Σελ. 228 από 1057 ΠρώτηΠρώτη ... 208218223226227228229230233238248 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 3.406-3.420 από 15842
  1. #3406
    Εγγραφή
    06-06-2007
    Περιοχή
    Βυρωνας
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    564
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus (FTTH)
    Path Level
    Fastpath
    @Sidashe
    οπως ειπε και ο @dimitri_ns, κανεις δε προκειται να σου καταστρεψει τιποτα. Ολα γινονται κατοπιν συνενοησης για το καλυτερο αισθητικο αποτελεσμα. Στο πεζοδρομιο (το οποιο ειναι του Δημου) θα γινει ενα σκαψιμο για να ενωθει η ινα απο το φρεατιο του δρομου. Μετα θα αποκατασταθει. Αυτο εχει γινει σε ολους. Σκαψιματα στο κτιριο δε προκειται να γινουν. Καποιες μικρες τρυπες για να στηριχτει ο σωληνας που θα ειναι μεσα η ινα, και μια μικρη τρυπα (πιο μικρη απο καλωδιο κεραιας) ωστε να μπει η ινα στο διαμερισμα.

  2. #3407
    Εγγραφή
    02-08-2011
    Μηνύματα
    307
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΡΙΚΑΛΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilisk Εμφάνιση μηνυμάτων
    @Sidashe
    οπως ειπε και ο @dimitri_ns, κανεις δε προκειται να σου καταστρεψει τιποτα. Ολα γινονται κατοπιν συνενοησης για το καλυτερο αισθητικο αποτελεσμα. Στο πεζοδρομιο (το οποιο ειναι του Δημου) θα γινει ενα σκαψιμο για να ενωθει η ινα απο το φρεατιο του δρομου. Μετα θα αποκατασταθει. Αυτο εχει γινει σε ολους. Σκαψιματα στο κτιριο δε προκειται να γινουν. Καποιες μικρες τρυπες για να στηριχτει ο σωληνας που θα ειναι μεσα η ινα, και μια μικρη τρυπα (πιο μικρη απο καλωδιο κεραιας) ωστε να μπει η ινα στο διαμερισμα.
    Ναι αυτο δεν μπορω να το κανω γιατι ειχα παρει αδεια απο τον δημο και το εφτιαξα εγω το πεζοδρομιο και δεν θελω να κανω κανενα σκαψιμο τωρα για πολλους λογους
    Επισης και στο σπιτι εξωτερικα στην οψη δεν γινεται να πειραχτει και να περαστει τιποτα αλλα ουτε και να γινει καποια τρυπα.Ουτα να τοποθετηθει καποια εξωτερικη συσκευη.Μολις εχω τελειωσει απ'ολα και δεν γινεται να κανω κατι απο αυτα.
    Γι'αυτο ηθελα να ξερω αρχικα τι γινεται πριν προχωρησω στην αιτηση.

    Απ'οτι καταλαβαινω γινεται μονο ετσι οπως μου ειπες και δεν γινεται να περασει στον αερα και να το παω απο την σκεπη γιατι θα πρεπει να τραβηξουν την οπτικη ινα απο το εδαφος.

    Θεωρω οτι δεν μπορει να γινει κατι στην περιπτωση μου για τους λογους που ανεφερα.

    Ευχαριστω πολυ vasilisk.

  3. #3408
    Εγγραφή
    06-06-2007
    Περιοχή
    Βυρωνας
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    564
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus (FTTH)
    Path Level
    Fastpath
    Εσυ αποφασιζεις. Παντως να ξερεις οτι αργα η γρηγορα, καποια εργασια θα χρειαστει να γινει στο πεζοδρομιο. (Απο καποιο συνεργειο ευδαπ, δεη, δημου κτλπ). Οποτε να εισαι προετοιμασμενος. Αν εχεις βαλει πλακακια ή τιποτα περιεργες πλακες πεζοδρομιου, να εχεις παντα αποθεμα.

  4. #3409
    Εγγραφή
    02-08-2011
    Μηνύματα
    307
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΡΙΚΑΛΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilisk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εσυ αποφασιζεις. Παντως να ξερεις οτι αργα η γρηγορα, καποια εργασια θα χρειαστει να γινει στο πεζοδρομιο. (Απο καποιο συνεργειο ευδαπ, δεη, δημου κτλπ). Οποτε να εισαι προετοιμασμενος. Αν εχεις βαλει πλακακια ή τιποτα περιεργες πλακες πεζοδρομιου, να εχεις παντα αποθεμα.
    Η τελευταια εργασια ηταν πριν 30 χρονια και η επομενη εγινε τωρα με αυτα που εχω κανει εγω.Κατι αλλο περα απο αυτα δεν προκειται να γινει εκτος αν υπαρξει μεγαλη ζημια καποτε.

    Τωρα που το σκεφτομαι παντως και το πεζοδρομιο να μην ηταν παλι θα ηταν δυσκολο να γινει γιατι αν καταλαβα καλα θα πρεπει να περπατησει καπου το καλωδιο και να μπει στο σπιτι.Αν ηταν να φτασει εκει που ειναι το ρουτερ θα πρεπει να γινει χαμος και εξωτερικα και εσωτερικα.

    Αυτο γινεται μονο απο τον δρομο με σκαψιμο?
    Δεν γινεται να περασει απο καμπινα οπως αυτο που ειναι τωρα στον αερα?

  5. #3410
    Εγγραφή
    31-07-2017
    Περιοχή
    χανια κρητη
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    937
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΥΔΩΝΑΣ
    Router
    fritzbox 5530 fiber
    Αν θες να βάλεις οπτικη ινα θα πρέπει να αποδεχτείς ότι και σκάψιμο στο πεζοδρόμιο θα πρέπει να γίνει και τρύπες όπου χρειάζεται για να στηριχτεί ο σωλήνας όπου από μέσα θα περνάει η ινα και κάποια κουτιά θα τοποθετηθούν τώρα 1 θα είναι αυτό 2 δεν ξέρω και τρύπες για την τοποθετη των κουτιών θα πρέπει να γίνουν και τρύπα για να μπει μέσα στο σπίτι ή ινα θα πρέπει να γίνει το να θες να βάλεις ινα αλλα να μην θέλεις να γίνουν σκαψιματα να μην θες να γίνουν τρύπες κλπ απλά μένεις όπως είσαι και δεν βάζεις ινα κανεις αλώστε δεν θα σε υποχρεώσει τώρα δεν ξέρω αν γίνετε να περάσει μέσα από εκεί που περνάει το τηλεφωνικό καλώδιο και καταλήγει στην τηλεφωνική πρίζα αλλά και αυτό να γίνεται σκάψιμο τρύπες δύσκολα να τα αποφύγεις

  6. #3411
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από terism69 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν θες να βάλεις οπτικη ινα θα πρέπει να αποδεχτείς ότι και σκάψιμο στο πεζοδρόμιο θα πρέπει να γίνει και τρύπες όπου χρειάζεται για να στηριχτεί ο σωλήνας όπου από μέσα θα περνάει η ινα και κάποια κουτιά θα τοποθετηθούν τώρα 1 θα είναι αυτό 2 δεν ξέρω και τρύπες για την τοποθετη των κουτιών θα πρέπει να γίνουν και τρύπα για να μπει μέσα στο σπίτι ή ινα θα πρέπει να γίνει το να θες να βάλεις ινα αλλα να μην θέλεις να γίνουν σκαψιματα να μην θες να γίνουν τρύπες κλπ απλά μένεις όπως είσαι και δεν βάζεις ινα κανεις αλώστε δεν θα σε υποχρεώσει τώρα δεν ξέρω αν γίνετε να περάσει μέσα από εκεί που περνάει το τηλεφωνικό καλώδιο και καταλήγει στην τηλεφωνική πρίζα αλλά και αυτό να γίνεται σκάψιμο τρύπες δύσκολα να τα αποφύγεις
    δύσκολο έως αδύνατο να μην γίνει σκάψιμο σε δρόμο/πεζοδρόμιο
    δύσκολο να περαστούν οι οπτικές ίνες χωρίς τρύπες

  7. #3412
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    2.396
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000 ~
    ISP
    INALAN
    Router
    ΖΤΕ F670L
    Όλα είναι θέμα αναγκών και επιλογών. Αν έχεις VDSL 100 επιλέγεις αυτό και ούτε σκαψίματα ούτε τίποτα. Αν είσαι και κοντά στα ΚΑΦΑΟ και πάρεις και τα 100 θα είσαι άρχοντας. Αν είσαι με μια ADSL και κάπως καλό συγχρονισμό 17 και πάνω και δεν σε ενδιαφέρει το upload πάλι άρχοντας είσαι. Αν δεν υπάρχει τίποτα από τα παραπάνω και θες να βάλεις μία αξιόπιστη και γρήγορη σύνδεση στο σπίτι σου με όλα τα οφέλη που σου δίνει (ειδικά η οπτική) η οποία θα σε συντροφέψει για πάντα τότε θα πρέπει να σκεφτείς σοβαρά να κάνεις τα όποια μερεμέτια προκύψουν.

  8. #3413
    Εγγραφή
    22-02-2013
    Μηνύματα
    1.015
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    ZYXEL VMG8623
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spsomas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όλα είναι θέμα αναγκών και επιλογών. Αν έχεις VDSL 100 επιλέγεις αυτό και ούτε σκαψίματα ούτε τίποτα. Αν είσαι και κοντά στα ΚΑΦΑΟ και πάρεις και τα 100 θα είσαι άρχοντας. Αν είσαι με μια ADSL και κάπως καλό συγχρονισμό 17 και πάνω και δεν σε ενδιαφέρει το upload πάλι άρχοντας είσαι. Αν δεν υπάρχει τίποτα από τα παραπάνω και θες να βάλεις μία αξιόπιστη και γρήγορη σύνδεση στο σπίτι σου με όλα τα οφέλη που σου δίνει (ειδικά η οπτική) η οποία θα σε συντροφέψει για πάντα τότε θα πρέπει να σκεφτείς σοβαρά να κάνεις τα όποια μερεμέτια προκύψουν.

    +100, συμφωνώ σε όλα. Μια VDSL100άρα γραμμή που αποδίδει καλά και είναι σταθερή, θεωρώ ότι υπερκαλύπτει τη συντριπτική πλειοψηφία των καταναλωτών, πιστεύω σε ποσοστό άνω του 90-95%.

    Όπως βλέπουμε και στην περίπτωση του φίλου SIDASHE αλλά και από άλλες περιπτώσεις, η τοποθέτηση των οπτικών ινών με τις εργασίες που απαιτούνται να γίνουν, θα δημιουργήσει αναπόφευκτα πολλές περιπτώσεις αντιδικίας ανάμεσα στους ιδιοκτήτες των διαμερισμάτων στις πολυκατοικίες. Μία τέτοια περίπτωση είναι και η δική μου πολυκατοικία στην οποία είμαι ενοικιαστής, θεωρώ ότι δεν υπάρχει καμία περίπτωση να έδινε η (διά βίου) διαχειρίστρια τη συγκατάθεσή της να γίνει οποιαδήποτε εργασία στους κοινόχρηστους χώρους. Και νομίζω ότι θα βλέπουμε όλο και περισσότερες περιπτώσεις αντιδικίας μελλοντικά που θα καταλήγουν στα δικαστήρια...

  9. #3414
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.689
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zarko Εμφάνιση μηνυμάτων
    +100, συμφωνώ σε όλα. Μια VDSL100άρα γραμμή που αποδίδει καλά και είναι σταθερή, θεωρώ ότι υπερκαλύπτει τη συντριπτική πλειοψηφία των καταναλωτών, πιστεύω σε ποσοστό άνω του 90-95%.

    Όπως βλέπουμε και στην περίπτωση του φίλου SIDASHE αλλά και από άλλες περιπτώσεις, η τοποθέτηση των οπτικών ινών με τις εργασίες που απαιτούνται να γίνουν, θα δημιουργήσει αναπόφευκτα πολλές περιπτώσεις αντιδικίας ανάμεσα στους ιδιοκτήτες των διαμερισμάτων στις πολυκατοικίες. Μία τέτοια περίπτωση είναι και η δική μου πολυκατοικία στην οποία είμαι ενοικιαστής, θεωρώ ότι δεν υπάρχει καμία περίπτωση να έδινε η (διά βίου) διαχειρίστρια τη συγκατάθεσή της να γίνει οποιαδήποτε εργασία στους κοινόχρηστους χώρους. Και νομίζω ότι θα βλέπουμε όλο και περισσότερες περιπτώσεις αντιδικίας μελλοντικά που θα καταλήγουν στα δικαστήρια...
    Oτιδήποτε νέο, οτιδήποτε αλλάζει συνήθειες, προκαλεί αντιδράσεις καλώς ή κακώς, υπάρχει και το "οπισθοδρομικός", πάντα κάποιοι αρνούνται την εξέλιξη.

    Οταν με το καλό γνωρίσεις την οπτική τα ξαναλέμε.
    Δεν είναι θέμα ταχύτητας, είναι θέμα ποιότητας, ξεχνάς για πάντα τα προβλήματα που υπάρχουν στο χαλκό, στο ρεύμα, στην απόσταση.

    Δυστυχώς το upload δεν εξαρτάται από την ίνα, εξαρτάται από τα μυαλά των παρόχων.

    Και για την διαχειρίστρια μην παίρνεις όρκο. Αλλοι προτιμήσανε να παραιτηθούν παρά να υπογράψουν για ίνα, έλα όμως που υπάρχει ρημάδις νόμος.

    ΥΓ
    Θα τον φαρδύνουμε τον δρόμο ή όχι, θα δώσεις όμως κάτι από την περιουσία σου.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimitri_ns : 28-02-21 στις 11:53.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  10. #3415
    Εγγραφή
    22-02-2013
    Μηνύματα
    1.015
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    ZYXEL VMG8623
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Oτιδήποτε νέο, οτιδήποτε αλλάζει συνήθειες, προκαλεί αντιδράσεις καλώς ή κακώς, υπάρχει και το "οπισθοδρομικός", πάντα κάποιοι αρνούνται την εξέλιξη.

    Οταν με το καλό γνωρίσεις την οπτική τα ξαναλέμε.
    Δεν είναι θέμα ταχύτητας, είναι θέμα ποιότητας, ξεχνάς για πάντα τα προβλήματα που υπάρχουν στο χαλκό, στο ρεύμα, στην απόσταση.

    Δυστυχώς το upload δεν εξαρτάται από την ίνα, εξαρτάται από τα μυαλά των παρόχων.

    Και για την διαχειρίστρια μην παίρνεις όρκο. Αλλοι προτιμήσανε να παραιτηθούν παρά να υπογράψουν για ίνα, έλα όμως που υπάρχει ρημάδις νόμος.

    ΥΓ
    Θα τον φαρδύνουμε τον δρόμο ή όχι, θα δώσεις όμως κάτι από την περιουσία σου.

    Να μην παρεξηγηθώ φίλε dimitri_ns, εννοείται ότι θα πήγαινα σε οπτικές ίνες, αν ήταν διαθέσιμες στην περιοχή μου, και αν οι συνθήκες το επέτρεπαν. Αλλά στην δική μου περίπτωση τουλάχιστον, είμαι ενοικιαστής τριάντα τρία ολόκληρα χρόνια στο συγκεκριμένο διαμέρισμα, και γνωρίζω πολύ καλά το τι συμβαίνει στην πολυκατοικία. Η διαχειρίστρια θα παραμείνει στη θέση της για πολλά ακόμα χρόνια, μια και δεν υπάρχει κανένας άλλος να την αντικαταστήσει, και είμαι απολύτως σίγουρος ότι δεν υπάρχει περίπτωση να επιτρέψει να γίνει οποιαδήποτε εργασία στους κοινόχρηστους χώρους...

  11. #3416
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.877
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zarko Εμφάνιση μηνυμάτων
    πιστεύω σε ποσοστό άνω του 90-95%.
    Το "πρόβλημα" είναι ότι συνήθως "εδώ" γράφουμε από το υπόλοιπο 5-10%.

  12. #3417
    Εγγραφή
    22-02-2013
    Μηνύματα
    1.015
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    ZYXEL VMG8623
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το "πρόβλημα" είναι ότι συνήθως "εδώ" γράφουμε από το υπόλοιπο 5-10%.

    Χαχά, συμφωνώ φίλε Thresh. Και αν ήταν σήμερα εποχές 2013, που έκανα σοβαρό παιχνίδι με τον private tracker, δεν θα με ικανοποιούσε τίποτα λιγότερο από μία συμμετρική γραμμή αποκλειστικά σε δίσκους ssd, 10Gbps down/10Gbps up!...

  13. #3418
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zarko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χαχά, συμφωνώ φίλε Thresh. Και αν ήταν σήμερα εποχές 2013, που έκανα σοβαρό παιχνίδι με τον private tracker, δεν θα με ικανοποιούσε τίποτα λιγότερο από μία συμμετρική γραμμή αποκλειστικά σε δίσκους ssd, 10Gbps down/10Gbps up!...
    εμένα πάντως μου αρκεί να φτάσουμε τα 1Gbps δεν θέλω 10Gbps

  14. #3419
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.877
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zarko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χαχά, συμφωνώ φίλε Thresh. Και αν ήταν σήμερα εποχές 2013, που έκανα σοβαρό παιχνίδι με τον private tracker, δεν θα με ικανοποιούσε τίποτα λιγότερο από μία συμμετρική γραμμή αποκλειστικά σε δίσκους ssd, 10Gbps down/10Gbps up!...
    Πέρα από την πλάκα πάντως αν καθιερωθεί η τηλεργασία, το 10% upload δεν θα φτάνει αν μιλάμε για πάνω από ένα ατομο.

  15. #3420
    Εγγραφή
    31-07-2004
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Μηνύματα
    5.238
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    ASUS RT68U
    Κι εγω αξιολογω μια γραμμη απο το upload της. 20αρα θα βαλω λοιπον ftth γιατι σορρυ αλλα τα 10mbps της 100/10 ειναι παρα πολύ λιγα για να λες οτι εχεις μια ανετη γραμμη.

    10mbps upload επιανα απο το αστικο κεντρο στο 1,5 χλμ επι cyta. Δε θα μεινω εκει με την ftth.

    Μακαρι να υπηρχε 120/120. Εκει οκ!
    Διαφορετικα 1000/100 μολις ερθει, ακομα και πιλοτικα

    Οσο για τις γκρινιες των διαχειριστων ξυδακι. Ο νομος σε προστατευει και δε μπορει κανενας να σου αρνηθει απο την πολυκατοικια

Σελ. 228 από 1057 ΠρώτηΠρώτη ... 208218223226227228229230233238248 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας