Σελ. 229 από 1059 ΠρώτηΠρώτη ... 209219224227228229230231234239249 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 3.421-3.435 από 15878
  1. #3421
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    και εγώ το πακέτο 1000/100 ονειρεύομαι...

  2. #3422
    Εγγραφή
    01-07-2006
    Περιοχή
    Νέα Φιλαδέλφεια
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    673
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    Fritz 7590
    SNR / Attn
    17(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    και εγώ το πακέτο 1000/100 ονειρεύομαι...
    Από ότι έχω καταλάβει όμως απο προηγούμενα Posts κάτι τέτοιο δεν ειναι εφικτό τεχνικά με την τεχνολογία που χρησιμοποιούν αυτή τη στιγμή, κ από όσο καταλαβαίνω δύσκολο να αλλάξει αυτό άμεσα. Δεν ξέρω φυσικά αν η έλευση της starlink στην Ελλάδα μπορεί να αλλάξει τα μυαλά στον ΟΤΕ που τόσα κέρδη έχουν στην τελική, το να επενδύσουν σε μία τεχνολογία που θα τους φέρει μακροπρόθεσμα κέρδη... δεν ειναι κ τόσο κακή ιδέα...

  3. #3423
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Daemon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από ότι έχω καταλάβει όμως απο προηγούμενα Posts κάτι τέτοιο δεν ειναι εφικτό τεχνικά με την τεχνολογία που χρησιμοποιούν αυτή τη στιγμή, κ από όσο καταλαβαίνω δύσκολο να αλλάξει αυτό άμεσα. Δεν ξέρω φυσικά αν η έλευση της starlink στην Ελλάδα μπορεί να αλλάξει τα μυαλά στον ΟΤΕ που τόσα κέρδη έχουν στην τελική, το να επενδύσουν σε μία τεχνολογία που θα τους φέρει μακροπρόθεσμα κέρδη... δεν ειναι κ τόσο κακή ιδέα...
    σύμφωνα με την δράση sfbb.gr αλλά και τα λόγια των εταιρειών COSMOTE/WIND είναι εφικτό να γίνει...απλά θα πρέπει να έχει ζήτηση οι FTTH πράγμα που υστερούμε ακόμα...

  4. #3424
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.884
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Daemon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από ότι έχω καταλάβει όμως απο προηγούμενα Posts κάτι τέτοιο δεν ειναι εφικτό τεχνικά με την τεχνολογία που χρησιμοποιούν αυτή τη στιγμή, κ από όσο καταλαβαίνω δύσκολο να αλλάξει αυτό άμεσα. Δεν ξέρω φυσικά αν η έλευση της starlink στην Ελλάδα μπορεί να αλλάξει τα μυαλά στον ΟΤΕ που τόσα κέρδη έχουν στην τελική, το να επενδύσουν σε μία τεχνολογία που θα τους φέρει μακροπρόθεσμα κέρδη... δεν ειναι κ τόσο κακή ιδέα...
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    σύμφωνα με την δράση sfbb.gr αλλά και τα λόγια των εταιρειών COSMOTE/WIND είναι εφικτό να γίνει...απλά θα πρέπει να έχει ζήτηση οι FTTH πράγμα που υστερούμε ακόμα...
    Το να γίνει είναι εφικτό, το ερώτημα είναι τι θα γίνει αν αποφασίσουν να κατεβάσουν ταυτόχρονα 3-4 κάτι που θα πάρει ώρα. Εκεί θα υπάρξει θέμα λόγω GPON.

  5. #3425
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.698
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    σύμφωνα με την δράση sfbb.gr αλλά και τα λόγια των εταιρειών COSMOTE/WIND είναι εφικτό να γίνει...απλά θα πρέπει να έχει ζήτηση οι FTTH πράγμα που υστερούμε ακόμα...
    Και θα υστερούμε
    όσο οι οπτικές στοιχίζουν όσο στοιχίζουν
    και οι μισθοί είναι εκεί που είναι
    ... για όσους δουλεύουν ακόμα.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  6. #3426
    Εγγραφή
    01-07-2006
    Περιοχή
    Νέα Φιλαδέλφεια
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    673
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    Fritz 7590
    SNR / Attn
    17(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το να γίνει είναι εφικτό, το ερώτημα είναι τι θα γίνει αν αποφασίσουν να κατεβάσουν ταυτόχρονα 3-4 κάτι που θα πάρει ώρα. Εκεί θα υπάρξει θέμα λόγω GPON.
    Ακριβώς, θυμάμαι οτι η τεχνολογία GPON που χρησιμοποιείτε ειναι max 2.48Gbps κ διαμοιράζεται σε αρκετά διαμερίσματα άρα αδύνατο να σηκωθεί΄1000 με αυτή, θα πρέπει να πάμε σε ποιο νέες τεχνολογίες πχ XGPON, που κακά τα ψέματα, ακόμα δνε έχουμε δει καλά καλά την πρώτη (ειναι λίγες οι ftth συνδέσεεις) οπότε αδωρο να συζητάμε για πιο πρόσφατες τεχνολογίες.

  7. #3427
    Εγγραφή
    02-08-2011
    Μηνύματα
    307
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΡΙΚΑΛΑ
    Για να μην απανταω σε καθεναν ξεχωριστα να ευχαριστησω ολους για τις πληροφοριες και για την βοηθεια.

    Αυτο που ηθελα να ρωτησω ειναι αν υπαρχουν μεγαλες διαφορες στην 100αρα απο καμπινα και στην 100αρα απο οπτικη ινα?

    Τωρα αυτη τη στιγμη ειναι μια παλια καμπινα απεναντι απο το σπιτι μου αλλα επειδη ειμαι κοντα στο κεντρο θυμαμαι παλιοτερα οτι μου ειχαν πει οτι μπορει να παιρνω και απο το κεντρο.
    Μπορω απο καπου να το δω αυτο?

  8. #3428
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    2.399
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000 ~
    ISP
    INALAN
    Router
    ΖΤΕ F670L
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SIDASHE Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να μην απανταω σε καθεναν ξεχωριστα να ευχαριστησω ολους για τις πληροφοριες και για την βοηθεια.

    Αυτο που ηθελα να ρωτησω ειναι αν υπαρχουν μεγαλες διαφορες στην 100αρα απο καμπινα και στην 100αρα απο οπτικη ινα?

    Τωρα αυτη τη στιγμη ειναι μια παλια καμπινα απεναντι απο το σπιτι μου αλλα επειδη ειμαι κοντα στο κεντρο θυμαμαι παλιοτερα οτι μου ειχαν πει οτι μπορει να παιρνω και απο το κεντρο.
    Μπορω απο καπου να το δω αυτο?
    Αφού λες ότι είσαι κοντά στο Α/Κ σημαίνει ότι δεν δίνουν VDSL από καμπίνα στην περιοχή σου άρα για 100αρα μόνο από ίνα. Αν πάρεις από το κέντρο το πολύ να πάρεις 30-35. Από καμπίνα αν είναι κοντά σου και ο χαλκός μέχρι το σπίτι σου ΚΑΙ μέσα στο σπίτι σου δεν έχει θέμα δεν έχει μεγάλη διαφορά. Σαφώς με την οπτική θα έχεις από κανένα εώς ανύπαρκτα προβλήματα (πλην κόψιμο της ίνας από άλλα έργα) ενώ με τον χαλκό ποτέ δεν ξέρεις τι παίζει. Αν θες πες μας σε ποια περιοχή είσαι και από ποιο ΚΑΦΑΟ παίρνεις ή έχεις κοντά.

  9. #3429
    Εγγραφή
    02-08-2011
    Μηνύματα
    307
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΡΙΚΑΛΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spsomas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφού λες ότι είσαι κοντά στο Α/Κ σημαίνει ότι δεν δίνουν VDSL από καμπίνα στην περιοχή σου άρα για 100αρα μόνο από ίνα. Αν πάρεις από το κέντρο το πολύ να πάρεις 30-35. Από καμπίνα αν είναι κοντά σου και ο χαλκός μέχρι το σπίτι σου ΚΑΙ μέσα στο σπίτι σου δεν έχει θέμα δεν έχει μεγάλη διαφορά. Σαφώς με την οπτική θα έχεις από κανένα εώς ανύπαρκτα προβλήματα (πλην κόψιμο της ίνας από άλλα έργα) ενώ με τον χαλκό ποτέ δεν ξέρεις τι παίζει. Αν θες πες μας σε ποια περιοχή είσαι και από ποιο ΚΑΦΑΟ παίρνεις ή έχεις κοντά.
    Στην επαρχια ειμαι και πολυ σωστα οπως ειπες ακομα δεν μπορω να παρω 100αρα απο καμπινα η απο κεντρο παρα μονο απο οπτικη.
    Την ερωτηση την εκανα πιο πολυ για να ξερω τις διαφορες και να παρω μια αποφαση για το πως θα προχωρησω σε περιπτωση που αυριο μεθαυριο εχω ολες τις επιλογες.

    Υπαρχει καποιο site που μου δειχνει απο που παιρνω τωρα?

  10. #3430
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Αν δεν υπάρχουν νέες καμπίνες στην περιοχή σου, παίρνεις σύνδεση από αστικό κέντρο (δεν υπάρχει άλλη λύση), άρα μέχρι 50/5 ταχύτητα και αυτό ανάλογα την απόσταση που έχεις από αυτό και τυχόν προβληματικό χάλκινο δίκτυο. Τελεία και παύλα.

    Χωρίς παρεξήγηση (πραγματικό όμως), κάποιου του χάριζαν έναν γάιδαρο και τον κοίταζε στα δόντια.

  11. #3431
    Εγγραφή
    02-08-2011
    Μηνύματα
    307
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΡΙΚΑΛΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεν υπάρχουν νέες καμπίνες στην περιοχή σου, παίρνεις σύνδεση από αστικό κέντρο (δεν υπάρχει άλλη λύση), άρα μέχρι 50/5 ταχύτητα και αυτό ανάλογα την απόσταση που έχεις από αυτό και τυχόν προβληματικό χάλκινο δίκτυο. Τελεία και παύλα.
    Νεα καμπινα οχι δεν υπαρχει.Μια παλια καμπινα ειναι ακριβως απεναντι απο το σπιτι μου.
    Τωρα 50αρα εχω.

  12. #3432
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    2.399
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000 ~
    ISP
    INALAN
    Router
    ΖΤΕ F670L
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SIDASHE Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην επαρχια ειμαι και πολυ σωστα οπως ειπες ακομα δεν μπορω να παρω 100αρα απο καμπινα η απο κεντρο παρα μονο απο οπτικη.
    Την ερωτηση την εκανα πιο πολυ για να ξερω τις διαφορες και να παρω μια αποφαση για το πως θα προχωρησω σε περιπτωση που αυριο μεθαυριο εχω ολες τις επιλογες.

    Υπαρχει καποιο site που μου δειχνει απο που παιρνω τωρα?
    Εφόσον είσαι κοντά στο κέντρο η επιλογή που σου δίνεται είναι μόνο η οπτική. Οπότε αυτό συνεπάγεται με κάποια μερεμέτια δυστυχώς. Site δεν υπάρχει αλλά υπάρχει ένα αρχείο excel που λέει ανάλογα με την περιοχή και την οδό σου από ποιο ΚΑΦΑΟ παίρνεις. Δυστυχώς δνε το έχω αυτό το αρχείο. Το έχει ανεβάσει ο χρήστης Iris07 μια δυο φορές αλλά δεν θυμάμαι που. Αν θες ρώτησέ τον και θα σου πει.

  13. #3433
    Εγγραφή
    02-08-2011
    Μηνύματα
    307
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΡΙΚΑΛΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χωρίς παρεξήγηση (πραγματικό όμως), κάποιου του χάριζαν έναν γάιδαρο και τον κοίταζε στα δόντια.
    Τι εννοεις με αυτο?

  14. #3434
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    4.637
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    OTE Fiber Speed 100
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βγάλε φωτοτυπίες το ΦΕΚ, κίτρινο μαρκαδόρο για το ομόφωνη, αν περιγράφει και κυρώσεις ακόμα καλύτερα και κρέμασε τες στην είδοδο στον πίνακα ανακοινώσεων αν έχετε.
    Αν βρείς από τον δικηγόρο για τις κυρώσεις για δολιοφθορές στα κοινόχρηστα κρέμασε κι αυτό.

    Αν ενδιαφέρεσαι για αντεπίθεση ζήτα γενική συνέλευση για να μπούνε κάμερες στα κοινόχρηστα για λόγους ασφαλείας
    Η συνέλευση έγινε. Ενημερώθηκαν προσωπικά όλοι πριν τη συνέλευση εκτός από εκείνους τους 2-3.Μαζευτηκαν τα βόδια. Επειδή το ασύρματο εκπέμπει και στα 5 GHz και γράφει 5g πατούσαν εκεί. Εκτός ότι τους μπινελικωσε ολη η πολυκατοικία έγιναν και ρόμπα.
    Shotokan Karate Greece, μη κερδοσκοπική οργάνωση για τη διδασκαλία του Καράτε ως πολεμική τέχνη
    Moksu στο γρασίδι
    παίρνω προαγωγή, παίρνω δώρα, παίρνω τηλέφωνο αλλά περνώ το δρόμο, περνώ τα μαθήματα, περνάμε τις εξετάσεις
    Προσοχή προσοχή έρχεται καταστολή
    Anonymous vs Υπουργείο Δικαιοσύνης

  15. #3435
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SIDASHE Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι εννοεις με αυτο?
    Ότι είσαι από τους λίγους (μέχρι σήμερα) τυχερούς που έχουν δυνατότητα σύνδεσης σε FTTH δίκτυο και παρόλο που θέλεις μεγαλύτερες ταχύτητες σύνδεσης, προτιμάς να μείνεις στο απαρχαιωμένο και προβληματικό χάλκινο δίκτυο, εσαεί στο μέλλον, διότι δεν θέλεις μερικές τρύπες στο σπίτι προκειμένου να μπει σε αυτό η οπτική ίνα και τυχόν μερεμέτια στο πεζοδρόμιο.

Σελ. 229 από 1059 ΠρώτηΠρώτη ... 209219224227228229230231234239249 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας