Σελ. 12 από 1058 ΠρώτηΠρώτη ... 271011121314172232 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 166-180 από 15856
  1. #166
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξερουμε αν ο ΟΤΕ δινει στο Περιστερι από καμπινες FTTH?
    εχω ρωτησει πολλες φορες ακομα δεν μου εχουν πει!

    - - - Updated - - -



    εκει όμως ανηκουν στο Α/Κ ΑΛΥΣΙΔΑ, στο Α/Κ ΠΑΤΗΣΙΑ που ειμαστε εμεις οι καμπινες θα είναι από Wind και τωρα δεν υπαρχουν καν!
    θα τα προλαβει τα περισσοτερα αν όχι όλα η INALAN με FTTH 100/100.
    Για το A/K ΑΡΗΣ όμως η vodafone εχει βαλει ηδη.
    Το θεμα είναι ότι εδώ λογικα θελει καμπινες από ΟΤΕ ετσι δεν είναι?
    δλδ οποιος εχει την καμπινα θα δινει και FTTH από οσες γινεται να δωσει, δεν το ξερω αυτό.
    διάβασες τι είπα για την περίπτωση μου και για την δράση SFBB

    Η περιοχή του Βύρωνα είναι υπό την κάλυψη VODAFONE

    Στην δική μου περιοχή Παγκράτι (Αθήνα) η δράση λέει COSMOTE/VODAFONE

    Ο τεχνικός που ήρθε σήμερα μου ανάφερε ότι η υποδομή οπτικής ίνας καλύπτει και τους τρεις παρόχους (COSMOTE/VODAFONE/WIND) το φρεάτιο από έξω από την πολυκατοικία είναι VODAFONE εγώ είμαι COSMOTE και η πρόταση για να μπω στην δράση ήρθε από το 13888 (COSMOTE) και στην πολυκατοικία οι ενδιαφερόμενοι εκτός από μένα (COSMOTE) είναι ένας (VODAFONE) και ένας (WIND) όλοι θα πάρουμε επιδότηση από την δράση όλοι θα έχουμε σύνδεση οπτικής ίνας με τον πάροχο μας.

    υπάρχει συνεργασία και των τριών πάροχων (COSMOTE/VODAFONE/WIND) σε επίπεδο Α/Κ και ΚΑΜΠΙΝΑΣ αλλά και ΥΠΟΔΟΜΗΣ.

  2. #167
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Όχι δεν τα έχω διαβάσει δεν παρακολουθούσα το θέμα τώρα μόλις μπήκα και έγραψα. Δεν παρακολουθώ τα πάντα στο φόρουμ. Ευχαριστώ πάντως θα τα κοιτάξω.

  3. #168
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι δεν τα έχω διαβάσει δεν παρακολουθούσα το θέμα τώρα μόλις μπήκα και έγραψα. Δεν παρακολουθώ τα πάντα στο φόρουμ. Ευχαριστώ πάντως θα τα κοιτάξω.
    τίποτα

    έχεις δει αν σε καλύπτει η δράση SFBB καθώς συμφέρει μιας και σου έρχεται η οπτική ίνα μέχρι το διαμέρισμα

    εγώ επειδή η INALAN δεν υπάρχει περίπτωση να έρθει από τα μέρη μου Παγκράτι (Δήμος Αθήνας)

    προτίμησα την λύση SFBB να απολαύσω σύνδεση οπτικής ίνας 100/10 με την COSMOTE και βλέπουμε...

  4. #169
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Δεν τα έχω κοιτάξει πρέπει να τα ψάξω καλα, θα το δω όμως ευχαριστω και πάλι εμένα δεν έχει οτε ούτε καν καμπίνες ακόμα δεν έχουμε άλλα η Inalan τώρα βάζει στην γειτονιά μου. Στο Περιστέρι ενδιαφέρομαι για τον αδερφό μου που δεν έχει διαθέσιμο ούτε ζευγάρι χαλκό!!

  5. #170
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    και πρέπει να το εκμεταλλευτούν όλοι τώρα που υπάρχει η επιδότηση και η εγκατάσταση και όλες οι εργασίες γίνονται δωρεάν γιατί όταν λήξει θα πρέπει να πληρώσεις για να γίνουν όλα αυτά ένα αξιοσέβαστο ποσό (περίπου στα 1000 ευρώ χοντρικά από ότι μου είπε)
    Δεν νομίζω να ισχύσει αυτό και να περιμένουν μετά να δουν πολλούς νέους πελάτες.

    - - - Updated - - -

    1. Τα συμβόλαια αυτά τι πέναλτι έχουν για λύση ?
    2. Αν πας αλλού (πληρώσεις το πέναλτι) το κουπόνι μεταφέρεται στον νέο πάροχο για τους υπόλοιπους μήνες ?

  6. #171
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Η δράση αφορά FTTH, δηλαδή οπτική ίνα μέχρι το κτίριο/διαμέρισμα.
    Το ότι σε μια περιοχή υπάρχουν νέες καμπίνες FTTC, δεν σημαίνει ότι θα δώσουν FTTH από αυτές. Ίσως πολύ αργότερα, αν κι εφόσον...
    Για να δεις ποιες περιοχές έχουν ήδη ή σύντομα κάλυψη FTTH, θα πας στην ιστοσελίδα της δράσης και θα το ψάξεις μέσω του ταχυδρομικού κώδικα που ανήκει η οικοδομή.
    Το Περιστέρι δεν είναι σε αυτές τις περιοχές και δεν προβλέπεται τα επόμενα τουλάχιστον 2-3 χρόνια (κατ' εμέ).

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από k.m. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν νομίζω να ισχύσει αυτό και να περιμένουν μετά να δουν πολλούς νέους πελάτες.

    1. Τα συμβόλαια αυτά τι πέναλτι έχουν για λύση ?
    2. Αν πας αλλού (πληρώσεις το πέναλτι) το κουπόνι μεταφέρεται στον νέο πάροχο για τους υπόλοιπους μήνες ?
    Δεν είναι υποχρεωτικό να διακόψουν τα συμβόλαια που έχουν, εκτός αν θέλουν να αλλάξουν πάροχο.
    Ο πάροχος που έχει αναλάβει την περιοχή, περνά την οπτική μέχρι τον κεντρικό κατανεμητή και από εκεί στους υποκατανεμητές σε κάθε όροφο. Αυτό μπορεί να γίνει με τον πρώτο που θα κάνει αίτηση σύνδεσης, αλλά χρειάζεται οι συγκατάθεση της πλειοψηφίας (για να μην υπάρχουν θέματα και καθυστερήσεις).
    Από τους υποκατανεμητές θα συνδεθούν αργότερα τα διαμερίσματα με εργασίες και υλικά του εκάστου παρόχου με τον οποίων κάθε διαμέρισμα θα έρθει σε επικοινωνία. Δεν είμαι υποχρεωτικό να το κάνουν τώρα.

    Με απλά λόγια εσύ κάνεις το αίτημα και αργότερα εγώ σε άλλο διαμέρισμα, όταν λήξει το συμβόλαιό μου, απλά συνδέομαι σε πάροχο όποιον θέλω και γρήγορα.

  7. #172
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Δεν με κατάλαβες. Πάω σε COSMOTE και συμφωνούμε με Χ ποσό τον μήνα - Υ πόσο που είναι το κουπόνι τον μήνα. Τους δίνω το κουπόνι/κωδικό και με συνδέουν κανονικά.

    Σε 3 μήνες θέλω να πάω φορητότητα σε VODAFON γιατί μου κάπνισε ή γιατί μου τα σπάσανε.

    Οπότε:
    1. Τα συμβόλαια αυτά (FTTH) τι πέναλτι έχουν για λύση ?
    2. Αν πας αλλού (πληρώσεις το πέναλτι) το κουπόνι μεταφέρεται στον νέο πάροχο για τους υπόλοιπους μήνες ?

  8. #173
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    1. Λογικά θα έχουν πέναλτι που θα αναφέρεται στο συμβόλαιο.

    2. Καλό το ερώτημα, αλλά διαβάζοντας την ιστοσελίδα της δράσης, βγάζω το συμπέρασμα ότι δεν μεταφέρεται. Και αυτό διότι με την έναρξη της σύμβασης το κουπόνι εξαργυρώνεται και μάλιστα αν δεν ενεργοποιηθεί μέχρι τέλος Μαρτίου 2019, ακυρώνεται.
    Αλλά ας πούμε ότι μεταφέρεται η έκπτωση των 13€ στο πάγιο για το υπόλοιπό των μηνών. Στον νέο πάροχο θα πληρώσεις πάλι τέλος σύνδεσης (190€) και μάλιστα χωρίς έκπτωση που είχες στον προηγούμενο πάροχο.

  9. #174
    Εγγραφή
    22-02-2013
    Μηνύματα
    1.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    ZYXEL VMG8623
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    ακόμα και αν υπάρχει άρνηση θα πρέπει να τα βάλει με την COSMOTE/VODAFONE/WIND πράγμα ασύμφορο για να κινηθεί κάποιος νομικά όπως καταλαβαίνετε

    Καλά έκανες και περιέγραψες την δική σου περίπτωση, όπου όμως όλες οι συνθήκες είναι ιδανικές, είσαι διαχειριστής και ιδιοκτήτης, και αν καταλαβαίνω καλά, δεν υπάρχουν αντιρρήσεις από τους υπόλοιπους ιδιοκτήτες για την τοποθέτηση οπτικής ίνας.

    Στη δική μου περίπτωση ισχύουν ακριβώς τα αντίθετα, είμαι ένας απλός ενοικιαστής και η (μόνιμη) διαχειρίστρια δεν υπάρχει καμία απολύτως περίπτωση να επιτρέψει τις εργασίες που είναι απαραίτητες στους κοινόχρηστους χώρους. Θα φέρει επιτόπου την αστυνομία και θα κάνει μηνύσεις για αυτόφωρα αδικήματα σε οποιοδήποτε συνεργείο προσπαθήσει να κάνει την οποιαδήποτε εργασία χωρίς την συγκατάθεσή της. Εξάλλου μόνος σου είπες ότι είναι απαραίτητο να έχει προηγηθεί συνέλευση των ιδιοκτητών που θα δίνουν τη συγκατάθεσή τους.

    Επίσης η διαχειρίστρια είναι δικαστική υπάλληλος και παίζει στα δάχτυλα τις νομικές διαδικασίες. Πριν μερικά χρόνια, άφησε επί δέκα ολόκληρες μέρες όλη την πολυκατοικία χωρίς ανελκυστήρα, είχε πάει και είχε κλείσει τον διακόπτη λειτουργίας, και αρνιόταν πεισματικά να τον ξανανοίξει. Ρώτησα τον δικηγόρο μου και αυτό είναι αυτόφωρο αδίκημα. Έφερα την αστυνομία και έκανα καταγγελία και ζήτησα τη σύλληψή της, εφόσον αρνήθηκε και ενώπιον της αστυνομίας να θέσει ξανά σε λειτουργία το ασανσέρ!

    Το αποτέλεσμα; Μία τρύπα στο νερό. Η αστυνομία δεν μπορούσε να κάνει απολύτως τίποτα, γιατί τους δήλωσε ότι τη συγκεκριμένη περίοδο είχε παραιτηθεί από διαχειρίστρια, και ο νόμος λέει ότι ο διαχειριστής που έχει δηλώσει παραίτηση δεν είναι υποχρεωμένος να προβεί σε καμία απολύτως ενέργεια, μέχρι τη στιγμή που θα οριστεί νέος διαχειριστής από νέα γενική συνέλευση. Οι αστυνομικοί που είχαν έρθει μου είπαν: "Έχεις πέσει σε ειδική περίπτωση ανθρώπου, περιπτωσάρα!"

    Ευτυχώς που έχω μια άριστη σύνδεση στα 50/5 Mbps που ανά πάσα στιγμή μπορώ να αναβαθμίσω στα 100/10Mbps, δεν νομίζω ότι θα χρειαζόμουν ποτέ κάτι παραπάνω, αλλά και να χρειαζόμουν δεν υπάρχει καμία περίπτωση να το αποκτήσω, όχι στη συγκεκριμένη πολυκατοικία τουλάχιστον και με τη συγκεκριμένη διαχειρίστρια...

  10. #175
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από k.m. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν νομίζω να ισχύσει αυτό και να περιμένουν μετά να δουν πολλούς νέους πελάτες.

    - - - Updated - - -

    1. Τα συμβόλαια αυτά τι πέναλτι έχουν για λύση ?
    2. Αν πας αλλού (πληρώσεις το πέναλτι) το κουπόνι μεταφέρεται στον νέο πάροχο για τους υπόλοιπους μήνες ?
    1. Τα συμβόλαια αυτά έχουν 24 μήνες δέσμευση άρα και το πέναλτι είναι ανάλογο αν λύσεις το συμβόλαιο
    2. Δεν νομίζω να μπορείς να το κάνεις πιο ξεκάθαρο βέβαια θα φαίνεται στην ιστοσελίδα της δράσης

    και όμως ισχύει φίλε μου καθώς το είπε ο άνθρωπος που κάνει την μελέτη για να μπει η οπτική ίνα οποίος δεν έχει κανένα συμφέρον και ήταν ξεκάθαρος στο θέμα του κόστους

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zarko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά έκανες και περιέγραψες την δική σου περίπτωση, όπου όμως όλες οι συνθήκες είναι ιδανικές, είσαι διαχειριστής και ιδιοκτήτης, και αν καταλαβαίνω καλά, δεν υπάρχουν αντιρρήσεις από τους υπόλοιπους ιδιοκτήτες για την τοποθέτηση οπτικής ίνας.

    Στη δική μου περίπτωση ισχύουν ακριβώς τα αντίθετα, είμαι ένας απλός ενοικιαστής και η (μόνιμη) διαχειρίστρια δεν υπάρχει καμία απολύτως περίπτωση να επιτρέψει τις εργασίες που είναι απαραίτητες στους κοινόχρηστους χώρους. Θα φέρει επιτόπου την αστυνομία και θα κάνει μηνύσεις για αυτόφωρα αδικήματα σε οποιοδήποτε συνεργείο προσπαθήσει να κάνει την οποιαδήποτε εργασία χωρίς την συγκατάθεσή της. Εξάλλου μόνος σου είπες ότι είναι απαραίτητο να έχει προηγηθεί συνέλευση των ιδιοκτητών που θα δίνουν τη συγκατάθεσή τους.

    Επίσης η διαχειρίστρια είναι δικαστική υπάλληλος και παίζει στα δάχτυλα τις νομικές διαδικασίες. Πριν μερικά χρόνια, άφησε επί δέκα ολόκληρες μέρες όλη την πολυκατοικία χωρίς ανελκυστήρα, είχε πάει και είχε κλείσει τον διακόπτη λειτουργίας, και αρνιόταν πεισματικά να τον ξανανοίξει. Ρώτησα τον δικηγόρο μου και αυτό είναι αυτόφωρο αδίκημα. Έφερα την αστυνομία και έκανα καταγγελία και ζήτησα τη σύλληψή της, εφόσον αρνήθηκε και ενώπιον της αστυνομίας να θέσει ξανά σε λειτουργία το ασανσέρ!

    Το αποτέλεσμα; Μία τρύπα στο νερό. Η αστυνομία δεν μπορούσε να κάνει απολύτως τίποτα, γιατί τους δήλωσε ότι τη συγκεκριμένη περίοδο είχε παραιτηθεί από διαχειρίστρια, και ο νόμος λέει ότι ο διαχειριστής που έχει δηλώσει παραίτηση δεν είναι υποχρεωμένος να προβεί σε καμία απολύτως ενέργεια, μέχρι τη στιγμή που θα οριστεί νέος διαχειριστής από νέα γενική συνέλευση. Οι αστυνομικοί που είχαν έρθει μου είπαν: "Έχεις πέσει σε ειδική περίπτωση ανθρώπου, περιπτωσάρα!"

    Ευτυχώς που έχω μια άριστη σύνδεση στα 50/5 Mbps που ανά πάσα στιγμή μπορώ να αναβαθμίσω στα 100/10Mbps, δεν νομίζω ότι θα χρειαζόμουν ποτέ κάτι παραπάνω, αλλά και να χρειαζόμουν δεν υπάρχει καμία περίπτωση να το αποκτήσω, όχι στη συγκεκριμένη πολυκατοικία τουλάχιστον και με τη συγκεκριμένη διαχειρίστρια...
    ναι είμαι τυχερός καθώς εκτός από ιδιοκτήτης του διαμερίσματος στην πολυκατοικία είμαι και ο διαχειριστής

    από εκεί και πέρα η υπογραφή του διαχειριστή είναι απαραίτητη για να γίνουν οι εργασίες εξωτερικά και εσωτερικά της πολυκατοικίας (στους κοινόχρηστους χώρους)

    πιθανόν δεν με κατάλαβες/παρεξήγησες αυτά που είπα η Γ.Σ της πολυκατοικίας δεν χρειάζεται για έγκριση απλά γίνεται για ενημέρωση τους
    δηλαδή για να τους πω τι εργασίες θα γίνουν στους κοινόχρηστους χώρους και αν υπάρχει κάποιο ενδιαφέρον από τα υπόλοιπα 19 διαμερίσματα της πολυκατοικίας ώστε να κάνει αίτηση
    δεν χρειάζεται καμία έγκριση από κανέναν άλλον ιδιοκτήτη της πολυκατοικίας

    σκέψου ότι στην πολυκατοικία είμαστε 20 διαμερίσματα σε 5 ορόφους

    από την στιγμή που εγώ ως ιδιοκτήτης διαμερίσματος θέλω το FTTH να φτάσει στο διαμέρισμα μου πάει και τελείωσε ακόμα και να μην συμφωνούν μαζί μου οι ιδιοκτήτες των υπόλοιπων 19 διαμερισμάτων δεν μπορούν να κάνουν τίποτα απολύτως καθώς οι εργασίες δεν επιβαρύνουν την πολυκατοικία - δεν κάνουν ζημιά στην πολυκατοικία αντιθέτως στην περίπτωση μας καθώς νοικιάζονται διαμερίσματα στο Airbnb δίνει αξία η επένδυση αυτή
    τι θέλω να πω απλά ότι καλύπτομαι από την υπάρχουσα/ισχύουσα νομοθεσία και κανείς δεν μπορεί να κάνει τίποτα υπάρχει η νομική κάλυψη/προστασία και από τους τρεις (COSMOTE/VODAFONE/WIND) αφού οι εργασίες γίνονται από κοινού.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η δράση αφορά FTTH, δηλαδή οπτική ίνα μέχρι το κτίριο/διαμέρισμα.
    Το ότι σε μια περιοχή υπάρχουν νέες καμπίνες FTTC, δεν σημαίνει ότι θα δώσουν FTTH από αυτές. Ίσως πολύ αργότερα, αν κι εφόσον...
    Για να δεις ποιες περιοχές έχουν ήδη ή σύντομα κάλυψη FTTH, θα πας στην ιστοσελίδα της δράσης και θα το ψάξεις μέσω του ταχυδρομικού κώδικα που ανήκει η οικοδομή.
    Το Περιστέρι δεν είναι σε αυτές τις περιοχές και δεν προβλέπεται τα επόμενα τουλάχιστον 2-3 χρόνια (κατ' εμέ).

    - - - Updated - - -


    Δεν είναι υποχρεωτικό να διακόψουν τα συμβόλαια που έχουν, εκτός αν θέλουν να αλλάξουν πάροχο.
    Ο πάροχος που έχει αναλάβει την περιοχή, περνά την οπτική μέχρι τον κεντρικό κατανεμητή και από εκεί στους υποκατανεμητές σε κάθε όροφο. Αυτό μπορεί να γίνει με τον πρώτο που θα κάνει αίτηση σύνδεσης, αλλά χρειάζεται οι συγκατάθεση της πλειοψηφίας (για να μην υπάρχουν θέματα και καθυστερήσεις).
    Από τους υποκατανεμητές θα συνδεθούν αργότερα τα διαμερίσματα με εργασίες και υλικά του εκάστου παρόχου με τον οποίων κάθε διαμέρισμα θα έρθει σε επικοινωνία. Δεν είμαι υποχρεωτικό να το κάνουν τώρα.

    Με απλά λόγια εσύ κάνεις το αίτημα και αργότερα εγώ σε άλλο διαμέρισμα, όταν λήξει το συμβόλαιό μου, απλά συνδέομαι σε πάροχο όποιον θέλω και γρήγορα.
    χρειάζεται απλά η συναίνεση του διαχειριστή καθώς οι εργασίες γίνονται σε κοινόχρηστους χώρους

    δεν χρειάζεται καμία συγκατάθεση/συναίνεση/έγκριση από κανέναν άλλο ιδιοκτήτη αρκεί ένας ιδιοκτήτης να πει ότι θέλει να μπει στην δράση και να βάλει οπτική ίνα στο διαμέρισμα του
    τότε ο διαχειριστής οφείλει να δώσει την συναίνεση του για να γίνουν οι απαραίτητες εργασίες για να γίνει αυτό
    η υποδομή γίνεται και εξυπηρετεί όλους τους παρόχους και ο κάθε πελάτης συνδέεται σε αυτήν με τον πάροχο του

    Η δική μου περίπτωση είναι η ιδανική καθώς είμαι ο διαχειριστής και έδωσα την συναίνεση μου / συγκατάθεση μου για να ξεκινήσουν οι εργασίες των υποδομών εξωτερικά και εσωτερικά της πολυκατοικίας (καθώς μπορούν να συνδεθούν και τα καταστήματα που έχουμε στην πολυκατοικία)

    είμαι βέβαια και ο πρώτος ιδιοκτήτης που θα συνδεθεί με οπτική ίνα στο διαμέρισμα του

    πήγα και είδα εργασίες που έγιναν στην περιοχή μου το αποτέλεσμα είναι άψογο και από αισθητικής μεριάς και από τεχνικής μεριάς

    π.χ εμείς θα χρειαστούμε έναν κεντρικό κατανεμητή - έναν εξωτερικό κατανεμητή για τα καταστήματα και σε κάθε όροφο (έχουμε 5 ορόφους) έναν κατανεμητή ορόφου δηλαδή σύνολο (7) εφτά κουτιά με δομημένη καλωδίωση

    μένει να ξεκαθαρίσω με την COSMOTE το θέμα της VDSL με δύο κανάλια φωνής (ISDN) τι θα γίνει...καμία άλλη λεπτομέρεια δεν έχω

    ήδη μου έχουν στείλει το miniUPS μένει το ρούτερ (Speedport Plus) από την COSMOTE και ο εξοπλισμός για την οπτική ίνα αυτό από ότι μου είπαν είναι της ΝΟΚΙΑ
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Zer0c00L : 20-11-18 στις 19:02.

  11. #176
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Ενημερωτικά για τους κοινόχρηστους χώρους, αν υπάρχει ομόφωνη απόφαση της συνέλευσης ιδιοκτητών να μην γίνουν εργασίες, τότε FTTH δεν μπαίνει. Σε ιδιωτική περιουσία αποφασίζει ο ιδιοκτήτης.

    Σε παράξενους γείτονες - διαχειριστές, εκτυπώνετε και τους δίνετε τον νόμο 4463/2017.

  12. #177
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από k.m. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν με κατάλαβες. Πάω σε COSMOTE και συμφωνούμε με Χ ποσό τον μήνα - Υ πόσο που είναι το κουπόνι τον μήνα. Τους δίνω το κουπόνι/κωδικό και με συνδέουν κανονικά.

    Σε 3 μήνες θέλω να πάω φορητότητα σε VODAFON γιατί μου κάπνισε ή γιατί μου τα σπάσανε.

    Οπότε:
    1. Τα συμβόλαια αυτά (FTTH) τι πέναλτι έχουν για λύση ?
    2. Αν πας αλλού (πληρώσεις το πέναλτι) το κουπόνι μεταφέρεται στον νέο πάροχο για τους υπόλοιπους μήνες ?
    δεν έχει να κάνεις καμία συμφωνία φίλε μου στην ιστοσελίδα που σε παραπέμπει η δράση είναι συγκεκριμένες οι τιμές ανάλογα το πακέτο που θα επιλέξεις

    To SFBB κουπόνι έχει συνολική οικονομική αξία που καλύπτει τις ακόλουθες παροχές:

    Διαδικτυακή σύνδεση υπερυψηλής ταχύτητας που επιδοτείται με 13€/μήνα, για μέγιστο διάστημα 24 μηνών
    Εφάπαξ κόστος σύνδεσης που επιδοτείται με 48€

    Σύνολο επιδότησης 360 ευρώ για 24 μήνες

    π.χ στην δική μου περίπτωση που επέλεξα την COSMOTE που είμαι πελάτης

    Αρχική τιμή: 49,5€ (ανά μήνα)
    Τελική τιμή μετά την επιδότηση: 36,5€ (ανά μήνα)

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενημερωτικά για τους κοινόχρηστους χώρους, αν υπάρχει ομόφωνη απόφαση της συνέλευσης ιδιοκτητών να μην γίνουν εργασίες, τότε FTTH δεν μπαίνει. Σε ιδιωτική περιουσία αποφασίζει ο ιδιοκτήτης.

    Σε παράξενους γείτονες - διαχειριστές, εκτυπώνετε και τους δίνετε τον νόμο 4463/2017.
    Ευχαριστώ για τον νόμο φίλε emeliss

    δεν χρειάζεται καμία ομόφωνη απόφαση της Γ.Σ αρκεί να δώσει συναίνεση ο διαχειριστής (την υπογραφή του) για να γίνουν οι εργασίες στους κοινόχρηστους χώρους (αλλά από ότι μου είπαν δεν έχουν αντιμετωπίσει θέματα με τους διαχειριστές τουλάχιστον στον Βύρωνα - Παγκράτι.

    η Γ.Σ γίνεται απλά για ενημέρωση της έναρξης των εργασιών και αν υπάρχει ενδιαφέρον από κανέναν άλλο ώστε να προλάβει μέχρι να ξεκινήσουν οι εργασίες (20 ημέρες) να κάνει τα σχετικά ώστε να συνδεθεί και εκείνος μιας και είμαι ο πρώτος στην πολυκατοικία

    όποιος και να φέρει αντίρρηση/άρνηση απλά τον γράφω στα παλιά μου τα υποδήματα και προχωράνε οι εργασίες υποδομής κανονικά στους κοινόχρηστους χώρους και στο διαμέρισμα μου από εκεί και πέρα βάζει όποιος θέλει στο δικό του διαμέρισμα (εννοείται ότι θα έχει την υπογραφή μου/συναίνεση μου) σε όποιον πάροχο θέλει αφού καλύπτονται και οι τρεις (COSMOTE/VODAFONE/WIND)

  13. #178
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Η ομόφωνη είναι για την απόρριψη. Ακόμα και αν διαφωνεί ο διαχειριστής, χωρίς ομόφωνη απόφαση διαφωνίας, οι εργασίες προχωρούν.

  14. #179
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ομόφωνη είναι για την απόρριψη. Ακόμα και αν διαφωνεί ο διαχειριστής, χωρίς ομόφωνη απόφαση διαφωνίας, οι εργασίες προχωρούν.
    αν συμφωνεί ο διαχειριστής όμως? και δίνει την έγκριση του και ο ιδιοκτήτης του διαμερίσματος που θέλει να μπει η οπτική ίνα
    πάει και τελείωσε οι εργασίες προχωρούν κανονικά και τελειώνει το θέμα
    άλλωστε ωφελούνται όλοι και ξέρεις τι μου αρέσει ότι αυτός ο κατανεμητής που έχει η πολυκατοικία από το 1960-70 που χτίστηκε θα γίνει διακοσμητικός (τουλάχιστον στην δική μου περίπτωση) καθώς θα παίρνω την οπτική ίνα από τον όροφο μου και κατευθείαν μέσω πρίζας στο δωμάτιο μου.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zarko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά έκανες και περιέγραψες την δική σου περίπτωση, όπου όμως όλες οι συνθήκες είναι ιδανικές, είσαι διαχειριστής και ιδιοκτήτης, και αν καταλαβαίνω καλά, δεν υπάρχουν αντιρρήσεις από τους υπόλοιπους ιδιοκτήτες για την τοποθέτηση οπτικής ίνας.

    Στη δική μου περίπτωση ισχύουν ακριβώς τα αντίθετα, είμαι ένας απλός ενοικιαστής και η (μόνιμη) διαχειρίστρια δεν υπάρχει καμία απολύτως περίπτωση να επιτρέψει τις εργασίες που είναι απαραίτητες στους κοινόχρηστους χώρους. Θα φέρει επιτόπου την αστυνομία και θα κάνει μηνύσεις για αυτόφωρα αδικήματα σε οποιοδήποτε συνεργείο προσπαθήσει να κάνει την οποιαδήποτε εργασία χωρίς την συγκατάθεσή της. Εξάλλου μόνος σου είπες ότι είναι απαραίτητο να έχει προηγηθεί συνέλευση των ιδιοκτητών που θα δίνουν τη συγκατάθεσή τους.

    Επίσης η διαχειρίστρια είναι δικαστική υπάλληλος και παίζει στα δάχτυλα τις νομικές διαδικασίες. Πριν μερικά χρόνια, άφησε επί δέκα ολόκληρες μέρες όλη την πολυκατοικία χωρίς ανελκυστήρα, είχε πάει και είχε κλείσει τον διακόπτη λειτουργίας, και αρνιόταν πεισματικά να τον ξανανοίξει. Ρώτησα τον δικηγόρο μου και αυτό είναι αυτόφωρο αδίκημα. Έφερα την αστυνομία και έκανα καταγγελία και ζήτησα τη σύλληψή της, εφόσον αρνήθηκε και ενώπιον της αστυνομίας να θέσει ξανά σε λειτουργία το ασανσέρ!

    Το αποτέλεσμα; Μία τρύπα στο νερό. Η αστυνομία δεν μπορούσε να κάνει απολύτως τίποτα, γιατί τους δήλωσε ότι τη συγκεκριμένη περίοδο είχε παραιτηθεί από διαχειρίστρια, και ο νόμος λέει ότι ο διαχειριστής που έχει δηλώσει παραίτηση δεν είναι υποχρεωμένος να προβεί σε καμία απολύτως ενέργεια, μέχρι τη στιγμή που θα οριστεί νέος διαχειριστής από νέα γενική συνέλευση. Οι αστυνομικοί που είχαν έρθει μου είπαν: "Έχεις πέσει σε ειδική περίπτωση ανθρώπου, περιπτωσάρα!"

    Ευτυχώς που έχω μια άριστη σύνδεση στα 50/5 Mbps που ανά πάσα στιγμή μπορώ να αναβαθμίσω στα 100/10Mbps, δεν νομίζω ότι θα χρειαζόμουν ποτέ κάτι παραπάνω, αλλά και να χρειαζόμουν δεν υπάρχει καμία περίπτωση να το αποκτήσω, όχι στη συγκεκριμένη πολυκατοικία τουλάχιστον και με τη συγκεκριμένη διαχειρίστρια...
    αυτή η διαχειρίστρια έπρεπε να έχει εμένα ιδιοκτήτη (σκέψου να ήμουν ο ιδιοκτήτης του διαμερίσματος που νοικιάζεις) θα στην έκανα άλογο δεν με νοιάζει ότι επαγγελματική ιδιότητα και να είχε
    θα είχε υποβάλλει την παραίτηση της από την διαχείριση και θα χρειαζόταν άμεσα ψυχολογική/ψυχιατρική στήριξη
    αν τα έβαζε μαζί μου απλά την λυπάμαι...δεν γεννήθηκε αυτός που θα φέρει αντίρρηση σε κάτι που θέλω

  15. #180
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.691
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    [QUOTE=Zer0c00L;6492412]αν συμφωνεί ο διαχειριστής όμως? και δίνει την έγκριση του και ο ιδιοκτήτης του διαμερίσματος που θέλει να μπει η οπτική ίνα
    πάει και τελείωσε οι εργασίες προχωρούν κανονικά και τελειώνει το θέμα
    άλλωστε ωφελούνται όλοι και ξέρεις τι μου αρέσει ότι αυτός ο κατανεμητής που έχει η πολυκατοικία από το 1960-70 που χτίστηκε θα γίνει διακοσμητικός (τουλάχιστον στην δική μου περίπτωση) καθώς θα παίρνω την οπτική ίνα από τον όροφο μου και κατευθείαν μέσω πρίζας στο δωμάτιο μου.

    - - - Updated - - -



    αυτή η διαχειρίστρια έπρεπε να έχει εμένα ιδιοκτήτη (σκέψου να ήμουν ο ιδιοκτήτης του διαμερίσματος που νοικιάζεις) θα στην έκανα άλογο δεν με νοιάζει ότι επαγγελματική ιδιότητα και να είχε
    θα είχε υποβάλλει την παραίτηση της από την διαχείριση και θα χρειαζόταν άμεσα ψυχολογική/ψυχιατρική στήριξη
    αν τα έβαζε μαζί μου απλά την λυπάμαι...δεν γεννήθηκε αυτός που θα φέρει αντίρρηση σε κάτι που θέλω[/QUOTE]

    Εχω κάτι δουλίτσες, μπορώ να σε νοικιάσω για λίγο ?
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

Σελ. 12 από 1058 ΠρώτηΠρώτη ... 271011121314172232 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας