Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 41
  1. #1
    Εγγραφή
    03-10-2022
    Μηνύματα
    51
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Περνώντας πριν από τη διασταύρωση Αρχαίου Θεάτρου και Λιοσίων παρατήρησα συνεργείο που έκανε εμφύσηση της οπτικής ίνας στον αγωγό που είχε εγκαταστήσει η Vodafone. Ρώτησα τον υπεύθυνο και μου είπε ότι λογικά η διαθεσιμότητα ftth δε θα βγει εκτός χρονοδιαγράμματος που αναφέρεται στο broadband-assist.gov.gr , όπου αναφέρει ως η ημερομηνία διαθεσιμότητας στο δίκτυο ftth στο κέντρο του Μενιδίου και 550 μ. πέριξ του παλιού Α.Κ. του ΟΤΕ όπου τα σκαψίματα ολοκληρώθηκαν προ τριμήνου , την 21η Ιουλίου . Άντε , με το καλό γιατί δεν παλεύεται άλλο η 30άρα

  2. #2
    Εγγραφή
    16-01-2013
    Μηνύματα
    40
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Απο ότι βλέπω απο το site της vodafone έχει αρχίσει και δίνει την δυνατότητα αιτήσεων για σύνδεση με οπτική ίνα μέχρι 1gbps.
    Όχι όμως όπου έχει εγκαταστήσει καμπίνες.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος savvas994 : 22-08-23 στις 17:20.

  3. #3
    Εγγραφή
    03-10-2022
    Μηνύματα
    51
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Αυτά στην περιοχή γύρω από το Α/Κ , δηλαδή στο κέντρο ;

  4. #4
    Εγγραφή
    03-10-2022
    Μηνύματα
    51
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Σήμερα βρίσκεται στη γειτονιά συνεργείο της Vodafone που περνάει την οδική ίνα μέσα στους σωλήνες και όπως μου είπε ο υπεύθυνος σε ένα περίπου μήνα θα φανεί σε όλο το κεντρικό Μενιδι διαθεσιμότητα 1 Gbps . Για να δούμε …

  5. #5
    Εγγραφή
    03-10-2022
    Μηνύματα
    51
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Από σήμερα διαθέσιμη ταχύτητα έως 1 Gbps για όλο το κεντρικό Μενιδι μέσω Vodafone fiber ! Ένα δάκρυ κύλησε …!

  6. #6
    Εγγραφή
    26-01-2018
    Μηνύματα
    60
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Παιδια να ρωτησω οποιος γνωριζει, σκοπευω να μετακομισω στο Μενιδι τους επομενους μηνες, στην περιοχη Μποσκιζα! Ξερει κανεις τι παιζει εκει απο ιντερνετ? Γνωστος μου ειχε μεγαλο θεμα εκει περυσι με vdsl που ειχε βαλει που του εκανε συνεχεια διακοπες και δεν επιανε ποτε 100αρι! Ξερουμε αν μπηκαν εκει οπτικες ινες ή αν ειναι στο προγραμμα να μπουν?

  7. #7
    Εγγραφή
    16-01-2013
    Μηνύματα
    40
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Δεν έχουν μπει οπτικές ίνες, δεν έχουμε δει ακόμα κάποιο αρχείο που να έχει την περιοχή στα υπόψιν θέλω να πιστεύω οτι είμαστε οι επόμενοι αφού στο κεντρικό Μενίδι οι εργασίες ολοκληρώθηκαν.
    Απο ίντερνετ έχω cosmote όντως σε 100αρι δεν το συζητάμε αλλά η 50αρα δεν δείχνει να έχει συχνά προβλήματα.

  8. #8
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.751
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jasonas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδια να ρωτησω οποιος γνωριζει, σκοπευω να μετακομισω στο Μενιδι τους επομενους μηνες, στην περιοχη Μποσκιζα! Ξερει κανεις τι παιζει εκει απο ιντερνετ? Γνωστος μου ειχε μεγαλο θεμα εκει περυσι με vdsl που ειχε βαλει που του εκανε συνεχεια διακοπες και δεν επιανε ποτε 100αρι! Ξερουμε αν μπηκαν εκει οπτικες ινες ή αν ειναι στο προγραμμα να μπουν?
    Τσεκάρεις τον χάρτη εδώ τι γίνεται..
    https://www.broadband-assist.gov.gr/...03941208%7D%7D

    θα ανανεώνεται συνέχεια με νέα έργα..
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  9. #9
    Εγγραφή
    26-01-2018
    Μηνύματα
    60
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από savvas994 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο ίντερνετ έχω cosmote όντως σε 100αρι δεν το συζητάμε αλλά η 50αρα δεν δείχνει να έχει συχνά προβλήματα.
    Εσυ ποιο προγραμμα εχεις συγκεκριμενα? Ο φιλος που λεω ειχε βαλει 100αρι vdsl και πραγματικα αγανακτησε με τις διακοπες (κυριως) και την ταχυτητα που το αλλαξε τελικα σε δίκτυο με σιμ μεχρι να δει τι θα κανει!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iris07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τσεκάρεις τον χάρτη εδώ τι γίνεται..
    https://www.broadband-assist.gov.gr/...03941208%7D%7D

    θα ανανεώνεται συνέχεια με νέα έργα..
    Αυτο απο οτι βλεπω αναφερει μονο για FTTH/B? Επειδη ειμαι λιγο ψιλοασχετος, αυτο ειναι γενικα το που εχουν τοποθετηθει καφαο με οπτικη ινα μεχρι το σπιτι ή γενικα να εχει μπει οπτικη στην περιοχη? Γιατι στην περιοχη που μενω τωρα, δειχνει ναι μεν το καφαο που εχουμε απο εξω αλλα εκει που γραφει αν εχει συνδεθει στο δικτυο, λεει οχι, ενω στην πραγματικοτητα εχω 100αρι fiber!

  10. #10
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.751
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Είναι για FTTH/Β μόνο.. (όχι FTTC/VDSL)
    και βασικά δείχνουν τα σπίτια που έχουν συνδεθεί ή θα συνδεθούν το αμέσως επόμενο διάστημα..

    Τα στοιχεία τα δίνουν οι πάροχοι.
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  11. #11
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.542
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    εχουν σκάψει στην περιοχή γύρω απο το νεκροταφειο στα ορια με φιλαδελφεια (πανω στην φιλαδελφειας και σε παράδρομους).
    Ξέρει κανεις ποιος απο τους παρόχους ειναι; Ο ΟΤΕ;

  12. #12
    Εγγραφή
    22-03-2019
    Μηνύματα
    76
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H300s
    Και με 50ρι είχα διακοπές έτσι πήγα σε ADSL.
    Και vodaphone και Cosmote.

  13. #13
    Εγγραφή
    16-01-2013
    Μηνύματα
    40
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Εμφανίζεται ο δήμος μας στο πρόγραμμα της ΔΕΗ για ανάπτυξη οπτικών ινών.

    https://www.powergame.gr/start-ups-d...-optikon-inon/

  14. #14
    Εγγραφή
    03-10-2022
    Μηνύματα
    51
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Έχω κάνει αίτηση για 1000άρα ftth στην Cosmote στην περιοχή Καράβου και αναμένω το συνεργείο τις επόμενες μέρες για την εγκατάσταση .

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    εχουν σκάψει στην περιοχή γύρω απο το νεκροταφειο στα ορια με φιλαδελφεια (πανω στην φιλαδελφειας και σε παράδρομους).
    Ξέρει κανεις ποιος απο τους παρόχους ειναι; Ο ΟΤΕ;
    Ναι, η Vodafone ανέλαβε το κέντρο και η cosmote τον Κόκκινο Μυλο . Πρέπει να έχετε ήδη διαθεσιμότητα .

  15. #15
    Εγγραφή
    15-01-2015
    Μηνύματα
    65
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Path Level
    Fastpath
    Παιδιά με αίτηση από μέσα Νοέμβρη, έχει πραγματοποιηθεί η πρώτη επίσκεψη των εργολάβων για την "επιθεώρηση" των χώρων της πολυκατοικίας αλλά έκπτοτε είναι εξαφανισμένοι. Η αίτηση έχει γίνει στην Cosmote (αν και η περιοχή ανήκει στην Vodafone), οι οποίοι μετά από αλλεπάλληλες προσπάθειες που έχω κάνει μου είπαν ότι το πράγμα έχει κολλήσει στην έγκριση του Δήμου για τις "εργασίες".

    Έχει τύχει σε κανέναν άλλον κάτι παρόμοιο; Πού κολλάει ο Δήμος; Δεν υποτίθεται ότι έχουν περαστεί οι ίνες για να είναι εμπορικά διαθέσιμο το προϊόν στο δρόμο μου;

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας