Σελ. 323 από 1059 ΠρώτηΠρώτη ... 303313318321322323324325328333343 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 4.831-4.845 από 15878
  1. #4831
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.259
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    μακαρι γιατι αληθεια δε τη παλευω αλλο... το upload με εχει σκισει.

    συζηταγαμε με ενα φιλο να παρουμε κανα προγραμμα unlimited με 2 sim (ζηλεψα απο τους αλλους εδω μεσα)....
    Ρε μην γκρινιάζετε...!!!
    Έχετε 5Mbit upload και δεν την παλεύετε... Κοιτάτε και μας με τα 750kbit...

  2. #4832
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.604
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    δεν γνωρίζω τι ισχύει σε άλλες χώρες που δεν έχουν επιδότηση, αλλά και να σταματήσει η επιδότηση δεν νομίζω να χρεώνουν μετά οι εταιρείες την εγκατάσταση.

    Το σκεπτικό μου είναι ότι εδώ χωρίς να πληρώνουν κάνουν παράπονα, που να τους πεις ότι θα πληρώσουν κιόλας.

  3. #4833
    Εγγραφή
    03-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.219
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    HA35
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε μην γκρινιάζετε...!!!
    Έχετε 5Mbit upload και δεν την παλεύετε... Κοιτάτε και μας με τα 750kbit...
    και τα 2 απαραδεκτα ειναι πια.
    στην εποχη της πληροφοριας ειναι τροχοπεδη τετοιες ταχυτητες.


  4. #4834
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.884
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από adiS Εμφάνιση μηνυμάτων
    αλλά και να σταματήσει η επιδότηση δεν νομίζω να χρεώνουν μετά οι εταιρείες την εγκατάσταση.
    Στο Lux που είναι ο κουμπάρος μου του είπαν ότι τη φέρνουν μέχρι το πεζοδρόμιο αλλά για να μπει μέσα είναι δικά του έξοδα με δικό του εργολάβο. 4ψήφιο νούμερο το κόστος, ευτυχώς μετακόμισε σε σπίτι που είχε ήδη εγκατάσταση οπτικής.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ThReSh : 24-09-21 στις 12:38.

  5. #4835
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.259
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από adiS Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν γνωρίζω τι ισχύει σε άλλες χώρες που δεν έχουν επιδότηση, αλλά και να σταματήσει η επιδότηση δεν νομίζω να χρεώνουν μετά οι εταιρείες την εγκατάσταση.

    Το σκεπτικό μου είναι ότι εδώ χωρίς να πληρώνουν κάνουν παράπονα, που να τους πεις ότι θα πληρώσουν κιόλας.
    Καλάααα. όταν παλιά σου χρεώναν τέλη ενεργοποίησης για την adsl και πλήρωνες και χ ποσό για κάποιο από τα σαπάκια τα CPE, όταν έρθει η ώρα για την οπτική της οποίας η εγκατάσταση θέλει συνεργεία κλπ, όλα να τα περιμένεις.
    Ελπίζω να έχεις δίκιο, αλλά δεν αποκλείω τίποτα

  6. #4836
    Εγγραφή
    03-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.219
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    HA35
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από adiS Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν γνωρίζω τι ισχύει σε άλλες χώρες που δεν έχουν επιδότηση, αλλά και να σταματήσει η επιδότηση δεν νομίζω να χρεώνουν μετά οι εταιρείες την εγκατάσταση.

    Το σκεπτικό μου είναι ότι εδώ χωρίς να πληρώνουν κάνουν παράπονα, που να τους πεις ότι θα πληρώσουν κιόλας.
    Mια χαρα δικαιολογια θα βρουν για να μη γινει ποτε τιποτα dsl το νεο isdn


  7. #4837
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.604
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    καταλαβαίνω πως το σκέφτεστε(το ίδιο σκέφτομαι και εγώ) και σίγουρα καλά κάνουμε και ήμαστε καχύποπτη, αλλά το ποσοστό των πολυκατοικιών που όλοι οι ιδιοκτήτες θα συμφωνήσουν να πληρώσουν την εγκατάσταση δεν θα είναι ούτε το 1%.

    Οπότε θα βρουν κάτι ώστε να είναι το κόστος λογικό για τον κάθε χρήστη ξεχωριστά. Έμμεσα θα τα πάρουν τα λεφτά, το θέμα είναι πως θα γίνει αυτό. Σίγουρα όχι με το "μοντέλο" που έχουμε τώρα υπόψιν, δηλαδή δεν υπάρχει επιδότηση, πλήρωσε τετραψήφιο νούμερο για να γίνει.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος adiS : 24-09-21 στις 13:00.

  8. #4838
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.259
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    E ok, το πολύ - πολύ να πουν 50/100 τέλος ενεργοποίησης και κανα 20άρικο παραπάνω τιμή από τους άλλους που κάναν τσάμπα την εγκατάσταση με την επιδότηση..

  9. #4839
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.604
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    E ok, το πολύ - πολύ να πουν 50/100 τέλος ενεργοποίησης και κανα 20άρικο παραπάνω τιμή από τους άλλους που κάναν τσάμπα την εγκατάσταση με την επιδότηση..
    επίσης τι θα γίνει και με τα ενοικιαζόμενα σπίτια, αν είναι ο νοικάρης να πληρώνει το κόστος για την εγκατάσταση π.χ. δεν δέχεται ο ιδιοκτήτης να πληρώσει, προβλέπω όταν θα φεύγουν να ξηλώνουν και τις οπτικές ίνες.

    Είναι πολλά τα ερωτήματα και τα προβλήματα που θα πρέπει να λυθούν. Ευτυχώς έχουμε μέλλον ακόμα με την επιδότηση.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο Lux που είναι ο κουμπάρος μου του είπαν ότι τη φέρνουν μέχρι το πεζοδρόμιο αλλά για να μπει μέσα είναι δικά του έξοδα με δικό του εργολάβο. 4ψήφιο νούμερο το κόστος, ευτυχώς μετακόμισε σε σπίτι που είχε ήδη εγκατάσταση οπτικής.
    νομίζω έπρεπε να πληρώσει και μετά όταν φύγει να κάνει αυτό που ανέφερα

  10. #4840
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ θα έλεγα για να μην τους χαριστεί κανα εγκεφαλικό μια και καλή αργότερα, να τους πεις να το κάνετε τώρα. Γιατί προβλέπω να φτάνει στιγμή που αυτοί που αρνήθηκαν την εγκατάσταση στην πολυκατοικία τους της οπτικής όταν υπάρχει διαθεσιμότητα, να καλούνται να πληρώσουν τίποτα χιλιαρικάκια όταν καποια στιγμή αποφασιστεί να καταργηθεί ο χαλκός. (του τύπου "όταν υπήρχε η επιδότηση αρνηθήκατε, τώρα που καταργείται ο χαλκός δεν μπορείτε να βάλετε με επιδότηση οπτική ίνα. Θα πρέπει να επιβαρυνθείτε εσεις το κόστος, ή να μείνετε χωρίς σταθερό τηλέφωνο").
    Ξέρω ότι ακούγεται λίγο "κουλό" σαν σενάριο να συμβεί αυτό, αλλά ποτέ δεν ξέρεις.
    Επιπλέον, από ότι έχω διαβάσει εγώ προσωπικά εδώ μέσα, τα συνεργεία που περνάνε τις οπτικές κάνουν πολύ καλή και προσεγμένη δουλειά. Στη βράση κολλάει το σίδερο, κάντε το να ξεμπερδεύετε.
    Θα συμφωνήσω 100%

    Αργότερα που δεν θα υπάρχει επιδότηση αν θέλουν FTTH να έχουν έτοιμα και τα ευρώπουλα να στάξουν...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από adiS Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν γνωρίζω τι ισχύει σε άλλες χώρες που δεν έχουν επιδότηση, αλλά και να σταματήσει η επιδότηση δεν νομίζω να χρεώνουν μετά οι εταιρείες την εγκατάσταση.

    Το σκεπτικό μου είναι ότι εδώ χωρίς να πληρώνουν κάνουν παράπονα, που να τους πεις ότι θα πληρώσουν κιόλας.
    έτσι νομίζεις...

    στο εξωτερικό την οπτική ίνα (όπου είναι διαθέσιμη) στην φέρνουν μέχρι το πεζοδρόμιο

    μετά αναλαμβάνεις εσύ με το ανάλογο κόστος (βάση χώρας - πόλης) έχω ακούσει και τιμές (4 ψηφία)

    εδώ στην ελλάδα και συγκεκριμένα στην αθήνα και το κόστος ξεπερνάει τα 1.000 ευρώ

    στην γειτονιά μου όταν μου έβαζαν τις οπτικές ίνες επειδή τους φαινόταν υπερβολικό το νούμερο έπιασαν τον εργολάβο του συνεργείου και ρώτησαν χωρίς επιδότηση πόσο θα κοστίσει...όταν άκουσαν ενδεικτικά την τιμή που τους είπε ο άνθρωπος όταν ολοκληρώθηκε σε εμάς η εγκατάσταση άρχισαν όλες οι πολυκατοικίες να βάζουν...

  11. #4841
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.944
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο Lux που είναι ο κουμπάρος μου του είπαν ότι τη φέρνουν μέχρι το πεζοδρόμιο αλλά για να μπει μέσα είναι δικά του έξοδα με δικό του εργολάβο. 4ψήφιο νούμερο το κόστος, ευτυχώς μετακόμισε σε σπίτι που είχε ήδη εγκατάσταση οπτικής.
    Εδώ πάνω, στα πιο βόρεια "προάστεια", με την οπτική ίνα ήδη στο πεζοδρόμιο και για να τη φέρουν εντός οικίας --> 2200 ευρώ...

    Οπότε βλέποντας ότι κάπου αυτά γίνονται δωρεάν, "σκυλιάζω" όταν δεν υπάρχει ανταπόκριση. Δυστυχώς θα έρθει η στιγμή της λήξης όπως λέτε, και μετά η εγκατάσταση θα τσούζει λίγο...
    Ανυπόγραφος

  12. #4842
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.604
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων

    έτσι νομίζεις...

    στο εξωτερικό την οπτική ίνα (όπου είναι διαθέσιμη) στην φέρνουν μέχρι το πεζοδρόμιο

    μετά αναλαμβάνεις εσύ με το ανάλογο κόστος (βάση χώρας - πόλης) έχω ακούσει και τιμές (4 ψηφία)

    εδώ στην ελλάδα και συγκεκριμένα στην αθήνα και το κόστος ξεπερνάει τα 1.000 ευρώ

    στην γειτονιά μου όταν μου έβαζαν τις οπτικές ίνες επειδή τους φαινόταν υπερβολικό το νούμερο έπιασαν τον εργολάβο του συνεργείου και ρώτησαν χωρίς επιδότηση πόσο θα κοστίσει...όταν άκουσαν ενδεικτικά την τιμή που τους είπε ο άνθρωπος όταν ολοκληρώθηκε σε εμάς η εγκατάσταση άρχισαν όλες οι πολυκατοικίες να βάζουν...
    το μέλλον θα δείξει, τώρα μόνο εικασίες κάνουμε.

    Ο εργολάβος καλά έκανε και τους είπε το ποσό. Απλώς δεν είναι μέντιουμ να τους πει ποιος θα τον πληρώνει όταν δεν θα υπάρχει η επιδότηση.

    Ούτε και εμείς ήμαστε, αλλά το να είναι 10 διαμερίσματα και τα 3 να θέλουν να βάλουν και θα πρέπει να πληρώσουν όλη την εγκατάσταση αυτοί, δεν είναι λογικό και κανείς δεν θα το πληρώσει.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ πάνω, στα πιο βόρεια "προάστεια", με την οπτική ίνα ήδη στο πεζοδρόμιο και για να τη φέρουν εντός οικίας --> 2200 ευρώ...

    Οπότε βλέποντας ότι κάπου αυτά γίνονται δωρεάν, "σκυλιάζω" όταν δεν υπάρχει ανταπόκριση. Δυστυχώς θα έρθει η στιγμή της λήξης όπως λέτε, και μετά η εγκατάσταση θα τσούζει λίγο...
    αλήθεια μιλάμε για μονοκατοικία ή πολυκατοικία? Αν είναι πολυκατοικία τα 2200 είναι για την εγκατάσταση σε όλο το κτίριο ή μόνο για σένα?

  13. #4843
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.698
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    ΞΕΜΠΕΡΔΕΥΕΤΕ

    Οσοι μπορείτε να βάλετε ίνα και δεν βάζετε , ΕΙΣΑΣΤΕ ΒΛΑΚΕΣ
    Επιδότηση θα υπάρχει για πολλά χρόνια, είμαστε στην εποχή αντικατάστασης του χαλκού από ίνα.

    Οσοι μπερδεύετε το φυσικό αέριο με την ίνα, κοιτάξτε την διατομή των σωλήνων/καλωδιώσεων

    Οσοι μετράτε ταχύτητες vdsl/ίνας αγνοείτε την απουσία προβλημάτων της ίνας και τις δυνατότητες αναβάθμισης.

    Το φτηνότερο για 2 χρόνια λόγω επιδότησης είναι κίνητρο, το όποιο μέλλον λέει ΙΝΑ

    Κάντε ότι κατεβάσει η γκλάβα σας
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  14. #4844
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.944
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από adiS Εμφάνιση μηνυμάτων
    αλήθεια μιλάμε για μονοκατοικία ή πολυκατοικία? Αν είναι πολυκατοικία τα 2200 είναι για την εγκατάσταση σε όλο το κτίριο ή μόνο για σένα?
    Μονοκατοικία. Σε πολυκατοικία το (συνολικό) κόστος θα ήταν σημαντικά υψηλότερο.
    Ανυπόγραφος

  15. #4845
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.698
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ πάνω, στα πιο βόρεια "προάστεια", με την οπτική ίνα ήδη στο πεζοδρόμιο και για να τη φέρουν εντός οικίας --> 2200 ευρώ...

    Οπότε βλέποντας ότι κάπου αυτά γίνονται δωρεάν, "σκυλιάζω" όταν δεν υπάρχει ανταπόκριση. Δυστυχώς θα έρθει η στιγμή της λήξης όπως λέτε, και μετά η εγκατάσταση θα τσούζει λίγο...
    Πες περισσότερα, σας δουλεύουν και σας βρήκαν αγαθούς.
    Υπάρχει ίνα στον δρόμο ?
    ή ένας κ@υλιάρης θέλει να βάλει ίνα σπίτι του ?

    Μήπως θέλει να βάλει ίνα που συνδέει καφάο σπίτι του? Θα την πληρώσει.
    Στο sfbb υπάρχει δυνατότητα?

    ΥΓ
    Θα αργήσει να έρθει η στιγμή να κοπεί η επιδότηση.
    Και όταν τελειώσει η επιδότηση της γραμμής (και όχι της εγκατάστασης), στα 2 χρόνια, μπορείς να βάλεις 50άρα πάνω από οπτική. Αν σου φτάνει, δουλεύει άψογα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimitri_ns : 24-09-21 στις 13:42.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

Σελ. 323 από 1059 ΠρώτηΠρώτη ... 303313318321322323324325328333343 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας