Σελ. 262 από 1036 ΠρώτηΠρώτη ... 242252257260261262263264267272282 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 3.916-3.930 από 15539
  1. #3916
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από adiS Εμφάνιση μηνυμάτων
    https://www.cosmote.gr/cs/business/g...et_access.html

    όπως θα δεις στην σελίδα αναφέρει ταχύτητες

    Η υπηρεσία Dedicated Internet Access αξιοποιεί όλες τις διαθέσιμες τεχνολογίες (οπτική ίνα, ασύρματη τεχνολογία ή χαλκό). Έτσι, η σύνδεση της επιχείρησής σου στο Internet διαθέτει ένα μεγάλο εύρος ταχυτήτων, από 10Mbps μέχρι 1000 Mbps (1 Gbps), ικανό να καλύψει κάθε της ανάγκη. Επιπλέον, η ταχύτητα ανόδου και η ταχύτητα καθόδου είναι ίδιες και ταυτόχρονες, πράγμα που διευκολύνει ακόμα περισσότερο την πρόσβαση στο δίκτυο.

    οπότε πιθανόν στην περιοχή της εταιρείας που εργάζεσαι δεν μπορεί να δώσει παραπάνω.
    αυτό είχα δει τότε και εγώ και ήθελα το Gigabit αλλά όταν μίλησα με την υπεύθυνη μεγάλων εταιρικών πελατών μου το ξέκοψαν...έτσι μπήκε η 100/100
    μόλις ολοκληρωθεί και η επισκευή του backup adsl
    θα ανεβάσω σχετικές φωτογραφίες από το HUAWEI (Switch) και από το CISCO (Router) όπως και το κομμάτι που τερματίζει η οπτική ίνα στο Rack.
    δεν έχω παράπονο πάντως οι τεχνικοί που ασχολούνται με αυτό το κομμάτι είναι πάρα πολύ καλοί στην δουλειά τους και ευγενικοί και φυσικά ομιλητικοί (μου λύσανε αρκετές απορίες εμένα του "τυραννόσαυρου".)

  2. #3917
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Πιο πίσω λέει ο Zero οτι πλέον δίνουν άλλον εξοπλισμό για τις οπτικές και δεν ξέρει τί είναι, τώρα λέει πως έχει βάλει DIA και του έχουν δώσει Huawei Και Cisco με management απο την cosmote.
    Και ο καημένος ο κόσμος ψάχνει να δει αν ο ΟΤΕ θα αρχίσει να δίνει router όπως Inalan/HCN αντί για απλό Ont για τις FTTH.


    Δεν έχει σχέση αυτό που έχουν βάλει στην εταιρία που δουλεύεις με το FTTH/C που συζητάμε εδώ

  3. #3918
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kostinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μόνο κόμβος ΆΡΗ μπόρεσα να βρω μέ τα παρακάτω....
    <<DATA
    Οπτική 100
    Οπτική 1000
    Οπτική 10000
    Πρόσβαση SHDSL2
    Πρόσβαση SHDSL4 >>

    http://www.otewholesale.gr/network-coverage
    Πάντος μπορούν να δώσουν μέχρι 10Gbps...
    Στα τηλ δέν τους εμπιστεύομαι, γιατι ο κάθε πωλητής θα πει το δικό του...
    Τώρα όταν λές ξεκλείδωτη ταχύτητα τι ενωείς, φτάνεις 1Gbps;;;;;......
    Καταρχήν όταν ζητήσεις το COSMOTE DIA

    Δεν μιλάς με πωλητή στο τηλέφωνο

    η επικοινωνία γίνεται κατευθείαν με το τμήμα μεγάλων εταιρικών πελατών (από εκεί κάλεσε η κυρία που είναι το "αφεντικό")

    η πλήρης ονομασία είναι COSMOTE DIA over Metro Ethernet

    ο τεχνικός που μίλησα σήμερα κατά την εγκατάσταση είπε ότι δεν υποστηρίζει αυτήν την στιγμή ταχύτητα παραπάνω από τα 100/100 (αργότερα μπορεί να αλλάξει αυτό)

    ότι αφορά την προσωπική μου σύνδεση FTTH 100/10 πιάνει παραπάνω και στο Download και στο Upload (οι δοκιμές έγιναν με κατέβασμα αρχείων από torrent από Internet Download Manager και από το Steam.)

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πιο πίσω λέει ο Zero οτι πλέον δίνουν άλλον εξοπλισμό για τις οπτικές και δεν ξέρει τί είναι, τώρα λέει πως έχει βάλει DIA και του έχουν δώσει Huawei Και Cisco με management απο την cosmote.
    Και ο καημένος ο κόσμος ψάχνει να δει αν ο ΟΤΕ θα αρχίσει να δίνει router όπως Inalan/HCN αντί για απλό Ont για τις FTTH.

    Δεν έχει σχέση αυτό που έχουν βάλει στην εταιρία που δουλεύεις με το FTTH/C που συζητάμε εδώ
    ότι αφορά αυτό που είπα για εξοπλισμό που έχει ONT/ROUTER αφορά γραμμή FTTH 100/10 και FTTH 200/20 σαν αυτές που βάζουν σε ιδιώτες απλά μπαίνουν και σε επιχειρήσεις

    από αυτόν τον εξοπλισμό θα στείλω φωτογραφίες για να δείτε τι είναι αυτό το ONT/ROUTER γιατί πιθανόν να μπει και στους οικιακούς αργότερα...

  4. #3919
    Εγγραφή
    20-03-2006
    Μηνύματα
    340
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Mikrotik RB4011
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταρχήν όταν ζητήσεις το COSMOTE DIA

    Δεν μιλάς με πωλητή στο τηλέφωνο

    η επικοινωνία γίνεται κατευθείαν με το τμήμα μεγάλων εταιρικών πελατών (από εκεί κάλεσε η κυρία που είναι το "αφεντικό")

    η πλήρης ονομασία είναι COSMOTE DIA over Metro Ethernet

    ο τεχνικός που μίλησα σήμερα κατά την εγκατάσταση είπε ότι δεν υποστηρίζει αυτήν την στιγμή ταχύτητα παραπάνω από τα 100/100 (αργότερα μπορεί να αλλάξει αυτό)

    ότι αφορά την προσωπική μου σύνδεση FTTH 100/10 πιάνει παραπάνω και στο Download και στο Upload (οι δοκιμές έγιναν με κατέβασμα αρχείων από torrent από Internet Download Manager και από το Steam.)
    Έχει μεγαλύτερες ταχύτητες. Στο μέγαρο μουσικής θεσσαλονίκης που είχε σκοτινή ίνα μέχρι την Ερμού , μπήκε cosmote dia με ταχύτητα 300/300 . μάλιστα υπάρχει και δυνατότητα αύξησης σε 1000/1000 σε λίγα κλικ.

  5. #3920
    Εγγραφή
    15-10-2006
    Μηνύματα
    2.002
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Alexgtigti Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να γίνει δουλειά θα πρέπει ο ΟΤΕ κάποια στιγμή στο FTTH να καταργήσει την υποχρεωτική σταθερή τηλεφωνία! Όπως κάνει η INALAN που δίνει 28 ευρώ το 200ρι! Αν το κάνει αυτό ΟΤΕ να δίνει π.χ με 45 ευρώ μόνο internet 1GBps θα βάλουν όλοι!
    Επειδή εσύ, μπορεί να μην θέλεις σταθερή τηλεφωνία,
    σημαίνει ότι δεν την θέλουν και όλοι οι άλλοι ?

  6. #3921
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.773
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgep138 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή εσύ, μπορεί να μην θέλεις σταθερή τηλεφωνία,
    σημαίνει ότι δεν την θέλουν και όλοι οι άλλοι ?
    Tο "υποχρεωτική" που γράφει το είδες?

    Όποιος θέλει να έχει, όποιος θέλει να μην έχει, προφανώς με την αντίστοιχη μείωση τιμής.

  7. #3922
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.579
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Σκοτεινες ινες, σκοτεινοι πωλητες, πωλητριες αφεντρες (οτετζουδες μαστιγοφορες... picture this)
    Σημερα μαθαμε οτι στην εταιρεια του zero-cool δινουν μονο 100/100 και τιποτε αλλο.
    Ε πως θα γινει, δεν γινεται αυτη η εταιρεια να εχει μονο καλα. Ας παρει και λιγο κατιμα.

    Σε αλλα νεα, προφανως και υπαρχουν σε ενα κουτι ont και router. Το περιεργο θα ηταν να μην υπηρχαν.
    Χαμηλοτερα κοστη, ενα κουτι, ενα τροφοδοτικο. Η avm απο οτι εχω δει εχει ηδη τετοιο.
    Οσο για το θεμα της διαχειρισης, ειναι απολυτα εφικτο να τα βαλουν σε ενα κουτι, αλλα το κομματι του ont να παραμεινει blackbox.
    Με ξεχωριστους επεξεργαστες και management. Απλα τα βαζουν και τα δυο στην ιδια πλακετα.

  8. #3923
    Εγγραφή
    20-07-2012
    Μηνύματα
    145
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    52218/5215
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300S
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    όπως το λέει η COSMOTE DIA μέσω οπτικών ινών (FTTH) 100/100 με BackUp κύκλωμα ADSL (αυτό το φτιάχνουν ακόμα γιατί κάποια "...." έγινε στο κέντρο...και δεν συγχρονίζει)

    σύντομα θα ανεβάσω φωτογραφίες από το HUAWEI και από το CISCO

    επίσης θα ανέβουν φωτογραφίες που αφορούν την εγκατάσταση οπτικών ινών (στην περιοχή Κάτω Πατήσια/Άγιος Λουκάς) από WIND FTTH 200/20 και COSMOTE FTTH 100/10 και τον εξοπλισμό.
    Πως προκύπτει ο όρος FTTH στο DIA? Άλλο FTTH, άλλο DIA. Στην περιοχή της εταιρείας σου, έχουν γίνει έργα FTTH απο την Cosmote ?

  9. #3924
    Εγγραφή
    10-06-2006
    Περιοχή
    Eastattica
    Μηνύματα
    473
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote, AWMN
    Router
    RB5009UG+S+IN
    Path Level
    Interleaved
    Υπάρχει μισθωμένο κύκλωμα από VF που παίζει αυτή τη στιγμή στα 400/400.

    Πιθανών εκεί που είναι η εταιρία του Zero να μην υποστηρίζονται παραπάνω ταχύτητες.

    Off topic closed.

  10. #3925
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.599
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    Σε άλλα νέα αν και αρνητικό όσο αφορά την cosmote, μπήκε σε φίλο ftth 200 cosmote. Εγω με hcn, δοκιμάσαμε 3 διαφορετικά παιχνίδια το ping μου είναι καλύτερο κατα 10ms περίπου.

  11. #3926
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.773
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από toketog Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πως προκύπτει ο όρος FTTH στο DIA?
    Λογικά χρησιμοποιεί τον όρο για να περιγράψει ότι έρχεται οπτική ίνα μέχρι τον εξοπλισμό τους μέσα στο κτήριο/εταιρεία.

  12. #3927
    Εγγραφή
    23-07-2010
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    471
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    220d/80u Mbps
    ISP
    Cosmote
    Router
    ZTE MC801a TL1043Nv5 owrt
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RpMz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει μισθωμένο κύκλωμα από VF που παίζει αυτή τη στιγμή στα 400/400.

    Πιθανών εκεί που είναι η εταιρία του Zero να μην υποστηρίζονται παραπάνω ταχύτητες.

    Off topic closed.
    Στο μισθωμένο παίρνεις όσο μπορείς να πληρώσεις. Δεν είναι οικιακά πακέτα για να έχει συγκεκριμένες ταχύτητες. Το κύκλωμα φτιάχνεται αποκλειστικά για σένα. Εξαρτάται μόνο από τον εξοπλισμό του δακτυλίου (μου φαίνεται δύσκολο να έχουν αφήσει το συγκεκριμένο ring με συσκευές 100mbit).

    Κι εγώ στην εταιρεία έχω 200/200 VF με λίγο παραπάνω από 1€ το Mbit (μεταξύ μας αυτό). Ρώτησα για Gbit και γίνεται (ο εξοπλισμός είναι συμβατός...

    Και άλλο είναι το FTTH (gpon) και άλλο το DIA (για να μην ξεχάσουμε και αυτά που ξέρουμε).

  13. #3928
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από toketog Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πως προκύπτει ο όρος FTTH στο DIA? Άλλο FTTH, άλλο DIA. Στην περιοχή της εταιρείας σου, έχουν γίνει έργα FTTH απο την Cosmote ?
    ναι φίλε μου αν δεις πιο πάνω το λέω ότι το DIA είναι μέσω Fiber


    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από adiS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε άλλα νέα αν και αρνητικό όσο αφορά την cosmote, μπήκε σε φίλο ftth 200 cosmote. Εγω με hcn, δοκιμάσαμε 3 διαφορετικά παιχνίδια το ping μου είναι καλύτερο κατα 10ms περίπου.
    εξαρτάται από την δρομολόγηση που κάνει από την μία η COSMOTE και από την άλλη η HCN

    π.χ εγώ που παίζω GTA V / FIVE M RP έχω καλύτερη δρομολόγηση με την COSMOTE FTTH (χαμηλότερο ping) από φίλο που είναι με VODAFONE FTTH (οποίος έχει υψηλό ping)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Zer0c00L : 22-04-21 στις 00:18.

  14. #3929
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.855
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Μα DIA και FTTH είναι 2 διαφορετικά πράγματα. Εσύ εννοείς οπτική ίνα, αλλά η οπτική ίνα ΔΕΝ ονομάζεται FTTH. Απλώς Fiber.

  15. #3930
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λογικά χρησιμοποιεί τον όρο για να περιγράψει ότι έρχεται οπτική ίνα μέχρι τον εξοπλισμό τους μέσα στο κτήριο/εταιρεία.
    χρησιμοποιώ τον ορισμό που δίνει η ίδια η COSMOTE

    αλλά σωστό είναι και αυτό που λες εσύ φίλε ThReSh.

Σελ. 262 από 1036 ΠρώτηΠρώτη ... 242252257260261262263264267272282 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας