθεί το 200αρι με άλλα πιο μεγάλα και κάποτε τη θέση του θα πάρει το 1000αρι.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zarko Εμφάνιση μηνυμάτων
    τάνουμε λοιπόν στον Μάρτιο του 2022 που υποτίθεται ότι λήγει το πρόγραμμα του SFBB και οι πάροχοι αρχίζουν να χρεώνουν το τέλος εγκατάστασης στους καταναλωτές. Και ας υποθέσουμε ότι μιλάμε για ένα κόστος 1000 ευρώ.
    Από την στιγμή που δεν έχει απορροφηθεί ούτε το 20% θα πάρει πάλι παράταση λογικά.

  4. #3754
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.789
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Μα τι ΛΕΤΕ?

    Τιποτε απο ολα αυτα δεν προκειται να γινει.
    Η εγκατασταση θα εξακολουθησει να ειναι επιδοτουμενη με οποιοδηποτε τροπο.
    Δειτε την περιπτωση των vdsl modem-router. Σε τιμες αγορας ενα καλο εχει 150 ευρω, και ενα σαπακι λιγοτερο.
    Ομως σε ολες μα ολες τις περιπτωσεις το δινουν σε μορφη παραχωρησης δωρεαν. Κανεις δεν χρεωθηκε κατι.
    Μια νεα εγκατασταση ftth θα συνεχισει να χρεωνεται στα ιδια επιπεδα με μια νεα vdsl, και συχνα θα δινεται δωρεαν, στα πλαισια προωθητικων ενεργειων.

    Επισης οταν δοθει 1000ρι θα κανει οσο περιπου ενα σημερινο 200ρι, αντε 10-20% παραπανω.
    Και δεν θα δωθει 1000ρι απευθειας. Κατι σε 300/500 ειναι πιο λογικο για πρωτη δοση.

    Δεν θα αργησει. Ο οτε εχει ξεκινησει και βαζει μαζικα ftth σε περιοχες με vdsl Μολις υπαρχει σχετικη δυνατοτητα εγκατεστημενης βασης θα το ανακοινωσει.
    Αλλιως δεν εχει απολυτως κανενα νοημα ολο αυτο το σκαψιμο.

    Εντωμεταξυ με τη ληξη του sfbb και την μειωση των τιμων, λογω ελευσης ταχυτερων συνδεσεων, οι τιμες στο ftth θα ειναι οπως στο σημερινο vdsl.
    Κανεις δεν προκειται να ζηταει 1000ρικα γιατι απλα δεν υπαρχουν.

  5. #3755
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zarko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν συμβεί κάτι τέτοιο φίλε Zer0c00L, τότε το FTTH θα πάει απλά άπατο στην Ελλάδα, δεν ωφελεί σε τίποτα να κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας και να αρνούμαστε να δούμε την πραγματικότητα. Η συντριπτική πλειοψηφία της ελληνικής επικράτειας καλύπτεται αυτή τη στιγμή από το VDSL με ταχύτητες από 50 έως 200Mbps download. Η συντριπτική πλειοψηφία από αυτούς τους καταναλωτές έχουν VDSL γραμμές που τρέχουν σε γενικές γραμμές απροβλημάτιστα, εξαντλώντας τις δυνατότητές τους σε download/upload.

    Πολύ απλά λοιπόν, όλοι αυτοί οι καταναλωτές δεν έχουν κανένα απολύτως κίνητρο να μεταβούν στο FTTH, μόνο και μόνο για να έχουν τις ίδιες ακριβώς επιδόσεις. Και μην αρχίσετε να μου λέτε περί χαμηλότερου ping κτλ., αυτά αφορούν ένα 0,001% του ελληνικού πληθυσμού, που είναι οι άρρωστοι gamers.

    Και παίρνω σαν χαρακτηριστική περίπτωση τη δική μου. Έχω μια 100άρα VDSL γραμμή που τρέχει οριακά μεν, αλλά σταθερά και απροβλημάτιστα για ένα χρόνο τώρα, συν δύο χρόνια πριν σε 50άρα. Παρόλο που είμαι μέσα στην τεχνολογία εδώ και τριάντα χρόνια λόγω επαγγέλματος, ακόμα κι αν έρθει το FTTH στην Αλυσίδα σε καμιά δεκαριά χρόνια κτλ., δεν βλέπω απολύτως κανέναν λόγο να μπλέξω σε καυγάδες με τη διαχειρίστρια, να προσπαθώ να πείσω τη σπιτονοικοκυρά μου να με υποστηρίξει αφού είμαι ενοικιαστής, για να κερδίσω τι ακριβώς; Να πάω απλά στα 200Mbps download/20Mbps upload; Αν ζητάνε και 1000 ευρώ για κόστος εγκατάστασης, που συνεπάγεται στη δική μας περίπτωση επιπλέον κόστος 150 ευρώ για κάθε διαμέρισμα, δεν το συζητώ καν. Το FTTH θα είναι απλά μια τελειωμένη υπόθεση στην Ελλάδα...
    επειδή είσαι από τα άτομα που σέβομαι και εκτιμώ για τις γνώσεις του αλλά και γενικά για τον σχολιασμό του στο ADSLgr.com

    θα διαφωνήσω μαζί σου φυσικά

    το FTTH είναι το μέλλον και η ελλάδα έχει χρονικό περιθώριο μέσα στο οποίο όλα τα νοικοκυριά και οι επιχειρήσεις θα πρέπει να έχουν FTTH υποδομή.

    άσε το VDSL

    ξέχνα το πεθαμένο ADSL

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα τι ΛΕΤΕ?

    Τιποτε απο ολα αυτα δεν προκειται να γινει.
    Η εγκατασταση θα εξακολουθησει να ειναι επιδοτουμενη με οποιοδηποτε τροπο.
    Δειτε την περιπτωση των vdsl modem-router. Σε τιμες αγορας ενα καλο εχει 150 ευρω, και ενα σαπακι λιγοτερο.
    Ομως σε ολες μα ολες τις περιπτωσεις το δινουν σε μορφη παραχωρησης δωρεαν. Κανεις δεν χρεωθηκε κατι.
    Μια νεα εγκατασταση ftth θα συνεχισει να χρεωνεται στα ιδια επιπεδα με μια νεα vdsl, και συχνα θα δινεται δωρεαν, στα πλαισια προωθητικων ενεργειων.

    Επισης οταν δοθει 1000ρι θα κανει οσο περιπου ενα σημερινο 200ρι, αντε 10-20% παραπανω.
    Και δεν θα δωθει 1000ρι απευθειας. Κατι σε 300/500 ειναι πιο λογικο για πρωτη δοση.

    Δεν θα αργησει. Ο οτε εχει ξεκινησει και βαζει μαζικα ftth σε περιοχες με vdsl Μολις υπαρχει σχετικη δυνατοτητα εγκατεστημενης βασης θα το ανακοινωσει.
    Αλλιως δεν εχει απολυτως κανενα νοημα ολο αυτο το σκαψιμο.

    Εντωμεταξυ με τη ληξη του sfbb και την μειωση των τιμων, λογω ελευσης ταχυτερων συνδεσεων, οι τιμες στο ftth θα ειναι οπως στο σημερινο vdsl.
    Κανεις δεν προκειται να ζηταει 1000ρικα γιατι απλα δεν υπαρχουν.
    εγώ θα έλεγα να μην είσαι τόσο σίγουρος (αν δεν ξέρεις αγαπητέ μου φίλε)

    οι εργασίες και οι σχετικές άδειες και μελέτες που τώρα είναι δωρεάν
    (εννοώ το σκάψιμο του δρόμου/πεζοδρομίου - τοποθέτηση κατανεμητών - καλωδίωση)

    αν λήξει η επιδότηση

    χρεώνονται κανονικά φίλε μου

    για ζήτα από τον οποιοδήποτε πάροχο να σου βάλει γραμμή οπτικών ινών άνευ επιδότησης sfbb.gr να μάθεις το πραγματικό κόστος που τώρα γλυτώνεις...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από την στιγμή που δεν έχει απορροφηθεί ούτε το 20% θα πάρει πάλι παράταση λογικά.
    θα πάρει παρατάσεις αλλά μέχρι πότε είναι το ζήτημα...μετά θα πέσει χρέωση και η τιμή που λέω 1.000 ευρώ (οι απαραίτητες άδειες/μελέτη/σκαψίματα/εργασίες) είναι σύμφωνα με τα δεδομένα που κόστισε στην εταιρεία που δουλεύω
    καθώς ζητήσαμε από την WIND να μας βάλει οπτικές ίνες (FTTH 200/20) σε υποκατάστημα της εταιρείας στα ΠΑΤΗΣΙΑ (ΑΓΙΟΣ ΛΟΥΚΑΣ)

  6. #3756
    Εγγραφή
    22-02-2013
    Μηνύματα
    1.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    ZYXEL VMG8623
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    επειδή είσαι από τα άτομα που σέβομαι και εκτιμώ για τις γνώσεις του αλλά και γενικά για τον σχολιασμό του στο ADSLgr.com

    θα διαφωνήσω μαζί σου φυσικά

    το FTTH είναι το μέλλον και η ελλάδα έχει χρονικό περιθώριο μέσα στο οποίο όλα τα νοικοκυριά και οι επιχειρήσεις θα πρέπει να έχουν FTTH υποδομή.

    άσε το VDSL

    ξέχνα το πεθαμένο ADSL

    - - - Updated - - -

    Ο γραπτός λόγος πολλές φορές παρεξηγείται. Το έχω αναφέρει πολλές φορές. Εννοείται ότι θα έβαζα FTTH αν ήταν διαθέσιμο στην Αλυσίδα, και εάν το επέτρεπαν οι συνθήκες. Όσον με αφορά προσωπικά, γνωρίζω πολύ καλά ότι είναι αδύνατον να μπει FTTH στη δική μας πολυκατοικία, λόγω ειδικών συνθηκών.

    Προσπάθησα να μπω στο μυαλό του μέσου Έλληνα καταναλωτή, και να φανταστώ πώς σκέφτεται. Εδώ στο φόρουμ γράφουμε μία ελάχιστη μειοψηφία, που θεωρώ ότι δεν έχουν καμία σχέση οι σκέψεις και οι ανάγκες μας με αυτές του απλού μέσου Έλληνα...

  7. #3757
    Εγγραφή
    06-02-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.760
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    Router
    PFSense
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγώ θα έλεγα να μην είσαι τόσο σίγουρος (αν δεν ξέρεις αγαπητέ μου φίλε)

    οι εργασίες και οι σχετικές άδειες και μελέτες που τώρα είναι δωρεάν
    (εννοώ το σκάψιμο του δρόμου/πεζοδρομίου - τοποθέτηση κατανεμητών - καλωδίωση)

    αν λήξει η επιδότηση

    χρεώνονται κανονικά φίλε μου

    για ζήτα από τον οποιοδήποτε πάροχο να σου βάλει γραμμή οπτικών ινών άνευ επιδότησης sfbb.gr να μάθεις το πραγματικό κόστος που τώρα γλυτώνεις...
    Το έχω αναφέρει πολλές φορές και θα το ξαναπω.
    Η δράση SFBB επιδοτεί τον καταναλωτή και όχι τον πάροχο που υλοποιεί το FTTH στην κάθε περιοχή. Αυτή η υλοποίηση επιβαρύνει τον πάροχο. Και αυτό δεν πρόκειται να αλλάξει.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    θα πάρει παρατάσεις αλλά μέχρι πότε είναι το ζήτημα...μετά θα πέσει χρέωση και η τιμή που λέω 1.000 ευρώ (οι απαραίτητες άδειες/μελέτη/σκαψίματα/εργασίες) είναι σύμφωνα με τα δεδομένα που κόστισε στην εταιρεία που δουλεύω
    καθώς ζητήσαμε από την WIND να μας βάλει οπτικές ίνες (FTTH 200/20) σε υποκατάστημα της εταιρείας στα ΠΑΤΗΣΙΑ (ΑΓΙΟΣ ΛΟΥΚΑΣ)
    Αν σας έδωσαν FTTH και ζήτησαν 1000€ αυτό σηκώνει καταγγελία στην ΕΕΤΤ. 99,9% σας έχουν δώσει μισθωμένο κύκλωμα το οποίο δεν έχει καμία σχέση με FTTH και είναι κόστος το οποίο θεωρείται λογικό.

  8. #3758
    Εγγραφή
    20-03-2006
    Μηνύματα
    341
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Mikrotik RB4011
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων

    εγώ θα έλεγα να μην είσαι τόσο σίγουρος (αν δεν ξέρεις αγαπητέ μου φίλε)

    οι εργασίες και οι σχετικές άδειες και μελέτες που τώρα είναι δωρεάν
    (εννοώ το σκάψιμο του δρόμου/πεζοδρομίου - τοποθέτηση κατανεμητών - καλωδίωση)

    αν λήξει η επιδότηση

    χρεώνονται κανονικά φίλε μου

    για ζήτα από τον οποιοδήποτε πάροχο να σου βάλει γραμμή οπτικών ινών άνευ επιδότησης sfbb.gr να μάθεις το πραγματικό κόστος που τώρα γλυτώνεις...

    - - - Updated - - -



    θα πάρει παρατάσεις αλλά μέχρι πότε είναι το ζήτημα...μετά θα πέσει χρέωση και η τιμή που λέω 1.000 ευρώ (οι απαραίτητες άδειες/μελέτη/σκαψίματα/εργασίες) είναι σύμφωνα με τα δεδομένα που κόστισε στην εταιρεία που δουλεύω
    καθώς ζητήσαμε από την WIND να μας βάλει οπτικές ίνες (FTTH 200/20) σε υποκατάστημα της εταιρείας στα ΠΑΤΗΣΙΑ (ΑΓΙΟΣ ΛΟΥΚΑΣ)

    Να σε ρωτήσω κάτι; Την εποχή της απλής τηλεφωνικής γραμμής πότε χρέωσε ό τότε Πάροχος την κατασκευή γραμμής μέσα σε πόλη; (μιλάω για πόλεις , γιατί τώρα ,όχι τα προηγόυμενα έτη, σε αραιοκατοικημένες περιοχες σου ζητά να επωμιστεί και ο πελάτης ένα μερος της γραμμής ) Στην εποχή του dsl πότε μας ζήτησε χρήματα ο Πάροχος για την εγκατάσταση του dslam ; Στην εποχή του full llu πότε μας ζήτησαν χρήματα για την συνεγκατάσταση στα ΑΚ του ΟΤΕ; Στην εποχή του vdsl ειτε απο ΑΚ είτε από KV πότε μας ζητήθηκε το οποιοδήποτε ποσό για τα τα καινούρια dslam ;

    Όλα αυτά είναι υποδομή που ανήκει στον εκάστοτε πάροχο. και ναι και οπτικές ίνες είναι υποδομή του παρόχου που τις αναπτύσει με δικά του έξοδα και τις εκμεταλλέυεται παρέχοντας υπηρεσίες. Δεν υπήρχε , ούτε θα υπάρχει χρέωση για αυτές τις υποδομές .

    Στην περίπτωση της οπτικής ίνας του καταστήματος σας , μήπως το ποσό αναφέρεται σε εγγύηση και όχι κόστος κατασκευής ;

  9. #3759
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Δεν είναι ίδια η σύγκριση. Ας πούμε ότι η οικοδομή φτιάχτηκε και δεν πέρασαν σωλήνες νερού ή τηλεφωνικά καλώδια, από την είσοδο έως κάθε διαμέρισμα.
    Τι πιστεύεις ότι θα γινόταν; Θα έκανε την εγκατάσταση η όποια εταιρεία τζάμπα ή μήπως θα την πλήρωναν οι ιδιοκτήτες της οικοδομής;

    Κάτι αντίστοιχο γίνεται με το φυσικό αέριο. Μόλις πριν από μερικά χρόνια βγήκε νόμος που υποχρεώνει τις νέες οικοδομές να έχουν εξαρχής αντίστοιχη υποδομή, ασχέτως αν υπάρχει ή όχι δίκτυο αερίου στην περιοχή. Στις παλιές που δεν υπάρχει υποδομή, η εγκατάσταση βαρύνει τους ιδιοκτήτες.
    Το ίδιο θα γίνει και με τις οπτικές ίνες. Ωστόσο προς το παρόν και λόγω έλλειψης τέτοιας υποδομής εντός του κτιρίου, βάζουμε το χέρι στην τσέπη. Απλά μέρος του κόστους το επιδοτεί το Κράτος και ένα άλλο ο πάροχος με έκπτωση.

    Βέβαια το συνολικό κόστος δεν είναι 1000€ ανά σύνδεση, όπως αναφέρθηκε. Εξαρτάται την περίπτωση και την οικοδομή. Άλλο μια μονοκατοικία και εντελώς διαφορετικό μια πολυκατοικία 30 διαμερισμάτων.
    Ο πάροχος που έχει αναλάβει την εγκατάσταση ζητά περίπου 190€ ανά σύνδεση. Το συνολικό κόστος μπορεί να είναι έως 20πλάσιο ή παραπάνω. Θα κάνει την εγκατάσταση σε όλη την οικοδομή και θα αποσβέσει την επένδυση μακροπρόθεσμα, με την σύνδεση περισσότερων διαμερισμάτων.

  10. #3760
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zarko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακόμα κι έτσι, μιλάμε για ένα συνολικό κόστος 24 x 13 + 48 = 360 ευρώ.

    Πόσοι Έλληνες θεωρείς ότι θα είναι διατεθειμένοι να το πληρώσουν;
    Μια λέξη, jetspeed

  11. #3761
    Εγγραφή
    06-02-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.760
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    Router
    PFSense
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απλά μέρος του κόστους το επιδοτεί το Κράτος και ένα άλλο ο πάροχος με έκπτωση.
    To μόνο που επιδοτεί το κράτος (η δράση SFBB δηλαδή, που είναι με Ευρωπαικά κονδύλια) είναι τα 48€ για το κόστος εγκατάστασης εντός της οικίας. Ο πάροχος δεν επιδοτεί τίποτα. Επενδύει και κατασκευάζει ένα έργο το οποίο θα εκμεταλλεύεται για πάρα πολλά χρόνια μέσω λιανικής και χονδρικής.

    Τα 190€ που αναφέρεις απο που προκύπτουν? Ολοι οι πάροχοι χρεώνουν κανονικά 50€ για την οριζόντια. Στο τέλος ο πελάτης πληρώνει 2€ αν αφαιρέσουμε τα 48€

  12. #3762
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.446
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TearDrop Εμφάνιση μηνυμάτων
    To μόνο που επιδοτεί το κράτος (η δράση SFBB δηλαδή, που είναι με Ευρωπαικά κονδύλια) είναι τα 48€ για το κόστος εγκατάστασης εντός της οικίας. Ο πάροχος δεν επιδοτεί τίποτα. Επενδύει και κατασκευάζει ένα έργο το οποίο θα εκμεταλλεύεται για πάρα πολλά χρόνια μέσω λιανικής και χονδρικής.

    Τα 190€ που αναφέρεις απο που προκύπτουν? Ολοι οι πάροχοι χρεώνουν κανονικά 50€ για την οριζόντια. Στο τέλος ο πελάτης πληρώνει 2€ αν αφαιρέσουμε τα 48€
    190€ Είναι κανονικά αλλά οι ISP το δίνουν 50€ ώς "τιμή προσφοράς" ξέχασες κι τα 13€ έκπτωση....στη τιμή του πακέτου κάθε μήνα

  13. #3763
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zarko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο γραπτός λόγος πολλές φορές παρεξηγείται. Το έχω αναφέρει πολλές φορές. Εννοείται ότι θα έβαζα FTTH αν ήταν διαθέσιμο στην Αλυσίδα, και εάν το επέτρεπαν οι συνθήκες. Όσον με αφορά προσωπικά, γνωρίζω πολύ καλά ότι είναι αδύνατον να μπει FTTH στη δική μας πολυκατοικία, λόγω ειδικών συνθηκών.

    Προσπάθησα να μπω στο μυαλό του μέσου Έλληνα καταναλωτή, και να φανταστώ πώς σκέφτεται. Εδώ στο φόρουμ γράφουμε μία ελάχιστη μειοψηφία, που θεωρώ ότι δεν έχουν καμία σχέση οι σκέψεις και οι ανάγκες μας με αυτές του απλού μέσου Έλληνα...
    Συμφωνώ 100% μαζί σου φίλε Zarko

    Θα καταλάβουν το λάθος τους ελπίζω να μην είναι αργά όμως τότε γιατί ξέρεις τα λάθη κοστίζουν και στην συγκεκριμένη περίπτωση θα κοστίζουν πολλά τότε...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TearDrop Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το έχω αναφέρει πολλές φορές και θα το ξαναπω.
    Η δράση SFBB επιδοτεί τον καταναλωτή και όχι τον πάροχο που υλοποιεί το FTTH στην κάθε περιοχή. Αυτή η υλοποίηση επιβαρύνει τον πάροχο. Και αυτό δεν πρόκειται να αλλάξει.

    Αν σας έδωσαν FTTH και ζήτησαν 1000€ αυτό σηκώνει καταγγελία στην ΕΕΤΤ. 99,9% σας έχουν δώσει μισθωμένο κύκλωμα το οποίο δεν έχει καμία σχέση με FTTH και είναι κόστος το οποίο θεωρείται λογικό.
    Αρνητικό φίλε μου TearDrop είσαι λάθος ζητήσαμε μισθωμένη γραμμή οπτικών ινών (ξέρω ακριβώς το κόστος γιατί έχω ζητήσει τέτοια γραμμή από την COSMOTE για το κεντρικό κτίριο των γραφείων της εταιρείας)

    Η εταιρεία WIND απλά είπε ότι αυτό είναι το κόστος για τις άδειες/μελέτες/σκαψίματα/εργασίες εκτός επιδότησης από την δράση sfbb.gr για αναβάθμιση γραμμής που έχουμε στην εταιρεία WIND και είναι ADSL

    δεν πληρώσαμε τίποτα απολύτως (ειδική συμφωνία) έτσι προχωράνε οι εργασίες για αναβάθμιση της ADSL σε FTTH 200/20

    καθώς το συγκεκριμένο ακίνητο (υποκατάστημα της εταιρείας) συμμετέχει στην δράση sfbb.gr με επιδότηση μέσω κουπονιού για άλλη γραμμή υπάρχουσα COSMOTE VDSL η οποία θα γίνει COSMOTE FTTH 100/10 και όπως γνωρίζετε δεν μπορούμε να βγάλουμε και δεύτερο κουπόνι...



    δεν πληρώσαμε τίποτα απολύτως

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kostinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    190€ Είναι κανονικά αλλά οι ISP το δίνουν 50€ ώς "τιμή προσφοράς" ξέχασες κι τα 13€ έκπτωση....στη τιμή του πακέτου κάθε μήνα
    ναι θα συμφωνήσω και εγώ για τα 190 ευρώ (αν θυμάστε στις αρχές της δράσης sfbb.gr μόνο η COSMOTE και η VODAFONE είχαν την τακτική των 48 ευρώ η WIND σε χρέωνε 190 ευρώ αλλά ευτυχώς το πήρε γρήγορα πίσω και συμβάδισε με τις άλλες εταιρείες.

  14. #3764
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.446
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Στη θέση σου θά τίν κράταγα vdsl100/10 κι δεν θά τίν έκανα Ftth φύσικα δεν ξέρω τίς ανάγκες τίς έταιρίας αλλά από αυτά που διαβάζω άν σου τύχει έργολαβος να κάνει έργασίες για Χ ψ λόγω, η ίνα γιόκ

  15. #3765
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kostinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στη θέση σου θά τίν κράταγα vdsl100/10 κι δεν θά τίν έκανα Ftth φύσικα δεν ξέρω τίς ανάγκες τίς έταιρίας αλλά από αυτά που διαβάζω άν σου τύχει έργολαβος να κάνει έργασίες για Χ ψ λόγω, η ίνα γιόκ
    γνωρίζω πολύ καλά αυτά που λες αλλά...

    το πρόβλημα στο συγκεκριμένο ακίνητο είναι ότι έχει μια γραμμή WIND ADSL (παλιά εγκατάσταση/καλωδίωση χαλκού) ξέρεις πώς είναι η περιοχή Πατήσια... η οποία δεν μπορεί να γίνει VDSL γιατί απλά δεν θα αποδώσει...καθώς ήδη υπάρχει άλλη γραμμή (καινούργια) COSMOTE VDSL 50/5 η οποία πιάνει με το ζόρι 30...

    έτσι κρίθηκε απαραίτητο και από την εταιρεία και από τον φορέα να αναβαθμιστούν και οι δύο γραμμές

    η WIND ADSL σε WIND FTTH 200/20 και η COSMOTE VDSL σε COSMOTE FTTH 100/10

Σελ. 251 από 1060 ΠρώτηΠρώτη ... 231241246249250251252253256261271 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας