Σελ. 160 από 1060 ΠρώτηΠρώτη ... 140150155158159160161162165170180 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 2.386-2.400 από 15888
  1. #2386
    Εγγραφή
    23-01-2005
    Μηνύματα
    3.810
    Downloads
    33
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    95500/10996
    ISP
    Cosmote
    Router
    FritxBox 530
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Είστε πολύ τυχεροί όλοι σας
    Phanteks P600S -Corsair RM850x -MPG X570S EDGE MAX Wifi -Ryzen 5700X -Kingston Fury Renegade 32Gb@3600@cl16 -XFX RX6600 -Samsung 980Pro & 970Evo 2*500gb

  2. #2387
    Εγγραφή
    01-11-2011
    Μηνύματα
    3.603
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    για καποιον περιπεργο λογο στο στενο που περιμενα να μπει wind κουτι που τελικα μπηκε 5 μετρα μακρυα απο το καφαο

    σημερα ηρθαν και εσκαψαν απο την απεναντι πλευρα του καφαο και εβαλαν κουτι οτε

  3. #2388
    Εγγραφή
    05-03-2019
    Μηνύματα
    46
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΙΟΝΥΣΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kostinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κράτα αυτό για buck up ή για συσκευές πού δέν υποστηρίζουν 1000 mbps link...
    Ποια μάρκα είναι το καλώδιο;
    Καλησπέρα σε όλους.

    Μάρκα δεν πρόσεξα να είμαι ειλικρινής και αυτό διότι ΤΕΛΙΚΑ το καλώδιο απεδείχθη ντούρο

    Τελικά αποφάσισα να αγοράσω cat6 stp για εξωτερικό χώρο (παρόλα αυτά τοποθετήθηκε εκτός του εξωτερικού καναλιού γιατί θα είχαμε άλλες διαδικασίες μετά...)

    Μπήκε τοποθετήθηκε και λειτουργεί μια χαρά (όσο πιάνει με ethernet στο ρούτερ τόσο πιάνει και πάνω στον όροφο). Όλα καλά.

    Επίσης όλα καλά απεδείχθησαν και με το "προβληματικό" cat5e που είχα!

    Ο λόγος;

    Όταν έκανα ένα ξεκαθάρισμα στα καλώδια για να το αφαιρέσω/ξεφορτωθώ από την "ζούγκλα" καλωδίων (utp, ρεύματα, αντάπτορες κτλ) που είχα πίσω από το σύνθετο, ανακάλυψα ότι σε ένα σημείο ήταν κολλημένο με ταινία! και αυτό διότι ακολουθούσε διακλάδωση - 2 καλώδια!!!
    Ουσιαστικά, ο άνθρωπος που μας είχε φτιάξει τον συναγερμό πριν χρόνια είχε πάρει ένα ζεύγος από ένα σημείο του cat5e για να δίνει σήμα/επικοινωνία σε μία επαφή του συναγερμού με την μπαλκονόπορτα του δωματίου...

    Καλώς έπραξε ο άνθρωπος, απλά εγώ δεν το γνώριζα καθόλου και ούτε είχα κάποια αφορμή να το ανακαλύψω διότι όλα δούλευαν ρολόι (με το προηγούμενο καθεστώς vdsl με χαμηλό συγχρονισμό)

    Τέλος καλό, όλα καλά.

    Ευχαριστώ για την βοήθεια κύριοι και sorry για την ταλαιπωρία.

  4. #2389
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από draculidis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο λόγος;

    Όταν έκανα ένα ξεκαθάρισμα στα καλώδια για να το αφαιρέσω/ξεφορτωθώ από την "ζούγκλα" καλωδίων (utp, ρεύματα, αντάπτορες κτλ) που είχα πίσω από το σύνθετο, ανακάλυψα ότι σε ένα σημείο ήταν κολλημένο με ταινία! και αυτό διότι ακολουθούσε διακλάδωση - 2 καλώδια!!!
    Ουσιαστικά, ο άνθρωπος που μας είχε φτιάξει τον συναγερμό πριν χρόνια είχε πάρει ένα ζεύγος από ένα σημείο του cat5e για να δίνει σήμα/επικοινωνία σε μία επαφή του συναγερμού με την μπαλκονόπορτα του δωματίου...

    Καλώς έπραξε ο άνθρωπος, απλά εγώ δεν το γνώριζα καθόλου και ούτε είχα κάποια αφορμή να το ανακαλύψω διότι όλα δούλευαν ρολόι (με το προηγούμενο καθεστώς vdsl με χαμηλό συγχρονισμό)

    Τέλος καλό, όλα καλά.

    Ευχαριστώ για την βοήθεια κύριοι και sorry για την ταλαιπωρία.
    ΠΟΛΥ ΚΑΚΩΣ επραξε. συγνωμη κιολας, αλλα αυτοι ΔΕΝ ειναι επαγγελματιες.

    Αν το εκανες πχ εσυ , δικαιολογεισαι. ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΑΥΤΟΣ.

    περναει τα 12V για την παγιδα μεσα απο το ιδιο καλωδιο που εχεις για το δικτυο ? Δεν ειναι μεγαλη η ταση... αλλα ειναι απλα τραγικο.

    Οπως επισης ειναι ΤΕΛΕΙΩΣ ΑΝΑΞΙΟΠΙΣΤΟ καθως ειναι για συναγερμο. Αν δηλαδη εσυ δεν ηξερες και καταργουσες το καλωδιο ? θα καταργουσες και την παγιδα αυτοματως.

    και αν σε ρωτησε και συμφωνησες... παλι λαθος ειναι. ΔΕΝ θα επρεπε καν να σε ρωτησει. θα επρεπε να κανει σωστη εγκατασταση και να περασει αποκλειστικο καλωδιο για αυτη την παγιδα.

    Στη θεση σου θα το διορθωνα A.S.A.P..!!!!
    The gr81 .

  5. #2390
    Εγγραφή
    05-03-2019
    Μηνύματα
    46
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΙΟΝΥΣΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΠΟΛΥ ΚΑΚΩΣ επραξε. συγνωμη κιολας, αλλα αυτοι ΔΕΝ ειναι επαγγελματιες.

    Αν το εκανες πχ εσυ , δικαιολογεισαι. ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΑΥΤΟΣ.

    περναει τα 12V για την παγιδα μεσα απο το ιδιο καλωδιο που εχεις για το δικτυο ? Δεν ειναι μεγαλη η ταση... αλλα ειναι απλα τραγικο.

    Οπως επισης ειναι ΤΕΛΕΙΩΣ ΑΝΑΞΙΟΠΙΣΤΟ καθως ειναι για συναγερμο. Αν δηλαδη εσυ δεν ηξερες και καταργουσες το καλωδιο ? θα καταργουσες και την παγιδα αυτοματως.

    και αν σε ρωτησε και συμφωνησες... παλι λαθος ειναι. ΔΕΝ θα επρεπε καν να σε ρωτησει. θα επρεπε να κανει σωστη εγκατασταση και να περασει αποκλειστικο καλωδιο για αυτη την παγιδα.

    Στη θεση σου θα το διορθωνα A.S.A.P..!!!!
    Για ποιο λόγο το λές;
    Ρωτώ διότι όπως λες, η τάση είναι μικρή... από την δική μου οπτική (λέω τώρα) από το να απλώσει άλλο ένα μακρύ καλώδιο σε όλο το σπίτι (και σε ορόφους) "έκλεψε" από κει...

    Μπροστά δεν ήμουν, δεν με ρώτησε οκ, αλλά εγώ προσωπικά (με τις όποιες γνώσεις) δεν νομίζω να διαφωνούσα στην κίνηση αυτή.

    Παραπάνω πράγματα δεν γνωρίζω, οπότε για ποιο λόγο λες ότι δεν είναι ορθό;

  6. #2391
    Εγγραφή
    14-02-2016
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    37
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Από το κανάλι πού έχεις δεν μπορούσες να περάσεις το νέο καλώδιο δένοντας τη μία άκρη με το νέο καλώδιο και τραβώντας ?

  7. #2392
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.757
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219943/21999
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300 S
    SNR / Attn
    18.3(dB) / 1.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από draculidis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για ποιο λόγο το λές;
    Ρωτώ διότι όπως λες, η τάση είναι μικρή... από την δική μου οπτική (λέω τώρα) από το να απλώσει άλλο ένα μακρύ καλώδιο σε όλο το σπίτι (και σε ορόφους) "έκλεψε" από κει...

    Μπροστά δεν ήμουν, δεν με ρώτησε οκ, αλλά εγώ προσωπικά (με τις όποιες γνώσεις) δεν νομίζω να διαφωνούσα στην κίνηση αυτή.
    Να περναγε δικο του, δεν εχει καμια δουλεια να πειραζει ξενα καλωδια
    E5 2697 v2 @ 3.0GHz on P9X79 Deluxe 24GB
    Spoiler:
    WD15EARS, WD30EFRX, WD30EURS, WD30EZRX, WD40EFRX, WD60EFRX
    Intel Xeon E5-2670 v2 @ 2.9GHz 16GB WD15EARS, 2xWD40EFRX, WD60EFRX, 2xWD100EFΑX
    i5 750 @ 3.36GHz 4GB 2xWD60EFRX, 5xWD80EFZX, 2xWD100EFΑX Sony Vaio VPC-F13Z1E/B

  8. #2393
    Εγγραφή
    31-07-2004
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Μηνύματα
    5.243
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    ASUS RT68U
    όλα αυτα που συζητάτε σεντόνια ολόκληρα για προσωπικό πρόβλημα εσωτερικής εγκατάστασης καλωδίων έχουν κάποια σχεση με το θέμα cosmote fiber?

  9. #2394
    Εγγραφή
    05-03-2019
    Μηνύματα
    46
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΙΟΝΥΣΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    όλα αυτα που συζητάτε σεντόνια ολόκληρα για προσωπικό πρόβλημα εσωτερικής εγκατάστασης καλωδίων έχουν κάποια σχεση με το θέμα cosmote fiber?
    Έχεις δίκιο, το ξεχειλώσαμε με μεγάλη συμβολή δική μου.
    Οι moderators ας σβήσουν τα ανάλογα posts να μείνει καθαρό το thread.

    Ευχαριστώ.

  10. #2395
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.706
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    όλα αυτα που συζητάτε σεντόνια ολόκληρα για προσωπικό πρόβλημα εσωτερικής εγκατάστασης καλωδίων έχουν κάποια σχεση με το θέμα cosmote fiber?
    Καλό είναι τα θέματα να ξεχειλώνουνε λιγάκι.
    Το προσωπικό πρόβλημα ενός μπορεί να παρουσιαστεί και σε άλλους.

    Αν δεν ξεχειλώνουν θα πρέπει να ανοίξουν άλλα 150 θέματα απολύτως εξειδικευμένα.
    Εγώ εκεί χάνομαι και προτιμάω να παρακολουθώ ένα ξεχειλωμένο παρά 150 απολύτως εξειδικευμένα.

    Στο κάτω κάτω δεν ήξερε γιατί στον κάτω όροφο είχε 200 και στον πάνω 100 πάντα σε ftth
    Προταθήκανε γνώμες μέχρι να βρεθεί η λύση.

    Και να με συγχωρείς
    Δεν μούχει τύχει εγκαταστάτης συναγερμού νάχει απλώσει χέρια σε ότι καλώδιο βρει μπροστά του.
    Τώρα θα ψιλιάζομαι και θα το κοιτάω.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  11. #2396
    Εγγραφή
    31-07-2004
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Μηνύματα
    5.243
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    ASUS RT68U
    Πλακα μας κανεις? Ναι να ανοιξουν αλλα 150 εξειδικευμένα να τα διαβασει οποιος ενδιαφερεται!
    Δεν το καταλαβα δηλαδη γιατι θα πρεπει να μαθω ολα τα πρωτοκολλα του cat6 και cat5e ή για το συναγερμο του καθενος σε ενα θεμα που θελω να διαβασω για το cosmote fiber!
    Εδω δε μιλαμε απλως για ενα ασχετο post. Μιλαμε για 10δες και κανεις mod δεν ασχολειται πλεον!

    Εχω κι εγω μια τηλεοραση που συνδεεται με cat5. Να ανοιξουμε μια κουβεντουλα εδω γιατι δεν πιανει τα καναλια?

  12. #2397
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.446
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kostinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με πήρε σήμερα το 13888 για να ακυρώσο μία σύνδεση κι για να με πήσει να μείνω μου λέει ότι όταν υπάρξει βλάβη έρχεται άμεσα ο ΟΤΕ το συνεργείο κι ότι το δίκτυο είναι του ΟΤΕ κάτι τέτοιο ότι έχει παραπάνω τεχνογνωσία ο ΟΤΕ,μου παραδέχθηκε ότι παραβιάζει τον berec...
    Έστειλα e mail στίν ΕΕΤΤ για να με ενημερώσει για το πώς μπορώ να κινηθώ, κι τέλικα σήμερα έλαβα email με αριθμό προτοκόλου κι ότι η καταγκελλία μου θα απαντηθεί(12/11/2020) εντός 1 μήνα Εξέλιξη η ΕΕΤΤ,

  13. #2398
    Εγγραφή
    16-02-2008
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    60
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7140 A
    SNR / Attn
    9(dB) / 12(dB)
    Εχουμε καπου κανενα thread για εμας τους ασχετους που θελουμε να δουμε καμια αλλη επιλογη για να φυγει το Speedtouch;; Μονο το Fritz δουλευει;; Μπορω να παρω ενα κανονικο ADSL modem η καποιο Router μετα το speedtouch για καλυτερο LAN και WIFI γιατι εχω πολλες συσκευες σπιτι! (15+)

  14. #2399
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pikachukaki Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχουμε καπου κανενα thread για εμας τους ασχετους που θελουμε να δουμε καμια αλλη επιλογη για να φυγει το Speedtouch;; Μονο το Fritz δουλευει;; Μπορω να παρω ενα κανονικο ADSL modem η καποιο Router μετα το speedtouch για καλυτερο LAN και WIFI γιατι εχω πολλες συσκευες σπιτι! (15+)
    να παίρνει "αυτόματα" τις ρυθμίσεις σε ότι αφορά την COSMOTE μόνο τα FRITZ

    αλλά μην ξεχνάς ότι η COSMOTE δίνει κωδικούς για VoIP κτλ... άρα θεωρητικά μπορείς να βάλεις ότι θες

    το μόνο που παντρεύεσαι είναι το ONT (NOKIA) αυτό δεν αλλάζει ούτε έχεις πρόσβαση.

  15. #2400
    Εγγραφή
    16-02-2008
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    60
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7140 A
    SNR / Attn
    9(dB) / 12(dB)
    Αν βγαλω δλδ το Speedtouch Και βαλω κατευθειαν ενα fritz δεν χρειαζεται να πειραξω τιποτα ουτε account ουτε τιποτα. Τα δινει αλλα δν ειμαι και 100% σιγουρος για το ποια ακριβως ειναι μεσα στις ρυθμισεις του Speedtouch. Οσο αφορα το fritz το προτιμω γιατι η εμπειρια μου με ενα ή dialup ή Πολυ αρχικο adsl που ειχα πριν κατι αιωνες ηταν θετική γιαυτο.
    Στο ONT δν εχω θεμα κατα ποσο επειρεαζει την ταχυτητα,σταθεροτητα της γραμμης;

Σελ. 160 από 1060 ΠρώτηΠρώτη ... 140150155158159160161162165170180 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας