Σελ. 44 από 1060 ΠρώτηΠρώτη ... 2434394243444546495464 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 646-660 από 15888
  1. #646
    Εγγραφή
    15-03-2019
    Μηνύματα
    149
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    Router
    Fritz!box 7530
    βρες το τηλέφωνο του μηχανικού της cosmote που ήρθε μαζί με το συνεργείο για την αυτοψία (εκείνος θα έκλεισε και το ραντεβού) και λογικά θα σου έδωσε το τηλέφωνό του. επικοινώνησε μαζί του να σου δώσει το τηλέφωνο του κέντρου που ανήκεις

  2. #647
    Εγγραφή
    21-09-2007
    Μηνύματα
    146
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Πιθανόν να έχει ερωτηθεί πολλές φορές αυτό, αλλά τεσπα αυτό το fiber του ΟΤΕ 200 κλπ είναι FTTH όπως οι υπηρεσίες της INALAN ή VDSL το οποίο έχει βαπτιστεί FTTH για να πουλήσει καλύτερα;

  3. #648
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 1oneway Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πιθανόν να έχει ερωτηθεί πολλές φορές αυτό, αλλά τεσπα αυτό το fiber του ΟΤΕ 200 κλπ είναι FTTH όπως οι υπηρεσίες της INALAN ή VDSL το οποίο έχει βαπτιστεί FTTH για να πουλήσει καλύτερα;
    Και το ένα και το άλλο.
    Σε περιοχές που παρέχει FFTH θα το δώσει όπως η Inalan/Hcn και με καλύτερη εγκατάσταση, σε άλλες μέσω FTTC/Vdsl

  4. #649
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Fiberspeed είναι απλά η ονομασία πακέτων υψηλών ταχυτήτων που δίνει η εταιρεία. Αντίστοιχα έχουν και οι άλλοι πάροχοι.
    Τα πακέτα αυτά είναι δυνατόν να δίνονται μέσω FTTC (VDSL) ή μέσω FTTH (GPON), ανάλογα την υλοποίηση του δικτύου στην περιοχή ενδιαφέροντος.
    Τα πρώτα είναι με χάλκινο καλώδιο από την καμπίνα μέχρι το σπίτι ενώ τα δεύτερα με οπτική ίνα.

  5. #650
    Εγγραφή
    21-09-2007
    Μηνύματα
    146
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ^^^
    ok, thanks a lot

  6. #651
    Εγγραφή
    25-09-2005
    Μηνύματα
    103
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    DSLAM
    Telepassport - ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Καλησπερα,

    ειμαι στο σπιτι του πεθερου μου που μενει στο Βυρωνα και η υπηρεσια φιμπερ υποστηριζεται μεχρι 200 συμφωνα με αυτα που εμφανιζει στο διαδικτυο.
    Επισης εχει κουπονι οποτε ειπα σημερα να τον βοηθησω να αναβαθμιστει μιας και δινει παρομοιο ποσο.

    Καλεσα λοιπον Κοσμοτε που διαθετει ηδη προγραμμα και τελικα εκανε ελεγχο καπου γυρω στο 15λεπτο και ενω στην αρχη ελεγε πως υποστηριζεται αλλα πρεπει να ολοκληρωθει ο ελεγχος,
    στο τελος μας λεει οχι εβγαλε κοκκινο, το προγραμμα δεν υποστηριζεται.

    Μενουμε στο 5ο οροφο, μηπως φταιει αυτο; Παντως ειμαι σχεδον σιγουρος πως καποιος αλλος ενοικος εχει (στο 3ο, δε γνωριζω εταιρια).
    Ρωτησα τι ευθυνεται και δεν πηρα απαντηση, απλα μου ειπε πως εβγαλε κοκκινη ενδειξη.

    Περιεργα πραγματα..
    Εχει κανεις ιδεα;
    http://wildfiregames.com/0ad/ το τσαμπα το καλο..

  7. #652
    Εγγραφή
    16-11-2004
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    802
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    ΕΡΩΤΗΣΗ (αν έχει απαντηθεί σε 44 σελίδες, δύσκολο να το βρω):

    Τι MODEM βάζουν; Να υποθέσω το ίδιο με την VDSL;

    Επίσης επειδή ρωτάνε αν έχουμε κέντρο, αυτοί που έχουμε ΤΙ διαφορετικό εξοπλισμό φέρνουν;
    (στη δική μου περίπτωση χρησιμοποιώ δικό μου router που με CAPI driver στέλνει το FAX MSN στο server μου, ενώ κάποια στιγμή έστελνε τα άλλα δυο MSN σε διαφορετικές εσωτερικές γραμμές, πράγμα που δεν κάνω τώρα... αναρωτιέμαι αν θα μου φέρουν κάποιο gateway για να ξαναβγάλει ISDN)
    ---
    NLS

  8. #653
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από undeadpunk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα,

    ειμαι στο σπιτι του πεθερου μου που μενει στο Βυρωνα και η υπηρεσια φιμπερ υποστηριζεται μεχρι 200 συμφωνα με αυτα που εμφανιζει στο διαδικτυο.
    Επισης εχει κουπονι οποτε ειπα σημερα να τον βοηθησω να αναβαθμιστει μιας και δινει παρομοιο ποσο.

    Καλεσα λοιπον Κοσμοτε που διαθετει ηδη προγραμμα και τελικα εκανε ελεγχο καπου γυρω στο 15λεπτο και ενω στην αρχη ελεγε πως υποστηριζεται αλλα πρεπει να ολοκληρωθει ο ελεγχος,
    στο τελος μας λεει οχι εβγαλε κοκκινο, το προγραμμα δεν υποστηριζεται.

    Μενουμε στο 5ο οροφο, μηπως φταιει αυτο; Παντως ειμαι σχεδον σιγουρος πως καποιος αλλος ενοικος εχει (στο 3ο, δε γνωριζω εταιρια).
    Ρωτησα τι ευθυνεται και δεν πηρα απαντηση, απλα μου ειπε πως εβγαλε κοκκινη ενδειξη.

    Περιεργα πραγματα..
    Εχει κανεις ιδεα;

    άλλο να έχει κάποιος 200/20 επειδή το υποστηρίζει το KAFAO (VDSL) και άλλο τo κουπόνι που προϋποθέτει FTTH.

    Αν κάποιος στην οικοδομή έχει FTTH τότε θα υπάρχουν στην είσοδο και σε κάθε όροφο floor boxes για FTTH. Τα βάζουν σε όλους τους ορόφους όταν συνδέεται ο πρώτος και μετά όποιος θέλει παίρνει από τα έτοιμα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NLS Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΕΡΩΤΗΣΗ (αν έχει απαντηθεί σε 44 σελίδες, δύσκολο να το βρω):

    Τι MODEM βάζουν; Να υποθέσω το ίδιο με την VDSL;

    Επίσης επειδή ρωτάνε αν έχουμε κέντρο, αυτοί που έχουμε ΤΙ διαφορετικό εξοπλισμό φέρνουν;
    (στη δική μου περίπτωση χρησιμοποιώ δικό μου router που με CAPI driver στέλνει το FAX MSN στο server μου, ενώ κάποια στιγμή έστελνε τα άλλα δυο MSN σε διαφορετικές εσωτερικές γραμμές, πράγμα που δεν κάνω τώρα... αναρωτιέμαι αν θα μου φέρουν κάποιο gateway για να ξαναβγάλει ISDN)
    Εκτός από το οπτικό (νόκια) δίνουν κλασικά το speedport

    Αν έχεις κέντρο λογικά το ρωτάνε για να σου δώσουν το oxygen με S0 bus.

  9. #654
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NLS Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΕΡΩΤΗΣΗ (αν έχει απαντηθεί σε 44 σελίδες, δύσκολο να το βρω):

    Τι MODEM βάζουν; Να υποθέσω το ίδιο με την VDSL;

    Επίσης επειδή ρωτάνε αν έχουμε κέντρο, αυτοί που έχουμε ΤΙ διαφορετικό εξοπλισμό φέρνουν;
    (στη δική μου περίπτωση χρησιμοποιώ δικό μου router που με CAPI driver στέλνει το FAX MSN στο server μου, ενώ κάποια στιγμή έστελνε τα άλλα δυο MSN σε διαφορετικές εσωτερικές γραμμές, πράγμα που δεν κάνω τώρα... αναρωτιέμαι αν θα μου φέρουν κάποιο gateway για να ξαναβγάλει ISDN)
    COSMOTE (NOKIA για την οπτική ίνα / SPEEDPORT PLUS για router)

    δεν ξέρω αν κάνει το OXYGEN για την περίπτωση σου

    καθώς σε εμάς που μας γύρισαν σε VoIP και έχουμε ψηφιακό τηλεφωνικό κέντρο μας έβαλαν το OXYGEN καθώς το SPEEDPORT ENTRY 2I δεν ήταν συμβατό...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από undeadpunk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα,

    ειμαι στο σπιτι του πεθερου μου που μενει στο Βυρωνα και η υπηρεσια φιμπερ υποστηριζεται μεχρι 200 συμφωνα με αυτα που εμφανιζει στο διαδικτυο.
    Επισης εχει κουπονι οποτε ειπα σημερα να τον βοηθησω να αναβαθμιστει μιας και δινει παρομοιο ποσο.

    Καλεσα λοιπον Κοσμοτε που διαθετει ηδη προγραμμα και τελικα εκανε ελεγχο καπου γυρω στο 15λεπτο και ενω στην αρχη ελεγε πως υποστηριζεται αλλα πρεπει να ολοκληρωθει ο ελεγχος,
    στο τελος μας λεει οχι εβγαλε κοκκινο, το προγραμμα δεν υποστηριζεται.

    Μενουμε στο 5ο οροφο, μηπως φταιει αυτο; Παντως ειμαι σχεδον σιγουρος πως καποιος αλλος ενοικος εχει (στο 3ο, δε γνωριζω εταιρια).
    Ρωτησα τι ευθυνεται και δεν πηρα απαντηση, απλα μου ειπε πως εβγαλε κοκκινη ενδειξη.

    Περιεργα πραγματα..
    Εχει κανεις ιδεα;
    μπαίνεις στην ιστοσελίδα της δράσης sfbb.gr βάζεις τον ταχυδρομικό κώδικα σου και βλέπεις αν υπάρχει διαθεσιμότητα (βγάζεις κουπόνι) ή όχι.

  10. #655
    Εγγραφή
    16-11-2004
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    802
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    Ποιο μοντέλο Oxygen;;;
    ---
    NLS

  11. #656
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NLS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιο μοντέλο Oxygen;;;
    δεν θυμάμαι θα το δω με την πρώτη ευκαιρία και θα το γράψω
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails IMG_20190717_154852172.jpg  

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Zer0c00L : 17-07-19 στις 15:55.

  12. #657
    Εγγραφή
    08-10-2005
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    80
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΝΟΡΑΜΑ
    τι εννοούνε όταν λένε ότι θα έρθει τεχνικός σπίτι για να με συνδέσει? έχουν περάσει τις οπτικές στο σπίτι μου εως το πριζάκι (μονοκατοικια) και με ειχαν πει να περιμενω router μεσω courier. και με πηραν σημερα για ραντεβου για να ερθει τεχνικος για να με κανει την σύνδεση

  13. #658
    Εγγραφή
    16-11-2004
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    802
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    θα μπει ένα επιπλέον κουτάκι (ONT) που θα μετατρέψει την οπτική σε κανονικό καλώδιο και μετά μπαίνει ο router... οπότε έχετε άνθρωπος για αυτό
    ---
    NLS

  14. #659
    Εγγραφή
    25-09-2005
    Μηνύματα
    103
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    DSLAM
    Telepassport - ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από k.m. Εμφάνιση μηνυμάτων
    άλλο να έχει κάποιος 200/20 επειδή το υποστηρίζει το KAFAO (VDSL) και άλλο τo κουπόνι που προϋποθέτει FTTH.

    Αν κάποιος στην οικοδομή έχει FTTH τότε θα υπάρχουν στην είσοδο και σε κάθε όροφο floor boxes για FTTH. Τα βάζουν σε όλους τους ορόφους όταν συνδέεται ο πρώτος και μετά όποιος θέλει παίρνει από τα έτοιμα.

    Μα στο διαδικτυο οταν βαζω ταχυδρομικο κωδικα, οδο και αριθμο μου εμφανιζει πως η υπηρεσια υποστηριζεται κανονικα.
    Επισης, εριξα μια ματια εξω απο τη πορτα στον οροφο και βλεπω το κουτι της φωτογραφιας, οι ανθρωποι που μενουν εδω μου ειπαν πως αυτο ειναι καινουργιο, τους τελευταιους μηνες μπηκε,
    συμπιπτει χρονικα με το ενοικο που δηθεν εβαλε fiber. Μοιαζει με την εγκατασταση που αναφερεις;

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  kouti1.jpg 
Εμφανίσεις:  52 
Μέγεθος:  40,5 KB 
ID: 205316Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  kouti2.jpg 
Εμφανίσεις:  65 
Μέγεθος:  103,8 KB 
ID: 205317

    Θα καλουσα και στις αλλες 2 εταιριες αλλα ειναι φανατικοι Κοσμοτε και προτιμουν να παραμεινουν με το ιδιο κοστος σε χαμηλοτερη ταχυτητα απο το να αλλαξουν παροχο.
    http://wildfiregames.com/0ad/ το τσαμπα το καλο..

  15. #660
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από undeadpunk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα στο διαδικτυο οταν βαζω ταχυδρομικο κωδικα, οδο και αριθμο μου εμφανιζει πως η υπηρεσια υποστηριζεται κανονικα.
    Επισης, εριξα μια ματια εξω απο τη πορτα στον οροφο και βλεπω το κουτι της φωτογραφιας, οι ανθρωποι που μενουν εδω μου ειπαν πως αυτο ειναι καινουργιο, τους τελευταιους μηνες μπηκε,
    συμπιπτει χρονικα με το ενοικο που δηθεν εβαλε fiber. Μοιαζει με την εγκατασταση που αναφερεις;

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  kouti1.jpg 
Εμφανίσεις:  52 
Μέγεθος:  40,5 KB 
ID: 205316Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  kouti2.jpg 
Εμφανίσεις:  65 
Μέγεθος:  103,8 KB 
ID: 205317

    Θα καλουσα και στις αλλες 2 εταιριες αλλα ειναι φανατικοι Κοσμοτε και προτιμουν να παραμεινουν με το ιδιο κοστος σε χαμηλοτερη ταχυτητα απο το να αλλαξουν παροχο.
    αυτό το κουτί λέγεται κατανεμητής ορόφου ή αλλιώς floor box

    είναι κομμάτι εγκατάστασης FTTH

    αν ακολουθήσεις το σωλήνα θα οδηγεί κάπου στο ισόγειο ή υπόγειο του ακινήτου όπου θα είναι εγκατεστημένος ο κεντρικός κατανεμητής.

Σελ. 44 από 1060 ΠρώτηΠρώτη ... 2434394243444546495464 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας